De ingesloten Sovjet-legers bij Bialystock vernietigd DONDERDAG 3 JULI 1941 No. 24928 160.000 gevangenen en een enorme buit Verduisteren: 82sie Jaargang Duitsch weermachtsbericht De Duitsche aanval vangt thans op het oude gebied der Sovjets aan Weer 220 Sovjet pantserwagens vernietigd of buitgemaakt Bijzonderheden Syrië Diplo over Amerikaansdie steunpunten in Siberië De vervanging van Wavell 22.05 uur 5.23 uur Een verklaring van Eden EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J.W.Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regeL Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bU vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindaplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) In een extra-bericht deelde het D.N.B. mede: Meer en meer valt te overzien, dat de vernietigingsslag ten Oosten van Bialy- stok een beslissing van historische beteekenis heeft gebracht. Eenongeloofelijke chaos heeft de Sovjet-legers overstelpt, die hier als wig waren opgesteld om Duitsch - land in den rng aan te vallen en de brandfakkel van het bolsjewisme naar Europa te brengen. Er kunnen nog weken verloopen alvorens achter het front van onze stoutmoe dig naar het Oosten oprukkende aanvalsformaties het onmetelijke aantal gevange nen en de ontzaglijke hoeveelheid oorlogstuig en andersoortige buit bijeengegaard en tot.in onderdeelen geregistreerd is. De afmetingen van de zoowel hier als in de overige sectoren geleverde slagen blijkt uit het feit, dat over den strijd van 22 Juni tot 1 Juli reeds thans 5774 ge pantserde strijdwagens, 2330 stukken gewoon en luchtdoelgeschut, vier pantsertrei- nen en niet te tellen hoeveelheden mitraieurs en geweren als buitgemaakt of ver nietigd zijn gemeld. Het Sovjet-luchtwapen heeft in dezelfde periode 4725 vliegtuigen verloren, waarvan 1392 in luchtgevechten, 112 door luchtdoelartillerie en 3221 die op den grond vernietigd werden. De tot dusver getelde aantallen gevangenen beloopen meer dan 160.000. Bij de hardnekkigheid der Sovjet-verdediging en de verbitterde uitvalspogingen overtref fen de bloedige verliezen van den vijand het aantal gevangenen met een veelvoud. De eigen verliezen zijn over het geheel verblijdend gering. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede: In het Oosten vorderen de operaties togen de Sovjet-weermacht voortdu rend. Ten Zuiden van de Pripet-moe- rassen bij Zlocxow is het tot een slag tusschen gepantserde strijdkrachten gekomen, waarbij 100 Sovjet-pantser wagens werden vernietigd. In de streek van Doebno geraakten gepantserde Sovjetstrijdkrachten tusschen onze aehterwaartsche divisies, die als reser ve volgden, en werden na een strijd van twee dagen vernietigd. Daarbij vielen 120 gepantserde gevechtswagens in onze handen. Een groot deel van de Sovjetlegers, die ten Oosten van Bialystok waren Ingesloten, is in den loop van giste ren vernietigd. Van den onafzienbaren buit zijn tot dusverTe ongeveer 100.000. gevangenen, 400 gepantserde gevechts wagens en 300 stukken geschut ge teld. Zooals reeds in een speciaal bericht bekend is gemaakt, is Riga in onze handen. Ook Windau is gisteren bezet. In vereeniging met den Finschen bond genoot zijn gisteren afdeelingen van onze weermacht i n midden- en N. Finland overgegaan tot den aanval op de Sovjet-grenzen. De Duitsche luchtmacht heeft ook gis teren de operaties van het landleger ge steund door voortdurende aanvallen op vijandelijke troepenconcentraties, pant- serafdeelingen en batterijen. De vijande lijke troepen, die ten Oosten van Lem- berg, bij Minsk en naar Estland terug trekken, leden door luchtaanvallen zware verliezen. In den rug van den vijand zijn verkeerswegen en een gepantserde trein vernield. Ook in den strijd tegen de reeds groote- lijks verzwakte bolsjewistische luchtstrijd krachten zijn nieuwe successen behaald. Afdeelingen van de Hongaarsche weer macht hebben zich in een opmarsch van de passen der Karpaten naar Galicië systematisch bij