82sie Jaargang De bezetting van Smolensk ZATERDAG 19 JULI 1941 No. 24942 Weest zuinig met electriciteit en gas Beperkt Uw verbruik Slachtoffers der Gepeoe Zonder onderbreking duurt de Duitsche aanval voort De opmarsch naar St. Petersburg Aanvallen op So vj et-oorlogsschepen Finsche berichten Hei leed in de sovjet-unie Een vergelijking met den wereld oorlog gaat niet op Verduisteren: 21.53 uur 5.41 uur 21.51 uur 5.42 uur Vakspecialisten voor de Intendance van het vrijwilligers legioen De Duitsche luchtmacht in het Oosten EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur:. J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Merdthorst, Lelden Pl.verv K Been. Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zyn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Bedenkt, dat het eleetriciteits- en gasverbruik is gerantsoeneerd op 75 pCt.; dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dat rantsoen niet te overschrijden; dat bovendien overtreding kan worden gestraft met boete en afslui ting van den toevoer. Zuinig kan men o.a. zijn door niet onnoodlg licht te laten branden. Vooral in dezen zomertijd kan ver lichting vrijwel geheel achterwege blijven. Het moetnietvoorkomen.dat men bij daglicht in hotels, restau rants, winkels enz. overvloedig licht ontstoken ziet. Ook in particuliere woningen moet het licht tot het al lernoodzakelijkste beperkt worden. Door uw radiotoestel af te stellen, indien u toch niet luistert. Door het warmwaterverbruik voor koken, was- schen en baden te beperken. Dit kan o.a. worden bereikt door; geen kleine vlammetjes doorloo pend te laten branden onder keu ken- of badgeiser; groenten en aardappelen met zoo min mogelijk water te koken. Houdt bij het koken steeds de deksels op de pannen. Zoodra damp uit pan of ke tel komt, kan uw gasbrander klein worden gesteld; voor het zetten van thee of koffie niet meer water te koken dan noo- dig is; het vaatwerk éénmaal per dag af te wasschen; bij het baden niet meer warm wa ter te gebruiken dan strikt noodza kelijk is. Het is een algemeen belang en daarbij ook uw eigen belang, want het bespaart u boeten en afsnijding van den toevoer. Leert daarom ook spoedig uw me ter zelf op te nemend De volgende week zullen hierover inlichtingen worden verstrekt. Zoo noodig kunnen ook de eleetriciteits- en gasbedrijven ifi hierover voorlichten. De fato-pagina's der couranten brengen u de foto's van de afschuwelijk verminkte slachtoffers der Gepeoe en helaas, deze foto's gev?sn nog maar een vaag beeld van de gruweldaden, bedreven door de beruchte geheime politie der sovjets. De misdadigers der Gepeoe denkt u eens in, dat ook uw vrouw en uw kinder? uw vader en uw moeder hun slachtoffers zouden worden. En zij zouden in handen vallen van deze monsters, indieui het communisme den strijd zou -vinnen. Zij zouden als weerlcoze dieren worden af geslacht door de roode terreurben- den van Stalin en zijn sadistische hanc gers, indien daar aan het Oostfront niet een millioenenleger stond, waarin de beste en dapperste soldaten ter wereld strijden, sa men met de legioenen ~evormd door vast beraden kerels uit alle beschaafde landv-.i van Europa. Tot die legioenen zal straks ook het Vrijwilligerslegioen Nederland t hooren en in dat legioen zullen duizenden dap pere Nederlanders de tanden op elkaar bij ten. met de wapenen in de vuist optrekken en niet rusten, voordat het ge bezworen en de strljjf gt Indig is met de ?lgeheele vernietiging van de Moskousche moordben- den. Hard zal de strijd zijn, maar de bestrijders van de sovjetpest zullen overwinnen en in deze' overwinning moet eni zal ons legioen een eervol aandeel hebben. Geen slachtoffers van de Gepeoe in Neder land nooit! Dus: Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegion Nederland, Koningtnr.cTachl 22 te 's-Gra- venhage. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De doorbraak door de krachtig ver sterkte Stalin-linie, tusschen Mogilef en Witebsk, is tot voorbij Smolensk uitgebreid. Ondanks hardnekkige ver dediging door den vijand is Smolensk zelf op 16 Juli genomen. Alle pogingen van den vijand, deze stad weder terug te winnen, hebben schipbreuk geleden. Een bataljon Duitsche infanterie, zoo verneemt het DNJB. verder, is er gisteren ten Zuidwesten van Smolensk na hevigen strijd in geslaagd tot diep in de bolsjewis tische linies door te dringen. Voor een hardnekkig verdedigd dorp stieten de Duit' sche troepen op buitengewoon verbitterden tegenstand. Nadat dit verzet, soms in ge vechten van man tegen man. was gebro ken. trokken de Sovjet-soldaten in wilde vlucht terug. De Duitsche infanteristen slaagden er hierbij in een geheelen divisie staf gevangen te nemen. Naar de gevan gengenomen bolsjewistische officieren ver klaarden, hadden de bolsjewistische solda ten hun militairen bevelhebbers verhin derd weg te rijden. Bij den opmarsch in het gebied van Smo lensk, hebben afdeelingen Duitsche troe pen op 17 Juli een hulpvliegveld der Sov jets bereikt. De artillerie opende het vuur op de 28 Sovjet-vliegtuigen, die klaar ston den om op te stijgen. Alle toestellen wer den vernietigd. SPOORWEG VERBROKEN. In den loop van Donderdag heeft de Duitsche luchtmacht de spoorlijn Smo- lensk-Moskou op verscheiden plaatsen ver broken. Verscheiden transporttreinen wer den vernield of tot ontsporing gebracht. Bovendien werden bij aanvallen negen Sovjet-batterijen door bommen tot zwijgen gebracht. De voortdurende Duitsche luchtaanval len op de verkeerswegen der Sovjets heb ben de laatste dagen groote verwoestingen aan de spoorwegen in het achterland aan gericht. De gevolgen daarvan zijn des te belangrijker, omdat het verkeer in het bin nenland der Sovjet-Unie reeds in normale tijden zeer onvoldoende was. Terwijl door het onderbreken van de spoorlijnen over al transportcolonnes oploopen. worden de wegen bovendien verstopt door de massa's vluchtelingen, zoodat het vervoer van troe pen en materieel met de grootste moeilijk heden gepaard gaat, Iedere beweging van de troepen in Westelijke richting wordt be lemmerd door den wanordelijken stroom van vluchtelingen, die zich naar het Oos ten beweegt. Bij den opmarsch naar St. Petersburg, zoo verneemt het D.N.B., stiet Donderdag een Duitsche afdeehng bij het Pelpismeer op bolsjewistischen tegenstand. In korte, verbitterde gevechten leden de Sovjets bloedige verliezen. 1500 bolsjewisten wer den gevangen genomen. Deze gevangenen bleken menschen te zijn, die tot tuchthuis straf veroordeeld waren. Op bevel van de politieke commissarissen waren zij uit de tuchthuizen ontslagen onder voorwaarde, dat zij tegen de Duitschers zouden vechten. Eveneens bij den opmarsch naar St. Pe tersburg ontmoetten Duitsche troepen ge organiseerde bandietenbenden van het z.g. vernietigingsbataljon Popoff. die zich in de bosschen schuil hadden gehouden en in eens een moordend vuur op de doortrek kende Duitsche troepen wilden openen. De Duitsche soldaten maakten met deze ban dieten korte metten, beschoten de bosschen en zuiverden eenige nesten met handgra naten. Zoo werd het bataljon Popoff. dat de vernietiging der Duitschers op zijn ba nier had geschreven, zelf vernietigd. Slechts enkele bolsjewisten vielen levend in Duitsche handen. Behalve met machine-pistolen en an dere vuurwapens, waren zij voorzien van bijl dolken en flesschen met bijtende zu ren. De gevangenen vertelden, dat zij wa ren opgeleid in een sovjetschool. die in 1940 was gevestigd in een klooster te Pets- jorri in Estland. Het waren over het