LAATSTE BERICHTEN LIID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 9 Juli 1941 Officieele Kennisgevingen STADSNIEUWS Binnenland SPORT küJN/T IN 1ETTERI De veestapelverbetering Legalisatie van akten Het dragen van oude militaire knoopen verboden Buitenland Van het Oostelijke front CHR. H.B.S. De bevorderingen. Bevorderd tot de tweede klasse: K. P. Bakkers. L. Dijksman, J. M. Greive, J. Hor- tensius, M. C. Jelier, B. de Jong, J de Jong, C. Kleer, B. Landman, H. W. van Loon. j! A. Meertens, B. J. E. den Os, P. Rlenstra, H. v. d. Ruit, T. J. Somer, M. Verboon, J. de Vos, W. van Zijp, A. C. Barnhoorn, G. Bromelow, A. den Dikken, M. A. C. v. Dorp, B. Jansen, C. Korenhoff, C. J. F. Klaassen, A, J. van Leeuwen, M. v. d. Marei, J. P. Nieuwenhuis, H, A, Ruwhof, A. Spaander man, C. J. Taat, A. Thijssen, H. Tlbboel, W F. Verduyn, L. Verloop, A. v. d. Welle, P. C. Zwaan, M. G. Dijk, J. Adriaanse Afgewezen 5 Bevorderd tot de derde klasse: P. G. J. de Boer, R. L. Bosch, H. L. Boter, C. H. Brinks, N. Brouwer, J. W, Brijnen, L. Dekker, J. C. van Egmond, H. M. Gijsman, J, Th. Jon kers, J. Kruit, N, .Masurel, J. v. Nieuwkoop, J. A. Parmentler, J. P. v. d. Reyden, W. Rienstra, E. C, Sasburg, R. van 'Til, H. de Tombe, C. M. van Weizen, J. A. Rietmulder. G. van Andel, F. A. H, Boon, J. Brouwer, O. M. Cupedo, H. C. Drijfhout v. Hooff, B. Galestlen, J. de Geus, P. de Goeijer, J. A. den Haan, P. v. Hoeken, B. Kuyk, G. Los, A. v. d. Marei, J. B. de Nle, N. Oudshoorn, H, A. M. Pen, L. C, v. d. Plas, A. G. Rietveld, R W. Velberg, W. de Visser, H. Volbeda, W. v. d. Wel, M. Zonneheld, P. B. Kroeze. Afgewezen 5. Bevorderd tot de vierde klasse: J. Allaart, B. G. v. d. Bos, F V. R. Brobbel, J, v. Cit- tert, A. T. E. Guldemond, E. ten Hooven, A. Jansze, G. W. van Leeuwen, L. H. W. Mounier, J. de Neef, G. P. v. Nieuwkoop, F, Ouwehand, J. F. Roos, J. A. Somerwil, N. v. d. Stel, G. D. v. d. Swaagh, F. J. Vossen, D. Zitman, C. J. van Til, J. van Oostenrijk, J. W. Klijn, F. W. van Amson, C. v, d. Berg, B. Bertels, C. J. Endert, W. J. den Haan, H, Hortensius, A. Klein, T. Kralt, L. Kruyt, J. Markensteln, J, Parmentier, H. W. Pera, M. Riezebos, J. Ruwhof, A. Verrlps, J, Verkerk, K. Verloop, P. W. Vogelaar, G, E. Vogelzang, W. Verduyn, H. Hoek. Afgewezen 4. Bevorderd tot de vijfde klasse (B-afd.l C. Bezemer, G. Goossens, C. v. Heuven, F. L. Idenburg, C. de Jong, J. W. Langeler, H. v. d. Marei, L. v. d. Marei, P. Mulder, W. J. Valkenburg, E, M. H. Vonk, N. de Water, J. P. Westerman, M. van Wljhe, J. Zuilhof, D. A. Munntk, A Bogaards, J. v. d. Eljkel, M. Gort, J. H. J. Herfkens, F, R. J. Knetsch, W. Kwestroo, A. A. Luyendljk, B. Mulder, N. P. Muusse, H. L. v. Ooordt, C. J, F. Roth- fusz, W. F. E. Smellk, C. A. Somerwil, C, de Vroedt. Afgewezen 10, Bevorderd tot de vijfde klasse (A-afd.) J. R. v. Beek, H. Boot, J. Boot, P. H. du Croix, S. D. J. Dagniaux, N. den Duik, A. de Graaf, M. 3. Heynes, M. de Jong, L. Kruyt, L, Lamers, J. Langhout, W. K. H. Mertens, M. A, Meydam, M. den Os, H. B. Pothuis, J. v. d. Stel, W. B. Swets. O. C. Schumacher, Th. J. Vrijenhoek, T. P. D. Wissel, H, W, Landsman, Afgewezen 1. KONIJNEN-SPORTVER. „D.S.O." Bovengenoemde vereeniglng heeft een tafelkeuring voor jonge dieren gehouden met als keurmeester de heer Rol. De inzen ding was mooi en de