VACANTIE II BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 19 Juli 1941 Derde Blad Ne. 24942 82ste Jaargang De loterij van Winterhulp Nederland Kinderbijslag en werkloosheid Begrafenis mr. J. J. Schokking De inspecteur van het onderwijs in algemeenen dienst IIJN/T I» UITEREN, COMPAGNIE VAN ASSURADEUREN .NOG DRIEKWART MILLIOEN GULDEN WACHT OP U. Tijdens de warme zomermaanden, waarin wij thans leven, zullen weinigen denken "aan den winter. De mensch denkt immers in den zomer liefst zoo weinig mogelijk aan den kouden winter en men heeft ook de neiging in den zomer minder te denken aan onze nationale instelling „Winterhulp Nederland", welke in den afgeloopen win ter zooveel-goed heeft gedaan en welljecok nu haar werk nog niet heeft gestaakt. Wel worden nu niet de maandelijksche collecten gehouden, doch W.H.N. heeft reeds eenige maanden geleden een zeer aanlok kelijke loterij georganiseerd. Nog zijn alle loten niet verkocht en nog liggen f. 750.000 aan prijzen te wachten op de winnaars Een verslaggever van het A.N.P. heeft over deze loterij een onderhoi^d gehad met de leiding van Winterhulp Nederland en deze deelde mede, dat reeds een kwart mlllioen gulden aan prijzen is uitbetaald waaronder een aantal prijzen van f. 1 000 en f.-500. Nog dezer dagen heeft een kleine pachter bij Goes een bedrag van f. 1.000 gewonnen, terwijl ook een inwoonster van Ginneken een prijs van f. 1 000 heeft gewonnen. Opmerkelijk is, dat de meeste groote prijzen terecht zijn gekomen bij menschen» die het zeer goed konden gebruiken. Zoo liep dezer dagen een verloofd paar in Arn hem te wandelen; het regende. Toch ble ven de beide jonge menschen even staan bij den lotenverkooper van W.H.N. en koch ten enkele loten. Onmiddellijk werden de enveloppen opengescheurd en het bleek, dat een lot recht gaf op een prijs van f. 500.—. Ieder begrijpt, dat het jonge paar. dat hoopt binnen niet al te langen tijd'in het huwe lijksbootje te stappen, zeer gelukkig was met deze som. Het was een aardige aan vulling van het spaarpotje, dat men in hun omstandigheden pleegt te maken. Een ander geval heeft zich te Breda af gespeeld. Ook hier liep een paar jonge men? schen te wandelen. Zij waren reeds ecnigen tijd getrouwd en de eerste spruit, een kindje van ongeveer een jaar, zat óp moeders arm. Rijk was dit jonge paar in het geheel niet, zelfs niet wat men noemt bemiddeld, toch wilden zij van hun gering bezit een kleinig heid beschikbaar stellen voor Winterhulp Nederland. Zij wisten,te offeren voor hun minderbedeelde landgenooten en wie zal hun kwalijk nemen, dat zij hierbij tevens hoopten op een prijs uit de loterij. En wer kelijk, het geluk was met hen, bij openen bleek, dat ook op hun lot f. 500. zou worden uitbetaald. Dit zijn slechts enkele gevallen uit de vele. Verder deelde de leiding van Winterhulp .Nederland mede, dat de directie van een der groote fabrieken in het Zuiden des lands een zeer navolgenswaardig voorbeeld heeft gesteld. Zij reeft ml. voor alle leden van het personeel een lot gekocht. Dezer dagen zullen de loten aan de menschen worden uitgedeeld. We zullen hopen, dat hier vele prijzen zullen vallen. Ten overvloede willen wij er nogmaals op wijzen, dat de kleinere prijzen onmid dellijk door den lotenverkooper worden uit betaald, de hoogere prijzen moet men aan de kantoren komen halen. Het aanlokke lijke van deze loterij is, dat men niet be hoeft te wachten op de trekking. Men heeft dus geen kans te vergeten, dat men nog ergens een lot heeft slingeren. Men koopt zijn lot en men weet onmiddellijk waar men aan toe is. Trekt men een niet, welnu dan heeft men een goede daad gedaan, het geld is voor Winterhulp -Nederland, die er de minderbedeelde landgenooten mee steunt.. Trekt men een prijs, des te aangenamer. maarvergeet in dit geval de armen niet. Nog liggen drie kwart millioen gul den aan prijzen te wachten, ieder die een lot koopt