LEiDSCH DAGBLAD Tweede Blad De groote Boerendag te Den Bosch KERK- EN SCHOOLNIEUWS 82ste Jaargang Verschillende redevoeringen tegen het Bolsjewisme VRAGENRUBRIEK AAN HET ROEMEENSCHE FRONT IN HET OOSTEN. Duitsche infanteristen hebben met Roemeensche kameraden aan het Bessarabische front een vijandelijk onderkomen ontdekt. „Er uit komen Doch het bevel blijft onbeantwoord. (Holland) ZATERDAGMIDDAG WERD ONDER ZEER GROOTE BELANGSTELLING in het Rijksmuseum te Amster dam de tentoonstelling „WestfaalschNederrijnsche Kunst" door den Rijkscommissaris-Rijksminister Dr. Seyss-Inquart geopend. Dr. Seyss-Inquart tijdens zijn openingsrede. (Polygoon-Noske) LITHAUSCHE MILITAIREN ZORGEN IN WILNA VOOR ORDE. De Lithausche stad Wilna werd ioor de Sovjets zoo snel ontruimd, dat zij bijna on beschadigd gebleven is. Het verkeer is weer geheel normaal. Twee ordesoldaten op het plein yoor de kathedraal van Wilna. (Holland) DE TWEEDE DAG VAN DE HOLLAND-WEEK 1941. De nationale zeilwedstrijden op den Westeinder Plas. De 12 m2 Sharpie-klasse drijft over de plassen /tijdens de windstilte van Zondag. (Polygoon-v. Biteen), ZOO BEHANDELT DUITSCHLAND ZIJN GEVAN GENEN Een Duitsche officier van gezondheid verbindt een bolsjewistischen gevangene. Atlantic-Holland EEN SENSATIONEEL BEGIN. De groote BoerenUnddag voor Bra bant en Limburg, welke onder betrek kelijk ongunstige weersomstandighe den in Den Bosch werd gehouden, had een sensationeel begin. Vrijdag plensde de regen in dikke stra len op de parkeerplaats van de Bossche veemarfethallen, waarop het kolossale po dium in opbouw was. Tientallen rappe handen voerden de stellages aan, totdat de regenstralen in stortbuien overgingen en het podium als het ware wegspoelden. Vrijdagmiddag vier uur werd de leider van het N.A.F. in den Haag hiervan in kennis gesteld. Tien minuten later werd de beslis sing genomen: afbreken, opnieuw opbou wen in de Biggenhal. De gemeentediensten in den Bosch werden gerequireerd. Dejne- dewerklng van het stadsbestuur was zeer groot. Brandweerwagens rukten uit, schijn werpers werden aangevoerd. Een ploeg werklieden haalde brood voor den nacht, want er zou den geheelen nacht doorge bouwd worden. De leider van den bouw. Arend Meijer, gaf zijn bevelen en ontwierp in eenige minuten tijds een nieuw plan voor een podium. De heer de Lange voerde zijn arbeiders tot topprestaties aan. Uit den Haag kwam de „Bloemendienst", die het podium maakte tot een smaakvol geheel. Uit Den Haag kwamen ook de leiders van het N.A. F. de persdienst enz. Zoo werd binnen 16 uur een gloednieuw programma opge bouwd, waarmee de Landdagleiding van het N.A.F. bewees de grootste moeilijkhe den binnen den kortst mogelijken tijd te kunnen overwinnen! Diverse organisaties uit allef deelen van het land verleenden medewerking om den Landdag te Den Bosch zoo luis terrijk mogelijk te doen verloopen. Een muziekcorps der W.A. uit Doetinchem en een corps uit Heerlen speelden voor den aanvang vroolijke muziek. De Na tionale Jeugdstorm uit Arnhem en Nij megen verleenden medewerking. Het zangkoor van de Agrarische Jongeren beweging uit Drente deed zich ver schillende malen hooren. Hoewel de be langstelling in den beginne niet over weldigend leek te zijn, bleek, toen het weer wat opklaarde, dat nog honderden en honderden de veemarktshallen op- zochten, zoodat er ten slotte enorme belangstelling heerschte. Onder de vele duizenden aanwezigen wa ren tal van Duitsche en Nederlandsche autoriteiten. De heer A. van Campen, voorzitter van het voormalige Landstormverbond uit West ^Brabant, zeide o.a., dat velen, toen hij op riep tot een loyale houding tegenover de bezettende macht, trouw aan den oproep gehoor gaven. Helaas waren er enkelen, die het beter wisten dan* het, tevoren, vijf- en-twintig jaren lang, geprezen eigen ge zag. In achterbaksche fluistercampagne lasterden zij voort, zichzelf openlijk als pri ma vaderlanders op de borst slaande. In- tusschen bood de Rijkscommissaris aan al len in woord en daad telkens en telkens de vriendschapshand. Velen onzer hebben dit dankbaar verstaan en begrepen. Vele anderen buiten onze rijen wisten het beter, gestimuleerd door weinig moedige lieden, die hun tijd slijten in angst en ledigheid achter te weinig beschermde grenzen, waar zij hun misdadig gekuip voortzetten. Het volk van Nederland heeft zich kennelijk in twee deelen gesplitst. Mannen en vrouwen van deze schoone en nijvere gewesten, aan welke zijde hebt gij u geschaard? Hebt gij nu begrepen, dat de grootste Germaan van alle tijden, Adolf Hitler, gansch Europa leidt in een richting, die ook- uw belang eischt? Zegent God de wapens van dezen grooten leider niet bij voortduring en op alle fronten? Is het niet een onweerlegbare waarheid, dat: „V Victorie, Duitschland wint op alle fronten!