Duitsche troepen aan de Beresina De houding van Japan 82sfe Jaargang No. 24927 WOENSDAG 2 JULI <941 De Duna overschreden Riga bezet Bijzonderheden Inzake den oorlog tegen het bolsjewisme Konoje voor de radio Karl Megerle over Amerika en de Sovjet unie Fransche vrijwilligers voor den strijd tegen de Sovjetunie Uit Syrië Generaal Wavell vervangen Verduisteren: 22.06 uur 5.22 uur De erkenning van Nanking EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J.W.Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhoret. Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ct«. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad z^n gevestigd Andere advertenties 37 ets. per regeL Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nr». Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde gisteren mede: Tusschen de Karpathen en de Pripet- moerassen rukken de afdeelingen van het Duitsche leger in vereeniging met Slowaaksche troepen al strijdende op, aan weerszijden van Lemberg, waarbij zij den verslagen vijand achtervolgen. De Sovjetlegers, die tusschen Bialystok en Minsk ingesloten zijn, hebben den geheelen dag wanhopige en vergeefsche pogingen gedaan zich nit de omsinge ling te bevrijden. De vijandelijke door braakpogingen, die menigmaal door af deelingen van acht tot twaalf gelederen diep gedaan werden en door de zwaar ste pantserwagens gesteund werden, mislukten onder buitengewoon bloedige verliezen voor den vijand. Verder naar het Oosten is de Beresina bereikt. Tus schen Dunaburg en Riga is de Duna over een breed front bereikt, op ver schillende piaatsen zijn de Duitsche troepen over de rivier getrokken. Ook hier zijn verbitterde tegenaanvallen van den vijand mislukt. Afdeelingen der Duitsche luchtmacht hebben met beslissend succes ingegrepen in den strijd te land. Zij bombardeerden de vijandelijke colonnes ten Oosten van Lem berg, die soms in twee of drie rijen naast elkander langs de wegen wijken, brachten den tusschen Bialystok en Minsk ingesloten Sovjettroepen zeer zware verliezen toe en vielen de vijandelijke troepen, die over Riga terugtrekken, onophoudelijk aan. Bij deze operaties zijn talrijke pantserwagens en honderden vrachtauto's vernield, vijande lijke batterijen tot zwijgen gebracht en transporttreinen vernield. Buitengewoon groote successen heeft de Duitsche luchtmacht gisteren in den strijd tegen de Sovjetvliegers behaald. Zooals reeds in een speciaal bericht is medege deeld, heeft de vijand op 30 Juni 280 vlieg tuigen verloren, waarvan 216 bij luchtge vechten. Ten Zuiden van het Visschers- schiereiland ls een Sovjet-torpedoboot jager door bomtreffers tot zinken gebracht en een tweede zwaar gehavend. In de Engelsche wateren hebben gevechts vliegtuigen een grooten koopvaarder ern stige schade toegebracht. Nachtelijke aan vallen der luchtmacht waren gericht op de ravitailleeringshaven Cardiff en op haven werken aan de Oostkust en Zuid-Oostkust van Engeland. Voor Solloem in Noord-Afrika hebben Duitsche stuka's brand veroorzaakt aan boord van een Brltschen torpedoboot jager. In Totoroek hebben zij havenwerken en autoconcentraties gebombardeerd. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren, beschermd door de laaghangende wolken en het slechte zicht, bommen ge worpen op woonwijken in het Noord-Duit- sohe kustgebied. De burgerbevolking leed eenige verliezen. Verscheidene gebouwen werden vernield of beschadigd. Bij dezen aanval en bij vijandelijke pogingen om het bezette gebied langs het Kanaal binnen te vliegen werden 11 Britsche vliegtuigen neergeschoten door jagers en afweergeschut en vijf door marinegeschut. Bij vijandelijke luchtaanvallen, in den afgeloopen nacht op