IHH.I'W J 3 BINNENLAND IEIDKH DAG61A0 - Tweede Blad AVONTUREN VAN BARON VAN MÜNCHHAUSEN Een man verdween.. Vrijdag 11 Juli 1941 De Pers zegt: AGENDA Winterhulp Nederland CM. Huyot XojuLCA KM*. nut l/ltoA*H+%C FCSJUuJl DIRECTIE RIJKS-TEXTIELBUREAU. Dc heer H. G. Hey met de waarneming er van belast. Naar het textiel-vakblad „De Manufac- turenhandel" mededeelt, is de heer J. A. Panhuyzen, directeur van het Rijks-tex- tielbureu te Arnhem, door ongesteldheid verhinderd gedurende de eerstvolgende maanden de leiding van dit Rijksbureau op zich te nemen. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart is de heer H. G. Hey, directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel, voor den duur der ziekte van den heer Panhuyzen benoemd tot waarnemend-directeur van het rijks-textielbureau te Arnhem. De dageiijksche leiding van genoemd rijksbureau berust bij de beide adjunct-di recteuren, de heeren Riechelmann en Kini- merer. DUITSCHE VROUWEN EN KINDEREN UIT NEDERLANDSCH INDIË. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: Na een gedwongen verblijf van meer dan een jaar in Nederlandsch-Indië zijn hier met een Japansche vrachtboot 670 Duit- sche vrouwen en kinderen aangekomen. In Nederlandsch-Indië waren zij geïnterneerd en in krijgsgevangenenkampen vastgehou den. Volgens hun mededeelingen was hun behandeling zeer slecht, daar niet slechts de krijgsgevangen Duitsche mannen, maar ook hun vrouwen en kinderen zich de be- schamendste vernederingen moesten laten welgevallen. NIEUWE REGELING VOOR ZIEKENHUISKOSTEN TE AMSTERDAM. De regeeringscommissaris voor Amster dam heeft bepaald, dat met ingang van 1 Augustus a.s. voor verpleging door bemid deling van de gemeente Amsterdam in een gemeenteziekenhuis of een particulier zie kenhuis, waarmede de gemeente contrac ten heeft gesloten, andere regelen zullen gelden voor de berekening van de hier aan verbonden kosten dan tot dusver het geval was. Bij de nieuwe regeling is een zestal inkomensklassen vastgesteld, voor elk waarvan een grondtarlef is bepaald, hetwelk als minimum verplegings tarief geldt. ONGECONFECTIONNEERD AFLEVEREN VAN GORDIJNSTOFFEN. Hier en daar schijnt de meening te heer- schen, dat gordijnstoffen slechts mogen worden afgeleverd, indien deze door den betrokken leverancier op maat gemaakt en eventueel geplaatst worden,. Dit is zoo zegt het textiel-vakblad De Manufacturenhan- del, niet juist. Indien de klant beschikt over een leveringsvergunning, mogen de gordijnstoffen ongeconfectioneerd worden afgeleverd, behalve vitrage van kunstzijde of celvezel, welke vrij van distributie is. EEN PRIJSREGELING VOOR FRUIT IN VOORBEREIDING. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat er een regeling in voorbereiding is betreffende maximum-veilingprijzen voor fruit. Bij de vaststelling daarvan zal geen rekening kunnen worden gehouden met te hooge pachtprijzen voor fruit op het hout, welke voor de vaststelling van de re geling mochten zijn overeengekomen. MGR. A. HERMUS. t Mgr. A. Hermus, oud-directeur van het R.-K. Instituut voor Doofstommen te St. Michelsgestel, is gistermiddag in den ouderdom van 79 jaar overleden. SLAAPWAGENVACANTIE. N.R.V. gebruikt internationalen trein als hotel. Vroeger reisden we naar verre landen en genoten onderweg van een goeden maaltijd in het restauratierijtuig en wij sliepen in de zachte bedden van den slaapwagen tot wij ons doel bereikt hadden. En het was juist deze sfeer van het reizen, die ons zoo dikwijls heeft bekoord. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat in dit drukke relsseizoen, nu de meeste hotels in Gelder land reeds geheel zijn volgeboekt, de Neder- landsche Reisvereeniging het oogenbllk ge komen acht om als het ware een brug te slaan tusschen voorheen en thans en met een plan te komen, waarin de toeristische sfeer van vroeger, verbonden is met de be koring van het nieuwe. Daar, waar de donkere bosschen van Gel derland den IJsel naderen, ligt het plaatsje De Steeg en hier staat zoo meldt de Pers dienst van de Nederlandsche Reisvereeni ging aan den oever van de rivier een slaapwagentrein gereed om den N.R.V.