LAATSTE BERICHTEN LE8DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 4 Augustus 1941 Binnenland De zeepdistributie De aardappelvoorziening Buitenland Het geval Belmonte Duitschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht Feiten van den dag BEURSOVERZICHT Verklaringen van Ryti fe MAiKT IIRKIIIIN^ WJV.-MARSCH EN OPENLUCHT- VERGADERING TE BODEGRAVEN. De N.SJB.-persdienst meldt: Zaterdagavond J.l. hebben de bans 1 (Utrecht) en 26 (Rijnland) der WA en een vendel uit Lelden, een propag and a - ma rsc h gemaakt door Bodegraven. Met tamboers en pijpers voorop en onder het zingen van frtsedhe strijdliederen werd gemarcheerd onder groote belangstelling van de bevol king. Ben openluchtvergadering werd ge houden, waarbij onderbanleider van der Hout het woord voerde Deze zette zijn hoor ders de houding en het doel der W.A. uit een. Spr. wees er o m. op, dat de W A. dui- delylk had getoond, aan welke zijde van, het wereldgebeuren zij staat door de dui zenden kameraden, die rreds aan dc ver schillende fronten staan. Binnenkort zullen nóg duizenden hun opgedragen taak aan het front gaan vervullen. LIJK VAN VROUW GEVONDEN. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur werd ln de nabijheid va» hun Woning door in gezetenen van de gemeente Oirschot, wo nende aan den ouden Grintweg, het lijk gevonden van de 20-jmej. Leurs uit de zelfde plaats afkomstig. Terstond werd de politie van deze vondst ln kennis gesteld, die een onderzoek in stelde. Zij vond voldoende aanleiding om het parket van den Bosch te waarschuwen, daar voldoende aanwijzingen aanwezig zijn waaruit opgemaakt kan worden, dat het meisje op gewelddadige wijze om het leven is gebracht. Het lijk is in beslag genomen en voor verder onderzoek overgebracht naar het plaatselijk ziekenhuis. f. 10,000.— VOOR DE NED. OORLOGSGEWONDEN. Van de Nat. Soe. Vrouwenorganisatie. Het bedrag ad. f. 10,000.dat door de Nationaal-Socialistlsche vrouwen organisa tie uit de opbrengst van de collecte voor het Duitsche Roode Kruis ten behoeve van de Ned. oorlogsinvaliden beschikbaar is gesteld, is door het Departement van Defensie (Af wikkelingsbureau) verdeeld onder het fonds voor oud-militairen 1815, het comité voor den gewonden en zieken soldaat en het Ar beidsbureau voor oorlogsinvaliden. Hoewel de zorg voor invalide en gewonde Nederland- sche militairen in het algemeen bij den staat 'berust en alles wat daartoe wordt ver- eischt, van Rijkswege wordt verstrekt, wordt dei aanvullende hulp door bovengenoemde lomité's verleend. VERBOD VAN PRIJSVERHOOGING VOOR HONIG. V "Naar de gemachtigde voor de prijzen me dedeelt. is er een prijsregeling voor honig in bewerking. Zoolang deze echter niet tot stand is gekomen, is het niet geoorloofd voor honing een hoogeren prijs te berekenen dan die, welke op 9 Mei 1940 gold. tenzij men in het bezit is van een vergunning van den secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij. Het komt nog al eens voor, dat van deze bepa lingen wordt afgeweken. De aandacht wordt er daarom op gevestigd, dat dit op grond van de prijsvoorschriften verboden is en dat op overtredingen door de inspecties voor de prijsbeheersching scherp zal worden toegezien. rekenen. Dit verheugt mij zeer, omdat het mijn arbeid zal vergemakkelijken en wij te zamen op de beste wijze de belangen van onze gemeente kunnen dienen. Heeren gemeente-secretaris, gemeen te-ontvanger, ambtenaren van de se cretarie, de bedrijven van den dis tri- butiedienst, en allen die werkzaam zijn bij de politie, den brandweerdienst, den luchtbeschermingsdienst of op eenige andere wijze in