RADIO-REPARATIE) LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 1 Augustus 1941 Centrale dienst voor in- en uitvoer ingesteld TECHN. BUR. „IDECO" Nieuwe regeling 12 Augustus a.s. in werking FEUILLETON Een man verdween.. VRAGENRUBRIEK AGENDA Winterhulp Nederland LAND- EN TUINBOUW Van week tot week in den groententuin Ter bevordering van den uitvoer naar derde landen is een nieuwe regeling getroffen, in verband waarmede een aantal maatregelen in de Staatscourant van 31 Juli j.l. is afgekondigd. Deze regeling, waarvan de Uitvoering, be houdens voor de agrarische producten, m handen is gelegd van een nieuw in nestelden Centralen Dienst voor In_ en Uitvoer, behelst het volgende: Ten einde aan den uitvoer de noodige richting te kunnen geven, is het uitvoer verbod naar andere landen dan .Duitsch- land op alle goederen van toepassing. Voor industrieele producten wordt dispensatie van het uitvoerverbod verleend door middel van het exportcertificaat, hetwelk in het vervolg wordt afgegeven door den Centra len Dienst voor In- en Uitvoer. Deze dienst is eveneens belast met de afgifte van de vereffeniiigscertificaten voor de verreke ning via de clearing en de voor den expor teur noodige vergunningen voor verkoop, aflevering en vervoer naar het buitenland op grond van de Dlstributieiwet. Wat den agrarischen export betreft, worden uit- voermachtigingen afgegeven, krachtens het monopoliebesluit voedselvoorziening $oor de centrales-monopoliehoudsters, welke na mens den Centralen Dienst voor In- en Uitvoer tevens gijn belast met de afgifte van de vereffeningscertificaten voor verre kening via de clearing. f IJZER EN METAAL. Daarenboven is voor den uitvoer van pro ducten der ijzer- en metaalverwerkende in dustrie nog een bijzondere regeling getrof fen. Voor deze producten n.l. zullen boven de hoeveelheden grondstoffen, welke be schikbaar zijn voor de binnenlandsche voorziening, ten behoeve van den uitvoer van Nederlandsche fabrikaten naar derde landen door de Duitsohe autoritieiten extra grondstoffen beschikbaar worden gesteld. Toewijzing ten laste van deze grondstof- fencontingenten geschiedt- door middel van een grondstoffencertificaat, af te geven door den Centralen Dienst voor In- en Uit voer. Het grondstoffencertificaat houdt een t-oezegglng in tot verkrijging van de rioo- tiige grondstoffen voor de vervaardiging van het te exporteeren product. Een afschrift van het grondstoffencerti ficaat zal door den Centralen Dienst voor Door LESLIE FORD. (37 Aan het eind van het korte gangetje tus- schen mijn badkamer aan den eenen kant, en de kasten van de Ridley's en van mij aan den anderen kant, kon ik een smallen streep daglicht zien onder de afgesloten ver bindingsdeur naar hun kamer. Maar nu zag ik hoe een schaduw een groot deel van dat licht verduisterde. En ik begreep, zon der dat ik het flauwste idee had waarom, dat Ridley vlak voor die deur moest staan. Ik hijgde een oogenblik naar adem. „Alexander!" zei mevrouw Ridley, voor haar doen op scherpen toon. „S-s-s-st!" fluisterde hij. Er was iets in den klank van dat gesis <iat me de keel dichtkneep. Ik deed on hoorbaar een stap in de richting van de gangdeur, ofschoon ik nog steeds niet be greep. waarom ik toch zoo bang was. Er werd zachtjes op de verbindingsdeur ge klopt. Ik antwoordde niet; niet omdat ik het niet wilde, maar omdat mijn keel zoo droog was dat ik geen geluid kon uitbren gen Hij klopte nu luider en riep op den