LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 1 Augustus 1941 Oproep van den heer H. J. Woudenberg Aan de R.K. en Protestaiitsch-Christeiijke arbeiders Distributie van suiker en van koffiesurrogaat Buitenland Duitschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht Stadstiieuws RECHTZAKEN f. 10.000 boete wegens prijsopdrijving van gasoiie LAND- EN TyiNBOUW BEURSOVERZICHT MARKT (pffe BÏRICmiN^^f Karl Megerle over het Verre Oosten Zooals reeds is gepubliceerd ligt het in de bedoeling den looptijd der verschillende bonnen, welke worden aangewezen voor het koopen van levensmiddelen met een distributieperiode van vier weken, met in gang van 10 Augustus as. tegelijkertijd te laten beginnen. In verband hiermede zal gedurende één week, en wel van Zondag 3 Augustus tot en met Zaterdag 9 Augus tus as., de met ,.105" genummerde bon van de „bonkaart algemeén", recht geven op het koopen van een kwart van het gebrui kelijke rantsoen suiker, derhalve op 250 gram suiker. Met ingang van 10 Augustus zal wederom een bon worden aangewezen voor den gebruikelijken looptijd van vier weken, recht gevende op één kilogram sui ker. Tevenk loopt de met „104" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" voor koffiesurrogaat niet, zooals aanvankelijk is gepubliceerd, af op Zondag 17 Augustus a.s„ maar reeds op Zaterdag 9 Augustus a.s. De loopende distributieperiode voor koffie-surrogaat wordt dus ingekort van vier weken tot drie weken. Met ingang van 10 Augustus as. zal wederom een bon voor het koopen van koffie-surrogaat worden aangewezen, welke den normalen looptijd van vier weken zal hebben. DE HEERLIJKHEID BEEK BIJ NIJMEGEN. Langen tijd is men bezorgd geweest, dat de heerlijkheid Beek bij Nijmegen bij cven- lueelen verkoop verkaveld en bebouwd zou worden, doch dit gevaar is thans zoo goed als geweken. De bewoners van het land goed de familie van Randwijck heb ben zich bereid verklaard, dit 42 HA. groo- te terrein te verkoopen aan de stichting „het Geldersch Landschap". Deze stichting heeft inmiddels een beroep gedaan op de gemeenten Nijmegen en Ubbergen, om evenals bij den aankoop van Bronhuizen hun financieele medewerking te verleenen. In de toekomst zal het bosch van de heer lijkheid Beek dus vereenigd kunnen wor den met het Bronhuizerbosch,, waardoor een prachtig stuk ongerept natuurschoon behouden blijft en het recreatieoord voor de Nijmegenaars belangrijk wordt uitge breid. KOLEN WORDEN GAS. Hedenavond zal Hilversum I een repor tage van 20.1520.30 uur worden gehouden onder den titel „Kolen worden gas", ter aanbeveling van de noodzakelijke bezuini ging. BEPERKING GIROCHEQUE-VERKEER OP ZATERDAG. In verband met de beperking van de verkzaamheden bij den Postcheque- en Girodienst op Zatérdag, zal met ingang van 2 Augustus a.s. de afdoening van chéque-advlezen met gewone of telegrafi sche spoedbehandeling en van giro- en stortingbiljetten met spoedbehandeling op dien dag alleen plaats vinden, voor zoover de adviezen vóór 12 uur op het Centraal Girokantoor worden ontvangen. INSPECTIEREIS VAN GENERAAL DER VLIEGERS CHRISTIANSEN. De Weermachtsbevelhebber in Neder land, generaal der vliegers Fr. Christian sen, heeft Woensdag 30 Juli een bezoek ge bracht aan trotependeelen en inrichtingen van het leger en de marine in de provincie Noord-Holland. In zijn gezelsohap bevond zich o.a. de Marinebevelhebber in Neder land, sohout-bij-nacht Kienast. FRANSCH INDO-CHINA EN DE NANKING-REGEERING. Er zijn aanwijzingen, dat Fransch Indo china nauwe banden zal aanknoopen met de Chineesche nationale regeering te Nan king in de naaste toekomst. Er wordt thans kraöhtig naar gestreefd een