De krant voor de Jeugd Si w W 1EIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 4 Juli 1941 •i'i'i'i'i tttt CORRESPONDENTIE Een verjaarscadeau voor Lodi! Oplossingen Goede oplossingen Onze Prijsraadsels Prijsraadsel Prijsraadsels Beste raadselnichtjes en -neefjes, Leest dit allen! De meesten hadden natuurlijk al geraden, wat jullie deze keer te v/achten stond. Het is nogal niet naar, hè! Nu zal dan ook niemand willen ontbreken. Al is het warm, of heel mooi weer, toch maakt ieder een uurtje vrij, en zoekt een schaduwrijk plekje op, om eens vlug een heel stel goede oplossingen uit de mouw te schudden. Er worden weer acht boeken be schikbaar gesteld en wel: Vier boeken onder alle getrouwen twee boeken onder alle groteren twee boeken onder alle kleineren. Er is dus weer voor alle inzenders en inzend sters een kans en voor de getrouwen een dubbele Vóór jullie aan het oplossen gaan moeten Jullie eerst goed lezen, wat boven de raadsels staat, en wat hieronder volgt: 1. Ieder lost het prijsraadsel voor allen op. Daarbij de groteren nog vier, de kleineren twee van de andere raadsels. Van de groteren ontvang ik dus in het geheel minstens vijf raadsels (het prijsraadsel voor allen en nog vier andere), van de kleineren minstens drie raadsels (het prijsraadsel voor allen en nog twee andere). Je mag natuurlijk ook alle raadsels oplossen, maar dat is niet nood zakelijk. 2. Naam, leeftijd en adres onder de raadsels, (alleen op de enveloppe is niet voldoende). 3. Op tijd inzenden: liefst vóór Maandagmor gen 9 uur, uiterlijk tot Woensdagmorgen 9 uur, naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar mijn adres: Wasstraat 38. Denkt er aan. dat bedoeld worden de eerste Maandag en Woensdag, die volgen op de verschijning van de Kinderkrant. 4. Duidelijk schrijven, 5 Elk kind zelf oplossingen schrijven: met prijsraadsels schrijft ieder voor zich. Kin deren uit één gezin, denkt er aan. In éen enveloppe mag wél. 6. Niet alleen de eindoplossing schrijven, maar ook de woorden, die je er voor moest vinden. Jullie zien. dat een dag langer is gegeven voor de inzending. Ik heb dit gedaan met het oog op de vele fiets- of wandelplannen op Zaterdag en Zondag met dit mooie weer; dan heeft ieder toch nog de gelegenheid, rustig de prijsraadsels op te lossen. Ik verwacht dan ook, dat ieder present zal zijn. Lees ook nh het oplossen en inschrijven het bovenstaande nog goed over, en kijk dan na, of er niets vergeten is. Jullie weten, dat alles in orde moet zijn, wil je in aanmerking komen voor een prijs. Kinderen van 11 jaar behoren bij de gToteren. Liefst geen, of slechts korte briefjes deze keer; de prijsraadsels zijn nu hoofdzaak. Dus nu aan het werk; ieder kan de raadsels oplossen Rie Brandt Het was met recht weer een feestavond voor je. Het Is voor Elite goed nu veel buiten te zijn, ze is nog klein, en kan haar schooltje nog wel een tijdje missen. Tineke Brandt Als ik op het goede ogenblik naar buiten gekeken had, had ik je dus ook nog in levenden lijve kunnen zien. Misschien gebeurt dat nog eens! Ria de Nie Feliciteer je Moeder nog van mij. Het is een prèt-leventje voor jullie de laat ste weken. x Nini de Nie Dat waren twee heerlijke feest- dagen verleden week. Natuurlijk waren die te gauw om naar je zin. Annetje en Nelly de Ligny Een pluimpje voor jullie acht oplossingen. Nu net zo bij de prijsraadsels! Geef Bobbie ook van my een standje, en zeg, dat hij zuiniger moet zijn met boekjes