AKKERVlESJZm 3ZS£ Reorganisatie van de werkverruiming Maandag 14 Juli 1941 LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Herziening van loonregeling en arbeidsvoorwaarden AGENDA Winterhulp Nederland De Nederlandsche Pijnstiller lLusteloosheid FEUILLETON Een man verdween.. Zaterdagochtend ls ton kantore van het N.V.V. te Amsterdam een persconferentie gehouden, waar het onderwerp „reorgani satie der werkverruiming" In den breede werd belicht, Het was de commissaris van het N.V.V., de heer Woudenberg, die op deze conferen tie een woord ter Inleiding sprak, HIJ zelde dat een reorganisatie van de werkverruiming thans ln den vorm van een besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken ln de staats courant ls afgekondigd. De grondgedachte van deze reorganisatie ls: het losmaken van de werkverschaffing van de steunsfeer, waarin zij tot nu toe vertoefde, een steunsfeer, die zich uitte op tweeërlei wijze, n.l. alleen arbeiders kwamen voor plaatsing ln aanmerking, die recht hadden op ultkeerlng krachtens de rijks steunregeling, terwijl de beloóning van den gepresteerden arbeid nauw aansloot op de uitkeering volgens de rijkssteunregeling. Zoaiwel de plaatsing als de belooning zijn thans geënt op de daarvoor geldende maat staven ln het vrije bedrijf, hetgeen betee- kent, dat voortaan iedere werklooze voor plaatsing bij de werkverruiming ln aanmer king komt en dat zijn loon- en arbeidsvoor waarden zich nauw aansluiten bi] die van het vrije bedrijf. Bovendien is voor de nale ving van deze arbeidsvoorwaarden thans definitief een belangrijke taak toegewezen aan de vakbeweging. Vervolgens gaf de heer A. Vermeulen, lei der van de sociaal-economische afdeeling, een commentaar op de reorganisatie van de werkverruiming. De sociale structuur van de werkverschaf fing was tot aan den dag van vandaag, zoo zelde hij, ten nauwste verbonden aan het steunbegrip en het was dan ook volkomen begrijpelijk, dat de arbeider, die bij de werkverschaffing geplaatst was, zich min of meer het slachtoffer voelde van overhelds- weldadigheid. Erkend moet worden, dat de behandeling van de arbeiders den laatsten tlld veel menschelllker was geworden, dat er,mede dankzij het N.V.V. schullkeeten en schaftlokalen zijn gekomen, dat extra-voed- seltoewljzlngen zijn verstrekt en warm eten tegen geringe vergoeding kan worden ver kregen. Niettemin was en bleef de arbeider het type van den steuntrekker, die tijdelijk werd tewerkgesteld. In feite was het zoo, dat men den naam van werkverschaffing wel veranderd had in werkverruiming, maar dat het karakter hetzelfde was gebleven. Toch was deze positie niet noodlg, noch wenschelijk. De arbeider bij de cultuur technische werken verricht volwaardigen arbeid. Hij werkt mede aan de voorziening van voedsel en natuurschoon voor de Ne- derlandsche gemeenschap. Hij verricht productleven arbeid en hij schept waarden. Zoo gezien heeft hij ook recht op dienover eenkomstige behandeling en belooning: moeten zijn arbeidsvoorwaarden in over eenstemming gebracht worden met die van het vrije bedrijf. Nu doet zich het verschijnsel voor, dat de cultuur-technische werken ln grooten om vang aanwezig zijn, doch dat de uitvoering van deze werken in wisselend tempo kan geschieden. Bovendien is de aard van deze werken zeer arbeidsintensief, hetgeen wil zeggen, dat het meerendeel der productie kosten uit arbeidsloon bestaat, terwijl daar naast Iedere arbeider, mits lichamelijk ge schikt, bij de uitvoering der werken ge plaatst kan worden, ongeacht zijn oorspron kelijke vakbekwaamheid. Op grond van deze feiten leonen de werken zich dus wel zeer ln het