V 82ste Jaargang WOENSDAG 30 JULI 1941 No. 24951 Successen in het Oosten Duitsch Weermachtsbericht V-'Vi c t o r i e - Duitschland wint voor Europa op alle fronten Duitschland en Zuid-Amerika Verduisteren: v.. Italiaansch W eermachtsbericht Toespraak van Mussolini Finland en Engeland Or an j e-Wit-Blau w YRIJWILI N EGIOEN D Duitsche onthullingen te wachten Prof. dr. J. van Loon benoemd lof voorzifter van den Hoogen Raad ">v 21.36 5.57 uur uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zfjn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte gisteren bekend: Roemeensche troepen hebben het uitmondingsgebied van de Dnjestr bereikt. Bessarabië is daarmede volkomen van den vijand gezuiverd. In de Oekraine worden de operaties gestadig voortgezet. De strijdkrachten van den vijand, welke bij de doorbraak van de Stalinlinie in de richting Smolensk achterhaald waren, zijn thans voor het belangrijkste deel in de pan gehakt. De laatste groep Oostelijk van Smolensk gaat haar ondergang tegemoet. Hooge cijlers aan gevangenen en buit kunnen als resultaat van dezen geweldi gen vernietigenden slag binnen enkele dagen gemeld worden. Ten Westen van het Pelpus-meer zijn vijandelijke strijdkrachten door de formaties, welke belast zijn met de zuivering van Estland, eveneens inge sloten en staan voor haar vernieti ging. Sterke formaties gevechtsvliegtui gen bestookten in den afgeloopen nacht met goede uitwerking wapen fabrieken, ravitailleeringsbedrijven en verkeerswerken van de stad Moskou met bommen. In den strijd tegen Engeland bracht het luchtwapen ten Noord-Westen van de Shetland-eilanden een koop vaardijschip van duizend brt. tot zin ken. Voor de Engelsche Zuidoostkust kreeg een groot koopvaardijschip een bomvoltreffer. Andere luchtaanvallen waren vannacht gericht op haven werken aan de Noordoost- en Zuid oostkust van het eiland. Een patrouilleboot schoot een Britsch vliegtuig omlaag. Noch over dag noch des nachts vonden gevechts handelingen van den vijand plaats boven het gebied van het Duitsche Rijk. Ter aanvulling hiervan verneemt het D.N.B. van militaire zijde: In den Zuidelijken sector van het Ooste lijke front is met de bezetting van het plaatsje Akkerman aan de monding van den Dnjestr door de troepen onder bevel van generaal Antonescu de bevrijding van Bes sarabië door de Roemeensche troepen vol tooid. In ruim vijf weken hebben dienten gevolge Duitsche en Roemeensche forma ties onder bevel van den Roemeenschen generaal en staatsleider Antonescu geheel Bessarabië aan de sovjets ontrukt. Van het veroverde Akkerman tot aan de voornaam ste haven aan de Zwarte Zee, Odessa, be draagt de afstand hemelsbreed slechts nog vijftig kilometer. Odessa komt derhalve thans direct binnen het bereik van het front te liggen. Reeds op 20 Juli meldde het weermachts bericht, dat de uit Bessarabië oprukkende Duitsch-Roemeensche strijdkrachten, nadat de vijandelijke tegenstand was gebroken, op den Oostelijken oever van den Dnjestr de achtervolging van den vijand hadden in gezet. In het Zuidelijke deel van de Oekraïne volgen thans Duitsche, Roemeensche, Hon- gaarsche en Slowaaksche formaties gemeen schappelijk den terugtrekkenden vijand, zoodat de Zuidelijke vleugel reeds over een breed front de Zwarte Zee nadert. In den Noordelijken sector maakt de be vrijding van Karelië door de Finnen nieuwe vorderingen. In de engte tusschen het Ladoga- en Onegameer hebben Finsche troepen onder bevel van generaal-veldmaar- schalk Mannerheim reeds op drie punten de oude Flnsch-Russlsche grens strijdend over schreden en rukken zij thans aan de over zijde van de grens naar den Moermansk- spoorweg op. Ondanks de verdedigingswer ken der sovjets, zoowel achter de nieuwe als ook achter de oude Finsch-Russische grens en ondanks de ongunstige toestanden van het terrein hebben de Finnen