en kousen! Hij „dolt" wel eens al te h3Ali en Koos Stikkelorum Ieder geniet van dit mooie weer na die lange koude tijd. Laat het nu maar eens wat warm zijn. Groet Jan haL«ny Moraal Dat belooft een fijne vacantie te worden Lientje Vis Zijn alle konijntjes van de tweeling en van jou nog in hun hokjes? Zwem men is met dit warme weer het fijnste, wat je doen kunt. Jij verstaat de zwemkunst zeker al goed! Ik zal onthouden wat je vraagt. Willie v Kampenhout Ga je maar een flink oefenen in het schrijven met je brieven aan mij. Stuur vooral op tijd in. Jannie v. Kampenhout Dit is een laat antwoordje voor je geworden. Lees goed ovei het inzenden. Dit jaar brengt een grote ver andering voor jou. Maar je gaat dan op de avondschool geheel aan je lievelingswerk. Zie °°RiSldvraKampenhout Ik heb het monu ment ook gezien. Je hebt van de Zondagsschool een gezellig avondje gehad. Nu op tijd presem ^Anfcoon v. Gijzen Jullie hadden een fijn plannetje verzonnen voor de 5de Daarvan hebben jullie geen spijt gehad. Jullie Meester was zeker blij verrast, en .hij heeft iullie dan ook flink verwend! Drietal v. d. Pluym Het spijt me voor jullie dat je briefje niet meer beantwoord kon worden in het vorige nummer, maar er is mets aan te doen. Ik hoop, dat Koos nu ojj.bfjjj is en alles weer gewoon kan gaan. Vooral deze k<Corrie en Dik v. Weizen Ik begrijp best. dat jullie naar buiten verlangen met zulk mooi warm weer, maar ben toch blij, dat het briefje 1ÜjUf enteFrïdedy Susan - Nu aan het op lossen al is het mooi weer! Wat écht, om-zelf mee té hooien. Een prettig werkje, al was het W Nettle Boerendonk - Je hebt volgende keer weer veel nieuws: over je rapport en de wed strijden. Je doet nu niets liever dan zwenunen. Rudolf David Bedankt voor je raadseltje, Jii bent thuis In de aardrijkskunde! Aukie v d Walle Al zijn er prijsraadsels, JU mag er'toch een briefje b« doen om ran die heerlijke dag te vertellen. Want daar ben ,ie Mja^kdnwal™ - zal goed rondküken bU de tekeningen b« V. en D. IkbegUp. dat je er over ln prettige spanning zit. Daarna voor Vehlr^af- Bedankt voor je raadseltjes en alvast hartelUk geluk gewenst.met je'eestdag Loes v Veggel Deze weken staan in het teken van de zwemmer ij. Je zorgt wel, dat je eoed voor de dag komt in de wedstrijden! Kor a Key Lc kom jou dubbel feliciteren: met je verjaardag en met het behalen van Je diploma Pronkt het al aan de muur op je je Ingezonden "zÖ Schipper - Feliciteer de belde jarigen nog van mij- Zo hebben Jullie weer twee pret- tige dagen 'achter de rug, We genieten allen van zon en zomer. Joke de Vos Al hebben we de langste dag gehad, we willen voorlopig nog niet aan de winter denken. Heb je je goed door de 25 repetities heengewerkt? Het is geen kleinig heid! Is Rie weer helemaal op dreef? Ju.l,e hebben juffrouw L. op haar feestdag goed ge toond, hoe zeer jullie op haar gesteld zijn! Marietje Lagerwij Ja, met die warme dagen zocht ieder bij zijn huis de schaduw plekjes op. Verder is het dan het lekkerst in het water. Je bent flink voor mij aan het werk geweest; bedankt voor je raadsels. Anneke Mokkenstorm Ha, wat een ver rassing! Heel hartelijk bedankt voor het mooie kiekje En bedank je Tante A. ook. want door haar kan ik jou nu zien! Verder mooi weer en heel prettige weken in K.; ik ben blij. toch van jullie te horen. Lientje Mokkenstorm Wil je nu nog een versje van mij hebben? Dit was voor je album bestemd. Wil je zo heel graag, dat ik het er