dienstverhouding tot de gemeente staan, ik doe gaarne een beroep op Uwe medewerking. Zeer goede geruchten heb ik reeds vernomen over den vollen inzet, waar mede U, vooral in de laatste jaren bij de sterke vermeerdering der werk zaamheden, Uw dienst hebt gedaan. Uw werk moet gedragen \yorden door de liefde voor de ingezetenen, en waar die liefde is, zal ook het vertrouwen zijn. Voor Uw belangen zult ge een open oor 'bij mij vinden. Ik roep de raadsleden en de burgerij van Woubrugge op om met mij en mijn vrouw de schouders te stellen onder de belangrijke taak tot vorming van een werkelijke gemeenschap, mij ervan overtuigd houdende, dat met onzelf zuchtigheid en liefde veel te bereiken Om ons heen in deze raadszaal zien wij veel. van wat getuigt van den stoeren ar beid van vorige geslachten in Woubrugge en omgeving. Zal het volgende geslacht (dat is het geslacht, waarvoor wij leven en bou wen) kunnen getuigen, van een gemeen- schap, door ons voor hen gevormd? Dat zal het zeker, wanneer wij met de liefde van Christus en in overgave aan Hem; al kaar willen dienen. Mijn ambt kan en wil ik uitsluitend ver vullen in gehoorzaamheid aan Hem die mij tot de uitoefening ervan geroepen heeft. Met goeden meed begin ik mijn werk in Uw gemeente. Namens het gemeentepersoneel sprak de gemeentesecretaris vervolgens den nieuw benoemden functionaris toe, waarna nog bet woord gevoerd werd door den vader van mevrouw Rijnders en ds. Rijnders, de vader van den burgemeester. Nadat geen der aanwezigen meer het woord verlangde werd het officieele deel ber vergadering gesloten. De aanwezigen bleven hier eenlgen tijd in gezellig samen zijn bijeen; ondertusschen werd een con sumptie geserveerd. In de kamer van den burgemeester be stond hierna gelegenheid om den burge meester en zijn echtgenoote persoonlijk te complimenteeren, waarbij de bezoekers boor wethouder Donker werden voorgesteld BONAANWIJZING TOILET- EN HUISHOUDZEEP. De secretaris-generaal van het Depar tement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt het volgende bekend. Gedurende het tijdvak van Maandag 4 Augustus tot en met Zondag 31 Augustus a.s. geeft de met „106" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", alsmede de met „a zeep" gemerkte bon van de zeep- kaarten p en q, welke respectievelijk aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht* jaar, zijn uitgereikt, recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstel ling van vóór 1 Januarf 1941) of 150 gram zachte zeep nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeep- pasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „a toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart p, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee Jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toilet zeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt erop gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt- beschikbaar gesteld ten behoeve van was-1 scherijen. ZEEP VOOR WASSCHERIJEN. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ont vangst te nemen. Zooals reeds voorge schreven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van haar klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van' twintig kilogram waschgoed,- hetzij Ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te ne men. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „wasch verzenders", die slechts als tusschenpersoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wast; hvan kantoren, hotels, café's enz. voorzoover het handdoeken, poets en stofdoeken, servetten, tafellakens^ e.d. betreft, kan ter behandeling worden gege ven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. DUITSCHE KUNSTENAARS TE NOORDWIJK EN SCHEVENINGEN. Naar „uitwisseling" en „eenheid". Op uitnoodiging van de Nederlandsch- Duitsohe Kuituurgemeenschap hebben de Duitsche kunstenaars, die te Amsterdam ex- poseeren in het Rijksmuseum, gisteren met de Nederlandsche kunstenaars, die te Hagen in Westfalen tentoonstelden, een uitstapje gemaakt naar Noordwij k aan Zee. In „Huis ter Duin", waar de kunstenaars werden ontvangen door den secretaris-gene raal van het Dep. van Volksvoorlichting, prof. dr. Goedewaagen. gebruikte het gezel schap het noenmaal. Aan dezen maaltijd zaten aan de plaatsvervangende gouwleider van Westfalen-Zuid, Oberbürgemeister August Vetter van Hagen. Regierungsprasi- dent Dellenbusch uit Coblenz, Amtsbürge- meister Welge van Fredenburg en Schmal- lenberg, de Duitsche president van de Ned. Duitsche Kuituurgemeenschap, prof. dr. T. Wehofsioh en 't hoofd van de afd. Beelden de Kunsten van het Dep. van Volksvoorlich ting en Kunsten, de schilder Eduard Gerdes. In de middaguren, toen men op het terras de koffie gebruikte, voegde zich de Rijks commissaris, Rijksminister Seyss-Inqtiart bij de kunstenaars en autoriteiten. De Rijks commissaris, die vergezeld was van zijn echtgenoote vertoefde geruimen tijd in het gezelschap. De avond werd doorgebracht te Scheve- ningen waar in het Kurhaus een gemeen schappelijke maaltijd was aangeboden door het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten. Prof. dr. T. Goedewaagen, trad daar als gastheer op. terwijl eenige Duitsche autori teiten en vertegenwoordigers van de N.S.D. A.P. en Nederlandsch-Dultsche Kultuurver- eeniglngen als genoodigden aanzaten. Prof. Goedewaagen heeft zijn vreugde over de aanwezigheid der Duitsche kunstbroeders hier te lande uitgesproken en eraan herin nerd. dat Nederland reeds eenige eeuwen geleden de kunstenaarsgilden kende, waar in de vriendschapsbanden nauwer werden aangeknoopt. In de middeleeuwen bestonden hier te lande eenige kunstenaars-communen die later voor de gilden haar plaats hebben ingeruimd. Thans is de vorming van een Kultuurkamer in bewerking, die ook de eco nomische positie onzer kunstenaars zal rege len. Belangrijker nog dan het houden van de onderhavige tentoonstelling achtte spr. ee» uitwisseling der kunstenaars uit beide lan den. want daardoor worden nieuwe vriend schapsbanden gesmeed, die aan de gemeen schap ten goede komen. Spr. verwachtte, dat de kunstenaars van beide landen over eenigen tijd in veel groo teren getale met elkander en met hun wer ken zouden kennismaken. De heer Vetter hééft dank gebracht aan prof. Goedewaagen en de hoop uitgesproken, dat het mocht gelukken de Nederlandsche kunstenaars van het nut dezer uitwisseling te overtuigen. Kunstenaars zijn menschen met een zeer individueel karakter, aldus spr. Adolf Hitler heeft echter kans gezien een volk van vele tientallen millioenen dat on derling verscheurd was. tot een eenheid te smeden. Dat was alleen op nationaal-socia- listischen grondslag mogelijk. Spr. wenschte het Nederlandsche volk een zelfde eenheid toe. Ten slotte werden vriendelijke woorden van dank namens de Duitsche kunstenaars tot prof. Goedewaagen en de leiding der Nederlandsch-Duitsohe Kuituurgemeen schap gericht. EVENTUEELE MOEILIJKHEDEN ZIJN VAN VOORBIJGAANDEN AARD. Het ie mogelijk, dat zich in de eerst komende dagen op enkele plaateen in het land eenige moeilijkheden zullen voordoen bij de voorziening met aard appelen. Deze moeilijkheden zijn van tijdelijken aard en worden veroorzaakt door het