V De tocht naar Moskou No. 24948 Verdere Duitsche opmarsch het Oosten in 82ste Jaargang ZATERDAG 26 JULI 1941 Duitschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht Succesrijke berichten Een militaire uiteenzetting Daar waar het gevaar dreigt Italiaansch W eermachtsbericht VRIJWIL! N EGIOEN D Verduisteren: 21.42 uur 5.51 uur 21.41 uur 5.52 uur Onze bonnenlijst Stichting „Nederl. volksdienst" opgericht EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur; J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Leldeü Pl.verv.: K Been. Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties' (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd z(Jn: per 3 maanden ƒ2.47 per week ƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte giste ren bekend: De operaties in het Oosten worden aan het geheele front onder deels felle gevechten stelselmatig voortgezet. Groo- te hoeveelheden gevangenen en oorlogsmateriaal worden dagelijks binnengebracht. Af zonderlijke gevechtsvliegtuigen bestookten vannacht militaire inrichtingen in het Oostelijke deel van de stad Moskou en ten Noorden van het Kremlin met bommen. In den strijd tegen Engeland bombardeerden vliegtuigen, die een gewapende verkenning on dernamen, havenwerken in het Noordoosten van het Britsche eiland. Zeestrijdkrachten scho ten drie Britsche gevechts vliegtuigen omlaag. Het Brit sche luchtwapen leed ook gis teren aan de kust van het Ka naal een zware nederlaag. De vijand verloor 33 vliegtuigen, Wü«mn ~2T~—mét inbegrip van negen viermotorige ge vechtsvliegtuigen door ja gers en zes door luchtdoelar- tillerie werden neergeschoten. Vier eigen vliegtuigen gingen verloren. Britsche gevechtsvliegtuigen lieten vannacht in Noordwest- Duitschland brisant- en brand bommen vallen. De burgerbe volking leed verliezen aan'doo- den en gewonden. Nergens ont stond schade aan militaire in richtingen of inrichtingen wel ke voor de oorlogvoering van belang zijn. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten twee van de aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen neer. Het D.NJB. geeft volgende toelichting: De „non-stop-aanvallen" van het Brit sche luchtwapen, welke dagelijks worden voortgezet „leiden ongetwijfeld niet tot het door de Britten gewenschte resultaat De in den strijd geworpen gevechtsvlieg tuigen bereiken zeiden hun doel en de ter bescherming van deze vliegtuigen in bij zonder groot aantal meegestuurde jagers hebben hun inferioriteit bewezen tegenover de Duitsche jachtvliegtuigen. Ook Donder dag heeft de Britsche luchtmacht aan de Kanaalkust opnieuw een zware nederlaag geleden. Door het neerschieten van 33 vliegtuigen zijn de in den strijd geworpen Britsche formaties gevechts- en jachtvlieg tuigen in zeer sterke mate getroffen. Voor al valt het cp, dat alleen negen van de modernste Amerikaansche gevechtsvlieg tuigen konden worden neergeschoten, wel ke met vier motoren zijn uitgerust. Doch ook het voortdurend hooge aantal jacht vliegtuigen dat verloren gaat. «wettigt de conclusie, dat van de van Engelsche zijde steeds weer verklaarde superioriteit in ge vechtskracht van haar jachtvliegtuigen in de practijk het tegendeel blijkt. In de bei de afgeloopen dagen stond tegenover 87 neergeschoten Britsche vliegtuigen slechts een eigen verlies van zeven Duitsche toe stellen. Wanneer de verhouding tusschen het aantal neergeschoten vliegtuigen ook slechts maar bij benadering zoo blijft als in de twee afgeloopen dagen, dan zal de voortzetting van de „non-stop-aanvallen" in den tegenwoordigen vorm van Britsche zijde niet meer lang volgehouden kunnen worden. Ook aan het Oostelijk front heeft de Duitsche luchtmacht opnieuw een aantal bijzondere successen behaald. Behalve een nieuwen aanval op de hoofdstad. Moskou, kunnen succesrijke aanvallen op de belde havens aan de Zwarte Zee, Odessa er. Cherson. genoemd worden. Deze aanvallen waren