Uit de Omstreken KATWIJKERS IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 12 Juli 1941 ADVERTEERT IN HET LEIDSCH DAGBLAD W. VAN BEELEN Cz AGENDA Winterhulp Nederland FEUILLETON Een man verdween.. AALSMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Albertine Cornelia d. van J. Beem- 6 ter boer en J. Gerfen Gerrit z. van W. Bax en J. Vreeken Dirk z. van N. van Langeraad en W. Boombrouwer Willy Petrus z. van C. G. Kraan en L. Derksen Maud d. van A. J. Jongkind en G. C Bosse. Ondertrouwd: E Doorn 33 jr. en M van Leeuwen 30 jr. W, T. Bakker 32 jr. en J. W Kok 25 jr. Getrouwd: J. N. Keessen 24 jr. en M. Maarsse 22 jr. K. Bessejsen 25 jr. en J. van den Heu vel 22 jr. Overleden: H. Kroger 3 jr. z. van A. B. Kro ger en M. L. Olthof levenloos aangegeven z. van L. van Rijswijk en J. A. H. Vervoorn. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem Pieter, Z. van G. M. J. C. Meulblok en M. A. Kamp Hendrik, Z van N. Bos en J. J. den Butter Cornelia, D van A. Kerzaan en S. de Smit Olga, D. van H. D. Stechman en N. van de Bunt Tjalke, Z. van P. M Lanser en J. Jonker Agatha Cornelia, D. van H. van der Vlugt en J. Zevenhoven Geertje Josina, D. van B. G. Kroon en G. Kals- burg Pieternella Grietje, D. van J. Haspels en N. J. Hartman Dieuwertjc Antlionia Cor nelia, D. van A. J. C. Vonk en A. M. E. Swart Johanna Neeltje Catharina Wilhelmina, D. van W. van Zijverden en S. van Reeuwijk Johannes Antonius, Z van P. Leuver en J C. Rietveld Arie, Z. van P. Schalk en G. Vreeken Jan, Z. van C. Stange en J van Vark Alex, Z. van P. H. decReuver en A. Bijlsma. Ondertrouwd: Jan van der Meij 27 j. en Eli zabeth Jacobs van Walsteijn 28 j. Hubertus Adrian us van Gelderen 26 j en Wilhelmina Christina de Haan 23 j. Jacobus van Es 25 j. en Elizabeth van der Luit 22 j. GetrouwdWouterus Adrianus van Rijswijk 21 j. en Pietertje Kamp 20 j. Leendert Overbeek 25 j. en Jansje Leegwater 22 j Volkert An- dries Seket 25 j. en Maria van Herp 20 j. Klaas Bokhorst 25 j. en Suzanna Johanna Ro- denburgh 22 j. Dirk Verhoeff 25 j. en Maartje Jenneke van de Pol 23 J. Thomas Molenaar 28 j. en Jannetje de Haan 21 j. HILLEGOM. EEN KRANIGE REDDING! Mej. Antje de Boer wonende ann de Haven was juist buitenshuis gekomen, toen zij plotseling hulpgeroep hoorde van de vriendjes van het 8-jarige knaapje De Ne derlanden. Direct daarop sprong zij gekleed te water en zwom naar de overzijde van den Haven alwaar de drenkeling reeds geheel onder was. In verband met ihaar kennis in het redden van drenkelingen smaakte zij het groot genoegen den drenkeling aan de op den wal toegesnelde hulp over te dragen, welke voor de verdere zorg naar de woning van het knaapje zorgden. Uit dankbaarheid voor deze moedige redding brachten de ouders van het knaapje dienzelfden avond hun persoonlijken dank over aan Antje; zij werd met een aardig 60uveniT verrast. Scheerzeep in beslag genomen. In samenwerking met ambtenaren van den Crisis Controledienst heeft de politie bij een ingezetene alhier 20 doozen met scheer zeep in beslag genomen. Procesverbaal werd opgemaakt. MOOIE JUBILEUM ZANGUITVOERING. De heer S. P. Visser gehuldigd. In verband met zijn 20-jarig jubileum als organist en koordirigent gaf de heer S. P. Visser een zeer