Uit de Omstreken Zeevisch eten? LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 19 Juli 1941 Stichting tot oprichting en instandhouding van Herv. Scholen uitgaande van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Katwijk aan Zee AGENDA Winterhulp Nederland FEUILLETON Een man verdween.. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Cornells, Z. van C. Kwaa- kernaak en W C. C. H. v. Maanen, Kamperf,- plein 7 Willem, Z. van P. Hoek en L. Dijk huizen. Saksenstr. 4 Cornells. Z. van C. Earn- hoorn en A. Ouwehand, Zeesteeg 6a Adriana Jacoba, D. van P. Smit en P. Klok, Parklaan 44 Martha D. van C. de Vink en A. Schaap. Command.pad 15 Cornells, Z. van J. v Duün en G. v. Duivenvoorde, W. Taatstr, 4 Jacob, Z. van M. v. Duljn en C. Mei vogel, J. Toorop- straat 46 Clasina, D. van J. Zwanenburg en P. de Mol, Zwanenburgstr. 22 Johannes Al- bertus, Z van J. A. Veelo en M. Ham, Vlierstr. 13 Catharlna Johanna, D. v. C. M. v. Rooyen en M, C. Krebbers. Kon. Wilhelminastr. 7 Gerrit Gijsbert, Z. van G. Guijt en E v. Duin, Te Brittenstr. 4 Neeltje, D. van J. N Ouwe hand en J. Duller, Abeelpllen 2 Jacob, Z. van J. Varkevisser en A. v. d. Oever, Valkenb - weg 67 Cornells, Z. van J. de Vreugd en F. v, d. Plas, Tooropstr. 72 Dirk, Z van M. Schuitemaker en D. Zwitser. Ar.nadw.'str. 1. Overleden: Annetje Hoek. echtger.. van IIJ. Aandewiel, 24 J. Cornells van dér Boon, wed. van H. v. Duivenvoorde 63 J. Gehuwd: W. D. Hoeksema en J Zomerveld. Oostpad 21 H. Bouwe en G. v. Duivenvoorde, Prinsestr. 7 A, Guit en M. v. Rijn, Meidoorn straat 12 J. Schaap en PT. N. Guijt Blom- merstr. 9a J. Zuiderduin en M. Verwei, Molentuinweg 11. Ondertrouwd: M. Guit, Kerksteeg 21 en G. Kuit, Varkev.str. 128 M. den Hollander. Var- kev.str 335 en A. v. d. Nagel. Varkev.str. 228 M. Krijgsman, Varkev^tr. 293 en G. v. Duin, E. A. Borgerstr. 18. KATWIJK AAN DEN RIJN. DE TUINBOUW. Bevredigende gang van zaken. De gang van zaken was ln de afgelopen week zeer bevredigend. Wel waren sommi ge prijzen Iets verlaagd, doch in weerwil van het groote gebrek aan regen, was het beschot toch nog eenigszins toegenomen. De droogte is dan ook voornamelijk schade lijk voor de navrucht. Het zaaien en plan ten kan niet of onder de grootste moeilijk heden plaats hebben en het pas uitgeplant- te kan niet aan den groei komen. Als er niet spoedig regen komt, gaat het er voor de navrucht zeer bedenkelijk uitzien. Voor veel late aardappelen zou de regen zelfs al te laat komen. Aardappelen staan de laaste dagen op f, 6.50 per 100 kg. groote en f.2 voor de kleine. Tuinbooncn en Bospeen wa ren een zeer gevraagd artikel voor Dultsch- land; ook de goede kwaliteit bloemkool ging voor een groot gedeelte voor export weg. Bospeen deed van f.6 50 tot f. 8.per 100 bos en Tulnboonen brachten gemakke lijk van f. 7.— tot f. 8— per 100 kg. op. Bloemkool noteerde in de eerste soort tot f. 11.2de kwaliteit die lang niet best was bracht toch nog tot f. 9.per 100 op. De afgebroken peen ging evenzoo vlug weg tegen f. 11.— a f. 12.