STADSNIEUWS LïWïfH DAGHAD - Eer?(e Blad Maandag 7 Juli 1941 Officieele Kennisgevingen Van de andere gevechtsterreinen Duitsche Weermachtsberichten Italiaansche Weermachtsberichten Rede van Eden Verspreide berichten VISSEHERIJ-BERIEHTEN Dagbladreclame is niet te vervangen „DE KUNST OM DE KUNST". Opening der tentoonstelling. Onder zeer groote belangstelling werd Zaterdagmiddag in de Lakenhal de tentoon stelling van „De Kunst om de Kunst" ge opend. De voorzitter, de heer H. van der Jagt sprak bij zijn welkomstwoord er zijn vreugde over uit, dat de vereemging thans voor het eerst in de Lakenhal exposeert. Was het voor velen wat moeilijk om zich aanvankelijk hiermee te vereenigen, thans is men dankbaar voor de verleende gast vrijheid. Daarvoor wordt hartelijk dank ge bracht aan de Commissie voor de Lakenhal en den directeur. Dank ook aan de commis sie van voorbereiding. Vroeger telde de „Kunst om de Kunst" onder haar leden be genadigden als b.v. Floris Verster. En het verleden doet tegelijk onze gedachten uit gaan naar ons overleden oud-lid Tinus van Doorn. Ook thans zijn er onder de leden enkele bevoorrechten, doch afgezien daar van zijn de tentoongestelde werken zonder pretentie. Het gaat bij „De Kunst om de Kunst" niet in de allereerste plaats om de tentoonstelling, doch om de wekelljksohe studie-avonden en het onderling contact. De belangstelling is ons aangenaam en moge deze tentoonstelling nog meerdere interesse wekken voor het streven der Vereeniging. Hierna nam de directeur van de Laken hal, de heer E. Pelinck, nog even het woord, waarbij hij zijn voldoening uitsprak, dat de zalen van de Lakenhal nu weer iets te zien geven. Spreker acht het gelukkig, dat de oude schroom overwonnen is. Men kan de bescheidenheid ook te ver drijven. Hij wenscht ten slotte de vereeniging en de ge meente Leiden van harte geluk, dat er nog zooveel en met zooveel liefde geteekend en geschilderd wordt. Wij komen in een korte beschouwing op de tentoonstelling terug. TERAARDEBESTELLING J. HEMMES. Zaterdagmiddag vond op de begraafplaats „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. Hemmes, rustend hoofd eener christelijke school te Delft, die ook later hier ter stede een bekende figuur in Geref. kringen is ge weest. Een tijd lang heeft de heer Hemmes hier ter stede ook als ambtenaar van den Burg. Stand tal van huwelijken voltrokken. Onder hen, die bij de teraardebestelling blijk van hun belangstelling gaven, merk ten wij o.m. op ds..A. Merkelijn, miss. pre dikant der Ger, Kerken te Leiden, den heer S. Melse namens de Zendingscommlssie der Geref. Kerk te Leiden, de heeren W. G. Alderhof, hoofd van de Ger. Ulo-kopschool en D. Meijer, hoofd van de Chr. Nat. Op leidingsschool, beiden alhier en den heer Gijsman. oud-hoofd, eveneens alhier. Ds. H A. Wiersinga, Geref. predikant te dezer stede, die vooraf aan het sterfhuis een rouwdienst leidde, sprak daarbij over Openb. 14 13: „En ik hoorde een stem uit den hemel, die tot mij zeide: schrijf: Zalig zijn de dooden die in den Heere ster ven van nu aan. Ja, zegt de Geest, op dat zij rusten mogen van hun arbeid, en hun werken volgen met hen." Op uitdrukkelijk verlangen van den over ledene werd aan de groeve niet gesproken. Alleen las ds. Wiersinga hier de geloofsbe lijdenis en bad het „Onze Vader". Een schoonzoon van den overledene, de heer Grasstek dankte voor de belangstel ling. R.K. MIDDENSTANDSBOND „DE HANZE". Gisteren werd op initiatief van den R.K. Middenstandsbond „De Hanze" in het bis dom Haarlem een bedevaart naar Heiloo gehouden, waaraan ook door de afdeelingen uit Leiden en omstreken werd deelgenomen Uit alle deelen van het Bisdom-Noord-Zuid- Holland en Zeeland stroomden de Hanze- leden met hun gezinsleden ten bedevaart naar O.L. Vrouwe ter Nood waar te half elf een