bijzonder voor uitvoering door werk- loozen, vormen zij een productieve basis voor dc arbeidsreserve. Ook vanuit dezen gezichtshoek bezien is er alle aanleiding om lederen werklooze een plaatsingskans te geven en hem overeenkomstig zijn producti viteit te beloonen. De grondslagen der reorganisatie zijn derhalve: aanpassing van de plaatslngs- en arbeidsvoorwaarden aan die van het vrije bedrijf. PLAATSINGSKANS VERGROOT. Tot nu toe was de situatie zoo, dat alleen zij, die uitkeering krachtens de steunrege ling genoten, in aanmerking kwamen voor plaatsing bij de werkverschaffing. Dit be- teekende echter tevens: le. dat de arbeider geen bezit meer mag hebben, dus m.a.w. eerst zijn huisje moet verkoopen en zijn spaargeld moet opma ken; 2e. dat de arbeider geen noemenswaar dige inkomsten mag hebben van zijn ge zinsleden, m.a.w. als zijn gezinsleden meer verdienen dan zijn steunbedrag, komt hij niet voor plaatsing in aanmerking. De plaatsingskans was dus beperkt tot een bepaalde categorie van werkloozen. Af gezien nu van het feit, dat de sterke af name der werkloosheid in het laatste jaar een dergelijke beperking niet langer duldde, ls dit standpunt tevens ln strijd met het recht van ieder mensch op arbeid en met de plaatsingsmogelijkheid In het vrije be drijf. In dit opzicht was dus wijziging in de voorschriften geboden. Deze wijziging ls aangebracht middels een rondschrijven van den wnd. secretaris generaal van het departement van sociale zaken aan de gemeentebesturen, gedateerd 27 Juni 1941. In dit rondschrijven wordt bepaald, dat van 30 Juni af in principe iedere manlijke Nederlandsche werklooze, van 18 tot en met 65 jaar, die Ingeschreven ls bij een gewestelijk arbeidsbureau of bij kantoor daarvan, mits lichamelijk ge schikt, voor plaatsing bij de werkverrui ming in aanmerking komt. Een uitzondering hierop vormen: a. de z.g. b. en c. boeren en tuinders. b. personen, die zonder geldige reden werk in Duitschland weigeren te aanvaar den, resp. zonder geldige reden aldaar hup dienstverband hebben verbroken. c. personen, die zonder geldige reden werk ln het bezette Nederlandsche gebied hebben geweigerd of neergelegd. d. personen, die vroeger wegens wange drag bij de werkverruiming zijn uitgeslo ten. In dit rondschrijven ls tevens bepaald, dat bij een grooter aanbod van arbeids krachten dan de plaatsingsmogelijkheid, voorrang verleend moet worden aan hen, die steuntrekken krachtens een steunrege ling, dan wel uitkeering ontvangen van een gesubsidieerde werkloozenkas, of be- hooren tot de categorie kleine zelfstan digen. Indien de gesteunde, kastrekker of zelfstandige zelf lichamelijk niet geschikt is, geniet een ander gezinslid zijn voor rang. Bestaat het gezin van genoemde categorie uit meer dan zes personen, dan geniet nog een tweede gezinslid den voor rang. DE LOONREGELING. De tot nu toe geldende loonvoorwaarden vormden een typisch verlengstuk van de steunregeling, De basls-uurioonen waren niet gebaseerd op de loonen van het vrije bedrijf, maar vormden rond 110 procent van den steunnorm. Wanneer dus de arbei der in accoord werkte, werden zijn ver diensten practisch opgehangen aan de nor men van zijn steun En om dit su-unkarak- ter nu volledig te bewaren werd vastgesteld, dat de werkverschaffingsarbelder, evenals de steuntrekker, in aanmerking kwam voor den kolentoeslag. z.g. b-steun, dat is de steun ln natura en Zij die onmiddellijk na plaatsing de ac- coordprestatie niet ten volle konden ver richten, kregen over de eerste weken een z.g. trainingstoeslag. In de nieuwe regeling ls men uitgegaan van een minimum uurloon van 30 cent, waarop het