LE1DSCH DAGBLAD - EerfVe Blad Vrijdag 1 Augustus 1941 OFFICIEELE KENNISGEVING YISSCHERIJ-BERICHTEN Italiaansch Weermachtsbericht Engelsche aanval op Finland Mislukking van het Britsche luchtoffensief Uit het Verre Oosten Verspreide berichten STADSNIEUWS Ernstige waarschuwing Laatste Berichten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Binnenland Nederlandsch-IndiG en Japan Distributie van melk De verbouw van koolzaad Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakte gisteren bekend:' In Noord-Afrika aan het front van Tobroek werden vijandelijke afdeelingen, die door pantserwagens gesteund werden, op de vlucht gedreven. Duitsche artillerie heeft de inrichtingen en verdedigingsstel- lingen van Tobroek beschoten. In het ver loop van den in het weermachtsbericht van gisteren gemelden aanval op Benghazi heeft onze bodemafweer een Engelsch vliegtuig neergeschoten. Het toestel viel in zee Vliegtuigen van de as hebben voor de kust van Cyrenaica een tankboot tot zim ken gebracht en een ander schip zwaa: beschadigd. In Oost-Afrika hebbpn zwarthemden en formaties inlanders dappere uitvallen en aanvallen ondernomen, waarbij het hun gelukte de vijandelijke stellingen binnen te dringen. De vijand bood verzet doch werd overal op de vlucht gedreven. Hij leed verliezen aan menschen en materiaal. De laatste dagen hebben eenige aanvallen plaats gehad op de woonwijken van Gon- dar. Er vallen geen slachtoffers te be treuren. „Engelsche vliegtuigen hebben gister middag Cagliarl aangevallen. Onze bo demafweer en onze jachtvliegtuigen heb ben de vijandelijke actie terstond afgesla gen. Er valt slechts één slachtoffer te be treuren. ^groioe hebben M de na,ek kwMiiet. Joodsch van geest en Engelsoh van stijl schenkt generaal Sikorsky, gehoorzaamheid aan de instructies van Ohurchlll, vergiffenis aan het verraad van Stalin jegens Polen, waarbij hij de mlllioenen Polen vergeet, die het slachtoffer zijn geworden van de perfldie der sovjets. Het gematigdste oordeel, dat de mensch- heid kan uitspreken over dit op zijn minst paradoxale sovjetsoh-Poolsohe acoord, is dat Sikorsky vergeet, dat hij een Pool, een Euro peaan en een katholiek is, om in plaats daar van de belangen te dienen van de regeering, die hem betaalt. Door dit schandelijk document te teeke nen, doet dit kleine garnlzoensgeneraaltje, dat nimmer aan den oorlog heeft deelgeno men, zijn vaderland meer kwaad, dan" des- zelfs ergste vijanden het in den loop zijner historie hebben gedaan. Want hij vernedert Polen in zijn waardigheid als natie, in zijn ras en in zijn volkseer. Een volk is nimmer géheel gestorven, zoolang het zijn eer redt. De FInsche havens, Lilnahamarl en Pet- samo aan de Noordelijke IJszee, zijn Woensdag door Britsche vliegtuigen aange vallen, naar van welingelichte Finsche zijde verluidt. Aan deze actie naAen omstreeks 30 bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen deel. Daarbij werd een kade-installatie, in eigendom bij den Zweedschen staat, ge troffen en andere materieele schade aan gericht. Verscheidene aanvallende vliegtui gen werden neergeschoten. In Finsche politieke kringen merkt men over dezen Engelschen aanval op, dat Engeland daardoor nog vóór de officieele verbreking van de diplomatieke betrekkin gen, reeds met rechtstreeksche oorlogshan delingen tegen Finland is begonnen. Het Finsche ministerie van buitenlandsche za ken overweegt thans, naar men hier ver klaart, de situatie, zooals deze door den onuitgelokten aanval is ontstaan, waarbij vooral gedacht wordt