plechtige hoogmis werd opgedragen. Indrukwekkend was de oefening van den Kruisweg met de ruim 2000 deelnemers, welke om 12 uur gehouden werd. Na een plechtig lof met processie keerden de deel nemers met extra-treinen naar huis terug. R.K. H B S. Geslaagd voor heb eindexamen afdee- ling A: A. van Bastelaar, Alphen; R. Derks, Den Haag; J. Feld, Den Haag; K. Fisser, Voorburg; M. van Huystee, Heemstede; J. Jurgens, Nijmegen; A. Knaapen, Alphen: N. van Maarle, Leiderdorp; J. van Rijn, Den Haag; F. van der Weijden, Nieuwkoop. Afgewezen: 3 candidaten. PLANTSOEN-CONCERT. Het muziekgezelschap „De Post", onder leiding van den directeur M. Bolderdijk zal Donderdagavond om 8 uur een concert ge ven in het Plantsoen. Men wordt beleefd verzocht gedurende het concert niet te loopen. Bij eventueel slecht weer zal het niet doorgaan aan de bekende brugwachtershuisjes bekend ge maakt worden. Programma: 1. Vieux Camerades, marsch C. Feike arr. E. Larue; 2. Wilhèlmine. ouver ture Louis Boyer; 3, Scène de Ballet, Chr. de Garmont; 4. Après la Victoire, Fantasie F Gillard, 5. The great little Army marsch, Kenneth J. Alford; 6. Bona Fortima, ouver ture, L. Caniver; 7. The Golden Valse, Valse Medley arr Aubry Winter; 8. Faust, fan- taisie surl'opera de Gounod arr. M. J H. Kessels; 9. The Gladiators Farewell, marsch H. L. Blankenburg. DROEVIG ONGEVAL. Zaterdagmiddag is de 5-jarige C. D. K„ vlak voor de ouderlijke woning aan de Jan van Goyenkade bij het aasjessohep-pen te water geraakt. Een buurman, de 29-jarige rijwielhersteller D. J. van Reenen, sprong hem gekleed na en slaagde erin den knaap, die onmiddellijk onder water was verdwe nen, binnen drie minuten op te duiken en aan den wal te brengen. Hoewel geruimen tijd kunstmatige ademhaling werd toege past, mocht het helaas niet gelukken de levensgeesten wederom op te wekken. ZOMERKLANKEN. Uitvoering „Vreugd en Arbeid". Het heerlijke zomerweer heeft ongetwij feld Zaterdagavond -velen weerhouden om te gaan luisteren naar de Zomerklanken. die in de Stadszaal voor „Vreugde en Ar beid" werden ten beste gegeven. Terecht wees de districtsleider, de heer WIttenaar in zijn inleidend woord daarop. De velen, die er echter wel waren, hebben oprecht genoten van dit zomer-menue op het gebied der Klein-Kunst, waartoe het orkest onder G. Lebon het leeuwenaandeel heeft bijge dragen, Maar voorts waren er dans, levens liedjes, een muzikale clownerie, accordeon- muziek, men ziet: afwisseling te over. Aan applaus heeft het niet ontbroken! In dit opzicht was de avond volkomen ge slaagd. CHR. KWEEKSCHOOL. Voor het examen nuttige handwerken fijn geslaagd de dames A. Seinstra (Kat wijk), J. A, Smits (Alpihen) en S. W. Voge laar (Sassenheim). Afgewezen één candi date. De examens zijn hiermede afgeloopen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen ■kunstgeschiedenis: de dames E. P. Dietz (Den Haag) en N. S. C Heyman (Rotter dam): voor het doctoraal examen rechten: de heeren G A. A. Middelburg (Hengelo) en W. H, Dekker (Leiderdorp)voor het taalkundig candidaatsexamen Indologie: de heeren D. Lageman (Haarlem), N. G. B Gouka (Den Haag), A. H. van Zuylen (Den Haag»voor het propaedeutisch examen theologie: mej. J Banning, Bentveld en de heer J. van Dok. IJmuiden (beide cum laude)voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak ph.armacie, de da mes M. M. A Binders (Wassenaar) en A. J. H. G, Klem (Rotterdam). BOUWVEREENIGING „EIGEN HAARD". De feestelijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der bouwvereeniging „Eigen Haard" aan de Gerrit Doustraat werden Zaterdag voortgezet met een uit stekend geslaagd kinderfeest voor de kin deren der leden, in den leeftijd van 4 tot 10 jaar, in den theetuin van „Oud Hortus- Zicht." De voorzitter de heer A, C van der Woerd, sprak de kinderen