STADSNIEUWS Na re dage" AKK£RtJtS LAATSTE BERICHTEN MOLEST LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 4 Juli 194f OFFICiEELE KENNISGEVING De N.Z.H.T.M. in 1940 Binnenland Engelsche luchtaanvallen Toelating tot de werkverruiming Zij wilden een mijn demonteeren Buitenland L. BOEKKOOI t Na een slechts kortstondige ziekte is in het Diaconessenhuis op 71-jarigen leeftijd overleden de heer L. Boekkooi, een békende figuur in Gereformeerd-kerkelijke kringen, die ook als secretaris of als-bestuurslid van tal van vereenigingen op nationalen grond slag een groote bekendheid en populariteit genoot. Ook in de kringen der 3 October- vereeniging was hij zeer bekend; hij ont brak op geen enkele ledenvergadering en op den herdenkingsdag van Leiden's ont zet verleende hij steeds zijn medewerking bij de uitreiking van haring en wittebrood! in liet Waaggebouw. In het kerkelijk leven had de zending zijn volle belangstelling. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal as. Maandag om halftwaalf op „Rhljnhof" geschieden. H.B.S. VOOR MEISJES. De overgang. Alsnog geslaagd voor het toelatings-exa- men voor de eerste klasse: M. S. E. Bakker, E. Bosma, J. E. Fuhri Snethlage, M. L. E, Horstmann, P. Jansen, A. M. Lowers, A. F. M, Tazelaar, W. v. d. Kolft en A. Kortenoever. Bevorderd tot de tweede klasse: D. Bleuzé, V. M. Bolman, B. H. Boot, C. B. Grullemans A. E. Hasekamp, J. M. Hogewoning, C. Kors- wagen, J, A. van Loo, Y. Maglto, E. Mieras, J. Molenbeek, J. M. Peenstra, J. H. M. Pro per, C. M. Rientsma, P. W. Sölner, S. Stok vis, D. M. Teljeur, L. M. A. Verduin, C. Ver hoog. Afgewezen 4. D. C. Bekkers, T. Bodde Bouman, E. Brink man, H. M. p. Foks, L. van der Graaf, M. P. Groenewegen, J. P. Hulst, A. Huysman, A. Kloeke, A, E. van Looy, E. H. Millaard, H, C, Mulder, J. J. Nugteren, S. C. J. de Ridder, F. M. Roelofs (voorw.), A. A. van Schaik, E, Smit, C. D. E. van Strljen, G. Troost, M. A. F. Vreeburg. Afgewezen 4. Bevorderd tot de derde klasse: G. W. Al- gle, A. M. E. E. Bergsma, J. F. van Eek, A. H. Erlée, D. C. Gobée, J. G. C. M. Gründemann, A. C. de Haas, A. van Konijnenburg, M. J. Kruyt, H. E. Lammens, C. J. Lasschuit, L. „verloren dagen", heeiie hel vroeger. Nu niet meer - nu zijn er "AKKERTJES"! Een paar per dag, wèg pijn en narigheidl 4731 (Ingea. ivtea.j EX-PRESIDENT Z AM ORA VEROORDEELD Naar het Spaansche staatsblad meldt, heeft het gerechtshof voor politieke mis drijven den gewezen president der Spaan sche republiek, Alcala Zamora, veroordeeld tot 50 millloen peseta's boet, verlies van de Spaansche nationaliteit en verbanning voor vijftien jaar. Zamora was president van 1931 tot 1936 en werd toen opgevolgd door de volksfront- regeering Azana, MUSSOLINI HERDENKT BALRO. Ter gelegenheid van een zijner jongste bezoeken aan een vliegtuigfabriek heeft Mussolini hulde gebracht aan de nagedach tenis van Italo Balbo, die een jaar geleden tijdens een gevecht in het luchtruim van Tobroek den heldendood vond. Italo Balbo zoo zeide de Duce o.a., is 26^aren lang eerst mijn leerling, vervolgens mijn volgeling en ten slotte mijn nauwe medewerker geweest. Daarna schilderde hij het leven van den vurigen vaderlanderen verklaarde: wij zul len overwinnen, omdat wij reeds twintig jaar geleden den strijd tegen het bolsje wisme op onze vanen geschreven hebben. Wanneer ge in het gevaar leeft en daarbij koelbloedig blijft, zult ge het leven behouden en overwinnen. (D.N.B.) DEBATTEN IN HET BRITSCHE LAGERHUIS. In het Engelsche Lagerhuis zijn felle de batten gehouden over het Britsche