-va- cantieganger te ontvangen, om de reizigers te spijzigen in denzelfden restauratiewagen als vroeger, om de toeristen te ontvangen in den prachtigen slaapwagen, wanneer zij na hun omzwervingen in de heerlijke bos schen of na een zwempartij in den IJsel, weer naar hun tijdelijk tehuis terugkeeren. Op deze wijze is ons land weer een nieuwen vorm van toerisme rijker gewor den. De wagens van het internationale ver keer dienen thans het nationale toerisme m aan de groote wet, dat de menschen in hun vacantie altijd de tegenstelling zoeken met het alledaagsche, wordt hier wel op zeer bij zondere wijze voldaan. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij beschikking van den waarnemend secretaris-generaal van het departement van sociale zaken zijn benoemd, met ingang van den dag*, waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, tot voorzitter van den raad van arbeid te Winschoten F. A. J. Alofs, te 's-Gravenhage, en met ingang van 1 Augus tus tot voorzitter van den raad van arbeid te Utrecht J. Vink, ambtenaar bij den raad. van arbeid te 's Gravenhage. B. en W. van Groningen hebben met ingang van 1 September eervol ontslag ver leend aan den heer P. Ploegh, als comman dant van de brandweer. De heer Ploeg v/erd in Augustus 1900 aan gesteld als inspecteur van de bouwpolitie aldaar. In 1929 volgde zijn benoeming tot commandant van de brandweer. mesjes irriteeren de huid niet I Scheren xachter, sneller en schooner! 4990 (Ingez. Med.) iiiiiuiminiiiiiiiiiiiiiniitiiiniiiiiiiiiiimmiiiiuiiiiiiiiiiumii Kosten voor levensonderhoud stijgen De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" wijst er op, dat bij de stijging der prijzen, welke heelt plaats gevonden, het gezinnen met een bepaald Inkomen (het Rotterdamsche blad geelt als voorbeeld een gezin niet drie kinderen met een inkomen beneden de f. 1400), zelfs met de uiterste beperking van verdere uitgaven, niet meer mogelijk is zich ten volle van hun rantsoenen te voorzien. Duidelijk ls het, volgens genoemd blad, dat hier meer dan raad noodig is. „Hier wordt op korten termijn om daden gevraagd". Het blad citeert dan een brief, welken het kreeg toegestuurd door een arbeider. In dien brief worden lagere prijzen voor de hoogstnoo- dige levensmiddelen gevraagd; lagere prij zen en ruimere verstrekking van schoeisel en kleeding, vooral voor schoolgaande kin deren en in de derde plaats het in overeen stemming brengen van de loonen met den levensstandaard. De „Nieuwe Rotterdam sche Courant" merkt hierbij op: „De volgorde van deze reeks wenschen getuigt van verstandig Inzicht. Bij een sterk doorzetten van een stijging der laagste In komens moet immers het gevaar niet denk beeldig geacht worden, dat we ondanks alle pogingen tot prijsbeheerschlng en leiding van het oeconomlsche leven In de gevreesde hoos van elkaar opjagende loonen en prij zen worden opgezogen. Met des te meer aandrang moet dan ech ter worden bepleit de mogelijkheid te onder zoeken om, evenals dat trouwens reeds voor de boter gebeurt, de gezinnen met de laag ste inkomens in staat te stellen, om de voornaamste distributie-artikelen voor ver laagde prijzen te betrekken. Tevens zou moeten worden onderzocht of het niet mo gelijk ls voor deze zelfde bevolkingsgroepen groenten tegen verlaagden prijs beschik baar te stellen. Hanteert men deze midde len, dan heeft men het ook veel meer in zijn macht om ten aanzien van de wellicht toch nog noodzakelijke loonsverhooglngen de maatschappelijk ongetwijfeld geboden uiterste voorzichtigheid te betrachten. Maatregelen ln dezen zin, zij zijn niet al leen het overwegen waard ter wille van de sociale gerechtigheid; zij zullen er ook toe kunnen dienen, om het productievermogen van ons volk zoo niet op te voeren, dan toch voor Inzinking te behoeden. Slaagt de arbeider er niet meer in, om zich zoo te voeden als het