be- minnelijksten toon van de wereld zoo, dat ik er kippenvel van kreeg: „Ooh, mevrouw Latham!" Terwijl ik mijn mond opende om te ant woorden, deed ik iets dat al eenigen tijd in mijn onderbewustzijn rondgetold had, me naar mijn deur kijken En ik zag iets dat mij plotseling stil deed staan; de grendel aan den binnenkant was dichtgeschoven. Ik had zelf de deur aan den buitenkant met In. en Uitvoer worden gezonden aan de Zentralauftragsstelle, die de rljksbureaux in staat stelt de verder vereischte vergun ningen af te geven. Het grondstoffencerti ficaat houdt In beginsel het reeht in te zijner tijd een exportcertificaat te ver krijgen. DUITSCHLAND. Ten aanzien van Duitschland wordt de bestaande regeling slechts in zooverre ge wijzigd, dat voor goederen, waarvoor een uitvoerverbod geldt, de exportcertificaten zullen worden gegeven door den Centralen Dienst voor In- en Uitvoer. Voor de agra rische producten blijft de afgifte van de uitvoermachtigingen bij de centrales-mono poliehoudsters. In verband met bovenstaande regeling zijn de navolgende wettelijke maatregelen afgekondigd; 1. Het besluit van den secretaris-gene- raaal van Handel, Nijverheid en Scheep vaart d d. 31 Juli 1941, waarbij wordt inge steld de Centrale Dienst voor In- en Uit voer. Deze dienst is belast met de mede werking aan de uitvoering van de gewij zigde wet van 3 Augustus 1914, Staatsblad No. 344, de Distributiewet 1938, alsmede na der aan te wijzen wettelijke en andere maatregelen. De dienst neemt de taak van het Crisis-Uitvoerbureau over. De directeur van den dienst is dr. Oh. L. H. Truyen, plaatsvervangend directeur de heer J. v. Waeckerlin. 2. Het besluit van de secretarissen-gene raal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vissoherij tot wijzi ging van het besluit van 3 April 1940, Staatscourant No. 67. Door de daarin ver vatte wijziging is het uitvoerverbod voor den uitvoer naar derde landen van toepas sing voor alle goederen, terwijl dispensatie van de uitvoerverboden zal plaats hebben door middel van het exportcertificaat c.q. van de uitvoermaohtiging. 3. De distributie-uitvoerbesohikktng-1941 Deze beschikking legt de bevoegdheid tot het geven van vergunningen tot verkoop, aflevering en vervoer naar het buitenland van goederen, waarvoor op grond van de Distrtmtiewet-1939 een verkoop-, afleve ring- en vervoervergunning is vereischt, in handen van den Centralen Dienst voor In- en Uitvoer. De nieuwe regeling treedt in werking met ingang van 12 Augustus 1941, mijn sleutel gesloten, dus dit moest door iemand anders gedaan zijn. Waarom, daar van had Ik niet het flauwste idee. Ik hoorde Ridley, veel zachter, zeggen: „Ik moet volkomen zekerheid hebben, dat dat vervloekte mensch daar binnen liiet rondsnuffelt.Hij klopte weer, flink luid „Och, mevrouw Latham, bent U daar?' Waarom ik het deed. weet ik nog niet, maar op dat oogenblik sloop ik onhoorbaar naar de kastdeur, die half openstond. Ik hoorde Ridley aan de deur morrelen en gleed met trillende vingers dé diepe kast binnen. Voorzichtig trok ik de deur achter mij dicht; er zat een greep aan den bin nenkant en ik liet de schoot langzaam en onhoorbaar ik het slot vallen, terwijl Rid ley de tusschendeur opende en binnenkwam. „Mevrouw Latham?" zei hij nog eens. Ik drukte mij in het donker tegen den muur, doodsbang dat de ijzeren kleerenhan- gers boven mijn hoofd zouden rammelen. Ik hoorde zijn stappen in de richting van Cecily's kamer