V Achtervolging der Sovjet-legers 82ste Jaargang VRIJDAG I AUGUSTUS 1941 No. 24953 Duitschland strijdt voor Europa Duitsch Weermachtsbericht De volledige bezetting, van Bessarabië voltooid Halt! OFFKIEELE KENNISGEVING Verduisteren: Bijzonderheden Hopkins te Moskou Beschouwing van Megerle VRIJWILI NI EGIOEN D Bekendmaking Onze Bonnenlijst v. Weer documenten gevonden 21.33 uur 6 uur Poolsch-Russisch accoord EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur; J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets - Incassokosten volgens postrecht „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maanden2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.) Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte giste ren bekend: Bij de achtervolging van de in de Oekraine verslagen sovjet-le gers zijn Duitsche strijdkrachten diep in de vijandelijke aohter- waartsche verbindingen door gedrongen. De omsingeling van den vijand ten Oosten van Smo lensk werd verder verscherpt. De in Estland strijdende forma ties dreven den vijand naar het Noorden terug. Gevechtsvlieg tuigen bestookten in den afge- loopen nacht militaire doelen te Moskou alsmede het spoorweg knooppunt Orel op doeltreffende wijze met bommen. Duikbooten achtervolgden de verstrooide resten van het in. den Atlantischen Oceaan aangeval len convooi en brachten nog vijf gewapende koopvaardijschepen van te zamen 24.000 brt. tot zin ken. De gezamenlijke verliezen van den vijand door deze opera ties zijn daarmede tot 140.500 brt. gestegen. In den strijd tegen Engeland heeft het lucht/wapen met bom men een groot koopvaardijschip ten Oosten van Lowestoft zwaar beschadigd. Andere bomaanval len werden vannacht onderno men op vliegvelden in het Zuid- Oosten en Zuid-Westen van het eiland. De aanvaLspoging van 40 Britsche vliegtuigen, welke van een vliegtuigmoederschip in de Noordelijke IJszee naar de ha ven Kirkenes waren opgestegen, werd verijdeld. De vijand ver loor hierbij in luchtgevechten 23 vliegtuigen, door luchtdoelartil lerie en marine-artillerie 5 vlieg tuigen. Boven de Duitsche Bocht schoten jachtvliegtuigen 5 toe stellen omlaag, die tot een for matie van 8 Engelsche bommen werpers behoorden. Marine-ar tillerie haalde 2 Britsche ge-, vechtsvliegtuigen omlaag en een marine-vaartuig één Engelsche machine. Op eenige plaatsen van West- Duitschland wierpen Britsche vliegtuigen in den afgeloopen nacht brisant- en brandbom men. Onder de burgerbevol king ontstonden eenige verlie zen aan dooden en gewonden. Het D.N.B. geeft nog volgende bijzonder heden: De Duitsche troepen hebben op 30 Juli in den Noordelijken sector van het front de omsingeling van de Sovjetdivisies vol tooid. Deelen van zeven sterk gedecimeerde Sovjetdivisies werden vernietigd. Duizen den gevangenen werden gemaakt en op de vernietigde Sovjettroepen werden 50 stukken geschut, 23 pantserjagers, twee stukken luchtdoelgeschut en 68 machine geweren buitgemaakt. Voorts werden 78 vrachtauto's, verscheidene pantserwagens, zeven luchtdoelbatterijen, de daarbij be- hoorende munitie en ander oorlogstuig vernietigd of buitgemaakt. Bij de gevan genneming van de bolsjewisten vielen duizenden geweren in Duitsche handen. Een ten Westen van het Peipusmeer in gesloten Sovjetregiment infanterie is op 30 Juli totaal vernietigd. Op het veld, tusschen twee ongeveer dui zend meter uit elkaar liggende stukken bosch concentreerden zich de voortdurend herhaalde uitvalspogingen der bolsje wisten. Over open terrein, dat geen dek kingsmogelijkheid bood, renden de Sovjet compagnieën in breede golven in het vuur van enkele Duitsche mitrailleurs en gra naatwerpers. Twee uitvalspogingen waren op deze plaats reeds afgeslagen. Toen de derde golf midden in den aanval stopte en aanstalten maakte terug te keeren, hoor den de Duitsche soldaten in den rug der bolsjewisten plotseling mitrailleurvuur. Zij namen waar dat talrijke Sovjetsoldaten neervielen. De politieke commissarissen lieten namelijk op hun eigen soldaten schieten om een terugtocht te verhinderen. In het vuur, dat van weerskanten gegeven werd, stortte ook deze golf totaal ineen. Tijdens den grooten slag in het gebied om Smolensk heeft, naar het D.N.B. ver neemt, de Duitsche luchtmacht op 30 Juli 27 kanonnen en 33 pantserwagens vernie tigd. De tijdens dezelfde operaties onder nomen aanvallen op wagenstellingen der omsingelde bolsjewisten hebben geleid tot de vernietiging van 140 vrachtauto's. Ook op 30 Juli probeerden Sovjet-een heden tevergeefs de in het gebi.