De Leidsche Bioscoop-Programma's LEmscH DAGRUD Eerste Blad Zaterdag 19 Juit 1941 OFFIOEELE KENNISGEVING YiSSCHERIJ-BERICHTEN Oproep van generaal Antonescu Uit Amerika Verspreide berichten STADSNIEUWS beroofd van zijn oogen en van de belang rijkste wapens voor den strijd op een af stand: het meerendeel der gevechtseska ders. De Duitsche luchtmacht heeft het strijdgebied en het luchtruim boven Duitschland voor de Sovjet vliegers vrijwel afgesloten en massale aanvallen gedaan op de achterwaartsche verbindingen, berich- tencentrales en stafkwartieren van den vijand, waardoor het doorgeven van beve len geheel verlamd werd. De Duitsche luchtmacht heeft echter ook in groote mate den Duitschen opmar3ch be veiligd. Hoewel de vijandelijke luchtafweer nog niet uitgeschakeld was, was het gevaar voor de Duitsche vliegtuigen toch aanzien lijk verminderd. De Duitsche vliegers heb ben, in het volle besef van het reusachtige belang van hun arbeid, in dit moeilijke ge vechtsterrein gebruik gemaakt van alle mogelijkheden, die hun geboden werden. Eerst een latere geschiedschrijving zal kun nen vaststellen, hoe veelzijdig en belangrijk juist de operaties van afzonderlijke Duit sche vliegtuigen waren bij het vorderen der operaties in het reusachtige gebied der Sovjet-Unie. (D.N.B.) De opperbevelhebber aan het Roemeensch- Dultsche front in Moldavië, generaal Anto nescu. heeft aan de bevolking van Bessa- rabië en de Boekowina een oproep gericht, waarin hij verklaart, dat dit oude Roe- meensche grondgebied thans door den wil van God en het bloed van de Roemeensche soldaten en van de dappere Duitsche bond- ïooten van den vijand is gezuiverd Het jaar van oneer, onrechtvaardigheid en on derdrukking is ten einde. De menschen van Bessarabië en de Boekowina hebben de z.g. „zegeningen" van het bolsjewisme aan den lijve ondervonden en uit het hun berokkende leed de les getrokken, dat een volk slechts kan leven door te gelooven, te strijden en te werken. Hij zelf zal zich belasten met het werk van den herbouw in deze provincies en met het uitwisselen van de laatste sporen eener vreemde heerschappij. De Roemenen zullen de werkelijke meestérs in het land zijn en de boeren zullen profijt trekken uit hun arbeid en in het genot gesteld wor den van de opbrengst van hun grond. De oproep besluit als volgt: „Leve Roe menië, leve onze koning Michael I, leve onze bondgenooten en de groote Fuehrer van Duitschland Adolf Hitler." Boekarest is in afwachting van den in tocht van generaal Antonescu en zijn troe pen in de hoofdstad van Bessarabië, reeds feestelijk versierd met de vlaggen van Roe menië, Duitschland en Italië. Van de hui zen hangen groote transparanten, waaropv de portretten van den Roemeenschen ko ning, den staatsleider, Adolf Hitler en Mus solini zijn afgebeeld. (D.N.B.) VERKLARING VAN ROOSEVELT. Het D.N.B. meldt uit Washington: Op de gisteren gehouden persconferentie heeft president Roosevelt aangekondigd, dat hij in de komende week in een boodschap aan het Congres aal uiteenzetten, dat het leger der Vt-reenigde Staten 111e' door het ontslaan van de recruten, die voor een jaar hebben getcekend ontwricht" mag worden. Op de vraag hoe hij den zeeweg naar IJs land dacht open te houden, antwoordde Roosevelt met de opmerking aat zijn des betreffende boodschap volledige ophelde ring zal verstrekken, zoodat hij voor g'ss'n gen waarschuwt. Volgens de opvatting van alle militaire instanties, die van de nood zakelijkheid om het westelijk halfrond te verdedigen op de hoogte gesteld zijn, zou een bezetting van IJsland door een „on vriendelijke mogendheid" een ernstige be dreiging vormen. Op een andere vraag, hoe de bezetting van IJsland door