technisch kan, moet hij bom nen laten verloopen, waarvan er geen één is, die hem weelde verschaft, moet hij den §roentenwinkel voorbij loopen met de ge achte, dat hij niet voor hem geopend ls, dan moet zijn arbeidskracht slinken, niet alleen uit ontevredenheid met zijn lot, maar reeds dadelijk, omdat hij tekort heeft. Het maatschappelijke belang eischt, dat dit tot het laatste voorkomen wordt." il IN LETTER! NIEUWE UITGAVEN. By de N V. Drukkerij C. BlommendaaJ te -Gravenhage zijn enkele uitgaven verschenen voor het „Adoremus-fonds", te weten: a. „Handelingen der Kerk", door ds. mr. P. H. Th. Stevens; b. In de serie „Wat doen wi) in de Kerk": 1. „Openbare Schuld" door prof. dr. G. van der Leeuw en 2. een tweede druk van „De Preek in den Eeredienst" door ds. H. W. Creutzberg. c. In de serie „Met alle Heiligen". 1. „Kagawa" door dr. ir. H. G. van Beuse- kom en 2. „George Fox", door mej. Henriette Crom- melin. Zonder hulp van Solo, die zich gedurende de geheele jachtpartij op den haas van zijn besten kant had doen kennen, zou ik het wonderdier nimmer geschoten hebben. Ik aarzel dan ook niet ronduit te bekennen, dat de hond eenig in zijn soort was. Slechts één hond, een hazewind, die mij eveneens toebehoorde, kon met Solo vergeleken worden. Dit beest kon ongelooflijk hard loopen, zóó hard, dat zijn schaduw het vaak niet bij kon houden! Zondag. Jeruël, le Groenesteeg 16: Bijeenkomsten voorm, te 10 uur en nam. 6 uur. Woensdag. Rotterdam (Oosterkade 10): Ledenvearg. Ver. Instituut voor Tropische Geneeskunde. 3% uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Tentoonstelling „De Kunst om de Kunst" (t/m. 20 Juli): Werkdagen 10—6, Zon dags 1—6 uur. DIYERSBN 's Dinsdags: 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot inenting tegen typhus en dif terie. 11—3 uur. 'sDinsdags: Oude Rijn 44 o: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen. 7—3 uur nam Dinsdag. Mare 18: Medisch Opvoedkundig bureau ött—IJ uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde dag der maand consultatiebureau v<X waardlgen 3—5 uur nam. Donderdags WHkgebouw ^Bethesda" (Hoef- straat 44—46): Consultatiebureau voor AJcdfto- Usten 8 uur nam. 8Vrtldage. Inst voor Praeventleve Genees kunde Wassenaarscheweg 56: Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4—5. 0IOSCOPBN. 118 Jaar; 14 jaar: I alle leeHJden. Luxor-theater: „Butterfly" t Dagelijks nam 2 en 8 uur Zondag 2—7 uur doorl voorstelling Lido-theater: „Mag dat wel Erika" t Dagelijks 8.15 uur nam.; 'a Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 u. Woensdag en Zaterdag rrtk- tinée 2.30 uur. Trianon-theater: „Land der liefde" 8 Dagelijks 2 en 8 uur, 's Zondags van 2—630 uur doorL voorstelling. Casino-theater: „Lajla" Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook uur Zondags te 2. 4% en 8 uur nam. Rex-theater: „Een moderne Robinson" Dagelijks 2 en 8 uur nam.; Zondag 26% uur doorl voorstelling. Katwijk Zee: Nova-theaterOnder het asphalt van een groote wereldstad". Dagelijks 8 uur nam. 's Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 5 Juli 20 uur tot Zaterdag 12 Juli 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herdingh en Blanken. Hoo- gewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Retfst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: De Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. 9 9 9 LUCHTTEMPERATUUR. i Voorm. 9 uur: 24 gr. C. (75 gr, F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" Voorm. 12 uur: 24 gr. Celslus. Zweminrichting ..Poelmeer". 