heeft kans op een prijs. Overal komt men de verkoopers van de loten tegen. Zij loopen op straat, zij zitten in hun kios ken. Men hoeft ze niet te zoeken. Koopt dus loten, wint ge een prijs, ge krijgt on middellijk betaald. Koopt dus loten, ge hebt kans op een prijs en helpt uw noodlijdende landgenooten. Loopt de verkoopers niet voorbij, maar koopt. EEN VERBETERING VERKREGEN. De persdienst van het N.V.V. meldt: Zooals men weet, werd op 1 Januari van dit jaar de kinderbijslagwet ingevoerd. De uitbetaling over het eerste kwartaal vond plaats na 1 April. Bij deze uitbetaling bleek, dat de gemeen telijke ambtenaren, belast met de steunver lening, van meening waren, dat de kinder bijslag. uitgekeerd aan arbeiders, die in de steunverleening waren opgenomen, gezien moest worden als loon, dat in een bepaalde week was ontvangen en hierdoor in aan merking kwam voor de toepassing van de wachttijdregeling. Kwam een arbeider die over het eerste kwartaal had gewerkt en die dus kinderbijslag ontving, na 1 April in den steun, dan moest hij eveneens eerst een wachttijd doormaken, aangezien hij immers geld in handen had. Hoewel deze opvatting formeel juist was, spreekt het wel vanzelf, dat zij in strijd kwam met de strekking van de kinderbij slagwet. Immers, de kinderbijslag is bedoeld als toeslag voor groote gezinnen. Bovendien is het geen loon, dat men op den uitbeta lingsdatum ontvangt, maar geldt de kinder bijslag over een heel kwartaal. De arbeider, die voor de steunregeling in aanmerking komt, kan dezen kinderbijslag vanzelfspre kend goed gebruiken voor extra-uitgaven en het ging dan ook niet aan, om hem dit als toeslag bedoelde bedrag eerst te laten besteden voor zijn noodzakelijk levenson derhoud, alvorens hem in de steunregeling op te nemen. Het N.V.V. heeft zich dan» ook, de onbil lijkheid van deze toepassing inziende, tot het departement van sociale zaken gewend mpt het verzoek de gemeentebesturen erop attent te willen maken, dat de kinderbij slag, die aan een arbeider, die steun ont vangt, wordt uitgekeerd, dient uitgekeerd te worden over het aantal weken, dat hij gedurende het kwartaal, waarover de bij slag werd berekend, heeft gewarkt. Het re sultaat van dit verzoek-is, dat de waarne mend secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken zich dato 14 Juli j 1. tot de gemeentebesturen heeft gericht met het volgende schrijven: „Ik acht het wenschelijk u hieronder een nadere uiteenzetting te geven van de wijze, waarop met de kinderbijslag, bij de vast stelling van de steunbedragen moet worden rekening gehouden. Ie. Wanneer de kinderbijslag aan een arbeider, die in de steunregeling is opgeno men, wordt uitgekeerd, heb ik er geen be zwaar tegen, dat dit bedrag wordt uitge keerd over het aantal weken, dat hij gedu rende de periode, waarover deze bijslag werd berekend, gewerkt heeft. Komt hij, rekening houdende met het dan gevonden weekloon, aan de hand van de ten uwent geldende wachttijdregeling, voor een wacht tijd in aanmerking, dan behoort hem als nog een wachttijd te worden opgelegd. Bij de bepaling van dezen wachttijd moet uiteraard rekening gehouden worden met eventueele wachtweken, welke hij al heeft doorgemaakt,'voordat hij in de steunrege ling werd opgenomen. Wellicht ten overvloede moge ik er de aandacht van uw college op vestigen, dat korting van de kinderbijslag in dit geval op het steunbedrag niet behoeft plaats te hebben. 2e. Wordt iemand na ontvangst van een kinderbijslag werkloos en meldt hij zich aan voor steun, dan kan eveneens boven staande gedragslijn gevolgd worden. 3e. De kinderbijslag echter, uitgekeerd aan gedeeltelijk werkloozen en aan perso nen, die een tegemoetkoming ontvangen, omdat zij door de bijzondere economische omstandigheden minder dan het normale loon kunnen verdienen, behoort voor 2/3 deel c.q. ten volle van de berekende uit- keering te worden afgetrokken. 