alge meen jonge communisten, die door de par tijfunctionarissen nauwkeurig waren on derricht in de bolsjewistische moord me thod en. Verder meldt het DJN.B. nog, dat tijdens het oprukken van de Duitsche troepen in de richting van St. Petersburg Donderdag een Sovjet-strijdmacht in een klein stadje ingesloten en deels onschadelijk is gemaakt deels gevangen genomen. De Duitsche op marsch kwam zoo verrassend, dat eenige duizenden gevangenen, een gróót aantal lichte veldhouwitsers, batterij én luchtaf weergeschut, 4000 paarden en meer dan 100 transportauto's werden buit gemaakt. De verliezen van de bolsjewisten bedroegen meer dan 1000 man. Donderdag hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen ten Oosten van het eiland Oesel een aanval op Sovjet oorlogsschepen gedaan. Reeds bij den eersten aanval werden twee torpedobootjagers zwaar beschadigd. Bij een tweeden aanval werden drie andere jagers met succes getroffen. DE SOVJET-VERLIEZEN BIJ LIBAU EEN DERTIGVOUD VAN DE DUITSCHE. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde ver neemt, zijn bij de verovering van Libau de werven, die weinig schade hadden geleden, in Duitsche handen gevallen. Bovendien kon men bezit nemen van vier Sovjet-duikboo- ten en van den mijnenveger Lenin. De sovjetverliezen bij de gevechten om Libau worden in bevoegde kringen op ongeveer het dertigvoud van de Duitsche verliezen geschat. EEN SOVJET-VROUWENBATALJON GEVANGEN. Bij den aanval van Duitsche troepen op Sovjetstrijdkrachten en de verovering van een kleine stad tijdens den opmarsch naar St. Petersburg, zijn, behalve een zwaarbe wapende pantsertrein en een groote hoeveel heid oorlogstuig, volgens ramingen 3000 ge vangenen in Duitsche handen gevallen. On der hen bevindt zich een geheel vrouwen- bataljon en vier compagnieën jonge com munisten. De Sovjets leden bij de verras sende verovering van de stad bloedige ver liezen. NIEUWE ITALIAANSCHE AFDEELINGEN NAAR HET OOSTELIJK FRONT. Gisteren zijn nieuwe Italiaansche afdee lingen naar het Oostelijk front vertrokken De bevolking juichte de soldaten langdurig toe. UIT BESSARABIE. Bij de zuivering in het gebied van Kisjinev zijn op 17 Juli nog duizenden sovjetsoldaten gevangen genomen, onder wie de kolonel Gawrilov. Deze kwam met een aan flarden gescheurd uniform bij een Duitschen staf aan en vertelde: „na een vlucht van dagen lang heb ik besloten mij vrijwillig bij de Duitschers te melden. Ik kon de wilde ge ruchten. welke de politieke commissarissen over de Duitschers verspreid hadden, niet gelooven en pleegde daarom niet. zooals zoo vele andere officieren zelfmoord" Op de vraag, welken indruk hij van de oorlogs handelingen der sovjetunie had. gaf hij het volgende opmerkelijke antwoord' ,,De oorlog was voor ons geenszins een verrassing Sedert Stalin voorzitter van den raad van volks commissarissen was geworden, wisten wij, dat de oorlog voor de deur stond Deze oorlog tegen Duitschland moest de inleiding tot de verovering der geheele wereld door het com munisme worden". (D.N.B.). Het Finsche regeeringspersbureau deelt mede, dat de aanval der Finsche weermacht in Ladoga-Karelië, die op 10 Juli werd ingezet, reeds thans tot resul taten van beslissende beteekenis heeft geleid. De Finsche troepen hebben de aanvankelijk plaatselijke successen tot een volledige doorbraak uitgebreid. Voor aanzienlijke vijandelijke strijdkrachten is de terugtocht afgesneden. Bij deze operatie hebben eenige Finsche afdee lingen in zes dagen een opmarsch van 150 km. volbracht. Het veroverde gebied wordt thans gezuiverd. Officieel wordt medegedeeld, dat vijan delijke vliegtuigen Donderdag Kotka hebben gebombardeerd. Een houten gebouw werd beschadigd en één burger gewond. Gister morgen zijn bommen geworpen op