Ons Kort Verhaal LEID5CH DAGBLAD - Derde B!ad Zaterdag 12 Juli 1941 Distributie-maatregelen zijn met zorg gekozen AVONTUREN VAN BARON VAN MÜNCHHAUSEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS I Iedere overtreding doorkruist de belangen van derden Gemengd Nieuws Pech gehad Onze telefoonnummers: Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 Er is den laatsten tijd bij herhaling streng opgetreden tegen personen of firma's, die de distributiebepalingen hadden ontdoken of met de prijsvoorschriften in conflict waren gekomen. Rake straffen zijn daarbij uitge deeld en hier en daar wordt nu de vraag gesteld: „Was dat noodig?" Is de ernst der overtreding nu wel in over eenstemming met de zware straffen, die thans uitgedeeld worden en met de admini stratieve maatregelen, welke de overheid tegen de bedrijven neemt? Hierop past het volgende antwoord: in de huidige situatie staan belangen op het spel, die van de autoriteiten de grootst mogelijke mate van waakzaamheid vergen. Alle voor schriften, die op distributiegebied worden uitgevaardigd, spruiten voort uit de acute schaarschte, die thans heerscht. Alleen het departement en de rijksbureaux bezitten voldoende overzicht over den stand van zaken om te kunnen beoordeelen hoe in ieder afzonderlijk geval de verhouding is tusschen de beschikbare grond- en hulp stoffen en de normale behoefte aan deze artikelen. Het zijn dus uitsluitend deze orga nen, die kunnen vaststellen, in welke drin gende behoeften nog kan worden voorzien en welke minder belangrijke bestedings mogelijkheden moeten worden opgeofferd. De situatie zal des te nijperder worden, wanneer producenten, handelaren of ver bruikers door het plegen van overtredingen den zorgvuldigen opzet verstoren. Steeds wanneer een ondernemer of een consument zich het recht aanmatigt over de ontoerei kende voorraden naar goeddunken te be schikken of zich op andere wijze aan de hem opgelegde beperkingen te onttrekken, wordt de schaarschte voor anderen vergroot. In bepaalde gevallen springen de gevolgen van deze onsociale handelwijze duidelijk in het oog. Nu bijvoorbeeld de onvoldoende rubbervoorraad genoopt heeft de fabricage van rij wielbanden stop te zetten, is voor de verdeeling van de resteerende banden een strenge regeling afgekondigd. Iedere rijwiel band, die buiten de distributie om verhan deld wordt, wordt rechtstreeks onttrokken aan een gebruiker, die volgens objectieve maatstaven bij die band meer belang had gehad dan de clandestiene kooper. De rij wielband, die den één in staat stelt voor zijn genoegen een fietstocht te maken, dwingt een ander om dagelijks 10 kilometer of meer naar en van zijn werk te loopen of belet een invalide zich voort te bewegen, In andere gevallen strekken de gevolgen van ontdekking zich nog aanzienlijk verder uit. Ongeoorloofd gebruik van hout als brandstof kan de bouwlndustrie benadee- len. Ongeoorloofde verwerking van soda voor huishoudelijk gebruik schaadt, behal ve vele andere bedrijfstakken, de glasin dustrie en daarmede de fabricage van con serven. Ontduiking van de benzinedistri butie raakt rechtstreeks het uiterste precaire transportprobleem. Deze 'voorbeelden kun nen naar believen wodren vermenigvuldigd. Iedere overtreding doorkruist de belangen van derden, die door de overheid na zorgvuldige afweging tot belang rijker zijn verklaard. Het is daarbij onverschillig, of de gepleegde overtreding van zulken omvang is, dat zij die belangen in aanzienlijke mate schaadt. Tusschen de kleine overtredingen van den consument en de groot-e van den producent bestaat een onmiskenbaar verband. Door de eerst genoemde te bestrijden, bestrijdt men de laatstgenoemde tevens. De overheid mag hier, in het belang van de geheele bevol king, geen toegeeflijkheid kennen. Iedere Nederlander moet weten, dat elk persoon lijk voordeel, dat hij door overtreding van de distributievoorschriften weet te behalen, rechtstreeks ten koste gaat van zijn eigen