BINNENLAND LEIDSCH P>AG^5..AD - Tweede S?ad Vta«dag 30 iuli 194! NederEandsch-Endië zegt petroleum overeenkomst op met Japan Verordening inzake Handhaving van de Openbare Orde Een belangrijk gironummer Distributie van schoenen SPORT Samenstelling nationaal zevental AGENDA Winterhulp Nederland FEUILLETON Een man verdween.. COMMENTAAR VAN JOSJIZAWA. Het DNB meldt uit Shanghai, dat blij kens een mededeeling van Domei de Nederl.-Indische regeering de petro- leumovereenkomst met Japan eenzijdig heeft, opgeheven. In een commentaar op de actie van Ned. Indië, dat in navolging van de Ver. Staten economische maatregelen tegen Japan heeft genomen, heeft Josjizawa, de leider van de recente economische Japansche missie in Ned.-Indië een verklaring afgelegd aan de pers, waarin hij o.m. zeide: „Terwijl het verbod van export en import Japan eenigszins treft, geloof ik dat, van een zuiver economisch standpunt bezien/ook Ned.Indië aanzienlijk onder dezen maatregel zal lijden." Josjizawa zeide, dat de maatre gelen de economische bedrijvigheid der in Ned.-Indië wonende Japanners zouden be perken, doch tevens zouden zij een strenge beperking leggen op den handel tusschen Japan en Ned.-Indië. Josjizawa achtte het stopzetten van den uitvoer van olie en andere materialen uit Ned.-Indië ernstig, zeggende: „Het optreden van Ned.-Indië bij deze gelegenheid zal van invloed zijn bij het vormgeven aan iedere wijziging van plannen, welke de Japanschee regeering in de toekomst zou kunnen over wegen ten aanzien van de mobilisatie van materialen." Er op wijzende, dat de handel tusschen Japan en Ned.-Indië op gunstige wijze was toegenomen sedert zijn terugkeer uit Ned. Indië, terwijl zich den laatsten tijd ook tee kenen hadden voorgedaan voor een toene mend begrip en toenemende vriendschap, sprak Josjizawa zijn diepe teleurstelling uit over het optreden van Ned.-Indië, dat „een einde maakt aan den handel tusschen Japan en Ned.-Indië". Voorts sprak hij de vrees uit, dat de Ja pansche kooplieden, handelslui en winke liers in Ned.-Indie groote moeilijkheden zou den ondervinden in het voortzetten van hun zaken. Josjizawa merkte op, dat hij deze ver klaringen aflegde terwijl hij nog geen vol ledige berichten had ontvangen omtrent de toepassing van de genoemde maatregelen, waarbij hij in het licht stelde, dat de Ame- rikaansche maatregelen met groote soepel heid toegepast worden. Hij hoopte, dat Ned. Indië op gelijke wijze te werk zal gaan om der wille van de betrekkingen tusschen Ja pan en Ned.-Indië. Nu de Europeesche markt geheel gesloten is, zou voor Ned.-Indië de uitsluiting van Japan alleen Amerika en Australië overlaten als landen waarmede handel gedreven kan worden, „hetgeen een harde slag voor Ned.-Indië zou beteekenen." VOLMACHTEN VOOR MILITAIRE AUTORITEITEN IN NED.-INDIË. Volgens een Domei-bericht uit Batavia heeft de regeering van Ned.-Indië ruime vol machten verstrekt aan de militaire autori teiten om te allen tijde, in geval van nood, den uitzonderingstoestand te proclameeren. VERKOOP VAN BOUWMATERIALEN NAAR HET BUITENLAND. De directeur van het Rijksbureau voor Bouwmaterialen heeft besloten de bestaan de intrekking van de dispensatie van het verbond zonder een van hem verkregen schriftelijke vergunning bouwmaterialen te verkoopen of af te leveren voorzoover betreft den verkoop of de aflevering van metselsteen, kalkzandsteen en straatklin kers naar Duitschland, mede te doen gel den voor den verkoop en de aflevering van deze producten naar andere