conditie van de dieren volgens het oordeel van den keurmeester, uitstekend. Het mooiste dier van de tafel keuring was de Chincilia-ram van den heer P. v. d. Heijden; tevens haalde deze inzender met zijn Havana ram en Havana Hollander eerste prijzen. De heeren Groeneveld en Wijnnobel be haalden ieder een eersten prijs met eigen gefokte dieren BI. B. Loth, en Hav. ram voor groote klassen en midden klassen. Verder kregen de heeren Thijsen met W. VI. Reus, Naber met Havana-kleur, Slegtenhorst met Fr. Hangoor, Casteleijn met L. BI. zilver en W. Russen, Meijersmet BI v. Beveren, v. d. Kwaak met Zw. B. Loth, en Bakker met Hav. Ram, allen lsten prijs, evenals Straathof met nest W. VI. R. Nadat de heer Rol nog eenige dieren had besproken, sloot de voorzitter deze tafel keuring. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift getiteld: „Het vraagstuk van de „vrije" draaibaarheid van aethaan en derivaten" de heer M. C. Lebret, geboren te Roosendaal (N.B.) en wonende te Delft. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamen rechten, de heeren: J. G. v. d. Koogh (Al- blasserdam), P. W. Jalink (Schevenlngen), E. M. Wintgens (Den Haag) en P. A, L. Brinkman (Delft); voor het candidaatsexamen klassieke taal- en letterkunde: me], 8. W. Noach (Rotterdam) voor het doctoraal examen klassieke taai en letterkunde de heer H. E. van Gelder (Den Haag) (cum laude); voor het aanvullingsexamen art. 135 H.O. Wet (L en W) de heer E. H, Ph. Daudet (Den Haag) voor het doctoraal examen Indisch recht mej. A. Baars (Den Haag); voor het candidaatsexamen theologie: de heer H. W. Duyvendak (Haarlem) voor het candidaatsexamen klassieke taai en letterkunde mej. N. van Krimpen (Lel den); voor het doctoraal examen Idem, mej. E. C. Fontein (Leiden) en de heeren C. v. d. Graaf (Leiden), F. Knuttel (Den Haag); voor het candidaatsexamen Indisch recht de heer G. P. A. Gussenhoven; voor het candidaatsexamen wis- en na tuurkunde, letter F, mej. E. C. S. de Boer (Den Haag) en de heeren A. C. Houtman (Schiedam) en C. Romers (Haarlem). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: H. P. A. Kemperman, Merelstraat 1 a, Leiden. Fabriceeren en verhandelen van reclame- en sier-objecten, speelgoederen en verbruiksartikelen enz. Bovengenoemde zaak is omgezet in een naamlooze vennoot schap in oprichting onder den naam: N.V. Kemperman in oprichting. Eig. D. J. Kem permanReichert, Leiden. Voor het Mulo-examen B. zijn in Den Haag geslaagd J. P. Hokkeling, G. A. Zui derduin en H. Satterland, allen alhier. INLEVERING VAN METALEN. De burgemeester der gemeente Leiden maakt bekend, dat ingevolge de verorde ning 108/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied van 18 Juni 1941, zich in het bezette Neder landsche gebied bevindende voorwerpen, welke geheel of voor een overwegend deel uit koper, nikkel, tin, lood of legeeringen daarvan bestaan, moeten worden inge leverd. Tot inlevering is verplicht hij, die over het in te leveren voorwerp of de in te leve ren metaalvoorraden beschikken kan, on geacht of dezelve eigenaar, bezitter dan wel houder (bijv. huurder, bewaarnemer, expediteur en dergelijke) is en of deze een publiekrechtelijk lichaam, dan wel een na tuurlijk of rechtspersoon is. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat hij, die de verplichting tot Inlevering opzettelijk of door zijn schuld niet nakomt, of opzettelijk of door zijn schuld in strijd met het bovengenoemde verbod over in te leveren voorwerpen of metaalvoorraden beschikt of zich opzette lijk ingeleverde voorwerpen of metaalvoor raden wederrechtelijk toeëigent, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaar en met geldboete tot een onbe perkt bedrag of met een dezer straffen. Met dezelfde straffen wordt gestraft hij, die tot een feit als hiervoor omschreven aanzet of zich daarvoor aanbiedt, of op zoodanig aanzetten ingaat of zoodanige aanbieding aanneemt. In buitengewoon ernstige gevallen zal gevangenisstraf van ten hoogste acht jaar worden opgelegd. Dehiervoor omschreven feiten worden beschouwd als misdrijven. Wordt het strafbare feit gedaan in het bedrijf van een rechtspersoon, dan wordt de strafvervolging ingesteld en de straf uitgesproken tegen hem, die tot het plegen van het feit opdracht gaf of die de feite lijke leiding had bij het verboden handelen of nalaten. Naast de straf kan ook de verbeurdver klaring van de voorwerpen of metaalvoor raden, waarop het strafbare feit betrek king heeft, uitgesproken worden. Leiden, 9 Juli 1941. 4935 De Burgemeester voornoemd, STEVENINCK. INLEVERING VAN METALEN. De Burgemeester van Leiden maakt op verzoek van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Za ken, de volgende richtlijnen voor de bevol king inzake de inlevering van metalen bekend. Ie. De metaalgroepen, welke onder de verplichting tot Inlevering vallen. Deze zijn koper of roodkooper, messing of geelkoper, nikkel, tin en lood, legeeringen van bovenstaande metalen, zooals brons, nieuw zilver, alpacca, Berlljnsch zilver, tin- legeering, compositie metaal e.d. Zoowel oud metaal of afval-hiervan, als de voor werpen, welke geheel of voor het grootste deel uit deze metalen gemaakt zijn. komen in aanmerking. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat artikelen, welke uit edele me talen Zijn vervaardigd, zooals goud, zilver, platina of uit aluminium of legeering uit aluminium, zink, ijzer, en staal, niet onder de verplichting tdt inlevering vallen. 2e. Voorwerpen, welke niet behoeven te worden ingeleverd. Dit zijn die voorwerpen, welke zich gere geld in gebruik bevinden en welker dade lijke vervanging onvoorwaardelijk noodza kelijk is. Zoo behoeven b.v. niet te worden ingeleverd: hanglampen in geregeld bewoonde ruim ten, handgrepen, deurknoppen, traproedei). Roerende voorwerpen, die zonder deskun dige hulp niet gemakkelijk kunnen worden afgescheiden, behoeven niet te worden ingeleverd, 3e. De inlevering. De metalen voorwerpen worden niét af gehaald, doch moeten bij de, vanwege den Burgemeester van de gemeente van inwo ning aan te wijzen inleveringslokalen wor den afgeleverd. Bedraagt het gewicht meer dan 20 K.G., dan moeten de door particu liere personen in te leveren voorwerpen op hun verzoek van gemeentewege worden afgehaald. Plaats en tijd der inlevering zullen door den Burgemeester nauwkeurig bekend gemaakt worden. Uitzonderingen. Voorwerpen van bijzondere kunstwaarde of van kunstnijverheid en wetenschappe lijke instrumenten behoeven niet te worden ingeleverd, doch moeten op een daarvoor bestemde lijst aan de Burgemeesters ge meld worden. Nader aan te wijzen experts zullen ten huize van degenen, die