geslaagde gecombineerde zanguitvoering met zijn 5 koren, t.w. Chx. Gem. Zangver „Zingt den Heer" te Hille- gom, Chr. Mannekoor „Soli Deo Gloria", Hillegom, Chr. Gem. Zangver. „Excelsior", Nieuw-Vennep; Ohr. Gem. Zarigvereen. „Soli Deo Gloria" Bennebroek en het „Noor derkoor" te Haarlem. Nadat eerst de koren afzonderlijk eenige nummers hadden gezongenr waarbij mooi stemmen-materiaal viel te beluisteren, wenschte de voorzitter van het jubileum concert de heer B. Clay namens de vijf ko ren van den heer Visser den jubilaris geluk Spr. prees de volharding van den geliefden dirigent. Als stoffelijk blijk van waardee- ring werd hem en zijn echtgenoote een rust stoel en een bloemenmand aangeboden. Zeer onder den indruk dankte de jubilaris Daarna zongen nog eenige koren zelfstan dig eenige liederen, waarna de koren te za- men met piano en orgelbegeleiding Psalm 103 van Mobach zongen. Dit waardige slot welke de apotheose van dezen avond werd, getuigde van ernstige studie en geestelijk begrip van het lied. Eenige soli der sopra nen en van de bassen werden voortreffelijk gezongen. Een jonge leerling van den dirigent be speelde keurig het orgel. Na afloop toen den directeur nogmaals spontane ovaties en bloemen werden ge bracht, betrok hij den jongen leerling-or ganist Rinus van den Akker in deze hulde. Het was een prachtige avond. De Bloembollenbeurs. De beurs werd door 82 personen 'bezocht. Er waren geen bloemen geëxposeerd. Gevonden voorwerpen. Aanwezig op het politiebureau en aldaar te bevragen alle werkdagen tusschen 7 en 8 uur n.m. de navolgende gevonden aange geven voorwerpen: Schoolétui, rozenkrans, ledige portemonnaie. ceintuur, portemon- naie met inh., stamkaart en nog enkele papieren ten namen van L. G. Stouge, kin dermanteltje, witte haarstrik en een hee renrijwiel. Zondagsdienst voor Doctoren. Deze wordt morgen waargenomen door dok ter van den Kaaden (Tel. 5114). Burgerlijke Stand. Geboren: Agatha Maria Anna d. van P. C. van der Sande en J. E. van Galen Gijbertus z. van G. Hoogkramer en H. Duijzers Wil helmina Maria d. van W. D. van Stein en A. C. van den Berg Johanna Hendrina d. van N. Goulooze en J. H. Gosens. Ondertrouwd: C. W. Elfering en M. Burger P. Kalshoven en G. C. Wijngaarden P, Blee- ker en M. G. van Lierop H. Phllippo en A. C. Zonneveld. Getrouwd: A. Koppert en C. van der Vliet L. Bouckaert en C. van de Reep G Prins en C. W. H. Elfrink. Hel Blad voor Katwijk en Omstreken Geelt Uw advertentiën en abonnementen op aan den agent: die alle inlichtingen verstrekt KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Janna Elisabeth d. van A. Onder water en T. C. van Egmond, Stengelinstr. 14 Elisabeth d, van N. Hoek en A. Klaassen, Louwestraat 14o Anna d, van J. Verdoes en K. v. d. Plas, S. Varkevisserstr. 305 Cornells Petrus z. van H. C. van Tilburg en G, Brand, Achtérweg 10a Nicolaas z. van C. de Vreugd en P, Zwanenburg, Vlierstraat 5 Paulus z. van J. G. van Rijn en W. Barnhoorn, Kerk plein 16 Janna Jacoba d. van C. van DuiJn, S. Varkevisserstraat 202 Marijke Lijdia d. van L. Hus en M. den Ouden, BurgersdiJkstr. 