*'.Ligt het in de orde van het volk der generaliteitslanden om anderen de kastanjes uit het vuur te laten halen? Gij en ik. wij zijn misschien wat langzaam in ons denken en bij het stellen onzer keus. Mussert en de zijnen gingen ons voor. Wij bleven treuzelen, maar hij was toch per slot ook een zoon van ons eige.i Brabantsche land. Maar thans, nu ons voor de zooveelste maal gevraagd wordt: „Bepaalt uw keus", nu is ons gintwoord niet moeilijk meer. On vervaard scharen wij ons achter zijn ba nier. En wat wilt gij: boerenorde of com munisme? Cultuur of beschaving of ver nietiging? Vrijheid van godsdienst of sla vernij? Nu is onze keus gemaakt. Nu zijt u het beste deel van dit nijvere en stoere volk en onwankelbare trouw is het hier ge geven woord. Wij zijn gemoedelijke en een voudige lieden, maar in eerlijke trouw doen wij voor niemand onder. Verdachtmaking, eer en broodroof vreezen wij niet en van niemancf. Van heden af zetten wij onze gansche persoon in. Mannen en vrouwen van deze gewesten, sluit de gelederen voor vrijheid van godsdienst, eerbied voor den arbeid en sociale rechtvaardigheid. De commissaris van de provincie Lim burg, graaf de Marchant et d'Ansembourg merkte o.a. op, dat heel de wereld van dit oogenblik zal weten, dat de Nederlandsche boeren hun doodsvijand, het bolsjewisme, totdat de overwinning behaald is, bestrijden Ik weet zeker, dat dit monster verslagen zal worden. Het kan, het moet, het zal. Hoè wij ook staan tegenover de problemen van den huidigen tijd, onze wensch om tegen het bolsjewisme te strijden is algemeen, al was het alleen maar uit zelfbehoud. De Beauftragte van den Rijkscommissa ris voor Noord-Brabant, de heer Ritter- busch, merkte op, dat boerenwelvaart volks welvaart beteekent, omdat het volk leeft uit zijn boeren. De boer verdient ieders be langstelling. Hij heeft den plicht zich in te zetten voor zijn volk. Dat hij hieraan voldoet, bewijst de massale opkomst naar Den Bosch. Zij bewijst echter ook, dat de boeren mede optrekken tegen het bolsje wisme, dat, dank zij de boeren en hun boerengeest. waaruit het nationaal-socialis- me ^ntsproten is, verslagen zal worden. De voorman der Nederlandsche S. S., Feldmeijer hekelde in felle bewoordingen het optreden van de Nederlandsche Unie. Wanneer de voormannen der Nederlandsche Unie zeggen, dat ons volk niet. heroïsch denken kan, liegen zij. Talrijke voorbeelden bewijzen het tegendeel. Daarom heeft de Nederlandsche Unie het recht van spreken verloren. Zij staat volksvreemd tegenover het nieuwe Europa en dus ook tegenover Nederland. De boeren daarentegen hebben het recht van spreken veroverd, omdat zij begrip toonen voor den nieuwen tijd en zich er persoonlijk voor inzetten. Boeren leider Roskam heeft gezien en erkend, dat de grondslag van ieder gezond boerenleven moet gegrondvest zijn op dezelfde grond slagen als waarop de S.S.-idee gebaseerd is. Volgt daarom, boeren van Nederland, het voorbeeld van uw leider en schaart u on der de vanen van de S.S. boeren en S.S. in den strijd tegen het bolsjewisme voor de orde van den boer. Landesbauernfuehrer graf Grote zeide o m. dat de bo?r-n groeiende aan den dag leggen voor de geweldige ge beurtenissen van dezen tijd. Dat heeft Rolde en vandaag den Bosch bewezen, evenals de Duitsche boer bewezen heeft, dat een boer zich, door zich geheel in te zetten voor 2ijn land en voor zijn werk, zich een goed he den en een goede toekomst veroveren kan. De Duitsche boer staat in het Oosten aan getreden, om het sovjet-monster temg te dringen. Ten slotte zeide spr., dat hij absoluut vertrouwen in de Nederlandsche boeren heeft, dat het hun zal gelukken hun volk samen te bundelen tot een hefblok, dat hand in hand met het Duitsche volk strijdt en werkt aan de ordening van het nieuwe Europa. De leider van het N.A.F. in Limburg, Quaedvlieg, zeide, dat de strijd tegen het bolsjewisme op het oogenblik voor Europa van allesbeheerschende beteekenis is. Het N.A.F. zal den boer de plaats geven welke hem toekomt en zal hem weer zelf respect VÜbrengen. Met Roskam gaan wij op voor het nieuwe Europa. Tegen het bols jewisme en voor den strijd om den boer een eereplaats in het groote Germaansche rijk te geven, aldus eindigde, spr. PREDIKBEURTEN. Leiden Vrfle Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19) Dinsdagnam. 