zelf in schrijf? Nu aan het oplossen van de Prijsraadsels in K. Truusje v. Weizen Nog hartelijk gelukge wenst met Je verjaardag. Ik ben benieuwd of je wensen vervuld zijn. Dan wordt het een fijne vacantie van fietsen, zwemmen, lezen! Pim v. Weizen Je hebt aan je kraai een echt vriendje. De visjes hebben het dus ook best naar hun zin. Nu zal je kraai wel gauw gaan vliegen. Nellie de Wilde Je hebt een heel raadsel - kingetje om je heen op school. Breng mijn groetjes maar over aan de oud-raadselnichtjes. Laura de Wilde Jij bent natuurlijk ook hartelijk welkom. Anny Feynenbuik Jammer van je vorige brief. Pas er nu beter op! Vooral, nu we juist prijsraadsels hebben. Gerda Teljeur Je bent een poosje zoet met de prijsraadsels! Zal je vestje nu gauw af zijn? Ansje Bruné Binnenkort verwacht ik goed nieuws van je rapport en overgang. Na de prijs raadsels mag je om een versje vragen. Jannie v. 't Zelfde. Nu zul Je niet meer te laat zijn en vooral niet bij de prijsraadsels! Wees maar zuinig met je mooie postpapier! Annie v. d. Vos Wat zijn het twee heer lijke avondjes voor je geweest! Je hebt mij er fijn over verteld, hoor. Je hebt met recht dubbel genoten Wim Rienstra Ik heb gelezen over de Sportdag. Heb jij ook aan een nummer mee gedaan? Paul Rienstra Jullie school kwam goed voor de dag. Maar het was een warm werkje op die dag. De konijntjes groeien zeker flink? En lopen jullie om het hardst om voor het voer te zorgen? At-ze v. d. Kooi Nu kan ik je keurig op tijd feliciteren met je verjaardag, en je een heel prettige dag toewensen. Zo zijn er veel prettige dagen in deze weken. Je ziet. hoe hard je konijntjes groeien. Bea v. d. Kooi Ik geloof, dat jij nu wel versjes genoeg hebt. Verder kun je de versjes, die ik aan andere raadselnichtjes schrijf, ook not? uit de krant overnemen. Nelly v. Duyvenbode Jullie kunnen ge nieten met dit mooie weer! Nelly Varkevisser Je maakt mil heus een beet.je jaloers, als ik lees van dat heerlijke baden elke dag! Jullie hebben een leventje nu! Bé v. Leeuwen Nu zal ik me ook proberen te wennen aan je nieuwe naam Jullie zochten verleden week hét beste plaatsje uit met de warmte Peter Westerbeek Ik hoop, dat je een goede tijding voor me hebt volgende keer. Nu krijg je voorloopig een makkelijk leventje. Rie en Bep v. d. Laan - Jullie hadden heer lijke Pinksterdagen. En Oma's kunnen zo heerlijk verwennen! Nu moeten Jullie twee weken in spanning zitten. Pim Metselaar Ik denk, dat je met al die zomerdagen al flink bruin gebrand bent. Die medaille heeft natuurlijk een ereplaatsje. Heb je de ooievaars gezien? Nellie Dorrepaal Jullie zochten een goed plekjz op met de warmte. Rudi Arkeveld Nu ben je goed op tijd. Je maakt vorderingen met het zwemmen. Maartje Schaart Wat een leventje hebben Jullie nu! Jullie zullen er wel als nikkertjes uit gaan zien van al dat baden en spelen in de zon. Johanna v. d. Zwan Hartelijk gelukgewenst met je verjaardag. Daar moet je mij over ver tellen, hoor! Ans Voorma Voel je je nu al goed thuis in het water? Het is nu je weertje om te leren zwemmen! Een lekkere koele bezigheid. Zo'n bondsavondje bevalt je wel. Is het Katwijks uitstapje doorgegaan? Corry de Roon Hertoge Nu beter op Je krantje passen, vooral met de prijsraadsels. De verkoudheid is keker al lang gevlogen? Laura en Rietje Chaudron Laura is har telijk welkom. Gezellig, om samen op te lossen en in te sturen. En extra fijn met prijsraadsels! Jullie zijn allebei dol op