Amerikaansche troepen verder zal geschieden, verklaarde Roose velt, dat hij hierover niets kon zeggen. Nu echter IJsland bezet is, kan men onmoge lijk de daar liggende troepen onbeschermd en zonder ravitaüleering laten. Derhalve moet de toevoer van materiaal en levens middelen, alsmede de verbindingsweg daar heen opengehouden worden. Dit geldt voor de Bermuda-eilanden evenzeer als voor New-Foundland en IJsland. Deze bescher mingsmaatregel is bestemd tegen een „drei genden aanval". In dit verband meende Roosevelt, dat niemand, ook bij zelf niet, eigenlijk zou kunnen definiceren, wat een „dreigende aanval" is, doch het zou doelloos zijn zich hierover in gissingen te verdiepen. Op een vraag naar de „zwarte lijsten" voor den handel met Spaansch-Amerika antwoordde Roosevelt, dat deze hjsten niet definitief zijn, d.w.z. bepaalde namen zullen misschien doorgehaald en andere hieraan toegevoegd worden. Met betrekking tot de uitlating van ge neraal Marshall, dat men voornemens ls steunpunten voor de luchtvloot aan te leg gen, ook in andere Latijnsch-Amerikaansche landen, weigerde Roosevelt bijzonderheden mede te deelen en beperkte zich ertoe te constateeren, dat dergelijke maatregelen voor „alle strategische punten" zijn voor bereid. NIEUW KABINET KONOJE IN JAPAN. Gisteren is het derde kabinet Konoje in Japan gevormd. Admiraal Toyada volgt Matsoeoka op als minister van buitenlandsche zaken. Minlster-preaident prins Konoje heeft gisteravond in zijn eerste mondelinge ver klaring gezegd, dat door de snelle verande ringen in den internationalen toestand de missie van Japan steeds moeilijker wordt en dat de geheele natie zich solidair moet ver klaren. De politiek van Japan om het hoofd te bieden aan den moeilijken internationalen toestand is reeds bepaald en moet thans snel en vastberaden ten uitvoer worden gelegd. Dientengevolge moet ook de Inwendige struc tuur van het land aan deze groote lijn wor den aangepast. Prins Konoje verklaarde ten slotte nog dat hij met steun van de honderd mlllioen Japanners zijn taak zal ver-rallen. De minister van buitenlandsche zaken, admiraal Toyoda heeft verklaard, dat hij vastbesloten is zijn taak als soldaat te ver vullen. Toen het driemogendhedenpact werd cslot.cn, was Ik. zoo verklaarde de minister, plaatsvervangend minister van marine en zoodoende was ik van den toestand geheel op de hoogte. Japan's politiek blijft onver anderd. waarbij, indien dit noodig mocht zijn, de diplomatie aangepast zal worden aan den internationalen toestand. Domei meldt nog: De buitenlandsche politiek zal geconcen treerd blijven op het met succes eindigen van het Chineesche conflict. Iedere twijfel aan de duidelijke politiek van Japan zou onmiddellijk weerlegd wor den door liet feit, dat Konoje wederom aan het hoofd der regeering staat. Het tweede kab;net-Konoje heeft 'n einde gemaakt aan de afhankelijkheid van Engeland en de Ver. Staten: het derde zal tot taak hebben de onafhankelijke politiek te versterker.. Het DNB meldt uit Tokio: De diplomatieke taak van Japan is, vol gens het oordeel in politieke kringen alhier met het oog op den internationalen toestand slechts dan met succes te volbrengen, wan neer de buitenlandsche politiek zich baseert op de totale landsverdediging. Derhalve acht men het geheel natuurlijk, dat prins Konoje besloten heeft, met uitschakeling van door partijpolitiek belemmerde krachten, een nauw contact tot stand te brengen tusschen regeering en weermacht. In dit verband wordt zeer veel aandacht geschonken aan verklaringen, welke gisteravond in kringen der weermacht zijn vernomen en waarin tot uiting kwam, dat de groote richtlijnen van de staatspolitiek. zooals zij door den Tenno