8 1'4 uur completen en lof. Geref. Gem. (Nieuwe Rijn»: Dinsdagnam. half acht. ds. M. Heikoop van Utrecht. Boskoop Geref. Gem.: Dinsdagnam. 7M uur, ds. Verhagen van Middelburg. Zoetermeer Geref. Gem.: Hedennam. 7^ uur, ds. Lamain van Rotterdam. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. 16e zitting. Besloten werd de verdaagde Synode voort te zetten op Dinsdag 30 September om 11 uur. Namens de commissie ad hoe las prof. Haitjema de eindredactie voor van de wij ziging in het reglement voor de weduwen- en weezenhulpbeurs. Deze werd vastge steld. De president stelde aan de orde de wijzi ging van het reglement op het hulppen sioenfonds, waaraan door de kerkeraden. die daaraan deelnemen goedkeuring moest worden verleend. Van geen dezer kerkera den waren bezwaren ingebracht. De wijzi- giren werden vastgesteld en aan de com missie van de eindredactie ter hand ge steld. Namens de commissie voor nieuwe wets voorstellen rapporteerde ds. Karkes over een voorstel van den heer C. A. P. Inder- houd te leiden tot wijziging der reglemen ten. Beoogd werd geleidelijk te bereiken, dat meer duidelijk en krachtig de Christus |der schriften beleden werd, evenwel»zoo mogelijk met behoud van alle ambtsdra gers en gemeenteleden, dat een betere ver tegenwoordiging der gemeenten in de ver schillende regeeringscolleges zou plaats vinden, dat de band tusschen bestuur en beheer zou worden versterkt, dat het pas torale werk uitvoeriger zou worden gere geld, dat de reglementen meer nauwgezet zouden worden nageleefd enfc. De commis sie, hoewel met eerbied vervuld voor de warme liefde, die geleid had tot dezen om vangrijken arbeid oordeelde, dat het voor gestelde niet zou leiden tot het doel. Daar om stelde ze voor de aangeboden wijzigin gen voor kennisgeving aan te nemen en den inzender te berichten, dat deze niet waren aanvaard. Aldus werd besloten. Namens dezelfde commissie bracht prof. Haitjema rapport uit over een voorstel van de classikale vergadering van Sneek om het algemeen reglement in dier voege te wijzigen, dat voortaan voor de bespreking van de synodale agenda en de/considera ties de mogelijkheid zou worden geopend om behalve de laatste Woensdag van Juni ook andere aansluitende door de synode te bepalen dagen aan de classikale ver gaderingen ter beschikking te stellen. Hoewel de classikale vergadering ver zuimd had, de beoogde verandering nader aan te duiden en een tekst te ontwerpen, meende de commissie toch daarom het voorstel niet terzijde te moeten leggen. Daarom had ze zich beijverd zelf een regle- meritairen vorm voor het voorstel te zoe ken. Zij stelde voor in art. 37 alinea 1 te schrappen „jaarlijks op den laatsten Woensdag van de maand Juni" en in alinea 2 toe te voegen aan „jaarlijks" „tenminste éénmaal" en bovendien aan art. 40 enkele alinea's toe te voegen, bepalende, dat ver daging tot den daarop volgenden dag mo gelijk is, indien men met het afwerken der agenda niet is gereed gekomen, 2e dat de classikale vergaderingen bovendien zoo dik wijls gehouden worden als de algemeene synode of algemeene synode commissie deze noodig oordeelt tot het behandelen van de door de Algemeene Synode of Algemeene Synode-commissie aangege ven agenda op een door haar te be palen datum. Allen waren overtuigd van het belang dezer zaak, waardoor nieuwe mogelijkheden voor de ,kerk geopend wor den. Met algemeene stemmen werd de con clusie aangenomen en besloten de voorge stelde wijziging aan het oordeel der kerk te onderwerpen. Hierna sloot de president de zitting en verdaagde de vergadering tot heden 11 uur. H. W. te O. LeidenAlphenBodegraven - Woerr.—UtrechtDe BU-—"'eist Drieher- gen Doorn Leersum Amerongen Eist Rhenen Wageninrren Lekskesveer Hem men Vattflirg - Elct - Nijmegen (125 KM.) Leiden (Lage RiindUk») - Leiderdorp Wou- brugge Zevenhoven M'id—cht - Vinken veen Loenersloot Vreeland Kortenhoef Hilversum Laren (64 KM.)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5