LAATSTE BERICHTEN IEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Dinsdag 15 Juli 1941 Binnenland Het „vrijwilligerslegioen Nederland" H. J. Woudenberg een jaar ^missaris van hef N.V.V, Duitsch weermachtsbericht Buitenland Italiaansch W eermachtsbericht Van het Oostelijk front RECHTZAKEN Onze telefoonnummers: Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 BEURSOVERZICHT MARKT 3—1 Voor het „vrijwilligerslegioen Nederland" worden keuringen verricht op de volgende data en plaatsen: 16 Juli van 10—18 uur in Amsterdam, school Iepenweg 13; 1018 uur in Utrecht, Deutsches Haus. 17 Juli 1018 uur in Leeuwarden, huize Schaaf, Breedtraat; 10—18 uur in Arnhem, Willemkazerne. 18 Juli 1018 uur ln Groningen, Concert huis. Poelestraat 30; 9—13 uur in 's-Herto- genbosch, Prins Hendrikkazerne; 1519 uur ln Eindhoven, huize Maria, Kruisstraat 53. 19 Juli 1013 uur ln Meppel, hotel Westerbeek, Woldstraat; 1519 uur ln Coevorden, café Abel, Markt; 1013 uur in Roermond, Swalmerstraat 61; 15—19 uur ln Maastricht, hotel Momus, Vrijthof 20 Juli 1018 uur in Zwolle, school aan de Turfmarkt; 1013 uur in Tilburg, Werk liedenver. Tuinstraat 68; 1519 uur in Breda, restaurant Modern. 21 Juli 9—13 uur ln Deventer, Parkweg 2, 15—19 uur in Hengelo, Deutsches Haus: 1019 uur in Rotterdam, Deutsches Haus, Volkspark 22 Juli 1018 uur in Amsterdam, school Iepenweg 13; 1019 uur ln Den Haag, Ko ninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche on derdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimum lengte van 1.65 meter Voor offi cieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aangenome- nen wordt gezorgd, voor zoover het kost winners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aan meldingen geschieden op de volgende adressen: Amsterdam, hotel van Gelder, Damrak 34. Heerlen, hotel du Nord, J. Pommé, Sta tionsstraat 17. Groningen, Rademarkt 23a. Arnhem, hotel Keizerskroon, Markt 32. Breda, Boschstraat 67. Deventer, otel van Wely, Keizerstraat 1. Utrecht, hotel Thalia, Stationsplein 9. Den Haag. Koninginnegracht 22. Een vrijblljet voor de reis van de woon plaats naar het keuringsbureau kan afge haald of aangevraagd worden bij het „Vrij willigerslegioen Nederland" Den Haag, Ko ninginnegracht 22, resp.'bij de hierboyen genoemde bureaux. Een vrijblljet voor de terugreis wordt bij de keuring onver schillig of de candldaat wordt aangenomen of niet uitgereikt. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Vandaag, 15 Juli, is het een jaar geleden, dat de rijkscommissaris, rijksminister Seyss Inquart, den heer H. J. Woudenberg be noemde tot commissaris van het N.V.V. Deze aanvaardde op 16 Juli 1940 zijn taak. Volgns de opdracht van den rijkscom missaris verkreeg de heer Woudenberg daarmede het recht alle maatregelen te treffen, welke op organisatorisch, persoon lijk of financieel gebied bij het N.V.V. of bij de daarbij aangesloten vakbonden in het belang van de leden en van het be houd hunner rechten noodzakelijk waren. De bedoeling was dus geenszins de reohr ten, die de Nederlandsche arbeiders tegen over hun vakvereenigingen hadden verwor ven en waarvoor zij Jarenlang bijdragen hadden gegeven, prijs te geven of sociale instellingen te vernietigen, doch integen deel er onder alle omstandigheden voor te zorgen, dat de sociale rechten van de ar beiders zouden worden gehandhaafd. De heer Woudenberg stond dus