LEIDSCH DAGBLAD - Twecfe tri WocwjdKj 23 Juli 1941 BINNENLAJSD f. 70.000 voor het Duitsche Roode Kruis Technische noodhulp in Nederland van Overneming contract-varkens AGENDA Winterhulp Nederland r* DAGBLADRECLAME FEUILLETON Een man verdween.. AAN MEVROUW SEYSS-INQUART OVERHANDIGD. Het A.N.P. meldt: Nederlandsche mannen strijden aan het front tegen de bolsjewieken. Nog duizenden anderen melden zich aan en maken zich ge reed hun kameraden te volgen. Nederland sche vrouwen willen niet achterblijven en zoo zij al niet naar het front zullen gaan, willen zij toch mede haar offer brengen voor de gemeenschappelijke zaak, bescherming der Europecsche cultuur. De beste vorm van steun is voor de vrouwen steun aan hel. roode kruis. Spontaan is een beweging ont staan om gelden bijeen te brengen voor het Duitsche roode kruis. Spontaan hebben nationaal socialistische vrouwen zich bereid verklaard gelden in te zamelenIn zeer korten tijd is reeds een aanmerkelijk bedrag oijccngebracht, een belangrijke som is thans reeds afgedragen. Gistermiddag overhandigde mevrouw. O. de Ruiter-van Lankeren Matthes uit Am sterdam, de leidster van de Nederlandsche nationaal socialistische vrouwen organisatie, ten huize van den rijkscommissaris aan mevrouw Seyss-Inquart een bedrag van 70.000 gulden gevat in een enveloppe, welke gesierd was met een lint in de kleuren der N.S.B. en met een gouden trouwring als symbool een offer van een nationaal socialistische vrouw. Mevrouw Seyss-Inquart dankte geroerd voor deze prachtige gift. Een aangenaam onderhoud tusschen dc gastvrouwe en haar tot enkele personen beperkte gezelschap volgde, waarna mevrouw Seyss-Inquart een telegram aan den Führer heeft gezonden, dat in vertaling als volgt luidde: „Mijn Führer, Heden heeft de leidster van de Nederland sche nationaal socialistische vrouwenorgani satie 70.000 gulden voor het Duitsche roode kruis overhandigd. Deze zijn door de N.S. V.O. voor den gemeenschappelijken natio naal socialistischen strijd tegen het bolsje wisme ingezameld. Ik acht mij gelukkig u, mijn Führer. deze bijdrage als teeken v&n de solidariteit der Nederlandsche nationaal socialistische vrouwen te kunnen doen toe komen. Heil mijn Führer". Ten slotte vernamen wij nog, dat als restant van de bovengenoemde inzameling, die ruim f. 80.000 opleverde, een bedrag van f. 10.000 is overgedragen ten behoeve van de Nederlandsche oorlogsinvaliden. OPRICHTINGSVERGADERING TE AMSTERDAM. In de goed bezette tooneelzaal van Bel le vue te Amsterdam is gisteavond de op richtingsbijeenkomst gehouden van de tech nische noodhulp in Nederland, een organi satie, die reeds vele jaren in Duitschland haar onschatbare diensten op onmiskenbare wijze heeft bewezen en die thans niet alleen tot Nederland, maar ook tot tal van andere landen zal worden uitgebreid. Kreisleiter Paustian, die een inleidend woord sprak, wees erop, van hoe groot be lang het ongestoord functionneeren der openbare bedrijven gas, electriciteit, waterleiding is, hoewel men het belang ervan meestal eerst dan inziet, wanneer men een dezer zaken moet ontberen. Spr. heette onder de aanwezigen in het bijzonder welkom majoor dr. Fr. Beek, Hauptbereitschaftsführer in den Verbin- dungsstab Niederlande der Technische Not- hilfe, den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, kolonel S. Tulp en den heer Woudenberg, commissaris van het N.V.V. Majoor dr. Beck, die daarna het woord nam, schetste in korte trekken het ontstaan van de Technische Nothilfe (T.N.) in Duitschland, onmiddellijk na den wereld oorlog. toen, temidden van een allerwege chaotischen toestand, welke door het ver drag van Versailles in de hand werd ge werkt. oude frontsoldaten, hoofd- en hand arbeiders, studenten en anderen zich ver eenigden tot