gaan. „Juffrouw Cecily?" zei hij, niet luid, maar luid genoeg om ge hoord te worden als ze in haar kamer ge weest was. Toen hoorde ik hem de d;ut sluiten en den grendel er op schulvqn. De voetstappen kwamen terug en na een oogen blik hoorde ik weer een grendel schuiven; ik begreep dat hij mijn gangdeur ontgren deld had. Nu kwamen de stappen weer in de rich ting van de kast. Mijn hart klopte zoo luid dat ik het gevoel kreeg dat hij het zou hoo- ren en dadelijk de deur openen. Een oogen blik stond hij vlakbij stil, toen ging hij door het gangetje terug en sloot de deur achter zich. Ik trachtte mij niet te bewe gen, maar mij knieën bibberden. „En nu, beste", hoorde ik hem zeggen met een stem als gedistilleerd venijn, „Wien heb je gezien, toen je uit die woonwagen kwam?" Ik hoorde het bed tegen den muur bon moet toch ééns komen) is de kans gróót dat we nog een mooi, laat boontje kunnen plukken. Menigmaal is dit gelukt, dus ook nu geprobeerd. De pootuien maken mooie bollen. Oogst tijd is meestal begin tot half Augustus. Groeien de planten wat lang door, dan doen we goed de bladeren te lénikken en tegen den grond te buigen. De groei komt dan tot staan en de bollen rijpen beter af. Op een zonnigen dag wordt alles opgerooid en buiten gedroogd om het daarna droog binnen te brengen om te laten nadrogen. Na een paar wekeii worden de gedroogde blad- en wortelresten verwijderd en het artikel is voor gebruik gereed. We wijzen er in dit verband op dat deze uien over het algemeen niet lang bewaard kunnen wor den. Op lichte gronden meestal tot Fe bruari, op zware gronden langer maar toch niet zoo lang als de bekende zaat-uien. Men zij er dus niet te zuinig mee. We kunnen nog boerenkool plaqten voor nateelt, ande re koolsoorten zijn hiervoor niet meer te gebruiken, voor spruitkool e.m.a. is het te laat. Winterandijvie kan nog zeer goed uit- geplant, wanneer de grond vooraf goed los en natgemaakt kan worden gemaakt. De planten worden flink ingekort, ook de hoofdwortels. Vooral bij dit droge weer is uitsnijden van het blad van belang. Bij boe renkool wordt dit niet gedaan. Koolblade ren verdrogen n.l. minder spoedig dan an dijvie- en slabladeren. Van laatstgenoemde kunnen we nog zaaien. We gebruiken kropsla zwart Zeeuwsch. Vragen onder motto „Tuinbouw" aan de Redactie. HET WESTLAND LOOPT ACHTERSTAND IN. Abnormaal verloop in den druivenhandel. Nog maar weinig heeft het Westland een verloop van den druivenhandel gekend, als tot nu toe het geval is geweest. De oogst van de stookdruiven is dit sei zoen later dan anders het geval is, als ge volg van het koele voorjaar, en doordat vele kweekers later gingen stoken. De laatste weken stijgt de aanvoer ter veiling echter snel, doch niettemin worden prijzen be steed. die abnormaal hoog genoemd mogen worden. Nadat in het laatst der vorige week, begin van deze week de prijs iets was ingezakt, bleek Woensdag de vraag weer zéé groot te zijn, dat de prijs met een sprong omhoog ging en voor de Fran- kenthalers tot f. 1.30 per kilo werd be taald. Uiteraard is dit voor de kweekers die momenteel behoorlijk wat druiven ter veiling kunnen brengen, een behoor lijke meevaller, die mee helpt om den achterstand welke in voorgaande jaren is ontstaan, weer eenlgszins in te loopen. Men verwacht dat binnen veertien dagen de aanvoer van druiven nog aan zienlijk zal stijgen. Overigens wordt wat betreft den oogst van tomaten, de achterstand flink ingelpopen, als