— per 100 kg. Sla was in het laatst van de vorige week nog erg duur, tot f. 7.per 100, nadien daalde de prijs iets en noteerde van f. 1.10 tot f. 4.50 per 100 Nu het zoo erg warm niet meer is, Is de kwaliteit beter geworden. Doppers deden van f. 15.tot f. 23.50 per 100 kg. Vooral de blauwe schokkers waren goed gevraagd. HOOGE VEILING OMZET. Verleden week f. 100.000! Verschillende omstandigheden dragen er toe bij, dat de veilingomzet aan de groen- tenveiling aanmerkelijk hooger is dan tot nu toe ooit het geval was. Daar is in de eerste plaats de verplichting, dat alle vroe ge aardappelen, ook geteeld door handela ren over de velling moeten gaan. Vervol gens de ln het algemeen genomen zeer goede prijzen voor de aardappelen en mede de goede prijzen voor de diverse soorten groenten. Verleden week werd zelfs voor één ton geveild Voor het diploma HI.D.H. slaagde aan de R.-K Huishoudschool te Wassenaar mej. Nelly Meijer alhier. Je adres voor TONG, TARBOT, GRIET, GROOTE SCHOL, enz., is T. HOEK - VARKEVISSERSTRAAT no. 76 TEIEF. 327 KAWIJK AAN ZEE. 344 (Ingez. MeaJ KATWIJK AAN ZEE. EEN NIEUWE GEVELSTEEN. Vervaardigd door mej. H. Bottema. On:- dorp is niet rijk aan geveteteenen. Men vindt ze nog aan de Wees- en Gast huisgevels. Eenige jaren geleden bevond zich nog een uithangbord aan de bakkerij van den heer Geijteman in de Voorstraat, waar thans het Café „De Branding" geves tigd is. Dit had ten opschrift: „De zegen van den Heer, Dat ls waar wij naar wenschen, De oven is gesticht Ten dienste van alle menschen. Men weet het rogge- en tarwebrood Te bakken door de kunst, Die iets van noode heeft Verzoek ik om de gunst." Thans is in het verbouwde pand Tram straat 1 f, waar de heer P. Brussee zijn groenten- en fruitzaak gevestigd heeft aan den gevel een nieuwe steen gplaatst, ont worpen en uitgevoerd door onze plaatsge- noote mej. H. Bottema, De steen draagt onderschrift: „In den vollen druiventros", en is hier vervaardigd. Een Bijbelsche voor stelling wordt er op weergegeven, waarvan men lezen kan in Numeri 13 1624; 14 37 en 38. en Deut. 1 22. Het motief stelt voor; de twee (van de 12) getrouwe verspieders der stammen Israëls, Jozua en Kaleb, dragende een zware tros druiven, door hen uit Kanaan medegebracht, sym bool van het land, overvloeiende van melk en koning. Jozua en Kaleb murmureerden niet na hun voorspoedigen tocht en ble ven daarom in het leven. iDt onderwerp werd gekozen, omdat het veel voorkomt in de Vaderlandsche volks kunst op gevelsteen en, koekplanken, koek- ijzers, merklappen, enz. En ook, omdat het onderwerp „In den vollen druiventros" een overvloed van vruchten veronderstelt, die in deze zaak te verkrijgen zijn. De Badlijsten. Op het politiebureau is reeds een 200- tal badlijsten binnengekomen met een aantal van ongeveer 1000 badgasten, die in het badreglster ingeschreven staan. Aangifte van leerlingen voor de October-scholen Herv. School 1 Voorstraat, Hoofd de Heer C. v. d. RHEE Herv. School 2 Weeshuisetraat, Hoofd de Heer K. SEINSTRA Herv. School 6 J. Tooropstraat (benedenschool), Hoofd de Heer A. DEN DIKKEN op WOENSDAG 23 JULI 1941, des namiddags van 3*/= tot 5 uur in de Consistorie van de Nieuwe KeTk, te Katwijk aan Zee. 307 (Ingez Med.) LE1DSCHENDAM. GEMEENTERAAD. Geldleening van f. 100.000. Centrale be deling van personeelsaangelegenheden. De raad vergaderde. Afwezig de heer Van wijk. Het voorstel tot het aangaan van een geldleening van f. 100.009, waarvan f. 45.000 ten late van de lichtbedrijven a 4 1/8 en 1/4 °/o provisie, werd aangenomen, evenals dat om toe te treden tot de gemeenschappe lijke regeling tusschen gemeenten inzake centrale behandeling van personeelsaange