einde te maken aan de anti-Japansohe activiteit van Tsjoengking, terwijl de publicatie van be kende Tsjoengkinsdhe dagbladen verboden is. en waarschijnlijk spoedig al geheel een einde zal worden gemaakt aan iedere actie van aanhangers van Tsjoengking. Terwijl er nog een minderheid is, zooals het avondblad „Le Soir d'Asie", die op sommige punten het oneens is met de autoriteiten, bepleiten de plaatselijke dagbladen bijna zonder uitzondering volledig vertrouwen in de samenwerking van Vichy met Japan. (Domei) HET VERKEER TUSSCHEN FRANKRIJK EN DE FRANSCHE KOLONIËN. De Britsche minister voor den economi- schen oorlog, Dalton, heeft in een schrif telijk antwoord op een in het parlement ge stelde vraag, volgens een bericht van Asso ciated Press uit Londen, verklaard, dat sedert Mei 16 Fransche schepen in het ver keer tussohen Frankrijk en de Fransche koloniën zijn opgebracht. De toestand is echter verre van bevredigend. Dalton voegde hieraan toe, dat de Brit sche regeering vooral geïnteresseerd is bij het controleeren van het overzeesche ver keer naar Marseille. (D.N.B.). VUURGEVECHT TUSSCHEN SMOKKELAARS EN GRENSBEAMBTEN. Ondanks den verscherpten douanedienst tiert de smokkelarij weer welig aan de Bel- gisch-Nederlandsdhe grens. De smokkelaars maken dikwijls van de slimste misdadigers- praktijken gebruik en schrikken er niet voor terug, daarbij tegen de beambten met de vuurwapenen op te treden, wanneer zij ver rast worden. Zoo zagen verscheidene be ambten op den landweg naar Ko 'acht een groep smokkelaars, die op de vlucht gingen, t-oen zij werden aangeroepen. Een der smok kelaars loste verscheidene schoten op de douanebeambten. De beambten beantwoor den het vuur, waarbij een der .smokkelaars doodelijk getroffen werd. (A.NP.). De commissaris voor de vakvereenigingen de heer H. J. Woudenberg, heeft den na volgenden oproep aan de Roomsch-Katho- lieke en Protestant-sch-Ohristelijke arbei ders gericht: „Sedert 25 Juli 1941 ben ik door den Rijkscommissaris voor de bezette Neder- landsche gebieden benoemd tot commissa ris van het R.K. Werkliedenverbond en het Christelijk Nationaal Vakverbond. Deze benoeming heeft plaats gevonden in het belang van den Nederlandschen arbei der. nu en in de toekomst, en heeft in geen enkel opzicht de bedoeling de godsdien stige overtuiging van de leden dier organi saties aan te tasten of geweld aan te doen. Mijn benoeming heeft het volgende tweeledige karakter: 1. De noodzakelijke economische or dening in Nederland, waardoor ook een hechtere samenvatting van de Neder- landschc arbeidersbeweging noodzake lijk is, te bevorderen. 2. De bestaande rechten der georga niseerde arbeiders te beschermen, te handhaven en te verbeteren. Deze beide voor de Nederlandsohe arbei ders belangrijke doelstellingen kunnen al leen dan verwezenlijkt worden, indien alle groepeeringen in de vakbeweging centraal worden geleid. Het terrein waarop de so ciaal-economische positie van den Neder landschen arbeider wordt bepaald, is voor alle Nederlandsche arbeiders gemeenschap pelijk. Ten opzichte van de productie, van de arbeidsvoorwaarden en sociale maatrege len, hebben alle Nederlandsche arbeiders in hetzelfde beroep, in dezelfde fabriek, in dezelfde werkplaats, op hetzelfde kantoor, hetzelfde gemeenschappelijk belang. Deze nieuwe ook voor de toekomst nood zakelijke ordening tast de religieuze ge voelens van de arbeiders in geen enkel op zicht aan. De practijk heeft reeds bewezen, dat bij sociaal-economische vraagstukken, in welker oplossing de vakbeweging in eerste instantie haar taak vindt, reli gieuze onderscheidingen van geen beteeke- nis zijn. Zoowel het opheffen van