V Hoe de Stalin-linie werd doorbroken Poolsche toestanden DONDERDAG 31 JULI 1941 No. 24952 Verduisteren: Publicatie 82sfe Jaargang Vier aanvalsrichtingen Bijzonderheden Sovjet-Unie voor een hongercatastrofe Moskou brandt VRIJWILI NI EGIOEN D Zware verliezen van Britsche luchtmacht Ik zoek de Poolsche beschaving 21.35 uur 5.58 uur Duitsche luchtaanvallen op Engeland EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur; J. W. Henrty DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht oewijs-iummer 5 ets - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per week ƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) In Duitsche militaire kringen werden voor het eerst nadere bijzonderheden be kend gemaakt over de verschillende door braken door de Stalin-linie. De eerste doorbraak door deze linie ge schiedde op 4 Juli aan de grens van Let land en de Sovjetunie. Op 11 Juli begon 200 K.M. ten Oosten van Minsk de bestorming ~van de Stalin- linie in de sector MogilewOrsja—Witebsk Polosk. Zij leidde op 16 Juli tot volledig succes, daar op dien dag hetv120 K.M. aan gene zijde van de Stalin-linie gelegen Smo lensk kon worden ingenomen. Op 11 en 12 Juli braken Duitsche forma ties door de op 150 K.M. ten Oosten van de Sereth gelegen vestingwerken der Stalin- linie in het gebied van Berditsjew en Zjitomir. Op 19 Juli werd de Dnjestr overgestoken en drongen de Duitsche formaties door de aldaar gelegen vestingwerken der Stalin- linie heen. Op dit Zuidëlijkste punt van de Stalin-linie begon op 21 Juli de achter volging van den terugtrekkenden vijand. De doorbraak van de Stalin-linie begon dus op den Noordelijken vleugel van het Duitsche front, ging vervolgens over naar het centrum van het front en naar het gebied ten Noorden en ten Zuiden van de Pripet-moer assen, waarna eenige dagen later de Zuidelijke vleugel doorbroken werd. Deze vier doorbraken geven de vier voornaamste aanvalsrichtingen aan van de Duitsche legers. Begonnen bij den rechter Duitschen vleugel zijn het de volgende: 1. Uit Moldavië en de Boekoewina naar den benedenloop van de Dnjestr. 2. Uit Galicië naar Kief. 3. Uit het gebied van Minsk via Smolensk naar Moskou. 4. Door de Baltische landen naar Lenin grad. In Duitsche militaire kringen wijst men er op dat met de succesrijke doorbraken door de Stalin-linie de gi gantische strijd in het Oosten het be slissende stadium is ingegaan. Het is thans geen strijd meer om de Stalin- linie, het is een veldslag in het vrije veld, die ver aan gene zijde van het front wordt gestreden. De beslissing van dezen veldslag valt niet binnen enkele dagen te verwachten. In het gebied ten Westen van het Peipus- meer werden op 27 en 28 Juli twee Sovjet divisies ingesloten en in de pan gehakt. Door een snellen opmarsch uit het gebied van Pernau naar den Noord-westelij ken oever van het Peipusmeer werd den beiden Sovjetdivisies de aftocht onmogelijk ge maakt. In felle gevechten van man tegen man met handgranaten en machinepisto len werden talrijke bolsjewistische nesten van verzet vernietigd en werden divisies in een steeds nauwer gebied tezamen ge drongen. Door voortdurend verder door te dringen in het groote boschgebied werden afzonderlijke Sovjetafdeelingen van haar divisies afgesneden en vernietigd. Ondanks hun hopelooze positie werden de Sovjetinfanteristen door de politieke com missarissen steeds weer in breede golven tegen de Duitsche stellingen opgestuwd. Al deze uitvalspogingen stortten ineen in het Duitsche vuur onder bloedige bolsjewisti sche verliezen. De beide divisies werden in den loop van den strijd volkomen vernie tigd. Over den aanval op Moskou. Maandag nacht uitgevoerd, verneemt het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden. De aanval duurd vier uur en werd zonder onderbre king uitgevoerd. In totaal werden 25 groote en ontelbare kleine branden in alle deelen van de stad waargenomen. Vooral het stadscentrum werd door zware bomtreffers bestookt. Hier bevinden zich de volkscom missarissen en