West-Duitschland ondernomen, zijn o.m. te Keulen eenige burgers gedood en gewond. Schade aan de oorlogs-economie of aan militaire doelen werd niet aangericht. Door den afweer met jagers en de luchtdoel- artillerie werden drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. De artillerie van de ma rine heeft in den nacht van 29 op 30 Juni vier vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Tijdens zegevierende luchtgevechten in het Oosten heeft het jachteskader onder be vel van majoor Trautloff 65 vliegtuigen neergeschoten. Luitenant-kolonel Mölders behaalde zijn 82e, kapitein Joppin zijn 52e overwinning in de lucht. In den strijd om de vijandelijke grens- versterkingen hebben zich de commandant van een bataljon pioniers, majoor Schüt- ler, de eerste luitenant en compagnie- commandant van hetzelfde bataljon Hor- nung en de luitenant en commandant van een afdeeling infanterle-pioniers Johannes Muller bijzonder onderscheiden. Luitenant Hauf van een regiment spoorweg-pioniers heeft het opblazen van een bijzonder be langrijke spoortourg verhinderd. Korporaal Reiser van een regiment artillerie heeft als kanonnier met zijn kanon in korten tijd 14 vijandelijke pantserwagens vernie tigd. Een groep gevechtsvliegers onder be vel van majoor Busch heeft in aanvallen op Groot-Brittannië tot en met 15 Juni 1941 een kruiser, een torpedobootjager en 21 kleine oorlogsvaartuigen alsmede 436.188 hj.t. vijandelijke handelsscheepsruimte tot zinken gebracht. Bovendien werden talrijke koopvaardijschepen door bomtreffers zwaar beschadigd. Het oppeihevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Dinsdagochtend hebben troepen van het Duitsche leger Riga in genomen, nadat reeds 29 Juni ver vooruitgeschoven strijd krachten onder bevel van kolo nel Lasch in een snellen aanval via Mitau strijdend het Zuid- Westelijk deel van de stad wa ren binnengedrongen. In een toelichting wordt het D.N.B. van militaire zijde verklaard, dat de Duitsche vorderingen aan het front op beide vleu gels worden gekenmerkt door den op- marsch voorbij Lemberg naar het Oosten en het bereiken, resp. oversteken van de Duna. In het midden van het front kan de ten Oosten van Bialystok gemelde ring reeds in drie kleinere ringen worden ver deeld. Hieruit blijkt de voortgaande om singeling, resp. vernietiging van de bin nen deze ringen ingesloten Sovjetforma ties. Het totale beeld van den toestand laat voor de Sovjettroepen vernietigingsgevech ten zien, waarbij zij zware verliezen lijden en waardoor de offensieve kracht van de Sovjets wordt gebroken. Daarentegen gaan de Duitsche offensieve aanvallen naar het Oosten, ondanks voortdurend herhaalde en verbitterde tegenaanvallen der Sovjetfor maties ononderbroken voorwaarts. Ook op de andere oorlogstooneelen in den strijd tegen de Britsche vloot en ravi- tailleeringsscheepvaart boeken de Duitsche wapens dagelijks successen. Steeds opnieuw moet gewezen worden op den krachtigen Duitschen afweer, die b.v. Maandag bij den Britschen aanval overdag op Kiel van de 12 aanvallende vliegtuigen er negen vernietigde en bij pogingen van Britsche vliegtuigen het Kanaalgebied te naderen 16 vijandelijke vliegtuigen neerschoot. FINSCH COMMUNIQUÉ. Naar de rijksberichtendienst meldt, is het plaatsje Loviisa Maandag en gisteren eenige malen door vijandelijke vliegtuigen gebombardeerd, zonder dat schade werd aangericht. Op 30 Juni hebben Finsche luchtstrijdkrachten zeven vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. In de afgeloopen dagen hebben de Sov jets op verschillende plaatsen afzonder lijke parachutisten neergelaten, waarvan de meesten reeds tijdens het dalen onscha delijk konden worden gemaakt. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben de beide laatste dagen omvangrijke aanval len ondernomen op de districtkhoofdstad Smolensk aan de Dnjepr, waar een muni tiefabriek, een vliegtuigfabriek, een vlieg veld en groote houtopslagplaatsen door op eenvolgende golven met bommen werden bestookt. Reusachtige branden breidden zich snel uit. Ook de spoorweginstallaties kregen vele treffers, die verder gebruik onmogelijk maken. Voorts was de spoorlijn TarnopolOdes- sa herhaaldelijk het voorwerp van hevige Duitsche luchtaanvallen.. Door bomtreffers op de rails op verschillende plaatsen werd het verkeer tusschen beide steden onder broken. Bij een aanval van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op Kirofsk, een stad in het mijngebied van Moermansk, werden de electrische centrale en enkele industrieele installaties door bommen verwoest. Zon der door het bolsjewistisch luchtwapen las tig gevallen te zijn, bereikten alle Duitsche toestellen hun basis. Tijdens uitgebreide, zware Duitsche lucht aanvallen op voor den oorlog belangrijke Sovjet-doelen, zijn in de haven van Moer mansk groote vernielingen veroorzaakt. De Duitsche soldaten die op 30 Juni de vroeger door de sovjets bezette stad Libau binnentrokken, vonden in de haven de wrakken van zes groote bolsjewistische transportschepen, die op 27Juni bij een aanval van Duitsche vliegtuigen vernield waren. Bij verrassing hadden de vliegtui gen zich op de 10.000 tot 20.000 ton groote schepen gestort. De uitwerking der bom men was zoo groot, dat van de moderne schepen slechts deelen van de romp over bleven. Daartusschen drijven de lijken der opvarenden. Een schoorsteen van het grootste schip werd in een buitenwijk van Libau teruggevonden. De straten in de nabyheid der haven zijn bezaaid met stuk ken verbogen ijzer en hout. (D.N.B.) De totale verliezen welke gemeld zijn in het weermachtsbericht zijn opge- loopen tot 322 vliegtuigen. Daartegen over staan slecths 12 Duitsche vlieg tuigen die verloren gingen. (D.N.B.) De wereldbrand breid't zich snel uiteen niemand weet wanneer en waar hij geëin digd zal zijn, zoo verklaarde de Japansche minister-president, prins Konoje, heden in een radiotoespraak. De algemeene toestand van de -wereld, zoo vervolgde prins Konoje, wordt met den dag ingewikkelder. Doch welke veranderin gen de wereld ook ondergaat, Japan moet den hem voorgeschreven eigen weg opgaan Onder het Japansche volk mag niet de opvatting bestaan dat thans dit of dat ge daan moet worden omdat andere landen het zoo gedaan hebben. In dezen toestand van de wereld moet Japan enkel en alleen op zijn eigen kracht vertrouwen. Daarom zijn thans de eenheid der natie en de mobi lisatie van alle krachten noodzakelijker dan ooit. Het Chineesche conflict duurt reeds vijf jaar en ik begrijp, dat hierover onder het volk ontevredenheid heerscht. Ik be twijfel of andere landen vijf jaar lang on der dergelijke omstandigheden als het Ja pansche volk zouden kunnen leven. Wan neer men dit bedenkt, gevoelt men, dat het groote Japan een door God gezegend land is. Het spreekt vanzelf, zoo vervolgde de mi nister-president, dat lk mijn best wil doen, om de regeeringsorganen tot de grootste activiteit aan te sporen, opdat de ontevre denheid en ontstemming onder het volk zullen verminderen. Tevens hoop ik echter, dat het volk ook zijnerzijds zijn zelfbeheer- sching zal bewaren. In de tegenwoordige omstandigheden is het dikwijls moeilijk Japan de goederen te bezorgen, die moeten worden Ingevoerd. Bepaalde landen ver- koopen hun producten zelfs niet bij con tante betaling. Het Japansche volk moet dientengevolge op schaarschte aan ver schillende artikelen voorbereid zijn, en