de werk loosheid. bij de sociale verzekering, bij het arbeicfcrecht. bij de rechtspositie als bij de loonvraagstukken van den arbeider namen reeds de laatste jaren allen steeds het zelfde standpunt .in en men werkte in con tact samen. Nu in het belang van den arbeider een snelle oplossing van al deze vraagstukken noodzakelijk is. mag de verwerkelijking niet worden bemoeilijkt door de veelheid van instellingen, die daarbij betrokken moeten worden. Ik roep u Roomsch-Katholieke en Pro- testantsch-Ohristelijke arbeiders van Ne derland. op lid te blijven van uw organi satie. Ik roep u daartoe op in uw eigen belang. Ten eerste ten einde zelf mee te bouwen aan de toekomstige ordening, waaruit de stand der arbeiders zijn gerechtvaardigde plaats in het volk kan verkrijgen. Ten tweede ten einde uw rechten bij werkloosheid, bij ziekte, bij noodigen rechtsbijstand en bij fyet sluiten van collec tieve arbeidsovereenkomsten te behouden. Ten derde ten einde een achterstelling, die in de toekomst voor nooit georganiseer- den en ex-georganiseerden zou kunnen ont staan. te voorkomen. Luistert niet naar verkeerde raadgevers. Werkt mee aan een sterk Nederlandsch leger van den arbeid, waar de welvaart van het Nederlandsche volk ook na den oorlog mee moet worden bevochten. H. J. WOUDENBERG." Het opperbevel van de E^uitsche weermacht maakt bekend: De gevechten aan het Ooste tijk front biij^fen onveranderd gunstigvcrloopen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht militaire installaties in Moskou gebom bardeerd. In de wateren rondom Enge land heeft het luchtwapen een vrachtschip van 3000 brt. in den grond geboord en twee vrij groote schepen beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met goed cesultaat haveninstallaties ge bombardeerd aan de Oost en Zuidkust van Engeland, bene vens vliegvelden in het Zuiden van Engeland. Mijnenvegers hebben in het Kanaal 4 Britsche jagers neer geschoten. Militaire installaties aan het Suezkanaal zijn ook in den nacht van 31 Juli op 1 Aug. door Duitsche gevechtsvliegtui gen aangevallen. De vijand is noch bij dag noch in den naoht naar Doiitsoh' ge bied gevlogen. Het opperbevel van de Italiaansche weer macht maakt bekend: In den nacht van 31 Juli op 1 Augustus hebben onze vliegtuigen de vlootbasis la Valetta op Malta aangevallen. In Noord-Afrika activiteit van de artillerie aan het front van Tobroek. Duitsche vlieg tuigen hebben zware bommen op de haven werken van Tobroek laten vallen, welke branden verwekten. De vijand ondernam een vlucht naar Benghasi. Onder de burgerbe volking viel een doode te betreuren. In Oost-Afrika was de actie van onze ver kenners gericht op de pas van Culquabert in Gondar, vooral op vijandelijke afdeelingen, aan wie zware verliezen werden toegebracht. In het gebied van Woltsjefit was activiteit van artillerie en verkenners. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen vlogen in den middag van 31 Juli boven verschillende plaatsen van Sicilië. In Palermo heeft onze krachtige afweer een vijandelijk vliegtuig genoopt, zijn bom men in open zee te laten vallen. In Messina vielen twee van groote hoogte uitgeworpen bommen midden in de stad en veroorzaakte één doode, eenige gewonden en lichte schade aan gebouwen. In de Middellandsohe Zee probeerden vijandelijke vliegtuigen een van onze con- vooien aan te vallen. Zij werden door de escorteerende jachtvliegtuigen verdreven. Een vliegtuig werd door een van onze tor pedojagers neergeschoten. Bij de met suc ces bekroonde onderneming in de haven van Malta hebben wij acht man verloren, van wie vier officieren. Negentien man worden vermist. Onze duikbommenwerpers hebben in de Middellandsohe Zee een vijan delijke duikboot tot zinken gebracht. N1EUW-ZEELAND EN DE OORLOG. De „New-York Times" meldt uit Welling ton, dat de Nieuw-Zeelandsehe minister van financiën. Nash, voorstellen heeft gedaan, betreffende een nieuwe oorlogsleening. Bij de indiening van de begrooting in het parlement verklaarde hij, dat deze leening een deel van de Nieuw-Zeelandsche oor logskosten moest dekken, welke jaarlijks 69.000.000 pond bedragen. De helft van dit bedrag wordt door Engeland betaald. N.