dus op deze plaats het in Maart 1940 aan de bolsjewisten afgestane gebied in vijf weken kunnen her overen. Voor de verovering van dit gebied hadden de sovjettroepen destijds meer dan drie maanden noodig. In den afgeloopen nacht is de hoofdstad Moskou voor den zevenden keer door de Duitsche luchtmacht aangevallen Moskou is een van de drie groote industrie- en wape ningscentra der Sovjetunie en een verkeers knooppunt van den eersten rang. De sovjet hoofdstad heeft'in dit verband voor het Europeesche Rusland ongeveer dezelfde be- teekenis als Parijs voor Frankrijk, omdat alle belangrijke wegen, spoorlijnen, vlieg- diensten en de berichtendienst, daar bijeen komen. Bovendien is Moskou een belangrijk snijpunt van de sovjet-binnenvaart. De succesrijke Duitsche luchtaanvallen op ver- keersinstallaties, ravitailleerings- en de waterleidingsbedrijven van Moskou moeten op den duur de weerstandskracht der sovjets gevoelig treffen. In zijn weermachtsbericht no. 420 maakte het Italiaansche hoofdkwartier gisteren het volgende bekend: Onze snelle marinevaartuigen die tot steun gediend hadden van de vlootstrijdkrachten welke in den nacht van 26 Juli de haven La Valetta op Malta waren binnengedrongen, hadden op hun terugtocht een felle ontmoe ting met lichte eenheden en vliegtuigen van den vijand, waartegen Italiaansche vliegtui gen op doeltreffende wi ze optraden Een Engelsche torpedojager werd. door eer: tor pedo van een onzer snelle marinevaartui gen tot zinken gebracht, zooals onze vlieg tuigen konden waarnemen. Twee snelle marinevaartuigen zijn niet op haar basis teruggekeerd. Noord-Afrika: Tijdens een van onze aan- valsacties aan het front van Solloem, welke werd uitgevoerd op den middag van 27 Juli, maakte een Duitsche afdeeling krijgsgevan genen en bracht zware verliezen toe aan vooruitgeschoven posten van den vijand, waardoor deze genoodzaakt werd zich terug te trekken. Aan het front van Tobroek heerschte levendige activiteit van de artille rie aan beide zijden. Oost-Afrika: Activiteit van vooruitge schoven posten en van de artillerie in het gebied van Gondar. Gistermiddag deden Britsche vliegtuigen van geringe hoogte een aanval op eenige plaatsen op Sicilië. Eenige personen werden gewond en onbe- teekenende schade werd aangericht. Onze jachtvliegtuigen kwamen tusschenbeide en schoten op ongeveer 30 K.M. van Augus ta een vliegtuig van het type Fighter bran dend omlaag. Het toestel stortte in zee. Een van onzQ duikbooten onder bevel van den luitenant ter zee Giacomo heeft in den Atldntischen Oceaan een tankschip, geladen met 7000 ton olie, tot zinken ge bracht. TOT EENHEDEN VOOR HET OOSTELIJKE FRONT. Naar het D.N.B. uit Mantua meldt, heeft Mussolini tot de voor het Oostelijke front bestemde eenheden de volgende toespraak gehouden. Zwarthemden! Laat mij het als een goed voorteeken beschouwen, dat ik vandaag In uw midden ben. ült de uitlatingen van on wankelbare trouw en geestdrift heb ik den Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakt het vol gende extra-bericht bekend: Duitsche duikbooten hebben in den slag op den Atlantischen Oceaan opnieuw een groot suc ces behaald. Door torpedoboot- jagers, korvetten, duikbootval- len. 'en hulpkruisers belaagd, hebben zij dagenlang een Britsch konvooi bestreden en in totaal negentien* schepen met gezamenlijken inhoud van 116.500 b.r.t. tot zinken ge bracht. Verder werden van de bevei ligingsvaartuigen een torpedo- bootjager en een korvet vernie tigd. strijd vaardigen geest van uw land en de ziel van Virgilus herkend. Begeeft men zich onder dit prachtige Italiaansche volk, dan krijgt men de absolute wiskundige zeker heid, dat wij zullen overwinnen. Sedert zes jaar heeft het Italiaansche volk uit stad en land, in al zijn geledingen het hoogste bewijs van zijn taaiheid, zijn bereidheid tot het brengen