minis terie van voorlichting en over de Britsche propaganda in het buitenland. Daarbij waren verschillende afgevaardigden van meening, dat vooral de Engelsche radio- propaganda In het buitenland gereorgani seerd moet worden. Een afgevaardigde eischte, dat zoowel het Britsche ministerie van voorlichting als de Britsche radio de waarheid en niets anders zoowel voor het binnenland als voor het buitenland mogen brengen. Andere afgevaardigden crltiseer- den, dat verschillende belangrijke berichten veel te laat gepubliceerd worden, omdat zij eerst door zooveel instanties moeten wor den gecontroleerd. Hem was een geval be kend, dat een bericht eerst tusschen vijf verschillende Britsche ministeries moest circuleeren, alvorens het per radio ver spreid werd. (D.N.B.) IERLAND WIL NEUTRAAL BLIJVEN. In het tijdschrift „The American" her haalt de Iersche minister van defensie Alken het Iersche standpunt tegenover den oor log. Ierland wil neutraal blijven, zoo schrijft hij, maar het zal zich weren, indien het door eenig oorlogvoerend land wordt aaan gevallen. De verdeeling van Ierland is tegen den wensch der meerderheid van het Ier sche volk gebeurd. De groote meerderheid van het Iersche volk wenscht, dat de Brit sche militairen uit Noord1-Ierland verdwij nen De Ieren zien in den Britschen eisch tot "afstand van havens een poging, om Ierland in den oorlog te storten. De ge- heele scheepvaart gaat heden toch over Noord-Ierland. waar Engeland over vol doende bases beschikt. Welke ook de be weegreden voor den Engelschen eisch is, het Iersche volk zal aan geen enkele mogendheid havens of vliegvelden afstaan of verpachten. (D.N.B.) M. Ligtenberg, C. J. Lodder, J. S. Peiger, J. van de Polder, N. van Schouwen, E. Verwey, H. van der Vlerk, M. E. de Vos van Steen- wijk, C. L. D. C. Woldring v. d. Hoop, H. T. Zekveld. Afgewezen 1. C. Baas, L. R. Berkenbosch, J. F. Boom (Annie), M. E. M. Boom (Riej, T. Th. T. Brunsveld Keiser, W. H. L. Dagniaux, J. J. van Dissel, S. C. van Dorsten, F. M. E. Klaassen, M. S. Kruyt, A. H. Kuiper (voorw. E. C. S. Langhout, E. A. Ochtman, E. Ponsen, H. Schootemeyer, D. F. A. de Smit, E. M. J. Timmerman, A. M. M. Velthuys, P. Blind, J. C. v. Dorsten. Afgewezen 3. Bevorderd tot de vierde klasse A: A. Al- bers, M. E. van den Bent, J. M. C. Blind, G. A. M. Boon, A. E. Cool, C. van Glnkel, A. J. Henrard, V. M. James, A. A. J. Manders, M. Th. N. Plouvier, J. C. van Rijnbach, E. P, Schlagwein, E. Scholtz, E. M. W. Sölner, R. C. M. Sormani, D. A. L. van Til, J. W. E. Vink, J. J. van Wijngaarden, D. de Fernante, H. de Lange, Afgewezen geen. L. Blom, J. de Boer, Q, Buurman, C. M. Fles, A, van der Graaf. M. van der Graaf, J. E. Hovius, A. G. G. Izaks, J. S. Key, G. E. Knoppert, A. M Leeuwenburg, M. C. Mln- nee, D. Punt, E. de la Rie, N. H. de Roo, M. A. van Schalk, A. P. C. M. Verhaak, J. M. C. Vijgen, M. A. van Waard, G. T. A. van der Woude, M. J. Wijnbeek. Afgewezen geen. Bevorderd tot de vierde klasse B: A. Cig- gaar, H. M. Cool, A. van Dam, S. A. Dem- mink, A. van Dorsten, E. J. Driehuizen, A. A. Dullemond, R. P. Gelijns, G. C. Goedkoop, A. Harts, H. A. Jelgersma, W. E. Knetemann, M. C. Lagaay. J. M. Magito, F. Nijholt, A. M. Scheer, P. J van Tussenbroek, R. A. R. van Vianen, M. Weyermans. Afgewezen geen. Bevorderd tot de vijfde klasse A: E. C. Bakhuizen van den Brink, A. H. D. Begeer, S. I. H. Bentfort van Valkenburg, N. C. Bun- genberg de Jong, L. M. ten Cate Brouwer, C. J. van den Heuvel, C. Hopman, C. C. M. Llndenbergh, M. J. Nauta, M. J. Olivier, C. C. T. M. Rees