GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 15 Juli 194f Ordening in de architectenwereld Brandweerauto gekanteld Slachtoffers van het water Boerderijen door den bliksem getroffen Rede van dr. Goedewaagen AGENDA Winterhulp Nederland FEUILLETON Een man verdween.. Drie zwaar gewonden te Eindhoven. ONVOORZICHTIG WIELRIJDER DE SCHULDIGE. Gisternamiddag is op den Aalsterweg te Eindhoven een ongeluk gebeurd, dat mis schien drie slachtoffers zal kosten. Er reed een colonne brandweerauto's, ter uitvoering van een oefening, in groote vaart over genoemden Weg in de richting van het centrum der stad. Bij het kruis punt AalsterwegLeenderweg trachtte een wielrijder, nadat hij den eersten brand weerwagen had laten passeeren, vóór den tweeden wagen den weg over te steken. De chauffeur van de brandweerauto het be trof hier een boschbrandweerwagen, met daarachter een babyspuitje, probeerde naar rechts den fietser te ontwijken, doch door deze manoeuvre en vermoedelijk we gens den last van de opzittenden, kantelde de wagen en sloeg tegen een llchtpaal, welke afbrak. Op de brandweerauto zaten 14 brand weerlieden, die allen min of meer zware wonden opliepen. Zij zijn allen naar de zie kenhuizen te Eindhoven overgebracht. De meesten hadden gebroken armen of bee- nen en wonden aan het hoofd. Drie van hen zijn er echter zoo erg aan toe, dat voor hun leven wordt gevreesd. Het zijn Hendriks, Swane en Damen. Bij alle drie zijn een schedelfractuur, benevens inwendige kneuzingen geconstateerd. De fietser, die door den wagen opzij werd ge slingerd, is eveneens ln het ziekenhuis op genomen; zijn toestand is niet zorgelijk. De wagen is grootendeels vernield. WOLKBREUK TE COEVORDEN. Zondagavond heeft boven Coevorden en omgeving een zoo hevige regenbui gewoed, dat het veel op een wolkbreuk geleek. De bui ging vergezeld van een hevigen wind, waardoor de waterschade zeer belangrijk werd. In een ommezien waren talrijke stra ten in de stad in een zee herschapen. De zinkputten raakten verstopt door het vele groen, dat van de boomen werd geslagen en zich boven de roosters vastzette. Het water rees op zes plaatsen in de stad zóó hoog, dat het in de huizen stroomde en de kel ders volliepen. Ook de dakgoten konden deze watermassa's niet verwerken, zoodat het vrijwel in alle huizen ging lekken. Het water sloeg onder deuren en vensters door en zette ook verschillende slaapkamers on der water. In de Coevorder stadsgracht is de boven- last van een met pakken stroo geladen schip gedeeltelijk van het schip afgeschoven, zoo dat de gracht vol stroopakken dreef. Op verscheidene plaatsen veroorzaakten het water en de wind storing op het electrische net, wat men tegen den avond en in den nacht heeft kunnen herstellen. Na afloop van de bui was men met pompen en brand spuit bezig volgeloopen kelders leeg te pom pen. De waterschade is bij velen zeer be langrijk. ONGELUK TE BOKNE. Gistermiddag is in de Nieuwe Kerkstraat te Borne een ernstig verkeersongeval ge beurd met doodelijken afloop. Aan de rechterzijde van den rijweg was een auto geparkeerd. Een vrachtwagen wilde deze auto passeeren, maar op dat moment kwam uit de andere richting een wielrijdster, die juist van een zijweg op de straat was ge komen. Zij werd gegrepen door den vracht wagen, die met een bocht voorbij den stll- staanden auto reed, met het gevolg, dat zij onder het llnkerachterwiel geraakte en op slag werd gedood. Het slachtoffer is de 52-jarige me), F. Zilversmid uit Borne. Zondagmiddag is de 23-jarige H. Meye- rink bij het baden in den Rijn, tegenover Elden, verdronken. De man kon niet zwem men. In het Paterwoldsohe meer, onder de ge meente Haren, is Zondagmiddag de 19-ja- rlge J. Klinkhamer uit Haren bij het zwem men verdronken. Bij een anderen jongen, die bewusteloos uit het water werd gehaald, konden door langdurige ademhaling, de levensgeesten worden