accoordwerk wordt gebaseerd. Dit minimum uurloon geldt voor de kleinste gemeenten én is practisch gelijk aan de laagste landarbeidersloonen. Komt de ar beider boven zijn accoord, dan ontvangt hij vanzelfsprekend een evenredig bedrag boven de 30 eent. Een volwaardig arbeider verdient in den regel 10 tot 15 Drocent boven zijn minimum-uurloon. Voor grootere gemeenten wordt een z.g. woonplaatstoeslag gegeve.n, die varieert naar den omvang der gemeente en de daar geldende kosten van levensonderhoud. Voor de vier grootste ge meenten: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht bedraagt deze woonplaats toeslag f. 1,60 per dag, zoodat het totale minimum weekinkomen bij een werkweek van 48 uren bedraagt: 48xf. 0.30 plus 6xf 1,60 f. 24,00 per week. Dit bedrag ls iets hooger dan de loonen voor ongeschool de Industrie-arbeiders en iets lager dan de gemiddelde loonen van geschoolden en on geschoolden. In totaal zijn er zeven ge meente-klassen, waarvoor de weekloonen resp. bedragen; Klasse 1 f. 24,— per week. Klasse 2 f. 22.20 per week. Klasse 3 f. 20 40 per week. Klasse 4 f. 18,90 per week. Klasse 5 f. 17,40 per week. Klasse 6 f, 15.90 per week. Klasse 7 f, 14,40 per week. Een en ander is geregeld in de artikelen 1 en 2 van het besluit. Het komt voor, dat ar beiders, die zich liohamelljk aan hun nieu wen arbeid moeten aanpassen, niet ln staat zijn de volle accoordprestatie te verrichten, of m.a.w. niet aan hun uurloon van 30 cent komen. Deze arbeiders komen voor een extra toelage in aanmerking. Dit heeft tot gevolg, dat de arbeider die: le. minder dan 15 cent heeft verdiend, een uurloon krijgt van 22 cent, de arbeider, die van 15 tot 20 cent heeft verdiend een uurloon ontvangt van 24 cent, van 20 tot 25 cent een uurloon van 25 cent, van 25 tot 27 een uurloon van 27 cent en ,27 cent of meer een uurloon van 29 cent. Deze aangevulde uurloonen worden weer verhoogd met een woonplaatstoelage, en wel zoodanig, dat van de eerste tot en met de zesde klasse een totaal loon per uur uit betaald wordt van resp. 45/27 41/27 38/27, 35/27, 32/27, 29/27 maal het aangevulde uurloon. De Amsterdammer, die dus de helft van zijn accoordprestatie heeft ver richt, ontvangt aan het einde van de week derhalve: 45/27xf. 0,22x48 f. 17,60. OVERIGE ARBEIDSVOORWAARDEN. Evenals ln iedere collectieve arbeidsover eenkomst bevat het besluit een aantal be palingen omtrent de overige arbeidsvoor waarden. De b-steun en de kolentoeslagen komen bij deze nieuwe regeling uiteraard te vervallen. Zoo bepaalt art. 4, dat bij huis vesting van overheidswege den arbeider da gelijks aan kostgeld ingehouden zal worden resp. f. 0.50 voor de 1ste en 2de gemeente klasse, f. 0.40 voor de 3e en 4e gemeenteklas se, f. 0.30 voor de 5e en 6e en f. 0.20 voor de 7e gemeenteklasse. Niet-kostwinners moe ten het dubbele bedrag betalen. Art. 5 regelt de straffen bij wangedrag. De straffen bestaan uit een waarschuwing, schorsing gedurende maximaal drie dagen of plaatsing in een speciaal werkkamp. In het laatstgenoemde geval ontvangt het ge zin zoo noodig de normale steunuitkeering. Lange schorsingen van 2 of 3 weken, gedu rende welken tijd het gezin broodeloos werd zullen dus niet meer voorkomen. Volgens art. 6 wordt bij overwerk vanaf het eerste uur 25 procent extra loon betaald. De ar beiders, die bulten hun woonplaats gehuis vest worden, hebben eenmaal per drie weken recht op drie dagen vacantle met behoud van loon. In artikel 7 zijn de verletvergoedingen vastgesteld, die varieeren van 70 procent tot 100 procent van het loon. Bovendien bepaalt dit artikel, dat een laarzenvergoeding van Of ,50.en een