- Zeeland zelf moet nog ruim 10 millioen pond opbrengen om zijn aandeel te dekken. (D.N.B.). ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren J- Koopman (Gin- neken), C. Francke (Den Haag) en E. Wier- da (Scheveningen) en voor het artsexamen le gedeelte de heeren A. den Ouden (Oegst- geest), C. F. Winkel (Leiden), H. Müller (Rotterdam), F. F. E. Haverman (Voor burg), H. A. van der Flier (Den Haag), R. I. Horst (Leiden) en D. Vervat (Wasse naar). Bevorderd tot arts zijn de heeren A. M. Koolhaas (Leiden), H. G. M. Teunissen (Voorburg), H. W. Hoets (Den Haag). P. Holthuis (Deventer), H. Wouters (Rotter dam), C. Lely (Den Haag), G. Ohapohal (Den Haag) en C. S. Richter (Leiden) en mej. C. L, D. C. Bruins (Wassenaar). De strijd tegen de prijsopdrijving wordt nog steeds met onverminderde kracht voortgezet. De inspecteur voor de prijsbq- heersching kreeg dezer dagen een geval van prijsopdrijving van gasoiie te behandelen, waarbij een firma tot f. 10.000 boete werd veroordeeld, terwijl 4000 L. in beslaggeno men olie verbeurd werd verklaard en eenigen tusschenhandelaren en koopers eveneens zware geldboeten werden opgelegd. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Hoe moet ik van lindebloesem thee zetten? De bloesem is nog niet droog. Mevr. de J. te L. Antwoord: De lindebloesem moet hfeel Jong. dus tegen dat de bloei begint, geplukt.. U droogt een en ander op een beschaduwde, droge en iets tochtige plaats, bijv. op zolder. Na een week kan de bloesem voldoende droog zijn om te worden opgeborgen in blikken bussen. U neeemt voor het maken van thee een hoeveel heid naar eigen smaak. AMSTERDAM, 1 Augustus. De omzetten op de effectenbeurs te Am sterdam waren vandaag wel niet groot, maar rekening houdende met de geringe affaire van de laatste dagen en het feit, da'; deze Vrijdag de laatste beursdag van de week ls, kon de handel bevredigend worden genoemd. In ieder geval bestond ten opzichte van de achter ons liggende dagen eenige opleving. Dp stemming was tevens verbeterd en wel iswaar was hier geen bijzondere oorzaak voor aan te wijzen, maar de markt had on miskenbaar een aangenamer voorkomen. Van liquidaties was geen sprake meer en zeer kleine vraag was voldoende, om de koersen naar boven te stuwen. Onder beurs- tijd kon dan ook een opwaartsche koersrlch- tlng worden opgemerkt. Voor de Nederland sohe Industrieelen bestond tamelijk goede belangstelling en daarbij waren deze pa- zaakten eenige beweging en stegen daarbij van 145 tot 146%. Ook Unilevers gaven dui delijke teekenen van leven, waarbij een ver betering kon worden opgeteekend van 128 3/4 tot 130%. De Phllips-aandeelen waren eveneens eenige procenten hooger en rezen tot 227 na aanvanklijk tegen 223,/»"/o te zijn afge daan. In Van Berkel's ging ook weer wat meer om. Voor dit fonds liep de koers naar bobven van 84'/, tot 87 3/4%. Ook de min der courante Industrïe-aandeelen konden zich in wat meer attentie verheugen. De stemming was prijshoudend en in verschei dene gevallen kwamen hooger noteeringen tot stand. De affaire in Olies was van kalmen aard. Het toonaangevende petroleumaandee! liep onder