landgenooten Wanneer hij desondanks niet bereid is zich te schikken, kan hij op lankmoedigheid geen aanspraak maken. Alle distributie voorschriften zijn uit har de noodzaak geboren. Hier past niet de Vraag, wat wcnschelijk is, maar slechts wat mogelijk is. Wanneer de overheid niet had ingegrepen en wanneer zij niet tot scherpe maatregelen was overgegaan, zou ons land zich thans bevinden in een economischen chaos zonder weerga. De distributievoor- schriften komen aan de geheele bevolking ten goede Zij verzekeren het zuinigste ge bruik van de voorraden, die ons ter beschik king staan en de eerlijkste verdeeling van de resultaten. De beperkingen, die ieder een zich moet getroosten, zijn geen gevol gen van de distributie. Het Is omgekeerd de distributie, die deze beperkingen draaglijk maakt Overtreding van de distributiewet heeft niets heldhaftigs of verdienstelijks. Het heft de schaarschte niet op, maar be werkt slechts, dat de zuinigheid en de bil lijkheid niet worden bereikt. Alleen wan neer de onsociale elementen aan den lijve ervaren, dat hun handelwijze niet kan wor den geduld, zal het mogelijk zijn een toe stand te bereiken, waarin de onvermijde lijke schaarschte voor allen tot een mini mum wordt beperkt. HET NUT VAN OPVALLENDE KLEEDING. Een Amsterdamsche dame ontmoette gis termiddag op den Stadionweg twee sexe- genooten, belden getooid met enkele klee- dingstukken, waarvan eerstbedoelde de eigenaresse was, aldus de N.R.Crt. Zij had namelijk drie weken geleden een pakje, in houdende enkele stuks dameskleeding, in den trein laten liggen, klaarblijkelijk nog al opvallend, want zij herkende ze onmid dellijk en waarschuwde zoo snel zij kon een surveilleerenden agent, die de beide ongerechtigde draagsters uitnoodigde mee te gaan naar het bureau Leidschepleln, aan welk verzoek de dames niet dan na een hevig protest gehoorzaamden. Een maal ten bureele moesten zij echter reeds spoedig toegeven dat zij zich Inderdaad de gevonden goederen hadden toegeëigend. Met een proces-verbaal rijker, maar met verlies van het gestolen goed konden zij huiswaarts keeren. BUITENLANDSCH GEMENGD. MIJNONGELUK IN ENGELAND. Volgens een bericht uit Londen ls giste ren in Rhigos, een mijn in het graafschap Glasgow, een zware ontploffing ontstaan. Vijftien mijnwerkers werden daarbij ge dood. Verscheidene schaohten zijn Inge stort. Door D. N. VAN GRONINGEN. Een ideale nachtdom te werken, overpeinsde Dirk van Tol, meer bekend onder den naam „De Vlugge"; een titel, dien hij met eer wist te handhaven door steeds weer op onnavolgbaar snelle wijze de brandkasten van meer gesitueerde In woners van de stad te ledigen. Ook nu was hij betrokken in een voor- deellge „affaire". Over het algemeen had Dirk een meer actief aandeel ln de opera ties; doch ditmaal had hij de functie van uitkijk op zioh genomen, terwijl zijn twee compagnons, Johnny en de Scheie, het zaakje zouden opknappen. Lui weggezakt achter het stuur van een groote grijze limousine, met zichtbaar ge noegen een dikke sigaar verasschend, had hij, tussohen twee verveelde geeuwen in, tegen zichzelf gezegd, dat het een ideale nacht was om te werken. Inderdaad het was een uitgezochte nacht voor de lieden, die het over het algemeen niet zoo nauw plegen te nemen met het mijn en dijn; uit de laaghangende wolken drensde reeds geruimen tijd een gestadige motregen neer en af en toe verdween de mot uit den regen, om plaats te maken voor een energieke plensbui. De wagen van het drietal was vlak naast het trottoir geparkeerd, even voorbij het imposante gebouw van de Nationaal Bank dat, half vervaagd door het grauwe regen gordijn, ln het nachtelijk donker een drei gende, onverzettelijke kolos van steen ge leek. Johnny en de Schele waren ongeveer een uur geleden het bankgebouw binnen geslipt en hielden zich nu ongetwijfeld onledig met het openen van de blijkbaar hardnekkig weerstand biedende kluis. Dirk verveelde zich onuitstaanbaar op zijn uitkijkpost, doch in