de militaire autoriteiten der Sovjets. Slechts één Duitsch vliegtuig is niet op zijn basis teruggekeerd. Duitsch-Finsche formaties hebben op nieuw aan het Finsche front succesrijke aanvallen op de Sovjets ondernomen. Na hevige gevechten trokken de bolsjewisten terug. Bij hun terugtocht goten zij naptha in de bosschen en schoten ze vervolgens in brand. Hun plan om zoodoende den op marsch der Duitsche en Finsche formaties tegen te houden, mislukte. De verbonden troepen trokken door de brandende bos schen en zetten de achteryolging van de Sovjets voort. Duitsche duikbommenwerpers en torpedo vliegtuigen hebben op 29 Juli niet ver van Moermansk een Sovjet-vliegveld en daar op staande Sovjet-vliegtuigen door bom treffers, vernietigd. De Duitsche torpedo- vliegtuigen schoten tijdens de hierop ont stane luchtgevechten 16 Rata-jachtvlieg tuigen omlaag. Een Duitsche colonne, die in het gebied ten Oosten van Smolensk munitie en brand stof wilde brengen aan oprukkende pant serstrijdkrachten. had naar het D.N.B. ver der meldt, op 29 Juli een ontmoeting met verstrooide troepen der Sovjets, die in de stukken bosch langs den weg lagen. In een heldhaftigen strijd wisten de Duitsche sol daten alle aanvallen der bolsjewisten te keeren. De meegebrachte pantserwagens brachten zij in stelling en vuurden hun granaten af op de aanrollende pantserwa gens. waardoor de dikke stalen wanden stukgescheurd werden en de gepantserde kolossen binnen korten tijd vernietigd wa ren. Daarop namen de Duitsche soldaten den strijd op met de Sovjet-infanterie. Met machinegeweren werden de aanstormende gelederen der Sovjets neergemaaid, waar na de Duitsche colonne haar weg vervolg de en haar waardevolle vracht naar de pantserstrijdkrachten bracht die nog dien zelfden avond den geheelen sector van bolsjewisten zuiverden. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Dinsdag de omsingelde Sovjettroepen in het gebied ten Zuid-Oosten van Smolensk gebombardeerd. Hierbij werden verschei dene Sovjetpantserwagens, zeven batterijen en drie stukken geschut buiten gevecht ge steld en 260 vrachtauto's vernietigd. Onder de Sovjetmanschappen ontstonden bloedige verliezen. In hetzelfde gebied werd in den nacht van 26 op 29 Juli een Sovjetpantsertrein vernield. HOPKINS TE MOSKOU. Reuter meldt, dat Harry Hopkins, de per soonlijke afgezant van president Roosevelt te Moskou is aangekomen. Onder-staatssecretaris Sumner Welles, heeft in een officieele mededeeling, volgens Associated Press bevestigd, dat Roosevelt's adviseur, Harry Hopkins, zich naar Moskou heeft begeven om met hooge Sovjet-func tionarissen kwesties van de hulpverleening der Vereenigde Staten aan de Sovjet-unie te behandelen. Dit bezoek heeft niets te maken met Hopkins ambtsbezigheden als coördinator van de leen- en pachtwet. Hopkins had reeds een onderhoud met Stalin, waarbij Molotof aanwezig was. Hopkins kondigde aan, dat hij nog twee of drie besprekingen met Stalin zal voeren. Voorts gewaagde Hopkins van de „bewon dering". die in de Ver. Staten waargeno men kan worden voor den strijd der sov jet-unie, van de hulp, die de Ver. Staten den sovjets willen verleenen, echter zonder dat hij bijzonderheden omtrent deze hulp- verleenln^ verstrekte. Omtrent de kwestie der betaling van de Amerikaansche leve ranties aan de sovjet-unie verklaarde Hop kins nog, dat Stalin daardoor geen moei lijkheden zou krijgen. (D.N.B.) NIET DE EERSTE, DIE OVER HET LAND ZAL LOSBREKEN. In een oproep aan de bevolking van de Sovjet-Unie heeft Stalin de vernietiging geëischt van alle levensmiddelen en grond stoffen. Duizenden verwoeste boerderijen en geplunderde huizen, verbrande akkers, dorpen en steden getuigen, dat Stalins bevel werd uitgevoerd, omdat het uitge voerd moest worden. Niemand schijnt er in de Sovjet-Unie aan te hebben gedacht, dat deze maatregel niet Duitschland treft, n\aar de volkeren der Sovjet-Unie zelf. Zij alleen zullen de gevolgen van deze brutale maatregelen van het Sovjetbewind moeten dragen. De Sovjet-Unie