den Duitschen aanval aangesloten. In den strijd tegen Engeland hebben duikbooten in het Noorden van den At- lantischen Oceaan en ten Westen van Afrika zeven vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 40.200 ton tot zinken gebracht. Een ander stoom schip werd in een artilleriegevecht be schadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in de wateren om Engeland en op den At- lantischen Oceaan drie koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 11.500 ton vernietigd en een groot vrachtschip ern stig beschadigd. Andere gevechtsvliegtui gen hebben in den afgeloopen nacht een aantal havens aan de Oost-, Zuid-Oost en Zuid-Westkust van Engeland met zware bommen bestookt. Voor de kust van - Noord-Afrika, hebben Duitsche en Itallaansche gevechtsvliegtui gen op 30 Juni twee koopvaarders tot zin ken gebracht. Een lichte Britsche kruiser en twee torpedobootjagers werden door bommen getroffen. Gisteren overdag heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen en stu ka's in de haven van Tobroek twee koop vaardijschepen vernietigd. Zij verwoestten pakhuizen en brachten luchtafweerbatte- rijen van den vijand tot zwijgen. In den nacht van 30 Juni op 1 Juli heeft een sterke afdeeling Duitsche ge vechtsvliegtuigen opnieuw de Britsche vlootbasis Alexandrië gebombardeerd. In de havenwijk en in militaire installaties braken groote branden uit. Vijandelijke pogingen om het bezette gebied aan het Kanaal aan te vallen mis lukten met zware verliezen voor den vij and, evenals een aanval van enkele vlieg tuigen tot in de streek van Hamburg. Vijf Britsche vliegtuigen werden neergescho ten door jagers en afweergeschut, twee door marinegeschut, een door een pa trouillevaartuig. Gedurende den nacht zijn aan de Kanaalkust nog twee Britsche gevechtsvliegtuigen door luchtafweerge schut neergehaald. In den afgeloopen nacht zijn geen vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch ge bied verschenen. Op 27 Juni heeft kapitein Balthasar zijn 39ste en 40ste overwinning in de lucht behaald; eerste luitenant Lessmann be haalde op 30 Juni zijn 21ste en 22ste overwinning in de lucht. Bij den aanval op Riga heeft zich de commandant van een regiment infanterie, kolonel Lasch, door persoonlijke dapperheid bijzonder on derscheiden. Het DNB heeft van militaire zijde de vol gende toelichting op het weermachtsbericht van gisteren ohtvangen: In het gebied van Galicië rukt de zuide lijke vleugel van het Duitsche front op niet te stuiten wijze op. Ook het Sovjet-weer- machtsbericht spreekt van een terugtocht aldaar en van het verlies van Lemberg. Het staat echter vast, dat dit ln het geheel geen stelselmatige ontruiming is, zooals de Sov jets het willen doen voorkomen, maar dat de Duitsche troepen bezig zijn, bij het on ophoudelijk terugdringen van de Sovjetfor maties, de vruchten van den zwaren strijd rondom Lemberg binnen te halen. Ongeveer hetzelfde is de toestand verder ten Noorden in het gebied van Luck. Hier werd ln de af geloopen dagen de door de Sovjets aange kondigde aanval van een Sovjet-pantserdi visie, waarvan zij veel verwachtten, opge vangen. Na twee dagen strijd is deze krach tig oprukkende Sovjet-pantserdivisie redde loos vernietigd. De Duitsche beweging naar het Oosten wint thans ook in dezen sector ten Zuiden van de Pripert-moerassen weer meer terrein. Ten Noorden van de Pripet- moerassen duurt de vernietiging van de in gesloten Sovjet-formaties voort. Aan het Noordelijk front zijn, nadat hier in een breed front de Duna, tusschen Dunabnrg en Riga, is overgestoken en zoodoende een van de belangrijkste terreinmoeilijkheden kon wor den overwonnen, de gunstigste voorwaarden voor een verderen opmarsch van den Duit schen Noordelijken vleugel geschapen. Ten Zuiden van de Golf van Riga zijn in het gebied ten Westen van Riga nog Sovjet strijdkrachten ingesloten, die waarschijnlijk geen kans meer hebben Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht in een extra-bericht