BINNENLAND LEiDSCH DAGSLAD Tweede Blad 82ste Jaargang De Landdag te Rolde Het derde j ournalist enkamp Het leiderskorps van den Nederlandschen Arbeidsdienst TE ROLDE IN DRENTE werd Zaterdag een massale bijeenkomst ge houden van het Nederlandsch Agrarisch Front. Deze groote landelijke bijeenkomst stond in het teeken van de vraag „Bolsjewisme of boeren- orde". Waar een plaatsje te krijgen was, werd dit bezet. (Polygoon) TE HAARLEM had de 14de jaarlijksche ont moeting plaats in den stedenhonkbalwedstrijd HaarlemAmsterdam. De oud-internationaal Wilders aan slag. (Polygoon) ZATERDAG WERD IN HET STEDELIJK MUSEUM TE AMSTERDAM VERDER GAAT HET NAAR HET OOSTENMet de opmarcheerende Duitsche de tentoonstelling „In Holland staat een huis" geopend. De bezoekers in soldaten keeren de gevluchte bewoners in de door de Sovjets vóór hun vlucht een oude 17de eeuwsche kamer. (Polygoon) verwoeste dorp terug. (Associated Press-Recla) HET FINSCHE VOLK GRIJPT NAAR DE WAPENS. De soldaten van het Finsche leger worden in hun kampen door Lotta's verzorgd. Hoffmann MEER DAN 20.000 BEZOEKERS. Bij den landdag van het Ned. Agrarisch Front te Rolde, die, zooais wü meldden, Za terdag gehouden werd, waren om. aan wezig leden van den staf van de N.S,B., districtsgemaohtigden van andere functio narissen. Verder de commissarissen van eenige provinciën. Van Duitsche zijde wa ren aanwezig Landesbauernführer F. F. graf Grofche, General-Kommissar bei Poli zei- und Waffen S.S. Brigadeführer Rauter, de commissaris-generaal voor bijzondere gevallen Schmidt, met tal van leden van hun staven. Verder verschillende Beauf- tragten van den Rijkscommissaris in tal van provinciën. Voorts werden opgemerkt mr. M. M. Rost van Tonningen, secretaris-generaal van het departement van Financiën, vertegenwoor digers van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten en de heer W. A. C. Koster, hoofd van de afdeeling Sociale Za ken van de N.S.B Het aantal bezoekers van den landdag naderde omstreeks het aanvangsuur de 20.000, terwijl de toevoer nog steeds aan hield. Na de redevoeringen, die wij reeds ver meldden, heeft de voorman van de Neder - landsche S.S., de heer H, J. Feldmeyer, o.m. het volgende gezegd: Door het hoerendom ging een zucht van verlichting, toen de Duitsche legers de Oostgrenzen overschreden en de politieke monsters van het Kremlin bij de keel gre pen. Met de S.S. begreep het Nederlandsche hoerendom, dat deze strijd niet slechts een strijd was van Duitschland, maar van ge heel Europa. Spreker merkte op, dat het geen toeval was, dat zoovele boerenzonen zich bij de S.S. meldden. In de S.S. is im mers de bloedsverbondenheid van alle vol keren van Germaanschen stam belichaamd. De S^.-gedachte is gebaseerd op denzelf den grondslag als die van ieder gezond boe renleven. Maar meer dan ergens anders moet er daarom in het boerenvolk begrip zijn voor de taak der S.S. Wij willen niet een of ander economisch stelsel opbouwen, al dus de heer Feldmeyer, om er een ander voor in de plaats te brengen, neen, ons volk moet worden teruggebracht naarde oer- grondslogen van'zijn bestaan. Deze levens beschouwing is gebouwd op eeuwigheids waarden. Daarom moet zij van geslacht op geslacht worden overgedragen en uit de historie stammen. Van heden af zullen de Nederlandsche boeren en d? S.S. rchouder aan s-heur.v staan tot heil van het volk en de gehceb- Germaansche wereldbeschouwing. Dit kan in Nederland, S.S. en boeren schaart u aaneen voor ras en bloed en bodem, voor de groote Germaansche idee Hierna werd een driewerf Sieg Heil op den Führer uitgebracht, waarna de aan het front strijdenden in de gedachte wer den geroepen Landesbauernführer F. F. graf Grothe voerde hierna het woord. Spreker verklaar de nadrukkelijk, als gast der Nederlandsche boeren en als Duitsche Doer te spreken op de plechtige bijeenkomst van Nederlanders, die hebben begrepen, waarom het thans gaat. Graf Grothe juichte het initiatief van het N.R.F. zeer toe en onderstreepte het betoog van den heer Roskam, die de Nederlandsche boeren met klem opriep zich aaneen te sluiten en zich bewust te wor den van de grootsche taak van een bodem verbonden boerenzoon, dat het fundament zal zijn voor een eeuwig Europa. Ik kan u de verzekering geven, aldus graf Grothe, dat alle Duitsche boeren be reid zijn, den Nederlandschen boer de hand te reiken, eerlijk en trouw, naar waren boerenaard. Tijdens 4en landdag heeft de boerenlei der E. J. Roskam Hzn. onder enorme bij valsbetuigingen de twee volgende telegram men uit Rolde verzonden. Een daarvan was gericht aan den leider van de N.S3., Mus- sert. Het luidde als volgt: Tienduizenden boeren en boerinnen te Rolde bijeen, betuigen u hun onwankelbare trouw in uw taaien strijd voor een natio- naal-sociallstisch Nederland. Roskam. Het tweede teleegram was gericht aan den Rijkscommissaris en hüdde: Tienduizenden boeren en boerinnen te Rolde bijeen, verzekeren u, uw wekroep te hebben verstaan en te zullen volgen tot de algeheele overwinning in den strijd van boerenorde tegen Bolsjewisme is bevoch ten. Roskam. Er is weer een week van het zomerkamp voor journalisten voorbij. Ook deze derde groep kampeerende journalisten heeft den laatsten avond van haar verblijf een kame raadschapavond gehouden, die klonk als een klok. Kampcommandant J. Learbuch begroette r.an den afscheidsmaaltijd den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting ert kunsten, dr. T. Gocdewaugeu. -n algcmeenen organi- satieleid":" kampen voor journa- i listen, tevens plaatsvervangend president van den raad van voorlichting der Neder landsche pers den heer A. Meyer-Schwencke De heer Meyer-Schwencke bracht aan tafel hulde aan dr. Goedewaagen voor het baanbrekende werk, dat deze voor de Ne derlandsche pers en de journalistiek in het bijzonder heeft verricht. De geest van deze derde ploeg deelnemers aldus spr. heeft uitgemunt door de goede kameraadschap, welke er heersohte. Dit was vooral mogelijk, doordat de deelnemers grootendeels jonge menschen waren en men moet bedenken, dat ten slotte alleen jonge, geestdriftige en strijdvaardige menschen ons Nederlandsche volk tot nieuw leven zul len kunnen wekken. De Nederlander laat zich niet winnen door holle frasen: hij wil overtuigd worden. Daarom moet de journa list den weg naar het hart van zijn lezers vinden. Ook gij, journalisten, zijt als volks voorlichters soldaten, aldus spr., en gij hebt als zoodanig strijd te voeren voor onze volksgemeenschap. Na den heer Meyer-Schwencke nam dr. Goedewaagen het woord. De openingsavond van de zomerkampen voor journalisten, al dus spr., is voor mij een belangrijke gebeur tenis geweest. En nu ik hier weer terugge keerd ben, zie ik, hoeveel er sindsdien nog veranderd Is. Maar het gaat er niet alleen om, dat journalisten een oud kasteel nieuw leven geschonken hebben, ons heele volk moet van nieuw leven doordrongen worden. En dat is mogelijk, want wij hebben in dit kamp ondervonden, dat het Nederlandsche volk, ondanks zijn verschillen, een geheel vormt. Spr. constateerde dan ook, dat het tot dankbaarheid stemt, dat men in den algemeenen organisatieleider een man heeft gevonden, die een initiatief kon nemen, dat eenmaal als een voorbeeld zal gelden. Dit kamp is er immers zelf een voorbeeld van, hoe wij in de eerste plaats moeten trachten ons volk den weg tot zichzelf terug te doen vinden. En dit is de taak. waar gij journa listen. bij moet helpen. Gij zult huiswaarts gaan met de wetenschap, dat het uw be stemming en roeping is om ons volk in het kader van het nieuwe Europa een nieuwen geest in te blazen, welke in wezen dezelfde is als de geest, welke ons volk eenmaal groote daden heeft doen volbrengen. Namens de deelnemers aan het derde zomerkamp sprak de heer Hendrik Lindt, die in het bljwnder hulde bracht aan den heer Learbuch. Later op den avond trad het Veluwsche boerenzangerspaar van Riemsdijk wederom met groot succes op het bordes van de Cannenburgh op. EEN BOLLEBOOS VAN EEN DEURWAARDER. Enkele hoogleeraren aan de Utrechtsche universiteit kregen Zaterdag, aldus de Tel., bezoek van een deurwaarder. Stel u gerust. De geleerde heeren doelden niet het lot van hen, die een deurwaarder liever zien gaan dan komen, omdat de komst van dezen ambtsdrager voor velen het onver mijdelijk voor- of naspel is van contact jmet de justitie. 1 Ditmaal kwam de deurwaarder niet in naam van het Recht, maar van de rechts wetenschap en werd hij door de heeren professoren aan den tand gevoeld. De 50- jarige heer H. A. T. van Horrik, deurwaar der van beroep, mag zich thans meester in de rechten noemen, omdat hij met goed gevolg het daarvoor vereischte examen aan de universiteit te Utrecht heeft afgelegd. De drukke werkzaamheden, aan het ambt van deurwaarder verbonden, vorm den geen beletsel voor den heer Van Hor- rik om zijn studies uit te breiden. Men denke namelijk niet, dat het behalen van den meestertitel zijn eenige wetenschappe lijke prestatie is. Reeds in 1927 promoveer de hij tot doctor in de philosofie, paeda- gogie, psychologie en Romaansche letteren aan de universiteit te Munchen. De heer Van Horrik werd in 1891 te Hel mond geboren. Hij bezocht gymnasiale in stellingen in Spanje, Frankrijk, Duitsch land en Engeland. Aan het Jezuten-college