uitdrukkelijk zijn goedgekeurd, onveranderd en onafhankelijk van de kabinetswisseling ten uitvoer zullen worden gelegd Het reor- ganiseeren van de regeering in een werke lijk oorlogskabinet beteekent, zoo wordt in dezelfde kringen van de weermacht ver klaard, dat alle leden der regeering in vol ledige harmonie aaneengesloten dienen te staan om de structuur van het ïand door de krachtigste bewapening aan te passen aan den toestand. INLEVERING VAN METALEN DOOR PARTICULIEREN. Toezending oproepingen. De Burgemeester van Leiden maakt be kend: Dat de oproepingen tot inlevering op Dinsdag 22 Juli zijn verzonden aan hen, die woonachtig zijn: Jan van Houtkade Magd. Moon6straat 175 Magd. Moonsstraat 252 Meloenstraat Philosofenpad Tomatenstraat Zoeterwoudscheweg Kapteynstraat 1—67 Kapteynstraat 2—14 De Sitterlaan Zoeterw. Singel 95eind. Maredijk 83a—191 Maredijk 294 Maredijkhofje Poelgeeststr. 1—21 Poelgeeststr. 220 Vaartkade Vaartstraat Warmonderstraat Cronjéstraat Lopsenstraat Joubertstraat 13 Plesmanlaan Pretoriusstraat Reitzstraat de la Reystraat Rljnzichtstraat Transvaalkade Transvaalhof. E Ambonstraat 2531 Ambonstraat 240 Formosastraat Soembastraat 4987 Soembastraat 48—70 Voor klein en groot Standaard'* brood. 300 (Ingez. Med.) De oproepingen vermelden tijd en plaats van het bureau, waar de inlevering dient te geschieden. Bureaux zijn gevestigd: voor groep: A. Meisjes H.B.S., Garenmarkt. B. Gymnasium, Frulnlaan. C. Christelijke H.B.S., Kagerstraat. D. School Paul Krugerstraat. E. School van der Werffstraat 98-100, hoek Oude Vest, bij de haven. NB. Voor Inlevering van metalen, deel uitmakende van bedrijfs- en magazijn- voorraden van overheidsbedrijven of toe- behoorende aan winkeliers, warenhuizen, groot- en kleinhandelaren, fabrikanten en vertegenwoordigers volge men de gepubli ceerde aanwijzingen. De bureaux zijn geopend van 3.3012.30 en van 1417 uur. RIJksdultschers die een oproepingskaart mijnerzijds ontvangen moeten de inleve ring desniettemin uitsluitend verrichten bij den met de uitvoering der metaalinle vering belasten Ortsgruppenleiter; Czle on derstaande regeling). Het niet ontvangen van een oproeping ontheft de Inleveringsplichtigen niet van hun verplichtingen. De Burgemeester, STEVENINCK. Leiden, 19 Juli 1941. 365 Für Relchsdeutsche im Arbeitsbereich der NSDAP in den Niederlanden Ortsgruppe Lelden, finden die Einlleferungen betreffs Metallsammlung in Hotel „De Burcht" Lel den Burgsteeg 11 statt. Die Reichsdeutschen mit den Anfangs- buchstaben Ihres Familiennamens von: A—H Mittwoch 16-7-41 von 19—22 Uhr Samstag 19-7-41 von 15—20 Uhr 1—Q Mittwoch 23.7.41 von 19—22 Uhr Samstag 26-7-41 ,on 1520 Uhr. R—Z Mittwooh 30-7-41 von 19—22 Uhr. SamStag 2-8-41 von 1520 Uhr. Ortsgruppenleiter STEFFIN. DE ENGELSCHEN STELLEN ONTRUIMING VAN DZJIBOETI VOOR. Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft het Britsche opperbevel te Kairo den gouverneur van Fransch Somaliland voor gesteld, vrouwen en kinderen uit Dzjiboeti te doen vertrekken (DNB). PÜCHEU FRANSCH MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. Gisteravond is officieel te Vichy medege deeld, dat maarschalk Pétain op voorstel van Darlan, den staatssecretaris voor de in- dustrieele productie, Pucheu, tot minister van binnenlandsche zaken heeft benoemd. In zijn vroegere functie wordt Pucheu opge volgd door den algemeenen gedelegeerde voor de nationale wapening, Lehideux. Pucheau heeft gedurende een tiental Jaren een leidende functie bekleed bij de verkoops organisatie der zware industrie. Hij heeft talrijke malen aan internationale handels onderhandelingen deelgenomen. Hij heeft een voornaam aandeel gehad in het herstel der Fransche industrie na den wapenstil stand. PRIJZEN EN BESOMMINGEN IJMUIDEN. IJMUIDEU, 19 JUli. Tarbot f. 4,10—3.90; tong f. 4,20—2,40 p. KG.: zetschol f.76; kl. schol 1ste soort f.6657. 