het kleine broertje. Piet Brussee Dat zeebad friste je heerlijk op verleden Woensdag. Ik denk, dat jullie daar veel te vinden zijn met dit warme weer. Elly Punt Geen wonder, dat jij naar de vacantie verlangt; je hebt al een heerlijk uitje in het vooruitzicht. Bedankt voor je raadseltje. Anny Bekooy Ja, de zwembaden zijn nu overvol. Jullie hebben geen rust in je school. Ik hoop, dat je weer een lekker tochtje hebt ge had Zondag. Niek en Marti Bakker Goed geraden! En nu weer aan het raden. Ik begrijp, dat je nu je eigen weg haast niet meer herkent. Die ram melaar vertelt me wel .hoe dol jullie zijn op je kleine zusje. Riek de Vos Jij had moeite om te wennen aan de nieuwe regeling. Nu present zijn! Je hebt drie snoezige konijntjes. Lydia Botermans Gefeliciteerd met je dub bele prijs; wat een geluksvogel was jij! Toen heeft de hele familie natuurlijk gesmuld! Je broertje groeit goed. Coba Verlind Aan jou een woordje terug als „vertegenwoordigster" van de drie. Blijf je je werk prettig vinden? .Heeft Wim veel vis gevangen? Groeten voor allen. Piëta Burger Wat makkelijk, het zwem bad haast vlak naast de deur te hebben! Je broertje kan nu goed opknappen. Heeft je nichtje geen zin meer? Olga Derksen Ook bij jou lees ik weer van zwemmen. Jullie weten wel, waar het lek ker is. Gezellig, dat Marietje en jij bij elkaar blijven. Han Visser Is de poes niet teruggekomen? Niet aardig van hem. Nu ben je zeker weer hersteld eh kun je vol moed aan de prijs raadsels beginnen. Jannie v. Kampenhout Nu nog een stukje voor jou. Ik geloof, dat ik jou hartelijk kan feliciteeren met je feestdag. Het is nu zwem- weertje. Paul Mizée Hartelijk gelukgewenst met de grote feestdag. Jarig zijn en prijsraadsels allemaal heerlijkheden tegelijk! Jannie Hartmann Gelukkig kan je briefje nog net mee. Zorg. dat je op tijd bent met de prijsraadsels. De raadsels gaan altijd door el kaar; makkelijk en moeilijk. Voor elck wat wils! Fini de Lange Nu breekt er een prettige tijd aan: prijsraadsels, vacantie en Moeders ver jaardag. Geniet maar volop van dit alles, en feliciteer Moeder ook van mij. als het zover is. Bep Crama Hartelijk gelukgewenst met je verjaardag. Dat is natuurlijk weer een heerlijke dag geweest. Nu ben ik aan het eind en wacht ik al vol verlangen op een dikke stapel brieven met op lossingen van de prijsraadséls. Nu moeten jullie twee "weken in spapniiing zitten. Ik hoop, dat jullie dat uithouden! Tot volgende keer. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadsel- tante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. Kees tobde er lang over, maarbet kwam fijn in orde. Je moet slagen, want je kunt het. „Psst!" hoorde Kees achter zich fluis teren en toen nog eens: „Psst, zeg!" Kees keek om, met een frons tussen de wenk brauwen. Eingelijk hield hij helemaal niet van ge sprekken onder de les en hij deed er dan ook nooit aan mee. Niet, omdat hij zo'n vreselijke brave Hendrik was, hoor! Nee, maar hij moest nu eenmaal hard en héél hard werken, want hij had Vader beloofd, dat hij zijn uiterste best zou doen om dit jaar flink royaal over te gaan, niet zo „nét met zijn hakken over de sloot" als het vorig jaar! Kees herinnerde zich nog elk woord van datg esprek met Vader. HIJ had bij Vader's bureau gestaan en Vader had opgekeken van zijn werk en ge zegd „Luister eens, Kees. Ik geloof, dat jij het de laatste tijd wel gelooft hè, met wer ken! Ik heb de indruk, dat je slecht je best