gericht op de haveninstallaties ter plaatse en scheepseenheden en richtten be schadigingen aan aan verschillende sche pen. waaronder ook een luchtdoelkruiser. Uit het tot zinken brengen van een vrachtschip van 10.000 b.r.t. in de haver van Cherson aan de monding van den Dnjepr en uit de beschadiging van eer ander groot vrachtschip blijkt, dat daar klaarblijkelijk bijzonder transportmateriaal worden voor de Sovjet formaties, welke als gevolg van den Duitschen opmarsch in het zuidelijk deel van de Oekraïne steeds meer in gevaar komen te verkeeren. De druk van de Duitsche troepen en van de troepen der bondgenooten, wordt klaarblijkelijk ten Zuiden van Kief, tusschen de kromming van den Dnjepr en den Dnjestr, steeds duidelijk merkbaar en brengt de Sovjet troepen aldaar in een langzamerhand onhoud bare positie. In het gebied rondom Smolensk n Mogilew, gaat intusschen de zuivering van het achterland voort. De verwach te tegenaanvallen van de Sovjettroe pen op de voorste Duitsche formaties zijn met zware verliezen voor de Sov jets afgeslagen. In den noordelijken sector maken de aanvallen van de Duitsche forma ties aan weerskanten van het Peipus- meer. alsook aan het Ilmen-meer, goe de vorderingen. Tegelijkertijd heeft de Finsche aanval tusschen het Ladoga- meer en het Onega-meer reeds de oude Finsch-Russische grens van 1939 be reikt en overschreden. De Finsche groepen naderen zoodoende den zuide lijken uitgang van de zee-engte en be dreigen in steeds sterkere mate den daar loopenden Moermansk-spoonveg. De geweldige beslissende slag in het Oos ten verloopt voor de Duitsche troepen suc cesrijk, waarbij een sterke druk wordt uit geoefend op de flanken der Sovjets in de Oekraïne en in het merengebied rondom St. Petersburg. Donderdag is de ontbinding en vernieting van de in de ruimte van Mogilew ingesloten sovjet-formaties verder gegaan. In den avond werden meer dan 10.000 gevangenen geteld. Het aantal gevallen sovjetsoldaten gaat dat der gevangenen verre te boven. Buitendien werden meer dan 100 stukken geschut en groote massa's munitie en krijgs tuig van allerlei soort bemachtigd of ver nietigd. i Het D.N.B. meldt: Op 24 Juli verloor het sovjetleger 92 vlieg tuigen, waarvan 62 in luchtgevechten en 30 op den beganen grond vernield werden. Acht Duitsche vliegtuigen! werden vermist. In de wateren voor Moermansk brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen op 24 Juli twee koopvaardijschepen van 1500 tot 500 b.r.t. tot zinken en beschadigden een schip van 8000 b.r.t. op ernstige wijze. Het Duitsche luchtwapen nam op 24 Juli ook met succes deel aan de gevechten te land. Aan het ge heele front werd opgetreden tegen sovjet spoorlijnen, troepenconcentraties en colon nes. Ten Oosten van Smolensk werden 23 pantserwagens. 227 vrachtuto's, drie bat terijen en 14 stukken gecr' ut door voltref fers of uitwerking van het /u ir der boord- wapens vernield. Duitsche jachtvliegtuigen hebben op 24 Juli op een vliegveld der sovjets in het ge bied ten Oosten van Smolensk 26 sovjet bommenwerpers vernietigd, die juist klaar stonden om op te stijgen. Een bij een vlieg tuig staande tankwagen werd door de licht spoormunitie getroffen en ontplofte. De uit- stroomende benzine zette alle sovjet machi nes in brand. FINSCH COMMUNIQUÉ. Van officieelee Finschee zijde wordt het volgende medegedeeld: Donderdag hebben vijandelijke vliegtuigen Lappeenra,nta gebombardeerd, waardoor een vrouw om het leven is gekomen en een hou ten huis werd beschadigd. Eveneens werden bommen geworpen op Maentsaelae en eenige andere plaatsen van het land, zonder dat echter schade- werd aangericht. De luchtafweer heeft vijf vijandelijke vliegtui gen neergeschaten. Het Zweedsche rijkscomité zal Finland twaalf rijdende wasscherijen, z.g. wasch- ambulances met een totale waarde van on geveer een kwart millioen Zweedsche kronen afstaan. Deze wasscherijen zullen voor