deze arti kelen bij de Burgemeesters schriftelijk heb ben gemeld, nagaan, in hoeverre de voor werpen, welke de betrokkenen wenschen te behouden al of niet aan den inleverings plicht onderworpen zijn. Antiquiteiten van bijzondere waarde worden in het alge meen uitgezonderd, Indien vaststaat, dat zij voor het jaar I860 vervaardigd zijn mits de betrokken voorwerpen kunst- of kunstnijverheids-waarde bezitten. Kunst voorwerpen, welke na 1860 zijn vervaardigd moeten eveneens door de bovenbedoelde deskundigen worden onderzocht. Slechts indien vaststaat, dat zy kunstwaarde heb ben, behoeven zij niet te worden ingeleverd. Gebruiksvoorwerpen behoeven slechts dan niet te worden ingeleverd, wanneer zij zich in voortdurend gebruik bevinden en niet door voorwerpen kunnen worden ver vangen, welke uit andere materialen ver vaardigd zijn dan in de verordening ge noemd. Sommige gebruiksvoorwerpen kunnen vervangen worden door uit glas, hout, aardewerk of porcelein vervaardigde voor werpen, daarentegen kan men b.v. lepels en vorken en dergelijke niet terstond vervangen. Deze zijn dan ook van de ver plichting tot inlevering uitgezonderd, Als verdere richtlijn diene dat vogelkooien, in dien deze door vogels bewoond worden en niet onmiddellijk door kooien Van niet-in- leveringsplichtig materiaal vervangen kun nen worden, zullen behouden kunnen wor den; vogelkooien, welke niet in gebruik zijn en welke van inleveringsplichtig materiaal vervaardigd zijn. zullen echter moeten wor den ingeleverd. Nadrukkelijk wordt de aan dacht gevestigd op in kelders en op zolders bewaarde oude of te ontberen voorwerpen of afvallen welke onder de verplichting tot inlevering vallen. Niet behoeven te worden ingeleverd muziekinstrumenten, voor zoover zij voortdurend in gebruik zijn. Richtlijnen voor de inlevering van metalen door het bedrijfsleven, voor zoover deze bij de Burgemeesters moeten worden ingeleverd. Halffabrikaten, waarvan de voorraads- aanglfte bij het Rijksbureau voor Non- Ferro-Metalen verplicht gesteld is, zoomede aan deze verplichting ondenvorpen voor ruw- en oud materiaal behoeven niet bij den Burgemeester te worden ingelegerd. Richtlijnen hiervoor ontvangt het be drijfsleven rechtstreeks vanwege het Rijks bureau voor Non-Ferro Metalen, Afdeeling Centrale Magazijnen. Ie. De ruimten, waaruit ingeleverd moet worden. Onder de werkingssfeer der Verordening vallen alle bedrijven van handel en nijver heid, alsmede alle officieele en senii-offl- ciee'le instellingen. Ingeleverd moet worden uit alle gebouwen en lokaliteiten, die voor de productie, verwerking, bewerking en op slag dienen op ieder gebied, uit de daarbij behoorende bijgebouwen en onbebouwde gronden, zoomede uit de kantoren, bureaux en alle verdere ruimten, welke deze bedrij ven in gebruik hebben. Ingeleverd moeten worden voorwerpen uit koper, messing, nik kel, tin en lood en uit de legeeringen dezer metalen, zooals nieuw zilver, alpacca, Ber-] lljnsch zilver, tinlegeeringen, compositie- metaal e.d. Niet behoeven te worden inge leverd voorwerpen uit edele metalen, zooals goud. zilver, platina, aluminium en haar legeeringen, zink of ijzer. 