ongunstige weer. Na een zeer koud voorjaar kwam een bijzonder droge voorzomer. Hierdoor is de oogst der vroege aardappelen tegengevallen. De vraag was daarbij groot, wijl alle oude aardappelen op waren. Hoe betreurenswaardig deze mindere oogst ook ls, op ziehzelve zou dit nog niet zoo erg zijn, als er maar goede aansluiting met den oogst der middelvroege aardappe len was verkregen. Dit is niet het geval en deze omstandigheid is mede veroorzaakt doordat, na de dVooste nu eindelijk regen is gekomen. De aardappelen, die zoo laat waren, zijn nu weer beginnen te groeien, waardoor de verbouwers met het rooien nog even wachten. Dit is op ziehzelve voor onze voorziening gedurende een geheel jaar zéér wenschelijk, maar het brengt nu eenige moeilijkheden. Een verzwarende omstandigheid is daar bij. dat door het ongunstige weer de oogst- werkzaamheden zich tijdelijk zeer ophoo- pen, terwijl ook de uitbreiding van den koolzaadverbauw, waarvoor thans de voor bereidingen moeten werden getroffen, het aardappelrooien bemoeilijkt. Hoewel er natuurlijk besvaren tegen zijn aan te voeren om het rooien in dezen tijd te stimuleeren. wijl de uiteindelijke op brengst bij uitstel van rooien nog zou toenemen, gaat het toch ook niet aan ern stige stagnatie in de aardappelvoorzlening te laten optreden. EXTRA PREMIE VOOR HET ROOIEN. Daaróm waren de prijzen reeds zóó ge steld, dat er eenige aanmoediging in zat om vroeg te rooien. Dit blijkt, mede door het natte weer der laatste dagen, nog on voldoende. Daarom is voor het rooien ln deze week een extra premie gegeven van ct p. KG. Gelukkig laat de geheele aardappelposl- tie voor het jaar 1941/'42 zich gunstig aan zien. Hoewel er voor de uiteindelijke op brengst van den oogst der late aardappe len. dat zijn die, waarmede wij het dezen winter en het volgend voorjaar zullen moe ten doen. nog niets met zekerheid te zeg gen is. zijn er twee feiten, die recht geven om te concludeeren, dat de mogelijkheden voor de voorziening met aardappelen tot den volgenden oogst gunstig beoordeeld kunnen worden. In de eerste plaats is de oppervlakte, die met aardappelen is beteeld met ongeveer 25'". uitgebreid en voorts zullen voor alle zekerheid zeer veel aardappelen, die anders niet voor de consumptie worden gebruikt, voor dit doel worden 'gereserveerd. De huidige moeilijkheden zijn van voor- bijgaanden aard. Het kan zelfs zijn, dat ze in geringe mate gevoeld worden als het rooien in deze weken meevalt. Anders zul len ze na 2 of 3 weken, naar mag worden aangenomen, geheel zijn opgelost. De late 'aardappelen moeten dan toch worden ge oogst en de drukte met ander werk op de boerderij neemt af. Om deze reden is dan ook het rantsoen niet verlaagd. Voor de mogelijkheid, dat een bon niet geheel zou kunnen worden Ingewisseld tegen' aardappelen, is de bon voor deze week 14 dagen geldig gemaakt. Mochten inderdaad hier en daar moeilijkheden voor komen. dan zouden zij, die zich nog even kunnen behelpen hun medeburgers een dienst, bewijzen door hun bon pas later in tc wisselen. WIE VEEL DOET. HEEFT HET RECHT FOUTEN TE MAKEN. Hedenavond om halfaoht spreekt Max Blokzijl voor den Nederlandschen Omroep (Hilversum 1) over het onderwerp: „Wie veel doet, heeft het reoht fouten te maken". De Deutsche AUgemeine Zeitung schrijft nagi aanleiding van het geval Belmonte over den „ondcraürdschen oorlog van Roo sevelt" die ook ln Zuid-Amerlka wordt ge voerd Het blad schrijft o.m.: De laatste gebeurtenissen in Zuid-Ame- rika bewijzen, dat Roosevelt den onder- aardschen oorlog heeft geopend als spe- cialen vorm van den niet-verklaarden oor log. Deze