voor de taak het oude N.V.V. te reorganiseeren en ook in den vorm geschikt te maken voor en aan te passen aan de nieuwe Europee- sche orde. Het bleek om dit te bereiken in de eer ste plaats noodzakelijk een klein aantal bestuurders uit wier verleden te duidelijk was komen vast te staan, dat zij Dultsch- vljandig gezind waren, te ontslaan. Doch het overgroote deel der bestuurders bleek bereid loyaal, actief en positief mede te werken. Hierdoor is het mogelijk gebleken ia het afgeloopen jaar vruchtdragend werk te verrichten en vooral het noodzakelijke werk voort te zetten. Het N.V.V. Is thans losgemaakt van vroegere politieke banden en het was daar door mogelijk een gemeenschappelijke basis te vinden voor practisch werk. Los van Iedere politieke partij of beweging, be weegt het N.V.V zich niet op staatspoll- tiek terrein, doch stelt heto de sociale belangen op den voorgrond. Het beschouwt de behartiging van de belangen van den arbeider in den ruimsten zin des woords als zijn taak, daaronder begrepen 't schep pen van sociale Inrichtingen, die zijn ge zondheid ln stand houden en bevorderen, het stimuleeren van de arbeiders-woning- bouw, terwijl het eveneens den arbeider wil bijstaan in alle mogelijke kwesties, als bijvoorbeeld die op het gebied van het arbeidsrecht en verder op elk gebied van zijn persoonlijk teven. Dat het N.V.V. een belangrijke taak ver vult op sociaal-economisch terrein, blijkt uit de, in 't afgeloopen jaar verkregen re sultaten, welke bij herhaling in de Pers zijn bekend gemaakt. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks acht uur is in de Lek onder de gemeente Jaarsveld de heer C. p. van Beusekom, secretaris der gemeen ten Benschop. Hoenkoop en Polsbroek, bij het baden verdronken. Bij laag water kwam de heer Van Beu sekom, die geen zwemmer was, door den sterken stroom in moeilijkheden. Een van zijn metgezellen, die een geoefend zwemmer is, was door dezelfde omstandigheden niet in staat den drenkeling te redden Het slachtoffer was 31 jaar oud. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In den afgeloopen nacht hadden de door Britsche vliegtuigen op ons land geworpen brisant- en brandbommen op eenige plaat sen meer of minder zware beschadigingen van woonhuizen en boerderijen tengevolge. In een stad in Zuid-Holland werd een woon huis totaal vernield en werden vier andere beschadigd. In totaal werden drie meisjes gedood. Een man, een vrouw en een knaap werden gekwetst. De hier en daar door brandbommen veroorzaakte branden, meest bosch- en heidebranden, konden snel wor den gebluscht. BENOEMING GRIFFIER VAN DE STATEN VAN GRONINGEN. In de hedenmorgen gehouden zitting van de provinciale Staten van Groningen ls benoemd tot griffier der staten in de vacature van wijlen mr. M. W. Scheltema, mr, S. J. Fockema Andreae, hoofdcommies, chef van de tweede afdeeling der provin ciale griffie in Overijssel, nummer een van de .voordracht met .36 van de 40'uitge brachte stemmen. Mr. E. Schotman, secretaris van de ge meente Leeuwarden, kreeg vier stemmen. PAPIER EN CARTON. In de Staatscourant zijn voorschriften gepubliceerd voor de fabricage, alsmede voor de be- en verwerking van papier en carton. Deze voorschriften zijn van groote beteekenis voor alle ondernemingen, welke zich met de vervaardiging van papier en carton of met de bewerking (o.m. de grafi sche industrie) of de verwerking (o.m. de