van offers en zijn stalen hard heid geleverd. Ik bevestig u, dat wanneer gij met mij zij t, ik met het Italiaansche volk zal zijn en voeg hieraan nog toe. dat ik mij nooit als heerscher over het Italiaansche volk, doch als zijn dienaar en zijn opvoeder heb beschouwd en nog beschouw. De door het bloed en zweet van de volken der aarde gevulde brandkasten van Londen en Wash ington zijn niet voldoende. Ik zou wen- schen. dat het uit uw borst omhoog stij gende geroep door de bankiers aan de overzijde van den Oceaan zou worden ge hoord. Zij dienden zich er van te overtui gen. dat diegene moet overwinnen, die met het Italiaansche volk is. Het heeft weinig te beteekenen of wij nog lang moeten strij den. Wat echter wel iets te beteekenen heeft en wat het belangrijkste Ls, dat is de overwinning en de overwinning is aan ons. Het Finsche ministerie van buiten- landsche zaken heeft medegedeeld, dat het Finsche gezantschap te Londen zijn werkzaamheden tot nader order moest staken op grond van den veran derden toestand. De Finsche regeering zou, zoo wordt in een communiqué medegedeeld, dank baar zijn indien zij mocht vernemen, in hoeverre de Britsche regeering met betrekking tot de werkzaamheden van het Britsche gezantschap te Helsinki deze opvatting deelt. Op 28 Juli is aan den Britschen gezant te Helsinki de volgende nota overhandigd: „Als gevolg van verscheidene maatrege len. welke Groot-Brittannië tegen het Onder deze aloude kleuren zal het Vrij willigerslegioen Nederland strijden aan het Oostfront. Het zijn de roemrijke kleuren van het vaandel der Nederlandsche Legioen soldaten. Dit vaandel volgen zij als zij vertrekken uit Nederland. Dit vaandel zal hen voorgaan in den strijd op leven en dood tegen de bolsjewistische horden. Dit vaandel zal fier wapperen, overal waar zij den vijand zullen aanvallen, terugslaan en vernietigen. En ook deze oude kleuren zullen het zijn, die met nieuwen roem beladen door hen zullen worden teruggebracht ln ons vaderland, straks als de strijd gestreden, de Wester- sche beschaving veilig gesteld en de over winning behaald ls. Oranje-Wit-Blauw. Het zijn de kleuren die getuigen van een tijdperk, waarin Neder landers geschiedenis maakten. Een tijdperk waarin Nederlanders daden wisten te stel len. die de wereld met ontzag vervulden. Er wordt een beroep op de edelste eigen schappen van ons volk gedaan. Weer moeten er daden gesteld worden. Weer staat de toe komst van ons vaderland op het spel. Weer zijn het de kleuren Oranje-Wit-Blauw, die, ons, zooals eens onze voorvaderen, oproe pen ten strijde. Nederlanders, bolsjewistische benden be dreigen Europa, de communistische klauw graait naar Christendom, beschaving en cultuur, uw doodsvijand zwaait de toorts der vernietiging, maardaar wappert hoog het vaandel met de vertrouwde kleu ren, daar wijst het Oranje-Wit-Blauw, de kleuren onzer voorvaderen en thans weer van de Nederlandsche Legioensoldaten, die zich opmaken den strijd te strijden, deze kleuren roepen u toe uw plicht te doen, u aan de melden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland. Koninginnegracht 22, 's Gravenliage. scheepvaartverkeer en den buitenlandschen handel van Finland sedert Juli 1940 tot Juni 1941 heeft genomen en welke tot een volledige blokkade van den Finsohen han del met de overzeesohe landen hebben ge leid, hebben de normale diplomatieke be trekkingen tusschen Finland en Groot- Brittannië met betrekking tot den buiten landschen handel en de scheepvaart in werkelijkheid opgehouden te bestaan. Aan den anderen kant strijdt Finland, door de omstandigheden hiertoe gedwongen, aan de zijde van Duitschland, terwijl Groot- Brittannië daarentegen met de Sovjet unie een militair bondgenootschap heeft gesloten en verklaard heeft, dat het alle mogelijke middelen waarover het beschikt zal gebruiken om de