het besef, dat de uitkijk niet gemist kan worden, trachtte hij zijn ongeduld te be dwingen. Plotseling ving zijn geoefend gehoor het geluid op van langzame, naderbij komende voetstappen, die hij onmiddellijk herkende als zijnde afkomstig van een politie-agent, die zijn ronde deed. Daar het. niet wensehe- lljk was, dat de agent hem hier zoo rustig op wacht vond staan, overlegde hij snel v/at er ln dit geval gedaan kon worden. Wegrijden was uitgesloten, want elk oogen- bük konden de twee confraters ln het vak terugkomen van hun bankwandeling; Iets anders dus, wacht, daar wist hij al iets Vlug gleed hij de wagen uit, opende de motorkap en begon daar wat te morrelen aan draden en bouten. Dit was wel de beste oplossing van de moeilijkheid, want wanneer de diender den wagen had zien staan met een rustig rookende man achter het stuur en hij had ln dien man misschien den Vlugge herkend, dan hadden er wel eens minder prettige vragen kunnen volgen cn dat moest ln leder geval vermeden wor den. Dus prutste Dirk druk aan den motor, draalde hier en daar wat los en weer vast, rumoerde wat mot gereedschap, kortom het geheel wekte den Indruk, dat de wagen niet verder wilde, één of ander defect had en dit euvel door den eigenaar opgespoord werd. Met de handen op den rug kwam de die naar van den Hermandad rustig aangewan deld. BIJ den wagen gekomen stond hij stil, knipte zijn lantaarn aan en vroeg toen; Pech met den wagen, mijnheer? Ja, er sdhljnt, Iets te haperen, het zit blijkbaar nogal diep, want zoo oppervlak kig gezien ls alles ln orde. Dat is lastig. Misschien kunt u beter een garage waarsohuwen of heeft u dit al gedaan? Neen, nog niet. Ik sta hier nog maar enkele minuten, maar het lijkt mij toch ook wel het beste om er een monteur bij te halen. De agent liep nog wat om den wagen heen, keek ook eens naar den motor om eindelijk met een groet weer door te wan delen. Ziezoo, dat was gelukkig weer achter den rug, de diender had hem niet herkend dus was het gevaar geheel geweken. Nu snel de motorkap dicht en den rommel opgeruimd, want de Jongens konden nu wel elk oogen- bllk komen. Enkele tellen later zal Dirk weer achter liet stuur, voet op het gaspedaal, geheel gereed om direct na aankomst van de compagnons te vertrekken, maar dit twee tal had kennelijk veel moeite met de safe, want nog niets wees er op, dat zij in aan tocht waren. Eindelijk, na nog ruim een kwartier ge wacht te hebben, kwamen er twee schim men aangeschoven; Dirk opende het por tier, de Schele en Johnny wipten den wa gen in en op hetzelfde oogenblik schoot de auto al vooruit. Bij een eerstvolgende zijstraat echter moest Dirk krachtig remmen voor een plot seling uit het regengordijn opdoemenden tegenligger, die recht op hun wagen aan stuurde. Een botsing scheen onvermijdelijk, maar Dirk was een behendig chauffeur en wist den anderen wagen nog juist te ont wijken. Opeens schreeuwde Johnny: Schiet op Dirk, het ls een polltle-wagen maar het v/as al te laat. Vier of vijf agenten, met de revolvers ln de vuist sprongen op de tree- 'anken en dwongen tot stoppen, waaraan irk die wel Inzag dat ontvluchten onmo gelijk was, zuchtend voldeed. Willen de heeren maaar uitstappen en mag lk u dan meteen verzoeken de reis ln mijn wagen voort te zetten? klonk een stem achter het drietal. Het was inspecteur Grljpsma, die deze vraag op sarcastisohen toon aan de heeren stelde. Daar zij wel uit ervaring wisten, dat er met Grljpsma niet te spotten viel, voldeden de „heeren" aan dit verzoek en nog geen vijf minuten later reden zij weer, maar nu in den arrestantenwagen en voorzien van de welbekende armbandjes. Op het bureau gekomen werd het Dirk toch wel wat al te machtlg, dat zij zoo smadelijk op heeter daad betrapt waren. Woedend viel hij uit: Hoe heb je dat ge weten, Grljpsma, er was toch geen enkele aanleiding, dat JIJ dit zorgvuldig bedachte plan kon weten. Aanleiding genoeg hoor lachte de inspecteur vergenoegd, ik wist er Inder daad