82 ste Jaargang De opmarsch in het Oosten Hoe de Russische boerenstand werd vernietigd DINSDAG 15 JULI 1941 No. 24938 Steeds nieuwe vorderingen Vernielingen der sovjets Het Finsche legerbericht De sovjet-regeering reeds uit Moskou? Engeland en de sovjets Verduisteren 21.57 uur 5.35 uur De gedwongen collectiviseering in den sovjet staat Cultuur volgens bolsjewistische opvatting EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorot, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden3.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het A. N. P. meldt uit Berlijn: In politieke kringen alhier, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, heeft men nog eens den nadruk gelegd op de geweldige oppervlakte der gebieden welke de Dultsche troepen tijdens hun zegevierenden op marsch in het Oosten tot nu toe hebben overwonnen. Duitschland's legers hebben, zoo verklaart men, de beide factoren, ruim te en afstand, die hen, zooals hun vijanden hoopten, op de knieën moesten dwingen, spelenderwijs overwonnen. Zij hebben in drie weken tijds een gebied veroverd, dat minstens tweemaal zoo groot is als Enge land. Naar men in Berlijnsche politieke krin gen over de succesrijke Duitsche operaties in het Oosten verder verneemt, heeft vooral de snelle doorbraak van de Duitsche legers een stelselmatig uitwijken der Sovjets ver hinderd. De hardnekkigheid, waarmede de bolsjewistische troepen zich verdedigen, wordt volgens de opvatting in deze kringen, vooral verklaard door het feit, dat de Sov jet-armeeën geen mogelijkheid meer hadden zich bijtijds van de voorwaarts stormende Duitsche formaties te ontdoen. Naar men verder verneemt, zijn de bolsjewistische formaties reeds herhaalde malen door el kaar geraakt en bestaan zij uit formaties van de meest verschillende wapens. Ook zijn er teekenen te bespeuren, dat het ge- vechtsmoreel der bolsjewisten blijft vermin deren. Het aantal overloopers neemt voort durend toe. Een ander symptoom voor de stijgende verwarring in de sovjet legers vormt het gevonden legerbevel van den opperbevelhebber in den centralen Sovjet sector, Timosjenko, waarin gezegd wordt dat een eigenmachtig ontwijken van den vijand bestraft zal worden overeenkomstig de krijgstucht. Men herinnert er hier aan, dat tijdens den veldtocht van het vorige jaar in het Westen van Fransche zijde voor de ineenstorting soortgelijke bevelen zijn uitgevaardigd. Niet alleen in de Duitsche pers maar ook overal elders wordt de groote beteekenis van het gebeuren in het Oosten naar voren gebracht. De naar St. Petersburg oprukkende Duit sche formaties hebben ook op 13 Juli na de verovering van Sovjet bunkers en vernie tiging van verstrooide bolsjewistische troe pen opnieuw terrein veroverd. Ten Noorden van de Pripetmoerassen hebben de Duitsche troepen op 13 Juli door het uitbuiten van de behaalde successen tijdens de dappere door braak door de Staiinlinie, over een breed front hun opmarsch over den Dnjepr en den bovenloop van de Duna op niet te stui ten wijze voortgezet. De terugwijkende bols jewistische troepen trachtten denzelfden dag op verschillende plaatsen van dezen frontsector in het gebied van Witebsk her haaldelijk tegenstand te bieden. De voor- uitstormende Duitsche troepen wierpen echter de bolsjewisten overal uit hun veld- versterkingen, waarbij de Sovjet troepen zware, bloedige verliezen leden. Het Duitsche luchtwapen heeft op 13 Juli met formaties gevechts- en jachtvliegtui gen, alsmede met torpedovliegtuigen in het gebied ten Oosten van Witebsk en Sjitomir de bij de Staiinlinie verslagen Sovjet troe pen aangevallen. De bolsjewisten leden groote verliezen aan menschen, zware wa pens en rollend materiaal. Talrijke Sovjet pantserwagens en batterijen, alsmede