6 Erma Petronella d. van M. van Duijvenvoorde en A. Vooys, Ouwehandstraat 38 Cornells z. van C. Freke en J. van Duijvenbode, Kerk straat 14. Overleden: Jan Meijvpgel wed. van M Ouwehand 84 jr, Willem van der Plas echt- gen. van L. Plug 61 jr. Johannes Martinus van der Vis, echtgen. van J. Buis 78 jr. Jacob van der Voort z. van C'. van der Voort en C. van Beelen 6 jr. Gehuwd: A. Koning en J. Plokker, Duinstr. 6d H. J. de Mol en M. Kuijt Vlierstraat. Ondertrouwd: B, Hoek. Sluisweg 36 en G, v. Duijvenvoorde, Prinsestraat 7 A Guyt, J. Tooropstraat 8b en M. van Rijn, Zuidstr. 23c J van Rijn, Cattenstraat 47 en I. Mastenbroek Lisse J. Schaap. Duinhof 16 en H. N. Guyt, Duinhof 22 A. Peet, Rotterdam en C. P. Ver hoog, Rijnstraat 7 M. van Duyn, Kamperf. plein 31 en G Ouwehand. Louwestraat 41 W. Durieux, Command.laan 1 en G. C. Schol ten, Drieplassenweg 34. KATWIJK AAN ZEE. TEGEN DE PRIJSOPDRIJVING! De politie maakte tegen verschillende winkeliers procesverbaal op, daar bij de controle bleek, dat hun verkoopprijzen te hoog waren. LISSE. Gevonden voorwerpen. Dameshoed, nikk potlood, zilverbon ad. f. 1.horloge in kast, zwart led. pantoffel bankbiljet ad f. 10.Inlichtingen op het politiebureau. NOORDW1JK. Zondagsdienst voor Doctoren. Deze wordt morgen waargenomen te Noord- wijk Binnen door dr. C. W. de Ruiter en te Noordwijk aan Zee door dr. C. H. Hermanides. OEGSTGEEST. GEMEENTERAAD. De heer Kattenbusch bedankt als Raadslid Verlenging ontrui mingstermijn ongewoonbaarver- klaarde woningen Geen vermin dering vergunningsrecht .Ver hooging loonen losse arbeiders. Onder voorzitterschap van burgemeester van Gerrevink vergaderde de raad. Na opening en goedkeuring der notulen volgde ingekomen stukken, die voor kennis geving aangenomen werden; mededeeling yan den heer J. A. Kattenbusch, dat hij ontslag neemt als lid van den raad. Afschrift vah het besluit van den voor zitter van het hoofdstembureau, waarbij ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. A. Kat tenbusch, benoemd werd verklaard mevr. dr. H. Leemhuis. Verslag van den Schoolartsendienst Kring Katwijk over het jaar '40. B en W. deelen o.a. mede: dat de Secre taris-Generaal van Binnenlandsche Zaken de raadsbesluiten van 3 Maart 1941 tot het verleenen van een tijdelijke toelage aan de veldwachters en tot het van toepassing verklaren van de kinderbijslagverordening voor de veldwachters heeft goedgekeurd; voorts dat de Secretaris-Generaal van Bin nenlandsche Zaken het raadsbesluit van 26 Maart 1941 tot intrekking van art. 3, 3e lid, 2e alinea van de Veldwachtersverordening heeft goedgekeurd. Voorts o.a. dat zij met ingang van 1 Juli 1941 tot adjunct-commies ter secretarie hebben benoemd den heer J. M. A. M. Verbaken, ambtenaar ter secre tarie van Waalre; dat zij met ingang van 1 Juli 1941 tot commies hebben bevorderd den heer Jac. Vreeken, adjunct-commies; dat zij met ingang van 14 Juli as. tot be volkingscontroleur en controleur voor de werkverschaffing en steunverleening op ar beidscontract hebben aangesteld den heer G. de Monyé te Oegtgeest"; dat zij aan mej. T. van Julsingha op haar verzoek met in gang van 1 Augustus a.s. eervol ontslag hébben verleend als tijdelijk vakonderwij zeres in de lichamelijke oefening aan de O.L.-school aan den Terweeweg en dat zij de door haar gegeven lessen hebben opge dragen aan den heer G. W. Legerstee, reeds als tijdelijk vakonderwijzer aan de O.L.