plaatselijke afdeelingen, met isslecht. het doel, het functionneeren van de vitale bedrijven, die onder stakingen en sabotage hadden te lijden, te verzekeren Zij stelden alles in het werk om eventueele schade te voorkomen en, waar eenmaal aan gericht, zoo spoedig mogelijk te herstellen. Daarmede arbeidden zij voor het geheele volk. Duitschland wil thans deze organisatie ook voor andere landen ter beschikking stellen. In Nederland en in verschillende andere landen heerschen thans toestanden, die de oprichting van een technische noodhulp hoogst gewenscht maken. De T.N. is een vast hulporgaan van de politie voor belangrijk openbaar hulpwerk van technischen aard. Zij bestaat uit een klein bestuur van hoofdambtenaren, uit een kern van leiders, die hun taak als eere ambt vervullen en uit de vereischte tech nische helpers, vereenigd in plaatselijke groepen. Misschien zijn er, die tegenwerpen, dat de T.N. niet noodzakelijk is, wijl de openbare bedrijven van gas, electriciteit, waterleiding spoorwegen, telefoon, enz. zelf ploegen heb ben voor eventueele storingen. Dit is inderdaad waar, maar deze zijn niet berekend voor catastrophen van grooten omvang. Dan is het noodzakelijk, dat er een corps uitgelezen, technische helpers klaar staat, om onmiddellijk bij te staan. Wie heeft de T.N. noodig? Het antwoord op deze vraag moet allereerst negatief zijn: zij, die in publieke diensten, als politie, brandweer, g.g.d., roode kruis, W.A.. Waffen S.S. e.d. werkzaam zijn. komen niet in aan merking. Zij immers moeten in die functie hun taak vervullen. De T.N. heeft noodig goede vakmenschen, liefst ook niet zóó heel jong, rustige, be daarde menschen, die het werk, dat zij te doen hebben, eerst goed bekijken, overleggen en dan aanpakken. De T.N. wordt geen groote organisatie, die papieren leden zoekt, maar een kleine elite- orjanisatie, waarschijnlijk een paar duizend man over het geheele land. Niet in elk dorp komt een groep van de T.N., slechts in be langrijke plaatsen. Zoo' ligt het in de be doeling in Noord-Holland afdeelingen te stichten te Amsterdam, Haarlem, Hilver sum. Bussum, Zaandam, Alkmaar, Velsen- IJmuiden en Den Helder. Deze plaatselijke groepen bestrijken ook de omgeving. Elke plaatselijke groep heeft een leider, die echter geen vakman behoeft te zijn. De manschappen zijn in drie takken in gedeeld: een technische dienst, een hulp dienst en een algemeene dienst, die ieder hun eigen taak te vervullen hebben. De technische dienst omvat de gas-, electriciteits- en waterleidingswerken. De hulpdienst heeft tot taak het in orde maken van straten en bruggen, die bij een even tueele catastrophe vernield zijn, het zoo noodig opblazen van bouwvallige perceelen, hulpverleening in geval van grooten brand, enz. Zooals hieruit blijkt zijn hiervoor vooral arbeiders uit de bouwvakken noodig: grond werkers, timmerlieden, metselaars, smeden, loodgieters, fitters, lasschers, enz. Dr. Beek wees er in dit verband nog op, dat hier te lande jaarlijks door boschbran- den voor millioenen guldens wordt ver nietigd. Met een goed georganiseerde T.N zal ook dit euvel krachtdadig bestreden kunnen worden. Natuurlijk heeft de T.N. ook middelen noodig: auto's,gereedschappen en materiaal. Voor Amsterdam wordt hiervoor een bedrag van f. 100.000 geraamd. Reeds heeft de rijkscommissaris uit de hem ten dienste staande fondsen een zeer belangrijk bedrag hiertoe ter beschikking gesteld. De leden van de TN. betalen een bijdrage naar draagkracht, zij het ook, dat de minst kapitaalkrachtigen met een bijdrage van bijv. 10 cent per jaar zouden kunnen vol staan Dan zijn er nog donateurs en instellingen, die het nut van de T.N. inziende groo- tere sommen willen bijdragen. Wij werken oo ging spr. voort voor iedereen, zonder aanzien des persoons. Wijl de mogelijkheid van een ongeval bij het werk van de T.N. niet uitgesloten kan worden geacht, zijn alle deelnemenden daartegen verzekerd op gelijke wijze als zijn in hun dagelijkschen werkkring verzekerd zijn. De betaling voor net werk van de T.N. Als de T.N.