landen dan Duitschland; alsmede voor den verkoop en de aflevering van dakpannen, bimssteen slakkensteen en steengaas naar het bui tenland. Derhalve zal tot nader order de verkoop en de aflevering van metselsteen, kalk zandsteen, straatklinkers, dakpannen, bims steen, slakkensteen en steengaas naar het buitenland slechts zijn toegestaan met schriftelijke vergunning van dezen direc teur. VEREENVOUDIGINGEN EN VERNIEUWINGEN. Het gisteren verschenen verordenin genblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied betreffende de handhaving van de openbare orde. Deze zeer uitvoerige verordening behelst een zeer welkome samenvatting en vereen voudiging van alle tot dusver op het ge bied der handhaving van de openbare orde uitgevaardigde verordeningen en bepalin gen. Reeds uit de voorafgaande inhouds opgave blijkt, dat al deze* voorschriften thans op logische wijze gegroepeerd zijn, zoodat een snel overzicht mogelijk gewor den is. Eerst worden de maatregelen behandeld die genomen kunnen worden, wanneer de openbare rust en de arbeidsvrede gevaar zouden loopen. Vervolgens worden voor schriften gegeven om ontoelaatbare poli- tiekee propaganda tegen te gaan en om de bevolking in bescherming te nemen tegen het verspreiden van onjuiste berichten. De andere "hoofdstukken behandelen de vor ming van corpsen, de actie van vereeni- gingen en het voorbereiden en houden van vergaderingen. In twee andere hoofdstuk ken worden openbare inzamelingen van geld en goederen alsmede verkeersbeper- kingen (sluitingsuur van café's e.d., het openbare dansen en de verkoop van alco holische dranken) behandeld. De laatste hoofdstukken hebben betrekking op andere overtredingen en op voorschriften voor de uitvaardiging en de bekendmaking van po- litie-verordeningen, alsmede het opleggen van straffen en boeten. Van bijzondere be- teekenis zijn hierbij de artikelen 47 en 50, welke op overzichtelijke wijze de kwesties der bevoegdheden regelen. Naast de vermelde samenvatting en I vereenvoudiging zijn er in afzonder lijke gevallen ook verscheidene wijzi gingen resp. vernieuwingen ingevoerd. Zoo zijn met name bepaalde bevoegd heden welke tot dusvei' uitsluitend in handen waren van Duitsche overheids organen, overgedragen aan Nederland- sche autoritèiten. Zoo is b.v. voortaan de eventueele vorming van korpsen on derhavig aan de goedkeuring van den Secretaris-Generaal van het Ministerie van Justitie. Met betrekking tot de ver- eenigingen is de Commissaris voor ver- eenigingen en stichtingen, welke geen economisch karakter dragen, ingescha keld. Voorts is de bescherming van de bevolking tegen het verspreiden van valsche berichten aldus aangevuld, dat in art. 14 de oprichting en het exploi- teeren van geheime zenders met straf bedreigd wordt. Ten slotte zijn er bepaalde vernieuwin gen hoewel niet van ingrijpenden aard ingevoerd op het gebied van het dragen van uniformen en het vervaardigen en ver spreiden van aanplakbiljetten en druk werk. TAXATEURS PRIJZENBESCHIKKING BINNENVAARTUIGEN. Bij toeschikkïhg van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Waterstaat zijn alsnog benoemd tot taxateurs, bedoeld in artikel 2, lid 2 van de „Prijzenbeschik king", binnenvaartuigen 1941, de heeren: P. de Boer, Rochussenstraat 387b, Rotterdam; J. BernoskI, Molensingel 1, Schiebroek bij Rotterdam; J. W. C. Breeden, Remibrandt- laan 105, Voorburg (Z.H.); P Girmsoheid, Sohietbaanlaan 41<b, Rotterdam; J. van der Graaf, Amstel 49, Amsterdam (C); D. Hoe- bee