einde September geleverd worden. Een dergelijke wasch-ambulance bestaat uit een ruimte voor de machinerieën, een ruimte om te wassohen en uit een ruimte om te dregen. SOVJET-DUIKBOOT VERNIETIGD. Het DNB meldt: Duikbootjagers van de Duitsche marine zagen op 23 Juli in de Ba- rente-zee een sovjet duikboot, welke zioh door snel onder te duiken aan een vernieti ging wilde onttrekken. Snel voeren de Duit sche schepen naderbij. Dieptebom na diepte bom werd uitgeworpen op de plaats, waar de duikboot was ondergedoken. Kort daarop versoheen op de oppervlakte een groote De nadeelen, waarmede Napoleon's Russi sche veldtocht gepaard ging, zijn thans in geprononceerde voordieelen veranderd. Het groote gebied van de sovjet-unie verschaft gelegenheid tot omsingelingsbewegingen op de grootste schaal. Aldus schrijft de Militaerische Korrespon- denz aus Deutschland in een artikel, dat zich bezighoudt met de ontzaglijke afmetin gen van het sovjet-gebied. De superioriteit van de Duitsche weermacht tegenover het bolsjewistische leger is ten overstaan van de geheele wereld bewezen door de groote ver nietigingsslagen van Bialystok en Minsk en door de doorbraak door de Stalinlinie. Des ondanks meenen de tegenstanders van Duitschland den sovjets nog zekere uitzich ten op succesvollen tegenstand te kunnen toeschrijven, omdat de uitgestrektheid van het gebied hun van nature hulp biedt. Het sovjetleger kan wel verslagen, maar nooit definitief vernietigd worden, en den Duit schen legers zal het evenzoo vergaan als des tijds de armee van Napoleon, aldus deze lie den. De uitgestrektheid van het terrein van den strijd is ongetwijfeld van uitermate grooten invloed cp militaire operaties. Ten tijde van Napoleon, toen het voetvolk de snelheid van den afloop van militaire bewegingen be paalde en relatief kleinere legers tegenover elkander stonden, is het wellicht een waag stuk geweest den wijkenden tegenstander in de oneindige uitgestrektheid van Rusland te volgen. Het groote gebied was destijds gun stig voor den verdediger. Hij kon ontwijken, zich op een afstand van den tegenstander houden en deze dwingen tot instandhouding van lange, onveilige verbindingslinies. Hem zelf was het mogelijk in de uitgestrektheid van het gebied onder te duiken en onver wacht den vijandelijken etappe ndienst te onderbreken. Op deze wijze werd destijds ook de opmarsch van Napoleon naar het Oosten het slachtoffer van de uitgestrekt heid. De afmetingen van het Russische gebied zijn dezelfde gebleven. De middelen om haar te overwinnen zijn echter fundamenteel ge wijzigd. Het motorvoertuig op den grond en het vliegtuig in de lucht overwinnen in en kele dagen en uren afstanden, waarvoor vroeger maanden noodig waren. Thans kan de ontwijkende tegenstander niet meer ho pen zich van den aanvaller te kunnen ver- gereed staat om over zee weggevoerd te wijderen als gevolg van het groote operatie gebied om bij een gunstige gelegenheid zelf weer verrassend aan te vallen. De snelle troepen van thans blijven den terugtrekken- den vijand op de hielen zitten en de lucht- verkenning maakt het onmogelijk ongemerkt bewegingen uit te voeren. Al worden de etappenlinies nog zoo lang, nooit slaagt men erin ze in de flank ernstig te bedreigen. Het uitgestrekte slagveld heeft m de eeuw der motoriseering, der luchtverkenning en der moderne berichtgeving zijn gevaren voor den aanvaller volkomen verloren. Integen deel. de nadeelen, waarmede Napoleon's Russische veldtocht gepaard ging, zijn thans voor de Duitsche leiding bij de verplettering van het bolsjewisme in geprononceerde voor- deelen veranderd. Het ontzaglijke gebied der sovjet-unie schenkt de gelegenheid om om singelingsbewegingen op zeer groote schaal te volvoeren, zooals overigens op geen enkel ander oorlogstooneel mogelijk is. Dank zij de onbeperkte heerschappij in de lucht, die het Duitsche luchtwapen heeft bevochten, is voor