- school werkzaam. Vervolgens werd de rekening 1940 van het grondbedrijf aangeboden. Tot leden der commissie van óriderzoek werden be noemd de he'eren C. Bakker, J. Smit, J. v. d. Post en D. G. Sanders. Ter voorziening in de vasature van secre taris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur werd benoeand de heer J. M. A. M. Verbaken en als plaatsvervanger de heer K. Veen. Aan het bestuur van de Sint Lidwina- school voor zwakzinnige kinderen te Lel den werd voor dit jaar een subsidie toege kend groot f.68 91 In veihand met de invoering van het vak lichamelijke opvoeding werd besloten te voorzien in de behoefte van een centraal sportterrein, waarvoor beschikbaar zal wor den gesteld het vjti. Fiks-terrein aan de Hofbrouckerlaan, dat thans niet verhuurd is. Besloten werd tot het verleenen van medewerking in het aanvaarden van een geldleening ter verstrekking-van een bouw- crediet onder hypothecair verband voor den herhouw van een tijdens de oorlogsdagen vernielde woning. Daar de bewoners van onbewoonbaarver- klaarde woningen aan den Haarl.trekvaart Wijttenbachweg, Terweeweg, Oegstgeester- weg en de Rijsjes, nog niet zijn geslaagd in het vinden van andere woningen, werd de termijn van ontruiming verlengd tot 1 ÏVIaart 1942 Na toelichting werden B. cn W. gemach tigd een molest-risicoverzekéring te sluiten voor de scholen en den brandweerauto. Aan de commissie van toezicht en advies voor de voor- en nazorg voor krankzinnigen in Zü werd voor 1941 een subsidie van f. 92.verleend. De firma's F. H. Swaak, „Het Witte Huis" en M. Elshof hebben zich tot den Raad gewend om hun aanslagen voor het ver gunningsrecht 1941—'42 te verminderen met 40 a 45 B. en W. verwijzen den Raad naar de vastgestelde verordening en de Drankwet waarin o.m. als maatstaf wordt genomen de omzet van sterken drank over het ka lenderjaar, waarover het vergunningsrecht verschuldigd is. Indien thans een vermin dering van de aanslagen over 1941'42 zou worden toegepast op grond van eerst in den loop van 1941 tot uitdrukking komende fac toren, zullen diezelfde factoren ook weder hun invloed doen gelden bij de vaststelling van de aanslagen voor 1942'43, die moe ten worden berekend naar den omzet in 1941 De aanslagen over beide vergunningsjaren zouden dus in dat geval een vermindering ondergaan, op grond van een en dezelfde omstandigheid. B. en W. stelden daarom voor de Verzoe ken van adressanten af te wijzen waartoe werd besloten. De voorzitter deelde mede, dat verbetering en geheele verstrating van den Rijnsbtirgerweg stuit op bezwarende tijdsomstandigheden. Een voorstel om de loonen van losse ar beiders te verhoogen van f. 19.60 tot f.21. keurde de raad goed. Na vaststelling van enkele comptabili- teitsbesluiten volgde sluiting. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Arieda Geertruida, D. van D. Sta ring en D. C. Breder Henriëëte Rosalie Maria, D. van P. H Blom en A M. J. Satter Johan nes Theodorus, Z. van J. W. Zwetsloot en C. M. van der Horst Geertruida, D. van M. Ouds hoorn en J. de Kooker Johannes Nicolaas, Z, van A. L. van der Meij en M. Scholten. VALKENBURG. Burgerlijke Stand. Getrouwd: Cornells Kromhout en Trijntje de Vries. Toen een groep meisjes van school naar huls. ging, geraakte gen der leerlin gen, M. S,, onder een sleeperswagen; een der wielen ging haar over het been. De veldwachter den heer R., verleende eerste hulp. VOORSCHOTEN. RAADSAGENDA. Mandagavond a.s. te 8 uur vergadert de raad ter behandeling van: I. Notulen vergadering 27 Juni 1941. 