4e. Is de kinderbijslag aan laatstbedoel de arbeiders uitgekeerd, toen zij nog hun normale inkomen hadden, terwijl zij zich daarna voor een aanvullend steunbedrag of een tegemoetkoming hebben aangemeld, dan behoort aan de hand van het boven staande in bepaalde gevallen eveneens een wachttijd te worden opgelegd." Onder veel belangstelling is Vrijdagmid dag op de algemeene begraafplaats te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stof felijk overschot van mr. J. J. Schokking, oud-minister van Justitie, oud-lid van den Raad van State. Ter begraafplaats werden ongemerkt de secretaris van den raad van State. jhr. mr. de Beaufort, voorts leden en oud-leden van dat college. De Nederl. Heiv. Gemeente te Aeiden, waar mr. Schokking predikant is geweest, was vertegenwoordigd door ds. D. Kuilman en dr. J. de Wit. Voorts waren vertegenwoordigd velen, met wie de thans ontslapene in politiek verband heeft sa mengewerkt. O m. mr. J. R. H. van Schaik. Vliegen, baron van Boetzelaer van Dubbel dam. J. ter Haar, J. R. Snoeck Henkemans en Krijger. Verder werden nog opgemerkt de heerea Van do Helm burgemeester van Pijnacker, mr. Korteweg, administrateur aan het departement van Justitie, G. de Jong, directeur van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart en secretaris van den Hervormden Scheepsraad, P. A. van Agge- len, namens het hoofdbestuur der confes- sioneele vereeniging, J. Wilbrink, wethou der van Leiden, mr. J. P. Fockema Andreae, voorzitter van de Rijkscommissie voor het woordenboek der Nederlandsche taal, mr. J. G. van Blom, oud-secretaris-generaal van het departement van Justitie, mr. Fokker, oud-secretaris van het college van regen ten der rijkswerkinrichting voor vrouwen te Leiden. De kist werd o.m. gedekt door een bloem stuk van den Raad van State. Aan de groeve sprak prof. dr. J. de Zwaan uit Leiden een woord van gedachtenis. Hij schetste mr. Schokking als herder en lee- raar en zeide, dat hij ook overigens een ge weldige levenstaak volbracht heeft, waar van hij zich onberispelijk heeft gekweten. Met mannen als De Savornin Lohman, dr. de Visser en prof. Slotemaker de Bruine heeft mr. Schokking de fiere gestalte der christelijke getuigenis op het schild ge heven. Daarna heeft een zoon van den ontsla pene dank gezegd voor alle belangstelling. TOEZICHT OP DE OPVOEDING TOT EEN JUIST BESEF VAN ORDE EN TUCHT. Met het nieuw ingestelde inspectoraat van het onderwijs m algemeenpn dienst is volgens beschikking van den secretaris generaal van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming belast de heer dr. D. G. Noordijk te 's-Gravenhage. De nieuwe functionaris is belast met het tcezicht op de opvoeding tot een juist be- „ef van orde en tucht aan alle scholen, be halve aan de universiteiten en hoogescho- len, dus aan scholen voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs, middel baar en lager nijverheidsonderwijs, mid delbaar en lager land- en tuinbouwonder- wijs. uitgebreid lager onderwijs, gewoon en buitengewoon lager onderwijs, alsmede het toezicht op de handhaving van de orde en de rust aan deze scholen, dit alles onder oppertoezicht van den secretaris-generaal. Hij heeft het recht, indien hij bij de uit oefening van het toezicht op de opvoeding tot een juist besef voor orde en tucht en op de handhaving van de orde en de rust aan de scholen tot de gevolgtrekking komt, dat hetzij incidenteele, hetzij algemeene Xï- FvanG- uit u liet elk jaa-r op 1700 M hoogte zun blik dwalen over het ober eng at) t m - - - Nu TUURT H'j OP I.70 M. HOOGTE OVER DE DREMTSCHE HEI'. EM WIST .fli.ET,/daj ons lamd zoo mooi was maatregelen van staatswege noodzakelijk zijn, a^n den secretaris-generaal daarom trent voorstellen te doen. Dr. Noordijk is geboren in 1883 te Vlaar- dlngen, bezocht de H.B.S. met 5-jarigen cursus te Schiedam en studeerde Duitsche taal en letterkunde. Hij is in het bezit van alle middelbare en