Spanningen in het Verre Oosten 82sfe Jaargang VRIJDAG 25 JULI 1941 No. 24947 De strijd aan het Oostelijk front De wreedheden der sovjets Verduisteren: De Duitschers passen een gecompliceerde strategie toe Duitsche superioriteit in de lucht Roemeensche successen Onzekere toestand Nieuwe gegevens Washington's standpunt Communisme is moord! De luchtstrijd aan het Kanaal 21.44 uur 5.50 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur;. J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B, W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties' (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) United Press meldt uit Berlijn: In deskundige kringen verklaart men, dat in den slag, die op het oogenblik in een 150 km diepe zone in het midden van het Oostelijke front woedt, de Duitschers een gecompliceerde strategie toepassen, die eens in de oorlogsgeschiedenis als een schitterende prestatie zal worden opgetee- kend. De Duitsche omsingelingsmanoeu vres, die voor de eerste maal in den veld tocht tegen Polen werden toegepast en later aan het Westelijke front verder ont wikkeld, bereiken thans de voltooiing in dezen strijd in het Oosten, die tengevolge van de groote massa's der vijandelijke troe pen en de enorme verspreiding der opera ties bijzondere moeilijkheden met zich meebrengt. De Duitsche legers, die langza merhand de ingesloten Sovjettroepen ver slaan, gebruiken daarbij een nieuwe tac tiek, die als een worging of als een volko men verplettering beschreven kan worden. In de vroegere veldtochten was het vol doende om de volledige insluiting van den vijand te bereiken, die zich dan na enkele vergeefsche uitvalspogingen overgaf. Dit maal echter moeten de Duitschers den ring veel nauwer samentrekken tot de vij and hetzij gedood of gevangengenomen ls. Daar de gesloten ring te groot is om deze wurgingsmethode snel ten uitvoer te leg gen, worden er dwars door den vijand heen doortochten gebaand, zoodat de ring in kleinere deelen gesneden wordt. Dan vech ten de Duitsche soldaten zich van alle zij den naar het midden toe en de Sovjets trachten door tegenaanvallen van het cen trum uit den ring te doorbreken. De hier mede gepaard gaande gevechten zijn bui tengewoon verbitterd, hetgeen volgens Duitsche meening hoofdzakelijk een gevolg is van het feit, dat deze Sovjettroepen we gens hun gebrek aan berichtgeving, geen juist beeld hebben van hun hopeloozen toestand. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Duitsche superioriteit in de lucht in het gebied van het Oostelijke front heeft zich ook op 23 Juli in de getallen weer duidelijk uitgedrukt. In luchtgevechten en door afweer van den bodem verloren de bolsjewisten alleen overdag 82 machines. 29 andere Sovjet-vliegtuigen werden in denzelfden tijd op den beganen grond ver nield. Tegenover het verlies van 111 bolsje wistische vliegtuigen staat een verlies van nog niet een tiende aan Duitsche machines. Duitsche troepen zuiverden op 22 Juli andere gebieden in den sector van Mogi- lew van bolsjewisten. Nadat het plaatse lijke verzet gebroken was, werden 5000 ge vangenen gemaakt, alsmede wapens en oorlogstuig, voldoende voor de uitrusting van een geheele Sovjetdivisie, buitgemaakt. Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben waargenomen, dat tijdens de luchtaanval len op de haven van Odessa nog twee an dere schepen zwaar zijn getroffen. Behalve het 6000 ton groote schip, dat reeds tijdens den aanval in brand geraakte, stond nog een schip van 2000 brt. in brand. Behalve het aan de kiel getroffen schip van 3000 brt. vertoonde een ander koopvaardijschip van dezelfde grootte aanzienlijke vernielin gen op het dek en aan den zijkant. Door dezen aanval zijn dus volgens de tot dusver gedane waarnemingen in totaal 17.000 ton scheepsruimte der Sovjets ver nield of voor langen tijd onbruikbaar ge maakt. De door de Duitsche troepen aan de oevers van het Peipus-meer afgesneden overblijfselen van Sovjetformaties hebben 'getracht zich met schepen en allerlei soort booten aan de vernietiging te onttrekken. De Duitsche luchtmacht viel op 23 Juli de op het meer naar het Noorden varende overbelaste vaartuigen aan. Acht schepen werden door bommen tot