2. De aard der in te leveren voorwerpen. De verplichting tot inlevering omvat alle voorwerpen, waarvan de afgifte of de ver vanging de veiligheid en technische pro ductiecapaciteit van het apparaat niet be- invloedt. Bedoeld worden alle artikelen, wel ke als hulpmiddelen in de bureaux en in de fabrieken dienen, zooals aschbakken, sier voorwerpen, beeldjes, kannen, ket.els, pla teaux, presenteerbladen enz. Ingeleverd moeten voorts worden alle ge- reede producten, welke geheel of voor het grootste deel uit de bovenomschreven me talen bestaan, benevens eventueel in voor raad zijnde half afgewerkte producten van dien aard, ook als zij zich met het doel tot wederverkoop bevinden, bij de ondernemin gen van het bedrijfsleven, zooals fabrikan ten, grossiers, deposlteurs, warenhuizen en winkels. De bedrijven moeten deze artikelen wanneer het gewicht aan metaal minder is dan 1000 kg., bij de burgemeesters inleve ren; indien het gewicht meer dan 1000 kg. is, moet de verzending plaats vinden naar een door de burgemeesters nader aan te geven Centraal Magazijn, dat per provin cie vanwege het Rijksbureau voor Non- Ferro-Metalen, Afdeeling Centrale Maga zijnen ingericht zal worden. 1935 Bij den Burgemeester moet worden inge diend een staat, waarop nauwkeurig ver meld is het totaal gewicht per bovenom schreven metaalgroep, benevens de waarde volgens de inkoopfacturen voor den handel en volgens verkoopwaarde aan den groot handel door den fabrikant. Van de verplichting tot inlevering zijn uitgezonderd antiquiteiten en voorwerpen van kunstwaarde, waarvoor dezelfde richt lijnen gelden als voor de burgerbevolking. Leiden, 9 Juli 1941. De Burgemeester voornoemd, STEVENINCK. ZWEMMEN. NIEUW WERELDRECORD 200 M. SCHOOLSLAG. De Franschman Makachc is er in geslaagd na tweemaal vergeefs reeds een poging daartoe ondernomen te hebben, het wereldrecord op de 200 meter schoolslag te verbeteren. BU een van de voorafgaande pogingen slaagde hf) er verleden week reeds in het Europeesche record te verbeteren en te brengen op 2 min. 37,3 sec. Gisteren verbeterde hij het wereld record, dat met 2 min, 37,2 op naam stond van den Amerikaan Jack Kasley, Hij maakte bij zijn succesvolle poging een fraalen tijd van 2 min. 36,8 sec. Ged. Staten van Groningen hebben ter aanvulling van de vacature van Griffier der Staten, ontstaan door het overlijden van mr. M. W. Scheltema, bij de Prov. Sta ten de volgende voordracht Ingediend: 1. Mr. S. J. Fockema Andreae, hoofdcom mies ter provinciale griffie te Zwolle. 2. Mr. E. Schotman, gemeentesecretaris van Leeuwarden, oud-referendaris ter gemeentesecretarie alhier en 3. Mr. N, J. Rowaan, refendaris ter ge meentesecretarie alhier, Aan de Bisschoppelijke Kweekschool te Den Haag is geslaagd voor het examen akte L.O. H. J. M. Rijkeiykhuizen alhier. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: W .J. Thieme en Cie„ Zutphen: Wat vind ik in sloot en plas? Excursieboekje voor het zoete en brakke water, met 434 afbeel dingen van planten en dieren, waaronder 8 ge klemde platen, samengesteld door dr. W. J, Prud'homme van Reine. Illustraties Yan L. P. Pouderoyen en Jos. Ruting. TJeenk Willink, Zwolle: In de Editie Schuurman en Jordens: Wet op het Levensverzekeringsbedrijf door M, Ort 6de druk. Besluit op de Inkomstenbelasting 1941, door mr, M. J. Prinsen. Reisbesluit, door dr. G. G. Pekelharing, 12dë druk, Pachtwet, door jhr. mr. O. M. O. van Nispen tot Sevenaer, 3de druk. Kosmos, Amsterdam: Als het weer lente wordt