aan indiening van een protestnota. Genoemde aanval heeft te Helsinki groot opzien verwekt. De Duitsche bladen noemen dezen Brit- schen overval een gemeenen inbreuk op het Volkenrecht. De Berliner Boersenzeitung schrijft: Engeland is niet an oorlog met Fin land. Formeel bestaan zelfs nog de diploma tieke betrekkingen tusschen beide landen, want Finland heeft tot dusver alleen zijn besluit te kennen gegeven om de Finsche legatie in Londen te sluiten. Aangezien de regeering in Helsinki het antwoord van de Britsche regeering afwacht, is het Finsche besluit nog niet uitgevoerd. Ondanks deze duidelijke rechtspositie hebben Britsche bommenwerpers Petsamo aangevallen, dus een overval gepleegd, die zij het ook niet in effect, dan toch in gemeenheid van ka rakter gelijk gesteld moet worden met de brutale overvallen op Oran en Dakar. De Britten zoeken naar het schijnt ie.dere ge legenheid op om zich buiten het Volken recht te plaatsen en in het geval van Fin land hebben zij zich gehaast in concurrentie te treden met de bolsjewisten, die zooals men weet, ook toen de diplomatieke betrek kingen nog bestonden, hun piloten opdracht gaven tot moordovervallen op Helsinki en andere Finsche steden. Naar ons gemeld wordt, heeft de aanval op Finland ontzag lijke opwinding doen ontstaan. Hij ontmas kert den vijand van Europa, eens te meer, die zich verbonden heeft met het Joodsche bols jewisme en het Joodsche bestuur te Wa shington om de ndet-Engelsche wereld in een puinhoop te veranderen. (D.N.B.). Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: Dóór gebruik te maken van twee vlieg kampschepen hebben Britsche torpedo vliegtuigen Woensdag gelijktijdig met en kele Sovjet-vliegtuigen Kirkeness, de Noor- sche haven aan de Noordelijke IJszee aan gevallen. Evenals bij de vergeefsche acties tegen de Kanaalkust werd ook deze aanval van Britsche gevechtsvliegtuigen onderno men onder een krachtig escorte van jacht vliegtuigen. De Duitsche afweer bleek ech ter op deze plaats precies zoo doeltreffend te zijn als aan alle andere fronten. Van de veertig uitgevlogen Britsche vliegtuigen werden er door de luchtdoelartillerie en de artillerie van de marine, 28 neergeschoten. Zoodoende is ook weer bij dezen afgeslagen Britschen aanval de superioriteit van de Duitsche luchtmacht wat materiaal en per soneel aangaat, aan den dag getreden. Ook uit dezen nieuwen vorm van z.g. ontlas tingsoffensieven ten gunste der Sovjets blijkt duidelijk, dat het den Britten te doen is om politieke en propagandistische uit werking. De nieuwe mislukking in Noord- Noorwegen en het gelijktijdig gemelde neer schieten van vijf Britsche gevechtsvllegtui- 833 (Ingea oled.j gen boven de Duitsche Bocht nemen een waardige plaats in in de door de Duitsche luchtmacht en luchtafweer voortdurend behaalde afweersuccessen aan alle fronten. Niet één van de tot dusver ondernomen Britsche luchtaanvallen heeft de Britsche leiding werkelijke successen bezorgd. Wel echter zijn zij alle geworden tot een bron van de gevoeligste verliezen voor de Brit sche luchtmacht. Deze mislukking van de Britsche lucht aanvallen schijnt juist thans bijzonder op merkelijk, daar het toch geen geheim is, dat het gros der Duitsche vliegtuigen op het oogenblik nog gebruikt wordt aan het Oostelijke front. Wanneer de Duitsche .af weer desondanks dergelijke voortreffelijke resultaten weet te behalen, dan kan het met de optredende Britsche formaties vlieg tuigen, wat bemanning en materiaal be treft, niet al te best gesteld zijn. JAPANSCHE