toe. Hij wees op het be langrijke feit dat velen hunner groot ouders 50 jaar geleden het initiatief tot het bouwen van gezonde woningen hadden genomen waarvan zij nu profiteerden: een rustige veilige buurt met achter de wo ning een mooie tuin, waar zij veilig kon den spelen. Hij dankte cle dames Segaar, die bereid waren gevonden de leiding van dit feestje op zich te nemen. Daarna werd een aanvang gemaakt met blokjes rapen, zakloopen, eieren loopen enz, enz, De kin deren vermaakten zich uitstekend en een gejuich ging op wanneer zij werden ver gast op ijsco's limonade of een gevulde koek. Allen wonnen bovendien een prijsje en gingen voldaan huiswaarts, na een drie werf hoera op de bouwvereeniging te heb ben uitgebracht. De feestelijkheden worden a.s. Zaterdag besloten met een uitstapje naar Den Haag met de kinderen van 10 tot 16 jaar. UITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op 16 Juli 1941, des voormiddags te lO'/s uur in een der vertrekken van het Stadhuis zal worden overgegaan tot de uitloting van 234 obligatiën a f. 1.000.— en 8 obligatiën a f. 500.— in de 3'/!°/» geldleening der ge meente Leiden van 1937 II, groot f. 6.500.000 STEVENINCK. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 7 Juli 1941. 4864 NA-UITREIKING VAN KAARTEN- BOEKJES. Zij die tot dusverre, om welke reden ook, verzuimd hebben hun kaartenhoekje af te halen, worden daartoe alsnog in de gele genheid gesteld op Woensdag, Donderdag en Vrijdag 9, 10 en 11 Juli a.s. Het kantoor van uitreiking zal geopend zijn van 8 tot 12 u. 30 en van 2 tot 5 u. 30 n.m. en geves tigd zijn Stille Rijn nr. 3 De rechthebbenden worden opgeroepen in de alphabetische volgorde der familie namen en wel: Op Woensdag 9 Juli a.s. zij wier familie naam begint met A B C. D. E. F. G. H. Op Donderdag 10 Juli a.s. zij wier familie naam begint met I. J. K. L. M. N. O. P. Q. Op Vrijdag 11 Juli a.s. zij wier familie naam begint met R. S, T. U. V. W. X IJ. Z. Op dezelfde post kunnen op dezelfde da gen en in dezelfde volgorde alsnog gehol pen worden houders van pluimvee, die voor pluimveevoeder in aanmerking wenschen te komen en die daarvoor hun bonkaarten A en B. hebben in te leveren. Er wordt met nadruk op gewezen, dat na 11 Juli a.s. geen kaartenhoekjes meer afge geven zullen worden. Men zorge er dus voor op tijd te zijn. Onnoodig zich aan den Stille Rijn nr. 3 aan te melden voor het verkrijgen van extra-rantsoenen. Deze moeten op 7. 8 en 9 Juli a.s. afgehaald worden aan het Dis tributiekantoor Breestraat 119. Voor het kaartenhoekje A wordt op de stamkaart afgekruist het vakje V6, voor het boekje B het vak V7, voor de kaartjes E. P. en Q de vakjes resp. Wl, W2 en W3 De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 7 Juli 1941. 4865 HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: B. Volwater en Zo nen (Beperkende Bepalingen) Roelofarends veen B. 430, Alkemade. Handel in versohe en Ingezouten groenten groenten en tuin- dershout Vennooten: H. Volwater, Roelof- arendsveen; G H. J. Volwater, Roelof- arendsveen en H. J. N. Volwater, Roelof- arendsveen. Wijzigingen: N.V. Snelvriesconservenfa- brlek ..Vita", Hoogewoerd 183, Leiden, Uit tredend directeur: A J. W. J. Braems, Lei den, met ingang van 26 Juni 1941. Nieuwe directeur: C Th. Koch, Löwenberg (Sile- zië) Duitsohland. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede In den strijd tegen Groot-Brittannie bom bardeerden sterke formaties vanhetlucht- wapen in den afgeloopen nacht het wapen centrum Birmingham, de oorlogshaven Ply mouth en andere havens aan de Zuid-Oost kust van Engeland. Groote branden en ont ploffingen duidden op het resultaat van deze aanvallen. Op een vliegveld aan de Westkust van Engeland bestookten gevechts vliegtuigen hangars en barakken doeltref fend met bommen van zwaar kaliber In het kanaal van Bristol werd een vrachtschip van 5900 brt, tot zinken gebracht. Verdragend geschut van de marine beschoot een vijan delijk konvooi in het Kanaal. Aanvalspo- gingen van Britsche vliegtuigen leidden gis teren aan de kust van het Kanaal opnieuw tot een nederlaag voor den vijand In lucht gevechten werden negen jachtvliegtuigen door luchtdoelartillerie, drie gevechtsvlieg tuigen en een jager neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist, Britsche vliegtuigen lieten bommen val len op de stad Brest, waardoor een gedenk- teeken van de Canadeesche troepen uit den wereldoorlog verwoest werd. Militaire scha de richtte deze aanval niet aan. Afzonder lijke Britsche gevechtsvliegtuigen lieten vannacht een gering aantal brisantbommen in West-Duitschland vallen. De schade is onaanzienlijk. Nachtjager en luchtdoelartil lerie schoten vijf van de aanvallende ge- vechtsvliegen omlaag. Kapitein Streib behaalde in den nacht van 3 op 4 Juli zijn 15e nachtelijke overwin ning in de lucht. En Zondag: In den strijd tegen Groot- Brittannië hebben duikbooten op den At- lantischen Oceaan zes koopvaarders met in totaal 33.830 ton tot zinken gebracht en een ander schip door torpedo's beschadigd. Ge vechtsvliegtuigen brachten in den afgeloo pen nacht ln de wateren rondom Engeland twee vrachtbooten met in totaal 11 000 ton tot zinken. Duitsche jagers schoten gisteren bij lucht gevechten boven het Kanaal, zonder eigen verliezen, vier Britsche jagers neer, en voor de Noorsche kust een Britsch gevechtsvlieg tuig. Marine-artillerie haalde aan de Noor sche kust drie vliegtuigen omlaag, een pa trouillevaartuig in het Kanaal één. In Noord-Afrika is een uitvalspoging van Britsche tanks uit Tobroek door het gecon centreerde vuur van de Duitsch-Italiaan- sche artillerie mislukt. Formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka's bombardeer den de haven van Tobroek. Een koopvaar der en pakhuizen werden getroffen. In de Middellandsche Zee hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen en Stuka's op 4 Juli een aanval ondernomen op de haven installaties van Famagusta. aan de Oost kust van Cyprus. Bommen van zwaar kali ber beschadigden twee groote koopvaarders in de haven. Op een vliegveld van het eiland troffen bommen barakkenkampen van den vijand. De vijand heeft in den afgeloopen nacht in West-Duitsohland brisant- en brand bommen laten vallen. De burgerbevolking had vrij groote verliezen aan dooden en ge kwetsten. Woonwijken en gebouwen werden vooral te Munster en Bielefeld getroffen. Nacht jagers schoten 7 van de aanvallende gevechtsvliegtuigen neer. Bij operaties op het Noordelijk deel van den Atlantisohen Oceaan had een duikboot onder commando van kapitein-luitenant Seholz, bijzonder groot succes. Zaterdag deelde het Italiaansche opper bevel mede: Eergisteren werden bij luchtgevechten bo ven Malta twee Britsohe vliegtuigen neer geschoten. Des nachts hebben onze toestel len vliegvelden op het eiland gebombar deerd. Een van onze jagers is niet terugge keerd. In de baai van Famagosta (eiland Cyprus) hebben onze luchtformaties haven werken en schepen gebombardeerd. Andere Italiaansche vliegtuigen hebben een En- gelschen hulpkruiser van 7000 ton met tor pedo's getroffen. Dit vaartuig kan als ver loren besohouwd worden. In Noord-Afrika valt activiteit van artil lerie waar te nemen aan het front van Tobroek. Een vijandelijke afdeeling, die on ze stellingen trachtte te naderen, werd af geslagen, Toestellen van de spil bombar deerden herhaalde malen de havenwerken van Tobroek en de kampen van Mersa- Matroe Tijdens een aanval op het gebied van Benghasi, waarvan melding gemaakt is in het weermachtsbericht van eergisteren heeft ons luchtdoelgeschut twee vijande lijke vliegtuigen neergehaald. In