-man wordt opgeroepen en bij voorbeeld 72 uren achtereen zou moeten helpen wat als grens van het prestatie vermogen moet worden beschouwd zou hij toch niet meer betaald krijgen dan hij met zijn gewonen arbeid stel dus plm. 25 uur intusschen zou hebben verdiend. Zouden er instanties zijn, die hem méér willen betalen, dat gaat dit meerdere in de plaatselijke kas en dient tot vervolmaking der uitrusting. Want en daarmede besloot dr. Beek zijn zeer interessante en met humor ge kruide uiteenzetting het principe van de T.N. is: het belang van de gemeenschap gaat boven het eigen belang. Allen voor de ge meenschap! De gemeenschap voor allen! Na de pauze gedurende welke zich velen reeds als lid opgaven werden nog twee korte films, ter toelichting van het werk der T.N. vertoond. Het adres voor aanmelding is: Kreislei- tung N S.D.A.P. in Noord-Holland, Heeren gracht 478, Amsterdam-C. MET LEVEND GEWICHT VAN 40 a 50 K.G. In de eerstvolgende weken zal. de Ned. Veehouderij Centrale een aantal contract varkens afnemen, met een levend gewicht tusschen 40 en 50 k.g. Voor deze varkens zal bij levering worden uitbetaald f0.79 per k.g. levend, franco leveringsplaats. De levering dient te geschieden door tus- schenkomst van een erkenden handelaar, die voor zijn bemoeienissen f. 0.50 per loo- per ontvangt van den leverancier. Bij te gering aanbod zal noodgedwon gen moeten worden overgegaan tot ver plichte levering, waarbij zal worden uitbetaald f. 0.75 per k. g. levend, af boerderij. Bij deze gedwongen levering zullen de vrijwillig aangeboden loopers in aanmer king worden genomen. Daar bovendien, gezien de voederpositie, het voornemen bestaat in de naaste toe komst over te gaan tot overneming van de inestvarkens op een levend gewicht van 0070 k.g. wordt den varkenshouders aan geraden hun varkens langs dezen weg af te zetten. DE 45STE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Voor de komende Nederlandsche Jaar beurs, die van 9—18 September te Utrecht zal worden gehouden, bestaat "van deel nemerszijde groote belangstelling. Alle drie jaarbeursgebouwen, alsmede de industriehal en het geheele terrein Vredenburg zullen in gebruik worden genomen. Deze belang rijke deelneming is begrijpelijk. De Nederlandsche Jaarbeurs brengt han del en industrie met elkaar in contact, voor welke aanpassing aan de veranderde tijds omstandigheden thans een allereerste ver eischte is. De komende najaarsbeurs zal een belangrijke taak in dit opzicht vervullen en het Jaarbeursbestuur twijfelt niet, of de Nederlandsche zakenman zal er zijn voor deel mee weten te doen. DE NOORD-HOLLANDSCHE GEMEENTEGRENZEN. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben een commissie benoemd onder lei ding van prof. dr. H. N. ter Veen te Am sterdam. die de vraag zal hebben te be antwoorden, in hoeverre de huidige ge meentelijke indeeling en het beloop der be staande gemeentegrenzen, eventueel daar bij inbegrepen de provinciale grens, geacht kunnen worden te voldoen aan de eisdhen, die daaraan uit een oogpunt van doelmatig overheidsbeheer en maatschappelijk be lang moeten worden gesteld. Verwacht worden van deze commissie uitgewerkte voorstellen omtrent wenschelijke samen voeging van gemeenten of eenvoudige wij zigingen in het beloop der gemeentegren zen. Hierdoor dient bereikt te worden, dat tot in verre toekomst een gezonde ontwk- keling van de Noord-Hollandsche gemeen ten en daardoor van de provincie mogelijk wordt. Dit besluit is een uitvloeisel