eer, gepantserde trein werden door bomvoltref- fers buiten gevecht gesteld. De reeds verbroken spoorwegüjnen rond om St. Petersburg en Smolensk werden op 13 Juli door de Duitsche luchtmacht op nieuw op vele plaatsen aangevallen en ver nield. Bovendien werden militaire doelen in de stad Kief vernietigend met bommen be stookt. Hierbij geraakten schuren en pak huizen in brand. De waterleiding werd door bomtreffers vernield. Verscheidene treinen werden tot ontsporing gebracht, waardoor troepentransporten verhinderd werden. Tijdens de verbitterde gevechten om de Staiinlinie in het gebied van Opotschka zijn de Duitsche aanvallers op 13 Juli op zwaar versterkte veldstellingen en mitrallleurver- sterkingen gestooten. Na het aanbrengen van een lading dynamiet vloog de betonnen gevechtsinstallatie der Sovjets in de lucht. Twge rechts en links liggende mitrailleur stellingen werden bestormd en veroverd, zoodat een ongeveer 600 M. breede bres in de Staiinlinie was verkregen, die korten tijd later door oprukkende Duitsche troepen aanzienlijk vergroot kon worden. In luchtgevechten en door afweergeschut verloren de Bolsjewisten op 13 Juli 82 vlieg tuigen. Op vliegvelden der Sovjets zijn door Duitsche gevechtsvliegtuigen 85 vliegtuigen vernield, zoodat de Bolsjewisten in totaal 167 toestellen hebben verloren. Terwijl formaties Duitsche stuka's de sterke stellingen van de Staiinlinie in den Dnjestr gezet, toen hevig artillerie- en mi- traden aanvalstroepen van de infanterie op tegen de haarden van verzet bij Mohilef- Podolski. Maar nauwelijks waren de Duit sche Infanteristen met booten over den Dnjestr. gezet, toen hevig artillerie en mi- trailleurvuur hun tegemoet sloeg. Een aan- valstroep waadde door een moerassig gebied en wist den rand van het plaatsje te be reiken onder dekking van dicht riet, waar bij de soldaten tok aan de borst in het water stonden. Vanuit een hofstede hield de Duitsche aanvalstroep de andere sovjet haarden van verzet in de nabijheid zoolang onder vuur, tot andere infanterieafdeelin- gen zich een weg naar het plaatsje hadden gebaand. Met vereende krachten slaagden zij er toen in de geheele verdedigingsstel ling in dit gedeelte van het Dnjestr-front op te rollen. (D.N.B.) Bij de voor het vertrek van de sovjet troepen uit de Noordelijke Boekowina door de sovtjets verwoeste Grieksch-orthodoxe kathedraal van Czernowitz, gaat het om een bouwwerk van kunsthistorische waar de. dat voor de bevolking van het land het symbool vormde van haar kerkelijke vrij heid in het vroegere Oostenrijk. In Czer- nowitz was de zetel gevestigd van den me tropoliet der Grieksch-orthodoxe kerk in het vroegere Oostenrijk-Hongarije. De me tropoliet van Czernowitz stond binnen de Grieksch-orthodoxe kerk in zooverre in het bijzonder in aanzien, dat het grootste deel van het land. landbouwtcrreinen en uitgestrekte bosschen. aan de kerk toebe hoorden. Dit kerkbezit is door de sovjets onmiddellijk na de bezetting door de Mos- kousche troepen verleden jaar volkomen onteigend. (D.N.B.) Het opperbevel van de Finsche weermacht deelt mede: Onze troepen zijn 10 Juli in Ladoga- Karelie na artillerievoorbereiding overge gaan tot den aanval op de aanzienlijke versterkte stellingen van den vijand. On danks zijn taaien tegenstand braken zij op vele punten door zijn stellingen. Onze troe pen hebben deze successen aangewend om diep in den rug van den vijand door te dringen, hier en daar zelfs 60 KJM. van de tegenwoordige grens. De opmarsch wordt voortgezet. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Volgens de meening in politieke kringen alhier, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, schijnen de in het buitenland ver spreide berichten, volgens welke de bolsje wistische machthebbers in het Kremlin Moskou reeds' verlaten hebben of op het punt staan Moskou te verlaten, bevestigd te worden. Evenzoo acht men het hier mogelijk, dat intusschen ook de in Moskou geaccrediteer de vertegenwoordigers van buitenlandsche mogendheden van het Kremlin het verzoek hebben gekregen, de hoofdstad der Sovjet unie te verlaten. DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. Voor het aannemen van vrijwilligers voor het regiment Nordland en het Deen- sche vrijcorps zijn thans in Denemarken in totaal 91 bureaux ingericht. Naar „Faedre- landet" meldt overtreft de stroom van vrij willigers in de provincie verre de verwach tingen. Uit Helsinki meldt „Faedrelandet", dat de daar gevestigde Deensche ingenieurs firma Roerdam en Co., haar werkzaamhe den heeft gestaakt, omdat al haar Deen sche ingenieurs en medewerkers zich aan gemeld hebben voor den Finschen mili tairen dienst. (D.N.B.) SPANJE EN DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. Gisternacht is een tweede bataillon vrij willigers voor den strijd tegen het bolsje wisme van Madrid vertrokken. Ook hun vertrek werd een machtige de monstratie. Op het station Noord was een reusachtige menschenmenigte bijeengeko men om afscheid te nemen van de vrij willigers. Aangezien de menigte nauwelijks plaats kon vinden op het perron, waren velen op dwarsbalken, lampen en zelfs op daken van stilstaande treinen geklauterd. Onder gejuich der menschen hielden de minister van buitenlandsche zaken, Ser rano Suner en de commandeur van de „Blauwe Divisie", generaal Munoz Grande toespraken vanaf het dak van een radio auto. „Ik benijd u om uw schoone, groote taak", zoo verklaarde de minister van bui tenlandsche zaken. „Gij zult de bloedige offers terugbetalen die Duitschland en Italië hebben gebracht voor de redding van het Spaansche vaderland. Gij zult aan den kant van de beste tioepen ter. wereld strij den en zult hun gelijken zijn aan moed en geestkracht". In een eindeloos gejuich voor Duitsch land en Italië werden de laatste zinnen van den Spaanschen minister onhoorbaar. Daarop namen generaal Grande en de mi nister van landbouw het woord. Laatstge noemde zeide o.m„ dat op zoo'n geestdrift een volkomen overwinning kan volgen. De falange gaat naar de Sovjetunie, omdat Spanje tot Europa behoort. (D.N.B.). Te Londen is een meeningsversehll ont staan over de vraag of het tusschen Enge land en de Sovjetunie gesloten pact slechts een „technisch verdrag" of een „bondge nootschap" is. Terwijl Britsche regeerings- instanties er klaarblijkelijk waarde aan hechten niet als bondgenoot der Sovjets be schouwd te worden, noemt de Daily Herald dit onderscheid een pedanterie en spreekt zonder blikken of blozen van de bolsjewisten als de bondgenooten van Engeland. De Ti mes sluit zich bij deze opvatting aan en schrijft: Groot-Brittannië en de Sovjet-unie hebben een formeele overeenkomst onder teekend, waardoor zij zich verplichten aan elkaar alle hulp en steun te verleenen en een wapenstilstand of vredesverdrag slechts met wederzljdsch goedvinden te sluiten. De precedenten tijdens dezen en den vorigen oorlog toen soortgelijke verklaringen tus schen bondgenooten gewisseld werden, stel len deze overeenkomst gelijk met een bond genootschap (DNB). Engeland heeft zich door zijn pact met de Sovjet-unie tot medeplichtige gemaakt van de krachten, die slechts het eene doel kennen: het eene land na het andere aan de vernielende woede van hun wereldrevo lutie ten prooi doen vallen. Deze conclusie trekt de diplomatisch politische Korrespondenz uit het Engelsch- bolsjewistische pact. Het orgaan vervolgt, dat geen der verantwoordelijke figuren ln Engeland in onzekerheid verkeert omtrent de concrete doeleinden van het bolsjewisme. Veeleer is Engeland