fletsvergoeding van f. 0.50 tot f. 1.30 kan worden toegekend. Tenslotte zijn volgens art. 10 de sociale verzekeringswetten voor de arbeiders van toepassing, n.l. de ziektewet, de Invaliditeits wet, en ouderdomswet, de ongevallenwetten en de kinderbijslagwet. De dagloonbereke ning voor deze sociale wetten zijn belangrijk opgevoerd, Vroeger was het maximum ver zekerd dagloon f. 3,50, thans ls dit f. 4 25 geworden. REGELING DER MEDEZEGGENSCHAP. Volgens art. 9 van het besluit zal op leder werkobject, waar meer dan 100 arbeiders werken, op voordracht van de vakcentralen een vertrouwensman worden aangesteld. De taak van deze vertrouwensmannen is in dit artikel uitvoerig vastgelegd. In het alge meen zijn ,de vertrouwenmannen belast met de controle op en behandeling van klach ten over de sociale verzorging en de loon- bepaling, zulks in samenwerking met de werkleidlng. Boven werkleiding en vertrou wensmannen staan de provinciale contact commissies, samengesteld uit de inspecteurs van den rijksdienst en de vertegenwoordi gers der vakcentralen, terwijl er in den top een landelijke contact-commissie bestaat, welke gevormd wordt door dë directie van den rijksdienst en de vakcentralen. Bij het toekennen van straffen, vaststel len van nieuwe voorschriften of regelingen zullen deze verschillende arbeidersvertegen woordigers worden geraadpleegd. SLOTBESCHOUWING. Wanneer men mij nu vraagt, aldus de heer Vermeulen, of deze reorganisatie een effectieve verbetering ls, dan kan ik niet anders dan deze vraag met een volmondig „ja" beantwoorden. Als men nagaat, dat thans nog meer dan 550 gemeenten in Ne derland een lager basis-uurloon betalen, dan 24 cent per uur, kan men begrijpen, dat voor deze categorie die meer dan 10,000 ar beiders omvat, van een loonsverhooging sprake is, die varieert van 20 tot 45 procent. Vanzelfsprekend is de loonsverhooging voor grootere gemeenten degressief. Als men nu verder bedenkt, dat het practisch mogelijk is het aantal thans geplaatste arbeiders te verdubbelen, dus van 50,000 op te voeren tot rond 100,000 dan zal ieder de waarde van deze verbetering moeten erkennen. VOOR DINSDAG 15 JULL Hilversum I, 415,5 M. 6.45 Gram.muziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gram.muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuws berichten 8,15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting) 8.25 Gram.muziek 9.15 Voor de huisvróuw 9.25 Gram.muziek 11.00 Declamatie 11.20 Orgelconcert 12.00 Amusementsoi kest 12.25 Het kwartier van den arbeid 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berich ten 1.00 Pianovoordracht 1.30 Spranke lende middagklanken 3.30 Zang met plano begeleiding 4.00 Cursus „Ons geloof en ons werk" (Voorbereid door het Vrijzinnig Protes- tansch Kerkcomité) 4.20 Gram.müziek 4.45 Sport en spel voor de jeugd 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 De Mandolinisten 6.00 Causerie „Ons Plane tarium" 6.15 Vroolijk programma 7.00 BNO: Vragen van den dag 7.15 Zang met plano begeleiding 7.45 Voor den boer 8.00 BNO: Nieuwsber, 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Amusementsorkest en .solist 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 BNO: Nieuwsber 10.00-- 10.15 BNO: Uitzending ln de Engélsche taal: Economic News from Holland". Hilversum II, 301,5 M. 6.45 Gram muziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Grammuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuws berichten 81.5 Grammuziek 10 20 Zang met pianobegeleiding 10.40 Declamatie 11.00 Molto Cantabile en pianomelodieen. 