zinken gebracht. De opvarenden verdronken. Op andere, kleine vaartuigen werden den bolsjewisten met de boordwapens zware verliezen toege bracht. FINSCH COMMUNIQUÉ. Naar het D.N.B. uit Helsinki meldt, wordt officieel medegedeeld: Op Woensdag 22 Juli hebben vijandelijke torpedovliegtuigen in de buurt van Turku brandbommen neergeworpen, zonder noe menswaardige schade aan te richten. Don derdagochtend werd Nakkile gebombar deerd. Een houten huis werd beschadigd. Eveneens werden bommen neergeworpen op Forssa, waarbij een koe werd gedood. In den nacht van Woensdag op Donder dag zijn Sovjetvliegtuigen, welke Helsinki trachtten te naderen, door den luchtaf weer verjaagd. Van de torpedovliegtuigen, welke in de buurt van Turku aanvielen, hebben de Finsche torpedovliegtuigen een vliegtuig neergeschoten. Tijdens een lucht gevecht boven Vieljaervi en Tshokkila schoten Finsche torpedovliegtuigen twee vijandelijke bommenwerpers naar beneden. Onze luchtafweer heeft verder aan de oostelijke grens twee vijandelijke vliegtui gen omlaaggehaald. HONGAAÜSCH COMMUNIQUÉ. De chef van den generalen staf van de Honved deelt mede: Onze troepen zijn in de afgeloopen dagen tijdens gevechten met de achterhoeden verscheidene honderden kilometers naar het Oosten opgerukt. Langs de Boeg waar de vijand zich had verschanst, zijn zware gevechten geleverd. Onze snelle troepen hebben vooral op 22 en 23 Juli met groot succes gestreden. Hierbij werden talrijke gevangenen binnengebracht. Het door den vijand geleden verlies aan gesneuvelden en gewonden overtreft verre het aantal ge vangenen. 21 kanonnen, een pantserwagen, talrijke auto's en een groot aantal mi trailleurs vielen in onze handen. De eigen verliezen zijn gering. Woensdag is aan de breede monding van den Dnjestr, naar het D.NB. verneemt, een hevig gevecht ontstaan tusschen Roe meensche gevechtsvliegers en bolsjewisti sche scheepseenheden ,die door jagers wer den geëscorteerd. Onderdeelen van het Sovjetleger, die van de hoofdmacht afgesneden waren, hadden zich na de gevechten in Bessarabië inge scheept op vaartuigen van allerlei slag en afmetingen om havens aan de Noordkust van de Zwarte Zee te bereiken. Nadat deze groepen schepen reeds op den Dnjestr door De situatie in het Verre Oosten is zeer onoverzichtelijk, maar dat de spanning met den dag stijgt, is zeker. In toonaangevende kringen te Vichy was gistermiddag nog geen bevestiging ontvan gen van het door de pers gepubliceerde be richt, als zou tusschen Japan en Indo china een overeenkomst zijn gesloten, welke zou voorzien in het afstaan van vlootsteunpunten aan Japan. Men verklaart hier, zoomeldt het D.N.B. uit Vichy, dat dergelijke gissingen op zijn minst genomen voorbarig zijn. Overigens interpreteert men het Fran- sche standpunt aldus, dat Frankrijk even als voorheen, bereid is met de Japansche regeering alle noodige maatregelen voor de handhaving van de orde in het Verre Oos ten te bestudeeren. De in het Fransch verschijnende dagbla den te Saigon, aldus Domei, geven veel ruimte aan berichten uit Vichy betreffende Fransch Indo-China, in het bijzonder doen zij een artikel uitkomen in de Nouveau In het gebied van den strijd in Oekra- jina is de 24-jarige politieke commissaris Iwan Romanzow uit Saranz Nowaja in Duitsche gevangenschap geraakt. Tachtig Oekrajiensche soldaten, die behoorden tot de bemanning van een kazemat der Stalin- linie, hebben hem, toen zij zich overgaven, medegevoerd en verzocht hem door een Duitschen krijgsraad te vonnissen. Tijdens zijn verhoor in tegenwoordigheid van Oekrajiensche soldaten verklaarde hij. at hij bevel had alle Sovjetsoldaten dood te schieten, wanneer zij zich zouden willen overgeven. Eigen gewonde soldaten moes ten eveneens worden doodgeschoten, op dat zij niet in Duitsche handen zouden vallen. Vooral echter had hij bevel om iede- ren Duitscher na zijn verhoor dood te schieten. Voor het verhoor werden gevan gen genomen Duitsche officieren en man schappen van elkaar gescheiden Bij de geringste poging tot ontvluchten of poging om verzet te bieden moesten zij onmid dellijk worden doodgeschoten. Hij zelf heeft 14 Duitsche soldaten doodgeschoten. Een Duitsche patrouille heeft op 6 Juli in de bosschen