Biologische waarnemingen in het laboratorium en in het laboratorium en in het veld. zes lente-cause- riecn gehouden voor den Ned. Omroep door dr. J. H. Schuurmans Stekhoven Jr. Van Holkema en Warendorf, Amsterdam: Goed gezegd zoo! Dageljjksche misdrijven tegenover onze taal, aan het licht gebracht en gehekeld door J. C. van Wageningen. INKRIMPING DOOR OPRUIMEN VAN ZIEK EN WEINIG PPRODUCTTEF VEE. De persdienst van het Nederlandsch agra risch front schrijft: Dezer dagen krijgen onze veehouders be richt hoeveel runderen ze maximaal per 1 December 1941 nog zullen mogen houden. Dat zal een heele schrik geven bij dege nen, die de aankondiging van de noodza kelijkheid eener beperking van het veebe- slag met 20 pCt. maar bij zich neer hadden laten glijden. Dat zal ook een teleurstelling zijn voor hen, die dachten, dat het wel mee zou val len. Het valt Inderdaad niet mee en het kan ook niet meevallen, daar een beperking van den veestapel met 20 pCt. overeen komt met een afzet, gelijk aan 20 pCt, nor male aanfok plus 20 pCt. nog daarbij. Men komt aldus tot zeer hooge beper kingsgetallen, die overigens met het oog op de veevoer- en kunstmestposltie zeer zeker verantwoord zijn, vooral, wanneer men de beperking van bedrijf tot bedrijf dusdanig varieert, dat daarbij Inderdaad een behoor lijke aanpassing aan de bodemproductie wordt bereikt. Bezwaar of geen bezwaar evenwel, de be perking zal doorgaan. Men zal daarom goed doen van deze moeilijke opgaaf het beste te maken. En wij willen ln dit verband vooral wij zen op de mogelijkheid en de noodzakelijk heid om thans den veestapel eens grondig te saneeren. Laat men nu de gelegenheid benutten om van een Ingrijpenden en zeker niet sympathieken maatregel Iets te maken, dat voor de toekomst der veehouderij heilzaam zal doorwerken. Laat men, de daarvoor aangewezen organisaties voorop, nu de kans benutten om een groote opruiming te houden onder onze tuberculeuze runderen, de lijders aan streptoren en andere nier- gebreken, de met para-t.b.c. gesmette koeien. Nu ook is het tijd om in de oude t.b.c.- bestrljdingsgebleden te komen tot den Idealen toestand, waarbij geheele gebieden (werkgebieden van de zuivelfabrieken) vrij zullen zijn van t.b.c. Thans nu ook het ver wisselen van fabriek voor de boeren niet maar zonder meer mogelijk Is, kan men de eisehen der melkleveranciers zoo stellen, dat men daar binnen korten tijd de laat ste reageerder zal hebben opgeruimd. Naast de nu mogelijke en dus nu nood zakelijke opruiming van zieke dieren komt de mogelllkheld en dus de noodzaak van verbetering door selectie, waarbij de dieren met te weinig melkproductie, een te laag vetgehalte en een slecht interieur worden uitgestooten. In het heden verschenen verordeningen blad is opgenomen een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de legalisatie van akten. Hierin wordt het volgende bepaald: Artikel 1 Voor het bewijs van de echt heid van akten, welke buiten het bezette Nederlandsche gebied door overheidsinstan ties, ambtenaren of door personen, die daartoe bevoegd zijn, zijn opgemaakt, afge geven of gewaarmerkt, kan worden volstaan met de legalisatie der akten door een Duit- sche overheidsinstantie of door een Duitsch overheidsbureau. In een bijlage ls aangegeven, welke Duit- sche overheidsinstanties en -bureaux