legenheden. Benoemd werd met 11 stemmen tot lid van de commissie tot wering van school verzuim in de vacature Raaphorst, de heer H. Hoenselaar en tot plv. lid van de com missie bedoeld bij art. 4 der Scfaadevergoe- dingsverordening in de vacature van Eldik met 12 st de heer W. van Weelden. Nadat de heeren Koerts, Willemsen en Vink eenige aanmerkingen hadden gemauKt op de wijziging van het uitbreidingplan, waarbij de heer Koerts vooral aandrong op het gereed maken van de geprojectee*-- den gronden voor industrievestiging, werd het voorstel aangenomen evenals de voor stellen tot wijziging van de gemeentebe- grooting 1941 en de bedrijf sbegrooting 1941. Na afdoening van enkele belastingzaken werd de zitting geloten. Voor het diploma machineschrijven slaagden onze plaatsgenooten J. G. G. van der Heyden en J. J. de Hoogh. LISSE. Het nieuwe Politiebureau in gebruik Nadat de politie vele jaren in een zeer beperkte ruimte moest huizen, heeft zjj thans een nieuwe woning gekregen in het keurig modern ingerichte politie bureau op den Heercweg hoek Vuur- steeg. Het ruime gebouw leent zich uit nemend voor dit doel, het was onge twijfeld een goede gedachte van het Gemeentebestuur hier dat bureau te vestigen. Bij de ingebruikneming waren velen aan wezig ojm. de burgemeester en raadsleden, de opperwachtmeester Zaaijer, de heer Geerts uit Sassenheim en de inspecteur van politie te Hillegom en Noordwij kerhout. De burgemeester voerde als hoofd der po litie het woord nadat hij een inspectie be houden had. De burgemeester noemde dit feit een mijlpaal in het leven van het po litiecorps. Enkele historische momenten liet spr. de revue passeeren. Wegens uitbreiding van het Gemeentehuis voor de verschil lende diensten kwam de politie steeds meer in gedrang, wat nu juist niét in overeen stemming is met het ambt van dit corps! Een woord van dank werd gebracht aan den inspecteur met zijn corps voor hetgeen in dit nieuwe gebouw door hen tot stand is gebracht. Met een woord van geluk- wensch voor het geheele corps eindigde spr.. hij hoopte, dat de rust. die hier zoo zeer gewenscht wordt, daardoor bevorderd moge worden. De inspecteur dankte voor de goede woor den en medewerking van den Raad der Gemeente en verklaarde gaarne te zullen toonen, dat wij de omgeving, waarin wij thans vertoeven, waardig zijn. De rust en openbare orde zal door ons steeds zooveel mogelijk gehandhaafd worden en blijven, Vervolgens voerde nog kort het woord keth. Warmerdam en inspecteur Boer uit Hillegom, waarna de heer Van Nieuwen- huijzen namens het corps woorden van dank sprak voor de inrichting van het bu reau. Burgerlijke Stand. Geboren: Anthonie Jasper z. van J. van Wout en van M. C. de Graaf Irene Beatrix Juliana Wilhelmina, d. van A. in 't Veld en van C. Meulblok Bob Johannes Jan z. van L. Maat en van M Mens Jan, z. van A. de Wilde en van G Kaak Wilhelmina Sophia Maria d. van J. A. H. van der Zwet en van J. H. Nederpelt Magdalena Agatha Cornelia d. van M. J. Sprengers en van J. Ruigrok. Overleden: Petronella Anna Versteegen 54 jr. Ondertrouwd: J. W, Uphoff en C. J. Loos P. J. Grimbergen en M C. van der Zwet. Gehuwd: F. M. Schrama en A. Chr. M. Bemelman G. van der Stelt en A. Hooge- woning J. van Rijn en I. Mastenbroek. De heer C. de Jong alhier slaagde voor het Mercurius-diploma Boekhouden. Voor het Mulo-diplom