gevolg der gunstige werking van fcet warme weer in vorige weken. Wel blijft de cultuur iets later dan anders, doch de ach terstand is niet meer zoo groot als aan vankelijk werd verwacht. Ook voor de tomaten bestaat veel belang stelling en behalve voor export, is ook in het binnenland veel vraag voor dit product, dat blijkbaar langzamerhand ook in ons land de belangstelling heeft verkregen. Waar vroeger de tomaten bijna geheel voor export bestemd moesten worden, heeft men ook hier, dank zij de gevoerde propa ganda, den goeden smaak van dit product te pakken gekregen. Dit product is echter aan den maximumprijs, die thans 19 cent per kilo aan de veiling bedraagt, gebonden, daar vermoedelijk ahders nog wel meer zou worden betaald! Ook van dit product kan in de eerstvolgende dagen een grooter aanvoer worden verwacht. BREESTRAAT 121 TEL. 22862 854 (Ingez. Med.) zen. Mevrouw Ridley moest achteruit gewe ken zijn, in een poging om aan die stem en die oogen te ontkomen. „Niemand!" hijgde ze. „Ik heb niemand gezien, zeg ik je! Niemand!" „Je liegt, May," zei Ridley ijzig kalm. „Je liegt. Daarom durfde je gisteravond mijn dochter van me weghouden. Probeer nu niet opnieuw te liegen. Het is te laat, beste. Het is te laat. Dacht je soms dat je slim mer was dan ik?" Hij lachte, zoo zachtjes, dat ik het nau welijks hoorde. En nóg begreep mijn suffe brein niet, waarover ze het hadden niet voordat ik mevrouw Ridley met die hulpe- looze gehypnotiseerde stem hoorde zeggen: „O, niet doen, Alexander! Ik héb je niet gezien; Ik zweer dat 'k je niet gezien heb. Daarom heb ik Lisa niet daar gelaten. Dat was omdat ik wilde wegloopen. Ik kan dit niet langer uithouden!" Schreeuw niet zoo", zei Ridley, bijna vriendelijk. „Ik zou niet graag willen dat iemand je hoorde. Enfin, je vriendin La tham is er op het oogenblik niet om alles heet van de naald aan den kolonel over te brieven. Ik moet zeggen dat ze haar plicht goed vervuld heeft; ik heb er heel wat ge mak van gehad. Als je ergens de aandacht op wilt vestigen, May, kun je het nooit be ter laten doen dan door een onbewusten handlanger bij de instructie". Aarzelend zei mevrouw Ridley, nog steeds op dien hulpeloos angstigen toon: „Dus dan heb je nooit gewild dat George met haar trouwde! Ik kon al niet begrijpen waarom je zoo veranderd was. Maar nu begrijp ik je! Je wilde dat Lisa hdar geld kreeg, om het haar te kunnen afnemen". Ridley lachte opnieuw.. „Natuurlijk wilde ik niet dat Je broe# trouwde. Dacht je dat ik nog ruim twintig jaar langer zou willen wachten, voor ik mijn belooning kreeg voor al de jaren die ik met jou heb moeten door brengen A. F.'te L. Leiden, Voorschoten, Veur, Voorburg, Rijswijk. Delft, Rotterdam, Zwijn- drecht, Dordrecht, Moerdijk. Zevenbergschen- hoek, Terheyden, Breda, Rijen, Tilburg, Moer gestel, Oirschot, Best-, Woensel, Eindhoven, Geldi'op, Heeze, Leende, Maarheeze, Weert. Grathem, Wessum, Maasbracht, Echt (198 K.M.) Jeugdherbergen te: Geertruidenberg, Breda en Eindhoven. Terugtocht: Echt, Maasbracht, Wessum. Grathem, Nederweerd, Someren, Helmond, Beek Veghel, Uden, Zeeland, Reek. Grave, Nijmegen, Els. Arnhem, Oosterbeek, Reiikum, Wageningen, Rhenen, Eist, Amerongen, Leersum, Doorn, Driebergen, Zeist, De Bildt, Utrecht, Woerden, Bodegraven, Alphen, Leiden (243 K.M.). Jeugdherbergen te Nijmegen, Arnhem, Rhe nen, Doorn en Bunnik (bij Utrecht). Prijzen moet U informeeren bij de jeugdher bergcentrale, Tulpstraat 4 te