2. In gekomen stukken en mededeelingen. 3. Renteverrekening tusschen gemeente en be drijven. 4. Jaarverslag Oommissie voor- en nazorg krankzinnigen, district Leiden en omstreken, jaar 1940. 5. Intrekking verorde ning agentschap arbeidsbemiddeling.. 6. Rentebijschrijving reserves bedrijven. 7. Be roepschriften aanslag vergunningsrecht jaar 1941/1942. 8. Aankoop gronden verbree ding Leldscheweg. 9. Geldleening f. 260.000. 10. Geldleening £,12.500. 11. Geldleening f. 30.000.12. Verordening verhaal kasten ver voer. behandeling en verpleging slachtoffers luchtaanvallen. 13. Toeslag bollenpellen 1941. 14. Plaatsing van werkloozen bij cen trale werkverruimlngsobjecten. 15. Wijziging raadsbesluit geldleening f. 30.000. 16. Uit- leening van kasgelden. 17. Comptabiliteits- besluiten. Voor het eindexamen Midd. Techn. School afd. Bouwkunde, met practisch jaar, Is geslaagd de heer T. Stikvoort, alhier. WASSENAAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Robert, Z. van L. Hulstman en M. S. Hennekeler Johannes Marinus Wilhelmus, Z. van W. L. J. Q. van der Ham en J. H. Tak Maria Wilhelmina, D. van G. L Hoogte ij ling en H. Phllippo Adriana, D, van A. Dompeling en E. van der Stelt Adriana Hendrika, D. v. A, J. van der Hoek en H. W. Voerman Maria, D. van G. de Jong en J. M, Donders Dick, Z. van A. Leynse en A. Buis Yvonne, D. van M. J. P. van der Leur en M. J. Cleraad Lam- bertus Hendrikus, Z. van L. H. de Kleine en C. M. van Wissen Maria Johanna Adriana, D. van H. J. de Rujjter en A. A. Beijersbergen. Overleden: Maria Verhoeven 1 j. Getrouwd: L. J. Metier en M. G.'Faneman L. A. Fafie en W. van Leeuwen H. Altorf en C. E. M. Kokshoorn. Het zoontje van W. alhier deed aan gifte van diefstal van een damesrijwiel bij de kerk „de Goede Herdre". Zondag. Jeruël. Ie Groenesteeg 16: Bijeenkomsten voorm. te 10 uur en nam. 6 uur. Het Leger des Hells (Hooigracht 30)Voorm. 10 uur en nam. 7^4 uur. Oegstgeest (Geversstraat 13): Gemeente Gods Voorm. 10 uur en nam. 4% uur. Maandag. Oud Hortuszicht: Tuinconcert „Werkmans Wilskracht" en „Kunst na Arbeid". Haarl.str. 48a: Spr. de heer Bartelmijer van Noordwtjk, 8 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Tentoonstelling „De Kunst om de Kunst" (t/m. 20 Juli): Werkdagen 10—5, Zon dags 1—5 uur. DIVERSEN 's Dinsdags: 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot inenting tegeD typhus eD diph- terle. 113 uur. s Dinsdags: Oude RUd 44 c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen 78 uur nam b Dinsdag Mare 13: Medisch Opvoedkundig bureau 9V41] uur voorm Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dlns- Jag der maand consultatiebureau voor onvol- waardlgen 35 uur nam 8 Donderdags wykgebouw „Bethëfcda' (Hoef- itraat 44—46): Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam s Vrildags Inst voor Praeventleve Genees kunde Wassenaarscheweg 56: Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4—5 