bij Mitkiskes veertien vér- miste Duitsche soldaten gevonden. De bols jewisten hadden hen begin Juli op de ge meenste en onmenschelijkste wijze mis handeld en vermoord, vervolgens in het moerassige gebied in stukken gesneden, zonder dat de plaats, waar zij in den grond waren gestopt, was aangegeven. De veer tien Duitsche soldaten, wier handen op den rug waren vastgebonden, waren door de bolsjewisten tot onherkenbaar wordens toe verminkt. Naar gebleken is, moeten min stens negen Duitsche soldaten gewond in gevangenschap geraakt zijn en vervolgens doodgemarteld. Klaarblijkelijk is een on derofficier gewurgd en vervolgens levend begraven. Een andere soldaat is door een steek van een spade in de borst doodelijk gewond. Vier infanteristen werden door het inslaan van den schedel om het leven gebracht. Bij één soldaat ontbrak de kin. Van een anderen soldaat was het hoofd doorboord met een pikhouweel. De meeste lijken vertoonden bajonetsteken. Een sol daat werd gevonden met zijn eigen bajonet tot aan de handgreep in het lichaam. (D.N.B.) Uit Brussel meldt het D.NJB.: Het aanwervingsbureau voor het vrijwil ligerslegioen „Wallonia" heeft een dezer dagen van den voormaligen leider van de communistische partij in de Borinage een brief ontvangen, waarin hij om toelating tot dit legioen verzoekt. In dezen brief verklaart hij, dat hij als voorzitter van de communistische beweging in de Borinage in 1933—1934 gelegenheid heeft gehad om gedurende zeven maanden door de Sovjet unie te reizen. Uit deze hel heeft hij een onuitsprekelijk gevoel van afschuw voor het Sovjetregime medegebracht, dat de menschheid aan barbaren wil uitleveren. Door zijn toetreding tot het vrijwilligers legioen „Wallonia" wil hij de fouten van het verleden weer herstellen. Hij is bereid voor zijn vaderland het zwaarste offer te brengen. Temps, waarin gepleit wordt voor een sa menwerking van Fransch Indo-China met Japan, omdat Fransch Indo-China alleen geen voldoende verdediging op de been kan houden. De bladen verklaren, dat Japan en Fransch Indo-China reeds nauw samen werken op den grondslag van het econo- misch-politieke accoord en zeggen, dat de betrekkingen tusschen Tokio en Vichy vol komen bevredigend zijn. De Tokio Asahi Sjimboen meldt uit Ha noi, dat de Britsche opperbevelhebber in het Verre Oosten, Popham, volgens be trouwbare berichten bij de regeering van Fransch Indo-China een „bepaalden pro- teststap" heeft ondernomen. Het D.N.B. meldt uit Washington: In een officieele verklaring heeft Sumner Welles, de Amerikaansche onderstaatsse cretaris van het dept. van staat, gisteren beweerd, dat de Japansche maatregelen in Fransch-Indo-China de veiligheid van de Vereenigde Staten bedreigen en Ameri- kaansch gebied en belangen in het Verre Oosten in gevaar brengen. United Press meldt uit Tokio: Het verluidt dat de Japansche autoritei ten het verkeer van buitenlandsche reizi gers sterk beperkt hebben. De havens Kobe, Sjimonoseki en Nagasaki zijn practisch ge sloten. Ingelichte personen verklaren dat de berichten over uitgebreide Japansche vlootbewegingen in den Zuidelijken Pacific waarschijnlijk juist zijn. De Nitsji Nitsji levert commentaar op de berichten volgens welke de Vereenigde Staten met het plan zouden rondloopen een economische blokkade tegen Japan in te stellen en verklaart dat Japan door een dergelijke blokkade minder hard getroffen zou worden, dat de Vereenigde Staten zelf. Over de mogelijkheid van bevriezing van de Japansche saldi in Engeland en de Ver eenigde Staten meldt United Press uit Lon den. dat men daar van meening is dat bin nenkort parallel loopende acties van de zijde van Londen en Washington te ver wachten zijn, waardoor de Japansche saldi geblokkeerd zullen worden. Het verluidt, dat de toepassing var^ dezen maatregel op Britsch-Indië reeds vaststaat. Over de rol van de dominions in deze aangelegenheid, worden te Londen nog besprekingen ge voerd. In zaken- en financieele kringen te Londen, die over verbindingen met het Verre Oosten beschikken, wacht men met spanning af en in het bijzonder is men benieuwd of Amerika nog een gaatje voor de Japanners zal openlaten. De door Enge land te nemen maatregelen zullen blijk baar