Amsterdam of bij een reisbureau. G. K. te L. - Leiden, Veur, Voorburg, Rijswijk, Delft, Rotterdam (Blijdorp) in 35 KM. De-J. te W. - Haartlerwijk, Uddelermeer, Apeldoorn, Zutphen (50 K.M.); Wassenaar— Oegstgeest, Rijksstraatweg langs Schiphol.naar Amsterdam (47 K.M.). M. F. G. te L. - Leiden, Alphen, Bodegra ven, Woerden, Utrécht, De Bildt, Soesterberg, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Ermelo, Harder wijk, Nunspeet. Doornspijk, Oldebroek, Wezep, Zwolle, Lichtmis, Rouveen, Staphorst, Meppel, Havelte,, Smilde, Assen, Vries, Haren, Gronin gen (248 K.M.); Leiden. Alpfren, Bodegraven. Woerden, Utrecht, De Bildt, Zeist, Driebergen. Doorn. Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen (91 K.M.), De rijtijden hangen geheel af van Uw capaciteiten wat betreft snelheid en uithou dingsvermogen, J. v. W. te L. - Leiden, Oegstgeest, Sas- senheim. Lisse. Hillegom, Bennebroek, Haarlem, Schoten, Santpoort, Velsen, Beverwijk, Castri- cum, Limmen, Heiloo, Alkmaar, Oudkarspel, Niedorp, Middenmeer. Den Oever, Afsluitdijk, Zürich. Harrlingen, Franeker (150 K.M.); Lei den, Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht. De Bildt, Soesterberg, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Ermelo, Harderwijk, Nunspeet, Doorn spijk, Oldebroek, Wezep, Zwolle. Lichtmis, Rou veen, Staphorst, Meppel. Steenwijk, Steenwij- kerwold, Wolvega, Heerenveen, Leeuwarden, Franeker (260 KM.). J. L. te L. Leiden, Koudekerk, Hazers- woude, Boskoop, Waddinxveen Gouda, Haas trecht, Schoonhoven. Nieuwpoort, Goudriaan- Schelluinen. Gorlnchem. Woudrichem, Giessen, Opandel, Wijk, Heusden, Herpt, Vlijmen, Den Bosch (86 K.M.)Leiden, Alphen, Bodegraven, Woerden. Ouden Rijn (bij Utrecht) Vlanen, Beesd, Zalt Bommel, Hedel, Den Bosch (97 K.M.). De wegen van de laatste route zijn zeer veel beter dan de polderwegen der eerste route. Het landschap is bij beide tochten gelijk. R. V. te L. Leiden (Haven langs den Lage Rijndijk), Leiderdorp, Woubrugge, Zevenhoven, Mijdrecht, Vinkeveen (43 KM.), W. v Z. te L. De lengte van den geheelen tocht is 433 K.M., wanneer U per boot van Lemmer naar Amsterdam reist. Uw andere vraag kunnen wij niet beant woorden. A. H, S. te L. Leiden, Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrécht, De Bildt, Zeist, Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude, De Klomp, Ede', Arnhem (116 KM.). A. N. 't H. te L. - De regeling is dat 100 gr. vleesch gerekend wordt voor 80% uit vleesch en voor 20% uit beenderen te bestaan. K, J, W, te V. Voorschoten, Voorburg, Rijs wijk, Delft, Rotterdam, Dordrecht, Moerdyk, Zevenbergschen hoek, Terheyden. Breda, Til burg, Moergestel, Oirschot. Best. Woensel, Eind hoven, Geldrop, Heeze. Someren, Meijel Maas- bree, Blerick, Venlo (196 K.M.); Venlo,'Velden, Afferden, Gennep, Mook, Nijmegen, Eist, Arn hem, Velp, Rheden, Dieren, Steenderen, Vorden (113 K.M.); Vorden, Steenderen, Dieren, Rhe den, Velp, Arnhem, Ede, De Klomp, Renswoude Scherpenzeel, Woudenberg, Zeist, De Bildt, Utrecht, Woerden, Bodegraven, Alphen, Leiden, Voorschoten (159 K.M.). H. F. te L. Lemmer, Steenwijk via Wolvega bedraagt 38 K.M. De Amsterdam—Lemmerboot vertrekt op lederen werkdag uit Amsterdam om 7.30, 10.30 en 12.00. uur, des Zondags alleen om 9 15 uur. Deze tijden gelden tot en met 17 Aug. J. B. te L, Leiden, Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, De Bildt, Zeist, Austerlitz, Woudenberg, Scherpenzeel. Renswoude. De