de plaat sen Kontiomaeki en Sulkava, zonder dat schade werd aangericht. Bij een luchtge vecht boven Elisenvaara en Matkaselka zijn drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Drie andere sovjet-vliegtuigen zijn door af weergeschut neergehaald. EEN DUITSCH SOLDAAT VERTELT. Een Duitsch officier die aan de ver nietigingsslag in het gebied van Bialystok- Minsk heeft deelgenomen geeft in een veldpost bric:" een beschrijving van zijn indrukken. Het is opmerkelijk hoe de bewoners, zoo dra de Duitschers naderden, de photo- graphieën van Lenin en Stalin van de mu ren hunner primitieve woonkamers haal den en verscheurden. Uit geheim gehouden bergplaatsen haalden zij lang verborgen heiligenbeelden, die ze ophingen. De tactiek der terugtrekkende Sovjets brengt veel leed met zich mede. Al het vee en alle meelvoorraden worden meegeno men, of vernietigd. Zelfs de voorraden der kleine boeren worden weggehaald, zoodat deze huilend de Duitschers tegemoet ko men. en hun de leege opslagplaatsen too- nen. Ook de eenige koe dezer menschen werd hun afgenomen, of geslacht, waar door geen melk meer voor de kleine kin deren aanwezig is. Het is een niet te be schrijven leed. De officier is van meening, dat in poli tiek opzicht deze oorlog aan de Duitsche soldaten toont, wat, en hoe het commu nisme is. De heerschende armoede is van een afmeting, die zelfs de grootste tegen standers der Sovjets nimmer hadden kunnen droomen. Zelfs in Kameroen waar de officier geruimen tijd ver toefde heerschte er onder de negers een grootcre welvaart dan in tal van streken der Sovjetunie. Het volk weet nauwelijks hoe slecht het leven voor hen is. De ouderen onder hen zijn overleden, de jongeren kennen niets anders. Wat heeft het in dit geval voor waarde, wanneer de Sovjets in een paar steden, zooals ln Minsk prachtige gebouwen neerzetten? Zij willen den schijn wekken van iets, wat in werke lijkheid niet bestaat. Er is zeker geen enkele Duitsche soldaat, die niet onmiddellijk na de eerste 5 dagen heeft gevoeld, dat het Sovjetleger bezig was ons aan te vallen. Daartoe waren de voor bereidingen reeds te lang begonnen. En men moet eerlijk zijn: wanneer wij hen niet voor geweest waren, zouden zij de aanvallers geweest zijn, waardoor voor ons onaangename verrassingen zouden zijn ge komen. Wanneer het Mammoetleger zou zijn opgerukt, zou het moeilijk zijn geweest, het tegen te' houden. (D.N.B.) Naar het DN.B. van bevoegde zijde ver neemt. heeft de geweldige strijd ten Oos ten van de Stalinlinie thans een zelfde ver loop als de gevechten na de doorbraak der bolsjewistische grensstellingen in het be gin van den oorlog. De strijd speelt zich af in een zone, die soms meer dan 100 Ion. diep is. Terwijl de voorhoede der Duitsche pantsercolonnes onophoudelijk de operatie doelen aanvallen, zijn de daarachter vol gende divisies infanterie en pantserwagens er in geslaagd de sovjetafdeelingen te ver splinteren en vaak te omsingelen, zoodat deze'bolsjewistische afdeelingen haar ver nietiging tegemoet gaan. In deze zone van ruim 100 km. diep woedt de strijd en men heeft den indruk dat de verdediging der Sovjets langzaam maar zeker ineen stort. Het Sovjetcom mando heeft zijn afdeelingen blijkbaar niet meer geheel in de hand. Het lijkt er op, dat deze afdeelingen op eigen verantwoordelijkheid het dreigende on heil trachten af te wenden. Er zijn tot duverrre geen teckenen geweest voor een grootscheepsch tegenoffensief. Het Duitsche commando is niet alleen nauwkeurig onderricht van het verloop der verschillende gevechten, het heeft ook de groote doelen der operaties geenszins uit het oog verloren en doet zijn geweldigen druk op de steeds zwakker wordende Sov- jetverdêdiging voortduren. Hoewel het Sovjetcommando in zijn »e- van hedenavond tot morgenochtend en van Zondagavond tot Maandagmorgen De maan kwam heden op te 1.41 uur en gaat onder te 16 26 uur; morgen is het maansopkomst te 2.10 uur en -ondergang te 17.26 uur Het Vrijwilligerslegioen Nederland roept hierbij op veeartsen, smeden, hoefsmeden, menagemeesters en koks. Men wordt verzocht zich ten spoedigste schriftelijk aan te melden (eventueel onder vermelding van den bekleeden militairen rang en vakbekwaamheid) aan het hoofdkwartier van het Vrijwil ligerslegioen Nederland, Koninginne gracht 22, 's Gravenhage. gerberichten wanhopige pogingen doet om zijn meer dan ongunstigen toestand te ver bloemen, blijkt uit de Ins e>ling d?r ooli- tieke commissarissen duidelijk genoeg, hoe ver het met de Sovjet weerma-ht gekomen moet zijn. De verde? mg van het vroeger uniforme opperbevel ovei drie verantwoor delijke generaals en de benoeming der po litieke commissarissen, die toezicht moe ten oefenen op de commandante.» zijn ken merkend voor den wanhopigen stand. Met ijzeren hand moeten de commissarissen de revolutionnaire orde en de oorlogsdis cipline herstellen, die echter wel reeds ver loren gegaan moeten zijn. Het zal moeten blijken, of bil de beslissende gevechten van thans een dergelijke wanhoopsmaatregel niet Juist de tegengestelde uitwerking zal hebben. Daar in dezen oorlog de vijandelijke pro paganda steeds weer tracht haar volken moed ln te spreken door vergelijkingen met den wereldoorlog is het wenschelijk, dat er met nadruk op gewezen wordt, dat in den wereld oorlog het leger van den Tsaar wel meermalen terrein kon winnen, doch nooit een beslissend succes heeft weten te beha len. De centrale mogendheden slaagden er herhaaldelijk in de Russische aanvallen af te slaan en haar tegenstander aanzienlijk te verzwakken, doch zij beschikten nooit over voldoende strijdkrachten om een ver nietigende en beslissende overwinning te behalen. Bovendien kon het Tsaristische comman do steeds weer door meesterlijke terugtoch ten dergelijke beslissende gevechten voor komen. In dezen weldtocht echter ziin reeds beslissende overwinningen behaald door den dubbelen slag van Minsk en Bialystok en door het bedwingen van de Stalinlinie, in den tijd van nauwelijks vier weken Men kan aannemen, dat ten Ooten van de Sta linlinie binnenkort nieuwe beslissingen zul len worden afgedwongen. In de Deutsche Allgemeine Zeitung pu bliceert kapitein Renner een artikel „de luchtmacht in den Oostelijken veldtocht". Hij zegt, dat de eerste en meest indruk wekkende mededeeling door het opperbevel der weermacht na een week van spanning gepubliceerd, de luchtmacht gold. Op den 30sten Juni werd bekend gemaakt, dat de luchtmacht in minder dan 24 uur 1811 Sovjet vliegtuigen had vernietigd en zelf slechts 35 toestellen had verloren. Op den zevenden dag van den oorlog was het aan tal vernietigde Sovjet vliegtuigen gestegen tot 4107 en op den 18den dag tot 6233, waar mede reeds verreweg het grootste deel, vol gens voorzichtige schattingen bijna 75 pet. der Sovjet luchtmacht uitgeschakeld was. In nog grooter omvang en wonderbaarlijker tempo dan in de vorige veldtochten heeft de Duitsche luchtmacht de voorwaarden ge schapen voor de grootsche en stelselmatige tenuitvoerlegging der operaties. In de eerste plaats heeft zij het vijandelijke commando Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Verbetering inzake de kinderbijslag-regeling (Binnenland, 3e Blad). De eerste dag van de Kaagweek (Sport, 3e Blad). Buitenland De bezetting van Smolensk (le Blad). Het derde kabinet Konoje in Japan ge vormd (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE KLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 1 VAN HET TWEEDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1