academische bevoegd heden voor dit vak en promoveerde in 1925 aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam op het onderwerp: „Untersuchun- gen auf dem Gebiete der Kaiserllthen Kanzleisprache im 15 Jahrhundert." In 1910 werd hij leeraar aan de rijks H. B.S. te Veendam, in 1914 aan de rijks H. B. S. te Gouda en aan het gemeentelijk gymnasium aldaar. Sedert 1924 was hij lee raar aan het gemeentelijk lyceum aan het Stokroosplein te 's-Gravenhage, ook enkele jaren aan het 1ste gymnasium aan de Laan van Meerdervoort. Van 1 September 1925 af is hij mede docent aan de stichting „School voor taal en letterkunde" te Den Haag. Jaren lang was hij lid van de com missie voor de lagere en middelbare examens in de Duitsche taal. De laatste jaren is hij speciaal belast met de leiding der acte examens 1. o. Duitsch. Dr. Noordijk is lid van het opvoeders- gilde der N.S.C. en medewerker aan het or gaan: „opvoeding in volkschen geest." VERHANDELEN VAN PAARDEN. In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van den Secretaris-Generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, waarbij, onverminderd het be paalde in het paardenbesluit 1941 (handel en prijzen), het verhandelen en het ver vreemden van paarden), welke voor 1 Janu ari 1939 zijn geboren, gedurende het tijd vak, beginnende met ingang van den dag van de in werking treding van dit besluit en eindigende met ingang van een nader door den Secretaris-Generaal te bepalen tijdstip, is verboden. De verbodsbepalingen, gesteld in het eerste lid, gelden niet, indien en voorzoover daarvan door of vanwege de landbouw-cri- sis-organisatie ontheffing is verleend en de aan de ontheffing zoo nooéfig verbonden voorwaarden zijn nagekomen. INDROGING VAN HUISHOUDZEEP. De langdurige droogte heeft tot gevolg gehad, dat het gewicht der enkele stukken huishoudzeep, die 120 gram of welker dub bele stukken 240 gram moeten wegen, in sommige gevallen belangrijk achteruit is gegaan. Hierdoor wordt bij het publiek de indruk gevestigd alsof voor de bonnen „minder" zeep wordt ontvangen, dan waarop het recht heeft. Niets is echter minder waar. Het gewichtsverlies is te wijten aan het verdampen van het water. Een ingedroogd dubbel stuk zeep van b.v. 210 gram bevat evenveel vetzuren als een versch stuk van 240 gram, zoodat het waschvermogen van beide stukken zeep onveranderd is gebleven. Door de sectie zeep van het rijksbureau voor chemische producten wordt in samen werking met de keuringsdiensten van waren scherp toegezien op de belangen van het publiek.' EEN NIEUW SPOORBOEKJE. Sinds 5 Mei 1941, toen het laatste spoor boekje van de Nederlandsche Spoorwegen verscheen, zijn tien wijzigirlgsbladen uitge komen. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft besloten deze tien bladen in het op morgen nieuw uit te geven spoorboekje vast te leggen. DE BEVORDERING VAN EN DE STEUN AAN DE NEDERLANDSCHE TOONEEL- SCHRIJFKUNST. De toekomst van het vaderlandsche tooneel. Een verslaggever van het A.N.P. had de zer dagen een onderhoud met den leider van het dramaturgisch bureau van de af- deeling Theater en Dans van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten, den heer J. A. van Kersbergen. De eerste opgave, welke het bureau zich heeft gesteld zoo zeide hij is de bevor dering van en de steun aan de Nederland sche tooneelschrijfkunst. Behalve dit is het niet minder belangrijk ons volk bekend te maken met de werken van schrijvers uit het ons verwante Duitschland. Vooral ten opzichte van de tooneelcultuur der laatste jaren geldt nog bij vele Nederlanders de overtuiging dat over onze Oostgrens slechts geestelijke „barbaren'' te vinden zouden zijn. Het is een even grootsche als moeilijke taak te trachten op dit gebied een beter begrip te maken, waardoor het tooneel in ons land van zijn Angelsaksische eenzijdig heid verlost kan worden. Deze verruiming van den blik zal bovendien