De strijd in het Oosten 82ste Jaargang MAANDAG 7 JULI 1941 No. 24931 Zware verliezen der sovjet-troepen Verduisteren: Duitsche Weermachtsberichten Sovjetterreur en So vjetgru welen Vergaande vernielingen Politieke partijen ontbonden Vrijwilligers-verbond Nederland 22.03 uur 5.26 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J.W.Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd Andere advertenties 37 ets. per regeL Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. .Kleine Advertenties (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maandenƒ2.47 per week ƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: In het Oosten verloopen onze operaties volgens het vastgestelde plan. Ten Zuiden van de Pripetmoerassen werden op verscheidene plaatsen verstrooide deelen van den vijand achter ons front door reserves tot den strijd genoopt en vernietigd. Enkele aui zenden gevangenen vielen daarbij in onze handen. Onze Hongaarsche bondgenooten heb ben gisteren Kolomea en "Stanislaw ingenomen. Van de bij Minsk ingesloten Sovjetfor matie zijn op 4 Juli zooals reeds in een extrabericht is bekend gemaakt 20.000 man overgeloopen, nadat zij hun commis sarissen hadden doodgeschoten. Ten Oos ten van Minsk is de Dnjepr bereikt. In het Baltische gebied wordt de achtervolging van den verslagen vijand voortgezet. De uit Finland oprukkende Duitsche en Finsche formaties hebben ondanks de moeilijkste terreinsomstandigheden en bij hier en daar taai verzet nieuwe vorderingen gemaakt. Formaties gevechtsvliegtuigen, torpedo vliegtuigen en jachtvliegtuigen verstrooi den vijandelijke troepenconcentraties aan den bovenloop van de Duna en in Weste lijk Ooekrajina, vernietigden talrijke pant ser- en vrachtauto's, bombardeerden met goede uitwerking vijandelijke stellingen artillerie en verwoestten belangrijke spoor wegemplacementen ver in den rug van de Sovjettroepen. In luchtgevechten leed de vijandelijke luchtmacht opnieuw groote verliezen. In de gevechten in het Oosten onder scheidden zich kolonel Buck en luitenant kolonel Thumm, commandanten van regi menten infanterie, alsmede de eerste lui tenants Pelikan van een afdeeling artille rie, Heine van een compagnie wielrijders en Yanke in een regiment infanterie door bi- zondere dapperheid. Het D.N.B. gaf hierop nog volgende aan vullingen: In het Baltische gebied is een Sovjetleger volkomen verslagen. Verscheidene gemeng de divisies infanterie en brigades gepant serde troepen zijn in de pan gehakt. Van andere divisies zijn de voornaamste strijd krachten vernietigd. De buit aan wapens en uitrustingsvoorwerpen van allerlei sóórt bedekt verscheidene vierkante kilometers. Het aantal pantserwagens, batterijen, lucht dolegeschut, vliegtuigen, pantsertreinen dat de bolsjewisten in Duitsche handen hebben achtergelaten, is voorloopig niet te overzien In het gebied van Minsk vallen in toe nemende mate bij de ingesloten Sovjets verschijnselen van ontbinding waar te nemen. Slechts op enkele plaatsen, waar, zooals de gevangenen zeggen, de commis sarissen de bolsjewistische soldaten letter lijk in den strijd jagen, vermannen de Sov jets zich tot wanhopige aanvalspogingen. Op 3 Juli ondernamen ingesloten strijd krachten van de bolsjewisten in Galicië uitvalspogingen, welke door pantserwagens gesteund werden. Deze actie werd reeds in den aanvang door het vuur van de Duit sche troepen verijdeld. In een sector wer den alleen op dien dag honderd Sovjet pantserwagens, waaronder die van de zwaarste soort, vernietigd. Een enkele Duit sche divisie maakte later alleen 7500 ge vangenen. Daar in het centrum van het geheele front de Duitsche divisies oprukken naar den bovenloop van de Dnjepr, worden thans de beide belangrijkste rivieren in het Westelijk deel der radenrepubliek bij den strijd betrokken. De Dnjester en de Dnjepr overtreffen, ieder voor zich, wat de lengte betreft, in aanzienlijke mate de grootste Duitsche rivier, den