staat voor .een catastrofe, zooals de wereld tot dusver nog niet heeft meegemaakt. Het is niet de eerste catastrofe, die over de Sovjet-Unie zal losbreken. Door de ge welddadige collectiveering en bolsjewisee- ring van het geheele bedrijfsleven, door ondanks alles doorgevoerde industralisatie en de gruwelijkste vervolging van boeren, zijn er in de Sovjet-Unie verscheidene malen hongercatastrofen ontstaan, die be- hooren tot het gruwzaamste, dat de menschheid ooit beleefd heeft. In totaal raamt men aan de hand van Sovjet-statistieken het aantal menschen dat van honger is omgekomen tusschen 1917 en 1922 op 10,240.000. Tusschen 1932 en 1933 op 10,000,000. De geheele wereldpers was over deze cijfers ontsteld. Te Genève ontstond een hulporganisatie. Er werden Duitsche hulp organisaties en andere comité's voor de gebieden van hongersnood in de Sovjet- Unie opgericht, op zich zelf een groteske omstandigheid, gezien de vruchtbaarheid van deze „graanschuur van Europa". De machthebbers der Sovjet-Unie gebruikten den honger eenvoudig als geesel om zoo de onderdrukten in toom te houden en zich van ongewenschte elementen te ontdoen. De bijzondere correspondent van de „Manchester Guardian", Mudgeridge, die deze gebieden bezocht, schreeft o.a.: Er heerscht niet alleen hongersnood, er heerscht ook een toestand van oorlog en militaire bezetting. Overal honger, nood, ellende. Men verlaat de huizen, de dorpen om redding te zoeken in de steden, van waar de menschen echter weer naar het land verdreven worden. Op de straten en pleinen spelen zich tooneelen af, waarvan Europeanen geen begrip hebben. Het aan tal lijken is zoo groot, dat zij slechts een maal per dag kunnen worden opgeruimd. Een correspondent, die steden in de Oekraine bezocht schrijft: Het stationsplein is geheel met lijken be dekt. allen slachtoffers van den hongers nood. Ik kon mijn oogen niet gelooven. De diepste ontroering wekten nog de arme kinderen bij mij, die op straat nog naar iets eetbaars zochten, doch te zwas waren om te ïoopen, neervielen en bleven liggen. Ook het relaas, dat andere correspon denten en ooggetuigen over deze ramp ge geven hebben, bevat niets dan weefgalooze ellende en ongekend menschelijk leed. (A.NP.) Op het centrum van de bolsjewistische terreur, op het hoofdkwartier van de com munistische misdadigers, daarop worden thans eiken dag door de Duitsche vliegtuig eskaders vernietigende bomaanvallen on dernomen. daarop regent het brisant- en brandbommen. Moskou brandt! De Duitsche legers ruk ken op, onweerstaanbaar voltrekt zich het vonnis over de machten, die tientallen jaren een bedreiging voor Europa vormden, die op het punt stonden deze bedreiging ten uit voer te leggen en de Westersche beschaving te vernietigen. Moskou brandt! Want Duitschland strijdt voor Europa, maarDuitschland strijdt niet alleen. Dappere mannen uit alle beschaafde landen van Europa zijn te wapen gesneld en vormen legioenen, die schouder aan schouder strijden met de machtige legers van Adolf Hitler. Dappere mannen uit alle beschaafde landen, dus óók uit Nederland. Want Nederland beschikt over mannen, die weten dat het hun plicht is deel te nemen aan' den strijd tegen de be drijvers van de gruwelen van Lemberg en de andere steden en dorpen in de Sovjet- Unie. Moskou brandt! Duitsche legers en Vrijwilligerslegioenen rukken op, het eerste contingent van ons eigen Nederlandsche legioen is vertrokken. Op de aanmeldings- bureaux heerscht groote drukte. Het tweede contingent vertrekt binnen enkele dagen en gij landgenootgij zoudt volharden in uwe houding van afwachten totdat de strijd gestreden is? Besluiteloos aan den kant blijven staan, terwijl anderen hun plicht doen, dat is een houding, die een echten Nederlander niet past, die eenvoudig niet in zijn aard' ligt. Moskou brandt! Landgenooten, daar in het Oosten wordt een strijd gestreden met als inzet de toekomst van Europa, dus ook van ons volk en vaderland en daarom: meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. Aan