LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 4 Augustus 194T OFFKIEELE KENNISGEVING VISSCHERIJ-BERICHTEN Uit de Rijnstreek Italiaansche Weermachtsberichten Hopkins uit Moskou vertrokken Karl Megerle over de positie van Japan Het STADSNIEUWS Verspreide berichten eerste Radio-Muziekfeest De installatie van burgemeester Mumsen Installatie van Burgemeester Rijnders Het Italiaansche hoofdkwartier deelde Zaterdag mede: In Noord-Afrika, aan het front van Sol- loem en Tobroek, niets van belang. Duit- sche vliegtuigen hebben de haven van To broek en concentraties vrachtauto's ten zuiden van Sidi el Barrani gebombardeerd. In den afgeloopen nacht hebben Engel- sche vliegtuigen een aanval ondernomen op Benghasi, waarbij geen slachtoffers vie len. In Oost-Afrika zijn in het gebied van Gondar vijandelijke troepen" uiteengedre ven en met verliezen op de vlucht geslagen. Onze afweer op den grond heeft een vijan delijk vliegtuig, dat poogde Gondar aan te vallen, gedwongen van koers te veranderen. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den nacht op 1 Augustus op eenige plaatsen aan de westkust van Sardinië en op 1 Augustus des middags op het eiland Lampedusa eenige bommen neergeworpen. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade aangericht. Een der vliegtuigen is neerge schoten. En Zondag: Italiaansche luchtformaties hebben de vijandelijke vlootbasis Malta gebombar deerd. Noord-Afrika: Activiteit van de artillerie aan het front van Tobroek. Onze luchtfor maties wierpen brisant- en brandbommen op het spoorwegstation van Mersa-Matroe, waarbij branden ontstonden. Oost-Afrika: De dappere troepen van het garnizoen van» Woltsjefit hebben een nieuw bewijs gegeven van hun moed en strijdlust. Een sterke colonne, hoofdzake lijk bestaande uit Italiaansche troepen, on der bevel van luitenant-kolonel Gonnella, heeft een stoutmoedig offensief geopend en is er in geslaagd, diep in.de vijandelijke linies door te dringen, waarbij den vijand zware verliezen werden toegebracht. In de Middellandsche Zee heeft een van onze vliegtuigen een groote vijandelijke eenheid met torpedo's getroffen. aanmoediging van den bolsjewistischen bondgenoot ln zijn vernletigingsstrijd tegen Finland naar Finsche wateren gezonden. De Korrespondenz komt ten slotte tot de conclusie, dat Engeland's houding ten aan zien van Finland slechts een voorbeeld is voor het voortdurende verraad jegens de cultureele Idealen van de Europeesche vol kengemeenschap. Engeland's belangstel ling voor de Europeesche naties bestaat er uitsluitend ln zich van haar te kunnen bedienen tegen lederen mogelijken tegen stander. Daarom moesten garanties en der gelijke vriendschapsbetuigingen van Enge land in verband hiermede op waarde wor den geschat. Wanneer een staat zich ont trekt aan dergelijke elschen, dan raakt ook de Engelsche belangstelling voor vriend schap en democratische gemeenschappe lijkheden uitgeput. Engeland heeft de Fin. sche belangen aan het bosjewisme verraden en daarmede een nieuw voorbeeld gegeven voor zijn cynische onvefschilligheld ten aanzien van alle moreele beginselen op deze wereld. LEVERANTIES DER V. S. WORDEN SAMENGESTELD. Reuter meldt, dat de persoonlijke afge zant van president Roosevelt, Harry Hop kins, Zaterdag uit Moskou is vertrokken. Behalve vertegenwoordigers van het volks commissariaat van Bultenlandsche Zaken en van het Sovjet-leger, waren bij het ver trek ook aanwezig de ambassadeur Cripps en leden van de Britsche militaire missie. Samen met Hopkins is ook de Amerikaan- sohe brigade-generaal McKarney weer uit Moskou vertrokken. Hopkins is reeds te