van een request van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland, dat in October 1940 verzonden werd naar aanleiding van de voorgenomen plannen van den secre taris-generaal van het departement van binnenlandsdhe zaken tot samenvoeging van Zaangemeenten. PAPIERINZAMELING OP DE SCHOLEN. Aanwezige grondstoffen mogen niet verloren gaan. De secretaris-generaal van Onderwijs, Wetenschappen en Cultuurbescherming heeft aan alle gemeente- en schoolbesturen den volgenden omzendbrief gericht: „Nu door de huidige omstandigheden de aanvoer van houtslijp en cellulose, de bui- tenlandsche grondstoffen voor de fabri cage van papier, sterk is teruggeloopen, is het noodig geworden het vraagstuk der pa piervoorziening met ernst onder de. oogen te zien, om zoo mogelijk een ingrijpende papierrantsoeneering, ook voor de scholen, te voorkomen. Met het oog hierop dient er in de eerste plaats voor te worden gezorgd, dat de in ons land aanwezige grondstoffen, waaron der oud papier de voornaamste plaats in neemt, niet verloren gaan, maar ten volle aan onze papierindustrie ten goede komen. Daar de scholen belangrijke hoeveelheden papier verbruiken, zijn zij ten nauwste bij dit vraagstuk betrokken en kunnen zij er ook in belangrijke mate toe bijdragen, het tekort aan grondstoffen te verkleinen. Dit kan geschieden door al het verbruikte pa pier (oude cahiers, versleten boeken, klad papier e.d.) op de juiste wijze te verza melen en af te leveren. Er wordt hierbij de aandacht op gevestigd, dat het papier af zonderlijk dient te worden verzameld en dat er zich geen ander afval tusschen mag bevinden. Het papier moet worden afgeleverd aan den erkenden vakhandel, waarbij voor oude cahiers en ander schrijfpapier enz. een zekere vergoeding kan worden ontvangen. In gemeenten met meer dan twintigdui zend inwoners is of wordt een ophaaldienst georganiseerd, .waarbij elke wijk door een vasten kleinhandelaar (leurder) wordt be diend. In de kleinere gemeenten is men vrij in de keuze van den handjelaar. Voor afneming van grootere hoeveelheden van ten minste tweehonderd k.g., kan men zich ook wenden tot den tusschen-, respectieve lijk groothandel. Voor alle handelaars geldt de eisch, dat zij in het bezit moeten zijn van een door het Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen verleende vergunning. Dit Bu reau, gevestigd Paleisstraat 7, te 's-Graven- hage, verschaft desgevraagd inlichtingen betreffende adressen van tusschen- en groothandelaars. Ik verzoek u, er zorg voor te dragen, dat door de hoofden der onder uw bestuur staande onderwijsinrich tingen het noodige wordt verricht om de in dezen algemeenen brief omschreven re geling te doen slagen." INPOLDERING BIESBOSCH. Het Rijk zal de gronden niet vorderen. Blijkens mededeeling van Ged. Staten van Noord-Brabant aan de Prov. Staten, heeft het Rijk afgezien van de vordering der gron den aan den Biesbosch, aldus „De Tijd". Zooals bekend had het Rijk indertijd vor dering overwogen, omdat het van oordeel was dat de eigenaren der Biesboschgronden niet voldoende medewerking zouden verlee- nen aan de plannen van ruilverkaveling en het in cultuur brengen van deze gronden, welke plannen door de Rijksinstanties waren ontworpen in verband niet de inpoldering van dit gebied. Nadat dit voornemen van het Rijk bekend was geworden, hebben de eigenaren der Biesboschgronden een vergadering gehouden waarin zij besloten hebben zelf ruilverkave ling aan te vragen. Het resultaat hiervan is geweest, dat het Rijk, blijkens bovenaange haalde mededeeling. van de vordering der gronden heeft afgezien. MR. A. J. A. A. BARON VAN HEEMSTRA 70 JAAR. Gisteren is mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-burgemeester van Arnhem, oud-advocaat-generaal bij het