mede deelt, zijn in den Dinsdag geëindigden slag tusschen gepantserde strijdkrach ten in Galicië opnieuw 220 pantser wagens vernietigd of buitgemaakt. te ontkomen, daar intusschen ook de havenstad Windau in Duitsche handen is gevallen en er dientengevolge geen verschepingsmogelijkheden meer be staan. De onophoudelijke acties van het Duitsche luchtwapen hebben iederen dag weer de operaties van het leger gesteund en de Sovjet luchtstrijdkrachten zoodanig ver zwakt, dat de tegenacties uit de lucht tegen de Dudtsche aanvallen aanmerkelijk gerin ger wordt. Het Duitsche luchtwapen be- heerscht het luchtruim aan de grens tot diep boven de ravitailleeringszones van den vijand. De Duitsche aanval heeft aan het Oostelijk front thans reeds zoo veel ter rein gewonnen, dat het hiervoor liggen de terrein (de sedert 1939/1940 door de Sovjetunie gewonnen Poolsche en Oost zee-gebieden zijn als zoodanig te be schouwen) voor het grootste deel in Duitsche handen is. De Duitsche aan val wordt thans begonnen op het oude gebied van de Sovjetunie. Terwijl van 11 Duitsche zijde hiervoor voldoende fris- sche troepen ter beschikking staan, hebben de Sovjets in de groote en bloe dige veldslagen reeds een zware aderla ting geleden. Het D.N.B. geeft nog enkele bijzonder heden. De troepen van het Duitsche leger, die Libau veroverden, hebben in de eerste zes dagen van den veldtocht tegen de bolsjewis ten 450 pantserwagens, negentig stukken geschut en ruim veertig vliegtuigen deels vernietigd, deels buitgemaakt. Een sovjet- pantserregiment bezit gemiddeld 70 tot 80 pantserwagens. Daarmee zijn alleen in dezen sector verscheidene bolsjewistische pantser divisies aan de vernietiging blootgesteld. Het onder bevel van den bekenden Duit sche gevechtsvliegerMoelders staande jacht- eskader heeft in slechts vier dagen tijds 190 sovjet-vliegtuigen in luchgtevechten neer geschoten. In den zelfden tijd vernietigde het jachteskader door beschieting met boordwapens op den beganen grond onge veer 150 machines en beschadigde nog eenige andere. In vele gevallen konden de bolsje wistische vliegers worden neergeschoten op eigen gebied, nog voordat zij hun bommen hadden laten vallen. Moelders zelf heeft thans sinds het begin van den oorlog 82 vliegtuigen neergeschoten, niet meegerekend de 14 machines in den Spaanschen burger oorlog. Gezien al het bovenstaande, is het te be grijpen, dat de Duitsch® pers ten hoogste is ingenomen met den gang van zaken. De Voelkischer Beobachter schrijft o.a.: het Kremlin heeft thans de bijzondere be teekenis ingezien van de veldslagen, waartoe het sovjetleger de Duitsche weermacht heeft uitgedaagd. Wie thans het onderspit delft, heeft zijn rol voor altijd uitgespeeld. Het sovjetleger moet strijden voor het leven van het bolsjewisme Hierin ligt de verklaring voor het hardnekkige verzet, dat de sovjet troepen aan het geheele front bieden. De Berliner Boersenzeitung schrijft, dat de getallen over de verliezen der sovjets aan troepen en materiaal bewijzen, dat Moskou menschen noch materiaal gespaard heeft om het voorgenomen offensief tegen Duitsch- land met succes uit te voeren. Het blad dankt den Fuehrer, dat hij dezen arglisti- schen aanslag van het Oosten uit verijdeld heeft, evenals hij Duitschland in het Noor den. Westen en Zuidoosten van de vijande lijke bedreiging bevrijd heeft. De Lokal Anzeiger schrijft met betrekking tot het nieuwe succes van de Duitsche weer macht, dat de voornaamste spits van het bolsjewisme daarmede is afgebeten. In dezen slag heeft Adolf Hitler Europa reeds gered en aan de wereldgeschiedenis een nieuw aanzien gegeven. Uit Vichy verneemt het DNB: Met betrekking tot den toestand in Syrië is gisteren in militaire kringen verklaard, dat van Britsche zijde een reorganisatie van de strategische plannen is waar te nemen. De Deutsche Diplomatisch-Politlsche Korrespondenz verklaart onder verwijzing naar de krachtige propaganda der Amerl- kaansche lnterventlonlsten voor