VERONTSCHULDIING. De plaatsvervangende Ainerikaansche staatssecretaris Sumner Welles heeft ver klaard, dat de Amerikaansche regeering een formeele verontschuldiging der Ja- pansche regeering betreffende het bom bardeeren van de Amerikaansche kanon neerboot Tutuila heeft ontvangen en aan vaard en dat daarmede het incident is ge sloten. De Japansche ambassadeur in Washington,. Nomoera, heeft tegelijk met de verontschuldigingen van zijn regeering een aanbod gedaan tot schadeloosstelling en de verzekering gegeven, dat maatrege len zouden worden genomen om in het vervolg incidenten van dezen aard onmo gelijk te maken. Sumner Welles legde deze verklaring af na een conferentie met pre sident Roosevelt. De Japansche ambassa deur Nomoera heeft volgens Associated Press verklaard, na zijn bezoek aan Sum ner Welles, dat hij alles doet, wat in zijn vermogen ligt om de goede betrekkingen tusschen de beide landen in stand te hou den. Japansche autoriteiten in Tokio had den reeds tevoren uitdrukking gegeven aan hun spijt over het incident. De Amerikaan sche regeering was echter niet terstond bereid het incident als bijgelegd te be schouwen. (D.N.B.) DE JAPANSCHE SCHEEPVAART IN AMERIKA. De plaatsvervangende minister van bui tenlandsche zaken, Sumner Welles, heeft volgens United Press verklaard, dat de Ja pansche schepen Amerikaansche havens kunnen aandoen en hun ladingen kunnen lossen. De geloste goederenladingen vallen echter onder de verordening op de blok keering en de licenties. Het Japansche passagierschip Tatoeta Maróe is volgens Associated Press de voor zijn vertrek benoodigde stookolie onthou den, aangezien de gevraagde hoeveelheid te groot zou zijn. Naar verluidt zou een verzoek om een kleinere olieleverantie worden ingewilligd. Naar Associated Press verder meldt, is voorloopig de lading zijde van de Tatoeta Maroe, ter waarde van 2,5 millioen dollar, en 200 ton thee en andere goederen nog niet gelost, aangezien de desbetreffende instructies uit Washington nog niet zijn ontvangen. (D.N.B.) NIEUW EGYPTISCH KABINET. Het Egyptische kabinet Hoessein Sirry pasja is afgetreden, doch de afgetreden premier heeft een nieuw kabinet gevormd op breedere basis. Het bestaat uit 5 libera len, 5 onafhankelijken en 5 Saadisten. (D.N.B.) GENERAAL CARMONA OP DE AZOREN AANGEKOMEN. De president van de Portugeesche repu bliek, generaal Carmona, is op het eiland Terceira aangekomen, in Angra do He- roismo. Een duizendkoppige menigte stond op de kaden, de straten en de hoogste punten van de stad opgesteld en riep bij aankomst van den president: „hier is Portugal", „leve Carmona", leve Salazar, leve de regeering van de nationale revolutie, leve het vader land." Onmiddellijk nadat generaal Carmona aan boord van de Carvalho Araudo was be groet, begaf hij zich naar het stadhuis waar hij op plechtige wijze werd verwel komd. In zijn antwoord op de begroetingstoe spraken zeide generaal Carmona o.a.: „Ik spreek de hoop uit, dat de vrede op Portu- geesch grondgebied niet verstoord zal wor den, doch zou dit wel het geval zijn en zouden offers noodig zijn, dan zullen alle Portugeezen van het continent en de Azo- ren deze offers met dezelfde zelfverlooche ning en dezelfde onverschrokkenheid bren gen als hun voorvaderen." (DN.B.) WIELRIJDERS, LEEST DIT GOED! De Commissaris van Politie vestigt er de aandacht op, dat streng zal worden opgetreden tegen wielrijders, die met MEER DAN TWEE NAAST ELKAAR RIJDEN. Voorts is het verboden zonder ver gunning van den betrokken militairen commandant