toont door gewetenloosheid in het gebruik van alle middelen, van leugen, ver- valschlng en laster, de methodes, waar mede thans zekere kringen der Vereenigde Staten het natlonaal-socialisme en Duitschland bestrijden. Niet altijd gelukt het een vervalsching. zooals die van den zoogenaamden brief van den Boliviaan- schen militairen attaché Belmonte, zoo snel te ontmaskeren. Er zijn gevallen ge weest. warain Duitschers maandenlang in hechtenis hebben gezeten, totdat hun vol ledige onschuld kon worden bewezen. Het komt den vervalscher en politieken bron- nenvergiftigers ook niet op aan later als zoodanig gebrandmerkt te worden, wan neer zij slechts hun doel bereiken en ver warring stichten en een atmosfeer van wantrouwen en wederzijdsche verdenkin gen kweeken. Bij de sterke positie, die de Noord-Amerikaansche nieuwsagentschap pen in de Zuid-Amerikaansche pers inne men en gezien de doorzichtige begunsti ging van internationale financieele krin gen. die er in geslaagd zijn zich een krach- tigen invloed op de pers te verzekeren, is de afweerstrijd niet gemakkelijk. By de brutale beweringen, zooals in het geval Belmonte. komen niet minder gemeene en veel moeilyker te weerleggen duistere toe spelingen. die niet aan gevaarlijkheid ver liezen doordat zij een onbevangen toehoor der terstond grotesk aandoen. Wij kennen deze methoden ook uit den strijd der Britsche agitatie op den Balkan, die eindigde met de ontketening van den Putsch te Belgrado. De Amerikaansche agitatie doet niet Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakt bekend: Op den omsingelingsvleu gel in de Oekraine hebben snelle Duitsche en Hongaar- sche afdeelingen belangrijke spoorwegverbindingen van den vijand afgesneden. De massa van de Oostelijk van Smolensk ingesloten strijd krachten der sovjet-weer macht is thans vernietigd. De rest gaat de ontbinding tegemoet. Gevechtsvliegtui gen bombardeerden in den afgeloopen nacht ravitail- leerings- en bewapenings- bedrijven in Moskou en een belangrijk verkeersknoop punt in het brongebied van de Duna; In den strijd tegen Groot- Brlttannië waren doeltreffende aanvallen van het li^chtwapen overdag gericht op spoorweg emplacementen aan de Zuid oostkust van Engeland. Bij de Fa roer-eilanden werd een vrachtschip van 1200 brt. tot zinken gebracht. In den afge loopen nacht bestookten ge vechtsvliegtuigen militaire wer ken in verschillende havenste den aan de Schotsche en Engel- sche Oostkust o.a. in Hull, met bommen van zwaar kaliber. Er ontstonden groote branden. In de Middellandsche Zee plaatsten Duitsche en Italiaan- sche duikbommenwerpers op 2 Augustus ten Noordwesten van Mersa-Matroe voltreffers van bommen op twee Britsche tor pedojagers. Andere luchtaanval len waren gericht op pakhuizen en luchtdoelstellingen van den vijand bij Tobroek. In luchtge vechten werden vier Britsche jagers neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen van nacht militaire inrichtingen aan het Suezkanaal aan. De vijand liet in den nacht van 3 op 4 Augustus een gering aantal brisant- en brandbom men vallen,op Noordwest- en West-Duitschland. Er ontstond noch schade' aan militaire wer ken noch aan bedrijven die voor de oorlogvoering van belang zijn. Nachtjagers en luchtdoel- artillerie schoten drie van de aanvallende Britsche toestellen omlaag. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland De groote Bóeren-Landdag te 's Hertogen- bosch. (2e Blad). Toelichting op Verordeningen. (Binnen land, 2e Blad). Het eerste Ned. Radio-Muziekfeest te Hil versum officieel geopend. (Kunst, le Blad). Tentoonstelling van Weetfaalsch-Neder- rijnsehe Kunst geopend; redevoerin gen van prof. Goedewaagen en den Rijkscommissaris. (2e Blad). Buitenland Verdere Duitsche vorderingen in het Oos ten. (le Blad). onder voor de Britsche. Thans wordt het gerucht verspreid, dat Duitsche troepen zyn verschenen in Fransch Guyana. Misschien worden de strafgevangenen van het Dui velseiland nog allen gerekend tot de be ruchte „vijfde colonne", die steeds op de proppen moet komen, wanneer een volk aan het griezelen moet worden gebracht. Tegeiykertyd zoemt de lucht hl Zuid-Aime- rika van geruchten over arrestaties van spionnen, waarby steeds belastend mate riaal zou zyn gevonden, zonder dat openlijk van Duitschland wordt gesproken. Meestal blykt dan ook na korten tyd dat het ge heele bericht valsch was. maar de slag zinnen biyven. terwijl het bericht al lang 16 vergaan. Hoe erbarmelijk deze methode ons ln Duitsohland ook moge aandoen, voor onze volkegenooten, die dageUJks worden aangevallen beteekent zy 'n zware last. De onderaardsche oorlog der medeplichtigen van Roosevelt, waartoe de beruchte Dies in Amerika behoort, Js in de eerste plaats ge richt tegen deze volksgenooten. Door hun onberispelijke houding, welke steeds weer van officieele Zuid-Amerikaansche zijde moet worden bevestigd, zullen ook de methoden van verdachtmaking en laster der Amerikaansche agitatie te schande wor den gemaakt. ""inland strydt voor zyn recht, heeft geen imperialistische doelstellingen, hoopt met de Vereenigde Staten bevriend te blyven en wenscht. dat na dezen oorlog alle naties van Europa in vrede kunnen leven aldus heeft de Fmsche president Ryti verklaard tydens een persconferentie in Helsinki. De oorlog van Finland, zoo verklaarde Ryti kan met eén woord worden gekarakteri seerd: veilighèid. wy verheugen ons er over, dat wy ditmaal niet alleen staan; maar Duitschland als machtigen bondgenoot heb ben. Duitschland is de eenige groote natie, die het bolsjewisme met succes kan bestrij den. Op de vraag, of de verbreking der diplo matieke betrekkingen met Groot-Brittannië reacties zou kunnen hebben op de Ameri- kaansch-Flnsöhe betrekkingen, antwoordde Ryti: alleen wanneer de Vereenigde Staten actief bondgenoot van Sovjet-Rusland zou den worden, anders kunnen de betrekkingen tussohen beide landen evenals tot dusver normaal voortgaan. Aangezien Groot Brit- tannië actief bondgenoot ls geworden van Sovjet-Rusland, deed zich de. mogehjkheid voor, dat zyfl diplomatieke vertegenwoordi ging in Finland een luisterpost voor de Sov- Jet-Unie zou kunnen worden Ryti legde er herhaaldeiyk den nadruk op, dat Finland niet om egoïstische redenen handelt. „Wy hebben 200 zeide hy geen imperialistische belangen. Wy stryden al leen voor onze vryheld. Er mag geen tweede Versailles komen." In deze aangelegenheid denken alle vier de Scandinavische lar.den hetzelfde, zij wil len niets anders dan hun recht op bestaan. De nieuwe orde in Europa, moet zoo worden, dat alle naties zich veilig kunnen voelen tegen een voortdurend oorlogsgevaar. (AHP.), AMSTERDAM, 5 Augustus. De nieuwe week werd op de Amsterdam- sohe effectenbeurs op vrij opgewekte wyze aangevangen. Wel was de handel niet be paald ^omvangrijk, maar de meeste rubrie ken gaven op kalme wyze toch geregeld af faire te aanschouwen en daarby bestond vaste stemming. By de opening openbaar de zich voor diverse aandeelensoorten eeni ge vraag en in overeenstemming hiermede werd op de locale markt meerendeels op een lichtelyk verhoogd peil verhandeld. De aanleidende oorzaak hiervoor moest klaarblijkeiyk worden gezocht ln de be richten. volgens welke Japan wederom on