verwerving van militaire steunpunten in Siberië te genover Alaska als compensatie voor Ame- rikaansche oorlogsleveringen aan de sovjet unie: Steeds moest het „Duitsche gevaar" er bij gesleept worden, als Roosevelt zijn handen uitstak naar anderer bezit. Als bewijs voor deze stelling voert het blad den afstand van Britsche bases aan de Ver. Staten aan, voorts hun streven naar verkrijging van militaire steunpunten ln Zuld-Amerika en Groenland en ten slotte den „begeerigen blik" van Amerika Dakar, de Azoren en de Kanarische eilanden, ja, zelfs op geschikte plaatsen ln Ierland. Ook bij het verlangen naar steunpunten in Siberië, zoo vervolgt de Diplo, gaat men weer uit van de stelling, dat men een „Duitsche bedreiging" moet voorkomen, terwijl in werkelijkheid de om singeling van Japan, die reeds een aanvang heeft genomen op verschillende eilanden in de Stille Zuidzee, bij deze gelegenheid ook in het Noorden gecompleteerd moet worden. Deze aangelegenheid mag evenwel niet uitsluitend van het standpunt der imperia listische machtspolitiek van Roosevelt wor den beschouwd. In dit geval mag niemand over het hoofd zien, dat de Ver. Staten door hun steun nieuw leven zouden inbla zen aan den vernietigingsoorlog der sovjets tegen de beschaving en tegen de volken van Europa als geheel, waarmee Washing ton den vollen last der verantwoordelijkheid tegenover geheel Europa op zich neemt. (D.N.B.) SOVJETPLANNEN MET AMERIKA. De Tsjechische Journalist Wladimir Krych- talek, die verscheidene jaren te Moskou heeft doorgebracht als correspondent van de Lidove Noviny, welk blad nauwe betrek king onderhield met het voormalige Tsje- cho-Slowaaksche ministerie van buitenland- sche zaken, publiceert in de Vecer een ar tikel over den sovjet-ambassadeur te Was hington, Oemanski. Krychtalek schildert daarin een 'onderhoud, dat hij met Oemans ki had, kort voor deze te Washington werft benoemd. De hoop. zoo verklaarde Oemanski bij die gelegenheid o.a., dat het communisme een omwenteling in Frankrijk zou kunnen te weegbrengen, Is vrij beperkt. Ook bij andere groote mogendheden in Europa is een com munistische revolutie uitgesloten. Ondanks alle inspanning vallen eveneens in China geen werkelijke successen te constateeren. En in Britsch-Indië is een boerenbeweging in actie, die het communisme vijandig ge zind is. Het eenige land, dat iets belooft, zijn de Vereenigde Staten. Daar zijn veel werkloozen en er is geen hoop op verbete ring van de situatie, die eer slechter zal worden. Deze werkloosheid moet eerst den Amerikaanschen geest vernietigen, die ge richt is op individualisme en ondernemer schap. Dan zal de oorlog uitbreken, zoo ver volgde de sóvjetdiplomaat en daaraan zul len Amerika en de sovjet-unie het laatste meedoen en wel als medestanders, of de Ver. Staten willen of niet, omdat de sovjet-unie denzelfden tegenstander zal kiezen. Reeds de hoofdzaak komt na beëindiging van den oorlog, als het vernietigde Europa niets van Amerika kan koopen, Rusland met opzet niets koopt en Azië is verwoest. Amerika zal in den oorlog de capaciteit van zijn industrieele productie, vooral van de oorlogsindustrie, uitbreiden en nog meer boeren van het land weghalen. Die zullen allen te zamen met de gedemobiliseerde sol daten zonder werk zijn en nelgen tot over neming van het regime van hun bondge noot, het bolsjewisme. U zult begrijpen, zoo vervolgde Oemanski, dat zulk een omvang rijke taak den geheelen mensch etscht. Krychtalek meldt, dat Oemanski tijdens dit geheele gesprek papleren voor zich had, die hij herhaaldelijk raadpleegde. Dit was een zoogenaamd algemeen overzicht van de V. S. Uit de mededeeiingen van duizen den betaalde agenten en communisten stel den de vaklieden te Moskou zulk een over zicht samen. Men trof er ook bijzonderheden in aan over de gewoonten en het leven van enkele politici, onder wie Roosevelt. Oemanski bekleedde destijds, zoo besluit Krychtalek, een belangrijke positie aan het volkscommissariaat van