DWARS DOOR EEN COLONNE te rijden, ook al is daartoe tengevolge van den afstand, welken be paalde deelen van de colonne onder houden, gelegenheid. Eveneens is het verboden NAAST EEN MILITAIRE COLONNE mede te rijden. Tegen overtreders zal onmiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is gedurende de maand Juli 1941 ingelegd f. 272.113.87 en terugbetaald f. 238,490,18; ingeschreven zijn 70 nieuwe inleggers, terwijl 779 boekjes geheel werden uitbetaald. Het te goed der 16556 inleggers, hieron der begrepen 983 deelnemers aan den Af- haaldienst, bedroeg einde Juli 1941 f. 5.763,052,66. Door den Afhaaldienst is in deze maand f. 10,326,26 ontvangen in 3398 posten. 49 spaarbusjes werden ter lediging aan geboden met een gezamenlijken inhoud van f. 960,32. Op de scholen werd f. 49,40 gespaard. Bezuiniging komt steeds van pas Dus ook bij electiiciteit en gas. OUD-LEDEN VEREENIGING C.J.M.V. „DIENT DEN HEER". Excursie naar den Hortus Botanicus. Bovengenoemde vereeniging heeft gister avond een excursie naar den Leidschen Hortus gemaakt. Onder leiding van de hee- ren den Holder en Smit werden kassen en tuinen bezichtigd, en door de toelichting dezer heeren, hebben de deelnemers niet alleen bloemen en planten gezien, doch te vens een overzicht gekregen van de zorg waarmede, en ,het doel waarvoor zij ge kweekt worden! Tevens hebben zij een in druk gekregen van de moeilijkheden, waar mede de ontdekkers te kampen hebben ge had, voor de betreffende exemplaren in goeden staat in den Hortus terecht kwa> men. Het was een prachtige avond, waarvoor de voorzitter de heer de Water, aan het einde de heeren Smit en den Holder har telijk dankte. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Maatschappij tot Exploitatie van Bioscopen „Molian" N. V., Lorentakade 4, Ledden. Aangesteld als beheerder (op grond van par. 7 der Verord. van den Rijks- comm. v/h. bezette Nederl. gebied van 12 Maart 1941 (VO. 48/1941): dr. P. Zimmer, 's-Gravenhage. EEN EERVOLLE OPDRACHT. In het glas-in-lood bedrijf van de firma van Buuren en Jilleba aan de Hooigracht nr. 37 ^(ordt momenteel gewerkt aan de uitvoe ring van een kunstwerk, zooals bij ons weten nog slechts weinige in onze stad zijn ver vaardigd. Het betreft hier de vervaardiging van een gebrandschilderd raam ter hoogte van 4 M. bij een breedte van 80 c.M., dat geplaatst zal worden in de Sint Vincentius kerk te Am sterdam en voorstellende den doop van Christus. Het raam is ontworpen en geschilderd door den kunstschilder Pieter Geraedts te Warmond, terwijl de geheele technische uit voering is opgedragen aan bovengenoemd bedrijf. Van de vijf deelen, waaruit het raam is samengesteld, zijn er twee geheel gereed. In totaal zullen de werkzaamheden ongeveer een maand duren. In Den Haag slaagde voor het Mulo-, dipdoma A, T. Vos alhier. INLEVERING VAN METALEN DOOR PARTICULIEREN. Toezending oproepingen. De Burgemeester van Lelden maakt be kend: dat de oproepingen tot inlevering op Woensdag 6 Aug., zijn verzonden aan hen, die woonachtig zijn: A S, de Zeehof. Scheepmakersteeg. Schoolsteeg. Sliksteeg. Spilsteeg. Steenschuur. Sterrewacht. Vischmarkt. Vliet. Vollebrechtshof. Watersteeg. Wielmakersteeg. Wolsteeg. Zegersteeg, Zonneveldstraat. gesloten. gesloten. Op Donderdag 7 Augustus: Dwars Havenstraat. Oost Havenstraat. West Havenstraat. Juffrouw Maashofje. Minnebroersgracht. Ververstraat. Zuidsingel. Zijlstraat. St. Pancrassteeg. Schachtenhof. Sophiahofje. Willemshof. Zijl- of Rozenpoort. D gesloten. E