Londen gearriveerd. De correspondent van de „New York Post" meldt uit Washington, dat op bevel van president Roosevelt leveranties oorlogsma- terieel voor de Sovjets samengesteld en langs.den vlugsten weg verscheept worden. De Sovjets hebben hun wenschen voorloopig beperkt tot vliegtuigen en machine-werk tuigen. Daar bijna alle vliegtuigen voor Engeland bestemd zijn,-was ook de goed keuring van Engeland voor de levering aan de Sovjets neodig. Naar ..Social Demokraten" uit Londen meldt, heeft een Amerikaansche radiocom mentator verklaard, dat Hopkins tijdens zijn bezoek aan Moskou niet heeft onder handeld over de Amerikaansche hulp aan de Sovjet. Unie doch verlangd beeft, dat de Ver Staten vloot- en luchtbases op Sovjet-gebied ter beschikking krijgen Men neemt aan, dat het vooral om Wladiwostok gaat. De onderhandelingen zouden een gunstig verloop hebben gehad. (D.N.B.), De diplomatieke medewerker van dc .Ber liner Boersenzeltung" neemt de politiek van Japan onvastberaden stand te houden tegenover de dreigementen en intimidatie- pogingen van Engeland en de Vereenigde Staten tot aanleiding om uit den gezichts hoek van het driemogendhedenpact de po sitie van Japan en zijn huidige plaats en prestige in de wereld te onderzoeken President Roosevelt heeft met alle mid delen geprobeerd om Japan in de samen werking met zijn bondgenooten en op zijn weg naar de nieuwe ordening van het Verre Oosten op een dwaalspoor te brengen, schrijft Karl Megerle. Met de haar eigen taaiheid en elasticiteit heeft de Japansche buitenlandsche politiek gebruik gemaakt van de gunstige omstandigheden, die ge boden werden door het vasthouden van de Angelsaksen in Europa en op den Atlanti sch en Oceaan en door de verlamming van de andere vijandelijke groote mogendheden Om ziln flank te beschefmen en bij de ver dediging te betrekken. Het vastberaden en geen vrees kennende standpunt van Japan tegenover een bluf- fenden tegenstander, is de moeite waard geweest, want de democratieën hebben het INLEVERING METALEN. Oproeping inleveringsplichtigon. De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat de oproepingen voor het inleve ren van metalen voorwerpen enz. door par ticulieren dezer gemeente thans alle zijn verzonden. Voorts zijn of worden nog verzonden de oproepingen voor handelaren, grossiers, winkeliers enz., waarvan geacht kan wor den dat zich onder hun magazijnvoorraden of in hun winkels of kantoren inleverings- plichtige voorwerpen bevinden. Ten slotte wordt medegedeeld dat aan hen, die reeds zijn opgeroepen, doch die om welke reden ook niet aan hun verplichting tot inlevering hebben voldaan, nog één maal daartoe gelegenheid zal worden ge geven op Donderdag 7 Augustus a.s. tus- schen 8V«121/! en 27 uur op een der bureaux Hoogere Burgerschool voor Meisjes aan de Garenmarkt. De toegezonden op- roepingskaart moet worden medegebracht. De Burgemeester van Leiden, IN/T (N UTIinit STEVENINCK. Leiden, 4 Augustus 1941. 990 NA 9 UUR OP STRAAT. De politie heeft Zaterdag- en gisteravond tegen een zestal jeugdige personen die zich in strijd met de jongste verordening van den Commissaris van politie na 9 uur op straat bevonden, proces-verbaal opgemaakt De politie heeft aangehouden den koopman J. D„ die door den Economischen rechter was veroordeeld tot het ondergaan van yler maanden gevangenisstraf. Wegens diefstal van een kleedingstuk uit een winkelmagazijn hier ter stede is door de politie aangehouden mej. M. B. uit Voorschoten. Na verhoor is zij op vrije voeten gesteld. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJ MUIDEN. 