12.00 Berichten 12.15 Orkest Malando en solist 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 De Ramblers 1.30 Grammuziek 2.00 De Haarlemsche Orkestvereeniging en gram. muziek 3.30 Voor de zieken 4.00 „Muziek langs de oevers van den Congo", causerie (met HEDEN. Oud Hortuszicht: Tuinconcert „Werkman» Wilskracht" en „Kunst na Arbeid". Haarl.str. 48a: Spr. de heer Bartelmijer van Noordwljk,- 8 uur nam. Woensdag. Rotterdam (Oosterkade 10)Ledenverg. Ver. Instituut voor Tropische Geneeskunde. 3% uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 13): «emeente Gods. Nam. 7# uur. DAGELIJKS. Lakenhal: Tentoonstelling „De Kunst om de Kunst" (t/m. 20 Juli): Werkdagen 10—5, Zon dags 1—5 uur. BIOSCOPEN. t 18 ]aar; 14 )aar; I alle leeftijden. Luxor-theater: „Butterfly" t Dagelijks nam 2 en 8 uur Zondag 3—7 uur doorl. voorstelling Lldo-theater: „Mag dat wel Erlka" t Dagelijks 8.15 uur nam.; 'e Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 u. Woensdag en Zaterdag ma- tinée 3.80 uur. Trianon-theater: „Land der liefde" I Dagelijks 2 en 8 uur 's Zondags van 2—650 uur doorl voorstelling. Casino-theater: „Lajla" Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook uur Zondags te 2 414 eD 8 uur nam Rex-theater: „Een moderne Robinson" 5 Dagelijks 2 en 8 uur nam.: Zondag 2—614 uur doorl voorstelling. Katwijk Zee: Nova-theater: „Onder het asphalt van een grooto wereldstad". Dagelijks 8 uur nam. 's Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 12 Juli 20 uur tot Zaterdag 19 Juli 8 uur waarge nomen door: de Apotheek „Tot Hulp dèr Menschheld, Hooigracht 48, Tel. 21060 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, Tel. 21313. Te Oegstgeest door de Oegstgeeststhe apotheek Wllhelminapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. WATERTEMPERATUUR. 9 uur voorin.: 20 gr. C. (68 gr. P.). Zweminrichting „De Ztjl". Voorm. 12 uur: 24 gr. O. Gironummer van de W. H. N. 5553. De Bank van de W.H.N. Is Kas- vereenlglng N. V. Amsterdam, Postglronnmmer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt gelnk In veler leven. grammuziek) 4.30 Grammuziek 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Ensemble Jonny Kroon 6.00 Grammuziek 6.15 Cyclus „Land en landschap" 6.30 Piano spel 6.45 De jeugdsportclub 7.00 BNO: Vra gen van den dag 7.15 Causerie „Sport en .lichamelijke opvoeding voor de vtouw" 7.30 Grammuziek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gram.muziek 850 Radiotooneel 9.25 Grammuziek 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.00 Avondwijding (Voorbereid door het Vrijzinnig- Protestantsch Kerkcomité) 10.05—1015 Poli tiek weekpraatje. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Dinsdag 15 Juli. lste Programma: 6,4522.00 Hilversum I 22.0024.00 Duitsch Programma. 2de Programma: 6.45—22.15 Hilversum II 22.1523.00 Holl. Progratnma uitsluitend .voor Radio Centrales 23.00—24.00 Duitsch Pro gramma. 3de en 4de Programma: 6.0024.00 Duitsch Programma. 104 (Inges. Med.) Door LESLIE FORD. (21 Een van de dwaze dingen in Yellowstone ofschoon, zooals ik Ridley had hooren opmerken, het niet zoo dwaas is, als ie be denkt dat er van Juni tot September onge veer een half millioen mensch'en den groo ten rondrit door het Park maken is de manier, waarop je tegen menschen aan loopt die je sedert de schoolbanken niet meer gezien hebt. Zoo verging het mij ten minste. Bij de lunch ontmoette ik een vrouw die ik niet meer gezien had, sinds we samen bruidsmeisjes waren, en die ik me alleen herinnerde omdat ze op den sleep van de bruid getrapt had. Zij stroomde over van vriendelijkheid. Haar man scheen een dag uit visschen te zijn, en zij vroeg me dien middag met haar mee te gaan om den