doet, kereltje. Dat Kerstrapport was droevig en als het zo doorgaat, dan Kijk, jongen, je bent nu tien jaar en Ik kan weieens ernstig met je spreken. En dan moet ik Je dit zeggen: het spijt me, Kees! In de eerste plaats voor jou want Ik zou je niet graag zien opgroeien tot een lan terfanter en een pretmaker die zijn werk verzuimt en er de kantjes afloopt! En dan in de tweede plaats om ons hele gezin. We zijn met velen en de tijd Is erg moeilijk en ik kan het heus niet bekostigen als jij zou blijven zitten op de lagere school al! Wat zou dat later op de HB S. moeten worden? Nee Kees, je moet slagen, dit jaar, wantje kunt het, als je wilt." Dit en nog veel meer had Vader gezegd en ten slotte had hij Kees de hand toege stoken en die krachtig gedrukt, met de woorden: „Wees een man en doe je best!" En sinds die dag was Kees gaan spur ten, nou alsjeblieft! En het ging hoor, het ging prima! Zie je. d°arom fronste hl}, toén Lodi de b'onie vi olijke Lodi, die net zooveel vrienden had als hij wilde, hem onder de les aanriep. Maar Lodi zag Kees" afwijzend gebaar en haalde de schouders op, of hij zeggen wou: ..Nou ja, dan straks maar!" Sinds een paar maanden waren ze dikke vrienden: Lodi met zijn branie en grap pige invallen, die alles kon, alles had, alles mocht en de ernstige, hard ploeterende Kees. Eigenlijk kon Lodi het zich niet begrij pen, dat iemand zó hard moest vossen! Het Frans, de taal en de sommen waalden hem zomaar aan, hoor! Maar hij bewonderde Kees om zijn ijver en al heel vaak had hij hem met een moei lijke thema of som geholpen! Na schooltijd stonden ze allemaal in een kringetje om Lodi heen, toen Kees erbij kwam. Lodi vertelde honderd uit over Woensdagmiddag, als hij zijn verjaars- partlj had. Dat zou fijn worden! Hij woonde ln een groot, mooi huis een eind buiten de stad. Er was een pracht van een tuin bij en voor het huls liep een vaart, waar ze heerlijk konden kanoën! Ja. die kano van Lodi. dat was het top punt van jongenspret! En nu vertelde hij, dat hij er voor deze extra gelegenheid nog eentje bij kreeg. In elke kano konden drie jongens. Nou, dan konden er minstens zes op visite komen. Als het mooi weer was, gingen ze een héél eind: Het zou enig worden En toen hij dat allemaal gezegd had, be gon Lodi bedachtzaam te kiezen, terwijl de jongens popelden. „Jij mag komen, en jij, enjij ook, Frits. En wil jij ook komen, Gerrit? Ziezo, nu heb ik er vijf, want natuurlijk komt Kees, hè Kees? En meer dan zes kan Moe der niet hebben om de bonnetjes! Kees' hart sprong op van vreugde! Hij knikte blij en nam zich voor nu alvast vooruit te werken om Woensdagmiddag helemaal klaar te zijn. Zo'n hele middag met de kano uit, dat zou me eventjes een pretje zijn! Maar 's avonds, toen Kees alleen op zijn kamertje zat, dacht hij er een beetje ver der over door. Ja, het was wel fijn, dat hij ook gevraagd was! En wat enig van Lodi om te zeggen: Kees komt natuurlijk! Echt, of hij. Kees, zijn béste vriend was! Maar.... nu kwam het moeilijke: wat moest hij Lodi geven? Nu merkte Kees weer eens dat hij eigenlijk op een tè dure school was. Voor de andere jongens was dit geen probleem: die brachten grote do zen lekkers mee, een boek, een zaklamp of zoiets moois! Maar hij.... zuchtend ram melde Kees met z'n spaarpot maar o, wat klonk dat geluid schraaltjes! Een tijdlang zat Kees te peinzen en toen toen schoot er een gedachte door hem heen die hem het bloed naar de wangen joeg. Als hij eensKees verwierp die gedachte, maar zij kwam hardnekkig terug: Hij zou zijn prachtig mondorgel, dat hl] der raadsels uit het vorige nummer. 