1 Voorm, 12 uur: 24 gr. Celsius. Gironummer van de W. H. N, 5553. De Bank van de W.H.N. IsKas- verceniging N. V. Amsterdam, Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk lu veler leven. - /t v\ 4882 -(Ingez. Med.) FEUILLETON Door LESLIE FORD. (19 Ik sloot mijn deur en ging mij uitkleeden. Mijn handen beefden een beetje toen ik mijn schoenen uittrok ik wist niet of het was om hetgeen George ontgaan was, of om wat hem nog te wachten stond. IX. Den volgenden morgen werd ik omstreeks acht uur gewekt door het kabaal .van zoo veel dravende voeten ln de gang. dat ik plotseling klaar wakker overeind zat en naar mijn kimono greep. Er kon toch geen brand zijn ik hoorde tenminste geen brandbellen maar het klonk precies of een heele wereldstad leeg liep Ik rende naar het raam en haalde ver licht adem: het was niet anders dan de eva cuatie van de toeristen. Een dozijn groote gele bussen stond langs de oprijlaan en een verzameling bagage waar een heel leger ge noeg aan zou hebben, stond in een einde- looze rij langs het trottoir. Ik bedacht plotseling, dat ik Lisa niet vaarwel gezegd had; de Ridley's zouden in den algemeenen exodus mee vertrekken. Ik keek op mijn horloge. Ik heb er een inge- kankerden afkeer van, mij vóór het ontbijt den volke te vertoonen en aangezien ik nu al een week lang 's morgens vroeg aan de blikken van George en een dozijn paarden was blootgesteld geweest, had ik me op de zen morgen verheugd. Niettemin had ik een warm hoekje in mijn hart voor Lisa. Ik liep naar de badkamer om het water aan te zetten. De deur daarvan lag aan het smalle gangetje dat mijn kamer met die van de Ridley's verbond. Zij waren blijkbaar nog niet beneden, want ik hoorde mevrouw Rid ley's stem. Ik bleef plotseling staan: haar stem klonk schel en ze was duidelijk over haar zenuwen heen. „Je klaagt altijd dat de jongens haar niet aantrekkelijk vinden", hoorde ik haar zeg gen. „Je wilt niet dat ze zich kleedt als andere meisjes, zoodat ze er aardiger uit ziet, en nu er een jongen is die haar aardig vindt, ben je.woedend. Waarom heb je haar dan vanmorgen niet laten vertrekken, zoo als je van plan was? Je kunt haar niet hier laten en haar verbieden het hotel uit te gaan." Ridley's stem klonk scherper dan ik hem nog gehoord had. „Ik blijf hier, omdat me vrouw Chapman vastbesloten is, het huwe lijk van je broer met Cecily te verhinderen, en ik zal zorgen dat het haar niet zal luk ken! Dat is de reden waarom we blijven. Je moest me dankbaar zijn, in plaats van je tegen me te keeren." „Ik ben je heelemaal niet dankbaar!" huilde mevrouw Ridley. -„Ik wil niet dat hij met haar trouwt, dat weet je wel! Ik zal doen wat ik kan om het te verhinderen." Ridley's stem was doodelijk, onheilspel lend kalm. „Beste meid, jij zult niets doen; niets. Jij zult enkel zorgen dat je dochter dien jongen vlerk niet te zien of te spreken krijgt. Goed begrepen, beste?" Ik hoorde hoe de deur naar de gang kalm gesloten werd; in de kamer bleef het volkomen stil. Ik liep naar de slaapkamer terug en belde om mijn ontbijt. Toen de kellner het binnenbracht, lag er een ge krabbeld briefje, lichtelijk met jamvlekken besmeurd, op het blad. Het luidde: Mams: Lisa en ik zijn met Monty naar het Witte meer, waar verleden jaar boschbrand geweest is. Zeg het niet aan haar vader. Het is zijn vrije dag. Hij is een boschwachter en een eenige vent. Pas op voor den Man met het IJzeren Masker. De blonde w. heeft hem meegenomen naar de Forelllen-kwee- kerij. Dag. BILL. Ik las het briefje nog eens over. De heer Ridley had kennelijk niet zijn vrijen dag, en hij was geen boschwachter, en aller minst een eenige vent. Bill bedoelde dus Monty. Dat beteekende in elk geval groote opruiming. De kolonel bleef zonder zijn trouwen knecht Vrijdag, en ik zou Lisa mis sen, maar over het algemeen scheen het me toch een goed ding. De zaak was al gecompliceerd genoeg, zonder dat de jonge lui voortdurend in en uit stevenden en dreigden George in zijn geheel of in stukjes van den aardbodem te verdelgen. Bovendien gunde ik hun. dat zij tenminste eenig ple zier van dezen tocht zouden hebben. Ik was juist klaar met aankleeden toen er discreet op mijn deur geklopt werd. De Filippino kwam het blad weghalen en ver telde: „De meneer, kolonel Primrose," is in Miss' Chapman's kamer. Zij zegt, U komen alsjeblieft tamelijk gauw." Hij ging glimlachend en buigend achter waarts de kamer uit: „Zij zegt, heel erg ta melijk