grooten Canyon te bezoeken. Omdat ik toch niets anders te doen had, stemde ik er in toe. Wij liepen door de hotelhal, toen een chasseur mij op een allervriendelijkste manier wenkte. „Gaat u niet naar de trouwerij?" vroeg hij grinnikend. „Trouwerij?" vroeg ik onnoozel. „O, misschien is het een geheim", zei hij stralend. „Mijnheer Ridley vroeg waar zij trouwpapieren konden krijgen, en hij. en juffrouw Chapman en mijnheer Pelham zijn daarnet in den rooden auto wegge reden". „Nee, dat is aardig!" riep ik uit, en pro beerde te glimlachen. In werkelijkheid had ik kolonel Primrose wel kunnen doodslaan. Om de een of andere dwaze reden was ik er zoo vast van overtuigd geweest dat hij dit wel verhinderd zou hebben, dat ik mij niet eens werkelijk ongerust gemaakt had. Ik had gedacht, dat hij George wel het een of ander formeel of Informeel huis arrest of iets dergelijks zou hebben opge legd; zoodat het Cecily ten minst een kans zou laten, haar verstand terug te krijgen. Plotseling zag ik door de glazen deuren hem buiten in de hotelportiek staan. Ik haastte mij voort, maar toen ik mijn mond opende om te roepen, zag ik hem in de auto van den opperhoutvester stappen, en zij schoten zonder omkijken de oprijlaan af De chauffeur van mijn vriendin reed voor, en ik kon niets anders doen dan in stappen. „Hoor eens, beste", zei mij vriendin, ter wijl ze zich op haar gemak in de kussens nestelde, „ik hoop maar dat je niet een van die vreeselijke menschen bent, die altijd overal willen uitstappen om over rotsen en watervallen te klauteren. Ik weet zeker dat we van den weg af alles even goed kunnen zien. Veel zal cr trouwens wel niet te zien zijn. Behalve Natuur, bedoel ik." En zoo ratelde ze door, over alles en nog wat, over menschen die ik kende en niet kende: en toen we tegen donker bij het Meerhotel terugkwamen, liep mijn hoofd om en viel ik volkomen uitgeput in den sa lon neer. Na een poosje kwam de chasseur met wien ik klaarblijkelijk op buitengewoon goeden voet moest staan, met een geheim zinnig lachje op mij toe. Hij boog zich over me heen en fluisterde: „Ze zijn in aantocht". „Wie?" vroeg ik. „U weet wel!" „O, lieve hemel!" dacht ik en sprong snel op. Door de deuren heen zag ik de groote roode auto in een stofwolk de binnenplaats oprijden. Ik greep mijn tasch en haastte mij naar mijn kamer; ik kon niet, zelfs niet afgescheiden van wat er gebeurd was, de eerste zijn, die hen feliciteerde. Ik draai de het licht niet op. Het halfduister en de stilte waren een weldaad, na alles wat ik dien middag ondergaan had; ik ging in een stoel zitten en sloot de oogen. Plotseling schrok ik op. Ik hoorde vlugge stappen in de gang die snel luider werden tot ze bij Cecily's deur naast de mijne stil hielden. Ik hoorde de deur openen en hard dichtslaan en het jammerende gepiep van veeren, toen ze zichzelf op het bed liet vallen. Ik stond op en liep naar de deur tusschen onze kamers, waarachter ik een zwak ge luid hoorde van hevig gesmoord snikken. Aarzelend bleef ik staan, met de hand aan den knop. Toen kon ik het niet langer aan- hooren het was al te hartverscheurend. Ik ging de donkere kamer binnen; bij het flauwe licht van buiten zag ik haar op bed liggen met het hoofd in de kussens, een zielig hoopje ellende. Ik legde een hand op haar trillenden en schokkenden schouder. „Cecily, lieverd; wat is er?" Ze schudde stormachtig Het hoofd. „Niets!" Haar stem klonk zeker niet wanhopig of innig verdrietig; wel verstikt door snikken, maar het was eer woede en verslagenheid. „Ik wou met George trouwen, maar ze ze hebben ons niet uit dat dat ver vloekte park willen laten!" Ze hief het