1. Nieuws, blad; nieuwsblad, 2. 1. Kruidenier; 2. mijnwerker; 3. postboden; 4. chauffeur; 5. machinist. 3. Dramaturg; geduld, geiser, gamma, geheim, Gerda, (Gretha), gewest, getreu, gevaar, ge drag. 4. Koevorden; k, mol, Brest, klavier, Koevordon, courant, paden, iep, n. 5. Delft, elft, elf. 6. Vijf Herenlanden;' ren, neef, hij, val, den, ree, vyf. 7. Peper, peer. 8. Wie het laatst lacht, lacht het best. der raadsels ontvangen van: Corrie van Weizen, Dik van Weizen, Jopie Susan, Freddy Susan, Nettie Boerendonk, Ru- dolf David, Aukje v. d, Walle, Jan v. d. Walle, Nellie Trap, Loes v. Veggel, Kora Key, Koos Fla- man, Anny Schipper, Adri Schipper, Joke de Vos, Elsje Boterenbrood, Ineke Boterenbrood, Hansje Boterenbrood, Marietje Lagerwij, Annetje Mok kenstorm, Linetje Mokkenstorm, Truusje van Weizen, Pim van Weizen, Laura de Wüde, Nellie de Wilde, Anny Feynenbuik, Mientje Uitdenboo- gaard, Gerda Teljeur, Rie Brandt, Tineke Brandt Rie de Nie, Nini de Nie, Annetje de Ligny, Nelly de Ligny, Ansje Bruné, Ali Stikkelorum, Koos Stikkelorum, Leny Moraal, Jannie van 't Zelfde, Annie v. d. Vos, Wim Rienstra, Paul Rienstra, Atze v. d. Kooi, Bea v. d. Kooi, Nelly v. Duyven bode, Nelly Varkevisser, Bé v. Leeuwen, Mientje de Water, Peter Westerbeek,' Rie v. d. Laan, Bep v. d. Laan, Nellie Dorrepaal, Pim Metselaar, Rudi Arkeveld, Nico Optendrees, Dickie Opten- drees, Marijtje v. Rijn, Maartje Schaart, Johanna v. d. Zwan, Maartje Stavleu, Ans Voorma, Laura Chaudron, Rietje Chaudron, Rietje Bleuzé, Ansje Eichhorn, Piet Brussee, Elly Punt, Anny Bekooy, Niek Bakker, Riek de Vos, Lydia Boter mans, Coba Verlind, Elsje Verlind, Wim Verlind, Piëta Burger, Olga Derksen, Han Visser, Jannie van Kampenhout, Paul Mlzée, Jannie Hartmann, Tini de Lange, Marti Bakker. Vorige keer te laat ontvangen van: Lientje Vis, Willie v. Kampenhout, Jannie van Kampen hout, Riek v. Kampenhout, Antoon v. Gijzen, Jannie v. d. Pluym, Koos v. d. Pluym, Nico van der Pluym. 1. Naam, leeftijd en adres onder de oplossingen. 2. Tijdig insturen, liefst vóór Maandagmorgen 9 uur, uiterlijk tot Woensdagmorgen 9 uur. 3. Leest allen begin correspondentie! Prijsraadsel voor allen! voor allen. Je ziet deze mooie figuur. Nu moeten de volgende letters aaaaaacdeeegh iilllnooooooorrrrsstuuz (samen 36 stuks) in de witte hokjes worden ingevuld, zodat woorden met de volgende betekenis ont staan: In de grote buitencirkel van: 1 tot 2. een metaal 2 tot 3: beest 3 tot groot mens 4 tot 5: einde 5 tot 6: wat wij spreken 6 tot 1: ademhalingsorgaan. En op de stralen (dat zijn de vakjes van de buitencirkel naar binnen) 1 tot T: heeftde vis 2 tot T: verlangen naar drinken 3 tot T: roosvormig figuur 4 tot T: brede greppel 5 tot T: iets heel lekkers 6 tot T: tegenstelling duisternis. Jullie ziet. dat deze laatste 6 woorden alle woord helpt je weer het volgende te vinden, eindigen op de T in het middelpunt. Het ene zoals je zult merken. van oom Piet gekregen had, keurig op poetsen en het meebrengen voor Lodi! Ja, dat mondorgel, daar was nog een hele geschiedeenis aan verbonden. Oom Piet, die zeeman was, had het altijd op zijn verre reizen bij zich gedragen, het blonk of het echt zilver was en als Kees er op speelde geen wijsjes, maar „zo maar zowat losse muziek" dan klonk het, dacht hij, als het lied van de zee zelf, zo