gauw, alsjeblieft." De dag begon goed! Ik had al eens eerder van den kolonel dergelijke „verzoeken" ge kregen, en er was nooits iets goed uit voort gekomen. Ik had geen idee, wat er aan de hand kon zijn, maar ik bereidde me op het ergste voor. Ik sloot mijn deur af en liep de gang door die, zoover het oog reikte, versierd was met het afgehaalde beddegoed van de vertrokken dagjesmenschen. Ik opende de deur van de zitkamer en trad binnen. Kolonel Primrose zat met zijn bekende gewichtige dienstgezicht bij de ta fel onder het raam. Mijn hart dat al niet hoog zat, nam een duik naar mijn teenen: hij had twee telegramformulieren in de hand. Mevrouw Chapman zat in eén leun stoel naast hem, George en Ridley zaten op een rieten sofa tegen den muiir. George's gezicht vertoonde een vreemde gesloten uit drukking, een mengsel van voldoening en omzichtigheid, slecht verborgen onder een dun masker van onverschillige verveeld heid. Maar ik stond verwonderd over de perso nen die verder nog in de kamer waren. Ce cily stond bleek, met opgeheven kin en de handen stijf op haar rug, tegen het kozijn van de gesloten verbindingsdeur naar haar kamer. Haar oogen waren strak en stuursch op het raam gericht. In een stoel naast de deur zat een man van donker type in de uniform van den Parkdienst, dien ik nog nooit eerder gezien had. Naast hem stond kaarsrecht, met opeengeklemde kaken en oogen die van koele, hartstochtelijke woede brandden, Steve Grant. Hij keek niet naar Cecily of naar George, maar rechtuit en vierkant naar den kolonel. „U kent. al deze menschen behalve de op perhoutvester, de heer Rayburn, mevrouw Latham", zei kolonel Primrose. De man in den stoel naast Steve stond half op, zei „Aangenaam" en ging weer zitten. Hy leek me niet ongeschikt, met een pienter, vrien delijk en open gezicht; zonder vooringeno menheid, dacht ik zoo. De kolonel wees me met het hoofd knikkend een stoel aan naast Cecily. „U geeft natuurlijk toe, mijnheer Grant, dat U de overheid deed gelooven dat U door een auto-ongeluk gedood werd, en dat U een anderen naam hebt aangenomen." Steve knikte, en ik had het gevoel dat deze inleiding slechts een herhaling was te mijnen behoeve. „Maar U weigert een reden op te geven voor uw, ik mag wel zeggen buitengewoon vreemde gedrag?" „Dat weiger ik," zei Steve bits. Ik zag Cecily verstrakken. Zij kwam met vlammende oogen naar voren, haar vuisten stijf tegen haar zijden gedrukt. „Ik zal U zeggen waarom!" riep ze harts tochtelijk. „Omdat hij geen zin had met me te trouwen, en omdat ik weigerde hem vrij te laten. Daarom!" Steve's magere gezicht werd nog bleeker onder zijn gebruinde huid, toen hij een pas voorwaarts deed. Maar hij beheerschte zich en zei kalm: „Dat is niet waar, Cecily. Je weet dat het niet waar is." „Het is wel waar", antwoordde ze fel. Kolonel Primrose kwam tusschenbeiden. „Ik geloof niet dat we hiermee verder ko men", zei hij effen. „Ik handel hier, samen met den opperhoutvester, op last van het Departement in Washington. Zij werden per telegram verwittigd dat een tijdelijk aangestelde wachter op Doorlaat onder een aangenomen naam optrad. Ik heb hier het origineel van het verzonden telegram". Hij nam het formulier op. „Herkent u dit. mijn heer Pelham?" Ik voelde Cecily opnieuw verstrakken, en hoorde haar naar adem happen terwijl zij met verschrikte oogen naar George keek. George nam het formulier aan, keek er naar en fronste het voorhoofd. Ik sloeg hem met ingehouden adem gade. Hij trok zijn wenkbrauwen op en gaf het aan den kolo nel terug. „Nee, dit herken ik niet", zei hij kalm. „En dit is niet mijn handteekening. Dat kan iedereen u bevestigen die deze wel eens gezien heeft." Ik zat perplex en staarde hem volkomen verbluft aan. Steve's gezicht ontspande tot niet-begrijpende verbazing. Hij keek naar mevrouw Chapman. Zij keek naar mij en daarna naar George; in verwarring ge bracht maar op haar hoede. (Nadruk verbóden) (Wordt vervolg# 22

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6