tot op zekere hoogte door deze moge gelijkheid geïnfluenceerd worden, hoewel het vaststaat, dat de s'appen, welke tegen Japan ondernomen zullen worden, dras tisch zullen zijn. De aanstaande bevriezing van de Japansche saldi wordt hier alge meen als een totaal economisch embargo beschouwd. aanvallen waren gehinderd, wierpen de Roemeensche gevechtsvliegtuigen zich in de felle zon op de vele schepen, die tot bar stens toe vol waren met bolsjewisten. Wel gemikte treffers brachten verscheidene transportvaartuigen tot zinken. Andere schepen werden zwaar beschadigd en moes ten bijdraaien. Zonder eigen verliezen keer de de Roemeensche gevechtsgroep op haar basis terug. In de zuidelijke Dobroedsja zijn enkele Sovjetparachutisten gearresteerd die allen de Roemeensche taal machtig waren en Roemeensche lei bij zich hadden. Zij had den tot taak bepaalde bruggen over den Donau bij Cernawoda op te blazen. In onophoudelijke achtervolging zitten, vooral in het Zuidelijke deel van het Oos telijk front, de Duitsch-Roemeensche for maties de wijkende bolsjewisten na, zoo verneemt het D.N.B. Door dorpen en ste den, die de bolsjewisten op hun overijlden terugtocht in brand hebben gesteken, gaat de weg der verbonden troepen. Tallooze ge sneuvelde bolsjewisten liggen langs de op- marschwegen, als mijlpalen liggen in de mais en graanvelden of in de kniehooge klaver de kapotgeschoten en uitgebrande wrakken der sovjettanks. Ook de geweldi ge tanks van 52 ton met de 15 cm. kanon nen hebben tegenover den onstuimigen op- marsch der Duitsch-Roemeensche troepen niet kunnen standhouden. Onafzienbare hoeveelheden uitrustingen van allerlei aard hebben de bolsjewisten moeten achterla ten. Eén enkel Duitsch regiment heeft bij de achtervolgingsgevechten op 22 en 23 Juli in totaal 180 auto's van allerlei soort buit gemaakt, 78 motorrijwielen, 26 kanonnen van verschillend kaliber, en honderden ge weren en mitrailleurs. Het aantal gesneu velde en gevangen genomen sovjetsoldaten en vernielde tanks is nog niet definitief te overzien. Een enkele compagnie pantser- jagers heeft in de beide genoemde dagen 41 tanks vernield. Op 22 Juli verdrongen zich tienduizenden vluchtende bolsjewis ten op de perrons van een station van het tot dat oogenblik onbeschadigd gebleven traject der spoorlijn, die over de Dnjepr naar het Oosten leidt. Nabij dit groote transportstation ligt een 860 meter lange brug over den breeden stroom. Trein na trein, opgepropt met vluchtenden, rolde over deze brug naar het Oosten. Op ontel bare rails stenden lange treinen. Een Duit sche bommenwerper deed een aanval op de brug, bij verrassing neerschietend uit de wolken. Getroffen door drie bommen helde de machtige stalen constructie van de op 11 bogen rustende brug in het eerste derde gedeelte over en stortte in de stroombed- ding. Ook ten Oosten van Sjitomir heeft de Duitsche opmarsch in beweeglijk opruk ken allen vijandelijken weerstand gebro ken. Op 23 Juli drongen hier twee storm - bataillons de resten van de Stalinlinie bin nen. Volgende regimenten rolden, flankee- rend de veldversterkingen op en vernielden op een breedte van 9 k.m. alle bolsjewisti sche weerstandnesten. Bij het aanbreken van den dag kwam een regen uiterst fel artillerievuur neer op de plaats van de doorbraak. Troepen pioniers vielen de nog tegenstand biedende bunkers en machine geweernesten met vlammenwerpers en ge concentreerde ladingen aan. Zoo konden de volgende infanterieformaties flankee- rend de plaats van de doorbraak openleg gen. Talrijke stukken geschut, machine wapens en 280 volkomen uitgeputte bols jewisten werden binnengebracht. De be manningen der enkele onaangetast geble ven bunkers waren dood. De rest werd bij het terugtrekken door de artillerie in rechtstreeksch vuur gedecimeerd. SOVJET-DIENSTPLICHT VOOR VROUWEN. Het verhoor van de sovjet-vrouwen, die de afgeloopen week gevangengenomen zijn en door ae bolsjewisten tot dienst in de vrouwenbataljons waren geprest, heeft doen blijken dat voor een groot deel der vrouwelijke bevolking een rechtstreeksche militaire dienstplicht bestond. Zware straf fen troffen de vrouwen, die trachtten zich aan dezen dienstplicht te onttrekken. Alle meisjesstudenten