beurst^jd langzaam aan op van 239 tot 24IV; In Scheepvaartpapieren werd op rustige wijze zaken gedaan. Scheepvaart unies werden zachtjes aan uit de markt genomen, en konden zich mitsdien opwer ken van 171'/, tot 174%. Japanlijnen waren prijshoudend. Groote mutaties kwamen overigens niet voor. De Indische Cultuuraandeelen waren eveneens beter van toon. Amsterdam Rubbers, die gisteren omlaag gingen van 265 tot 261 bewogen zich heden tusschen dezelf de limietes, maar thans in omgekeerde richting. De minder courante soorten ble ven meerendeels gemakkelijk op peil. Tabakken hadden een stille markt en waren zoo goed als onveranderd. Dell Ba- tavia's echter zagen een zestal punten verloren gaan, waarbij echter ln aanmer king dient te worden genomen, dat giste ren voor dit fonds geen noteering tot stand had kunnen komen. In de Suikerru briek werden H.V.A.'s weliswaar eenige punten lager Ingezet en werd tegen 406% gehandeld, maar reeds spoedig trad een herstel in en later op den middag kon 413 worden gemaakt. De belegghigsaJdeellng was kalm. De Nederlandsche staatspapieren waren weinig veranderd, maar eerder toch aan den luste- loozen kant. Gemeentelijke en provinciale leeningen lagen stevig in de markt. Pandbrieven waren stil. onregelmatig maar met slechts kleine variaties. Prolongatie 2 1/4%. (A.NP.). BOSKOOP. 31 Juli Coop. Ver. De Boskoop- schc Veiling: Rozen per bos: Rosa Mundl 6080 et.; Briarclif 13—27 ct.; Ingar Olsson 28—36 ct.; Pechtold 41—59 ct.; Sweet Heart 78—98 ct.; Orange Triumph 50—80 ct.; Hadley 33—50 ct.: Butterfly 19—26 ct.; August Noach 22—26 ct.; Vierlanden 3046 ct.; Plorex 2532 ct.; Edith Helen 17—24 ct.; Ro- salandia 26 ct.; Else Poulsen 20—36 ct,; Paul Grampel 18 ct. Better Times 63—110 ct.; Dorus Rijkers 70 ct. "gemengde rozen 1525 ct. Diversen per bos: Clematis Durandi 63 ct.; idem Mevr. le Coultre f. 1—1.20 ct.; Prins Hen drik 75—95 ct.; Lelies 29 ct. HOOFDDORP, 31 Juli Blauwmaanzaad f. 44—46. KATWIJK A. D. RIJN, 31 Juli Vroege Aardappelen, groote f. 4.50; Drielingen f.260; Uien f. 6.108; Rijsdoppers f. 12.8016; Tuln- boonen f. 6.10—7; Sla per 100 f. 2.904; Bospeen f 5.806; Bloemkool I f.10 40—11; Idem II f. 7.108; Kroten per paar f. 0.80—1.20; Peen per kist f. 1.80—2. LEIDSCHENDAM. 31 Juli Engelsche kom kommers le srt. f. 13.50; idem 2e srt f. 11; idem 3e srt. f. 8.50; idem wankleurige f.560; idem stek per 100 kg. f.1—3; Gele komkommers le srt. f. 11; idem 2e srt. f. 8.50; idem 3e srt. f. 5.50; idem stek per 100 kg. f.1—4.50; Kropsla le srt. f.4; idem 2e srt. f. 1.50—3.50; Stoofsla f.4—7; Peen f.6; Bloemkool le srt. f.11; idem 2e srt. f.8; idem uitschot f. 1.50—6; Tomaten, mldd. f 9.50; idem groote ronde f.9.50; idem 2e srt. f.9.50; idem 3e srt. f.9.50; idem bonken f.7; Andijvie per kg. 10 ct.; Spinazie per kg. 1015 ct.; Postelein 20 ct.; Rabarber per 100 kg. f.11; Snijboonen f.18; Spercieboonen f.18; Seldery f. 1.50; Tuinboonen f.6; Doperwten f.16. NOORDWIJKERHOUT. 31 Juli Veiling „De Eendracht": Aardappelen f.2.505 per 100 kg.; Bossen peen 6 per 100 bos; Seldery f. 4.50 tot f.5 per 100 kg.; Rfjserwten f. 1.60; Blauwe Schokken f. 1.60; Stamerwten f. 1.20; Snijboo nen f. 1.80; Stokheerenboonen m. dr. f.2.50; Stokheerenboonen z. dr. f.2.50; Tuinboonen 70 ct. alles per zak van 10 kg. RIJNSBURG. 31 Juli Groentenveiling: Aardappelen f.5; Tomaten f.19; Princesseboo- nen f.18; Waschpeen f.8: Uien f.8 per 100 kg. Eospeen f.6; Kroten f. 3.50—6; Peterselie f.4 f.560; Selderie f.2.50—3; Kervel f.4.50—5.50 per 100 bos; Bloemkool I f.11; Idem IIf.8; Kropsla f. 1.80—3 per 100. VOORHOUT. 