opgewekt. Gistermiddag is de vijfjarige Hajo Ploe ger, te Meppel, bij het spelen in de Wold A geraakt en verdronken. De politie te Rotterdam heeft gistermor gen uit de Waalhaven opgehaald het lijk van den zeventienjarigen fabrieksarbeider A. Kerkhof, wonende aan den Parallelweg aldaar, die Zondagmiddag bij het zwemmen in die haven is verdronken. Gistermiddag is te Haaften bij het zwem men in de Waal de 29-jarige melkrijder G. Zuidam verdronken. Zijn lijk is later opge- vischt. Gisteravond om 7 uur is in het gemeente lijk zwembad te Winschoten de 20-jarige Roelf Esseling verdronken; Zondag is tijdens het zwemmen in het Zuiddiep nabij het eiland Brienenoord in de Nieuwe Maas te Rotterdam verdronken de 28-jarlge W. P. Timmermans uit Iependaal. Personeel van de rivierpolitie heeft na ge- ruimen tijd gedregd te hebben het stoffelijk overschot kunnen bergen. Zondagavond is tijdens een hevig onweer de bliksem in twee boerderijen aan den Randweg te Emmen geslagen. De boerderij van den heer Schepers brandde geheel af. De schuur, behoorende bij de boerderij van den heer Hartman, ging eveneens in vlam men op. Hierbij ging de volledige inventaris bestaande uit een groote hoeveelheid hooi, stroo en de landbouwwerktuigen, verloren. Het woonhuis bleef gespaard- De bewoners kregen geen letsel. Tijdens een onweer sloeg de bliksem in het achterhuis van de boerderijwaarin hooi enz. was opgeslagen, van den landbouwer G. W. Wiggers, wonende op „Te Strake" in de buurtschap Miste te Winterswijk. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blussohen vrijwel niet te denken viel. Het in de boerderij aanwezige vee kon nog bijtijds in veiligheid worden gebracht. Een varken kwan, in de vlammen om, terwijl twee varkens ernstige brandwonden oplie pen. Men slaagde er in het huisraad in het voorhuis in veiligheid te brengen. Toen de brandweer ter plaatse kwam, was het ach terhuis geheel uitgebrand, terwijl van het voorste gedeelte alleen de muren nog over eind stonden. De boerderij lag een flink eind buiten het dorp. Verzekering dekt de schade. Tijdens een hevig onweer sloeg Zaterdag avond de bliksem in de boerderij van den landbouwer H. W. Bronsvoort te Zuid-Loo bij Deventer. De geheele boerderij ging in vlammen op. Op een varken na kon ai het thuis staande vee ln veiligheid worden ge bracht. Huis en inboedel waren verzekerd. In het departement van volksvoorlichting en kunsten heeft gisteren een bijeenkomst plaats gelrad van architecten, gedeeltelijk vertegenwoordigers der organisaties. Deze heeren waren daartoe uitgenoodigd door den secretaris-generaal van dat departe- mentt, dr. T. Goedewaagen. Aanwezig waren o.m. het bestuur van het Nederlandsohe Architectengilde, de ge machtigde van den Bond van Nederland- sche Architecten '(B.N.A.), de heer B. Boe- zeman en omstreeks 30 Nederlandsche ar chitecten, onder wie enkele leden van het voormalige bestuur van den B.N.A. Dr. Goedewaagen zette uiteen, dat de ontwikkeling van de Nederlandsche cultuur voortaan in handen zal zijn van den staat en dat de werkers en hun belangen gesloten vakorganisaties sullen vormen, van welke laatste hij de pers als voorbeeld noemde. De taak nu van sprekers departement is mede: ordening van de Nederlandsche ar chitectuur. In de architectuur toch schept een volk zich blijvende vormen. Daarom is strenge overheidscontrole noodig, maar vooral ook: stuwing door de overheid. Het geheele volk zal dus de opdrachten ver- leenen. De taak van het departement is dan tweeerlei: stuwend en controleerend, niet alleen bij nieuwbouw, maar ook bij restau ratie van monumenten. Spreker kwam vervolgens op de taak en de organisatie van de cultuurkamer, wel ker oprichting in uitzicht gesteld is. Als groepen, welke in elk gilde van de cultuur kamer telkenmale vereenigd worden, noem de hij de kunstenaars, den kunsthandel, de kunstlievenden en kunstlievende