de Britsche luchtmacht zijn gisteren op twee ver uiteengelegen punten zware verliezen" berokkend. Britsche torpedo- vliegtuigen. die onder sterk esoorte van jagers waren gestart van een vliegtuig- moederschip in de Noordelijke IJszee, poogden in verscheidene opvolgende groe pen een haven in Noord-Noorwegen aan te vallen. Deze aanval, die samenviel met het optreden van enkele Sovjetvliegtuigen, mislukte volkomen. In luchtgevechten werden 23 vliegtuigen, twee door lucht- Een oorlogscorrespondent van de Waffen SS schrijft: Onze divisie kwam op den weg naar het front door Polen. Wij hadden gelegenheid indrukken te verzamelen zooals wij nog nooit beleefd hebben. Verscheidene malen achtten wij het niet mogelijk, dat hetgeen wij zagen, iets met de werkelijkheid te maken had, ja. wij geloofden onze eigen oogen niet. Ik vroeg mij af, waar blijft de in Denemarken en in andere landen zoo ijverig verdedigde Poolsche beschaving? Is hetgeen wij hier zien werkelijk de bijdrage van het doof de democraten der geheele wereld als flink en ijverig gekenmerkte Poolsche volk tot de beschaving? Voor ons. die zoo juistLuit Duitschland komen, was dit beeld verpletterend. TOESTANDEN IN DEN POOLSCHEN LANDBOUW. De bevolking van het Poolsche platteland heeft in het geheel geen begripvoor mensch- waardige omstandigheden. In een dorpje, in Zuid Polen, waar wij verblijf hielden, had ik gelegenheid haar nader te leeren kennen, doch men moet er wel op letten dat dit niet letterlijk gebeurt, daar men anders met luizen en ander ongedierte besmet zou raken Dit dorp bestond uit verspreid liggende hutten, zij waren zoo primitief en onbehol pen gebouwd als men in de Noordsche lan den zelfs niet in de vroege middeleeuwen gekend heeft. De hutten waren opgetrokken uit ruwe steen en leem en voorzien van een enkel raam, dat was aangebracht in de „goede kamer" d.w.z. in een van de beide vertrekken, die in de woning aanwezig wa ren. In deze ruimte, die het minst smerigst was, verbleven de menschen, varkens, gan zen, kippen, honden en katten. Tevens diende de ruimte als keuken en dus stond er een stookgelegenheid ln. Door de deur opening trok de rook naar buiten. Het Mariabeeld aan den muur was het eenige voorwerp, dat min of meer zonder vuil was. In het andere vertrek, dat geen raam had en diende zoowel voor het opbergen van gereedschappen als voor graanschuur, zag men behalve eenige bergen aardappelen ook een zeer magere koe. waarvoor men blijkbaar in de „woonkamer" geen plaats had. Zoo snel mogelijk ging ik nu naar buiten om frissche lucht te happen. Daar stond de boer, wanneer men hem althans zoo kan noemen. GESPREK MET EEN POOLSCHEN „BOER". Hij sprak een beetje Duitsch. aangezien hij vroeger in Duitschland gewerkt had. Hij vertelde mij. dat het den boeren hier uiterst slecht ging, daar de stad hij wees op een grooten puinhoop op een paar kilometers afstand het eigenlijke afzetgebied was voor de armzalige producten, welke dit dorp kon opbrengen. Hij vertelde mij ook, dat zelfs toen de stad er nog stond, zij een ellendig bestaan geleid hadden, daar zij in het geheel geen invloed hadden op de prijs vorming van hun producten. Deze stad telde 8000 inwoners, waarvan 6000 Joden. Zooals overal had ook hier het „uitverkoren volk" de volledige economische controle over dit dorpje in handen. De Pool vertelde verder, dat zij verscheidene malen gepro beerd hadden hierin verandering te bren gen door zich te richten tot het gemeente bestuur van de stad. Doch alles was ver- geefsch geweest, daar ook het gemeente bestuur onder invloed van de Joden stond. Die Joden op hun beurt onderhielden nauwe betrekkingen met hun rasgenooten in de verschillende openbare lichamen van War schau. Daardoor reeds kreeg men een uitstekend inzicht in de toestanden, welke heerschten in een staat, die zich geroepen voelde te zamen met Engeland de beschaving namens de menschheid naar het Westen te dragen en de Duitsche „barbaarschheid" te ver nietigen. Hoewel wij over het algemeen - de zonen van Polen niet al te zeer mogen ver trouwen, kan men zich toch een beeld van den toestand maken. Wanneer men dan tegelijkertijd van dit dorp uit het hoofdgebouw ziet, behoorende bij een der geweldig groote landgoederen van den Poolschen geldadel goederen met c-en bezit aan land van meer dan 1000 mor gen dan krijgt men een helder beeld van de brutaliteit en huichelarij, welke Engeland aan den dag legde, toen het een garantie gaf voor de onschendbaarheid en den socia len standaard van Polen (A.N.P.). van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 14.41 uur en gaat morgenoch tend onder te 1 uur; het is van- daag Eerste Kwartier. De Weermachtsbevelhebber, generaal der vliegers Fr. Christiansen, maakt bekend: Ik herinner aan mijn mededeeling van 17 Augustus 1940, volgens welke elke waarne ming over een landing, het springen uit een vliegtuig of het verblijf van leden der vijan delijke weermacht, alsmede over het wei-pen uit vijandelijke vliegtuigen op Nederlandsch gebied, terstond aan de dichtstbijzijnde Duit sche militaire instantie of Duitsche politie- instantie gerapporteerd moet worden. Voor elke mededeeling over een val of een noodlanding van Duitsche of vijandelijke vliegtuigen, op grond waarvan de plek, waar het vliegtuig is neergekomen gevonden wordt, krijgt degene, die hiervan het eerst melding maakt, een premie van twintig gul den. De premie wordt ook dan uitbetaald, wanneer onderdeelen van vliegtuigen gevon den en aangemeld worden, welke het op ondubbelzinnige wijze mogelijk maken te constateeren, dat een vliegtuig is neerge stort. De premie wordt uitbetaald door de dienstinstantie, bij wie de aanmelding is ge schied en wel onmiddellijk nadat het be richt gebleken is juist te zijn. Onafhankelijk van deze aanmeldings premie blijven evenals tot dusver bedragen betaald worden voor bijzondere verrichtin gen. die verband houden met het neerstor ten van vliegtuigen of noodlandingen, zoo als b.v. hulpverleeningen bij het redden van vllegtuigbemanningen, het bergen van vlieg tuigen, enz. doelartillerie en drie door marineartillerie neergeschoten. De bemanning van twee eigen toestellen, die in deze gevechten ver loren gingen, werd gered. Een andere poging van enkele Britsche gevechtsvliegtuigen, om zich des middags naar Noord-Duitschland te begeven, mis lukte eveneens. Boven de Duitsche bocht werden vijf vijandelijke toestellen zonder eigen verliezen in een luchtgevecht neer geschoten. (DN.B.). In een artikel over Engeland, geeft ds hoogleeraar in de geschiedenis aan de Co- lumbia-universiteit, Allan Nevins, een. schildering van de gevolgen van de Duit sche luchtaanvallen. Het zwaarst getrof fen zijn Clydebank. Birkenhead, Coventry, Southampton, Plymouth en Portsmouth. De in groote deelen van Liverpool en Londen aangerichte schade is groot, in Birming ham, Manchester en Glasgow zeer groot en ook in Sheffield geenszins gering. Belfast is eveneens zwaar getroffen. Na den groo ten aanval in Maart op Clydebank, zijn de ziekenhuizen in Glasgow overvol met ge wonden en de huizen in Glasgow overvol met geëvacueerden. Zestig procent der hui zen is vernield of onbewoonbaar. De arbeid werd belemmerd, doordat velen gedood, ge wond of totaal uitgeput waren. In South ampton is een derde gedeelte van het aantal handelshuizen1 vernield of onbruik baar. In Plymouth en Liverpool is aanzien lijke oorlogs-economische schade aange richt. In Birmii^ham werden fabrieken Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland De Ned. Volksdienst gaat haar schoone taak beginnen; vrijwillige medewerkers wor den gezocht (Binnenland, 2e Blad). Distributie van vaste brandstoffen (Binnen land, 2e Blad). Regeling der Paardenfokkerij (Binnenland, 2e Blad). Verdere beperking van den pluimvee- en varkensstapel. (Ie Blad). Buitenland Hoe de Stalin-linie werd doorbroken (le Blad). De spanningen in het Verre Oosten (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN** EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1