thans reeds bereid met een geringe wijziging van stilistlschen aard de Sovjet-aanspraken op Finland, de Oost- zeestaten, den Bosporus, Bulgarije enz te er kennen. Engeland, dat reeds door den honger-oor- log tegen alle volken van Europa een duide lijk bewijs heeft geleverd van zijn gering schatting van hun rechten en belangen, tracht thans zijn misdaad Jegens Europa tè voltooien. „Van nu af kan de bolsjewistische aanval op het avondland niet meer gescheiden wor den van de agressie van Engeland en van Roosevelt. Want Roosevelt heeft door een telegram aan Kalinin ondubbelzinnig doen blijken, dat hij dezen gang van zaken toe juicht en billijkt. De redding ligt alleen in de Europeesche solidariteit tegen iedereen, die Europa aanvalt en verraadt." (DNB). van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 0.52 uur en ging onder te 13.18 uur. J Van de stelselmatige bestrijding van den boerenstand in de sovjet-unie en zijn lijfe lijke vernietiging getuigt een lange reeks onmenschelijke misdaden. De machthebbers van het Kremlin hebben hun anti-boeren- politiek herhaaldelijk officieel gemotiveerd. Lenin zei: „In de overheersching van le kleine boerenbedrijven ligt het grootste ge vaar voor het communistische ideaal". Een uitlating van het orgaan van het roode le ger luidt: „De politiek der liquidatie van den boerenstand correspondeert volledig met de politiek der verdrijving van de ka pitalistische elementen". Deze uitlatingen zijn kenmerkend voor de bolsjewistische „agrarische politiek". Er is wel nauwelijks een overtuigender bewijs mogelijk voor de zuiver intellectueele, on historische en van de werkelijkheid afge keerde politieke ideologie van Marx, Lenin, Stalin, Kaganowitsj c.s. dan hun princi- pieele afwijzing van den boerenstand, voor al in een land, waar de bevolking nog om streeks het begin van deze eeuw voor 90% op het land en van het land leefde. Indien men niet wist, dat de vertegenwoordigers en uitvoerders van deze ideologie Joden zijn, dan zou men het reeds aan deze agra rische politiek merken. De stelselmatige strijd van de stad tegen het land nam een aanvang. Gewapende horden communisten trokken erop uit om levensmiddelen te requireeren, die na de vernieling van het economische apparaat niet meer in voldoende mate de steden be reikten. De methoden door middel van grootscheepsche rooftochten na den oogst het broodgraan bijeen te garen of in den loop van het jaar vee en vleesch voor de groeiende steden te requireeren, werd zoo ver doorgevoerd, dat de boer ten slotte zon der uniforme leiding ertoe overging zelf zijn boontjes te doppen. Het lijdelijk verzet van het geheele land, dat zich uitte in een ont zaglijken achteruitgang van de productie, leidde in Maart 1921 tot de z.g. nieuwe eco nomische politiek (Nep), waardoor men hoopte den boer. die rechteloos was gewor den, weer tot arbeid óp den akker te brengen. Sterker echter dan het tijdelijke economi sche inzicht en het eigenbelang der steed- sche machthebbers bij een betere levens middelen-productie was -de gedachte van den klassestrijd en het communistische ideaal. Toen het bebouwde oppervlak, dat in 192V was gedaald tot omstreeks zestig procent van dat van voor den oorlog, zich tijdens de Nep weer tot over de tachtig procent had hersteld, daar de opbrengst weer den boer toebehoorde, achtte men in 1928 het oogen- blik voor den beslissenden slag tegen den boer gekomen. Aan het eerste vijfjarenplan werd de gedwongen collectiviseering ver bonden. De handel op het platteland, die zich onder de Nep weer had ontwikkeld, werd tot staatsmonopolie gemaakt, waar door de sovjets voor hun politiek de noo- dige gelden uit den tusschenhandel waren gewaarborgd en bovendien werden de be lastingen voor het platteland