ongetwijfeld vruchtbaar werken op de eigen Nederland sche tooneelcultuur Ten aanzien van de vraag of hij ons hui dige tooneel goed geleid acht, antwoordde de heer van Kersbergen, dat hij zich ten aanzien hiervan alleen wil bezig houden met den geestelijken kant, dus die van het speelplan. In ons land zoo zeide hij leeft nog in talloozen de liefde voor het grootsche voor beeld van Willem Royaards. Ongeacht de tijdelijke onzuivere motieven, waardoor de theaters eenigen tijd geleden druk werden bezocht, is de liefde van den Nederlander voor het tooneel eerlijk en groot. Hiervan getuigt het getal der ongeveer 4500 amateur gezelschappen, die er in ons land bestaan. Men zou 12V2 jaar lang avond aan avond een voorstelling kunnen bezoeken zonder twee mapl dezelfde vereeniging te kunnen rlen spelen. Deze leekenspelers spelen grootendeels stukken van Nederlandsche schrijvers. Het beroepstooneel heeft deze schrijvers echter vrijwel in den steek gelaten. Dat de liefde voor de tooneelschrijf kunst evenwel onge- bluscht in veler harten brandt, getuigen de talrijke inzendingen van stukken, welke nu reeds op het departement zijn ontvangen. Verblijdend hierbij is, dat deze ingezonden worden uit alle streken van ons land, uit Zeeland en uit Groningen, uit Limburg en uit Friesland. De veel gesmade „provincie" toont als zoo dikwijls gezondheid en rugge- graat. Het hoofd van de afd. Theater en mettertijd speciale inzendingen van stuk ken in de streektalen mogelijk te maken en de opvoering er van te begunstigen. Ongetwijfeld bezit ons land ook werkelijk goede schrijvers. De internationale afbraak- Dans overweegt dan ook het denkbeeld machten hebben ons publiek weliswaar van het tegenovergestelde trachten te overtui gen. doch desondanks hebben vele tooneel- schrijvers tegen alle miskenning en dood zwijgen in doorgezet. Zooals bekend staat de mogelijkheid tot inzending van stukken nog tot begin Augus tus open. Vanzelfsprekend zyn de meeste Op 5 April j.l. werd aangekondigd, dat de bestuurders van de Onderlinge Oorlogs schade Verzekering Maatschappij hadden opgericht de Stichting tot Beheer en Admi nistratie van de „COMPAGNIE VAN ASSU RADEUREN". Het doel van deze stichting is onder vigueur van hare Reglementen particuliere assuradeuren (Compagniesassuradeuren) te vereenigen, die verzekeringen teekenen uit sluitend door bemiddeling van door de Stichting toegelaten makelaars (Compag niesmakelaars) Om als assuradeur tot de Stichting te wor den toegelaten wordt o.m. geëischt een ga rantie van f. 50.000. Slechts particuliere personen worden als Compagniesassuradeur toegelaten. Desge- wensebt kan een deskundig vertegenwoor diger voor hen optreden. Als Compagniesmakelaars kunnen wor den erkend; particuliere personen, firma's en vennootschappen, die het- assurantiebedrijf uitoefenen. Het Bestuur van de Stichting maakt thans bekend, dat het Algemeen Reglement is vastgesteld en aan het Departement van Financiën is ingezonden, waarop een ver klaring van geen bezwaar van den Waarne mend Secretaris-Generaal van dit Departe ment is ontvangen, volgens welke de Stich ting verderen voortgang kan geven aan hare werkzaamheid. Een exemplaar van bedoeld Reglement wordt op aanvrage gaarne gezonden aan hen, die als Compagnies assuradeur zouden wenschen te worden toegelaten. De Stichting staat onder het bestuur van de Heeren: L. C. F. E. van Helden Tucker, A. A. B. Boeker. Mr. J. J. Montijn, N. J. J. Grobben, F. E. Evers en Mr. J. J. Kamp en is voorloopig gevestigd te 's-Gravenhage ten kantore van de Onderlinge Oorlogs schadeverzekering Maatschappij, Javast*. 76. 