4 Augustus. Prezen: tarbot f 4,504.10; tongen f.4.90 2,60; steur f 3 (alles per KG); gr. griet f.165; middel griet f.160; kl. griet f 105; zetschol f104 88; kl. school 1ste soort f.9874; kl. schol 2de soort f.6843; pufschol f.1812; kl. schol f.33 —28; pieterman f.9881; muilen f.4843; gT. bot f.6050; kl. bot f.20; horsmakreel f. 16,50 15; wijting f 46—42; kl. scharren f.26—23; puf- schar f.10—6; middelpoonen f.98; kl. poonen lste soort f.82—73; kl poonen 2de soort f.46— 43; pooontjes f 29—25; gr. gullen f 130—98; kl. gullen f.11080; kl. makreel f.68—57 (alles per 50 K.G.); rog f.37—30 per hoop. Besommingen: IJm. 432, De Raaf, f.2730; IJm. 129, Chamrok, f.3490; IJm. 417. Erika VII, f.2110; IJm. 252. Sumatra, J.4350; IJm. 70, Zeehond, f.2560: IJm. 111. Olympia. f. 4990; IJm. 86. Rijnstroom, f.3700; IJm. 22. Ita. f.3940; IJm. 118. Beatrice, f.4810 Kotters: IJm 221 f.2340; IJm. 203 f.1330. Loggers- KW. 122 f.1940; KW 18 f.1460; KW. 52 f 690; KW. 175 f.180; KW. 47 f.1510; KW. 173 f.1270. tegenover den zelfbewusten vasten koers van Japan niet aangedurfd de economische sancties tot het uiterste door te voeren en alle handelsdeuren te sluiten. Hierbij moet overigens nog onderzocht worden, vervolgt Megerle, aan welke zijde een op langen ter mijn gevoerde handelsooorlog nadeelenzou brengen. Wanneer de democratieën meen den Japan door dergelijke maatregelen te kunnen afhouden van $e verwerkelijking der nieuwe ordening en de totstandbren ging van een economische leefruimte, dan zal dat in Japan stellig een reactie in het tegendeel tengevolge hebben. Het driemo gendhedenpact blijkt bovendien een rem mend element te zijn tegenover de pogingen der oorlogsophitsers en oorlogsuibbreiders. Ingaande op de verandering der wereld situatie door den strijd van het Duitsche rijk tegen het bolsjewisme en de daardoor ontstane reactie in het Verre Oosten, schrijft de diplomatieke medewerker van de „Berliner Boersenzeitung" nog: in Tokio bemerkt men nauwkeurig dat de Ameri kaansche interventie ernaar streeft om yia het Verre Oosten den oorlog te brengen naar die gebieden, waar Japan onvermoeid en oprecht gearbeid heeft om den oorlog verwijderd te houden. VRIJWILLIGERS VOOR HET OOSTEN. De Franschen, die tegen de sovjets gaan strijden, zullen omstreeks een divisie sterk zijn. Een contingent Spaansche vliegers is onderweg. Het Italiaansche expeditiekorps is thans ln het Zuiden van het Oostelijk front aan gekomen. Italiaansche kerntroepen uit de Noordelijke provinciën zijn, voortreffelijk uitgerust, in dagenlange treinreizen aan gevoerd. Deze keurregimenten, waarvan de vaandels het devies „Nel Nome di Roma" (In den naam van Rome i dragen, zullen reeds dezer dagen ten strijde trekken. (D.N.B.) STERFDAG VAN HINDENBURG HERDACHT. Zaterdag, den sterfdag van den rijkspre sident en generaal-veldmaarschalk von Hindenburg, heeft in opdracht van den Führer en oppersten bevelhebber van de weermacht de commandeerende generaal van het plaatsvervangende eerste leger corps en bevelhebber in defensiedistrict 1, generaal der artillerie Weyver, een krans gelegd op de kist van den veldmaarschalk m de groeve van het rijksgedenkteeken Tannenberg. De eerewacht bij het gedenk- teeken was bij deze gelegenheid versterkt als officierswacht. Voorts liet staatsminister dr. Meissner uit naam van de presidiale kanselarij en haar personeel op de kist een krans leggen. (D.N.B.) DE OFFICIEELE OPENING. Bevordering en waardeering der Volksmuziek. Zaterdagmorgen is te Hilversum het eerste Radio-muziekfeest voor fanfare- en muziekcorpsen officieel door den directeur-generaal van den Ned. Om roep, dr. ir. A. W. Herweyer onder groote belangstelling