BIOSCOPEN 118 jaar: 14 Jaar: I alle leefden. Luxor-theater: „Butterfly" t Dagelijks nam 2 en 8 irir Zondag 2—7 uur doorl voorstelling Lido-theater: „Mag dat wel Erika" t Dagelijks 8J5 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 u Woensdag en Zaterdag ma- tlnée 2.30 uur Trlanon-theater: „Land der liefde" S Dagelijks 2 en 8 uur. '8 Zondags van 2—630 uur doorl voorstelling Casino-theater: „Lajla" Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2% uur Zondags te 2. 414 en 8 uur narn Rex-theater: „Een moderne Robinson" Dagelijks 2 en 8 uur nam.: Zondag 26% uur doorl voorstelling. Katwijk Zee: Nova-theater: „Onder het asphalt van een groote wereldstad". Dagelijks 8 uur nam. 's Zondags gesloten. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bertel, Flu, Hartman, de Jager, "Van Leeuwen en van der Meer. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr Varekamp, tel. 21916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 12 Juli 20 uur tot Zaterdag 19 Juli 8 uur waarge nomen door: de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, Tel. 21060 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, Tel. 21313. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche apotheek Wilhelminapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 24" gr. C. (75 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Voorm. 12 uur: 24 gj C. Gironummer ran de W. H. N. 5553. De Bank ran de W.H.N. Is Kas- vereenlgtng N. V. Amsterdam, Postgironnmmer 877. Sfort op 5553 of 877. Ge brengt geluk In veler leven. Op het voetbalveld aan den Buurtweg brak de 29-jarige G. uit den Haag zijn rechterarm. Dr. Hubbeling verleende hem de eerste hulp. Door LESLIE FORD. (20 „Het schijnt mij toe", zei Ridley uiterst gladjes, „dat iemand op een kinderlijke ma nier tracht, mijn zwager in een zeer onaan gename, ik mag wel zeggen gevaarlijke, po sitie te brengen, om zijn eigen belangen to dienen." Zij oogen dwaalden even naar me vrouw Chapman, en hij strekte zijn har.d uit. „Zou ik dat eens mogen zien, kolonel?" Hij zette zijn bril op en bekeek het for mulier. „De drukletters van het bericht wij zen er op, evenals de onderteekenlng", zei hij op oordeelkundlgen toon, terwijl hij zijn bril weer wegborg. Ik boog me voorover in mijn stoel. Het was duidelijk dat het nu mijn beurt van spreken was. „Ik heb De kolonel legde mij met een vluggen blik het zwijgen op. „Wie Is John Brice, mijn heer Pelham?" vroeg hij scherp en met stemverheffing, voordat iemand anders ge merkt had dat ik iets had willen zeggen. George keek hem een oogenblik aan „Brice?" herhaalde hij op verwonderden toon „Bedoelt u de bediende die vroeger bij ons op het kantoor was? Dat is de eenige John Brice dien ik ken Steve heeft hem beter gekend dan ik." Opnieuw hoorde ik Cecily hijgen. Zij keek doodsbleek naar Steve. „Waar is Brice, mijnheer Grant?" vroeg de kolonel. Ik had het plotselinge gevoel dat dit de vraag was waar Steve op gewacht had; de vraag waarvoor hij niet meer bevreesd was, omdat hij wist dat hij die eenmaal zou moeten beantwoorden. En dat het antwoord nu de vraag eenmaal gesteld ls was, een verlossing was, grooter dan hij zich had kunnen voorstellen. „Hij is dood", zei hij