Klomp, Veenendaal, Eist, Rhenen, Wageningen, Bennekom, Ede, Hoenderlo, Apeldoorn, Voort- huizei\ Hoevelaken Amersfoort, Soest, Soestdijk, Hilversum, Kortenhoef, Vreeland, Loenersloot. Mijdrecht, Zevenhoven, Woubrugge, Leiderdorp, Lelden (282 KM.) Uw andere vraag kunnen wij niet beant woorden. F. d. T. te L. Leiden, Koudekerk, Hazers- woude, Boskoop, Waddinxveen. Gouda, Haas trecht, Vlist, Schoonhoven, Nieuwpoort. Gou- driaan, Schelluinen, Gorinchem, Woudrichem, Giessen, Op Andel, Wijk, Doeveren. (79 KM.) E. B. H. te L. Leiden, Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, De Bildt, Zeist, Driebergen. Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen. Lienden, Echteld, Tiel (veer bij Rhenen) (103 KM.); Tiel, Geldermalsen, Waardeilburg, Haaf- ten, Gorkum, Dordrecht, Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden. (122 KM.). Deze wegen loopen niet door het verboden gebied. „Je kunt Lisa haar geld niet afnemen. Dat is niet van jou. Mijn vader heeft jou wel goed doorzien!" „Lisa is erg aan je gehecht, beste. Ik denk zoo dat ze er binnenkort wel zoowat haar lieele bezit voor over zal hebben om jouw vrijheid te koopen. Als het niet ter wille van jou geweest was, dan had ik dat wel eerder kunnen doen." Ik zocht met een trillende ijskoude hand naar de deurknop, maar ik bleef, letterlijk verlamd van afgrijzen staan, toen ik hem hoorde vervolgen: „Misschien doen we het beter op een an dere manier, béste. Ga daar aan de schrijf tafel zitten.... Ik zei „Ga zitten!" Neem je pen en schrijf op: ik zal wel dicteeren.. Als je het niet doet. beste, zal je dochter beslist een ongeluk krijgen, als ze binnen kort over haar geld kan beschikken ZooNeem niet zooveel inkt aan je pen. Schrijf op: „Kolonel Primrose, ik heb mijn broer gedood „Ik wil niet!" „Jawel, May, je wilt wel. En zelfs vlug. De tijd dringt". „Alexander, je doet me pijn!" gilde ze plotseling. „Ik zal wel schrijven! Ik zal alles schrijven wat je wilt! Beloof me alleen „Ik zal Lisa laten gaan. waarheen ze wil. Als je dat wenscht, wil ik zelfs wel be loven dat ik haar nooit meer zal opzoeken. Maar ga nu verder: „Ik doodde hem omdat hij door zijn hu welijk zou beletten dat mijn dochter de be schikking over haar erfdeel kreeg. Ik nam de revolver uit zijn kamer weg. Hij ver telde aan mijn man dat hij om half elf me vrouw Chapman bij het restaurant zou ont moeten. Ik wachtte achter den woonwagen en schoot hem dood Ik had geen tijd daar heen terug te gaan, omdat vlak daarna die gids van rhevrouw Chapman hard kwam aanloopen, en daarna zijzelf en Grant. Ik verborg me achter den woonwagen tot ze Woensdag. N.V. Leidsche WolspinnerijBuitengew. alg. vereg, van aandeelhouders. 4 uur nam. BIOSCOPEN t 18 laar: 14 jaar: i alle leeftijden. Luxor-theater: „Voor Duitschland start...," 8 Dagelijks nam 2 en 8 u ir Zondag 2—7 uur doorl voorstelling Lido-theater: „Beate Kaiserling" t Dagelijks 8.15 uur nam.; "8 Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 u Woensdag en Zaterdag ma- tlnée 2.30 llur Trianon-theater: „De bruigom uit Brazilië Dagelijks 2 en 8 uur "s Zondags vaD 2—6.30 uur door' voorstelling Casino-theater: „90 minuten oponthoud" Dagelijks 8 uur Woensdag en Zaterdag ook 2^4 uur Zondags te 2 en 8 uur nam, Rex-theater: „Luchteskader Lützow" Dagelijks 2 en 0 uur nam.; Zondag 26% uur doorl voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 8 uur „De wildernis roept" (Zondags gesloten). De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 26 Juli 20 uur tot Zaterdag 2 Augustus 8 uur waarge nomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18. Tel. 20523. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche apotheek Wilhelminapark 8. Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 15 gr. C. (59 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting -De Zyi" Voorm. 12 uur: 19 gr. Celslus. Gironummer van de W. H. N. 5553. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. W. H. de G. te V. Lemmer, Wolvega, Oos- terwolde, Smilde, Assen, Rolde, Gieten, Wilder- vank (99 KM.). De Lemmerboot vertrekt om 7.30, 10.30 en 12.00 uur uit Amsterdam op werk dagen (aankomst in Lemmer om 12.45, 15.45 en 18,00 uur. Des Zondags vertrek 9.15 uur en aan komst 14.30 uur. L. V. te H. Het zijn eigenaardige opdrach ten, welke u gegeven worden. Men zal moe ka toelaten, dat ge op de aangewezen kamer ver toeft. P. A. te L. Vraag inlichtingen ter gemeente secretarie. Abonné Volgens het Huurbeschermingsbe- sluit kan de huurder na opzegging den kan tonrechter verzoeken te verklaren, dat de ont ruiming niet kan worden gevorderd. Als de verhuurder volgens het oordeel van den rechter, het verhuurde goed zoo dringend voor eigen gebruik noodig heeft, dat van hem, de economische belangen en maatschappelijke behöeften van beide partijen naar billijkheid in aanmerking genomen, voortzetting van de huur niet kan worden gevergd, kan de verhuurder ontruiming vorderen. G. N. te L. - Lelden, Haarlem, Spaarndam, Westzaan, Purmerend,. Oosthuizen, Berkhout, Hoorn. Totaal 70 K.M. «Jr D. te N. - Een autobusverbinding Leiden —Nunspeet (sanatorium) bestaat niet. De eenige reisgelegenheid is per trein via Amersfoort. Mevr. v. S. te L. - Zooals u in de bonnen- lijst kunt lezen is de grens 4 5 jaar. Wie voor 2 Februari 1936 geboren is. komt1 in aan merking voor een heele boter- of vetkaart. A, H. S. te L. Leidèn, Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, De Bildt, Zeist, Driebergen, Doorn, Amerongen, Rhenen, Wageningen, Ren- kum, Oosterbeek, Arnhem (116 KM.). C, W, te L. Leiden, Voorschoten, Veür, Voorburg, Rijswijk, Délft, Rotterdam, Zwijn- drecht, Dordrecht. Moerdijk Zevenbergschen- hoek. Terheijden. Breda, Tilburg, Moergestel, Oiréchot, Best, Woensel, Eindhoven (143 km.) Eindhoven, Geldrop. Heeze, Leende, Maarheeze, Weert, Grathem, Wessum Maasbracht, Echt, Susteren, Sittard, Geleen, Beek, Maastricht (91 KM.). weg waren. Toen ging ik weer naar binnen en wachtte tot de anderen kwamen Zoo: onderteeken nu, beste. „En nu aan je dochter, „Liefste Lisa. Ver geef het me, schat. Het was de eenigé ma nier, waarop ik je kon redden. Blijf altijd aan me denken. Moeder." De korte stilte in de andere kamer werd gebroken door een verstikten kreet van plotselingen doodelijken angst van mevrouw Ridley. „Alexander, je wilt me toch niet „Doe niet zoo dwaas, beste," zei Ridley. „Ik ga niets doen. Het is tijd voor ons diner. Leg die twee briefjes in je bijbel, op je kaptafel, Kam je haar en ga met me mee naar de eetzaal". Ik weet niet hoe lang Ik nog in die kast bleef. Mijn hoofd klopte en ik moest me inspannen om mijn op hol geslagen herse nen weer in bedwang te krijgen. Hij zou haar ook dooden. Of ze te versuft en te overdonderd was om het te beseffen, of dat ze aan zijn belofte Lisa vrij te laten geloof de, en bereid was er iederen prijs voor te betalen, wist lk niet. Ik wist alleen dat iedere minuut