Rijn. De Dnejpr is zelfs 800 kilometer langer dan de Rijn. Daar de Duitsche troepen tijdens hun zege vierenden opmarsch in het Westen hebben bewezen, dat er voor hen geen hindernis sen bestaan, zullen zij ook deze rivieren weten te overwinnen. Wanneer het weer- machtbericht van eergisteren in het bij zonder wijst op de geweldige toeneming van het aantal Sovjetvliegvelden aan onze Oostelijke grens in den loop van het afge- loopen jaar, dan kan hierdoor in zekere mate ook het verrassende aanvangssucces van het Duitsche luchtwapen in den strijd tegen het Sovjetluchtwapen worden ver klaard. Deze vliegvelden langs de grens waren namelijk door de Sovjetleiding bij de voorbereiding van den beoogden aanval op Midden-Europa in aanzienlijke mate voorzien van alle mogelijke vliegende af- deelingen. Ook op de kleinste vliegvelden stonden veertig tot vijftig en op de grootere honderd en meer vliegtuigen. Daar tot dus ver meer dan 5000 vliegtuigen zijn vernie tigd, beteekent dit, aangenomen dat een Sovjeteskader uit ongeveer 85 vliegtuigen bestaat, dat meer dan zestig Sovjetlucht eskaders zijn uitgeschakeld. Daarenboven is echter de grondorganisatie der Sovjets op vernietigende wijze getroffen, geheel af gezien yan het feit, dat door den opmarsch van de Duitsche troepen te land het groot ste gedeelte van deze vliegvelden reeds in Duitsche handen is geraakt. Hierdoor is ook een controle op het succes van den Duitschen aanval van 22 Juni mogelijk ge worden. Bij deze controle is eergisteren ge bleken, dat het aantal vliegtuigen, dat op den grond is vernield, in werkelijkheid 20 k 25 pet. hooger is geweest. Uit de vernie tiging van een zoo groot aantal vijande lijke vliegtuigen en uit de veelal verouder de uitrusting blijkt, dat aan de op zoo over tuigende wijze verkregén Duitsche heer schappij in de lucht in het Oosten in geen geval meer te tornen is. En Zondag deelde het Duitsche opperbe vel mede: In het Oosten worden de operaties tegen de z.g. Stalin-linie stelselmatig voortgezet. Het aantal der sedert 22 Juni ge maakte gevangenen is tot gisteren ge stegen tot omstreeks 300.000. Het luchtwapen steunde de operaties door voortdurende aanvallen op vijande lijke troepenconcentraties. Alleen al in het gebied rondom Sjitomir werden door bom men en beschieting meer dan 500 vracht auto's van de Sovjets vernield en 18 spoor treinen vernietigend getroffen. Andere suc cesvolle luchtaanvallen richtten zich in den afgeloopen nacht op het knooppunt van spoorlijnen en wegen Smolensk. Het Sovjet-luchtwapen verloor gisteren 281 vliegtuigen tegen 11 eigen verliezen. Daarvan werden er 98 in luchtgevechten neergeschoten en 183 op den grond ver nield. Ritmeester Niemack, aanvoerder vaneen verkenningsafdeeling, de eerste luitenants Freiherr Marcken en Buchterkirch van een pantserregiment, benevens eerste luitenant Ritz van een regiment infanterie, hebben zich door voorbeeldige dapperheid onder scheiden. Bovendien gaf het Duitsche Hoofdkwar tier volgende speciale bericht: Het opperbevel der weermacht deelt mede, dat gisteren onder den druk der Duitsche omsingeling ten Westen van KAART VAN PELT Minsk wederom 52000 soldaten van het Sovjet-leger zijn overgeloopen. Dit bericht stelt, zoo wordt in aanvulling hierop aan het D.N.B. medegedeeld, duide lijk in het licht, dat de strijdlust dezer Sov jet-strijdkrachten ineenstort. De Berlijnsche pers behandelt de terreur methoden der Sovjets, die vooral door de gebeurtenissen in Lemberg langzamerhand tot het publiek doordringen en die, naar de bladen verklaren, het buiten de Sovjet-unie verspreide sprookje van de „evolutie van den Sovjetstaat" weerleggen. In deze arti kelen wordt een beeld gegeven van de onge- loofelijke gruweldaden en van een nog nooit geziene ellende, die de soldaten en ook buitenlandsche correspondenten hebben ge zien. Men heeft in Lemberg en in alle ge bieden van het bolsjewistische Oosten een bevolking aangetroffen, zoo