Jr., Heemraadsingel 32b, Rotterdam (C); P. Hoebee, Nic. Maesstraat 56, Amsterdam (Z.G. J. van Hussen, Jan van Ghestellaan 30, Hillegersberg bij Rotterdam; A. A. Schul-' Ier, Schepenstraat 75a, Rotterdam en P. Vebh, Libanonweg 12a, Rotterdam. Acht-Zeven-zes-dubbel nul 87600 Dit is een zéér belangrijk gironummer! Hoe meer op dit nummer ge stort wordt, hoe beter straks in het Oosten hulp geboden kan worden aan de gewonden, die daar op het slagveld op hulp en bijstand wachten. Acht-zeven-zes-dubbel nul is het gironummer van de Neder- landsche Ambulance. Stort uw bijdrage voor de Ambulance van het Vrijwilli gerslegioen Nederland, op giro- kening acht-zeven-zes-dubbel nul (87600). BESCHIKBAARSTELLING VAN BONNEN IN AUGUSTUS. De secretaris-generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt het volgende bekend: Gedurende de maand Augustus zul len er wederom in beperkte mate schoe nenbonnen beschikbaar worden ge steld. Degenen, die volgens reeds eer der gepubliceerde richtlijnen voor een schoenenbon in aanmerking komen, kunnen vóór 10 Augustus a.s. schrif telijk aan den plaatselijken distribu- tiedienst om toezending van een aan vraagformulier verzoeken. Dit formu lier dient eveneens vóór 10 Augustus weer bij den distributiedienst te zijn I ingeleverd. For;mulieren, die na 10 Augustus worden ontvangen, kunnen niet meer in behande ling worden genomen. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd, dat degenen, die een afwijzend ant woord op hun aanvraag hebben ontvan gen, niet direct bij de volgende gelegenheid deze aanvraag dienen t.e herhalen, daar dan toch ook de volgende maal afwijzend zal worden beschikt. Een en ander bezorgt den distributiediensten slechts noodeloos werk en werpt geen resultaat af. ONJUISTE INTERPRETATIE PRIJZEN- BESLUIT 1941 ZEEVISCH. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat het in de practijk is gebleken, dat verschillende grossiers in viseh de bepalin gen van het prijzenbesluit 1941 zeevisch ver keerd interpreteeren. Deze grossiers verhan delen hun artikelen niet aan detaillisten, maar aan inkoopvereenigingen van ambte naren, employé's en arbeiders, waarbij zij een prijs in rekening brengen, welke iets lager is dan de detailprijs. Op deze wijze verdienen zij hun grossiersmarge en daarboven nog een deel van de winstmarge van den detaillist. Een dergelijke wijze van winstberekening moet in strijd worden geacht met het doel en de strekking van het genoemde besluit. Grossiers, die aan inkoopvereenigingen le veren, mogen boven hun inkoopsprijs uit sluitend de grossiersmarge berekenen. Op de naleving van deze bepaling zal door de in specties voor de prijsbeheersching nauwlet tend worden toegezien. 60-JARIG JUBILEUM DER N.V. WEST- LANDSCHE STOOMTRAMWEG-MIJ. In een herdenkingsbijeenkomst te Loos duinen is heden het 60-jarig jubileum der N.V. Westlandsche Stoomtramwegmij. her dacht en tevens het feit, dat de directeur jhr. ir. J, Röell 25 jaar het beheer heeft ge voerd. Het woord is gevoerd door den president- commissaris, jhr. mr. E. C. U. van Doorn, die o.a. den directeur in hartelijke bewoordingen heeft toegesproken. De bedrijfschef, de heer J. Bieneman heeft namens 't personeel een in kunstsmeedwerk gemaakte klok aangeboden, die boven den ingang van het Hoofdkantoor zal worden geplaatst. Nadat spr. aan mevr. Röell bloemen had overhandigd, bood hij jhr. Röell namens het personeel een fraaie klok aan. Jhr. Röell heeft voor een en ander zijn dank betuigd. VERBODEN AANDUIDINGEN VAN MAAT