Bronkhorststraat. Haven. Havenkade. Kijfgracht. Mierenesthof. Vaartstraat. Op Vrijdag 8 Augustus: Prins Frederikstraat. Uiterstegracht. Vestestraat. De oproepingen vermelden tijd en plaats van het bureau, waar de inlevering dient te geschieden. Bureaux zijn gevestigd: voor groep: A. Meisjes H.B.S., Garenmarkt. B. Gymnasium Fruinlaan. C. Christelijke H.B.8.. Kagerstraat. D. School Paul Krugerstraat. E. School van der Werffstraat 98-100, hoek Oude Vest. bij de haven. NB Voor inlevering van metalen, deel uitmakende van bedrljfs- en magazijn- voorraden van overheidsbedrijven of toe- behoorende aan winkeliers, warenhuizen, groot- en kleinhandelaren, fabrikanten en vertegenwoordigers volge men de gepubli ceerde aanwijzingen. De bureaux zijn geopend van 8.30—12.30 en van 1417 uur. Rijksduitschers die een oproepingskaart mijnerzijds ontvangen moeten de inleve ring desniettemin uitsluitend verrichten bij den met de uitvoering der metaallnle- vering belasten Ortsgruppenlelter; (zie on derstaande regeling). Het niet ontvangen van een oproeping ontheft de inleverlngsplichtigen niet van hun verplichtingen. De Burgemeester. STEVENINCK. Leiden, 1 Augustus 1941. 868 Für Reichsdeutsche im Arbeitsbereich der NSDAP in den Niederlanden Ortsgruppe Leiden finden die Einlieferungen betreffs Metallsammlung in Hotel „De Burcht" Lei den Burgsteeg 14 statt. Die Reichsdeutschen mit den Anfangs- buchstaben Ihres FamiÜennamen von: A—H Mittwoch 16-7-41 von 19—22 Uhr. Samstag 19-7-41 von 1520 Uhr. I—Q Mittwoch 23-7-41 von 19—22 Uhr. Samstag 26-7-41 von 1520 Uhr. R—Z Mittwoch 30-7-41 von 19—22 Uhr. Samstag 2-8-41 von 1520 Uhr. Ortsgruppenleiter STEFFIN, PRIJZEN EN BESOMMINGEN IJMUIDEN. IJMUIDEN. 1 Augustus. Tarbot f.4.20—3.90; tong f.4.90—2.40 p. KG.; kleine schol f.7570; kleine schol 2de soort f64 —44; kleine schol puf f.40—36; kl. schol puf 2e soort f. 17—13,50; groote bot f.8258; kleine bot f3820kleine schar f17pufschar f14 5,70; pieterman f 8580; kl. roode poon f.46; alles per 50 KG. Besommingen: kotters: Helder 18 f.1163; Helder 125 f. 1060; Helder 108 f 1460; IJm. 223 f. 628. Motorlogger: Sch. 332 f.1249; KW 22 f.1012; KW. 108 f. 737; KW. 91 f1636. GEBOREN: Anna Maria, D. v. H. Scharer en I. Lent- hold. OVERLEDEN: M. C. v. Keeken, Vr. 36 j. GEVESTIGD: S. B. NederlofDe Bakker, Roodenb.str. 45 J. M. v. d. Berg, St. Jorissteeg 40 L. H. Bodde Bóuman en fam,, inspect. DB., Hout laan 15 J. A. Bruinlnkx, huisknecht. Hooi gracht 55 A. P. Caspers, serveerster, Pieters- kerkcr.steeg 15 W. R. v. Erven, contr. landb.- crisisw., Heerenstr. 62 J. G. Ferwerda, leeraar M.O., Sterrewacht 2 J. A. M. de Graaf, Ter Haarkade lb G. Heesterbeek, O. Varkenmarkt 7 A. C. C. v. Valderen—Den Hollander, Haar- lemmerstr. 283 J. A. de Jong, hulp in de huish., Verdamstr. 26 D. Klutt, komm. DJ3.. Lorentzkade 2 H. C. Kuijl, verpleegster, O. Heerengr. 23 S Nauta, Breestr. 121a W. Ph. E. Ochs, Rood'enbstr. 45 D. v. d. Ree en fam., magazijnchef. De Goejestraat 54 J. Vonhögen, Bilderdijkstr. 2 M. L. S. F. West maas, Roodenb.str. 45 M. Woltlng, dienstbode, Oranjestraat 15. VERTROKKEN: Wed. E. v. d, Weijdenv, d. Ark, Rotterdam, Bajonetstr. 26b H. B, Becks, Eindhoven. Rechterstr. 54 R. Been en fam.. Leiderdorp. Schapenrustweg 11 F. P. Belt, Den Haag, Tapytweg 15 C. Boogerd, Noordwelle, B 68 A. C. M Berbeev d. Bosch, Velsen, Geelvink straat 50 J. N A. Breedeveld, Rotterdam, W. Buytewechsttr. 151b G. C. Brouwer, Oegst- geest, De Kempenaerstr. 