vereeni- gingen. De kunstenaars in het gilde der beeldende kunsten worden weder onder verdeeld ln vijf vakgroepen, namelijk de architecten, de schilders, de beeldhouwers, de kunstnijveren en de kunstpaedagogen. Voorts ligt het in de bedoeling een aantal gewestelijke kringen op te richten ten ein de egalisatie te voorkomen en het plaatse lijke naar voren te doen treden. Vervolgens kwam spr. op de functie van de architectengroep. Die taak bestaat uit een ethisch-sociale, economische, een juri dische, een paedagogische taak en verster king van het volksche bewustzijn bij lede ren architect. Die paedagogische taak achtte dr. Goedewaagen uiterst belangrijk. De architecten toch dienen de paedagogi sche opleiding zelf ln handen te nemen. De architectuur heeft zich ontwikkeld in een technocratisch tijdperk, waarin men te veel vergeten heeft, dat bouwen een kuhst is en dat wie bouwt een kunstenaar is. De blok- kendoozen, welke in het land verrezen zijn getuigen van verkeerde opvoeding. De op leiding moet dus in geheel nieuwe banen worden geleid. Wat wij tot nu toe in Nederland gezien hebben in het architectenwezen aldus dr. Goedewaagen was tweespalt, al kan het streven der afzonderlijke vereenigingen gewaardeerd worden. Alvorens nu wordt overgegaan tot stichting van een architec ten-vakgroep, is het noodig, dat de geesten daarvoor rijp gemaakt worden. Veel meer begrip moet zich in de geesten vasthechten ten einde te komen tot een nationale bouw kunst. Met de vorming van die geesten heeft spr. belast ir. J. Gratama te Amster dam, die ter zijde wordt gestaan door een raad van advies. De bestaande vereenigin gen zullen moeten worden ontbonden. Verder gaat het er maar om, dat ook de architecten zich met overtuiging scharen bij de nieuwe orde, die ook in Nederland zal worden gevestigd. Richtlijnen zullen door het departement niet worden gemaakt zonder de architecten daarin te kennen. De leiding van de architectuur zal echter bij het departement berusten. Men moet nu zoo ver gebracht worden, dat de innerlijke weerstand tegen deze ordening ophoudt. Dit moet gelukken, mede doordat de slechte volksvoorlichters in pers, radio en film langzamerhand verdwijnen. Dr. Goedewaagen achtte de hoop dan ook gerechtvaardigd, dat binnen niet te langen tijd de Nederlandsche architecten wereld loyaal zaj medewerken aan wat het departement heeft uitgedacht. TOESPRAAK ARCHITECT GRATAMA. Architect J. Gratama heeft hierna nog het woord gevoerd. Hij noemde dit een his torisch moment in de ontwikkeling van het architectenvak en van de organisatie der architecten. In de bestaande vereenigingen is voortreffelijk werk geleverd. De maat schappij tot bevordering der bouwkunst heeft een roemrijke traditie. Daarom zal men het als pijnlijk gevoelen wanneer het bestaande verdwijnt. Het kan echter niet anders, want een regeering is in de eerste plaats verantwoordelijk voor de cultuur van het volk. Dat de architect onder de kunste naars wordt ondergebracht is voor spr. een eerezaak. Daarmede wordt natuurlijk niet gezegd, dat de architect nu wordt opèe- sloten in een ivoren toren van kunstenaar schap. Door vorige regeeringen zijn de ar chitecten steeds ter zijde gesteld. Het mo ment is nu gunstig om verschillende desi derata te verwezenlijken. In de eerste plaats bescherming van den architecten- titel en het architectenvak. Alles wat boven den grond verrijst, moet onder toezicht en leiding staan van den architect, niets uit gezonderd. Door een en ander zal de stan ding van den architect op veel hooger peil komen, maar zal ook de verantwoordelijk heid van den architect aanmerkelijk wor den vergroot. Er zal voorts een einde komen aan de vrijbuiterij op dit terrein en op drachten zullen rechtvaardig worden ver deeld. De architectuur zal dan op hetzelfde peil komen als zij stond in den gouden eeuw. Spr. eindigde met een