van den Ende, D. Rientsma, W. J. M. Rückert, D. Th. Schellekens, G. Spiecker, M. G. Taconis, C. M. Versieyen, L. S. van de Vijver, E. H. van Dam (voorw). Afgewezen geen. A. Blitz, J. Cupedo, Y. B. de Groot, M. T. V. de Haan. H. G. Heynes, E. van der Hoogt, G. J. van In-gen Schenau, C. van der Kloot, M. M. Kooiman, W. Kuyntjes, D. H. M. van Leeuwen, S. M. Meyering, A. M. Renaud, J. C. Renssen, J. J. Simmermans, W. van der Sluys, H. W. van Wijk, E. Zandvliet, E. Zier- fuss. Afgewezen geen. Bevorderd tot de vijfde klasse B: A. de Blanken. C. Bleuzé, R. Blitz, H. Brands, E. K. P. Cool, M. H. Hageman, H. C. Happel, G. van Leeuwen, T. van der Linden, P. J. Oithof, C. Ph. E. M. Plouvier, C. O. Poutsma, P. A. Reekers, J. T. Sandberg, A. A. M. Schrandt. Afgewezen 1. Bevorderd tot de zesde klasse B: H. A. J. Abbinga. N. Dekker, M. H. Fuhri Snethlage (Rita). E. P. de Haas, J. A. Hokkeling, L. A. C. Hooymans. A. J. Jonkers, M. G. J. Man ders, D. E. Smit, M. A. L. Thuis, A. van der Valk, W. Zwart, M J. Bungenberg de Jong, A. H. Zeyger, Afgewezen geen. NADEELIG SALDO VAN F. 67.500. In de gisteren gehouden aigemeene ver gadering van Aandeelhouders In de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. N.V., werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar en werden de balans en verlies- en winstrekening per 31 December 1940 goed gekeurd. Het exploltatle-saldo bedraagt f. 835.829.34 (vorig Jaar f. 653.830.491/.!Na afschrijvin gen sluit de verlies- en winstrekening met een nadeelig saldo van f. 67.591.38 (vorig jaar f. 281.457.71). Divldendultkeering heeft niet plaats (als vorig jaar) Aan den heer lr. W. J. Burgersdtjk werd op diens verzoek met Ingang van 1 Sep tember 1941 eervol ontslag als lid van het bestuur verleend. De aan de beurt van af treden zijnde Commissaris, de heer ir. A. G. A. van Eelde werd herkozen, terwijl het college van commissarissen werd uitgebreid met den heer lr. W. J. Burgersdijk en wel met ingang van 1 September 1941. CHR. KWEEKSCHOOL. Voor het examen akte L.O. zijn geslaagd de heeren D. van Elk (Wassenaar), M. Groeneveld (Lelden), A. van der Niet (NoordwlJk) en J. Plante (Alphen aan den Rijn). Afgewezen één candldaat, HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: H. Regeer, Marislaan 23, Lelden. Handel in diverse koopmansgoederen. De eigenaar van bovengenoemde zaak heeft deze onder gebracht in de opgerichte zaak der firma Aunnaars en Regeer, gevestigd te Alphen a. d. Rijn, vennooten A. J. Annaars en H. Regeer, Ingaande 15 Juli 1941. Drukkerij Dekker en Co., Hoofdstraat 43, Noordwijk aan Zee. De bepalingen der ven nootschap ten aanzien van derden zijn ge wijzigd. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candldaatsexamen rechten mej. J. Gerris (Den Dungen; voor het doctoraal examen rechten: de heer D. de Baan (Den Haag); voor het doctoraal examen kunstgeschie denis: de heer R. F. van Eijck (Wassenaar); voor het candldaatsexamen theologie: mej. mr. L. S. W. van Straaten (Den Haag); en de heer W. de Jong (Rottevalle, Fr.) voor het doctoraal examen rechten: de heeren H. Rijk van Ommeren (Den Haag) en P. R. Beelaerts van Blokland (Zwolle); voor het doctoraal examen geneeskunde: de heer C. W. C. Deurman (Den Haag); voor het artsexamen le gedeelte; mej. M. L. de Best (Oegstgeest) en de heeren Th. E. Schuur (Den Haag), G. Burger (Den Haag), L. P. Walburgh Schmidt (Oegstgeest)A. K. Iwema (Den Haag), Chr. H. van Dee (Den Haag), J. W. Beek (Den Haag), W. Luyen- dljk (Den Haag) en A. Th. M. Bakker (Rijp- weterlng) bevorderd