OF GEWICHT. Er zijn nog altijd winkeliers en andere handeldrijvenden, die in advertenties, op etiquetten bij goederen, op verpakkingen, e.d. gebruik maken van de verouderde na men als el, pond en ons. De inspecteur van het IJkwezen vestigt er de aandacht op, dat dit een overtreding vormt van artikel 5 der nieuwe IJkwet, welke overtreding strafbaar is gesteld in artikel 27 dier wet. In aankondigingen betreffende goederen, welke bij lengtemaat of gewicht worden ver kocht, mogen alleen de namen meter en kilogram en hun veelvouden en onderdeelen gebezigd worden. De kleinhandel behoort zich derhalve voor zulke aankondigingen te bedienen van de namen meter, centimeter, kilogram, gram, indien noodig, ook van deci meter, hektogram, e.d. BOERENDAG TE DEN BOSCH. Naar de persdienst van het Ned. Agrarisch Front mededeelt, zal in navolging van den Boerendag te Rolde thans as. Zaterdag te Den Bosch een groote boerendag gehouden worden, welke betooging eveneens zal staan in het teeken van de vraag „Boerenorde of bolsjewisme". VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den Secretaris-Gene raal van het Dep. van Binnenlandsche Za ken is J. M. H. F. J. baron de Weichs de Wenne, met ingang van 30 Juli 1941, op nieuw tot burgemeester van de gemeente Wanssum benoemd. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken is F. Tjaberings, met ingang van 1 Augustus 1941, tot burgemeester van de ge meente Wijmbritseradeel benoemd, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Hoogkerk. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Depart, van Binnenlandsche Za ken is H. van der Hejjden, met ingang van 15 September 1941, opnieuw tot burgemees ter van de gemeente Schaijk benoemd. WATERPOLO. K, YDENS AANGEWEZEN ALS DOELVERDEDIGER. Op Zaterdag 10 Augustus a.s. zullen de nationale zwemxampiocnscbappen besloten worden met een waterpolowedstrgd: Haagsch-ZeventalNederlandsch Zevental. De samenstelling van de nationale ploeg is als volgt: doel: K. Ydens (Poelmeer), Achter: A. van Overliagen (UZC), H. Stam (HZ en PC) en R. den Hamer (HZ en PC), voor: H. van Rootselaar (Y), C. van Aelst (Y) en H. Maier (Y). Als scheidsrechter is uitgenoodigd de heer A. Verhoeff Jr. te Rotterdam. DE ZIJL I—H.V.G.B. I 4—1 Beide zeventallen zijn volledig. Er wordt snel gezwommen en al dadelijk vliegt een hard schot naast het H.V.GJ3.-doel. Even later een aanval op het Zijldoel, maar de bal belandt op het net. Na een ver schot komt het leer bij den midvoor en met een doorslagbal maakt deze er 01 van. Door goed vrij zwemmen van Key belandt de bal bij Van Egmond. Deze geeft terug aan Key, die zich geen oogenblik bedenkt en den gelijk maker scoort. Opnieuw is De Zijl in den aanval en Van Weizen maakt er met een ver schot 21 van. Na de rust is De Zijl het eerst in den aan val en tot tweemaal toe wordt er overgescho ten, doch de derde maal moet de keeper van H.G.V.B. handelend optreden en den bal juist corner stompen. H.V.GJB. zet alles op alles en als een Zijlman zijn tegenpartij los laat, is de stand 22. Na een serie vruchtelooze aanvallen van De Zijl, komt de bal bij Van Egmond, die den stand op 32 brengt. Door kramp moet een Haagsche speler het water verlaten, waarna De Zijl laat uitvallen. De Zijl blijft in den aanval en weder om is het Van Egmond, die uit een moeilijke positie opnieuw doelpunt 42. Even daarna fluit de scheidsrechter het einde en heeft De Zijl verdiend gewonnen. Scheids rechter H. v. d. Reyden leidde dezen wedstrijd naar ieders