hartelijke opwekking tot medewerking aan het groote doel. MEISJE DOOR AUTOBUS OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond stapte de twintigjarige fa brieksarbeidster A. A. uit Winterswijk, die per autobus van haar werk te Bocholt huis waarts keerde, in de Dijkstraat te Aalten uit den wagen. Toen zij voor de bus langs de straat wilde oversteken naar haar ver loofde, werd zij door een volgende autobus gegrepen en op slag gedood. EEN WIJSVINGER AFGEHAKT. Tijdens een vechtpartij tusschen de zwa gers P. en H. in het woonwagenkamp te Hel mond, waarbij gebruik werd gemaakt van grassnijmessen, liep H. ernstige verwondin gen op. O.a. werd hem een wijsvinger afge hakt. De man werd door de gemeente-poll- tie naar het St. Anthoniusgasthuis overge bracht, waar hij geneeskundig behandeld werd. P. is door de politie in arrest gesteld. BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Op enkele kilometers van Jajce in Bosnië is een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een auto met 40 scholieren viel, toen de chauf feur in een bocht de maoht over zijn stuur verloor, van een diepe helling 40 m. naar beneden in de rivier Wribas. Tot dusver zijn 8 lijken en II zwaar gewonden geborgen. Duitsche soldaten hielpen bij het reddings werk. Woensdag. Rotterdam (Oosterkade 10): Ledenverg. Ver. Instituut voor Tropische Geneeskunde. 3% uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 13): Gemeente Gods. Nam. 7% uur. Donderdag. Katwijk a. Zee (Casa Cara): Spr. ds. Leemans van Ede, 8 uur nam. 0IU8COPGN r 18 jaar: M laar: 9 alle leef'tjden Luxor-theater: „Butterfly" t Dagelijks unm 2 en 8 u ir Zondag 2—7 uur doorl voorstelling Lido-theater: „Mag dat wel Erika" t Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4,30 en 81/4 u Woensdag eD Zaterdag ma- tinée 2,30 uur Trianon-theater: „Land der liefde" S Dagelijks 2 en 8 uur 's Zondags van 26.30 uur doorl voorstelling Casino-theater: „Lajla" Dagelijks 8 uur Woensdag en Zaterdag ook 2% uur Zondags te 2 en 8 uur nam Rex-theater: „Een moderne Robinson" 9 Dagelijks 2 en 8 uur nam.; Zondag 2—6% uur doorl voorstelling, Katwijk Zee: Nova-theater: „Onder het asphalt van een groote wereldstad". Dagelijks 8 uur nam. 's Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 12 Juli 20 uur tot Zaterdag 19 Juli 8 uur waarge nomen door: de Apotheek „Tot Hulp der Menschheld, Hooigracht 48. Tel. 21060 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, Tel. 21313. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche apotheek Wilhelminapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorin.: 19 gr. C. (67 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zwemlnrfcbtlne .De Zijl" Voorm. 12 uur: 22 gr. F. Gironummer van de W. H. N 5553. De Bank van de (V.H.N. Is Kas- verecnlgtng N. V Amsterdam, Postgironummer 877. Stor» op 5553 of 877. Ge brengt geluk tn veler leven GROOTE BRAND IN KARKSTAD. In den nacht yan Zondag op Maandag ls in de invoerhaven van Karkstad (Zweden) een groote brand uitgebroken. Tien groote magazijnen en pakhuizen, die van hout wa ren gebouwd, geraakten in brand. Volgens een bericht van Stockholms Tid- ningen zou de schade ongeveer een millloen Zweedsche kronen bedragen. Over de oor zaak van den brand is tot dusver nog niets bekend. SPAANSCHE VISSCHERSBOOT VERBRAND. i Op 14 mijl ten Zuidoosten van Ceuta heeft een schip S.O.S,-seinen uitgezonden. Een postboot en verscheiden visschersvaar- tuigen begaven zich daarop ijlings naar de aangegeven plaats. Zij vonden een vis- schersboot uit Valencia in vlammen, reeds geheel uitgebrand. De bemanning kon ge red worden. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. hm. uloot ^mlc\ jvifh ...nvtt t/lfc\£*+dl 4892 (Ingez. Med.) Door LESLIE FORD. (22 Zij zat met brandende oogen en een be- 1-edigd gezicht aan het voeteneind van haar bed. „Grootmoeder denkt zeker dat ze George en mij kan blijven beletten, te trouwen, maar dat kan ze niet!" zei ze stormachtig. „Ik heb hem altijd beroerd behandeld, omdat ik nooit had kunnen ge- looven dat dat Steve zoo kon zijn. Hij is altijd aardig voor me geweest, en hij heeft me vroeger nog niet de helft gezegd van wat hij vermoedde, omdat hij me niet nog on gelukkiger wilde maken dan ik al was. Ik ben gèk geweest; gèk dat ik me heb opge vreten van verdriet over een man die ge noeg van me had, en die niet eens den moed had, me dat te vertellen!" „Maar lieveling!" zei ik. „Weet je dat wel zeker?" „Zeker?" herhaalde ze. „Hoe zou ik niet zeker zijn, na alles wat er gebeurd is? Grootmoeder weet het alleen maar niet. Luister. Al een paar maanden te voren had Steve telkens allerzonderlingst gedaan. Hij was ongelukkig en moedeloos. Hij zei steeds maar. dat ik niet moest meenen, dat ik mfet hem moest trcuwen alleen maar orndat ik dat nu beloofd had en ïeer zulke dingen. Ik moest niet denken dat et rou zijn alsof ik hem in den steek liet. enzoovoort. Ik dacht dat hij bedoelde: im'it hij zoo ziek geweest was, en dat hy daar gevoelig over was want ik was dol op hem! O, Grace, je hebt er geen idee van!" Haar lippen trilden; ze perste ze op el kaar als een boos kind dat vast besloten is, niet te gaan huilen. „En toen dien Zondag dat hy naar ons toe gekomen was. Ik had hem in geen week gezien. George was tweemaal geweest; hij had gezegd, dat Steve niet meer heelemaal normaal was. En toen kwam i y en zei och, hy zei al die dingen opnieuw. Ik pro beerde hem te doen inzien dat ik hem niet alleen maar wilde trouwen omdat ik me deleden met hem had, en toen werd ik werd ik nijdig. Ik zei dat als l.ij er dan zoo over dacht. och, je weet wel wat je aan allemaal zegt, zonder dat je het meent!" Ze draaide haar hoofd weg en knipperde met haar lange wimpers om haar tranen terug te houden. „Hy ging weg. En den volgenden morgen dacht ik dat dat hy opzettehjk tegen dien paal gereden was, omdat wel, aller eerst omdat ik zoo zeker wist dat ik geiyk gehad had; en dat het dom geweest was, myn geduld te verliezen en dat het dus allemaal mijn schuld geweest was." „Zou je niet denken, dat je misschien tóch geiyk gehad had, en dat dat dan de reden was, waarom hij het beter vond, stil letjes te verdwynen?" vroeg ik vriendehjk. „Nee", zei ze botweg. By tyden was ze toch wei een echte afstammelinge van de oude onverzetteiyke oude dame uit de kamer naast ons. Haar oogen schoten alweer vuur door haar tranen heen. „Nee, vast niet. Niet als dat John Brice geweest is die ver brand is. En als hy op de beurs gokte met geld van een klant en probeerde het te doen voorko men of Brice het deed. Mynheer Ridley zegt, dat het er uitziet of het een gemeene j vooraf beraamde moord was, en ik ben bang dat hy geiyk heeft". „Klets!" zei ik ronduit. Ze sloeg haar slanke beencn over den rand van het bed. Het treurende hunke rende meisje, de Cecily die „oo innU van Steve gehouden had, begon weer te voor- sclhjn te komen; maar nog verborgen onder het koele uiterlijk van een Cecily die aan niemand wilde tooneri, hoe aekwetst zy was. „Je bent precies grootmoeder", zei ze effen. Ze stond op, stak het licht aan en begon haar neus te poederen. „Ik zou anders meenen dat je eerde" naar mij kunt luisteren dan near Ridley ik zou zoo zeggen dat die in dii geval wel heel erg een pleiter voor eigen zaak is." „Daar vergis je je in. Grace", zeizc- „Hij trachtte ons nog over te haien vandaag niet naar Gardiner te gaan". Ik dacht ongeloovig „Och kom'maar ik waagde niet het te zeggen. Kalme rcdeiyk- heid was niet een van Cecilys meest ken merkende karaktertrekken, en zeker niet op dit oogenblik. En tact is niet myn fort. „Ik ga naar bed. En morgen ga ik met George trouwen, al moet de onderste steen boven komen". „Je gaat je gang maar kind", zei ik meegaand. „Je moet vooral doen at je niet laten