Oost-Afrika werd het kleine garnizoen van Debra Tabor, dat sinds verscheidene weken geïsoleerd en hevig belegerd was, gedwongen zich over te geven wegens ge brek aan levensmiddelen. Aan het garni zoen werd de eer der wapens gelaten, In het gebied van Galla en Sidamo blijven onze troepen, die zich in uiterst moeilijke omstandigheden van ravitailleering bevin den, óveral door den vijand worden aange vallen. last ondervinden van het slechte weer en van alle verbindingen verstoken zijn, zich met groote heldhaftigheid hard nekkig verzetten. En ZONDAG: In Noord-Afrika heeft onze artillerie twee vijandelijke batterijen te Tobroek veAiieid en in de haven liggende schepen beschoten. Duitsche en Italiaansche afdee lingen vliegtuigen hebben aanvallen ge daan op de havenwerken, voor anker lig gende schepen en verdedigingswerken en batterijen. Zij veroorzaakten branden en ontploffingen en brachten een klein schip tot zinken. Bij een aanval in scheervlucht op een vijandelijke luchtbasis bij Sidi el Barrani hebben onze jagers brand veroor zaakt in vrachtauto's en barakken. De vij and heeft luchtaanvallen ondernomen op Benghazi en Derna. In Oost-Afrika waren onze troepen in het gebied van Galla en Sidamo, die waren geslonken tot een groepje helden, die geen levensmiddelen of munitie meer hadden, na tot aan de grens van het mogelijke te hebben gevochten en gisteren nog bij Gore een gevecht te hebben gevoerd, waarbij zij den vijand gevoelige verliezen toebrachten, gedwongen, voor de steeds sterker worden de vijandelijke troepen met wapeneer te capituleeren. Te Gondar en op andere plaatsen wordt de strijd voortgezet. In een officieel communiqué wordt aan deze troepen warme hulde gebracht voor hun opofferende hardnekkigheid. DUIKBOOTSUCCESSEN. Een Duitsche duikboot heeft, naar thans bekend wordt, op 4 Juli een Britsch schip tot zinken gebracht, dat talrijke Spitfires voor Alexandrië aan boord had. Een andere onderzeeër bracht een Britsch schip van 7.000 ton tot zinken. Dit was tot den rand geladen met de nieuwste vliegtuigen voor Engeland. Naar Associated Press meldt, heeft de Britsche arbeidersafgevaardigde Shinwell in een rede te Bristol verklaard, dat het onjuist zou zijn, indien men aannam, dat de Engelschen den slag op den Atlantischen Oceaan reeds hebben gewonnen. De Engel schen kunnen dien slag niet winnen, aldus Shinwell, wanneer niet iedere duikboot, ieder kaperschip en ieder vliegtuig vernie tigd wordt. (D.N.B.) De Britsohe minister van buitenlandsohe zaken, Edep, heeft Zaterdag, naar Reuter meldt, op een groote openbare vergadering te Leeds gesproken. Nadat hij verklaard had, dat c^e Britsche regeering „onder geen omstandigheden bereid is met Hitier te eeniger tijd over het een of ander te onder handelen". verzekerde hij, dat Engeland zoo lang zal strijden, „tot Hitier en alles wat hij vertegenwoordigt totaal vernietigd is". Vervolgens kondigde Eden een ver scherping van den oorlog in de eerstvol gende maanden aan en beloofde "den bolsje wisten. dat Engeland zijn uiterste best zal doen om hen te helpen. ,,Wij zuilen, zoo zeide Eden letterlijk, op militair en econo misch gebied met onze geheele sterkte in volledige loyaliteit samenwerken. Bij de gemeenschappelijke inspanning zal er van onzen kant geen enkel voorbehoud ge maakt worden. Na een loflied op de activi teit van het Britsche luchtwapen, sprak Eden de hoop uit, dat Engeland met zijn eigen toenemende productie en met de reusachtige hulpbronnen van het Empire en Amerika in staat zal zijn het luchtwapen zoo uit te breiden, dat het het luchtwapen van Duitschland boven ieder slagveld de baas zo-u zijn. Eden besloot met te wijzen op de toekomstige orde, zooals hij die zich voorstelt. Wanneer, zoo verklaarde hij, een les moet worden getrokken uit de afgeloo