Arnhemsche gerechtshof en oud-gouverneur van Suri name, 70 jaar geworden. De belangrijke loopbaan van den heer van Heemstra, de belangrijke functies welke ook in buiten-ambtelijk verband door hem zijn vervuld, de bijzondere achting en erkente lijkheid welke hem in talrijke en zeer ver scheidene kringen der samenleving worden toegedragen, doen begrijpen, dat zeer velen er prijs op hebben gesteld, den 70-jarige van hun gevoelens te doen blijken. Overstelpend groot is dan ook het aantal gelukwenschen en huldebetuigingen, welke den heer Van Heemstra gewerden. Oegstgeest (Geversstraat 13)Gemeente Gods. Nam. 7% uur. Donderdag. K a t w ij k-Z e e: Casa Cara, de heer Wild schut van Rotterdam. Nam. 8 uur. K a t w ij k-Z e e, 8 uur nam. Casa Cara: ds. Wildschut. DAGELIJKS. Lakenhal: Tentoonstelling ,.De Kunst om de Kunst" (t/m. 27 Juli): Werkdagen 105, Zon dags 15 uur, tSEOSGOPEN f 18 laar: 14 jaar: 9 alle leeftijden. Luxor-theater: „Een leven lang" t Dagelijks nam 2 en 8 u ir Zondag 27 uur door) voorstelling Lido-theater„Onder gele vlag" t Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 u Woensdag en Zaterdag ma- tlnée 2.30 uur Trianon-theater: „Vergeet mij niet" Dagelijks 2 en 8 uur 's Zondags van 26.30 uur doorl' voorstelling. Casino-theater: „Feest ln de Jordaan" Dagelijks 8 uur Woensdag en Zaterdag ook 2% uur Zondags te 2 en 8 uur nam Rex-theater: „Liefde, vrouwen en Juweelen" Dagelijks 2 en 8 uur nam.: Zondag 26% uur doorl voorstelling Nova-theater (Katwijk aan Zee)Nam. 8 uur „Als het kinderhart spreekt" (Zondags gesloten). De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 19 Juli 20 uur tot Zaterdag 26 Juli 8 uur waarge nomen door de Apotheek van Driesum, Mare 110 Tel. 20406 en de Zuider-Apotheek. Lammen - schansweg 4. Tel 23553. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door de Oegstgeestsche Apotheek. Wil- helminapark 8. Telef. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorin.: 17% gr. C. (65 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zfll" 12 uur 'smiddags: 20 gr. Celslus. Gironummer ran de W. H. N. 5 5 5 3. De Banb van de W.H.N, Is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk ln veler leven. DE EERSTE WEG IN HET URKERLAND. Naai- wij vernemen, zal op 30 Juli de aan leg' van de aardebaan met gewalste ver harding voor den eersten weg in het Urker- land worden aanbesteed. Dit zal worden de weg van de Ranispol naar het geprojec teerde dorp C., de zoogenaamde Kamper Weg. Voor Urk is dit zeker een teleurstelling te noemen, daar Urk zeker onmiskenbaar voordeel had gehad van een directe goede verbinding met het nieuw verworven land. (Vad.) VERSPREIDE BERICHTEN. Jhr. V. P. A. Beelaerts van Blokland is met ingang van 1 Augustus a-s. tot bur gemeester van de gemeente Barendrecht benoemd, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Heerjansdam. vvoncentreer op hel krachtigste reclame-middel Door LESLIE FORD (29 Aangezien ze van Buck gehoord had, dat lk er op uit was den kolonel te trouwen, dacht ik dat ik er nog wel een schepje op kon doen. om des te beter mijn ware be doelingen ten opzichte van haar te verber gen. „Ik moet hem eens om advies vragen. Ik heb tegenwoordig zooveel te stellen met mijn zeventien jarigen zoon. Het is toch zoo verkeerd, zoo jong te trouwen zooals ik" Ik liep door den langen, vroolijk door de zon beschenen salon terug en keek nog eens achterom. Pearl had een sigaret aan gestoken en blies diep in gedachten den rook door haar neus. In elk geval: de eer ste ronde was voor mij geweest, en het eer ste bloed ook. Mijn eenige vrees was dat dit tot de ooren van Buck zou doordringen, want dan kon ik. om zijn eigen gezegde te citeeren, wel „op het dak gaan zitten" Maar Pearl zou met de jaren wel te ver standig