moesten, afgezien van haar bruikbaarheid voor den militairen dienst, een cursus van tenminste 580 uur volgen. Op deze cursussen werden de vrou wen in het gebruik van pistolen, geweren en mitrailleurs geoefend en ook voorbereid voor den dienst bij het luchtwapen. Sinds 1934 was er bij het volkscommissariaat van oorlog een bureau, dat zich uitsluitend be zighield met de militaire opleiding van de sovjet-vrouw. (D.N.B.) Dat dit geen phrase en geen gruwel propaganda is, dat bewijzen ons de gebeur tenissen in Lemberg en andere steden, waar de bolsjewisten hun lusten botvieren. Communisme beteekent moord, laaghar tige sluipmoord, brutale marteling, af schuwelijke folteringen. De bolsjewistische machthebbers, die beweerden den heilstaat te zullen brengen, ontpopten zich als mis dadigers van de laagste soort. Tegen deze bolsjewisten trekt Europa ten strijde. Teneinde Europa van den onder gang te redden rukten de Duitsche legers, te zamen met hun bondgenooten, de sovjet unie binnen en de horden van Stalin wor den vernietigd. Een strijd op leven en dood wordt ge streden tusschen de beschermers van de Europeesche beschaving en de belagers van christendom en cultuur, tusschen de bou wers van het nieuwe Europa en de benden, die meenden ongestraft brandend en moor dend, alles te kunnen vernietigen. Toen het leek, alsof het noodlot, dat Europa bedreigde, niet meer te keeren was, toen sloegen de dappere Duitsche sol daten toe. toen rukten de geweldige legers van Adolf Hitler op en toenbegrepen ook duizenden Nederlanders, dat ook zij hun plicht hebben te vervullen. Duizenden Nederlanders grijpen naar de wapenen, een legioen wordt gevormd. Dui zenden dappere vaderlanders maken zich gereed, zij hebben de roepstem gehoord. Zij verstaan hun plicht, zij volgen het voor beeld der voorvaderen, waarop eveneens nimmer vergeefs een beroep werd gedaan, als het" erom ging onze heiligste goederen met de wapenen in de vuist te verdedigen. Communisme is moord. Daartegen te strijden is de plicht van lederen Nederlan der. daarom is het ook uw plicht u te mel den bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. In Berlijnsche politieke kringen zoo ver neemt het A.N.P. van wel ingelichte zijde, verklaart men in verband met de zware verliezen, welke de Engelsche luchtmacht Woensdag tijdens de gevechten boven het Kanaal heeft geleden, dat vooral ook het verlies van piloten voor de Engelschen bij zondere aandacht verdient, daar de be manningen van de 54 Britsche vliegtuigen of neergeschoten zijn of boven het bezette gebied gedwongen waren een noodlanding te maken. Men beschouwt derhalve van Duitsche zijde het resultaat van de Woensdag gele verde luchtgevechten boven het Kanaal als .een zwarte dag voor de Britsche lucht vaart.'' De Britsche luchtmacht heeft Woensdag haar zwaarste nederlaag sedert het begin van haar z.g „non-stop offensief" op de bezette Kanaalkust geleden, zoo wordt het D.N.B. van wel ingelichte militaire zijde medegedeeld. Onder de 54 neergeschoten Britsche vliegtuigen bevonden zich 40 ja gers, een onwaarschijnlijk hoog getal, zoo dat alleen op dezen eenen dag de Britsche jachtvliegerij meer dan het dubbele aantal jachtvliegtuigen heeft verloren dan de Britsche luchtvloot bij haar eersten grooten aanval boven het Kanaal op 18 Juni in totaal heeft verloren. Tegenover de 54 neer geschoten Britsche vliegtuigen staat het verlies van slechts drie Duitsche jachttoe- stellen. Dit is een verhouding, welke de lei ding van de Britsche luchtvloot te denken moet geven. Een offensief, dat, terwijl het bedoeld was als een ontlastende actie voor de ver bonden bolsjewisten, tot dergelijke verlie zen der Britten leidt, kan, gezien op langen van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 7.15 uur en gaat onder te 22.02 uur. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Nieuwe bonnen aangewezen. (Binnenland, 2e Blad). Katwijksche logger door bom getroffen; een matroos gedood. (Gemengd, 2e BI.) Bijeenkomst van het sociaal-economisch genootschap „Nederland en Europa". (2e Blad). Buitenland De strijd in het Oosten. (Ie Blad). Toenemende spanning in het Verre Oosten. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1