2de soort f.5438; pufschol 1ste soort f.3517, 2de soort f.16—6; groote bot f.4832; middelbot f,31—18; kleine bot f.15—8,50; groote makreel f.83; kleine makreel f.37; horsmakreel f.18 14; kleine roode poon f. 9442; muilen f 3128; groote schar f.27—20; kleiiie schar f.16—13; pufschar f. 10,50—1,90; wijting f.31—30; groote griet f.141108; middelgriet f.8684; kleine griet- f. 6462. Besommingen: Trawlers: IJra. 417. Derika 7, 120 manden, f. 2867; IJm. 23, Ita, 160 manden, f4023. Loggers: IJm. 268 f.1108; Sch. 247 f.607; Scb 223 f.868; Sch. 314 f.1025; Sch. 332 f.780; Sch". 250 f.511; Sch. 310 f.1147; Sch. 245 f.504; Sch. 402 f.549; Sch. 496 f.737; Sch. 246 f.456; Sch. 443 f.732; KW. 52 f.1244; KW. 175 f.551; KW. 60 f 1381; KW. 22 f.953; KW. 108 f.583. Gistermiddag waren er aan den afslag 44 kusfcvisschers met een totale besomming van f. 89.127. Nagekomen besomming: Trawler: IJm. 253, Sumatra, J00 manden, f. 3120. DAG VAN DEN ARBEID IN SPANJE. De dag van den arbeid is gisteren in gp- heel Spanje feestelijk gevierd. Op een fa brieksterrein te Villaverdo ls een groote bij eenkomst der Spaansche syndicaten gehou den, waaraan werd deelgenomen door gene raal Franco en alle leden der regeering. Franco hield een toespraak, waarin hij con stateerde, dat meer dan 800 millioen men schen op aarde niet het noodige hebben om te leven, doordat zij het slachtoffer van het democratische imperialisme zijn geworden. Indien ook Spanje deze materialistische po litiek zou hebben gevoerd, dan zou het thans ongetwijfeld nog zijn Amerikaansche bezittingen hebben, doch niet het moreele aanzien en den geestelijken invloed, waar in het zich thans mag verheugen. Spanje heeft in de wereld een zending te vervullen, waaraan de arbeider evenzeer deel heeft als de ondernemer. (DNB). OUDERAVOND OPL. SCHOOL 3-OCTOBERS TRAAT. Bovengenoemde school hield een ouder avond in het feestelijk met bloemen TOP» sierde gymnastieklokaal. Het hoofd der school de heer Paulussen, opende den avond met een hartelijk wel kom aan de ouders en de vertegenwoordi gers van den Centr. Ouderraad; hij wees er op dat deze avond geen gewone bijeen komst was, maar meer bedoeld was ate af scheid der leerlingen van de 6e klas. Met het oog op het tijdig naar huis gaan van de kinderen, werd nu begonnen met het afwerken van het programma. Ali Piket speelde een Russisch lied op de piano, waarvan de uitvoering werkelijk keurig was, het warme applaus, van de stampvolle zaal was wel het bewijs hoe het ook door de aanwezige ouders gewaardeerd werd. Nu volgde een voordracht opgevoerd door 9 jongens en meisjes, n.l. „De klompjes van Klaaske" Men kon aan de kinderen zien hoe zij het met toewijding en ernst hadden ingestudeerd, geen enkele haperde; ook was aan de costuums veel zorg besteed. Zij kregen eveneens een hartelijk applaus. In het programma was wel voor afwisse ling gezorgd, want nu was het de beurt aan Leentje Philippo en Liesje Olivier, wel ke een dansje uitvoerden, begeleid op de piano door Lcnie Brocaar. Snoezig zagen de meisjes er uit in haar witte costuumpje met zilver afgezet; haar soepele bewegingen waren een genot om ■naar te zien en het werd erg op prijs ge steld. De afwerking van het programma ver liep vlot, geen hinderlijke pauzen, alles sloot als een bus. Een quatre mains An der schönen blauen Donau, met zorg ingestudeerd en gespeeld door Jannie Gerrltse en Lenie Brocaar volgde nu. Het applaus was wel verdiend. Hartelijk werd gelachen om de voor dracht de Pannekoek, uitgevoerd door Henk Swanenburg en