Sovjet-unie te onder steunen Met het oog op dit feit kan nau welijks een normaal diplomatiek verkeer zonder moeilijkheden worden gehandhaafd. De Britsche regeering schijnt eveneens deze meening te zijn toegedaan, blijkens een aan het parlement gerichte mededee- ling der regeering, volgens welke de betrek kingen met Finland ieder oogenblik konden worden verbroken. De vertegenwoordigers van het Duitsche Rijk in de Zuid-Amerikaansche staten heb ben in opdracht van de Rijksregeering de regeeringen der Spaansch Amerikaansche Staten in kennis gesteld van de nota, welke de Duitsche zaakgelastigde te La Paz aan de Boliviaansche regeering wegens haar op treden tegen den Duitschen gezant aldaar heeft gericht. Deze nota luidt als volgt: „Namens de Rijksregeering heb ik de eer hierbij een copie in te sluiten van een nota welke de Duitsche zaakgelastigde te La Paz aan de Boliviaansche regeering wegens haar optreden tegen den Duitschen gezant aldaar, heeft gericht. De Rijksregeering acht het juist de aandacht der regeering te vestigen op het in de nota weergegeven voorval, dat in het internationale verkeer zonder weerga is." De Duitsche pers gaat voort in den geest der Diplo het geval Belmonte scherp te critiseeren. Het A.N.P. vernam te Berlijn nog van welingelichte zijde: In politieke kringen der Rijkshoofdstad wordt met aandacht het steeds duidelijker aan den dag tredende „dollar-imperalisme" gevolgd. Uiteraard zoo verklaart men, bestaat for meel gezien een handel tusschen Duitsch land en de Zuid-Amerikaansche staten. Wanneer Engeland dezen handel thans blokkeert, dan zijn de slachtoffers hier van, volgens de meening in toonaange vende kringen alhier, de Zuid-Amerikaan sche landen zelf en wel vooral daarom, omdat de oeconomische compensatiefactor voor Zuid-Amerika Europa en in dit ver band in het bijzonder Duitschland is. Naar Duitsche opvatting bestaat er geen twijfel, dat Amerika, door profijt te trekken uit de tegenwoordige dwangpositie, waarin de Zuid-Amerikaansche landen zich bevinden, daar met behulp van leeningen e.d. groote oeconomische belangen tracht te verkrijgen, niet in het minst met het doel langs dezen omweg politieken invloed te verwerven en Zuid-Amerika in den geest van de oorlogszuchtige plannen van Roose velt onder druk te zetten. Men verheelt zich hier niet, dat bij een dergelijken toe stand Zuid-Amerika zelf het meeste te lij den heeft, temeer daar het voor Amerika geen natuurlijke handelspartner is. Men acht het derhalve van Duitsche zijde on vermijdelijk dat de .Zuid-Amerikaansche Staten onder deze omstandigheden met betrekking tot hun oeconomische ontwik keling ernstige en groote gevaren tegemoet gaan. In de Wilhelmsrasse noemde men giste ren de methoden, waarmede het Joodsche dollar-imperialisme der Ver. Staten munt probeert te slaan uit deze dwangpositie van Zuid-Amrika ten bate van zijn eigen plan nen een voorbeeld van de manier, waarop zekere oeconomische machten en oecono mische groepen door middel van leeningen invloed probeeren te verkrijgen. De Rijksregeering, zoo verluidt hier in dit verband, is in het bezit van gegevens over de middelen, en methoden, waarmede de Vereenlgde Staten trachten Zuid-Ame rika binnen te dringen met het doel de landen van het Zuid-Amerikaansche con tinent in een koloniale, afhankelijke positie te brengen. Deze gegevens hebben, naar men hier verneemt, ook betrekking op ge heime onderhandelingen met het doel voor Amerika in Zuid-Amerika zekere militaire steunpunten te verkrijgen. In Berlijnsche kringen neemt men aan, dat binnen enkele dagen met de publicatie van dit materiaal, dat een sensatie belooft te worden, zal worden begonnen. (D.N.B.) De kwestie met Argentinië schijnt ge regeld. De parlementaire commissie in Argentinië, die in verbinding staat met de Dies-commissie te Washington en hiervan