tot arts zijn: de heeren F. W. H. M. Rademaker (Rotterdam), A. v. d. Valk (Den Haag), J. P. Boomsma (Rotterdam), F. L. M. Steenwinkel (Schevenlngen)J. Ferguson (Voorschoten), J. W. H. Nota (Oegstgeest) en W. A. M. Driessen (Den Haag). INLEVERING VAN METALEN. Aanmelding deskundigen. De Burgemeester van Leiden verzoekt hun, die in aanmerking wenschen te ko men voor deskundige voor de beoordeeling van de waarde van in te leveren metalen voorwerpen, ten aanzien van welke aan spraak wordt gemaakt op een hoogere ver goeding dan de mataalwaarde, zich schrif telijk bij hem aan te melden, zulks met vermelding van de gegevens op grond waarvan zij zich tot het verrichten van be doelde schattingen bevoegd achten. Voor elk onderzoek en het daaromtrent op te makén rapport kan ten hoogste een bedrag van f 5 aan dengene, die om schat ting verzoekt, in rekening worden gebracht STEVENINCK, Burgemeester. Leiden, 4 Juli 1941. 4785 KINDERTEEKENWEDSTRIJD VROOM EN DREESMANN. Een groot succes. De door de firma Vroom en Dreesmann georganiseerde kinderteekenwedstrijd, waar over wij reeds eerder schreven, is een groot succes gebleken. Zooals wij indertijd meldden, bedroeg het aantal inzendingen 1137, waarvan 83 ln de categorie A (leeftijd beneden 7 Jaar), 736 ln de categorie B (leeftijd 7 tot en met 12 jaar) en 318 in de groep C (leeftijd tot 18 jaar). De tentoonstelling der ingezonden stuk ken heeft zich gedurende de veertien dagen, dat zij ter bezichtiging was opengesteld, eveneens in een druk bezoek mogen ver heugen. Naar schatting hebben ruim 2000 personen de expositie bezocht, waarvan 381 zich de moeite hebben gegeven op de daar voor beschikbare formulieren hun oordeel vast te leggen omtrent de naar hunne mee ning beste tien teekeningen ln elke groep. Oogenschijnlljk is dat een betrekkelijk ge ring percentage, maar wij zijn er van over tuigd, dat het aantal van hen. die vel goe den moed aan den beoordeelingswedstrijd zijn begonnen, doch dezen niet tot een einde hebben gebracht, aanmerkelijik veel grooter is en wij willen daarbij ronduit bekennen, dat de keuring van al die honderden tee keningen een zeer tijdroovend karwei en alles behalve een sinecure is geweest. In dat licht beschouwd Is het aantal van 381 alleszins bevredigend Zaterdag j.l. was de termijn tot welke men aan den beoordeelingswedstrijd kon deelnemen, verloopen en van Maandag af tot en met gisteravond halfzeven hebben vier leden van het personeel hun volledige dagtaak gevonden ln het controleeren en registreeren der ingezonden formulieren, zoodat eerst gisteravond de uitslag bekend was. Blijkbaar duurde tal van jeugdigen deelnemers het wachten te lang, getuige het zeer groote aantal telefoontjes, waarin ge vraagd werd of „de uitslag nu nog niet bekend was"! Intusschen: de schrijver dezer regelen, die met eenige andere leden deel heeft uit gemaakt van een volmaakt onpartijdige controlecommissie, kan naar waarheid ge tuigen: er is hard, zelfs héél hard gewerkt! Voor den volledigen uitslag raadplege men de adverteniekolommen elders in dit npm- mer. Daaruit zal tevens blijken, dat de di rectie van Vroom en Dreesmann niet heeft volstaan met de beschikbaarstelling der dertig door het publiek toegekende prijzen, doch dat zij daarnaast een 18-tal prijzen heeft geschonken aan jeugdige inzenders, wier werk naar het oordeel van een com missie van deskundigen, o. w. eenige teeken- leeraren, uitmuntte door originaliteit. In dit verband wezen wij er al eerder op, dat de overgroote meerderheid der inzendingen bestond