Lena Prévo. Als slot voor de pauze speelde de heer Franke op voortreffelijke wijze de 2eRhap- sodie van Llszt. Na de pauze werd door de geheele zesde klas gezongen „Lentezang". Frisch en vol enthousiasme werd er gezongen. Het ge weldig applaus was wel een bewijs voor den heer Franke, door wien het was ingestu deerd. dat het bij de ouders in den smaak was gevallen. De heer Paulussen sloot daarop den avond, maar nu trad nog een van de leer lingen naar voren en overhandigde met een geestig speechje den heer Paulussen een boek als afscheidscadeau, mevr. Pau lussen kreeg een bouquet bloemen. De voorzitter der oudercommissie bood den heer Franke een geschenk voor de vele moeiten, waarna een meisje namens alle leerlingen den heer Franke bedankte en hem een cadeau overhandigde. Zoo ein digde deze prettige avond, maar voor de leerlingen van de zesde klas is dit nog niet het einde, want Maandag gaan zij met z'n allen naar Amsterdam en Artls. Betracht de grootste spaar zaamheid Met gas en electriciteit. R.K. H.B.S. Geslaagd voor het eindexamen afd. B: K. Bizot, Leiden; J. Bots, Leiden; G. Brand Leiden; J. v. Dooren, Roelofarendsveen; J. Geene, Leiden; H. Gijsen, Voorburg; H. de Haas, Wassenaar; K. Hainan, Oegstgeest; B. Hosman, Leiden; J. Koppers, Leiden; E. Martinot, Leiden; J. L'Ortye, Eindhoven; L. Plouvier, Leiden a K. Pollmann, Leiden; P. Scholtz, Leiden; P. Smit, Oegstgeest; J. Soe- terbroek, Zoetermeer; G. Teernstra, Sassen- heim; H. Tummers, Leiden; J. Vis, Noord- wijk. Afgewezen 2 candidaten. Rex-Theater Het Rex-Theater brengt de amusante detectieve-film „Liefde, Vrou wen en Juweelen.*' Henry Maréchal (Georg Alexander) de prefect van politie maakt het hof aan Olivia Jasky (Olga Tchechowa). Deze wordt ook plotseling het hof gemaakt door een onbekenden jongeman (Paul Klinger). Met een telefoongesprek komt deze laatste te weten, dat zij 's avonds met Henry naar het cabaret-theater gaat. 's Avonds wordt Henry plotseling bij den minister geroepen en Olivia blijft alleen in het theater achter. Dan duikt echter de onbekende jongeman weer op en neemt de plaats in van Henry. Na de voorstelling gaan zij samen dineerën. Bij haar thuis komst bemerkt Qlivia echter, dat zij haar armband mist. Zij verdenkt den onbekende er van, den armband gestolen te hebben Hij moest bovendien plotseling naar Nice. Daar zou den volgenden dag ook mrs Meri- val. de „diamant-koningin' aankomen. Nu is zij er zeker van dat hij een juweelendief is. Zij reist hem na en er ontstaan talrijke komische momenten. 's Nachts brengt hij alle familie-juweelen van mrs. Merival bij haar. Zij weet er echter geen raad mee en weet totaal niet, wat te doen. Als nu ook nog Henry Maréchal plotseling naar Nice komt ziet zij' heelemaal geen uit komst meer. Na velerlei humoristische situaties komt ook hier uiteindelijk de ont hulling. De onbekende jongeman is n.l. géén juweelen dief maar.om dit te weten, moet U naar het Rex-Theater gaan! Voor de pauze gaat een uitgebreid voor programma o.a. een filmpje met Adolph Engers. Al met al een programma, dat een gezel- ligen avond waarborgt. Luxor-Theater. De film „Een leven lang", werd reeds eerder hier vertoond. Zij is nochtans de moeite van een bezoek aan Luxor waard. Paula Wessely speelt er immers de hoofdrol in en zij doet het een voudig. maar op soms aangrijpende wijze! Zij is het simpele dorpsmeisje dat verliefd wordt op den rijken jongeman, die in het hotelletje van haar moeder is komen wo nen om elders den door zijn avonturen verwekten storm wat tot bedaren te bren gen. Zijnerzijds vat ook hij liefde op voor het meisje en het zijn weken van groot geluk, welke hij doorbrengt, daar in het mooie Oostenrijksche