slaagden van de leerlingen der Ned. Herv. Uoschool: F. Bunt, G. Cammenga, P. Huis. A. Matthijs, J. Nleuwenhuis (allen voor Mulo A en voor het diploma B B. D. Geerdes, B. Mastenbroek en A. van der Reyden. SASSENHEIM. Voor het Mulo-diploma slaagden Apl. v. Breda. A. van Zonneveld, C. Westerbeelc, E. Vis, W. Balkennede, G. Los, C. Meeldijk en G. Punt. VALKENBURG. - Te Amsterdam slaagde voor de akte nuttige handwerken mej. C. v. d. Zwart alhier. VOORHOUT. RAADSAGENDA. De raad komt Dinsdag as., des n.m. te half acht bijeen. 1. Notulen der vergadering van 16 April 1941; 2. Ingekomen stukken; 3. Voorstel tot machtiging van B. en W. tot aanstelling van een monteur-fitter bij het Waterbe drijf en in verband daarmede tot: a. wijzi ging van het bezoldigingsbesluit; b. bouw van een ambtswoning; c. 4e aanwijzing be grooting gemeente en 2e wijziging water bedrijf 1941; 4. Voorstel tot benoeming van een onbezoldigd ambtenaar van den bur gerlijken stand. De aanbeveling luidt: 1. G. A. J. Heereveld, le ambtenaar ter se cretarie, 2. M. Kortekaas, 2e ambtenaar, al daar; 5. Voorstel tot 13e wijziging der ge- meentebegrootlng 1941, ln verband met luchtbescherming; 6. Voorstel, i.v.m. ver zoek om toekenning van vergoeding inge volge art. 13 der L.O.-wet ten behoeve van Greta Kruithof voor bezoek van de open bare school te Leiden. Burgerlijke Stand. Gehuwd: Wopke Eeltje van der Lans 24 jr. met Catharlna Anthonla van den Berg 24 Jr. Geboren: Nlcoltas Cornells z. van A. van Dam en A. P. v. d. Lans. In verband met zijn benoeming aan de redactie van het ..Nederlandsch Dagblad" is met Ingang van 1 Augustus a.s. door B. en W. alhier, eervol ontslag verleend aan den heer J. J. A. Pollman, 3e ambtenaar ter gemeente secretarie alhier. VOORSCHOTEN. Zondagsdienst voor doktoren. Deze wordt morgen waargenomen door dr. H. J. Keegstra, telfef. 120 en dr. C. J. Kerk hof. telef. 93. Rijwiel ontvreemd. Bij de politie deed A v. H., Rijndijk al hier. aangifte van het feit, dat een rijwiel, dat voor zijn woning een oogenblik neerge zet was, ontvreemd is. Aankoop gronden verbreeding Leidseheweg. Het college van B. en W. heeft aan de raadsleden bericht, dat thans met de eige naren van de pérceelen Leidseheweg 34, 36 en 38 overeenstemming is bereikt. Zij heb ben zich bereid verklaard de, voor de ver breeding van den Leidseheweg benoodigde grond voor den vastgestelden prijs en de gestelde voorwaarden af te staan. Voor den grond wordt f. 10 per vierk. M vergoed, terwijl de bestaande afscheidingen van deze perceelen voor rekening van de gemeente verplaatst en waar noodig ver nieuwd dienen te worden VOORSCHOTEN. Geslaagd te Wageningen voor het eindexamen nolenaarsvak -an het station voor Maalderij en Bakkerij, onze plaatsge noot J. A. Schrama. ZOETERWOUDE. De heer H. J. van den Berg, alhier, is geslaagd voor het examen Boekhouden der Ver. van Lear aren, en voor het Mercurius diploma. HEDEN Stadszaal: Jazz-Show-avond. VA uur nam. Zondag. Evang Chr. Gem.: Samenkomst te 10 uur voorm. en 6% uur nam. Jei-uël (1ste Groenesteeg)Voorm. 10 en nam. 6 uur. Leger des Heils (Hooigracht)Voorm. 10 uur en nam. VA uur. Oegstgeest (Geversstraat 13): Gemeente Gods. Openb. samenkomst 10 uur voorm. en 4H uur nam. Maandag. Hooglandsche Kerk: Orgelconcert Felke Asmg. Nam. 8.15 uur DAGELIJK8. Lakenhal: Tentoonstelling „De Kunst om de Kunst" (t/m. 27 Juli): Werkdagen 10—5, Zon dags 1—5 uur. OIWB8EN 's Dinsdags: 1ste Binnenvestgracht 22Ge legenheid tot inenting tegen typhus en diph- terie 11—3 uur. 