buitengewoon verhoogd. De plattelandsbevolking werd te genóver de stedelingen politiek van haar rechten beroofd, want na de kiesrechther vorming van 1928 had de stem van een in dustrie-arbeider even groot gewicht als die van vijf boeren. Iedere koelak, d.w.z. iedere boer, die meer dan twee vreemde werk krachten in dienst had, werd al dadelijk „kapitalist" en „vijand des volks" uitge schakeld en „geliquideerd". Duizenden en Duizenden werden als koelakken, of ze dit nu waren dan wel den plaatselijken sovjet alleen in den weg stonden, met hun gezin verbannen of terstond „gevonnist" en dood geschoten. Voor de overigen gold het pro gram van Stalin, dat luidde, dat de geheele bewerking van den bodem zou geschieden in staatsbedrijven of in collectieve bedrij ven onder staatstoezicht. Het minste, dat in de „kolchozen" gemeenschappelijk eigen dom werd, was het vee, de machines en de arbeid van de boeren. In de volledige geso cialiseerde „artels" en communes was er zoo goed als geen eigendom meer. De overige maatregelen, bij voorbeeld de terreurwet van 7 Augustus 1932, die op eigen gebruik van den oogst als „roof" de dood straf stelde en de vele andere maatregelen ter voltooiing van het hoorigenstelsel, waar in de Russische plattelandsbevolking thans onder dwang was georganiseerd, brengen principieel niets nieuws. f De boer is in de 24 jaar sovjet heerschap pij vermoord, als dwangarbeider naar de Noordelijke regionen of naar Siberië ver bannen of een hoorige van de sovjet ge worden. Naast Stalin zijn voor de gedwongen col lectiviseering vooral de drie Joden: Kaga- i.iwitsj, Baumann en Jadoga aansprakelijk Van laatstgenoemde is de bekende uitspraak afkomstig: de kogel is het allerbeste strijd middel tegen de boeren". Interessant is, dat in den tijd, toen het land verarmde, de stad geweldig toenam in inwonertal, zonder dat overigens de in dustrie-arbeider daar een merkbaar beter bestaan leidde. Het percentage van de plat telandsbevolking daalde in de sovjet-unie van 82.1 procent in 1926 tot 67.2 procent in 1939. Als men de geschiedenis van dezen groot sten vernietigingsstrijd uit de wereldge schiedenis tegen den boerenstand in een land overziet, dan geraakt men niet slechts in ontzetting over de ontelbare moorden, de ontzaglijke roof en de knechting, maar ook over de consequente meedoogenloosheid. waarmee het plan tot ontbinding van elke .burgerlijke maatschappij" werd uitgevoerd Wat aan natuurlijke banden jestond, werd verscheurd. In de plaats darrvan kwam de verafgoding van de techniek. De machine zegevierde waar de natuur sedert 'ientallen eeuwen aan het leven een bij zondere beteekenis had gegeven, b.v. ook in de aauwe betrekking tusschen mensch en diei. Met een raffinr.nent, waartoe slechts de ontledende geest van den Jood i" staat is, heeft men getracht de wort'" van den boer loz te jukken. De geschiedenis zal lee- ren, dat de droom van een Joodschen sov jetstaat juist op dit experiment is gestrand (A. N. P.) Het woord cultuur beteekende voor de sovjet-ambtenaren en militairen, die naar Estland kwamen, zeer veel. Na de gedwon gen aansluiting van Estland bij de sovjet unie eind Juni 1940 werd de slagzin betref lende de cultuur en haar opvoering ln alle vergaderingen door de bolsjewistische spre kers steeds weer met nadruk naar voren gebracht. De geheele communistische pers stond er vol van. Vele burgerlijke Estlan- ders hebben bij de autoriteiten door een handig beroep op de eerzucht van de nieu we bolsjewistische ambtenaren om door te gaan voor menschen van cultuur Iets kun nen bereiken. „Als man van cultuur zult gij, kameraad commissaris, voor mijn ver zoek begrip hebben", was een zeer doeltref fende zinswending in den omgang met de nieuwe machthebbers. Zelfs de