derhandelingen met Ned. Indië zou aan- knoopen. Deze berichten waren echter van een te weinig duideiyk kakarter dan dat men daaraan goed houvast had. Midden- beurs lokte het verhoogde koersniveau klaarblykeiyk eenig aanbod uit tengevolge waarvan de toonaangevende aandeelen een kleinigheid achteruitgingen, maar per saldo konden op vrijwel alle afdeelingen kleine voordeellge verschillen worden ver kregen. Voor de Ned. Indiustrleelen werd de grootste belangstelling aan den dag gelegd. Aku's werden vrijwel aanhoudend ln een open hoek verhandeld, waarby zy na op 147'/i te zyn Ingezet een kleinigheid achter uit gingen. Unilevers waren goed prijs houdend en bewogen zich ln hoofdzaak tusschen 131 1/4 en 132. De Philipsaandee- len, Calvé en Van-Berkels waren algemeen iets hooger. De minder courante soorten ontmoetten eveneens eenlgen kooplust, ter wijl daartegenover byna geen aanbod aan wezig was en ln verscheidene gevallen kwa men dan ook hoogere noteeringen tot stand. Op de Petroleummarkt stegen Olies tot 245Vj, waarna een inzinking plaats vond tot 242 V4. Later op den middag ging de koers echter weer een paar punten naar boven. De Indische Cultuuraandeelen lagen stevig ln de markt. Amsterdam Rubbers monteerden tot 271'/2. waarna echter een reactie Intrad tot 268Diverse outsiders werden Iets hoo ger genoteerd. De Tabakken waren by ge ringe affaire over de geheele linie iets hoo ger. Van de Suikerwaarden waren vooral HVA's goed gedisponeerd. De koers steeg tot 420 maar nadien trad een daling in tot 417y2. Ook de Scheepvaartafdeeling was goed van toon. Vooral Nederlandsche Sóheepvaartunles waren niet onbelangryk hooger en schommelden tusschen 176 en 178. Ook eenige andere soorten kwamen bo ven de vorige prijzen. De Beleggingsafdeeling was rustig. De Nederlandsche Staatspapieren waren wei nig of niet veranderd, maar eerder toch aan den lusteloozen kant. Gemeentelijke en provinciale leeningen waren ook thans weer vast gestemd. Pandbrieven waren behoudens enkele uit zonderingen. iets luier. (A.NP.) Prolongatie 2'/«. BOSKOOP, 2 Aug. CoÖp. ver. „D$ Bosk. Vel ling". Rozen per bos: Hadley 3548 ct.; Butter fly 23—35 ct.; Rosalandia^_17—28 ct.; Better Times 120—160 ct,; Orange Triumph 70—90 ct.; Gloria Mundi 3258 ct.; Else Poulsen 2035 ct.; Briarclif 3045 ct.; Vierlanden 2639 ct.; Florex 19—27 ct.; Polyantharozen 50—70 ct.; Gemengde rozen 14—19 ct. Diversen per bos; Lelies 3046 ct.; Clematis. Durandi 4060 ct.; Idem Prins Hendrik 55—90 ct.; idem Mevr. le Coultre 140 ct. KATWIJK a. d. Rijn, 4 Aug. 1941 Per 100 K.G. vroege aardappelen: Groote 1.4.50; Drie lingen f. 2.50; Groote Drielingen! .12—f.16.— Uien f6.10f. 8.Tulnboonenf 6.f. 7. Slaf .2.50—f.4.—Bospeen f. 5.60—f. 6.—; Bloem kool I f. 10—f. 11.—; idem II f. 6 80—f. 8.—; per 100 st.; Kroten per kist f. 1.20—f. 1.30; Peen f 1.30—f.160. RIJNSBURG, 2 Aug. Groentenveiling. Aard appelen f.4,50; tomaten A f.19; idem B f. 14; prinsesseboonen f.18; waschpeen f.8; uien f.8; kroten f.6; rabarber f.12 per 100 KG.; bospeen f.6; radijs f.2.503; peterselie f.45,50sel derie f.2,50—3 per 100 bos; bloemkool I f.11; idem II f.8; kropsla f. 2,60—3,50 per 100. RIJNSBURG, 2 Augustus. Bloemenveiling. Go- desia 815; Goudsbloemen 812; Asters wit f. 1 —1.20; gemengd f. 1.101,30; Scablota f.0,50 0,75: Lelies: Tigmm f.5—7; Auratum f.20—24; OonviUl f. 1,502: Galardla 6080 ct.; Mont- bertia 15 ct.; Zinnia's f.2; Anjers 50 ct. Dahlia's gemengd f. 1.60—1,80; Gladiolen: Tienhoven f.2 —3,50; Brillont f. 2,40—3; Halley f. 1,20—1,50; Poolss f2,60-3,40. Redactie-staf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3