genoegen. HEDEN. Oud-Poelgeest: Zendingsdag Chr. Geref. Kerk, Donderdag. Jeruël: Jeugdavond o.l.v. den heer Bardel- meyer 7% uur nam. Katwijk aan Zee (Casa Cara): Geref. Bond: Spr. ds. van Sliedrecht 8 uur nam. DAGELIJKS. LakenhalTentoonstelling „De Kunst om de Kunst" (t/m. 27 Juli): Werkdagen 10—5, Zon dags 15 uur. BIOSCOPEN. t 18 Jaar: 14 laar: i alle leeftijden Luxor-theater: „De zanger 'van Hare Hoog heid" Dagelijks nam 2 en 8 uur Zondag 27 uur doorl voorstelling Lido-theater: „Douanepost nr. 3". Dagelijks 8.15 uur nam.; s Zondags te 21/4, 4.30 eD 81/4 u Woensdag en Zaterdag ma- tlnêe 2.30 uur Trianon-theater: .Luchteskader Lützow" Dagelijks 2 eD 8 uur. 's Zondags van 26.30 uur doorl voorstelling. Casino-theater: ,31eeke Bet" Dagelijks 8 uur Woensdag en Zaterdag ook 2V> uur Zondags te 2H4 en 8 uur nam Rex-theater: „Drie en Christine" Dagelijks 2 en 8 uur nam.: Zondag 26% uur doorl voorstelling Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 8 uur „De 3 Codona's". (Zondags gesloten) De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 26 Juli 20 uur tot Zaterdag 2 Augustus 8 uur waarge nomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18. Tel. 20523. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche apotheek Wilhelminapark 8. Tel, 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.16 gr. C. (61 gr. F.)'. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting ..De ZiP" Voorin. 12 uur: 19Vt gr. C. Gironummer van de W. H. N. 5 5 53. De Bank van de WJA Is Kas- vereenlglng N. V. Amsterdam, Postgironnmmer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk tn veler leven. DE ZIJL II—H. Z. EN P.V. IV 0—6. De eerste aanval is voor De Zijl, maar de keeper is op zijn post. Dan volgt een aanval van H, Z. en P. C.; de linksvoor krijgt den bal vrij voor het doel en het iis 01. Het spel gaat dan gelijk op en neer, totdat Arbouw een kans krijgt, maar hoog overschiet. Uit een vrijen worp weet de midvoor van H. Z, en P. C. met een doorslagbal te doelpunten, 02, Daarna breekt de rust aan. Hierna is de eerste aanval voor De Zijl, maar de keeper is weer op zijn post. Opnieuw is de beurt aan H. Z. en P. C. en het is de linksvoor van de Hagenaars, die andermaal vrij ligt en er 03 van maakt. Even daarna scoort een achterspeler van de Hage naars met een ver schot 0—4 en even later is het reeds 0—5. Scheidsrechter H. v. d. Reyden leidde zeer verdienstelijk. WEDSTRIJDEN TE BODEGRAVEN. Gisteravond werd in het zwembad te Bode graven in het kader van de competitiewedstrij den van den Goudschen zwemkring een wed strijd gespeeld tusschen de plaatselijke zwem- club en Boskoop. Bodegraven I speelde tegen Boskoop II 2—2, terwijl Bodegraven n van Boskoop III won met 5—1. Doof LESLIE FORD. (35 „Om de waarheid te zeggen: het kon me op dat oogenblik geen klap schelen of hij mij vermoordde of niet, maar dan moesten we er allebei maar aan. En dus gaf ik een dot gas en vloog tegen den volgenden tele foonpaal. Toen ik weer bijkwam, lag ik onder in een drogen greppel, Jn het begon dag té v/orden. De auto lag met de wielen omhoog en was volkomen uitgebrand. Een melkauto wilde juist weer wegrijden, en ik hoorde een man zeggen: „Zelfs zijn moe der zou dien vent niet meer herkennen". Ik probeerde me op te richten en te roepen, maar ze hoorden me niet. Maar wat die man gezegd had, bleef me maar door mijn hoofd malen, en iknou, als het ge weest was, zou het een hoop narigheid be spaard hebben". Hij keek nog altijd Cecily niet aan, maar hij