papierwarenindustrie) daarvan bezig hou den. Daarnaast zijn zij. echter gedeeltlijk ook van belang voor den papiergebruiker. Met name wordt er de aandacht op geves tigd, dat cyclostylepapler van 80 gram per vierk. M. (het zwaarst toegelaten gewicht voor dit papier) aan twee zijden dient te worden bedrukt. Voor korte brieven en re keningen mogen slechts kleine papierfor maten worden gebruikt (octavoformaat of eenheidsformaat a 5)Van de lijst van ver boden artikelen, welke dus niet meer mogen worden vervaardigd, kunnen worden ge noemd spijs- en dronkkaarten, grooter dan één blad a 4 (21 x 29,7 c.MJ, Deze bepaling is vooral van belang voor restaurateurs, die hun eigen spijs- en dronkkaarten maken en bedrukken. Desgewenscht kan men Inlichtingen ver krijgen bij het rijksbureau voor papier. Schotersingel 9. Haarlem en bij de sectie grafische Industrie van het rijksbureau voor verwerkende Industrieën. N.Z. Voor burgwal 326/328, Amsterdam. Het opperbevel der Dultsche Weermacht maakt bekend: „De operaties ln het Oosten schrijden gestadig voort. In den strijd tegen Groot Brittannlë heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht met sterke strijdkrachten wederom de ravitallleeringshaven Huil gebombar deerd Uitgebreide branden ontstonden. In het kanaal van St. George is een koop vaarder van 6000 brt. door neergeworpen bommen tot zinken gebracht. In Noord-Afrika hebben Duitsche jagers concentraties van Britsche vrachtauto's bij Sidl el Barrani uiteen gedreven. Duitsche gevechtsvliegtuigen brachten vijandelijke batterijen rondom Tobroek tot zwijgen. Een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den nacht van 13 op 14 Juli Brit sche schepen op de reede van Suez gebom bardeerd. Twee vrachtschepen van in to taal 12.000 brt. werden vernietigd, twee andere groote schepen kregen voltreffers. Bij aanvalspogingen van Britsche ge- vechts- en jachtvliegtuigen aan de Kanaal- kust zijn gisteren door jagers en afweer geschut 12. door marinegeschut één vijan delijk vliegtuig neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben ln den afgeloopen nacht brisant- en brand bommen in Noordwest-Duitschland, vooral in Hannover, en in het kustgebied neerge worpen. De burgerbevolking leed cenige verliezen aan dooden en gewonden, Vent jagers en afweergeschut schoten zeven aan vallende Britsche gevechtsvliegtuigen neer." VERMOGENSHEFFING DER JDDEN IN BULGARIJE. De wet betreffende een vermogensheffing van éénmaal tot een bedrag van 20 voor de Joden in Bulgarije, ls gisteren van kracht geworden. Volgens een mededeeling van het ministerie vanfinanciën wordt van dezen maatregel een opbrengst van 1.5 milliard lewa verwacht voor de schat kist. (D.N.B.) BRITSCHE PATROUILLEBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT. De Engelsche admiraliteit maakt bekend, dat de Engelsche patrouilleboot Auckland in den grond is geboord. De Auckland was een 9chlp van 1200 ton, dat in 1938 gereed was gekomen. (D.N.B.) TWEE SOVJETBATALJONS OMSINGELD. Dultsch-Finsche troepen hebben Ir. Nocrd- Finland twee sovjetbataljons omsingeld en deels vernietigd, deels gevangen genomen. Een paar dagen geleden ls ln den Noorde lijken sector van het Oostelijke front even eens een divisie schutters vernietigd nadat zij door Duitsch-Finsche formaties was in gesloten. (D.N.B.) AMERIKA EN DE OORLOG. De New York Daily News heeft aan ieder Ingeschreven