haar dichter bij haar dood bracht, en dat er iets gedaan moest worden. Maar ik durfde me niet bewegen. Ik koii mijzelf er niet toe brengén, mijn aanwezig heid aan hen bekend te maken ik die zijn kostbare onbewuste medeplichtige ge weest was. Ik dacht aan den eersten dag; toen ik mijn schoen had laten vallen en hij doorge gaan was met spreken. En aan al die andere keeren, dat hij blijkbaar had zitten wach ten en luisteren of ik nog niet binnenkwam, om verder te kunnen werken aan de voor stelling dat hij wenschte dat George en Cecily zouden trouwen. Dat voorwendsel dat zijn beste en lletigste verdediging vormde. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 22 De droogte doét zich op vele plaatsen nog sterk gevoelen: regen komt er matig. Een en ander heeft tot gevolg dat de meeste groentensoorten vrij spoedig zijn afgeoogst en meerdere in zaad schieten. Deze blad stengels worden geregeld verwijderd, o.a. bij wortel- en knolgewassen als schorse- neeren, knolselderij e.a. omdat de zaadvor ming sterk uitput en den wortelgroei niet bevordert. Het wil soms opwekken om zelf van in zaad geschoten groenten zaad te winnen om in een volgend jaar van zaad voorzien te zijn. Het zelf winnen van zaal zaad is, in het algemeen opgemerkt, geen gemakkelijk werk. Elk jaar koopen wij nieuw zaad, maar van enkele speciale ge wassen winnen we zelf. Beter is het zaad te koopen en het winnen er van over te laten aan speciale zaadkweekers. Want waar een groot gedeelte van het slagen van onze teelten afhangt van goed (zui ver) zaad, daar dient dit laatste zeer oor deelkundig te worden gewonnen. Zeer vele en uiteen loopende moeilijkheden zijn hier aan verbonden, als noemen we maar alleen de kans van verbastering, welke kans groo ter is naarmate er meer soorten groenten tegelijk op het veld staan te bloeien. Ook de tijd van afrij pen, het uitkiezen van de zaaddragende planten en de behandeling gedurende den groeitijd en meer spéciaal tijdens het afrij pen eischt zeer veel vak kennis en routine. Het geld, hetwelk voor betrouwbaar zaad wordt betaald is goed be steed en de zuinigheid bedriegt de wijs heid, wanneer we van de meerdere soorten zelf zaad winnen. Niet alleen heeft de drQogte vroeg rijp- worden ten gevolge, de bladluis tast vele planten aan als gevolg van de groeistoor nis. Regen zou de beste uitkomst zijn, maar we kunnen ons ook behelpen door te spui ten met koud water of wel we gebruiken zeepsop of nicotine in een emmer water van 10 Liter. Vooral de stokboonen zijn hiermee soms zeer gebaat. We spuiten geen groenten met dit middel, welke binnen enkele dagen worden gegeten, als bijv. sla, vroege kool enz. Princesseboonen zaaien we nu voor het laatst. Liefst op een voor wind beschutte plaats en vooraf wordt de droge grond opzij gewerkt, daarna wordt gegoten en de bo dem ondiep omgespit, waarna weer alles flink wordt nat gemaakt. Hierin worden de zaden gelegd van de stam-spercieböonen. Hebben we klirnmepde doperwten op te ruimen dan snijden we het gewas even bo ven den grond af en laten het enkele dagen drogen; langs de rij wordt een geul gespit en deze met water gevuld. Meestal krijgen we een geschikten grond oh hierin stokprin- cesseboonen en pronkboonen te leggen. Over enkele dagen wordt het erwtenstroo opgeruimd en doen de takken dienst om er laatstgenoemde boonen in te laten groeien. Wanneer aanstonds regen valt (en deze

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6