-d ten Oosten van Smolensk ingesloten en voor hun totale vernietiging staande Sovjet troepen te ontzetten. Uit het gebied ten Zuiden van Wjasma werd Sovjet-infante- ondersteund door pantserwagens tegen de Duitsche stellingen in den strijd geworpen. Alle Sovjet-aanvallen werden met zware verliezen teruggeslagen. Achtervolgende Duitsche formaties infanterie vernietig den 28 Sovjet-pantserwagens en sloegen twee Siberische regimenten infanterie uit een. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 30 Juli onder escorte van torpedovliegtui gen achter de Sovjetlinies ten Oosten van Smolensk een vliegveld aangevallen, waar op honderden zware Martin-bommenwer pers, jachtvliegtuigen en transportvliegtui gen van li-, type Maxim Gorki stonden. De Duitsche vliegtuigen wierpen hun bommen midden op deze lange rij vliegtui gen, een chaos van verpletterde Sovjet vliegtuigen, brandende hangars en diepe homkraters achterlatend. Voorts werden in het gebied ten zuiden van Kief gemotoriseerde colonnes der Sov jets en sterke troepenformaties, alsmede de Sövjet-ravitailleering met succes met bommen bestookt. Spoorweginstallaties en talrijke vrachtauto's werden vernietigd. Duitsche Messerschmltt-torpedo-vlieg- tuigen, die op 30 Juli Sovjet-transport colonnes in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front met succes gebombardeerd hadden, ontmoetten op den terugweg een s'.-ke formatie Sovjet-jachtvliegtuigen. De Sovjet-jagers kwamen in een kaars rechte aanvalslinie aangevlogen, toen hen ook reeds een salvi van de Duitsche boord- wapen tegemoet vloog. De Sovjetforma tie stoof uit elkaar om vervolgens zijde lings de Messerschmitt-vlieg tuigen te na deren. De Rata-jachtvllegtuigeïl hadden echter geen rekening gehouden met de wendbaarheid der Duitsche vliegtuigen, die iedere manoeuvre op het juiste oogen- blik afsloegen en met de boordkanonnen op de Sovjets schoten. Nadat reeds vijf Sovjet-vliegtuigen brandend omlaag waren gestort, greep de Sovjet luchtdoelartillerie in de luchtgevechten in en schoot zonder rekening te houden met de eigen jagers tusschen de vechtende vliegtuigen. Doch de wolkjes van de granaten lagen zoo ver weg, dat de Duitsche torpedo-vliegtuigen hun jacht op 'de Rata-toestellen konden blijven voortzetten en nog zes vliegtuigen wisten neer te schieten. In totaal werden de laatste 24 uur 112 sovjet-toestellen vernield, 57 in luchtge vechten, 55 op den grond. Een Italiaansch expeditiecorps is aan het Oostelijk front aangekomen. COMMENTAAR VAN BERLIJN. De reis van Harry Hopkins, den specialen afgezant van Roosevelt naar Moskou, be schouwt men, zoo verneemt het AKP. van welingelichte zijde te Berlijn, uit den ge zichtshoek van de ondersteuning, welke aan de Sovjet-unie in haar strijd tegen Europa van de zijde van Amerika zal wor den verleend. Men neemt hier aan, dat Hopkins tijdens zijn verblijf in de Sovjet hoofdstad de modaliteiten van de Amerl- kaansche hulpverleening met de bolsjewis tische machthebbers zal bespreken. Volgens de meening in officieuze Duit sche kringen is door de aanwezigheid van den specialen afgezant van Roosevelt te Moskou, hét voornemen van Amerika om den opmarsch van het bolsjewisme in Euro pa te ondersteunen, thans definitief be wezen. Daar men in de Vereenigde Staten, zoo verklaarde men naar aanleiding hiervan in de Wilhelmstrasse, de terreur en de misdaden nauwkeurig kent, welke de bols jewisten In de door hen in de laatste jaren in bezit genomen landen hebben uitgeoe fend en begaan, moet naar Duitsche op vatting een ondersteuning van de Sovjet unie practisch beschouwd worden als of men die misdaden zelf had gepleegd. In de. „Berliner Börsenzeitung" kenmerkt Karl Megerle de bewering van de Angel saksische propaganda dat Engeland te za men met de