kiezer van den staat New York de vraag .gesteld: „Moeten de Vereenigde Staten deelnemen aan den oorlog om Enge land te helpen?" De enquete, die gisteren geëindigd ls, leverde het volgende resultaat op: 70.5 sprak zich uit tegen deelneming aan den oorlog en 29 er voor. BU een soortgelijke enquete van de Chicago Tri bune in Illinois hebben 80.7 'It gestemd tegen en 18.3 voor deelneming aan den oorlog. (D.N.B.) ONDERSCHEIDING TOEGEKEND. De Fuehrer en opperste bevelhebber van de Duitsche weermacht heeft den corvet- tenkapitein Schuetze, commandant van een duikboot, het eikenloof van het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend en hem een telegram gezonden van den volgenden in houd: „In dankbare waardeering voor uw heldhaftig optreden in den strijd voor de toekomst van ons volk verleen ik u naar aanleiding van het In den grond boren van 200.000 ton scheepsrulmte der vijandelijke koopvaardij als 23sten officier van de Duitsche weermacht het eikenloof van het ridderkruis van het IJzeren Kruis". (D.N.B.) GAUILLISTEN IN RABAT GEARRESTEERD In Rabat (Marokko) zijn 20 Gaullisten gearesteerd, bij wie een groote hoeveelheid propagandamateriaal ls gevonden. De ge arresteerden hadden deserties van Gaullis ten uit de Fransche zone begunstigd en aanwerving van Franschen voor een bul- tenlandsch leger mogelijk gemaakt. (D.N.B.) Het Italiaansche weermachtsbericht van heden luidt als volgt: In Noord-Afrika hebben aan hc. front van Solloem onze troepen een naderingspo ging van pantserstrijdkrachten afgeslagen. Aa: het front van Tobroek is een aa.ival van vijandelijke troepen op een van onze steunountcn afgeslagen. De luchtstrijdkrachten van de spil heb- t :n herhaalde malen de fortificaties en de haven van Tobroek fel aangevallen. Andere formaties bombardeerden Britsche vooruit geschoven steunpunten en installaties, nl de oase 8iwa. tusschen 8ldi el Barani en Mersa Matroeh, hebben jachtvliegers In scheervlucht gemotoriseerde eenheden aan gevallen en daarbij eenige auto's vernield De vijand heeft luchtaanvallen uitgevoerd c i Derna. Bardla en Benghazi. In Benghazi ls een Britsch vliegtuig door onze jagers neergeschoten. In Oost-Afrika vijandelijke luchtaanval len op Gondar. Onze luchtafweer greep terstond ln en haalde een vliegtuig omlaag, welks bemanning bestond uit dissidente Franschen. In den nacht hebben Britsche vliegtuigen bommen geworpen op de stad Messina. Er ontstond schade aan gebouwen. Onder de burgerbevolking viel een doode, vier per sonen werden gewond. Naar blijkt uit een verslag van een oor logscorrespondent aan het Oostelijk front, dat door het D.N.B. is ontvangen, zijn de Duitsche troepen in de Stalinllnie komen te staan voor bolsjewistische troepen, die uit het binnenland der sovjet-unie afkomstig zijn en die als tweede transportbeweging van het door de bolsjewisten laat ln den zomer voorgenomen offensief tegen Duitseh- land in opmarsch waren naar de Westelijke grens van de sovjet-unie. Aan de Dnjepr, dus reeds 500 km. voor hun eigenlijke op- marschgebled werden zij door de Duitsche divisies opgevangen en weggedrukt naar een verdedigingszone. Van hieruit trachtten zij door krachtige tegenaanvallenden opmarsch der Duitsche strijdkrachten en de concen tratie. van Duitsche artillerie voor hun Sta linllnie te hinderen. Al deze tegenaanvallen eindigden echter met vernietigende neder lagen. De grootste