geworden zijn voor zulke directe methoden tenminste dat hoopte ik. Ik liep den hoek om naar de groote hal. en wilde dat ik de conversatie met Pearl nog een oogenblikje langer had voortgezet. Kolonel Primrose stond bij de balie van de hoteladministratie en aan het eind van de gang naar onze kamers zag ik den groo ten blonden keurig gekleeden Ridley op hem af komen Ik probeerde weg te glippen naar de krantenkiosk, maar de kolonel die oogen in zijn nek heeft draalde zich om en wenk te mij. „Luister U even", zei ik, „ik heb daarnet een beetje werk gemaakt van dat pracht- nummer van een vrouw die zooveel werk maakt van uw vriend den sergeant. Ver wonder U dus over niets wat U hoort". „Daarvoor ken ik U al te lang", zei hij glimlachend. „Maar ik zou nog graag wat van U willen weten". „Ik weet niets, nergens over", zei ik be slist. „En bovendien komt daar Ridley". Alexander Ridley keek ernstig en meewa rig bezorgd. Hij nam een stoel en ging te genover mij en den kolonel zitten. „Mijn vrouw heeft uw boodschap gekre gen, kolonel", zei hij. „Ik vrees dat ze niet in staat is om met vragen geplaagd te wor den. Ik tracht een dokter voor haar te vin den. zonder nu direct Mammoth er /oor op te bellen. Zij is vreeselijk overstuur. George was haar eenige broer. De band tusschen hen beiden „Ik heb niet het plan, haar te plagen, mijnheer Ridley", zei de kolonel. „Ik tracht alleen inlichtingen te verzamelen van ieder een die daar gisteravond in de buurt ge weest is." Ridley knikte. „Ik.kan U wel alles vertel len wat mijn vrouw weet. Zij ging gister avond naar het restaurant om naar het dansen van de jongelui te gaan kijken. Onze neef en nicht Winston een char mant jonggetrouwd stel kampeeren daór ct hun woonwagen. Mijn vrouw was de laatste dagen niet heelemaal in orde ze heeft last van de hoogte. Ze had hoofdpijn en ging naar den woonwagen, om wat te gaan liggen en op Lisa te wachten. Ik voor mij meen dat het kmd oud genoeg is om een beetje vrijheid te hebben, maar U weet hoe moeders van eenige dochters zijn". Ik luisterde met open mond. Hij speelde werkelijk schitterend comedie! „Ze ping dus op een bed liggen en is ln slaap gesukkeld. De kinderen kwamen om streeks elf uur en wekten haar. Zij haalden haar over. Lisa toe te staan dien nacht bij hen te blijven slapen, en omstreeks half twaalf ging ze naar het hotel terug. De rest weet U". „En U, mijnheer Ridley?" informeerde kolonel Primrose. „Ik zat op mijn kamer te lezen. Eerder in den avond ben ik naar beneden geweest om een paar telegrammen te versturen, en te gen elven ben ik nogmaals naar beneden gekomen om wat te drinken. Ik ben nog naar buiten geloopen om mijn vrouw en dochter tegemoet te gaan, maar ik had geen zaklantaarn. Het was zoo donker dat ik maar weer naar mijn kamer terugging." Ik kreeg kippenvel, toen ik me Ridley voorstelde op weg om haar beiden op te zoe ken. En dan omkeerend, omdat hij dacht dat hij beter met haar af kon rekenen in de zoogenaamde intimiteit van zijn kamer. „Wanneer hebt U George Pelham het laatst gezien?" „Wij hebben samengegeten, nadat wij met juffrouw Chapman teruggekomen wa ren", vertelde Ridley. „Hij bleef hier bene den en praatte met een van de jongedames van het orkestje. Hij zei dat hij later Bar bara en Dick wilde opzoeken. Dat heeft hij blijkbaar niet gedaan, anders zou mijn vrouw hem gezien hebben. Tenzij hij daar geweest is, voordat zij het restaurant ver liet". „Weet U zeker dat zij hem niet gezien heeft?" vroeg de kolonel. „Ja, heel zeker. Ik heb het haar speciaal gevraagd, en ik heb geen reden te denken "at. zij niet volkomen openhartig was". Kolonel Primrose knikte. „Hoe stond uw vrouw tegenover het huwelijk van haar broer met juffrouw Chapman?" Ridley aarzelde. Toen zei hij met tegen zin, maar