den sovjettegenstander iedere hoop verdwenen om zich de uitgestrektheid van het gebied ten nutte te maken. Zelfs stelsel matige terugtrekkende bewegingen of krachtverschuivingen in de diepte van het operatiegebied zijn voor de sovjetlegers niet uitvoerbaar. Dut wordt door hét Duitsche luchtwapen door onderbroken vernieling van verkeerswegen van allerlei slag. die bo vendien in de sovjet-unie slechts een zeer dun net vormen, stelselmatig verijdeld. Thans verschaft de uitgestrektheid van het gebied, gecombineerd met de heerschap pij in1 de lucht en den aanval van snelle troepen, aan de Duitsche leiding de moge lijkheid tot de grootste operatieve beslissin gen, zooals op beperkter slagvelden haast nimmer wordt geboden. Het verloop van den veldtocht in het Oosten heeft dit reeds ruim schoots bewezen. Nergens is bij de sovjet- legers gebleken, dat zij partij getrokken heb ben van de groote uitgestrektheid, want hiertoe zou niet alleen een veel grooter be weeglijkheid van de troëpenleiding behoo- ren. doch vooral ook de heerschappij in de lucht. Evenals heerschappij ter zee zonder heerschappij in de lucht onbestaanbaar is. zoo is ook vrijheid van handelen in groote gebieden te land zonder volledige beheer- sching van het luchtTuim niet mogelijk. Het is onjuist den veldtocht in het Oosten te willen beoordeelen volgens maatstaven, die gebaseerd zijn op de oude regelen van een verstarde oorlogskunst. De jonge Duit- sche weermacht zal ook hier de ervaring van het verleden met nieuwe leerstellingen ver rijken en een nieuw hoofdstuk aan de ge schiedenis der oorlogsvoering toevoegen. (ANP). Daar is de plaats van den man. Want het zijn slechts lafaards, die de gevaren ontwijken, die, gebruik makende van alle mogelijke spitsvondige argumenten, zich onttrekken aan hun plicht op te treden als beschermers van onze heiligste goe deren. En dat onze kerken, onze beschaving en onze cultuur in gevaar zijn, dat de bolsje wistische barbaren ook hier niets of nie mand zouden ontzien, wie durft dit nog te ontkennen, na de verpletterende bewijzen van de laatste weken? De moordbenden van Stalin doen haar werk grondig. Niets is voor haar veilig, de chaos is haar doel. Een poel van ellende laten zij achter, overal, waar zij hun lusten kunnen botvieren, waar zij onder bevel van hun joodsche aanvoerders branden en rooven. Wie waagt te ontkennen, dat hier gevaar dreigt, wie is zoo karakterloos om zich te onttrekken aan zijn plicht, om als Neder lander onzen vrauwen en kinderen deze poel van ellende te besparen? Daar waar het gevaar dreigt, daar aan het Oostfront is de plaats voor Nederland- sche mannen, die pal staan voor de toe komst van ons land en volk. Aan het Oost front, in de gelederen van het vrijwilligers legioen Nederland mag straks uw plaats niet open blijven. Vandaag zijn de eerste duizend strijders vertrokken. Binnenkort vertrekt het tweede contingent. Daar zult u bij zijn, omdat u weet, waar uw plaats is, omdat een man van eer, een waarachtig Nederlander weet wat hij wil, weet wat zijn plicht is, weet dat hij zich dient te melden bij het Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakte gisteren bekend: Het convooi van 18 schepen en het groote escorte van schepen der Britsche marine, die zich gewaagd hadden in het centrale deel van de Middellandsche Zee en reeds van onze zee- en luchtstrijdkrachten zware slagen ontvangen hebben, waren gisteren herhaaldelijk aan aanvallen van ons lucht wapen blootgesteld. Bommenwerpers, duikvliegtuigen en tor pedovliegtuigen hebben in onvermoeiden strijd de resten van de Engelsche eenheden, die door zich te splitsen en met behulp van de slechte weersgesteldheid van den aan val hoopten los te maken daar de eigen vloot niet meer tot een krachtige bescher ming in staat was eerst verstrooid en vervolgens tot de grens van hun actieradius achtervolgd. De bommenwerpers hebben een schip van 