uitbraakpoglng der bolsjewis ten ls ondernomen uit de streek van 8. Een daar Ingestelde bolsjewistische poging tot een flankaanval ln den rug van de Duit sche vooruitgeschoven divisie ls door een gemotoriseerde Duitsche Infanteriedivisie en een pantserafdeeling opgevangen en met groote verliezen voor de sovjets aan men- schen en materiaal over de Dnjepr terugge slagen. Aangezien de Stalinllnie zich achter de Dnjepr en zijn breede, moerassige stroomgebied honderden kilometers lang uitstrekt, moeten- de Duitsche oprukkende troepen niet alleen de rivier, maar eigen lijk het geheele vier tot vijf kilometer bree de dal met zijn moerassen en wateren over- V jgen. Sterke pantserformaties van de sovjets zijn gisteren volledig vernield toen zij tracht ten de lacunes achter de kapotgeschoten fortificaties van de Stalinllnie te vullen en den Dultschen opmarsch naar Kief stop te zetten. Deze sovjetpantserwagens waren in allerijl in de ontstane lacunes geworpen en reeds Zondag ontwikkelden zich felle pant sergevechten. Honderden sovjettanks van 50 tot 70 ton gingen teniet ln het vuur van de Duitsche gevechtswagens en ln den regen van projectielen der Duitsche pantserjagers. De groote tanks waren bewapend met zwaar geschut. Ook deze reuzentanks bleven bran dend op het slagveld liggen, Alle tegenaan vallen van de sovjets in het gebied rondom Kief werden met de bloedigste verliezen af geslagen. De sovjetformaties werden uit eengedreven, deelen ervan werden ln de bosschen teruggeworpen, andere deelen In gesloten en de groote massa der hier gecon centreerde sovjettroepen werd geheel ver nietigd. AMERIKA EN DE OORLOG. Onder opschriften als ..Roosevelt wil den oorlog". „Arglistig bevel van Roosevelt aan de vloot". ..Roosevelt wil het vuur openen, hij geeft bevel tot vuren op Duitsche duik- booten" schreven de Berlijnsche bladen over de sensationeele onthullingen betref fende de plannen van Roosevelt om door een .incident" met Duitschland ln volle zee den staat van oorlog met Duitschland te doen ontstaan. De Voelktscher Beobachter schreef dat Roosevelt geen vuriger wensch heeft dan het voor zijn behoud strijdende Europa in den rug aan te vallen onder het leugen achtige parool dat hij daarmede het Wes telijk halfrond verdedigt. Tegenhouden zal hij daarmee echter het rad van de geschie denis niet. Het lot van Engeland zal zich evenzeer voltrekken als dat van het bolsje wisme, ondanks de pogingen van het Ame- rikaansche Jodendom om door zijn hand langer Roosevelt zijn filiaal in Londen en Moskou te redden. De Berliner Boersenzeitung noemt het bevel van Roosevelt aan de Amerikaansche marine een „lont ln het kruitvat". Wanneer Roosevelt ook het Amerikaansche volk, on danks zijn andersluidende verkiezingsbelof ten, In den oorlog brengt en de geheele we reld ln oorlog en hrand ziet verzinken, kan hem dat heelemaal niets schelen, wanneer hij daarmede slechts het naakte dollar-im- perlallsme van Joodschen stempel kan doordrijven. Daarom wil hij nu van provo caties overgaan tot den directen aanval. (D.N.B.) HET PACT TUSSCHEN LONDEN EN MOSKOU. Een breede plaats wordt vandaag ln de Italiaansche dagbladen Ingenomen door be schouwingen over het pact tusschen.Londen en Moskou, dat door de Messaggero een ..blok van twee wankelende wereldrijken" en „eën aanslag op de beschaving" wordt genoemd. Het blad wijst er op, dat Londen Europa aan Moskou