pen twintig jaar, dan is het deze, dat de „machten van het kwaad slechts door sterke, vastberaden mannen en gewapende naties in toom kunnen worden gehouden" en dat „voldoende gewapende strijdkrach ten na het herstel van den vrede noodig zijn, ten einde de aanvallers te overweldi gen", In Londen zal vorm gegeven worden aan de verwachtingen van de menschheid voor de toekomst. De werkzaamheden voor het vervullen van deze opgaven zijn reeds begonnen (D.N.B.) DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN TUS- SCHEN ITALIË EN TSJOENGKING AFGEBROKEN. De zaakgelastigde van de Tsjoengkingre- geering te Rome heeft, naar Stefani meldt, in het Palazzo Chigi een brief overhandigd, waarin wordt medegedeeld, dat hij dooi zijn regeering wordt teruggeroepen. Hoewel het bericht nog niet Officieel is bevestigd, heeft men toch reden om aan te nemen, dat den vertegenwoordiger van de fascis- tisches regeering te Tsjoengking zijn pas is overhandigd. Door dezen stap, die genomen is op ini tiatief van de regeering van Tsjang Kai- sjek, zijn de diplomatieke betrekkingen tus- schen de Italiaansche regeering en de re geering te Tsjoengking als afgebroken te beschouwen. HALIFAX NAAR LONDEN. Naar Reuter meldt zal de Britsche am bassadeur te Washington, Lord Halifax, binnenkort naar Londen vertrekken, ten einde aan Churchill rapport uit te brengen over zijn missie. Naar Reuter verder meldt, vraagt men zich in Washington af, of Ha lifax weer op zijn post zal terugkeeren. of dat hij ln Engeland zal blijven ten einde zijn taak in het oorlogskabinet weer ter hand te nemen, (D.N.B FRANSCHE VISSCHERSBOOT IN DEN GROND GEBOORD. De „Petit Parisian" meldt, dat aan de Atlantische kust een Fransch visschers- vaartuig door een Britsch vliegtuig tot zin ken is gebracht Een opvarende werd ge dood, een tweede ernstig gewond. (D.NB.) VERKLARING VAN WILLKIE. Willkie heeft naar aanleiding van Inde pendence Day een radiorede gehouden, waarin hij zeide dait de Amerikaansche vloot binnenkort ongetwijfeld gebruikt zal worden om het vervoer van Amerikaansche landbouw- en industrieproducten naar En geland te waarborgen. (D.NJ3.) Naamlooze Vennootschap Kleiwarenfl» briek „Nieuw-Werklust", Rijksstraatweg A. 24, Hazerswoude. Uittredend directeur: J. Blotkamp Jr., Hazerswoude. Uittr. Adj. dir.: B. Blanken, Leiden. Nieuwe directeur: D. Blanken, Zoeterwoude. UITVOERING LEIDSCH MUZIEK LYCEUM. Het is thans de tijd, waarin de leerlin gen na een jaar van studie, wederom proe ven van bekwaamheid en van vooruitgang afleggen en zoo was Zaterdagavond de con certzaal van „Schuttershof" uitstekend ge vuld, om de leerlingen van het „Leidsch Muzieklyceum" te beluisteren. Wij maakten reeds vele uitvoeringen van dit instituut mede: ook thans vielen goede vorderingen te cons tateeren, hoewel ander zijds dient opgemerkt, dat in verschillende gevallen de keuze der te vertolken num mers te hoog gesteld was. Het is in het algemeen beter dit als goede raad zoo wel tot de leeraren als tot de leerlingen niet te trachten, té mooi voor den dag te komen. Een eenvoudige compositie, kan ons ook paedagogisch bezien, op avonden als deze, mits zij waarlijk beheerscht gespeeld wordt, méér bevredigen, dan een moeilijk nummer, waarin dan nog dikwijls te groo te inzinkingen, zoowel technisch als muzi kaal, aanwezig zijn. Ook Zaterdagavond waren er teleurstel lingen, gedeeltelijk natuurlijk ook als ge volg van het euvel der „zenuwen", dat al tijd bij de leerlingen een groote rol speelt. Wij willen niet alle prestaties afzonder lijk behandelen, doch de beste naar voren brengen. Dan zij vóór alles genoemd het spel van den violist Jan van der Veen, op wien wij, naar wij meenen, reeds eerder de aandacht vestigden. De wijze waarop hij ditmaal Dvorak's waardevolle Sonatine op. 100 vertolkte, verdient