Vereenigde Staten een waar borg tegen een onderwerping van Europa door het bolsjewisme kan bieden, als een misleiding. Uit een aankondiging van Eden, dat bin nenkort in Londen weer een conferentie zal worden gehouden van de achter Enge land staande regeeringen zonder landen en van de staatshoofden-zonder-volkeren, waar Eden de voornemens van Engeland zal onthullen, trekt de schrijver de conclusie, dat Engeland door deze z.g. regeeringen onder vier oogen bestormd wordt met de vraag, of het wel in staat is den bolsjewis- tischen bondgenoot ten aanzien van den Europeeschen buit te bedriegen. Dat Engeland de zaken thans zoo voor stelt, alsof het hiertoe in staat is, noemt Megerle een poging om het verraad van Engeland en Roosevelt jegens Europa als ongevaarlijk voor te stellen. De Duitsche constateering, zoo schrijft de bekende Duit sche publicist, dat er zonder het ingrijpen van de Duitsche legers en hun bondgeaoo- ten tegen den voor den sprong gereed staanden aanval van het bolsjewisme op Europa geen redding mogelijk was geweest, en dat bij het bondgenootschap van Epge- land met het bolsjewisme de Britten Mos kou de vrije hand in Europa hebben be loofd, heeft de Engelsche propaganda in zoo'n pijnlijke situatie gebracht, dat Eden moet probeeren de sporen van de Britsche misdaad uit te wisschen. Engeland moet nu constateeren, dat het inzicht in den samenhang der gebeurte nissen in Europa van dag tot dag scherper wordt en dat het Avondland zonder aan zien der naties het hoogste belang heeft bij Cart. Bur. Van Pelt. ftf) eoeiGAq.je: Aan Roemenië is wederom de Boekowina en Bessarabic toegevoegd, twee belang rijke Roemeensche gebieden. d>e eertijds door de Sovjet-lroepen waren bezet en sinds 29 Juli volledig door Duitsche en Roemeensche strijdformaties op den vijand zijn veroverd. Op de kaart zijn deze gebieden duidelijk aangegeven alsmede de ste den in Bessarabië die dikwijls zijn genoemd in de Duitsche weermachtsberichten. Het kaartje in den linkerhoek geeft de grenzen aan van het huidige Roemenië. Na jarenlange voorbereidingen, na stelsel matige ondermijning, na een tijdperk van onafgebroken celienbouw, dachten Stalin en Zijn satellieten eindelijk tot den aanval op Europa te kunnen overgaan, maarde Duitsche legers hebben den bolsjewistischen horden een donderend „halt" toegeroepen. Niet alleen hebben de besohermers van het nieuwe Europa den aanval verijdeld, maar onmiddellijk zijn zij tot den tegen aanval overgegaan. ZIJ hebben de verraste mlllioenenlegers teruggedrongen, omsingeld en vernietigd, geheele pantserdivisies teruggeworpen, luchtvloten vernietigd, vestingen en bun kerstellingen bestormd en genomen, mach tige linies opgerold. Een donderend „halt" was het antwoord op de brutale provocaties van de geweten- looze bandieten uit Moskou. En dit ant woord, donderend rollend langs duizenden kilometers front uit de metalen monden van de kanonnen en stuka's der Duitsche Weermaoht, heeft alle landen in Europa wakker geschud In al deze landen staan mannen op, die, begrijpen, dat ook zij een taak te vervullen hebben. Overal worden vrijwilligerslegioenen opgericht. Overal maken de besten zich gereed de eer van hun land hoog te houden. In Nederland is het luitenant-generaal H. A. Seyffardt. die het Nederlandsohe volk te wapen ro.pt en zijn stem wordt gehoord en verstaan. Ook in ons land worden de bataljons geformeerd, klinken de com mando's, vertrekken de contingenten, be staande uit vastberaden strijders. De Duitsche Weermacht was het, die Sta lin een dwingend „halt" toeriep. De Vrij willigerslegioenen zijn het, die samen met de beste soldaten ter wereld, het bolsje wistische gevaar voor altijd zullen afwen den, die als een onoverwinnelijke Europee- sche macht de communistische wereldpest zullen uitroeien. Het nieuwe Europa vecht voor zijn toe komst. Nederlandsehe mannen hebben be grepen, dat het gaat om de toekomst van onze kinderen. Daarom melden zij zich en trekken ten strijde en daarom is het ook uw plicht U aan te metden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage, In de laatste dagen zijn verschillende voorvallen gemeld, waarbij in het bijzonder