wil verkoopen, na de zeeën aan Washington te hebben afgestaan. Popoio dl Roma maakt melding van de reactie In do wereld op het schandelijke verdrag ten nadeele van de beschaving der mcnschheld onder het opschrift „Londc-n biedt Fuiropa aan Moskou aan om zijn eigen catastrophe uit te stellen" In het tusschen bolsjewisme en plutocratie gesloten pact heeft de Moskousche antichrist zich ver- eenlgd met de Londensche Joden om In een belachelijk aandoenden, walgelijken vorm een diplomatieke- manoeuvre van slechts platonische waarde ten uitvoer te leggen, zoo schrijft het blad in een eigen commentaar. Het sluiten van het pact, aldus het blad verder, is geschied op een oogenblik, dat de Duitsche legermassa's oprukken naar het hart van Rusland. Lon den ls ziel' daarvan bewust. Engelanti's Illusies vergaan met de vernielde sovjet- pantserwagens, niet de veroverde vestingen van de bolsjewisten en met de innerlijke in eenstorting van het bolsjewistische leger. (D.N.B I. In haar commentaren op het oorlogspact tusschen Engeland en de sóvjet-unie ver klaart de Japansche pers, dat dit bond genootschap voor Japan niet alleen onaan genaam is, maar in zeker opzicht ook een gevaar vormt. De oene partner van dit ver drag, Engeland namelijk staat vijand: tegenover Japan. De woordvoerder van de regeering weigerde in de persconferentie een officieele verklaring af te leggen en zeide slechts, dat hij het voorloopig bij deze perscommentaren moet laten. Ten aanzien van de belichten over een militair bondgenootschap mét de Tsjoenking-regee- rlng, merkte de woordvoerder op. dat hier over officieel niets bekend is. De Engelsche radio had een dergelijk bondgenootschap tegengesproken, maar het gebeurt maar al te vaak. aldus de woordvoerder, dat den eenen dag Iets wordt tegengesproken, wat den volgenden da? juist is. (D.NB.). KANTONGERECHT ALPHEN. Door het kantongerecht werden de volgende verstekvonnissen gewezen: Wegens overtreding der algemeene politie verordening der gemeente Nleuwveen: J. v. S. 'e Nieuwveen. terug aan ouders zonder straf; O, v d. L, te Zevenhoven, tot f.4 subs. 2 dagen; Idem' der gemeente Nleuwoop: J. X. te Nieuw koop tot 2-maal f.5 subs. 3 dagen; overtreding motor- en rijwitlregl.: A. M. v. d. 8. tot f. 1 subs. 1 dag: W. v. D te Barwoutswaarder tot f.3 subs. 2 dagen; D. de J. tot tweemaal f. 1.53 subs. 1 dag; J. A. S. Nieuwveen Idem en f.1 subs. 1 dag: C. J v. Z .te Uithoorn tot f. 1 subs 1 dag; A. B. te Waarder tot f.2 subs. 1 dag; Uitgaansverbod na 12 uur: D de J. tot f.5 subs. 3 dagen; verduisteringsovertreding: C. G. v. d, B. tot f. 1.50 subs. 1 dag: W v. d. M te Wou- brugge tot f.8 subs. 6 dagen; Rijtijdenbesluit,: J. v. d. M. te Bodegraven tot f. 3.50 subs. 3 d.; A. J. K. te Hazerswoude tot f.3 subs. 2 dagen: Inentingswet: J B. H. te Woubrugge tot f.1 subs, l dag; Iridentllicatieplicht: J. A. S. te Nieuwveen tot f.1 subs. 1 dag. Waar geen woonplaat* vermeld is, is deze Alphen aan den RUn. (2 lijnen) Amsterdam, 15 Juli. Het zakenverkeer op de Amsterdamsche effectenbeurs was vandaag veel omvang rijker dan gisteren. Wel was de handel door elkander genomen niet bepaald druk. maar in eenige rubrieken ontwikkelde zich toch een flinke affaire en daardoor bood de markt als geheel een vrij opgewekt beeld. Voor de Nederlandsche industrieelen, meer ln het bijzonder de toonaangevende aan- deelen, werd zelfs goede belangstelling aan den dag gelegd en deze fondsen gaven bijna aanhoudend een levendlgen handel te aan schouwen. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat zich voor deze papleren niet alleen vraag voordoet van de zijde der be leggers, maar dat bovendien ook de be roepshandelaren een behoorlijke activiteit aan den dag leggen en niet weinig bijdra gen tot de marktontwikkeling. De hoofd schotel vormde vandaag wel Unilevers, die nu en dan ln een grooten open hoek wer den verhandeld. Na een openingsprljs van 12569 ging de koers gestadig naar boven, zoodat later op den middag onder drukke affaire zelfs een zevental punten meer kon worden bedongen. Ook Colvé's gaven ruime omzetten te aanschouwen en de koers liep daarbij naar boven van 89 tot 92'/. Voor van Ber kels was de animo ook nog niet bekoeld en een stijging kon worden waargenomen van 83'/. tot 86'/, De Philips-aandeelen waren eveneens goed gedisponeerd en avan ceerden v. 228 tot 234 Aku's vormden een uitzondering, in zóóverre zij zich niet konden verbeteren. Integendeel, de koers kwam met prijzen van ISO1/. V, ln door snee iets lager te liggen. Voor de minder courante Industrieelen bestond goede vraag en In de meeste ge vallen kwamen dan ook hoogere noteerin gen te voorschijn. De handel in aandeelen Java Bosch was merkbaar ingekrompen. De koers bewoog zich voornamelijk tusschen 27y2 en 28 1/4. Voor Indische cultuurfondsen werd ook nog al wat attentie aan den dag gelegd. H.V.A.'s waren vast gestemd en stegen na op 430% te zijn Ingezet tot 435%. Vorsten landen kwamen eveneens eenige punten naar boven. In Tabakken ontwikkelde zich wat meer aflalre dan doorgaans gebruikelijk is en daarbij bestond eveneens een vaste ten- denz. Oude Deli's, op 285'/2 Ingezet, kon den zich verbeteren tot 294 Senembah's liepen naar boven van 224 tot 230 "A>. Dell Batavia's rezen van 22814 tot 232 De aanleidende oorzaak hiervoor waren klaarblijkelijk berekeningen volgens welke de Sumatra Tabak Maatschappijen met de te New York gehouden Inschrijvin gen zeer behoorlijke resultaten hebben verkregen. Ook ln Rubberaandeelen ging wat meer om en tevens bestond een aangenaam sen timent Amsterdam Rubbers liepen op van 281% tot 283 1/4% en verscheidene minder courante soorten waren hooger en in eeni- ~-:vallen konden zelfs flinke verbeterin gen worden opgemerkt. De algemeene vaste beursstemming strekte zich ook uit tot de S beepvaartaandeelen, waarvan Scheep vaartunies werden afgedaan tegen 179%— 181%. Oude Booten golden 165)4—168^14% Op de Petroleummarkt was maar weinig tc doen. Olies waren desniettemin goed van toon en konden zelfs 251<A»/o bedingen, nadat aanvankelijk tegen 248was gehandeld. De affaire op de beleggingsafdeling was van kalmen aard. De Nederlandsche staats papieren waren dooreengenomen, prijs houdend. De nieuwe vieren stegen wederom tot ln de onmiddellijke nabijheid van den parikoers en golden 99 11/16—99 7/8%. De gestaffelde leening zakte onder beurs- tijd echter een kleinigheid in, nJ. van 85 5/8 tot 85 5/16 De Oude Schuld en de Indische leeningen waren weinig veran derd. Gemeentelijke en provinciale obliga- üën konden zich op peil houden Pand brieven waren onregelmatig met slechts ge ringe variaties. (A.NP.) Prolongatie 2'/. BODEGRAVEN, 15 Juli. Aangevoerd 236 par tijen Goudsche kaas, waaronder 10.620 met r^ksmerk, wegende 94.680 KG. Prfjs met R.M. lste soort f.61—62,50 2de soort f.56—60. Handel matig. HONSELERSDIJK. 