sprak nu tot haar en niemand anders. „Mijn kameraad George had mijn gevoe lens niet willen kwetsen. Hij had het zoo netjes mogelijk laten voelen; natuurlijk kon Cecily niet ronduit zeggen dat ze geen zin had, met een kreupele te trouwen, of dat ik zoo veranderd was in mijn afwezigheid. Maar maar ik moest toch wel gemerkt hebben, dat ze overstuur was, als ik een moedelooze bui had; enne natuurlijk wilde ze me niet opgeven, want zoo was ze nu eenmaal. Tja; ik had zelf ook wel ge- gemerkt, dat ze niet meer zoo dikwijls schreef. Cecily, die met wijd open oogen gespan nen had zitten luisteren, schoot plotseling in vuur. „Dat is niet waar, Steve! George nam mijn brieven nog wel altijd mee om in de stad te posten; omdat het per vliegpost zooveel vlugger ging dan wanneer ik ze thuis op de bus deed. Jij schreef juist zoo weinig Hij keek haar een oogenblik stilzwijgend aan. „Ik stuurde mijn brieven ook via Geor ge", zeihij bitter. „Dat had hij bedacht. Dan konden ze met de avondpost, die je vader liet nabrengen, meegegeven worden". Cecily sloot de oogen en tranen sprongen onder haar wimpers uit. „Mijn kameraad George zei. dat je met hem wilde trouwen, maar dat je te veel medelijden met me had. Ik nou, ik wilde niet, dat je medelijden met me had. Enne daarom kneep ik uit. Zooals ik eens een keer in een film gezien had: een man die na een treinongeluk er tusschen uit ging. Ik zie je sproetesnoet, ik hield zooveel van je, dat ik niet kon hebben, dat je je voor me opofferde. En dus Och: ik geloof, dat drie jaar nog niet zoo'n geweldig wijde kloof is, om er over heen te springen! Tenminste niet als die in de enge ruimte van een hotelkamer zijn samengeperst. Ik weet niet wie het eerst sprong, maar ze vielen elkaar vrijwel mid den in de kamer in de armen. En ik weet wel, dat ik er heusch niet met droge oogen bijgezeten zou hebben, als Ik sergeant Buck zich niet had zien vergeten, dat hij bin nenshuis was en op den grond had zien spuwen, voordat hij zijn oogen afwendde en met een geluid als een remmende goe derentrein zijn keel schraapte. Ik keek eens naar kolonel Primrose. Die glimlachte flauwtjes, krabde zich achter op het hoofd cn keek bijna verlepen naar den vloer. En mevrouw Chapman huilde en snikte dat de tranen haar als beken langs de oude wangen stroomden. Toen schraapte ook de kolonel zijn keel en zei beleefd: „Ja, hoor eens Grant: voor we je kunnen inrekenen, zal je ons toch nog een paar kleinigheden moeten ophelderen". Cecily stoof dadelijk met vlammende oogen op. „Bijvoorbeeld: hoe lang hebben Pelham en jij staan praten, voordat hij zijn revol ver trok?" Steve dacht een oogenblik zwijgend na. „Ongeveer vijf minuten, zou ik denken. Langer niet." Kolonel Primrose knikte vriendelijk en tevreden. „Dutch, de houtvester zegt", ver volgde hij langzaam, „dat je niet eerder dan zoowat tien minuten voor half elf bij hem weggegaan bent. Je was naar het nieuws overzicht komen luisteren van tien uur; dat: duurt altijd tot kwart over tien. Toen ben je opgestaan om je hoed te halen, bent water gaan drinken en hebt zoowat een mi nuut lang met hem in de keuken staan praten, voor je naar buiten ging. Dutch zat nauwelijks weer op zijn stoel in de woon kamer, toen hij het schot hoorde. Jij kon toen nog met geen mogelijkheid daar bij de woonwagen van de Winstons geweest zijn, al had je je de beenen uit het lijf geloopen". Weer was het een oogenblik doodstil in de kamer, tot mevrouw C aapman met een ruk overeind stond, „Steve!" riep ze. „In