's Dinsdags: Oude RUn 44 c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen 7—8 uur nam s Dinsdag Mare 13: Medlscb Opvoedkundig Bureau uur voorm ArDeldsbeurs (LevendaaJ): iedere derde Dlns- jag der maand consultatiebureau voor onvol waardiger 35 uur nam s Donderdag# Wtfkgebouw .Bethesda' (Hoef- scraai 4446)Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam s Vrlldags Inst voor Praeventleve Genees kunde Wassenaarscheweg 56: Consultatiebureau v. Beroepskeuze 45 BIOSCOPEN r 18 Jaar: 14 jaar: i alle leefUden. Luxor-theater: „Een leven lang" t Dagelijks nam 2 en 8 u ir Zondag 2—7 uur doorl voorstelling Lido-theater: „Onder gele vlag" t Dagelijks 8.15 uur nam.; s Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 u Woensdag en Zaterdag ma- tlnée 230 uur Trianon-theater: „Vergeet mij niet" Dagelijks 2 en 8 uur 's Zondags van 2—630 uur doorl voorstelling Casino-theater: „Feest in de Jordaan" Dagelijks 8 uur Woensdag en Zaterdag ook 214 uur Zondags te 2 4x4 en 8 uur nam Rex-theater: „Liefde, vrouwen en juweelen" Dage diks 2 en 8 uur nam Zondag 2—6*4 uur doorl voorstelling Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 8 uur „Als het kinderhart spreekt" (Zondags gesloten). De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 19 Juli 20 uur tot Zaterdag 26 Juli 8 uur waarge nomen door de Apotheek van Driesum. Mare 110 Tel. 20406 en de Zuidev-Apotheek, Lammen- schansweg 4, Tel 23553. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door de Oegstgeest-sche Apotheek, Wil- helminapark 8, Telef. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bruins Slot, de Bruyne, de Jager, Niemer en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Leemhuis, tel. 22030. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 15 gr. C. (59 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Ztfl" Voorm. 12 uur: 20 gr. C. Gironummer ran de W. H.N 5553. De Bank ran de W.H.N.,ls Ras- rereenlglng N. V Amsterdam. Postgironnmmer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk In veler leven. Door LESLIE FORD. (26 Sergeant Buck was nog niet terug. Ik keek buiten adem rond letterlijk buiten adem van het afwisselend voorthollen en dan weer treuzelen naast mevrouw Ridley over den donkeren oneffen weg. De hal was leej, op een paar irriteerend vroolijke lift- jongens na. Het nieuws over George was kennelijk nog niet tot hier doorgedrongen. Ik draafde achter mevrouw Ridley aan. die maar voortholde door de gang Waar om zij zoo'n haast had om haar man te ontmoeten, kon ik me niet begrijpen. En zij zelf blijkbaar evenmin, want halfweg het trapje bleef zij plotseling staan. Ik haalde haar in en greep haar arm. Zij beefde zoo heftig, dat ik haar stevig vastgreep om te trachten haar te kalmeeren. Haar gezicht was zoo grauw als stopverf. Zij deed een wanhopige poging om zich te beheerschen. „Mijn man zal vreeselijk teleurgesteld zijn!" Zij zocht naar woorden, die haar angst voor hetgeen haar te wachten stond moes ten verbergen. Het was wel een bittere kri tiek op haar huwelijk op hun leven dat haar hevigstè emotie, nadat zij zoojuist over het lichaam van haar vermoorden broer was gevallen, haar verlammende angst om haar eigen