te Vittoria in Spanje beëindigde hij zijn gymnasiale studie. Na een korten leertijd te Helmond kwam hij als deurwaarder te Eindhoven en ook toen nog studeerde hij op allerlei gebied verder. Hij schreef een brochure over de opleiding der Jezuïten. De titel van zijn proefschrift te München was: „Hollands invloed op België en Duitschland op het gebied van opvoeding en onderwijs in het voorschoolplichtig tijdperk". Overigens is de studieperiode nog niet afgeloopen, want dr. mr. Van Horrik wenscht ook nog in de rechten te promo- veeren. Mocht daarna nog een andere stu die zijn belangstelling hebben, dan zal hij zich ook hieraan wijden. „Men studeert of studeert niet", aldus de heer Van Horrik en hij kan het weten, want hij is ook doc tor in de wijsbegeerte. PROBLEMEN VAN DEN OPBOUW BESPROKEN. De commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst heeft zijn leiderskorps, in to taal ruim 200 man, gedurende twee dagen te Arnhem bijeen geroepen vooreerst om gemeenschappelijk een aantal problemen van inwendigen organisatorischen en gees telijken opbouw te bespreken, vervolgens om in onderlinge kameraadschap samen met het korps adviseurs, door den Duitschen Rijksarbeidsdienst aan Nederland afge staan, ongedwongen en bulten de sfeer van den dagelijkschen arbeid van gedachten te wisselen om, waar noodig, misverstanden over de grondslagen van den Arbeidsdienst of moeilijkheden van het practische leven in den troep onder oogen te zien en op te helderen of uit den weg te rulmen. Het belangrijkste moment van deze tei- dersdagen lag ln de bijeenkomst van den eersten middag, die door den vertegenwoor diger van den Rijkscommissaris in Gelder land. dr. Schneider werd bijbegewoond en waar de General-kommissar Schmidt en de commandant van den NA.D. het woord voerden over de wijze, waarop de leider van den Arbeidsdienst zich moest instellen op de gebeurtenissen van de laatste week. Commandant Breunese wees erop, dat iedere leider In den Arbeidsdienst goed doordrongen moet zijn van het feit, dat het communisme steeds een gevaar voor Europa is gebleven. Thans meer dan ooit moet hij zich losmaken van lederen klein- geestigen twist en Ingesteld zijn op den strijd tegen het bolsjewisme. De jongens in de kampen van den NA.D. moeten, wanneer zij terugkeeren in de burgermaatschappij, geestelijk gewapend zijn tegen het bols jewisme. General-kommissar Schmidt ving zijn toespraak aan met de opwekking zich bij het opbouwen van den Arbeidsdienst niet te richten op het bevredigen van de wen- schen van enkelen in het volk, die allerlei speciale zorgen of verlangens koesteren, doch alleen op den opbouw der volksge meenschap ln de eenvoudige en stoere ge meenschap der kampen. De tragiek der gebeurtenissen heeft Ne derland en Duitschland tegenover elkander geplaatst, maar vijanden blijven zij niet. Zeker niet thans, nu de Dultschers een ze ker recht hebben als vrienden te worden begroet, omdat zij in den strijd tegen het bolsjewisme hun leven hebben ingezet voor het behoud van het Germanendom. Het is steeds weer de Duitsche soldaat, die de wapens moet opnemen voor de rechtvaardigheid. Tijdens dien strijd tegen het communisme mag de eigen bodem niet worden verwaarloosd. Door zich daaraan te wijden staat de Arbeidsdienst achter den soldaat. Daarom hoeft iemand, die de uni form van den-N.A.D. draagt niet te zeggen, dat hij voor zijn volk strijdt, door het dra gen alleen van die uniform heeft hij dit reeds bewezen. De weg van Adolf Hitler, waarop de leiders van den Arbeidsdienst mee moeten gaan, voert ten slotte tot een statenbond van een sterk Germanië, waar in plaats zal zijn voor een vrij Nederland. DE BERGSCHE PLASSEN De burgemeester van Hillegersberg brengt ter kennis, dat op zijn daartoe gedaan ver zoek de marinebevelhebber ln de Neder landen krachtens art. 5 der verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied 1941 nr. 100 dispen satie heeft verleend van het bepaalde in artikel 2 eerste lid der verordening voor zooveel betreft de vaart op de Bergsche plassen, zulks onder voorwaarde dat te de zer zake vergunning van den burgemeester Is verkregen. Omtrent de aangifte ter Ver krijging van deze vergunningen, zullen bij afzonderlijke publicatie nog nadere mede- deelingen worden gedaan. Het ontmoet geen bezwaar, Indien met Ingang van he den de Bergsche plassen worden bevaren en in die plassen booten worden gebracht, Uitvaart uit de plassen is verboden. Bo vendien is het ten strengste verboden vaar tuigen te land te vervoeren, hetzij per wai gen, hetzij op andere wijze. j

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5