kalm. Ik voelde Cecily's lichaam ontspannen. Zij leunde met het hoofd tegen het kozijn en sloot de oogen. „Het was er op of er onder; hij of ik", zei hij onbewogen. „Hij had me een revolver tusschen mijn ribben gestoken. Ik liet de auto tegen een telefoonpaal loopen." De plotselinge stilte die op deze zakelijke, op vasten toon uitgesproken verklaring volgde, werd gebroken door Cecily's koele oppervlakkige kalme stem: „Je bedoelt dat je hem met voorbedachten rade vermoord hebt, zoodat jij kon voorgeven dat je dood was, en zoodat hij nooit tegen je kon ge tuigen". Steve's mond viel open. Hij staarde haar haast stupide aan; volkomen niet-begrij- pend. „Ik heb nooit willen gelooven, wat ze van je zeiden", ging Cecily voort. Ze was nog steeds uitwendig kalm, maar haar stem ver ried haar woede. „Maar nu begrijp ik alles". Zij wende zich tot George. „Het het spijt me, dat lk zoo stóm was. en zoo zoo blind". Plotseling schoten haar oogen vol tranen. Zij draaide zich om, greep naar de deur knop en vluchtte haar kamer binnen. Steve deed een snellen pas naar voren. „Cecily!" Een oogenblik dacht ik dat hij met zijn schouder de deur zou forceeren. Maar hij wendde zich kort om en staarde over de kamer heen George aan, met saam- geknepen koude gevaarlijke oogen. „Wel, vriend en makker van mijn jon gensjaren", zei hij met een wrangen glim lach, „wat is er toch allemaal gebeurd sinds ik weg was?" George voelde zich een oogenblik lang minder op zijn gemak dan ik gedacht had dat mogelijk was. Maar hij herstelde zich en haalde de schouders op. „Nu je terug bent", zei hij koeltjes, „zou jij misschien in staat zijn, precies uit te leg gen wat er gebeurd ls. Er zijn een hoop menschen die dat graag zouden willen we ten. Het treft wel ongelukkig dat Brice dood is. En mevrouw Stuyvesant. ,Of misschien ook niet. Jij weet daar meer van af dan iemand anders". De uitdrukking op Steve's gezicht wees uit dat hij moeite had, te begrijpen wat George bedoelde. Toen ging ze over In verbazing en onge loof; een kleur van woede schoot over zijn wangen. „Jij vuile verraderlijke gluiper", zei hij, nog altijd zijn stem bedwingend. Hij schoot plotseling in een lach; een scherpe vreug- delooze lach die me koud langs mijn rug liep. Hij wendde zich tot den kolonel. „Stond dat ook In dat telegram, kolonel?" „Min of of meer aangeduid, Ja", zei ko lonel Primrose, terwijl zijn priemende oogen vast op Steve rustten. „In een ander tele gram met dezelfde onderteekenlng aan den officier van Justitie van dit dis trict Mecklenburg". „Het is buitengewoon aardig!" zei Steve met een hoonenden grijns. „Het is raar met jou, George. Ik dacht dat je werkelijk ver draaid bezorgd over me was, toen je me eergisteren kwam waarschuwen. Je bent een slim jongetje, maar je bent toch nèt niet slim genoeg". De opperhoutvester was opgestaan en stond by de deur. Steve zag het en zei: „Ik kom, chef. U zult geen last met me heb ben". Bij de deur keek hij nog eens achter om naar George „Maar ik kom terug. Pel ham" Zijn stem klonk effen, maar de doo- delijke dreiging ontging niemand. De houtvester wenkte kolonel Primrose met het hoofd.'