vrouwen der sovjet officieren en -commissarissen ge bruikten het woord cultuur bij haar lnkoo- pen in de winkels der hoofdstad gaarne. „Ik wou graag een paar kousen ln cul- tuurkleur", kon men in de winkels hooren vragen, of wel „ik zou een paar cultuur meubelen willen hebben". Deze verrassende verwarring van begrip pen heeft een zeer eenvoudige verklaring. De sovjet-unie is 20 jaar lang hermetisch afgesloten geweest voor het buitenland. Niet alleen de bovenlaag maar ook het grootste deel van de intelligentsia, met uitzondering van de Joodsche, is geëmigreerd, naar de Poolgebieden verbannen of terechtgesteld. Daardoor zijn de maatstaven voor de be teekenis van cultureele prestaties geheel verloren gegaan. Wanneer men vraagt naar de cultureele prestaties van het bolsjewisme krijgt men meestal als voorbeeld de nieuwe metro van Moskou. Als eersten en eenige ondergrondsche spoorweg van de sovjet unie heeft deze klaarblijkelijk een bijzon- deren Indruk gemaakt. Ongetwijfeld bevinden de bolsjewistische machthebbers zich ln een moeilijke positie. Aan den eenen kant hebben zij behoefte aan intelligentsia, zonder welke een moder ne staat nu eenmaal niet kan bestaan, aan den anderen kant mogen zij haar geen machtspositie verleenen en moeten zij haar wantrouwen, aangezien zij neiging heeft tot een nationaal standpunt en gekant moet zijn tegen een „dictatuur van het proleta riaat". Dan blijft er maar één uitweg over: men bevordert een semi-intelllgentsia die beschikt over oppervlakkige kennis, zonder solide, grondige wetenschap. Om een goed dokter te zijn, die een patiënt werkelijk helpen kan, heeft men een wetenschappe lijke en practische opleiding noodig van vele jaren. In de sovjet-unie kan Iedere Roode Kruisman, na een medische spoed cursus te hebben bezocht arts worden. De gevolgen blijken in de volksgezondheid. Om een goed officier van den generalen staf te zijn, heeft men eveneens een opleiding van jaren noodig. Hetzelfde ls het geval bij het bouwen van vliegtuigen, enz. enz. De oorlog tusschen Finland en de sovjet-unie heeft getoond, dat de bolsjewisten wel met bru tale energie den dood in kunnen drijvep, maar dat zij niet de kunst verstaan deze troepen op de juiste wijze te leiden. Het bolsjewistische moderne oorlogstuig, tanks, vliegtuigen, enz., is In aantal overweldigend groot, maar de kwaliteit is slechts middel matig en vaak minder dan dat. Andere reden voor de cultuurloosheid der sovjet-unie is gelegen ln de bestrijding van het nationale gevoel. Daarmede is in Est land dan ook direct begonnen. De toonaan gevende formuleering van Stalln luidt: „wat is nationale cultuur onder de dicta tuur van het proletariaat? Een cultuur, die naar den inhoud socialistisch en naar den vorm nationaal is. (Omgekeerd zou veel juister zijn geweest). En het doel daarvan moet zijn de massa's op te voeden ln den geest van het Internationalisme". Wat dat beteekent heeft men in Estland gezien. Wanneer men in de boekwinkels vroeg naar nieuwe Russische boeken, kreeg men de werken van Joodsche communisten te zien, die propaganda maakten voor 't marxisme. Om de Estlandsche nationale cultuur te bevorderen werden deze boeken terstond ln de Estlandsche taal vertaald. Maar het zin gen van Estlandsche volksliederen werd verboden. Daarin, zoo zei men. komt een kleinburgerlijk reactionaire houding tot uitdrukking. (A.N.P.) Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Dr. Goedewaagen over ordening in de architectenwereld (2e Blad). Brandweerauto gekanteld; drie zwaar ge wonden te Eindhoven (Gemengd, 2e Blad). Buitenland Verdere opmarsch in het Oosten (le Blad). De bolsjewistische cultuur! (le Blad). Overeenstemming in Syrië verkregen, (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1