31 Juli SlachtkoniJnen van i 1.50—3.00; Jonge Konijnen plm. 6 weken ^an 60—90 ct.: Voedslsters tot f.6; Kippen tot 80 ct. alles per stuk. Redactie-staf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek, BEGRIP NIEUWE ORDENING SCHRIJDT VOORT. In een hoofdartikel van de Berliner Boersenzeitung bespreekt Karl Megerle den toestand in het Verre Oosten en met name de kwestie Indochina. De nieuwe ordening in het Verre Oosten onder leiding van Japan, zoo schrijft hij, heeft groote vorde ringen gemaakt. Tusschen Japan en Frankrijk is een verdrag gesloten, waarin de beide regeeringen zich tot gemeen schappelijke verdediging van Indochina verplichten en Japan met inachtneming van de territoriale onschendbaarheid en de Fransche souvereiniteit over Indochina, het recht krijgt, daar steunpunten in te richten. Op 29 Juli heeft Japan daarvan gebruik gemaakt. De politieke beteekenis van dit verdrtig ligt voor de hand. De rechtstreeksche Japansche invloed is een geweldig stuk naar het Zuiden opgescho ven in een gebied, waarin zich tijdens de zen oorlog de agressieve en vijandige krachten tegen Japan steeds duidelijker gegroepeerd hadden. Het inzicht in dit feit en de teleurstelling, dat Japan de Engelsch- Amerikaansche agressie is voorgeweest, spreekt uit de verontwaardiging, waarmee Engeland en Washington het Japansche optreden hebben opgenomen. Deze veront- \vaardiging heeft een dubbelen grondslag. Nooit was het Japansche optreden gerecht vaardigder dan thans. Onze bondgenoot in het Verre Oosten heeft het niet eens.noo- dig, zijn aangelegenheid met eigen'argu menten te rechtvaardigen. Dé argumenten zoowel als de methoden heeft hem presi dent Roosevelt zelf geleverd. Toen Roose velt verleden jaar den Engelschen de steunpunten in West-Indië afnam, hebben wij geschreven, dat men goed op dit prece dent moet letten. Doordat Roosevelt van de Engelschen steunpunten vroeg op heG Westelijke halfrond, en Engeland dit ver langen inwilligde, is de politiek van steun punten tot een internationaal gebruik ge worden. Wanneer het voor {toosevelt geen misdaad is, steunpunten aan een andere mogendheid te ontnemen, en voor Enge land geen schande, die steunpunten af te staan, dan kan men niet inzien, waarom Welles te keer gaat tegen een politiek, die zijn president zelf heeft uitgevonden. Het verdrag tusschen Japan en Frankrijk is in ieder geval niet onrechtmatiger dan dat tusschen Roosevelt en Churchill. Trou wens. Japan houdt zich trouw aan het be ginsel der zelfbeperking tot de natuurlijke leefruimte, zooals vastgesteld in het drie- mogendhedenpact. en blijft streng binnen zijn gebied, terwijl Roosevelt en Engeland hun steunpunten gestuwd hebben naar andere gebieden en met geweld aan zwak ke staten ontnomen hebben. Japan is in het Verre Oosten, zooals Europa in het Westen, bevoegd en verplicht, om op alles te zijn voorbereid met het oog op de geen grenzen kennende uitdaging van Roosevelt. Na een jarenlange agressieve politiek van bedreigingen, speldeprikken en economi- schen druk door de Ver. Staten, had Japan het recht, de dienovereenkomstige defen sieve maatregelen te treffen. Evenals Duitschland, heeft het Japan niet gebaat, met het uiterste geduld een politiek van vreedzaamheid en reserve tegenover Roo sevelt's uitdagingen te voeren. Den laats ten tijd heeft het moeten con- stateeren, dat de dreigende maatregelen in zijn leefruimte zich zoo opstapelden, dat er geen twijfel over de voornemens meer mogelijk was. De samenwerking van Roo sevelt met Engeland, Tsjoengking en Ne derlandsch-Indië droeg een duidelijk anti- Japansch kenmerk. Alleen onder Engelsch- Amerikaanschen invloed hebben de autori teiten van Nederlandsch-Indië het aange durfd, de Japansche