^Hij volgde hem naar de gang, maar kwam spoedig weer terug. „Ik zou U graag een paar minuten willen spreken, mijnheer Pelham", zei hij vrien delijk. „Mijn kamer is hier aan het eind van de gang." George stond op en drukte zijn sigaret uit. „Ik zou U willen aanraden, U met den vader van juffrouw Chapman in verbinding te stellen", merkte hij op. Hij was weer een en al wellevendheid. „Hij weet hier meer over dan ik. Ik heb bij dat onderzoek op zijn bevel gehandeld". „Ik zou denken dat U dat wel aan ons kunt overlaten", antwoordde kolonel Prim rose, zoo mogelijk nog een graadje bemin nelijker. Ridley wachtte tot zij de kamer verlaten hadden. „Als mijn zwager zich in zijn oor» deel vergist heeft, mevrouw Chapman", zei hij grootmoedig, „dan zal hij de eerste zijn die het toegeeft. Hij heeft altijd als een broer van Grant gehouden", „Kain sloeg Abel dood, als ik mij goed herinner", antwoordde mevrouw Chapman bits. „Eerlijk gezegd, mijnheer Ridley, het eenige wat mij verontrust is, dat mijn kleindochter kalmweg het beetje verstand dat ze had, verloren heeft. Zooals ze nu handelt, kan alleen iemand doen die vol komen van zijn verstand beroofd is. Maar ik vertrouw, dat ze het gauw terug zal vinden." Hoe ijdel dat vertrouwen was, werd bijna dadelijk bewezen. De tusschendeur ging open en Cecily stond aangekleed met hoed en mantel, met vaalbleek gezicht op den drempel. Terwijl ze haar handschoenen aantrok, zei ze kalm: „Grootmoeder, ik ga vandaag nog met George trouwen. Ik heb altijd wel geweten dat U wreed en harteloos bent, maar ik had niet gedacht dat U zóó tegen mij zou zijn." Ze liep de kamer doof. Ridley volgde haar om de deur voor haar te openen en ging met haar naar de gang. Mevrouw Chapman stond wel een minuut lang onbewegelijk met de oogen op de deur gericht. Toen viel zij zwaar neer ln den rieten stoel. Na een oogenblik zei ze: „Ga nu weg alsjeblieft, Grace. Ik wil alleen zijn- Ik ging. Ik zag Cecily en Ridley verdwij nen aan het eind van de gang. Langzaam liep ik naar mijn kamer terug. Toen ik den sleutel in het slot stak, ging de deur van de kamer naast mij voorzichtig open en sloop mevrouw. Ridley naar buiten. Zij kwam op mij toe hollen; haar gezicht was verwrongen van ongerustheid en angst. „Wat is gebeurd, mevrouw Latham?" fluisterde zij doodelijk verschrikt, terwijl ze mijn arm vastklemde. „Ze gaat met hem trouwen", zei ik kort, omdat ik wist dat dat het eenige was wat haar interesseerde, „Oh, nee, nee!" riep ze wanhopig. „Dat moet niet! Dat mag niet!" „Waarom niet?" vroeg ik, zoo onverschil lig als me mogelijk was. „O, omdat! Daarom! Ooh, begrijpt U het dan niet? Ik had zoo gehoopt dat ze het niet zou doen! Het zou zooveel verschil ma ken ZIJ deinsde plotseling terug en haar gezicht werd grauw, alsof ik haar op een vreeseiyke Indiscretie betrapt had zooals ik meende dat ook Inderdaad het geval was. Zij trachtte zich met inspanning te be- heerschen „Het spyt me zoo, mevrouw La tham, Vergeeft U het me! Ik ben een beetje in de war, en Lisa is met iemand uitge gaan en dat vindt haar vader zoo onaange naam. Ik „Zij za' waarschünlijk een prettig dagje hebben", zei ik vrooiyk. „Mijn zoon is ook mee, en hij is een uitmuntende dwars kijker." Zy schoof achteruit haar kamer binnen en ik ging naar de mijne. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6