godsnaam, Steve! Had jij dan gedacht dat ik O. Steve, wat ben je een schattige domoor!" Cecily klemde zich met schitterende oogen oogen aan hem vast. „Steve, heb je heb je dat dan allemaal gelogen ik bedoel dat over George en jou -- daarginds in het bosch?" Hij keek neer op naar onhooggewendo ge zichtje, alsof niets ter wereld voor hem ooit meer van belang zou zijn. „Natuurlijk", zei hij. „Hoor eens", zei kolonel Primrose gedul dig, „wij hebben nog meer te doen. Ik zou toch wel graag willen weten, wat er wérke lijk gebeurd is, nu dat U drieën mag ik wel aannemen niet meent dat een van de andere twee de moordenaar isMe vrouw Chapman, mag ik hopen dat U uw verstand nog bij elkaar hebt?" „Ik hoop het,* kolonel", zei mevrouw Chapman scher, „maar vertrouw er maar niet al te veel op." Het was heerlijk, het oude strijdros weer den grond te hooren klauwen! En sergeant Buck weer tot zijn granieten diensthouding te zien bevriezen. „Wij hoorden een schot", vertelde me vrouw Chapman. „Ik schrok er van, eerlijk gezegd. Joe rende er op af. Ik liet in mijn onhandigheid den motor bij het wegrij"den weer afslaan. Eindelijk kwam ik daar aan, en vond Joe al over George neergebogen". Ze keek naar Joe Anders die zwijgend knikte. „Hij zei niets; hij raapte enkel de revol ver op en gaf die aan mij. Op dat oogenblik kwam Steve van achter de woonwagens vandaan aanloopen. „Wat zullen we doen?" vroeg ik. We keken elkaar aan, tot Joe zei: „Dat is de revolver, waarvan Pelham be weerde dat jij de verzegeling voor hem had verwijderd, Steve; bij Cabin Creek". Steve zei: „Ik zou wel gek geweest zijn". Joe veegde het ding met zijn zakdoek af en liet het op den grond vallen. Ik zei dat we moesten maken dat we weg kwamen, en dat U die zaak maar moest uitzoeken. Steve meende dat hij het zou moeten rapportee ren, en ik vertelde hem dat hij dat maar uit zijn hoofd moest laten. Ik dacht niet dat hij het gedaan had, maar het zou moei lijk voor ons alle drie zijn, onze aanwezig heid te verklaren. En ieder oogenblik kon den er menschen komen die hem vonden. Ik vond het verstandigste dat we onze monden dicht hielden". „En, eerlijk gezegd, kon het U weinig schelen wie het gedaan had, nu het een maal gebeurd was", merkte de kolonel droog op. Hij wendde zich tot Steve. „Je liep voor bij den wagen van de Winstons. Heb je daar ook iemand naar buiten zien komen, of naar binnen zien gaan?" „O lieve hemel", dacht ik, „nu zijn we weer bij die arme mevrouw Ridley terug." Steve peinsde en zei langzaam: „Nee, Ik herinner me niets. Ik liep zoo hard ik kon, nadat ik het schot gehoord had. Ik dacht ook niet aan dien woonwagen. En toen ik daar aankwam, en mevrouw Chapman met een revolver in de hand naast het lichaam van George zag staan, dacht ik heelemaal niet meer aan iets anders." „Dus het zou heel goed gekund hebben, dat iemand achter de andere wagens langs naar die van de Winstons geslopen was, zonder dat je hem zag?" Steve knikte. „Iemand zou daar dus zelfs hebben kun nen staan, terwijl jullie drieën daar stonden?" Steve knikte weer. „Waarom niet?" „Dat is een belangrijk punt", merkte ko lonel Primrose op. „Me dunkt, Buck, dat we dat eens moeten naspeuren, als je het van avond niet te druk hebt." Sergeant Buck's vierkante schedel liep rood aan, terwijl hij in de houding ging staan. „Jawel, mijnheer", zei hij uit den hoek van zijn mond. „Ik bedoel, nee, mijn heer". Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) a—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6