man te ontmoeten moest zijn. Ik zei: „Waarom zou U niet vannacht bij mij op mijn kamer blijven? En het hem morgenochtend vertellen?" Zij richtte zich op en liep verder. „O nee; dat zou ik niet durven!" hijgde zij. „Ik be doel, dat zou het nog maar erger maken. Nee, dank U; het is heel vriendelijk van U, maar Wij waren tot mijn deur gekomen, en op nieuw aarzelde zij, verder te gaan. „Wilt U soms dat ik met U meega?" vroeg ik in een impuls die ik bitter berouwde, zoo dra de woorden uit mijn mond waren. Ik had daarmee natuurlijk ook veel te duidelijk laten merken, hoeveel ik reeds had opge vangen van het leven dat zij trachtte ver borgen te houden. Ze klemde zich aan mij vast. „Oh, wilt U dat doen?" Ik dacht somber: „O, lieve hemel!" en samen liepen we aarzelend naar haar deur. „Misschien is hij al naar bed gedaan", zei ik hoopvol. „O, nee," antwoordde ze, en voegde 'er vlug aan toe: „Hij gaat altijd pas heel laat naar bed." Zij deed de deur open: ik hoorde haar diep ademhalen, om zichzelf tot kalmte te dwingen. Alexander Ridley zat met dén rug naar ons toe en sloot zijn boek. „Je bent heel laat, beste", zei hij met ijzige en onheilspellende bedaardheid. „Kom binnen, jullie allebei! En sluit de deur!" xn. Als het nog mogelijk geweest was, er van- djor te gaan en weg te rennen, dan zou ik het zeker gedaan hebben. Maar het was te aat: hij wist, dat ik er was Hij stond lang zaam op en draalde zich om: zijn oogen waren saamgeknepen. zijn lippen een wreede dunne lijn. Toen viel zijn oog op mh en zijn heele gezicht, veranderde blik semsnel op een ongeloofelijke manier. „Wel mevrouw Latham' Dat is onver wacht Komt U binnen Maar beste, waarom heb je niet Hij glimlachte beminnelijk uegen zijn zie lige vrouw en schoof een stoel aan. Ik be greep met verbaasden schrik dat hij na tuurlijk Lisa bedoeld had met dat .jullie al lebei" niet mij. Mevrouw Ridley bevochtigde haar lippen en zei hijgend: „Alexander! Ik heb ontzet tend ontzettend nieuws". Hij schoof den stoel dichter naar mij toe en glimlachte toegeefelijk. „Vertel me alsjeblieft niet, dat Lisa er met een van de parkwachters vandoor is", zei hij een beetje ironisch, maar met de kennelijke bedoeling, haar te herinneren aan zijn onuitgevoerde bevelen. „Gaat U toch zitten, mevrouw Latham", zei hij nogmaals beminnelijk. .Alexander!" Mevrouw Ridley klemde zich aan een hoek van het schrijfbureau vast. „Luister. Het is George!" Om Ridley's bewonderenswaardig be- heerschte trekken was geen enkele zicht bare uitwerking te bespeuren. Beter gezegd: Ik kon niets zien: want aan de plotselinge Intense bleekheid om mevrouw Ridley's lip pen en de manier waarop haar handen zich vastklemden, moest zij die toch wel hebben waargenomen. „Wat is er met George, beste?" „Hij is dood!" riep ze radeloos. Ridley's mond viel open; langzaam trok een diep rood over zijn heele gezicht. Hij staarde zwijgend voor zich uit. toen deed hij een stap in haar lichting. Ze week terug, met wilde oogen als een gejaagd dier. Ik opende mijn mond om te gillen, en slikte het geluld goddank in, voordat het hoor baar was. „Mijn beste arme May!" zei hij. Zijn stem klonk onvast van aandoening of van zijn poging zich zoo voor te doen ik zou niet weten wat het meest juist was Hij legde zijn handen op haar terugdeinzende schouders en kuste haar op het voorhoofd. „Geen wonder