dorpje met zijn t.rot- sche bergen, zijn weelderige dalen en snelle riviertjes. Ambtsbezigheden roepen hem echter weg: eerst naar China, daarna naar Amerika en voorloopig komt hij niet te we ten dat het. ïpeisje. waavan hij was gaan houden, een kind heeft gekregen dat zij opvoedt in volle liefde en waardeering voor den vader, die, zooals zij telkens vertelt, eens terugkeeren zal. Pas na den grooten oorlog als de man invalide geworden is, ontdekt hij de waarheid en dat geeft hem een zoodanlgen schok dat de verlamming zijner beenen wijkt en twee gelukkige men schen met hun juichende kindje weldra op gewekt de toekomst tegemoet kunnen blikkenHoofdpersoon in dit verhaal is. gelijk gezegd, Paula Wessely in een gave, dikwijls hoogst belangwekkende creatie. Daarnaast ziet men Joachim Gottscholz, Maria Andergast (in een overigens klein rolletje) en Lina Worwode. Ook de regie van deze film verdient in menig opzicht een pluim! Luxor's voorprogramma brengt o.m. uit gebreide opnamen van auto-en motorraces en. als altijd, een uitvoerig journaal, waar bij opnamen van den strijd in de Sovjet- Unie. Lido-Theater. - Wie houdt van het genre film, waarin dappere mannen avonturen beleven, kan zijn hart ophalen bij „Onder gele vlag." De hoofdrol is Hans Albers als het ware op het lijf geschreven. Hij is per boot op weg, om deel te nemen aan een expeditie, die op medisch gebied onderzoe kingen gaat verrichten, maar onderweg moet de boot „onder gele vlag" varen en de passagiers zijn gedwongen in een qua rantaine-station aan land te gaan. Hieruit ontstaan de noodige complicaties en als de tocht eindelijk kan worden voortgezet, is Hans Albers, alias mr. Diercksen, niet al leen ongeneeslijk verliefd, maar ook door een ongelukkige verwisseling van medische rapporten, ongeneeslijk ziek. Een hart kwaal. die een medepassagier nog een half jaar in leven zal laten, wordt op zijn kaart ingeschreven. Door dit ontzettende nieuws wordt het hem onmogelijk gemaakt deel te nemen aan de expeditie en ook wil hij de vrouw van zijn keuze nu niet aan zijn lot verbinden. Hij zoekt tevergeefs vergetelheid op reis. in gezelschap van een verpleegster, die hèm steeds meer gaat lief hebben, tot hem het bericht bereikt, dat de expeditie door Indianenstammen is om singeld. Hij snelt in een verkenningsvlieg tuig te hulp en na hevige gevechten arri- veeren de bevrijdende versterkingstroepen, die de belegerden ontzetten. Onnoodig te zeggen, dat dit alles door Hans Albers met brUlanten zwier op het doek gebracht wordt; hij doet den toeschouwer in span ning de avonturen meebeleven. Ten slotte wordt niet alleen de „doodzieke" man weer kerngezond, maar ook met beide vrouwen komt alles terecht. Een aardige rolprent zonder pretenties, voorafgegaan door een uitgebreid journaal. Casino-theater Als er feest is in de Jordaan, de oude volksbuurt van Amster dam, dan gaat het er gemoedelijk naar toe. Het Amsterdamsche volk weet van feest vieren, omdat het van een verzetje houdt. En een verzetje heeft het wel eens noodig, want er is al ellende genoeg in de wereld en van de ellende krijgt een dichtbevolkte volksbuurt ineen groote stad altijd een flinke portie mee. Zoo is het hier in deze film ook, de lach en de traan wisselen elkaar af. Wat zullen wij nog veel zeggen van deze Hollandsche film, welke reeds zoovele malen gedraaid heeft en altijd toch weer bezoe kers trekt? Het is de drank, de groote geesel van het volk, die ook dezen keer ongeluk brengt in een huisgezin. Meubel na meubel wordt verkocht om aan dien hartstocht te kunnen voldoen, totdat moeder de vrouw er ten slotte genoeg van krijgt en naar haar ouders teruggaat. Dan zet de man het heele maal op een drinken, maar