buitenlandsche za ken en verheugde zich bovendien in het bijzondere vertrouwen van Stalin. Zoo ste nografeerde hij b.v. alle buitenlandsche ge sprekken van Stalin mee. (D.N.B.J Men krijgt den indruk, dat de gevechten ln Syrië spoedig beslist zullen zijn. Ten aanzien van de Engelsche luchtaan vallen op Beiroet verneemt men, dat gewel dige hoeveelheden brand- en brisantbom men zonder onderscheid op alle deelen van de stad Beiroet zijn neergeworpen. Nauw keurige opgaven over de ontstane schade en de slachtoffers zijn nog niet ontvangen. De Libaneesche regeering heeft een scherp protest ingediend bij den consul der Veree nigde Staten, met het verzoek dit aan Lon den over te brengen. Het Fransche opper bevel heeft eveneens een protest ingediend. De verplaatsing van de Britsche generaals Wavell en Auchinleck beschouwt men, zoo verneemt het ANP van welingelichte zijde, in politieke kringen der Rijkshoofdstad met gelatenheid. Men wijst er op, dat generaal Wavell, wien thans Britsch-Indië toever trouwd is, reeds een schrikwekkende lijst van ongeschiktheid en militaire fiasco's be zit en men laat het aan den anderen kant in het midden, welke Brltsch-Indische me thoden generaal Auchinleck naar het Nabije Oosten zal medebrengen. „Wij hebben den indruk, dat de blinde is uitgewisseld tegen den lamme", aldus zeide men in de Wilhelmstrasse. Mutaties van deze soort raken Berlljnsche politieke krin gen slechts zeer weinig, want zij raken naar de meening van deze kringen niet het prin- cipieele. Wanneer generaal Wavell, zoo ver klaarde men ln de Wilhelmstrasse, thans zijn vingers in Britsch-Indië in de militaire machine wil steken, dan ziet men van Duit sche zijde de dingen met optimisme te ge- moet. De Berlijnsche pers acht de mutatie ken merkend voor de stemming, die als gevolg van de Duitsche successen te Londen heerscht. De „Deutsche Allgem. Zeltung" schrijft, dat de naam Wavell een program voor En geland is geweest, waarop men alle hoop had gevestigd. Het blad herinnert er aan, dat Wavell na een serie mislukkingen door van hedenavond: tot morgenochtend De maan komt heden op te 15.36 uur en gaat vannacht te 2.16 uur onder. Churchill is aangezet om een actie tegen Solloem te ondernemen. Voor Solloem stortte echter de kracht van Wavell ineen. Bijzon der kenmerkend acht het blad de benoe ming van minister Lyttelton tot vertegen woordiger van het kabinet-Churchill in het Nabije Oosten. „Een zoogenaamde politicus, die pas enkele maanden geleden uit de City is gehaald, moet thans het prestige herstel len en Churchill offert zonder erbarmen den door hemzelf geïnspireerden generaal." De „Berliner Börsenzeitung" trekt uit dit feit de conclusie, dat Wavell in ongenade is gevallen en dat zijn „Napoleontische" loop baan in het Midden-Oosten bezegeld is. Wa vell gaat wel is waar heen, zoo schrijft het blad, doch zijn vertrek kan niet verhelen, dat degene, die ln feite verslagen is. Chur chill heet. Het DHR. meldt: De Britsche minister van buitenlandsche zaken Eden heeft gisteren ln het Lagerhuis op een desbetreffende vraag medegedeeld', dat ten eerste: „de diplomatieke betrekkin gen tusschen Groot-Brlttannlë en Zweden normaal blijven" en dat ten tweede: „de Britsche regeering de tegenwoordige betrek kingen met Finland handhaaft." Voorts verklaarde Eden, dat de Zweedsche regeering Groot-Brittannië ln kennis heeft gesteld van haar besluit om een Duitsche divisie toe te staan door Zweden te trekken. Groot-Brittannië. zoo zeide Eden, heeft Zweden voorstellen gedaan. Op het oogen- blik had Eden geen andere verklaring af to leggen. Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Een nieuwe lessentabel voor H.B.S. en gymnasia (2e Blad). Buitenland De ingesloten sovjet-legers vernietigd. 160.000 gevangenen en groote buit (le Blad). Amerika en de sovjets (le Blad). Verklaringen van Suner en Stalin (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. f

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1