uit copleën van plaatwerken, het geen uit den aard der zaak niet getuigde van originaliteit. Teneinde juist het eigen initiatief te beloonen, besloot de directie voor een aantal inzenders, die geheel en al oorspronkelijk werk hadden geleverd, eere-prijzen beschikbaar te stellen, terwijl bovendien nog een negental troostprijzen werd toegekend, o.a. in enkele gevallen, waarbij kwam vast te staan, dat de teeke- ning wel grootendeels, maar toch niet hééle- maal door het betrokken kind was vervaar digd of waar bij een gelijk stemmenaantal het lot moest beslissen, terwijl ook allen, die hun stem hebben gegeven aan de inzending, welke met den eersten prijs werd bekroond, voor een troostprijs in aanmerking komen. De tentoonstelling blijft tot en met Zater dag 12 Juli geopend. Door de goede zorgen van den chef van de afdeeling Reclame, den heer J. F. M. Polman, die deze geheele tentoonstelling en wedstrijd voorbereidde en organiseerde, zijn alle bekroonde teekeningen voorzien van een kaartje, waarop de waardeering is aange geven, zoodat alle deelnemers aan wedstrijd en beoordeeling zich ervan kunnen overtui gen in hoeverre hun uitspraak afwijkt met die van „de massa". Het zal ln de komende dagen ongetwijfeld opnieuw druk worden in de tentoonstellings zaal en dat is dan het geslaagde besluit van een aardig initiatief, dat blijkens de groote deelneming, ln breeden kring waardeering heeft gevonden. OPENBARE EEREDIENST v BIJ DE NED. HERV. GEMEENTE. Herdenking van het 2fl-Jarig bestaan. In verband met het 20-jarlg bestaan van de Commissie voor Openbare Eeredlenst bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, werd gis teravond in de consistoriekamer der Pie terskerk een aigemeene vergadering van de medewerkers(sters) gehouden, waai- dit Ju bileum op sobere wijze herdacht werd. Na dat om even 8 uur de voorzitter, de heer J. F. de H?êr, de vergadering cp de gebrui kelijke wijze geopend had en Psalm 65 vers 1 tot 9 had voorgelezen, riep hij alle aanwe zigen een hartelijk welkom toe, Inzonder heid dr. G. J. Streeder, die naar aanleiding van het 20-jarig bestaan een toespraak zou houden. In het kort gaf daarna de voor zitter een overzicht hoe de Commissie voor den Openbaren Eeredienst werd opgericht. Toen in 1918 door de tijdsomstandigheden de salarissen en loonen verhoogd werden, werden de traktementen der predikanten niet verhoogd, waardoor er nood in som mige predikantsgezinnen ontstond. Zoo kwam een oomin)lssle voor verbetering van ONDERLINGE NEDER1ANDSCHE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ SNEEK Over het op 30 Juni 1941 afgeloopen halfjaar kunnen alle schaden worden betaald. Er behoeft geen omslag te worden geheven. Van de voorschotheffingen kan een belangrijk gedeelte worden gereserveerd voor schadebetaling ln het volgend halfjaar. Voorschotheffing f. 0.60 per f. 1000.- per halfjaar voor vroon- en winkelhuizen, boerderijen. Inventarissen en Inboedels van een en ander, De reglementen zijn aan het Besluit op de materieele oorlogs schaden aangepast Hierop is de goedkeuring van den Secr. Gen. Dep. van Financiën verkregen. Vraagt lnllchtlag.il bt] d. Maatschappij ot de A.snrantl.b.zorgen. 