officieel geopend. Spr. wees er op, dat de grondslag van iedere muziekcultuur is, de muziekbe oefening en de zang door de groote massa van het volk. De leiding van den Ned. Omroep beschouwt daarom de bevordering van de volksmuziek als een allereerste taak. Een van de meest verbreide vormen van beoefening der muziek door het volk is naast den koorzang, de harmonie- en fanfare muziek. Nu zullen er wel zijn, die dit soort mu ziek vereenzelvigen met de z.g. „hoempa"» muziek, maar deze kenschetsing is ten eenenmale verkeerd en reeds lang verou derd. Een 30-tal jaren geleden was de?e klanknabootsendeS^tdrukking op vele toen bestaande blaasorkesten misschien van toe passing, doch de beoefening der harmonie en fanfaremuziek heeft sedertdien enor me ontwikkeling doorgemaakt en zij is een factor van groote beteekenis geworden in de cultureele ontwikkeling van ons volk. Naar schatting zijn er in ons land onge veer 2000 harmonie- en fanfareorkesten. Stellen wij het gemiddelde aantal werkende leden op dertig (er zijn er ook van even twintig zoo goed als van 70 leden), den zijn er in ons land uit dien hoofde alleen reeds 60.000 personen die een blaasinstru ment zóó goed bespelen, dat zij in or kestraal verband muziek kunnen maken. Die 60.000 muzikanten hebben een pu bliek. Hun mede-dorps- en stadgenooten Dit publiek hoort hen op de openluchtcon certen, op de winteruitvoeringen in de za len, bij openbare feesten, en op de con coursen of festivals. Maar verder gaat de faam, ook van onze allerbeste dilettant- blaasorkesten meestal niet. Toch heeft de harmonie- en fanfare- orkestmuziek in enkele gedeelten van ons land zülk een vlucht genomen, dat men kan spreken van een „volksche muziekcul tuur" die voor tienduizenden personen zeer veel beteekent. De waardeering voor dit goede soort volksmuziek wenscht de Ned. Radio Omroep met zijn eerste Ned. Radio Muziekfeest voor deze orkesten te ver- grooten. Door een 36-tal van de beste harmonie- en fanfare-orkesten in de gelegenheid te stellen zich voor de mi crofoon te laten hooren met muziek van goed gehalte. Uit de ruim 2000 or kesten van ons land, is daarom een keuze gedaan en daarbij zijn wij, aldus spreker, geleid door de prestaties der korpsen in het vorige jaar op goed ge organiseerde muziekwedstrijden. Het aantal gegadigden was véél grooter dan het aantal beschikbare plaatsen: acht Zondagmiddagen, vier orkesten per middag en een Zaterdagmiddag om ook Christe lijke corpsen ln de gelegenheid te stellen op te treden. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat dezen keer nog lang niet alle hiervoor in aanmerking komende harmonie- en fan fare-orkesten voor de microfoon kunnen komen. Van de in ons land op het gebied der harmonie en fanfare-orkesten bestaande organisaties is groote medewerking ont vangen van de Ned. Federatie van Harmo nie- en Fanfare-gezelschappen en van den Ned. Bond van Arbeiders-muziekgezql- schappen. Spreker wenschte ten slotte den optre denden muziekcorpsen veel succes toel 9 9 9 De heer Elsinga heeft den heer Herweijer namens de Ned. Fanfare- en Harmonie korpsen beantwoord en er op gewezen, dat dit muziekfeest een flinke stap in de goede richting naar meer waardeering van het dilettanten-muziekleven beteekent. Spr. hoopte, dat dit eerste Radio Mu ziekfeest voor dilettantenvereenigingen door meerdere gevolgd zal worden. Be vordering van de muziekbeoefening door dilettanten is een gróótsche taak, die rijke vruchten voor het muziekleven in ons land kan afwerpen. Binnenkort zullen wij in ons land hebben één Nederlandsche Bond van dilettanten orkesten, waarin zijn opgenomen de har monie- en