als er feest is in de Jordaan, de ouders hun gouden brui loft vieren, dan gebeurt het ongeluk, dat ten slotte het begin vormt van de verzoening. De bekende Nederlandsche artisten Joh. Elsensohn hij op de eerste plaats Syl- vain Poons, Aaf Bouber enz. hebben een groot aandeel in het succes van deze film, die een stuk rauw Amsterdamsch volksleven te zien geeft. Jammer, dat de dronkemanstafereeltjes te veel het karakter van vermakelijkheid dragen; het komische gedeelte van de film is voornamelijk gebaseerd op de zotteklap, welke de dronken kerels uitslaan en op de schildering van de herrie, welke er het ge volg van is. Maar ja, de drank speelt nu eenmaal een groote rol in het verhaal en de uitwerking van het vocht moet derhal ve uitvoerig geschilderd worden, terwijl niemand er iets aan kan doen, dat dit op de lachspieren der toeschouwers werkt! Wie lachen wil, kan deze week in Ca sino terecht. Casino heeft met de voor film en het [journaal een aantrekkelijk programma. Trianon-Theater. Benjamino Gigli -is een gróót zanger: tenminste in het opera genre. Men hoort hem weer eens in de film „Vergeet mij niet", die weliswaar geens zins gespeend ls van sentimentaliteit, maar niettemin veel ontroering geeft in de uit beelding van het eenzame persoonlijke le ven van den beroemden tenor Enzo Curti, wiens echtgenoote overleden is. Op een zijner concerten wordt Curti ge troffen door de beeltenis van een Jonge vrouw op de eerste rij, op wie zijn zang blijkbaar een sterken indruk maakt. Door een toeval komt hij met haar in aanra king: zij blijkt reeds vriendschap gesloten te hebben met Curti's zoontje. Zij blijkt Liselotte Hesfeld, de secretaresse van een Duitschen groot-industrieel te zijn. De ken nismaking ontwikkelt zich met verrassen de snelheid: Curti vraagt haar ten huwe lijk en ondanks het feit, dat Lise op het gebied der liefde een groote désillusie ach ter zich heeft, of misschien wel juist daar om, accepteert zij zijn aanbod en voelt zich gelukkig een troost voor den zanger en zijn zoontje te mogen zijn. Eén jaar zijn zij getrouwd: concert volgt op concert, tournée op tournée, totdat Lise plotseling weer den man ontmoet, dien zij innig liefhad en die ook haar niet verbe ten heeft. Want het was niet z ij n schuld, dat hun wegen uit elkander gingen, ook niet die van Lise, maar van een kndere vrouw. Thans komt voor Lise het moment eener moeilijke en zware beslissing, want de man, van wien zij werkelijk houdt, ter wijl zij den zanger meer uit achting en verknochtheid aan het kind trouwde, vraagt haar mee naar Argentinië te gaan: zijn trein vertrekt nog dienzelfden avond om 11 uur. Verward en bedrukt komt Lise thuis en haar man merkt natuurlyk on middellijk dat haar iets scheelt. Een hef- tigen strijd voert zij met zichzelf, terwijl ook Curti aan angst en twijfel onderhevig is. wanneer zijn vrouw 's avonds niet op zijn concert verschijnt. Doch ten slotte komt nog dienzelfden avond de vrouw bij man en kind terug: zij hebben haar noo dig en zij is teruggekomen naar de plaats, die de plicht haar aanwijst. Dit is in het kort een weergave van deze film, waarin Gigli en Magda Schneider de hoofdrollen spelen en waarin de eerste meermalen gelegenheid vindt zijn prachtig stemgeluid te doen bewonderen, vooral ook in het lied „Vergeet mij niet". Gigli moge dan geen groot, zelfs een wat onbeholpen en schuchter acteur zijn: zijn stem is on vergetelijk en laat niet na, veel indruk te maken. Voor de pauze gaat een uitgebreid en bezienswaardig programma, met de reeds door ons aangekondigde weergave van den strijd tegen de Sovjets en beelden der ont stellende Sovjet-gruwelen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2