4737 (Insez. Med.) de predikantssalarissen tot stand, met het resultaat, dat de salarissen, die slechts toen f.2400 per Jaar bedroegen, met f.800 p. j. verhoogd konden worden. In de eerste jaren was dit mogelijk, daar er ongeveer f. 6000 k f. 8000 werd bijgedragen. Intusschen was ook een voorstel Ingediend om de kerkelijke belastingen te verhoogen, zoo noodig ook het plaatsengeld, daar de Gemeente-com missie voor het onderhoud der kerken minstens f. 19.000 méér noodig had. Deze voorstellen werden door het college van notabelen afgewezen, waarna een conflict ontstond. Ook ln een gecombineerde ver gadering van de Gemeente-commissie—No tabelen en Kerkeraad werd het conflict niet opgelost en zoo kwam ln 1921 de Commissie voor den Openbaren Eeredienst tot stand. Van de oprichters zijn alleen de heeren J. F. de Heer en C. Bloot nog ln leven. Met groote dankbaarheid herdacht spr. het veie werk van den eersten voorzitter, wijlen den heer J. B. Meynen, die dag en naoht voor den Openbaren Eeredienst ge werkt heeft, In de eerste jaren bracht de gemeente vrijwillig f. 19.000 bijeen, zoodat de benoodlgde som bijeen was, waardoor ook de salarissen der organisten en kosters konden worden verhoogd. In die dagen werd ook de Kooikapel op gericht en kwam een commissie tot stand om gelden ln te zamelen voor de restau ratie der Marekerk. Ook het korps vrijwil ligers werd opgericht, en de proef in de Kooikapel voldeed zóó goed, dat het ln alle kerken werd doorgevoerd, waardoor een be langrijke som door de Gemeente-Commissie bespaard kon worden. Het 10-jarig bestaan werd in een Gemeente-avond herdacht en aan de contribuanten werd toen een boek werk aangeboden; nu is een eenvoudig sou venir aangeboden. De voorzitter hoopte, dat vele andere leden der kerk, tot Instand houding van het mooie doel, hun bijdragen zullen schenken. Daarna gaf hij het woord aan dr. G. J. Streeder, die eenikorte toespraak hield naar banleiding van Habakuk 3 vers 2: „Uw werk, o Heer, behoud dat ln het leven". Spr. wees er op, dat de Commissie voor Eeredienst met voldoening op deze 20 Jaren mag terugzien. Al zijn door de crisis, de werkloosheid en den oorlog de Inkomsten achteruit gegaan, tot heden heeft de Heere ook dit werk ln stand gehouden. Met de woorden „de liefelijkheid des Heeren onzes Gods zij over ons en bevestig Gij het werk onzer handen over ons! Ja het werk onzer handen bevestig dat", besloot dr. Streeder zijn toespraak. Daarna deed de penningmeester, de heer Donkers, verslag over 1940. Ontvangen werd f. 5339,09V:; aan den kerkelijken ontvanger werd f. 5075 afgedra gen en voor de verbetering van predikants traktementen f. 689. Nadat de medewerkers uit de negen wij ken verslag hadden uitgebracht, sloot ds. Streeder op verzoek van den voorzitter de vergadering met gebed. Voor het examen bouwkundig opzich ter slaagde te Rotterdam de heer J. G. Im- pelmans alhier. In den afgeloopen nacht was de Engel sche luchtmacht hier tamelijk actief. Op verschillende plaatsen van ons land wer den brisant- en brandbommen neergewor pen. Meerendeels vielen deze in het water of op het vrije veld en deden derhalve geen schade van eenige beteekenls. Ten deele werd echter ook meer of minder ernstige schade teweeggebracht. Zoo werd In een stad ln het Westen des lands door een tweetal brandbommen een garagebe drijf in brand gezet en sterk beschadigd. De brand werd betrekkelijk spoedig ge- bluscht. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. In een dorp, eveneens in het Westen des lands werd door brisant bommen de kerk zwaar beschadigd, zoo ook een drietal woonhuizen ln de nabijheid. Van de bewoners dezer huizen werden er vier gekwetst. Voorts kreeg hier een 20-tal andere woonhuizen glasschade. Verder werd een dorp in het Oosten des lands zwaar door een aanval geteisterd. Daar werden drie boerderijen, het ziekenhuis en verschillende arbeiderswoningen getroffen en in brand gezet. Een dezer boerderijen brandde geheel af. De overige branden werden spoedig bedwongen. Persoonl'jke ongelukken waren hier niet te betreuren. Dan nog zijn hier en daar in het land bo'cr- dcrljen of woonhuizen geraakt en bescha digd. In een dezer gevallen werden van de bewoners een man en een vrouw zwaar gewond. INTREKKING VAN BEPERKINGEN. De persdienst van het NW meldt: ZooaJs reeds ls medegedeeld, aal binnen kort een reorganisatie in de werkverruiming in werking treden, waarbij de loon- en an dere arbeidsvoorwaarden gebracht zullen worden in overeenstemming met die in het vrije bedrijf. Daarmee zal een einde ge maakt worden aan de tot nu toe geldende regeling, waarbij de werkverruiming geba seerd was op de rijkssteunregeling. Toen enkele maanden geleden twee vraag stukken zleh naar voren drongen, ni. op welke wijze over te gaan tot een sterkere werkloosheidsbestrijding en een intensiever grondontglnnlng in verband met de voedsel voorziening, werd de aandacht weer ge vestigd op de mogelijkheden van het plan- Westhoff. Op grond hiervan werden bespre kingen geopend tusschen de ambtelijke autoriteiten en het NW. In afwachting van het tot standkomen van een algeheele reorganisatie van de werk verruiming is reeds eenige weken geleden een tweetal bepalingen, betrekking hebben de op toelating tot de werkverschaffing, in getrokken. Ais voorwaarde voor tewerkstel ling gold, ln de eerste plaats, dat uit een gezin maar een lid, bij voorkeur de kost winner, mocht worden geplaatst. Deze bepaling is thans vervallen. Boven dien is de z.g. wachtregeling ingetrokken. Hierbij werd bepaald, dat, wanneer een ar beider acht weken in werkverschaffing had gewerkt, hij vijf weken moest wachten al vorens opnieuw in aanmerking te kunnen komen. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, heeft thans een circulaire tot de gemeentebestu ren gericht, waarin de verruiming van de toelating tot de werkverruiming nader wordt omschreven. In beginsel kan voortaan iedere werklooze mannelijke Nederlander boven de 18 Jaar, doch Jonger dan 66 Jaar, worden geplaatst. Een aantal uitzonderings gevallen wordt genoemd, o.a. voor hen, die werk hebben geweigerd of zonder geldige reden uit Duitschland zijn teruggekeerd. Wel zal rekening gehouden moeten worden met een bepaalde volgorde van tewerkstel ling en zullen bijv. gesteunden en kastrek- kers den voorrang hebben. Het Intrekken van deze beperkende be palingen tot toelating tot de werkverrui ming moet gezien worden als een eerste schrede op den weg naar een algeheele re organisatie van de werkverruiming, zooals het NVV zich die voorstelt en waarbij zij geheel gehaald zal worden uit de steunsfeer, waarin zij tot nu toe zweefde. TWEE JONGENS GEDOOD. Gisteravond heeft te Uithuizermeeden (Gr.) het onbevoegd demonteeren van een mijn twee slachtoffers geëlscht. Twee jongens, de 20-jarige H. Klein en de 18-jarige E. Bonnema, belden uit Uit huizermeeden, troffen achter de boerderij van den heer Schut een mijn aan, welke zij trachtten te demonteeren. Hierbij sprong de mijn uit elkaar met het noodlottig ge volg, dat de jongens op slag gedood werden. DRUK OP IRAN. De „Messagero" bericht uit Teheran, dat Engeland en de Sovjet Unie van Iran het recht van doortocht van troepen door Ira- neesch gebied geëlscht hebben. De Sovjets hebben dezen eisch gegrond op het Sov- Jet-Iraneesch verdrag van 1922. Teheran echter verklaart, dat Iran, vastbesloten is zijn absolute neutraliteit te handhaven (UJ.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2