fanfare-orkesten, de dilettant- symphonie-orkesten en de mandoline-or kesten, de accordeon-orkesten en andere groepen van volksmuziek. DOELSTELLING NED. BOND VAN DILETTANTEN-ORKESTEN. Tot de taak van dien bond zal o.a. be- hooren: het tot stand brengen van con tact tusschen de bonden en vereenigin- gen onderling en tusschen deze licha men eenerzijds en de overheid ander zijds. Het medewerken aan de uitvoe ring van overheidsvoorschriften op het gebied der dilettanten-muziekbeoefe- ning, de centraliseering van plaatselijke vereenigingen, de opleiding van den dilettant-muzikant, de bevordering van levenskrachtige orkesten, krachtige pro paganda voor de uitvoering van Ned muziek, regeling van het wedstrijdwe zen, het organiseeren van muziekfees ten en het propaganda-maken onder WADDINXVEEN. TOESPRAKEN VAN DEN HEER HERFST, DEN BURGEMEESTER EN DEN HEER VAN DER HEE. In de Vrijdag gehouden openbare raads vergadering heeft de Installatie plaats ge had van den heer H. B. M. Mumsen, als burgemeester dezer gemeente Onder de talrijke belangstellenden merkten wij op den heer G. J. J. Pot, secretaris van Gouda, de burgemeesters van Moordrecht, Bent huizen en Boskoop, de wethouders van Kleef van Boskoop en Van der Bas van Moordrecht, vertegenwoordigers van den Zuidplaspolder. de polders Aohterof en de Putte, van-den Voorofschpolder, en den polder Bloemendaal. Vo:rts het geheele ambtenarenkorps en vele ingezetenen en vertegenwoordigers van vereenigingen; voorts familieleden van den burgemeester. Toen de wethouder Herfst te vier uur de vergadering opende was de raadzaal ge heel met belangstellenden gevuld. De nieuw benoemde burgemeester en zijn echtgenoote werden door de heeren van der Hee en Schouten binnengeleid, waarna de secretaris voorlezing deed van het be sluit van den Secretaris-Generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, houdende de benoeming van den heer Mumsen tot burgemeester van Waddinx- veen met gelijktijdige toekenning van eer vol ontslag als burgemeester der gemeente Woubrugge. De heer. Herfst sprak vervolgens een rede uit. waarin hij allereerst den nieuwen burgervader namens alle ambtenaren dezer gemeente gelukwenschte. Het zal zeker, aldus spreker, een groot verschil voor u zijn met de gemeente die u nu zes jaar heeft mogen dienen; niet al leen het verschil in aantal inwoners, wat toch ih Waddinxveen ruim driemaal meer is, maar ook door de industrie, die ln deze gemeente feitelijk de voornaamste factor is. Hierdoor zal er voor u zpp verbazend veel meer werk te doen zijn. Maar gelukkig heeft u ai eenige jaren dit ambt bekleed, zoodat er een goede voorbereiding aan vooraf is gegaan. Bovendien kunnen wij u gerust stellen dat de financieele toestand goed genoemd kan worden. Het is wel te betreuren, dat er door de moeilijke omstandigheden waarin wij le ven zoo weinig uitzicht is, zoodat arbei derswoningen, waaraan in deze gemeente zulk een groote behoefte bestaat, op heden zullen blijken te moeten zijn een wissel op de toekomst. Wij hopen dat u vele jaren in deze ge meente uw ambt moge dienen en dat op uw werk Gods zegen moge rusten tot heil van de gemeente Waddinxveen. Vervolgens richtte spreker zich tot me vrouw Mumsen en de ouders van den bur gemeester. Na een woord van dank te hebben ge sproken tot de ambtenaren, die in de afge loopen maanden hun onontbeerlijken steun steeds bereidwillig verleenden, ging spreker over tot de installatie. Nadat de waardigheidsteekenen hem waren overhandigd sprak de burgemeester den waarnemend burgemeester, de wet houder en de leden van den raad toe. Na hulde te hebben gebracht aan den