kunt. Je bent zeker oud genoeg om te weten wat je wilt. Het zou alleen erg jam mer zyn, als je eerste instinct misschien toch zou blijken juist te zyn geweest en Steve niet zoo'n verstokte misdadiger is - en je het zou ontdekken als het te laat is. Goeden nacht'4. Ze stond er by als een kermisballonnetje dat plotseling leegloopt. Haar handen vie len langs haar zyden en haar lippen begon nen te trillen. Toen kwam de oude opstan- ligheid weer ln haar oogen terug. Ik twyfel- de er niet aan of, zooals ik de impulsieve hartstochtelijke natuur van Cecily kende, ln dezen strijd van tegenstrijdige gevoelens zouden haar trots en George over winnen. Ik ging naar mijn kamer terug. Er scheen licht boven de deur van de ki mer van de Ridley's. Ik hoorde Alexander Ridley's stom, en ik luisterde schaamteloos, zonder eenlge gewetensbezwaren. „Wil je soms zeggen dat je niet weet, waar op dit oogenblik van den nacht je dochter uithangt, beste?" „Alexander, ze in volkomen veilig. Die zoon van mevrouw Latham is by haar". „Beste", antwoordde haar man koelties, „je weet niets van dien jongen. We nemen aan dat hy van goede familie ls, maar zyn moeder heeft George's naam geplaatst on der een compromitteerend telegram, dat je broer nooit opgegeven heeft. Ik zou die vrouw of haar zoon niet verder ver trouwen dan ik haar zie. Wie kan zeggen of zy ook niet achter die belachelijke ver tooning van vanmiddag aan den Noord uitgang steekt zy en haar vriend de ko lonel". „Ik wou dat ze nog meer macht had den!" riep mevrouw Ridley hartstochtelijk, terwyl iets van haar bedeesde lijdzaam heid doorbrak. Een lange stilte volgde. Ik dacht al dat hij haar de keel dichtgeknepen had, tot ik begreep dat het andersom moest zijn: dat de heer Ridley met stomheid geslagen was. „Myn beste!" zei hij eindeiyk. „Je bent toch niet van plan weer zóó te beginnen?" Zyn stem miste de gewone beminnelijkheid. „Luister, May. Ik ben niet gewoon, niet ge hoorzaamd te worden. En ik heb niet de ge woonte, bedreigingen te uiten, zonder ze uit te voeren - - dat weet je wel. Maar ik zeg je dat als er iets gebeurt dat dezen opzet bederft, het je slecht zal vergaan, en je dochter nog erger. Is dat je duidelijk? Want ik wensch dat je dit volkomen duideiyk zal zyn!" Ik kon me byna voorstellen, hoe de arme vrouw daar verlamd van angst in elkaar ge doken moest zitten op den kant van haar bed. Er klonk iets ik mag wel zeggen iets kwaadaardigs en onheilspellends in de koele beslistheid van zijn stem. T;:Mu^r Alexander!" riep ze wanhopend. „Ik heb niets gedaan om het te verhinde ren! Absoluut niets! Werkelyk niet!" „Zooveel te beter, beste. Zorg liever dat je iets doet om er aan mee te werken. Probeer Jezelf een beetje aantrekkelyker te maken als dat mogelyk is. En zeg aan je dochter wat ik gezegd heb." „Waarom zeg je toch altijd myn doch ter? riep mevrouw Ridley plotseling. „Ze is toch ook jouw dochter! Ik weet het wel; Je haat haar, omdat je haar geest nooit hebt kunnen breken! Daarom haat je haar1 daarom wil je „Genoeg, beste!" Zyn stem klonk als een zweepslag. „Ga haar zoeken. Breng haar bij me," „Nee!" riep mevrouw Ridley. „Nooit! Je zuil/ met ,;Gahaar zoeken, beste; en breng haar hier. Ik wacht tot je terugkomt. Wil je me dat boek over alpenplanten geven dank je. Hoe langer ik moet wachten, béste hoe onplezieriger het zal zyn. Wil je dé deur alsjeblieft zachtjes sluiten? Dank Je." Ik hoorde mevrouw Ridley met onvaste stappen de gang door gaan; haar pas werd steeds sneller tot het geluid op den looper by de hal versmoorde. Ik kookte van woede Ik kon me met geen mogelykheld begrypen, waarom ze niet al lang vergift in zyn soep gedaan had. Ik narri myn mantel op. De stoel van Ridley kraakte gemoedeiyk; er gens werd luid een radio aangezet. Ik sloot geruischloos myn deur en haastte me naar beneden. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6