dat je over je zenuwen iieen bent, beste." Ze zat zenuwachtig te huilen en alweer wist ik niet of het van verdriet was, of van opluchting omdat hij haar niet ter plaatse neergeslagen had. Hij wendde zich tot mij. „Ik dank U, mevrouw Latham", zei hij ernstig, „dat U met mijn vrouw bent mee gekomen. George is haar eenige broer. Dit treft haar diep." Hij opende de deur. „Ik dank U wel." Ik maakte dat ik in mijn kamer kwam en viel op mijn bed neer., al haast even erg over mijn zenuwen heen als mevrouw Rid ley. Ik had Ridley toch onrecht gedaan hoe ik de zaak ook bekeek. Of hij was niet half zoo erg als ik dacht, of hï} was nog veel gemeener. En haast onmiddellijk daar na merkte lk, dat het laatste het geval móést zijn. Ik hoorde de stem van zijn vrouw angstig en verschrikt: „Niet doen, Alexander! Ooh, je doet me pijn! Toe!" Zijn stem klonk koud en trillend van woede. „Waar is hij? Wat is er gebeurd? Sta er niét als een idioot bij! Vertel op dan! Waar is hij? „Buiten langs den weg, achter het woon wagenkamp!" hijgde zij. „Hij is dood; dood geschoten! O, je doet me pijn!" Ze kreunde van opluchting; ik hoorde Ridley een stoel achteruitschuiven en door de kamer op en neer loopen, terwijl zijn vrouw bleef snikken. „Hij heeft zich toch niet van kant ge maakt?" Het was een vraag en tegelijk het consta- teeren van een feit. Toen hoorde ik hem niet verpletterende kalmte zeggen. „May jij hebt hem doodgeschoten, is het niet?" Het bleef lang stil. maar zij moest hem op de een of andere manier antwoord ge geven hebben, want hij zei: „Mijn vrouw eer moordenares!" Hij zei het met een graf stem. en het klonk belachelijk melodrama tisch. „Het is niet waar! Ik heb het niet ge daan!" gilde mevrouw Ridley plotseling. Haar stem klonk trillend en hysterisch, en ik begreep dat zij gek van angst moest zijn. „Ik heb het niet gedaan, Alexander!" Ik hoorde hem Weer loopén. Hij deed een kastdeur open want lk hoorde kleerenhan- gers rammelen. Ik ga er heen", zei hij. „Luister May. Praat tegen niemand. Laat dat mensch van Latham niet in de kamer komen. Schei uit met bibberen. Ga naar bed." Ik hoorde de gangdeur openen en sluiten, en ik dacht dat hij weggegaan was, maar hij had zich blijkbaar bedacht. „Luister, May. Heb je aan iemand gezegd, dat jij niet wilde dat George en Cecily trouwden?" „Nee!" hijgde ze. „weet je het zeker? denk goed na. Het is belangrijk." Zijn stem klonk meer als die van den ver dediger in een strafzaak dan als die van een echtgenoot. „O ja! Ik weet het zeker! Ik heb er met niemand over gesproken." „Ook niet met mevrouw Latham?" „Werkelijk niet." „Goed. Ga nu naar bed." Ik hoorde de deur opnieuw sluiten en zijn voetstappen langs mijn deur gaan. Ik wachtte tot ik ze niet langer hoorde, en zelfs nog een oogenblik langer. Ik hoorde mevrouw Ridley loopen en haar schoenen uittrekken Zij zou nu zeker niet den moed hebben, hem te verlaten, dacht ik. Ik opende mijn deur en liep de gang op. Ik kwam den naehtwakei tegen op zijn ronde, die mij nieuwsgierig aankeek en ver der liep Ik liep naar de kamet van me vrouw Chapman en was eenigszins ver baasd te zien. dat er nog licht scheen in de zitkamer Er was geen reden, waarom ze niet nog op zou zijn. maar ik had gemeend dat ik haar uit haar slaaj. zou moeten wek ken. Ik klopte op de deur. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6