10 000 ton verrast en met voltreffer geraakt, zoodat het zonk. Het aantal der verloren gegane vijandelijk vliegtuigen is van 7 tot 8 gestegen, die der onzen van 3 tot 5. Bij r*eze actie hebben zich de bemanningen onder bevel van den com- mandenten kapitein Moioli. luitenant Rl- voli, luitenant di Bella en de formaties duik bommenwerpers onder bevel van de kapi teins Zucconi en Rizei onderscheiden. In Noord-Afrika werden aan het front van Tobroek vijandelijke afdeelingen. die een van onze steunpunten genaderd waren, met verliezen afgeslagen. In Oost-Afrika bedrijvigheid van artille rie in den sector Uolchefit en Culquabert (Gondar). Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. olievlek. Wrakstukken werden uit het water omhoog geslingerd. De Sovjet-duikboot was vernietigd. AMERIKA EN DE STRIJD TEGEN DE SOVJETUNIE. Finland en de Baltische landen strijden voor hun vrijheid tegen het bolsjewistische despotisme, zoo schrijft de bekende uit gever Hearst in de New York Journal Ame rican. Zy strijden en winnen, zonder hulp van Engeland en de Ver. Staten. Alle hebben zij beloften gekregen van de democratieën, maar geen doeltreffende hulp. De eenige feitelijke hulp hebben deze landen alleen gekregen van Duitschland. Engeland en de Ver. Staten daarentegen hebben hun hulp voor de sovjetunie gereserveerd, voor den vernieler der democratie, voor Stalin, den wreeden veroveraar van republieken en on derdrukker van alle vrije menschen. De Ver. Staten hebben de sovjetunie verdoemd we gens de bezetting van Finland en Stalin aan de kaak gesteld als moordenaar. Dezelfde sovjetunie, die men nog een jaar geleden veroordeelde, helpen de Ver. Staten thans. Stalin, dien men thans prijst als welwillend heerscher en zuiver patriot, is dezelfde mee- doogenlooze moordenaar en pijnlger van zijn eigen volk, dezelfde bloedige tyran, die Fin land roofde en de democratieën in Estland, Letland en Lithauen vernielde. De sovjet unie, Stalin en de Baltische landen zijn niet veranderd, maar wel zijn de groote imperia listische democratieën met h^ar beweerde hooge idealen en altruïstische doelstellingen zoowel als met haar beweerde toewijding aan vrijheid en democratie veranderd.Hearst van hedenavond tot morgenochtend en van morgenavond tot Maandagmorgen De maan kwam heden op te 8.25 uur en gaat ontler te 22.31 uur; morgen is het maanson- komst te 9.38 uur en ondergang te 22.57 uur. Wij maken er onze lezers en lezeressen op opmerkzaam, dat de bonnenlijst in den gewij- zigden vorm voortaan ééns per week zal worden gepubliceerd, namelijk in ons Blad van Vrijdag. Ditmaal is zij in ons Blad van heden opgenomen. Wij raden dringend aan de lijst uit te knippen en te be- Naar wij van bevoegde zijde vernemen ia een dezer dagen opgericht de stichting „Nederlandsche Volksdienst". (NVD) Het doel der stichting is de verzorging van alle Nederlanders uit een oogpunt van volkswelvaart. ZIJ zal haar taak opvatten in den zin van een vrijwillige hulporgani satie ten behoeve van alle Nederlanders, wier uiterlijk bestaan en wier gezondheids toestand te wenschen overlaten. Binnenkort zullen nadere mededeellngen over deze stichting worden gepubliceerd. citeert vervolgens uitlatingen van Roosevelt en Churchill in verband met den Flnsch- Sovjet-Russischen oorlog om te eindigen: „wij hebben democratie en vrijheid opge geven. Wij zijn dwaas en gemeen, aangezien wij samenwerken met aanval en onderdruk king". (D.N.B.). Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenlanc De rechtspositie van Nederlandsche vrijwil ligers bij de Duitsche weermacht, de Waffen SS en het legioen (3e Blad). Buitenland De strijd in het Oosten (le Blad). Fransch-Japansche overeenstemming in zake de verdediging van Indo-China. Amerika blokkeert de Japansche saldi (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 1 VAN HET DERDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1