geheimzinnig? Ofals de oude wijs jes van allerlei vreemde volken, die oom Piet gezien had. Kees was blij ,ja hij was nog nooit zó blij geweest! Aan Moeder vroeg hij een zacht lapje en daarmee wreef en poetste hij het mondorgel op, dat het nog veel mooier blonk! Moeder schudde wel even het hoofd toen ze van Kees' plan hoorde, maar vond het toch goed, gelukkig. En 'smiddags waren er twee blij: Lodi juichte en jubelde over het mondorgel, zoals hij dat alleen konHij liep er de hele tijd op te spelen, liet het direct aan zijn ouders zien en zei: „Moeder, Vader, dit heb ik van Kees, mijn allerbeste vriend!" Jullie begrijpt, dat het een reuzefijne ver jaarspartij werd! R. DE RUYTERv d. FEER. voor Groteren (1116 jaar) en voor Kleineren (7—11 Jaar), om uit te kiezen; de Groteren minstens 4 oplossingen, de Kleineren minstens twee oplossingen. In nevenstaande figuur moeten woorden van de volgende beteekenis worden ingeVuldt 1. klinker. |||4 2. muzieknoot, 3. gymnastiektoestel. 4. lust in eten, 5. eiland in de Middellandsche Zee. 6. mooie vloerbedekking. 7. soort vuurwerk; ook: voorwerp, om de bal terug te slaan. 8. soort verpakking. 9. voertuig. 10. deel van een schip. 11. klinker. De woorden 1 tot 6 worden gevormd door telkens één letter toe te voegen, de woorden 7 tot 11 door telkens één letter weg te laten. De volgorde van de letters mag in een volgend woord wel veranderd worden n. Verborgen edelstenen. 1. Zich van haar waardigheid bewust, wan delde de schone Rosa fier aan de arm van haar bruidegom. 2. „Neen. Lydia, mantels, zoals Jij bedoelt, zijn alleen op punten te krijgen", zei haar Moeder 3. Door een onverwachte beweging, was Pedro bijna in het water gevallen. 4. Kar na kar bonkelde en hobbelde over de straatweg, die met ongelijke keien was geplaveid. 5.' Het was een leuk, maar vermoeiend uurtje voor Opa; relaas na relaas kreeg hij te ho ren uit de drukke kindermondjes. m. Uit de lettergrepen: a - bor - dee - i - lm - ja - ke - ker - lui - lei - na - nant - ne - nus b - pon - ra - ra - ri - sa - te - tel - to - u - urn moeten 9 woorden samengesteld worden van de volgende betekenis: 1. kledingstuk van een vrouw. 2. planeet. 3. eiland ln Oost-Indië. 4. bijenhouder. 5. officier. 6. bloem. 7. kinderspeelgoed, dat veel lawaai maakt. 8. denkbeeld, gedachte. 9. herstellingsoord. De eerste letters van deze woorden, van boven naar beneden gelezen, noemen den hoofdper soon van een feest, de derde letters een soort papegaaien. IV. De naam van een groot reptiel (kruipend dier) bestaat uit 11 letters. 1, 5, 3, 4, 2, 8 noemen een soort vet. 2, 11, 5, 8 een stekelig dier. 3, 3, 1 een deel van een etmaal. 4, 9, 10, 11, 2, 1 een toonkunstenaar. 5, 4, 9, 3 kleinzoon van Abraham. 6, 9, 11, 2, 8 een deel van vinger of teen. 7, 2, 6, 5, 11, 9, 8 grote rivier in Afrika. 8, 9, 10, 11 niet kort. 9, 8, 8, 5, 6 iedereen. 10, 2, 2, 1, 7. 8, 9. 11 regen. 11, 1, 9. 9, 6 koren. V. Een woord van 8 letters noemt een delfstof. De eerste 3 letters betekenen schraal of nietig, de 4 en 5é letter vormen een bijwoord, de laatste 3 letters een vis. VI. Wie helpt den metselaar uit de nood?. iet w 1 t, ish etgr| eerd pte n etkl| Deze tien tegels, die een Oud-Nederlands spreekwoord vormen, had de metselaar per ongeluk door elkaar gegooid. Toen hij ze nu boven de schouw in de keuken metselen zo\± was hij de juiste volgorde vergeten. Wie heljp hem? 2-3

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 10