327 (Ingez. Med.) schrijvers zonder ervaring op het be roepstooneel, zonder routine, nimmer on dersteund en nimmer opgevoerd ook in hun werk soms het slachtoffer van het brutale cynisme van enkele heeren met groote namen, die ook nu nog weigeren hun medewerking aan dezen volkschen tooneel- opbouw te verleenen, maar desondanks of beter juist hierdoor ziet de toekomst voor ons volk er op dit gebied heel goed uit. zoo zeide de heer van Kersbergen. Gezien het aantal inzendingen verwacht de heer Kersbergen goede resultaten van den oproep, welke het departement tot de tooneelschrijvers heeft gericht. Ter verdui delijking en ter opheldering van misver stand deelde hij nog mede dat tegelijker tijd twee nieuwe instellingen in het leven zijn geroepen. In de eerste plaats de Bree- roo-prijs. Deze zal worden toegekend voor het geheele werk van den tooneelschrijver, m. a. w. voor zijn prestaties ten opzichte van de Nederlandsche tooneelschrijfkunst. Deze prijs wordt uitgekeerd op 15 Sept. van het volgende jaar. Daarnaast staat het aan iederen tooneel schrijver, of aan hem, die slechts één stuk heeft geschreven, vrij, werk van zijn hand ter beoordeeling in te zenden aan het de partement. Uit dit werk, dat begin Augus tus a.s. binnengekomen zal zijn, wordt een keus gedaan, waarna de opvoering van een of meerdere stukken door een beroepsge zelschap financieel zal worden begunstigd. Deze opvoering zal de prijs zijn, terwijl daarnaast enkele kleine bedragen als aan moediging kunnen worden uitgekeerd. De beoordeeling zal begin October 1941 gereed zijn. De richtlijnen zullen zijn: speel baar en volksch. Dit geldt voor ieder soort tooneelstuk: blij- of treurspel, historisfch drama of hedendaagsch kamerspel, actueel spel of klucht. Den schrijvers wordt bij het scheppen volledige vrijheid gelaten, aan de andere zijde zal de beoordeeling nauw keurig worden toegelicht. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: Thieme en Cie, Zutphen: Taal en Leven, een populaire uiteenzetting van enkele taalverschijnselen, door J. A. Meyers. Van Holkema en Warendorf, Amsterdam: Luchtcamera, door W. van Vecnendaal. Vlot geschreven indrukken van dezen bekenden vlieger-schrijver. Hollandia-drukkerü. Baani: Internaat, roman, door Anke Servaes. Op de haar eigen, uit vorige werken bekende, wijze behandelt de schrijfster hier het leven van meisjes in een doorgangshuis. Het zijp vogels van diverse pluimage, die hier samenkomen en met veel begrip teekent mevrouw Servaes het lief en leed in deze ontspoorde jonge levens. Em. Querido. Amsterdam: Een Eeuw Nederlandsche Mode, door jkvr dr. C. H. de Jonga. In de Nederlandsche Eeuw-reeks, een reeks, die beoogt de geschiedenis van de 19de eeuw te geven in haar meest verscheiden gestalten, is verschenen dit boek over de Nederlandsche mode van het begin van de vorige eeuw tot ongeveer 1930. De mode heeft haar eigen belangwekkende geschiedenis en in haar diverse vormen is zij te beschouwen als een onderdeel van de cul tuur van een bepaalden tijd. Dat het zin heeft te spreken van een „Nederlandsche" mode. hierop wijst schrijfster in haar inleiding. „Want al zullen wij ons dan steeds afwisselend geïn spireerd hebben op alle omliggende landep en zal slechts het „nationale costuum" iets eigens zijn. ons uit veel vroeger ecuwen overgeleverd, toch is er wel degelijk een uitgesproken Neder- landsch accent in de wijze, waarop de buiten- landsche mode In ons land werd aanvaard en „pasklaar" gemaakt voor den Nederlandschen smaak. Zeo is het ook nu nog en zoo is het altijd geweest" Tajrijke goede illustraties ver luchten den interessanten tekst. Voor oudere meisjes: Verschenen bij de Hollandia-Drukkerij. Baarn: Ship Ahoy, door Freddy Stroh. Plattelandsverpleegster, door Helen D. Boyl- ston, uit Amerikaansch bewekt door F. de Meyier. TIJDSCHRIFTEN*. „De Wereldkroniek". „De Wereldkroniek" brengt een serie foto's van „Oude hofjes en huizen in Lelde- alsmede een over de bolsjewistische heerschappij in Sovjet-Rusland zooals het wer kalijk is. Aandacht wordt voorts gewijd aan „Volks dansen". het vervaardigen van biscuits en het gebruikelijke wereldallerlei

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9