een hartelijk woord van lof en waardeering! Zijn fraaie streek, zijn begripvol spel vielen terdege op en deze jonge violist kan het vér brengen. In uitstekende samenwerking met den pianist Albert van Kapel, die reeds eerder de aan dacht op zich vestigde met Chopin's Fan tasie impromptu in cis moll, vormde hun geacheveerd spel hèt hoogtepunt van den avond. Twee jonge musici, waaraan deze school een welverdiend genoegen beleeft! Ook Meta Bark en Wim Kloos hadden veel succes, resp. met een sonatine van Schubert en Gebhardt's „Blues Pathe- tique", welk laatste met veel gevoel voor het genre werd voorgedragen. Cor van Tienhoven bespeelt loffelijk de blokfluit ook in een aardig composi- tietje van eigen hand terwijl mede Vera Abrahams opviel door haar beschaafd en gevoelig spel in de Nocturne no. 18 van Chopin. Nog deed zich op dezen avond tot tevre denheid hooren een klein orkestje onder leiding van den heer Hofmeester alsmede de groote koor klasse, die onder regie van de directrice mej. Westendorf een vertol king gaf van de cantate „Lentebloemen" op de bekoorlijke muziek van Cath, v. Ren- nes. Zang en actie denken wij ons echter vlotter: over het algemeen Is hiervan meer te maken, dan thans tot uiting kwam. Ook eenige leeraren vergastten het ge hoor. dat zich in het algemeen zeer dank baar betoonde. Prof, dr. H. J. Lam, voorzitter der Com missie van Advies heeft een kort openings woord gesproken. Gisteravond omstreeks kwart voor tien is de 16-jarige F. S„ ten huize van een vriend aan de Breestraat, tijdens een klim partij van een regenpijp gevallen en van een hoogte van 2*/= meter op een binnen plaats terechtgekomen. Met een gebroken linkerbovenarm werd de jongen door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Aangehouden is de 32-Jarige H. van L., wegens diefstal van een rijwiel. De gestolen fiets is door de politie in beslag genomen. Op verzoek van de politie te Maarn is in een logement alhier aangehouden de 22-jarige J. H„ die verdacht werd zich al daar te hebben schuldig emaafct aan een inbraak Inderdaad werden verschillende vermiste goederen op hem gevonden. In den afgeloopen nacht is de 55--jarige mej. J. S. in haar woning aan de Mare van de trap gevallen. Zij bekwam een hoofd^ wonde en een hersenschudding en is door den; E. H, D. naar het St. Elizabeth zieken huis overgebracht. Bij beschikking van den waarn. secre taris-generaal van het Departement van Financiën is met ingang van 1 Augustus a.s. op zijn verzoek aan den heer M. J. H. Ber nard alhier eervol ontslag verleend als adijimct-commies der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen, Aan de Bisschoppelijke Kweekschool in Den Haag slaagde voor het examen akte L.O., J. H. A. ran Heteren alhier. Onze stadgenoot, de heer P. van Wijk, is geslaagd voor het examen lichamelijke oefening M..O. BESOMMINGEEN. IJMUIDEN, 7 Juli. Steur f. 2.80, tarbot f. 4.75—4.20 en tong f. 4 70- 3 30 per kg.; kleine schol le soort f. 120100, kleine schol 2e soort f. 100—60, pufschol le soort f. 57— 38, idem 2e soort f.28—19, groote schar f. 40—31, kleine schar f 20—15, pufschar f. 10—4.50, groote makreel f 84, kleine makreel f. 40, horsmakreel f 1612.50, wijting f, 5325, kleine roode poon f6952 alles per 50 kg. Besommingen trawlers: IJM 29, Zeeleeuw, 140 manden, f.2711; IJM 70, Zeehond, 100 manden, f.1066, IJM 165, Martha, 100 manden f.1209; IJM 41 Derika 5. 360 manden, f. 4552. Loggers: SCH 143 f.891, SCH 150 f.961, SCH 402 f.964, SCH 496 f.911, SCH 116 f.938. SCH 332 f 1311, SCH 247 f 1258, SCH 246 f.711 SCH 64 f.740, SCH 196 f. 1131, IJM 225 f. I486, IJM 283 f. 800, VL 182 f. 1341. KW 89 f. 776, KW 20 f. 1099, KW 144 f. 1222, KW 60 f. 947, KW 58 f. 803, KW 54 f. 433 Kotter: IJM 223 f.777 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2