economische wen- schen van de hand te wijzen. Bovendien kon Japan de samenwerking van de Angel saksen met de Gaullisten niet over het hoofd zien. Het moest in Syrië waarnemen, hoe dit Fransche gebied door de Engel schen veroverd en min of meer aan de Gaulle werd uitgeleverd. Nadat met Engel sche hulp reeds vroeger in de Zuidzee, Ca- ledonië door de Gaullisten is bezet, heeft zoo juist ook in Tahiti een de Gaulle- putsch plaats gevonden. Dezelfde krachten waren merkbaar in Indochina, tezamen mét den Engelsch-Amerikaanschen invloed welken Japan overigens reeds bij zijn be middelingsactie tusschen Thailand en In dochina duidelijk bespeurd heeft. In de totale Japansche politiek moet deze bescherming van den zuidelijken flank, ook in verband met desamenwerking der An gelsaksische mogendheden met Tsjoeng king «l het bolsjewisme, gezien worden. Het heeft niet aan Engelsche stemmen ge mankeerd, die eischten, dat zoowel van China als van sovjet-gebied uit, Japan moest worden bedreigd. De positie van Japan in dit'gebied is door dit verdrag ge weldig versterkt. Zijn aanzien als leidende mogendheid in de nieuwe ordening van het Verre Oosten is in alle omliggende gebie den enorm gestegen. Uiteraard kon het bij zijn optreden op het begrip van zijn bond- genooten vertrouwen Het proces van de nieuwe ordening schrijdt in het Verre Oos ten gestadig voort, evenals in Europa. VOORNAMSTE ADVISEUR VAN STIMSON BENOEMD. De Amerikaansche minister van oorlog, Stimson, heeft den bekenden intervention - nist generaal majoor Ad. Oryan benoemd tot zijn v'oornaamsten adviseur. Oryan heeft in een op 31 Mei in New York uitge sproken redevoering geëischt, dat de Ver. Staten zonder verwijl den oorlog zouden verklaren aan Duitschland. (DN.B.) ROOSEVELT VORMT ECONOMISCH VERDEDIGINGSBUREAU. President Roosevelt heeft een economisch verdedigingsbureau gevormd onder leiding van vice-president Wallace. Tot de leden van dit bureau behoóren de minister van buitenlandsohe zaken en de ministers van financiën, oorlog, marine, landbouw, han del en justitie. Het bureau krijgt tot taak den economische politiek der Ver. Staten ge lijk te schakelen met de algemeene poli tiek, den president advies te geven bij eco nomische verdedigingskwesties en economi sche verdedigingsplannen uit te werken. (D.NB.). BESPREKINGEN. Volgens den Moskouschen omroep heeft Stalin gisteren voor de tweede maal den persoonlijken vertegenwoordiger van Roo sevelt, Harry Hopkins, ontvangen. Het on derhoud duurde tweeuur. (D.N.B.) De Britsche ambassadeur, lord Halifax, heeft een langdurig onderhoud gehad met president Roosevelt. Naar de New York Herald Tribune hierover meldt, is de toe stand in het Verre Oosten besproken, evenals militaire kwesties betreffende de Sovjetunie. Lord Halifax gaf in een verkla ring aan de pers toe, 'dat hij den toestand in het Verre Oosten had besproken en over toekomstproblemen van gedachten had ge wisseld. CREDIETOVEREENKOMST TUSSCHEN THAILAND EN JAPAN. Officieel wordt te Tokio bekend gemaakt, dat tusschen Thailand en Japan een crediet- overeenkomst is aangegaan. Japan krijgt daarbij van Thailand een credlet van 10 mil lioen baht (ongeveer 9 millioen rijksmark), die gebruikt zullen worden voor den aankoop van groote hoeveelheden Thailandsche pro ducten, vooral rijst, teneinde geen stagnee ring te doen intreden in den wederzijdschen handel. (D.NB.). JACHT OP COLORADOKEVERS. In het departement van de Marne zijn de schoolkinderen op Aanwijzing van den prefect op jacht gegaan naar colorado kevers. De kinderen hebben in totaal 79 nillioen stuks gevangen- en vernietigd.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3