tot voor een uurtje niets van. Maar Jij hebt een fout gemaakt, Dirk. Die agent, waarmee Je hebt staan praten over dien defecten wagen van Jou, herkende je di rect, dat was het eerste. Maar toen Jij hem vertelde, dat Je panne had en pas enkele minuten op de bewuste plaats stond, toen wist hij meteen dat je onwaarheden ver telde en dat je reeds meer dan een uur daar gestaan had, want hoe kon anders de straat onder den wagen kurkdroog zijn, terwijl het al ruim een uur aan één stuk door geregend had. (Nadruk venboden) (Auteursrechten voorbehouden) Uit het óóg uit het hart is 't gezegde, Dat is er een wijs en wéér woord; Daarom vindt Pcrsil het wel prettig, Dat U 't woord Persll weer eens hoort. Al ben ik soms moeilijk te krijgen En niet meer precies zooals „toen", 'k Ben nog nummer één op het lijstje, Ik ben nog altijd kampioen. ci. d. 38 (ïngez,Mod.) ONTPLOFFINGSONGELUK. Bij een ontploffing in Satory in de na bijheid van Versailles zijn 5 arbeiders om •het leven gekomen. Op een groot veld wa ren zij bezig met het doen springen van projectielentoen plotseling een projectiel tot ontploffing kv/am. De 5 arbeiders wer den op slag gedood. De ontploffing ver nielde in verren omtrek de ruiten der hui zen. Ik hield erg veel van dezen hond en ging ook met hem graag op jacht. HU had op het laatst zooveel geloopen, dat zijn pooten tot aan de knieën afgesleten waren. Vandaar dat ik hem, toen hij oud was geworden, voor een dashond kon laten doorgaan, Eens waren wy samen aan 't jagen, waarbij de hazewind een II Inspande Ik reed te paard achter haas en hond aan. haas opjoeg Nu wilde 't geval, dat mijn hond op 't punt stond plotseling het blaffen van een troep honden non,de. jongen te krijgen, zoodat lk niet zondei angst zag, hoe by zich andere troep jagers met honden den haas ook ontdekt Zoo snel als lk kon, reed ik verder. En wat zag Ut? PREDIKBEURTEN. voor zondag 13 juli. Leiden Chr. Geref. Gem. (Steenschuur) Voorm, 10 en nam. 5 uur, ds. Joh. Jansen, Doopsgez. Gem.: Voorm. 10% uur, ds. Ten Cate. Eglise Wallonne: dix heures et demie, Mr. E. Michelin Moreau. pasteur la Haye. Evang, Luth, Gem.: Voorm. 9 uur, ds. Bieger; voorm. 10% uur, drs. N. J. Pabon van Den Haag. Geref. Kerk (Zulderkerk)Voorm. 10 uur, cand. D. Molenaar van Den Haag; nam. 5 uur, ds. Jac, Donker van Hllligersberg. Geref. Kerk (Heerengracht)Voorm, 10 uur, ds. Weggemans; nam, 5 uur, cand. v. d. Schaaf. Geref. Kerk (Oude Vest)Voorm. 10 uur, ds. Jac. Jonker; nam. 5 uur, ds. Wierslnga. Geref, Kerk (Morschweg)Voorm. 10 uur, cand. v. d. Schaaf; nam. 5 uur, ds, Weggemans, Geref. Kerk (Patrimonium): Voorm. 10 en nam. 6 uur, de heer A, J. Dekker van Alphen, Rem. Geref, Gem.: Voorm 10% uur, ds. Mis pelblom Beyer. Ver. van VrJJz. Hervormden (Volkshuls)geen dienst. Geref. Kerken in H.V. (Patrimonium)Nam. 5 uur, dr. Kroon. Hooglandsche Kerk: Voorm, 10% uur (jeugd dienst), ds. W. A. B. ten Kate van Wassenaar. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk: Coorm. 10 uur, ds. H. P. Stegenga van Bussum (Voorb. H.A.).; nam, 5 uur, "de heer H, van der Linde, theol. cand. te Utrecht. Ned. Herv. Kerk, Oost: Voorm. 10 uur, de heer H v. d. Linde, theol. cand.; nam. 5 uur, ds. Y. Alkema. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur, ds. J. Knoppersen. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam 6 u., ds. J. P. Geels. Doopsgez. Kerk: Voorm. 10 uur, ds, R. C, de Lange Oud-Kath. Kerk. Aalsmeer-Oost: Voorm. 10 uur, Dienst. Bonthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur en nam. 7 uur, ds. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. 10.30 uur en nam. 7 uur, leesdienst. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u„ ds. Klusener (Voorb. H.A.) en nam. 6 uur, de h eer Dekker Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Dam. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer J. L. J. Meiners, proponent te Amsterdam. Geref. Gem,: Voorm. 10 en nam. 6 uur, lees dienst; Maandagnam. 