54 L. W. D. Caudri, Den Haag, Dunklerstr 63 Wed. A, B. Knij nenburg—Dieben, Den Haag, Valkenbkade 23 J. A. A. Diening, Oegstgeest, Terweeweg 43 J. J. v. Dissel, Leeuwarden, Harlingerstr.weg 83b B. H, Engberts, Delft. R de Beerenbr.pl. 6 C. H Fles en fam., Oegstgeest. Koninginnelaan 12 A. J. Gelton en fam„ Putten. Gld., Woon wagenkamp J. G. Hensels. Hillegom, Leid- schestrt. 171 A. Hoogendoornn, Zwammer- dam, B 112 H. C. de Jong, Arnhem, Ne- genstr. 20 Wed. B. M. v. d. Zeeuw—Ju, Al phen a/d. Rijn, Emmalaan 90a P. v. Katw^k, Schiedam, Oostsingel 81 H. J. K. Kolstee, Den Haag, Laan v. Meerdervoort 542 M. de Koning, Dordt, Nieuweweg 36 J. Korevaar, H. I.-Ambacht, West-erln. 4 W. P. Kreuzen, Arnhem, Munsterstr. 3 T. H. Kroon, Alphen a/d. Rijn, Hofzichtstr. 25 E. Lampo, Honte- nisse, p/a. A. P. de Theye W. C. J. M van Lanschot, Vughfr, Kasteel Maurik J. A. Ma mahit en fam., Oegstgeestt, De Kempenaerstr. 80 B, J, A. Martin, Rotterdam, Oostervant- straat 32a H. J. M. Meijers en fam., Oegst geest, Rogentesselaan 51 C. P. Falentijn— Nieuwenburg, Amsterdam, J. Franklinstr. 4 I B. den Os, Den Haag, Repelaerstr, 43 J, Pel. Oegstgeest, Warmonderweg 10 C. M. Peter. Maastricht, Kortestr. 8 C. M. Pieters, Nijmegen, Sophiaweg 99 H. J M. Pieters, Nijmegen, Sophiaweg 99 J. J. G. Pviissant, Hlllegersberg, v. d. Veldenlaan 15 J. Ver kadev. Putten, Alphen a/d. Rijn. N. Nassau- straat 21 H. Rombach, Vorden, Rijnsstr.weg A 164 J. de Roo, Haarlem. Raamvest 33 J. Schild, Putten, Gld., woonw.kamp C. J. Schoon en fam., Schiebroek, Staringstr. 22 W. Smit. Den Haag, Prinsenstr. 112 S. Ar- bouwStarre, Den Haag, v. Dijckstr. 183 E. C. M. Veerkamp. Amsterdam, Brouwersgr. 98 hs G. J. v. Velsen, Bodegraven. Emmakade 73 M. Zuyderduijn—Verweij, Katwijk, Molen- tuinw. 11 L. P. de Vries en fam., Leeuwar den, Harlingerstr.weg 83b M. J. A. v. d. Wouw, Breda, Maurittsstr. 24 A J. E. van Wyk, Nieuwveen, p/a. Dr. Nout S. Zwaren- stein, Amsterdam, Sarphatistr. 71. Nadat van Nederlandsch-Indische zijde aldus meldt het 'DUB. uit Tokio in het eerst was ontkend, dat de olieovereenkomst met Japan was opgezegd, wordt hier thans bekend, dat volgens verklaringen van de Nederlandsch Indische regeering verdere olieleveranties naar Japan practisch on mogelijk zyn, wanneer niet een nieuwe mogelijkheid van betaling door Japan is gevonden. Tot dusver heeft men het clea- ringverschil in het handelsverkeer tusschen de beide landen telkenmale van Japansche zijde in Amerikaansche dollars moeten ver effenen. Dat is thans na de blokkeering van de Japansche saldi in de Ver. Staten niet meer mogelijk. Zooals van bevoegde zijde reeds uiteen is gezet, is het noodzakelijk gebleken de melk- distrtbutie in dier voege te wijzigen, dat ge standaardiseerde melk nog slechts zal wor den verstrekt aan kinderen tot den leeftijd van 14 jaar. Dit brengt dus mede, dat per sonen van 14 jaar en ouder of, om het precies te zeggen, personen, die geboren zijn voor 2 Februari 1927 aangewezen zullen zijn op het gebruik van taptemelk, welke vrij van distributie en dus zonder bon verkrijg baar is. De datum van invoering van deze wijzi ging is thans gesteld op Zondag 3 Augustus as. Voor de distributieperiode van Zondag 3 Augustus tot en met Zaterdag 9 Augustus as. is derhalve de met „29 melk 1" gemerkte bon van de nieuw uitgereikte, lichtblauw gekleurde melkkaart aangewezen voor het koopen van 13/4 liter gestandaardiseerde melk. Het koopen met dezen bon is reeds op Zaterdag 2 Augustus geoorloofd. In den vervolge zullen ook de uit te reiken losse rantsoenbonnen voor melk het op schrift „een rantsoen melk 1" dragen. Deze bonnen geven