oud-burgemeester Troost en zijn dank te hebben uitgesproken tot den wethouder Herfst voor zijn werk en zijn vriendelijke woorden vervolgde spreker; dat bij al mijn werkzaamheden het belang van de gemeente en van haar ingezetenen het eenig richtsnoer van mijn daden zal zijn en dat ik mij met al de mij door God gegeven krachten op bevordering van die belangen zal toeleggen. Na den raad en de wethouders' de volle medewerking te hebben aangeboden en van hen wederkeerig hhlp te hebben ge waagd. zegde spreker tot den secretaris: Gij zijt reeds vele jaren in uw gewichtig ambt werkzaam en ik meen daaruit de gevolgtrekking te mogen maken, dat gij in hooge mate het vertrouwen bezit van B en W. en van den raad. Wij zullen da gelijks naast elkander werken, ik ln het bestuurlijke, gij in het administratieve deel van den arbeid. Op uw medewerking en op den wil uwerzijds om tot aangename verhoudingen te komen, doe ik een beroep. Ook de andere ambtenaren der gemeente, ter secretarie en van de politie en verder allen, die uit hoofde van hun ambt of be roep met het gemeentebestuur in verbin ding staan, roep ik op tot vruchtbarë sa menwerking in het belang der gemeente. Mijne heeren, aldus besloot spreker, ik sta hier voor u met een bede in het hart voor het welzijn van de mij toevertrouwde gemeente en haar ingezetenen. Dat God de Heer. zonder wiens genade wij niets kun nen, zijn rijken zegen moge schenken op mijn arbeid, opdat ik met wijsheid deze gemeente moge bestoren en haar belangen zoodanig moge behartigen, dat daardoor haar welzijn in ieder opzicht wordt bevor derd. De heer Van der Hee sprak vervolgens den burgemeester namens den gemeente raad toe, waarna deze hem dankte voor de vriendelijke woorden en de gewaagde me dewerking ten volle toezegde. Na-sluiting van de openbare vergadering werd nog een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid, den nieuwen functionaris en zijn echtgenoote persoonlijk geluk te wenschen. WOUBRUGGE. TOESPRAKEN DOOR WETHOUDER DONKER, DEN BURGEMEESTER EN DEN SECRETARIS. Ik weet welke de voornaamste belan gen zijn, welker behartiging mij hier in Waddinxveen wacht. De industrie, landbouw en veeteelt zullen in menig geval de aandacht van het gemeente bestuur vragen. Maar hoe die belangen zich onderling verhouden en op welke wijze ik tot hun behartiging het mijne zal kunne» doen, is mij natuurlijk nog niet bekend en gij zult van mij dan ook niet verwachten, dat ik thans met een program van werkzaamheden tot n kom. Maar dit kan ik u wel verzekeren, het volk voor de mttziek-beoefening in orkesten. Optreden buiten dezen bond zal binnenkort niet meer mogelijk zijn. De Nederl. Bond zal bestaan uit een klein dagelijksch bestuur, waarin het muziek gilde vanzelfsprekend leiding zal geven. Naast het dagelijksch bestuur van den bond, zal er een raad van advies zijn of een soort bondsraad, gevormd door bijv. de voorzitters en de gewestelijke afdeelingen; deze gewestelijke afdeelingen zullen weer worden gevormd door de provinciale en plaatselijke bonden. Zoo'n organisatie is natuurlijk niet zoo maar één, twee. drie voor elkaar; maar spr. is er van overtuigd, dat men er in zal slagen één geheel te vormen, dat onder leiding van het muziek gilde veel voor de beoefening der muziek door dilettanten in orkestraal verband, kan doen. Politieke overtuiging of godsdienstige gezindheid doen hier niet ter zake, het doel is alleen, bevordering van het Neder landsche muziekleven. Ten slotte deelde spr. mede, dat het in de bedoeling ligt de beste muziekvereeni- gingen mettertijd een kleine subsidie te verleenen. waarbij in hoofdzaak zal wor