hoofd niet op en ik was er blij om, want ik stond te grinniken als een idoot. Wat zoii ik graag de gezichten van George en var» den b'-minnclijken zelfbe- wusten Ridley gezien hebben' Die zouden nu vast druk bezig zijn met telegrafeeren aan invloedrijke kennissen in Washington om het halve personeel van Yellowstone te doen ontslaan. Ik keek vlug op: de tusschendeur naar de zitkamer was opengegaan en in de verlichte opening zag ik de oude dame staan in een onmogelijk rose en groen gebloemd neg ligee. „Bedoel je dus dat het huwelijk niet door gegaan is?" vroeg ik. Cecily schudde opnieuw het hoofd. „Nee! Ze wilden ons niet door de uitgang laten!" Mevrouw Chapman sloot onhoorbaar de deur en ik hoorde de rieten stoel kraken, toen zij er in neerviel. En ik begreep dat zij hetzelfde, bijna verlammende gevoel van opluchting moest gevoelen, als ik den vo- rigen dag gehad had, toen we aan wal ge stapt waren en ik achterom gezien over het meer naar d^ nevelige blauwe bergen ln de richting van Doorlaat. En met even weinig profetisch inzicht als ik! Want juist twee uur later struikelde mevrouw Ridley over het doode lichaam van George Pelham, dat met een schot in het voorhoofd in het dennenbosch lag, geen vijftig meter verwijderd van het woonwa genkamp. X. Maar toen ik daar bij Cecily ln de on verlichte kamer zat, had George nog twee uur te leven. Hij werd gedood om tien mi nuten voor half elf. Zijn zuster vond hem om half twaalf. Het uur van zijn dood stond duidelijk vast. De houtvester zelf had in zijn woning het schot gehoord, en her innerde zich dat hij daarna naar de klok op zijn schrijftafel gekeken had Ook men schen in de woonwagens hadden het ze hoord, maar hadden gemeend dat het een onwillige auto was. De houtvester had h-»t wel als een schot herkend, maar had ge meend dat het bestemd was vóór een beer, die al eenige dagen door het kamp stroopte en die dien morgen ter dood veroordeeld was, omdat hij gevaarlijk geworden was en een vrouw vrijwel den arm van het lichaam gescheurd had. Maar die beer was al een uur eerder dood geschoten achter de gouvernements-eetzaal, toen de houtvester naar den Oostelijken in gang geweest was om een heerschap over te nemen, dat. met bijna vierhonderd forel len achter in zijn auto was aangehouden, op weg naar de vischmarkt van Cody. En wat George betreft, niemand scheen te we ten waar hij geweest was, nadat hij met Ridley en Cecily van hun vergeefsche reis was teruggekeerd, en voordat mevrouw Rid ley hem vond. Toen mevrouw Chapman de deur achter Cecily en mij gesloten had, was het tegen achten geweest. Cecily ging rechtop zitten, trok de voeten onder zich Op en streek de natte krullen uit haar oogen. Haar woede was gemakkelijk genoeg te begrijpen. Ik veronderstel dat niets in staat is een vrouw, hetzij jong of oud, woedender te maken dan het feit dat zij verhinderd wordt iets te doen waarvan zij in haar hart weet dat het dwaas ls, maar dat zij met geweld wil door zetten, omdat zij trotsch is en omdat haar trots ondragelijk gekwetst is. Cecily moest in haar hart wel gevoeld hebben dat zij heethoofdig en al te impulsief geweest was, #ndanks haar uiterlijke kalmte toen zij de zitkamer van haar grootmoeder had ver laten Misschien had ze zelfs niet welbe wust terug willen slaan, en de menschen wonden die haar het meest gekwetst had den; Steve in de eerste plaats natuurlijk, maar ook haar grootmoeder, voor wat zij meend. haar lage verraad, daaruit bestaande, dat zij hem alsof er niets ge beurd was begroet had. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd). 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6