14 Juli, - Centr. Westl. Bloemenveiling. Anjers 1,10—5,10; Gerbera 3,40 —4,70; Zinnia 2,204,50 per 100; Plumosa 18— 53; Lathyrus 2—6; Dahlia 48 per bos; Gloxi nia 45—57; Fuchsia 913; Primula 7—12 p. pot. HONSELERSDIJK, 14 Juli. Groentenvelllng'. Export tomaten 28; bonken 18 ct. per kilo: bloemkool 811; platglas komkommers 15, A. 12, B 9, C 6 per stuk; tuinboonen 10 ct. per kilogram. HONSELERSDIJK. 14 Juli. Binnenland. - Aardbedien 37',4; Alicante 1,30—1.40; Franken- thaler 1.05—1.53; Champion 1,20—1,50; Colman 1,20—1,30; roode bessen 12Vi; dubb, boonen 35— 44; tomaten 15—28 per KG.; bloemkool 6—9, 2de 24; netmeloenen 59—69, 2de 2946; sui kermeloen 55120; perziken 16—22, 2de 10—15; 3ed 410; komkommers 7H—10 ct. per stuk; peen f. 7,20 per 100 bos. KATWIJK AAN DEN RIJN, 14 Juli. Groote aardappelen f.7,50; drielingen f. 7,50; pootulen f. 6,20—7.90; doppers f. 17—23n tuinboonen f. 8,50 —9 per 100 KG.; sla f. 1,40—6,40 per 100; bos- peen f.7,50—9; bloemkool I f.10—11; idem II f. 7—9; peen per kist f. 1,752,50 per kist. LEI DSC HEN DAM, 14 Juli. Engelsche kom kommers lste soort f.15, 2de soort f.12; 3de soort f.9; wankleurige f.6; gele komkommers, lste soort f.12, 2de soort f.9, 3de soort f.6; kropsla lste soort f. 1,506; 2de soort f.0,50— 1,50; stoofsla f.5—7,50: peen f.9; bloemkool lo .soort f.11, 2de soort f.8. uitschot f.3,50—6,50; tomaten, midd. f.14; eroote ronde f.14; 2de soort f.14, 3de soort f. 14; bonken f.9; uitschot f.7; rijp f.11,20; and vie per 100 KG. f.2—10.50; spinazie per 4 Kilo 16—52 ct.; postelein f.12 17,50: rabarber per 100 bos f. 10—15; §nhboonen 28—32; spercieboonen 34—40; radijs 3,50; sel derie 1,20—3,60; peulen 18; tuinboonen 10; dop erwten 18. NOORDWIJKERHOUT, 14 Juli. Veiling „De EendrachtAardbeien per slof 94 ct.; aardap pelen f. 2.50—6,50 per 100 KG.; bospeen f.9 per honderd bos; stamerwten f. 1,55—2,15; doperw ten f. 1,80; krombekken f. 1,80; peulen f. 1,55— 1,80; blauwe schokken f,1,90—2,45; dubb. hee- renb. f. 3,40—3,80; tuinboonen f.1, alles per zak van 01 KG. Aanvoer 11.000 zakken. RIJNSBURG, 14 Juni. Groentenveiling, Aard appelen f. 6.50; doperwten f.18; tuinboonen f 10; prinsesseboonen r. 32; tomaten f .28 per 100 KO.; bospeen f.9; knolkroten f. 2.20—2.60; sel derie f. 1,50—2,50; Sjalotten f.23.20; uien f. 3,504 per 100 bos; kropsla f. 1—2,40 per 100. ROELOFARENDSVEEN, 14 Juli. Augurken D 2,50; E 1,25; stippel CD f.1 per 25 KO.; snU- boonen f. 2.60—2,65: idem stek 1,70—1,75; tuin boonen f.1—0.80; idem stek 77—80 ct.; dubb. stamb. v. draad 3.10—3,60; enkele stamb. 2.30; Wagenaarsboonen 2,30; prinseboonen z. dr. 3.40 per 10 KG.; bloemkool 1,80—10.10; sla f. 2.40 3,00 per 100 st.; peen f.7 per 100 bos; tomaten f. 18—28 per 100 KG,; kassnfjboonen 1,85—2,15; Idem stek 0,95—1,20, ROTTERDAM, 15 Juli. Heden werden ter veemarkt aangevoerd 1978 dieren, waaronder 1000 runderen, 159 paarden. 16 veulens. 4 scha pen. 602 nuchtere kalveren. 243 graskalveren, 52 bokken en geiten, 2 lammeren. Prijzen p. stuk: melkkoeien f.545. f.440. f.330; kalfkoeien f.550,' 440, 335: varekoeien f. 360,275.225; vaarzen f35C, f.280, f.200; pinken f.285, 210, 165. ZOETERWOUDE, 15 Juli, Eierveiling „Ik leer nog". Aangevoerd 1925 eieren, Regeerlngsprijs. Pluimveee: kippen f. 2,00—2,50; konijnen f.1,20 4,50 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3