7% uur, ds. M. Heikoop van Utrecht. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ch. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 3 uur, dr. Van Katwijk, em -pred te Oegstgeest. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Katwtyk aan Zee Geref. Gem, (Remisestr.) Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, leesdienst. Katwijk aan den Rjjn Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6 uur, ds. E. Warmolts. Geref. Kerk. Voorm. 9 30 en nam. 5 uur ds. J. G. Aalders. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6% uur, ds. Blrsbergen. Geref. Kerk: Voorm 10 en nam. 7 uur. ds. Hasp er s. Leiderdorp Ver. v. Vry?,. Herv. (Lindelaan 12a): Voorm. 10% uur, dienst. Lelmuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm, 10.30 uur, ds. S. F. van Veenen. Oerel. Kerk: Voorm. 10.30 leesdienst; nam. uur, ds. K. Dronkert van Woubrugge. Lisee Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 en nam. 6 uur, ds. J. Th, v. Veenen. Geref. Kerk: Voorm, 10 en nam. 4 uur, cand. R. H. Bremmer van De Bilt Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. A. Ponstein. 9Ler,ef; Voorm. 10 en nam. 4 uur, de heer J. Bel, heol. student te Rotterdam. Oud Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 3 uur, leesdienst. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u.. ds. Kater. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 7 uur, ds. J. Bos van Soest. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer A. v. Soherpenzeel. NoordwUk-Biunen Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 uur, ds. W. W. Siddié (Bed. HA.). Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, prof. Aalders van Hilversum Noordwtfk-aan-Zee Geref. Kerk In H.V.: Voorm. 10 uur, dr. Kroon. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. N. J. Cupédo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. B uur, ds. D. Ringnalda van Drachten. NoordwUkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Den Hertog. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 10.15 u., ds, T. J. Jansen Schoonhoven (Bed HA.). Pauluskerk: Voorm. 10 uur, ds. W. M. A. Kalkman, van Amsterdam; nam. 5 uur, ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Ver van Vrijz. Herv. (W, de ZwUgerkerk): Voorm. 10% uur, ds. C. de Jongh van Gorln- chem. Geref. Kerk (Mauritslaan)Voorm. 10 uur (Bed. H.A.) en nam. 5 uur (Bed. H.A. en Dankz.T ds. Lindeboom van Adenard. Geref. Kerk (Morschweg): geen dienst. Oude-Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur, ds. Geerling. Geref, Kerk: Voorm. 10% en nam. 5 uur, ds. v. d. Bos. Remonst. Kerk: Voorm. 10% uur, de heer O. van 't Riet van Leiden, RUnsburg Ned, Herv. Kerk: Voorm. 10 u., ds. F. J. Pop van Delft; nam. 6 uur, ds. O. M. LuteUn van Groningen Kerkzaal: Voorm. 10 uur, dr. Van Niftrlk; nam. 5 uur, ds. J. de Jong van Scheveningen. Ger. Kerk (Rapenburg): Voorm. 10 uur, ds. Post; nam. 6 uur, cand. Brederveld van Lelden. Ger. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. 10 uur, cand. Brederveld; nam, 6 uur, ds. Van der Loo. Concordia: Voorm. 10 uur, ds. Van der Loo; nam. 6 uur, ds. Post. Chr. Ger, Kerk: Voorm. 10 en nam 5 uur, ds. Slofstra van Noordeloos, Rjjnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Nam. 2.30 (HA.), ds. J. H. de Vree. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 6.30, leesdienst. Ter-Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf en nam. halfacht, ds. Huls. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht, ds. Warner. Voorschoten Ver. van VrUz. Herv. (Leid- scheweg 66): Nam. 7 uur, mevr v. d. Burg—v. d. Bos van Den Haag. Wassenaar Ned. Prot. Bond' Voorm. 10% uur, prof. dr. G J. Heerlng van Oegstgeest, Geref. Kerk (zyilaan)Voorm. 10 uur (Bed. H.A.) ds. Feringa; nam. 5 uur (H.A, en Dankz.). Geref Kerk (Bloemcamplaan)Voorm. 10 u. (Voorb H.A.), ds. Wielinga; nam. 5 uur, ds. Feringa. (2 lijnen) 2—3

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 10