aanwijzingen ontvangt en ook anderszins de Argentijnsche regeering reeds meerma len aanleiding gegeven heeft tot onaange naamheden. had op Wildwest-manier drie koerierszakken uit een vliegtuig laten stelen. Naar hierover verder bekend wordt, is het door den Duitschen ambassadeur te Buenos Aires onmiddellijk na de ontdek king van den diefstal van de koeriersbagage welke intusschen met behulp van verschil lende auto's naar het parlementsgebouw is overgebracht, bij de Argentijnsche regee ring ingediende protest door haar als zijn de in overeenstemming met het volkenrecht aanvaard. Ondanks herhaalde verzoeken van de Argentijnsche regeering, welke zoo doende. naar men te Berlijn constateert, de hand houdt aan het internationale recht heeft de Argentijnsche parlementaire com missie voorloopig geweigerd de gestolen koeriersbagage terug te geven Klaarbli jkelijk echter, zoo verklaarde men gisteren in de Wilhelmstrasse. heeft deze commissie ten slotte het toch beter geoordeeld aan het verzoek van de Argentijnsche regeering te voldoen en de Duitsche koeriersbagage terug te geven. (DHJ3.X Bij de beoordeeling van den tegenwoor- diigen toestand is de Finsche regeering tot de conclusie gekomen, dat, als logisch ge volg van de Ingetreden omstandigheden, zooals hierboven is aangegeven, het Fin sche gezantschap te Londen zijn werk zaamheden tot nader order dient te staken (D.N.B.). Volgens een bericht van United Press uit Londerf verklaart men daar dat de Britsche regeering het besluit van de Finsche regee ring om de diplomatieke betrekkingen met Engeland te verbreken met leedwezen heeft ontvangen, omdat deze stap Finland op duidelijke en beslissende wijze tot mede- oorlogvoerende van Duitschland stempelt. CHURCHILL VOOR HET LAGERHUIS. Churchilll heeft in het Lagerhuis bestre den dat er. zooals onlangs door verschil lende afgevaardigden is beweerd, bij de Britsche bewapeningsproductie chaotische toestanden zouden heerschen. Hij gaf ech ter toe. dat zich bij de uitvoering van het bewapeningsprogram „zekere kwesties heb ben voorgedaan, daar de drie bewapenings departementen een gebrek aan energie hebben getoond, of zich hebben schuldig gemaakt aan het maken van ruzie of hun bevoegdheden te buiten zijn gegaan." Vervolgens gaf Churchill een overzicht van de werkzaamheden van de bewape ningsindustrie. waarbij hij opnieuw be weerde. dat Engeland reeds de superiori teit in de lucht op Duitschland heeft be haald. Met zijn Noord-Amerikaansche vrienden heeft Engeland een nauwkeurig omlijnde overeenkomst gesloten. „Zij ver langen natuurlijk", zoo ging Churchill ver der. „zeer complete opgaven over hetgeen met de door hen geleverde goederen ge beurt. Het is onze plicht hun de verzeke ring te geven, dat zij voor hun geld ook de overeenkomstige tegenwaarde ontvangen." Omtrent het voorstel tot instelling van een productieministerie heeft Churchill Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden heelt op grond van par. 1 van zijn verordening 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechte lijke maatregelen) prof. dr. J. van Loon, hoogleeraar ln de rechten aan de universi teit te Utrecht, benoemd tot lid en tevens tot voorzitter van den Hoogen Raad. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op tc 13.25 uur en gaat onder te 0.20 uur. V.J Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Verordening inzake handhaving van de openbare orde. (Binnenland, 2e Blad). Nederlandsch-Indië zegt petroleum-over- eenkomst met Japan op. (Binnenland, 2e Blad). Distributie van schoenen in Augustus. (Binnenland. 2e Blad). Buitenland Nieuwe Duitsche sucessen in het Oosten (le Blad). Engelsch convooi vernietigd. (Ie Blad). Duitschland en Zuid-Afrika, (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD,

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1