derhalve met ingang van Za terdag 2 Augustus recht op het koopen van 1.3/4 liter melk. De nog in omloop zijnde, met „een rant soen melk" gemerkte bonnen blijven echter eveneens geldig. Hetzelfde geldt voor de met 1/7 rantsoen melk gemerkte wisselbonnen. Wehrmachtmarken voor melk, welke In den vervolge nog slechts in bepaalde geval len in beperkte mate zullen worden uitge reikt, blijven ook in den vervolge recht geven op het koopen van gestandaardiseerde melk. OPROEP VAN IR. LOUWES. De directeur-generaal van de voedselvoor ziening, ir. S. L. Louwes heeft den volgenden oproep tot alle landbouwers van Nederland gericht: De prijs van het koolzaad voor den oogst 1942, zal ihet inbegrip van den daarvan deel uitmakenden bijzonderen toeslag f30.per 100 kg. bedragen. Aan hen, die grasland wil len scheuren voor .ien verbouw van koolzaad, zal een extra scheurpremie van f75.wor den verleend, boven en behalve de f. 125. die men voor het volgend jaar als „normale" scheurpremie zal ontvangen. In weerwil van de beperkingen, die wij ons op het gebied van de verstrekking van stik stofmeststoffen moeten opleggen, zal voor koolzaad in ruime mate stikstofmest be schikbaar worden gesteld. Dit alles geschiedt, omdat de verbouw van een voldoende hoeveelheid koolzaad beslissend zal zijn voor de vetvoorziening van ons volk. Koolzaad is het eenige olierijke akkerbouwproduct, dat Neder land in voldoende hoeveelheid kan voortbrengen. Als wij de 40.000 ha. koolzaad, die ik mij tot doel heb gesteld, werkelijk zullen kunnen oogsten, zullen wij in weerwil van de te verwachten geringere boter- productie, het vetrantsoen zóó kunnen houden, dat one volk op het gebied der vetvoorziening geen gevaren dreigen. Iedere ha., die er méér komt is welkom, ieder ha., die er minder komt, vermindert de kans op een behoorlijk vetrantsoen. Landbouwers van Nederland, ik verzoek u dringend, voorzoover uw boerderij zich daar voor leent, mede te werken tot dit aller belangrijkste doel, de verzekering van een voldoende voorziening van onze bevolking met vet. De gezondheidstoestand nu en in de toe komst van groote groepen onzer bevolking en vooral van de jeugd, zal afhankelijk kun nen zijn van uw medewerking. Wij allen weten, dat zelfs bij de beste voorzorgsmaatregelen het kan voorkomen, dat de oogst mislukt. Dat is het risico, het welk de boer bij al zijn werk heeft te dragen. Maar zeker is het, dat als we niet zaaien, we ook geen oogst zullen hebben. Hier mag het normale, zelfs het grooter dan normale risico ons niet afschrikken. Hier dient de angstvallige afweging van voor en tegen, op te houden. Hier wordt een daad verwacht en die daad begint met het zaaien van het koolzaad. WACftrTIJDREGELING. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Het N.V.V. heeft in verband met de bij zondere omstandigheden er bij de gemeen tebesturen op aangedrongen ten aanzien van den steunuitkeering aan werkloozen voorloopig geen wachttijd op te leggen of in de wachttijdregeling een wijziging in gunstigen zin aan te brengen. Naar aanleiding hiervan heeft het depar tement van sociale zaken een circulaire aan de gemeentebesturen verzonden met het verzoek rekening te houden met aller lei bijzondere omstandigheden alvorens tot het opleggen van een wachttijd over te gaan. zoodat in de groote steden b.v., waar voorheen in het algemeen na 6 weken wer ken een wachttijd moest worden doorge maakt, dit thans in het algemeen eerst na 13 weken werken moet gebeuren. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2