schrijft de Ber liner Börsenzeitung, die door vreeselijke ontberingen en een onoohoudelijke terreur tot een bijna totale apathie was afgestompt en een levensstandaard vertoonde die met geen enkelen maatstaf van cultuur en civi lisatie meer vast te stellen is. De Deutsche Allgemeie Zeitung wijst erop, dat diegenen, die de grenzen der Sovjetunie overschreden, allereerst, een nog nooit ge ziene ellende en de verlatenheid van het platteland zijn opgevallen. Doch behalve de uitroeiing van den boerenstand, zoo schrijft het blad verder, zag het Kremlin zijn voornaamste taak in de ontrechting knechting en het tot slavernij brengen van de arbeiders. Onze soldaten hebben, zoo schrijft de Ber liner Nachtausgabe, den voorhang voor deze «rootste misdaden, die ooit aan de menschheid zijn begaan, weggetrokken. Met hun opmarsch onthullen zij thans dagelijks de wereld, wat tot dusver achter de hooge muren van den bolsjewistischen staat ver borgen was. Wanneer de bladen schrijven over de gebeurtenissen in Lemberg is de terreur van het bolsjewisme wel het vree- selijkste wat naar voren komt. Onvergete lijk zullen de tooneelen blijven, zoo schrijft de Angriff, die zich op de binnenplaats van een Gepeoe-gevangen is te Lemberg hebben afgespeeld die door duizenden Oekrajieners omsingeld was, die moreel totaal geschokt waren Het vreesel ij leste zal, zoo gaat het blad voort, het ontwaken van millioenen menschen in de Sovjetunie zijn, wanneer zij op zekeren dag inzien, in wat voor een hel zij meer dan twintig jaar geleefd heb ben. Duitschlands strijd tegen deze bolsje wistische wereldpest is niet alleen een strijd om de veiligheid van de Duitsche natie, zoo schrijft de Berliner Lokalanzeiger in dit verband, doch tevens een bevrijdingsstrijd voor alle volken der aarde. De Duitsche overwinning beteekent de bevrijding van de menschheid van de grootste misdaad, die de wereld ooit beleefd heeft. Aan een relaas van ooggetuigen over het bloedbad dat de Sovjets aangericht hebben te Lemberg wordt ontleend, dat alleen uit de 3 gevangenissen waarin de Gepeoe heeft huisgehouden, tot dusver meer dan 700 lij ken van vermoorde Oekrainers, onder wie ^rouwen, kinderen en grijsaards, gehaald zijn. In totaal moeten 2 tot 3000 Oekrajie ners het slachtoffer van het bolsjewistische bloedbad van Lemberg geworden zijn. Ook in talrijke Oekranische plaatsen, die in de afgeloopen dagen door Duitsche troe pen bezet zijn, heeft men ontzettende wreedheden der bolsjewisten ontdekt. De directeur van een gevangenis liet bij de nadering der Duitsche troepen alle gede tineerden, die tot de Oekrainische natio nale beweging behoorden, op de binnen plaats bijeendrijven. Daar werden 1500 Oekrainers met machinegeweervuur ge dood. Op de binnenplaats van de gevange nis te Doebno vond men de afschuwelijk verminkte lijken van 528 gevangenen, man nen en vrouwen. Zij waren door de bols jewisten met bijlen, messen, pistolen en handgranaten en door geraffineerde folter methoden om het leven gebracht. Zelfs de zuigelingen werden doodgesto ken. Nadat de daders, die uit gepeoe-com- missarissen. Joodsche partijfunctionarissen en twee Jodinnen bestonden, ook nog de waakhonden van het tuchthuis hadden neergestoken, vluchtten zij per vrachtauto, aldus het D.N.B. Volgens een bericht van den bijzonderen correspondent van de Exchange Telegraph te Moskou worden door de Russische troe pen, welke op de Dnjestrllnie terugtrekken, geheel naar de orders van Stalin groote vernielingen aangericht. Deze vernielings- taak wordt door speciale bataljons, uitge rust met vlammenwerpers en springstoffen, ten uitvoer gebracht. Daarmede worden de boerderijen vernield. Voorts wordt het vee afgeslacht, zelfs de kippen worden niet ver geten. Deze worden vergiftigd, opdat het vleesch niet meer eetbaar Is. Men neemt aan, dat in de laatste dagen een waarde van honderden millioenen op deze manier is vernietigd. Zooals wij .reeds Donderdag