toch niet al te opvallend: .Eer lijk gezegd, kolonel Primrose, zij zou liever crewild hebben dat hij niet nu. op dit oogen- bllk, trouwde. Zooals U natuurlijk ontdekt zou hebben daarom heeft het ook geen zin, niet dadelijk alle kaarten op tafel te leggen zou zijn huwelijk een zeer bedui dende verandering in Lisa's vooruitzichten gebracht hebben". De donkere doordringende oogen van den kolonel bleven hem voortdurend observee- ren. „Hoe bedoelt U dat, mijnheer Ridley?" Ridley aarzelde opnieuw en ging daarna vlot verder: „Mijn schoonvader liet zijn vermogen na aan zijn kleinkinderen, onder beding dat het pas verdeeld zou v/orden, wanneer het jongste kleinkind eenentwintig jaar zou worden. Lisa is de jongste. Zij is negentien en zou vermoedelijk dus over an derhalf jaar een zeer belangrijk fortuin erven. Wij hebben nog een getrouwden zoon en de jonge Winston heeft nog een broer. Als een van de kinderen mijn vrouw, mevrouw Winston en George ten tijde van de verdeeling geen nakomelingschap zou hebben zooals George, indien hij niet trouwde zou deze slechts een onbelang rijk bedrag uit de nalatenschap krijgen. George vond dit weinig belangrijk, doordat zijn moeder hem haar geheele fortuin had nagelaten. Ik ben er zeker van dat zijn be sluit om nu met juffrouw Chapman te trou wen. in het geheel niet door een van deze overwegingen" was beïnvloed. Welbeschouwd had hij al drie jaar lang* pogingen gedaan, haar te trouwen. Indien het hem om een aandeel in de nalatenschap van zijn vader te doen geweest was voor zijn kinderen, zou hij veel vroeger getrouwd zijn. Och. en zoo als U weet, zit juffrouw Chapman er zelf heel warmpjes in. „Met andere woorden: als Pelham ge trouwd was binnen anderhalf jaar en een kind had zooals ongetwijfeld het geval geweest zou zijn, zou de verdeeling weer voor minstens eenentwintig jaar uitgesteld geworden zijn?" „Precies" zei Ridley. Ik zat hem maar aan te staren, zelfs nu mij weer te binnen schoot, wat mevrouw Chapman mij daarover verteld had. Kolonel Primrose had zoo raak en koelbloedig pre cies de vraag gesteld, waar het op aan kwam „Als ik mij niet vergis, mijnheer Ridley, hebt U dan uw zwager niet juist geholpen en aangemoedigd in zijn plannen voor een onmiddellijk huwelijk?" Ridley glimlachte. „U kunt toch niet aan nemen dat ik erg enthousiast zou zijn voor een plan, waardoor mijn dochter verhinderd zou worden, in het bezit van haar erfenis te komen?" vroeg hij een beetje hoonend. „Maar als George zoo vastbesloten was te trouwen Lisa had geen geld noodig. Ik ben gelukkig nog in staat, mijn gezin te onderhouden. Juffrouw Chapman was een uitmuntende partij. Ik ken haar vader, of schoon ik nooit zaken voor hem gedaan heb Openhartig gesproken: ik meende zelfs dat een connectie met de familie voor mij per soonlijk meer profijt kon afwerpen, dan de verdeeling van de erfenis. Maar dat geldt natuurlijk niet voor mijn dochter, en ik zou niet-s willen doen om haar belangen te schaden. Nee, kolonel; U mag niet zeggen dat ik het huwelijk heb aangemoedigd In tegendeel: juffrouw Chapman zal U beves tigen dat ik nog getracht heb, hen te ver hinderen, overijlde stappen te doen." Ridley stond op. „Zoo staan de zaken, ko lonel. En nu, als U mij wilt excuseeren, zou ik graag naar mijn vrouw willen terugkee- ren. En als U mijn dochter soms ziet met een hartelijk lachje naar ons „wilt U haa- dan zeggen dat ze nu nog geen een entwintig is, en dat haar vader haar mist?" Hij ging weg: ik was op het kookpunt. „Maar daar is niets van waaiT' protes teerde ik heftig. „Ik bedoel dat hij het huwelijk niet aangemoedigd zou hebben. Hij heeft alles gedaan wat hij kon!" (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 8—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6