den uitgegaan van de prestaties, verricht op de door den' Nederl. Bond uitgeschreven concoursen. Een lunch in hotel Gooiland, waaraan werd deelgenomen door de besturen en di recteuren van de deelnemende korpsen en verschillende genooodigden, van den direc teur-generaal van den Ned, Omroep, be sloot het offieieele gedeelte, dat aan dit radiomuziekfeest verbonden was. Zaterdag vond de installatie plaats van den heer Rijnders als burgemeester van onze gemeente. Alhoewel, door de tijdsomstandigheden, de f eestelij kheden naar buiten niet werden gevierd, bood het gemeentehuis een f ees telij ken aanblik, door een versiering met bloemen en palmen. Aan het gemeentehuis werden de burge meester en zijn echtgenoote verwelkomd door de beide wethouders en den gemeen tesecretaris. Een dochtertje van den secre taris bood mevrouw Rijnders een bouquet aan. Na een korte begroeting zetten de raads leden en de genoodigden zich in de raads zaal. Het geheele personeel was aanwezig zoomede verschillende genoodigden. Hier onder merkten wij op den oud-burgemees ter van Hillegersberg, den heer van Kem pen, met echtgenoote, ouders van mevrouw Rijnders, de ouders en broers van den bur gemeester en den heer Brunt, oud-burge meester van 's-Gravenzande. De zaal van het gemeentehus was ge heel gevuld toen de loco-burgemeester, de heer Donker, den heeren Anker en Zwet sloot verzocht den nieuw benoemden bur gemeester en zijn echtgenoote in de raad zaal binnen te leiden. Nadat dit was geschied en beiden had den plaats genomen opende de loco-bur gemeester de vergadering met gebed en verzocht den secretaris voorlezing van het besluit tot benoeming van den heer Rijn ders. Hierna sprak wethouder Donker den bur gemeester toe. Als waarnemend burgemeester is het mij een voorrecht U en Uw echtgenoote, na mens den raad dezer gemeente, welkom te heeten en U geluk te wenschen met Uw be noeming. Uw uitdrukkelijk verlangen is het om deze installatie onopgemerkt te doen voor bijgaan en Uw gevoelens willen wij gaarne eerbiedigen. In mijn begroeting van U als nieuw hoofd der gemeente wil ik daarom kort zijn. Gij hebt reeds gelegenheid gehad het schip der gemeente te besturen, zoodat ik niet behoef in te gaan op de vele moeilijk heden en de talrijke vraagstukken, waar voor elke gemeente zich thans geplaatst ziet. Als uitzondering wellicht voor deze gemeente moge gelden, dat het financieel budget nog door eigen middelen in evenwicht gehouden is, dank zij een voorzichtig financieel beleid in de voor 1930 liggende jaren, toen het vormen van belangrijke reserves nog mogelijk was. In het behartigen van de belangen der gemeente kunt U ons aan Uw zijde vinden. Van Uw kant verwachten wij alle mede werking om de belangen der gemeente en die van haar ingezetenen voor te staan. Het moge U gegeven zijn deze gemeente door de branding van dezen tijd naar een veilige haven te voeren. Hiervoor is de medewerking van alle ingezetenen noodig en ik vertrouw, dat deze gegeven wordt. Vervolgens sprak de Burgemeester, nadat deze met de waardigheidsteekenen was bekleed, een rede uit Waaraan wij het vol gende ontleenen: Bij de aanvaarding van het ambt van burgemeester Uwer gemeente, wil ik begin nen met mijn dank uit te spreken aan God, Die mij op deze plaats stelt en onder Wiens leiding Ik mijn ambt wil vervullen en de belangen van de gemeente Woubrugge wil behartigen. Uit de vriendelijke welkomstwoorden van den wethouder begrijp ik, dat lk als voorzitter van Uwen raad en bij de ver dere uitoefening van mijn ambt, op Uw aller steun en medewerking zal kunnen 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2