hoofdzakelijk voor het verrichten der lega lisatie van akten in het algemeen in aan merking komen. Een legalisatie, welke ingevolge het tot dusver geldende Nederlandsche recht was vereischt, is geen voldoend bewijs voor de echtheid van le akte. Artikel 2, Akten, welke in het bezette Nederlandsche gebied door overheidsinstan ties, ambtenaren of door personen, die daartoe bevoegd zijn, zijn opgemaakt, afge geven of gewaarmerkt en welke buiten dit gebied moeten worden gebruikt, worden op verzoek door den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissa ris-generaal voor bestuur en justitie) gele galiseerd. De echtheid van akten, welke door Nederlandschee overheidsinstanties, ambtenaren of personen, die daartoe be voegd zijn, zijn opgemaakt, afgegeven of gewaarmerkt, dient te voren door legalisatie door de bevoegde Nederlandsche overheids instantie of op andere wijze te worden aan getoond. Moet een akte, als zoo juist bedoeld, bul ten het groot-Duitsche rijk, het gouverne ment-generaal of de door de Duitsche weer macht bezette gebieden worden gebruikt, dan dient zij, indien volgens het geldende recht een verdere bekrachtiging is ver eischt, aan het rijksministerie van buiten- landsche zaken van het Duitsche rijk te worden toegezonden. Te dien einde moet de akte bij den rijkscommissaris (commissa ris-generaal voor bestuur en justitie) wor den ingediend, die voor de verdere behan deling zorg draagt. Voor de legalisatie zijn kosten verschul digd. j 4 Artikel 3. Deze verordening is gisteren in werking getreden. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld dat het dragen van militaire uniformknoo- pen met den Nederlandschen leeuw gelijk wordt gesteld met het dragen van uitge zaagde muntstukken met de afbeelding van de Koningin. Het is derhalve strafbaar vol gens paragraaf 4 van verordening No. 95/ 1941. TWfvJ"er-- OBERBEFEHLSLEITER HILGENFELDT BEZOEKT NEDERLAND. Vanavond zal de leider van hoofdafdee- ling voor volkswelvaart in de rijksleiding der N.S.D.A.P., Oberbefelhsleiter Erich Wfl- genfeldt voor een bezoek van enkele dagen te 's-Gravenhage aankomen. Zijn bezoek staat ln verband met het organiseeren van de N.S.V. (Nationaal- Socalistfsche Volkswohlfahrt) in het Ar- beitsbereich der N.S.DA.P, ln Nederland. Teneinde vraagstukken betreffende het nemen van maatregelen van voorbehoe- denden aard op het gebied van volkswel vaart te bespreken zal Oberbefehlsleider Hilgenfeldt tijdens zijn verblijf ook door rijkscommissaris en den leider van het Arbeitsbereieh worden ontvangen. Door middel van het bezoeken van tehuizen, kinderbewaarplaatsen en plaatsen voor hulp aan moeder en kind zal Oberbefehls- leiter Hilgenfeldt zich een beeld vormen van het werk der N.S.V. in Nederland. B. J. KOOISTRA OVERLEDEN. Na een langdurige ziekte is gisteravond in het Wllhelminazlekenhuls te Assen, ln den ouderdom van 57 jaar, overleden de heer B. J. Kooistra, directeur van de coö peratieve fabriek van zuivelproducten te Bellen. De heer Kooistra was in de zuivelwcreld en in hef. vereenigingslevfen een bekende persoonlijkheid. BOERDERIJ AFGEBRAND TE MICHIELSGESTEL. Gistermiddag ontstond door onbekende oorzaak brand in de landibouiwschuur van den heer H. Rijkens, gelegen ln de Bus on der de gemeente St. Mlohielsgestel. Door de groote droogte stond deze spoedig geheel ln vlammen. De nabij gelegen woning met stallen werden eveneens door het vuur aan getast en brandden geheel uit. Eenig huis raad kon gered worden. De nieuwe hooi oogst, toebehoorend aan den heer K. van Vught, ging geheel verloren. Verzekering dekt de schade gedeeltelijk. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In den afgeloopen nacht vlogen verschei dene Engelsche vliegtuigen boven ons land. Behalve brisant- en brandbommen wer den ook vrij veel brandplaatjes neergewor pen. De daardoor hier en daar ontstaande bosch- en heidebranden Werden snel ge- blusoht. Door luchtdruk ontstond hier en daar ook nogal glasschade. In een stad in Limburg werd een huls vernield en in brand gezet. Helaas werden vier der bewo ners van dit huis zwaar gewond. N.V. NED. MACHINEFABRIEK „ARTILLERIE-INRICHTINGEN". Het verordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van financiën en van handel, nijverheid en scheepvaart betreffende de oprichting van een naamlooze vennoot schap „N.V. Nederlandsche machinefabriek „Artillerie-inrichtingen". In Bessarablë hebben de sovjets gisteren sterke pantserstrijdkrachten in den strijd geworpen om den opmarsch der Duitsche en Roemeensche formaties tegen te hou den. In hardnekkige gevechten werden de sovjets teruggedrongen. Duitsche en Roe meensche eenheden vielen op de met hard- nekklgen tegenstand strijdende bolsjewis tische achterhoede in en behaalden aan zienlijke terreinwinst. Alleen ln dezen frontsector werden op 7 Juli den bolsjewisten onvervangbare verlie zen aan transportmiddelen toegebracht. Wapens, munitie, uitrustingsstukken en talrijke machinegeweren vielen in Duitsche handen. Bij deze actie werden verscheidene duizenden gevangenen gemaakt. In den Noordelijken sector van het front werden de laatste dagen door onafgebro ken arbeid moerassige en onontgonnen ter reinen door Duitsche pioniers en troepen voor wegenaanleg berijdbaar gemaakt. In uiterst korten tijd werden wegen aangelegd ln Oostelijke richting, waarlangs de Duit sche tropen en de noodige ravitailleering snel konden oprukken. (D.N.B.) DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. Onder het opschrift: kruistocht van Europa tegen het bolsjewisme, publiceert de pers te Boekarest een artikel van den plaats- vervangenden minister-president, prof. Michaii Antonescu. Uit den strijd tegen het bolsjewisme, die evenals in den tijd der kruistochten Europa vereenigt in een eens gezind geloof, aldus prof. Antonescu, zal morgen de veilige weg naar een nieuw tijd perk i de geschiedenis van het Europee sche werelddeel voortkomen. Na den wereld oorlog heeft het niet eensgezinde Europa de communistische anarchie groot zien worden, welke de Europeesche ouroude cul tuur dreigde te vernielen. Morgen zal een nieuwe vrede Europa de eensgezindheid en zijn volken de veiligheid hunner toekomst brengen. Dat is het groote wonder van den heiligen oorlog. De geschiedenis zal ln de toekomst het werk van Adolf Hitler boek staven als het werk van een creatief pro feet. Roemenië is er trotsch op voor het oud Christelijke geloof en de nieuwe Europee sche cultuur te strijden. Generaal Anto nescu zal in de geschiedenis herdacht wc» den als de voorvechter voor het heilige 3|l van Roemenië (DNB),. 11

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2