de jeugd zich aan ongeoorloofde gedragin gen heeft schuldig gemaakt, aan welke fei ten de Duitsche Overheid in het algemeen en de Duitsche Bezetting in het bijzonder aanstoot hebben genomen. Dit onbehoorlijk gedrag is niet slechts uitgegaan van onvol- wassenen, doch ook van studenten. Ik wijs er met nadruk op, dat het de plicht van ieder ingezetene is niet alleen zelf dergelijke gedragingen na te laten, maar ook alles in het werk te stellen om zoodanige handelingen van anderen te voorkomen. Met name ligt hier een groote verant woordelijkheid bij ouders, voogden en on derwijzend personeel. Indien feiten, als in de laatste dagen zijn voorgevallen, zich herhalen, zullen afgezien van de maart- regelen, welke thans reeds worden geno men nog andere, hoogst ingrijpende maatregelen van de zijde der overheid on vermijdelijk zijn. Deze maatregelen zullen niet alleen de bedrijvers dezer feiten, maar ook de overige bevolking op ernstige wijze treffen. Het is de plicht van een ieder, die het met de stad en haar bevolking goed meent, alles te doen wat in zijn vermogen ligt, om herhaling van wangedrag en ver storing van orde en rust te voorkomen. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 1 Augustus 1941. 869 In dit Blad is de volledige bonnenlijst voor voedingsmid delen opgenomen. Wij raden onzen lezers en le zeressen dringend aan deze lijst uit te knippen en te bewaren! de Duitsche overwinning op het bolsjewis me en bij het verijdelen van het Engelsche verraad. Daaraan zijn, naar Megerle zijn artikel besluit, de frasen toe te schrijven over de beweerde opbouwende hulp, die Eden in het uitzicht stelt, alsook het feit, dat in de geheele jongste rede van Eden het woord Sovjet-unie niet is voorgekomen Wanneer Engeland heden tot Europa spreekt, verzwijgt het op schaamtelooze wijze het feit, dat het met zijn bondge nootschap den bolsjewisten een vrijbrief tegen heel Europa heeft verleend. (D.N.B i Bij de verovering van Tselwa tusschen Bialystok en Baranowitsji hebben Duitsche troepen aan den rand van het stadje een pas bedolven groeve ontdekt, die nog niet ge heel was dichtgegooid. Een terstond inge steld onderzoek bracht aan het licht, dat de vluchtende sovjet, hier in haast belangrijk documenten- en kaartenmateriaal hadden begraven. Behalve belangwekkende bevelen, voorschriften en dienstinstructies van sovjet formaties werd een groote hoeveelheid kaar ten van Duitsche steden gevonden. Deze kaarten zijn afkomstig van een bolsjewis tisch vliegveld in de nabijheid. Zij zijn in het voorjaar van 1940 vervaardigd in de Mos- kousche staatsdrukkerij en geven onmisken baar aanwijzingen voor bomaanvallen op steden, die ver in het binnenland van Duitschland liggen. Bij deze kaarten bevin den zich geografische, economische en meteorologische gegevens, voorts foto's en formulieren voor het invullen van spion- van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 15.56 uur en gaat vannacht te 1.30 uur onder. nagcrcsultaten van agenten. De doelen, die de sovjets belangrijk achtten, zijn rood om- haald. Op de kaart van Maagdenburg, die het geheime nummer 156 draagt zijn de kerken en sociale instellingen rood omlijnd. Met deze vondsten wordt, naar men in Duitsche kringen verklaard, het omvangrijke bewijsmateriaal voor de aanvalsbedoelingen der bolsjewisten tegen Duitschland, dat reeds was gevonden, met nieuwe, waarde volle elementen gecompleteerd. (D.N.B.). Sikorsky, de verrader van Polen, aldus meldt ötefani, heeft te Londen een verdrag onderteekend met de sovjet-Unie, waarin men met verbazingwekkende ongegeneerd heid verklaart, dat „de gebiedswijzigingen van 1938 van nul en geener waarde meer zijn". Door deze euphemistlsche verklaring Dif Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Instelling van een centralen dienst voor in- en uitvoer. (2e B&d). Nieuwe regeling voor het dorschen van ak kerbouwproducten. (Binnenl., 2e BI.) Afscheid van burgemeester Mumsen te Woubrugge. (2e Blad). Buitenland Duitsche successen in het Oosten. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE EERSTE BLAD, BERICHTEN"

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1