meldden, beschouwt men deze daden in Duitschland als een misdaad tegenover de Russische bevolking, die daardoor aan den honger en ellende wordt prijsgegeven. De Duitsche weermacht wordt uit eigen voor raad verzorgd.' D.N.B.) OVERSTE MOELDERS. Luitenant-kolonel Moelders heeft aan het Oostelijke front zijn 33ste, 34ste, 85ste en 85ste overwinning in de lucht behaald. De Het Rijkscommissariaat maakt be kend: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft in een verordening van 5 Juli 1941 een reeks partijen ontbonden, t.w.: den Vrijzinnig Democratischen Bond, de Staatk. Gereformeerde Partij, de Christelijk Democratische Unie, de Anti-Revolutionnaire Partij, de Christelijk Historische Unie, de Liberale Staatspartij, de Roomsch-Katholicke Staatspartij en de Soc.-Democr. Arbeiderspartij. Deze partijen, die het stelsel van de par lementaire democratie en dus van een voor bije gedachtenwereld v.ertegenwoordigen, hebben haar inwendige draagkracht en daarmede het gros van haar aanhangers verloren, die zich in andere groepeeringen vereenigen. Het optreden van deze partijen, althans van enkelen harer toonaangevende leden, die zich voor hun streven bedienden van de inrichting van hun partij, was duidelijk en ondubbelzinnig gericht tegen de belangen van de bezettende overheid, zooals blijkt uit tal van concrete voorvallen, die ten slotte het ingrijpen van de Duitsche politie ver- eischten. Daarmede was de noodzakelijk heid om deze partijen te ontbinden, ont staan. Tot liquidateur van de heden ontbon den politieke partijen is bij besluit van den Rijkscommissaris aangewezen: de commissaris voor de niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, de heer H. W. Müller Lehning. LIQUIDATIE SOC. DEM. PARTIJ. De op 20 Juli 1940 door den Rijkscommis saris voor de bezette Nederlandsche gebie den aangestelde commissaris voor c'e Mar xistische partijen, mr. M. M. Rost van Ton ningen, heeft na voltooiing der reorganisa tie van de Arbeiderspers en van de Centrale Arbeidsverzekerings- en Deposito-bank als mede na de opheffing resp. liquidatie van andere Marxistische instellingen en ver eenigingen, thans ook de voorbereidende werkzaamheden voor de liquidatie van de Sociaal-Democratische Partij (S.DA.P.) vol tooid. Hij heeft dienovereenkomstig den Rijkscommissaris voorgesteld, over te gaan tot liquidatie van de Sociaal-Democratische Partij en daartoe een specialen liquidator te benoemen. Tevens heeft hij den Rijks commissaris verzocht, hem met het oog op de voltooiing van deze taak en in heo belang van de andere hem inmiddels opgedragen werkzaamheden, te willen ontslaan van zijn op 20 Juli 1940 aanvaarde verplichtingen. De Rijkscommissaris heeft dit verzoek in gewilligd en bij deze gelegenheid den heer Rost van Tonningen zijn dank betuigd voor de geslaagde uitvoering der hem destijds opgedragen werkzaamheden. 14 bolsjewistische vliegtuigen, die hij in Spanje heeft vernield, medegerekend, heeft Moelders 100 vliegtuigen neergeschoten. Kapitein Joppien heeft gisteren zijn 58ste overwinning in de lucht behaald. (D.N.B.) OEKRAINERS STRIJDEN TEGEN DE SOVJET-UNIE. In Kroatië wonen verscheidene tiendui zenden Oekrainers, die hun vaderland heb ben moeten verlaten wegens de bolsjewisti sche terreur. Vrijwel alle strijdbare Oekrai ners hebben zich nu aangemeld voor den oorlog tegen de sovjet-unie, zoodat men voornemens ls, speciale Oekrainsche af- deelingen op te richten, (D.NF.) FRANSCH VRIJWILLIGERSLEGIOEN. Naar het Fransche persagentschap Afib meldt, hebben vier Fransche politieke be wegingen, ni. Ie francisme, voorzitter Bu- card, la ligue francaise, voorzitter Constan- tini, le parti populaire francaise, voorzit ter Constantini, le parti populaire francais, voorzitter Doriot, en le rassemblement na tional populaire, voorzitter Marcel Deat, besloten een vrijwilligerslegioen op te rich ten, dat aan den Europeeschen kruistocht tegen het bolsjewisme zal deelnemen. Dit legioen zal Frankrijk aan het sovjetfront vertegenwoordigen —(D.N.B.) COMMUNISTISCHE CENTRALE TE PARIJS ONTDEKT. De Parijsche politie heeft een vertakte communistische propaganda-organisatie ontdekt. Zij heeft 31 communisten gear resteerd. Bij huiszoekingen in 42 commu nistische propagandabureaux is veel op helderend- materiaal gevonden, zooals co- pieermachines. schrijfmachines, 300.000 pamfletten en 200.000 agitatiegeschriften. Dit alles ls in beslag genomen. (D.NH.) TERECHTSTELLINGEN TE BELGRAlJO. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat te Belgrado 133 communistische func tionarissen en Joden zijn terechtgesteld wegens voorbereiding van sabotage en da den van geweld. DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. In breede kringen der Nederlandscht openbare meening zijn de berichten over de in de verschillende landen van Europa gevormde vrijcorpsen tot steun aan de Duitsche weermacht en haar Finsche, Roe- meensche, Italiaansche, Hongaarsche en Slovaaksche bondgenooten in haar strijd tegen het geheel Europa bedreigende cul tuur-verwoestende en atheïstische Bolsje wisme met de grootste belangstelling en le vendige voldoening gelezen. De oprichting van een Noorsch legioen en een vrijcorps Denemarken heeft bijzonder de aandacht getrokken. Veelvuldig werd daarbij echter betreurd, dat de actieve deelneming van Nederland aan dezen kruistocht der Euro- peesche beschaving tegen de Sovjets tot dusver beperkt is gebleven tot enkele dui zenden enthousiaste medestrijders in de gelederen der Duitsche weermachtsonder- deelen en dat het tot nu toe niet tot het vormen van een gesloten Nederlandsche formatie onder Nederlandsche leiding ge komen is. Naar wij thans echter vernemen, zijn in de afgeloopen dagen in alle stilte voorbe reidingen getroffen voor de oprichting van een eigen Nederlandsche formatie, die den naam zal dragen „Vrijwilligersverbond Ne derland". De vorming van een dergelijk zuiver Nederlandsch vrijcorps staan geen moeilijkheden meer in den weg, nu de hier voor noodzakelijke toestemming van de be treffende Duitsche instanties verzocht en verkregen ls. Dit „vrijwilligersverbond Ne derland" zal, met medewerking van de be staande politieke partijen en van Neder landsche officieren door een reeds opgericht Nederlandsch aanwervingsbureau georgani seerd worden. In dit verbond kunnen man nen worden opgenomen van 17 tot 40 Jaar met een minimum-lengte van 1 m. 65. Hun soldij, alsmede de ondersteuning van even- tueele familieleden, zal volgens dezelfde grondslagen geregeld worden als bij de Duitsche weermacht. Aanmeldingen en inlichtingen moeten ge richt worden tot het Centrale Aanwervings bureau voor het „Vrijwilligersverbond Ne derland", Stadhouderslaan 132, Den Haag. DE OORLOG IN SYRIË. Volgens de laatste berichten uit Beiroet ls de toestand in het Zuiden van Syrië on veranderd. In de streek van Palmyra heb ben de Britsche strijdkrachten wat terrein kunnen winnen. Britsche verkenningsaf- deelingen zijn opgerukt in de richting van post nr 4 der petroleumleiding. Een Engel- sche gemotoriseerde colonne, die in het Eufraatdal oprukt, beweegt zich thans in de richting van Rakka. Een andere colonne is ,in den sector Merdzj-Ajoem tot voorbij Teil Halo gevorderd. In den z.g. Tsjoef zijn Britsche afdeelingen op hevig Fransch ge schutvuur gestooten. De Fransche stellin gen bij Damoer zijn gisteren gedurende een half uur door Britsche oorlogsschepen be schoten. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 20.27 uur en gaat morgenoch tend te 5.19 uur onder (Volle Maan). Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Prof. Van Dam over de onderwijshervor ming (2e Blad). Distributie van jam en stroop (2e Blad). Buitenland Zware verliezen worden den sovjet-Russen toegebracht (le Blad). Ook de strijd tegen Engeland gaat regel matig voort (le Blad). ZIE VOORTS ..LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1