daarom moeten onder alle omstandigheden maatregelen genomen en wegen gevonden worden om Oost-Azië in zijn. eigen behoef ten te laten voorzien. VERKLARING VAN MATSOEOKA Domei publiceert de volgende verklaring van den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka Naar de regeering bekend gemaakt heeft, is er heden in de conferentie bij den keizer een belangrijk besluit geno men. Het spreekt vanzelf, dat de toe stand, welke voortspruit uit den oorlog tusschen Duitschland en de sovjet-unie, niet eenvoudig kan worden afgedaan met zich voor te stellen, dat hier slechts sprake is van het uitbreken van een oor log tusschen Duitschland en de sovjet unie. Wij zijn daarom voornemens de ontwikkeling van den toestand met de grootste zorgvuldigheid en vastbera denheid gade te slaan en wel op grond van voorbereidingen, waarin wij volle dig vertrouwen kunnen stellen. Wij moeten onze aandacht onverstoorbaar wijden niet alleen aan de ontwikkeling van den oorlogstoestand, doch aan den toestand van de geheele wereld, ,aan de neigingen der afzonderlijke mogendhe den en de bij haar heerschende politieke toestanden. Ik heb den indruk, dat zich in de geheele wereld, vooral in Oost- Azië. met rechtstreeksche betrekking tot ons land, een gevaarlijke toestand ontwikkelt. Hoe ernstiger de toestand is, des te rustiger en bedaarder moet ons volk zijn. Eensgezind in al zijn lagen, moet het den wil volgen van Zijne Ma jesteit en er naar streven, niet de ge ringste fout bij het volgen van den Japan aangewezen weg, te begaan. Karl Megerle wijst in de Berliner Boer- senzeltung op de tegenspraak in het bond genootschap tusschen de Vereenigde Sta ten en de sovjet-unie. Alles wat Roose velt in zijn propagandistische redevoerin gen tegen Duitschland en zijn bondge- nooten eerst moest verzinnen, om het haat-instinct van het Amertkaansche volk te prikkelen, is stuk voor stuk toepasse lijk op de mogendheid, welker medeplich tige hij thans is geworden, zoo schrijft Megerle. De sovjet-unie ls geen democra tie, maar de brutaalste en bloedigste dic tatuur, die de wereldgeschiedenis ooit heeft gezien. Roosevelt had gezworen, dat met de dictatoren geen samenwerking, geen compromis mogelijk was. Dit was een val- sche eed: het is tot overeenstemming tus schen de Vereenigde Staten en de sovjet dictatuur gekomen. Roosevelt had de ge lofte afgelegd, nooit een aanvaller de hand te zullen reiken. Hier is een echte aan valler: drie vrije kleine volken werden ge annexeerd en gebolsjewiseerd, twee andere werden overvallen en beroofd. Roosevelt begon zijn derde ambtsperiod# met de aankondiging, dat de vier groot» vrijheden der menschheld op het spel ston den: vrijheid en godsdienst, vrije mee- nlngsuiting, het vrij zijn van nood ea vrees. Thans echter, aldus vervolgt Me gerle, is de redding dezer vrijheden toe vertrouwd aan de beproefde handen der genen, die alle vier de vrijheden met haar menschelfjke vertegenwoordigers in hun land zoo grondig hebben uitgeroeid, dat er nauwelijks nog een spoor van te vinden is. Bijzonder opmerkelijk acht Megerle het, dat de Vereenigde Staten, die verklaren hun Ideaal in den vrijen wereldhandel te zien, nu gemeene zaak hebben gemaakt met het regime, dat geen privaten eigen dom en geen particulieren handel duldt, dat den vrijen boer tot proletariër maakt en millioenen tot dwangarbeid veroordeelt. Megerle komt tot de slotsom, dat door al deze tegenstrijdigheden de geloofwaardig heid van den Amerikaanschen president in Amerika en de geheele wereld even twijfelachtig ls geworden als zijn buiten landsche politiek. Intusschen echter heeft Europa zijn plaats gekozen: het staat in het anti-bolsjewistische kamp. Den Euro- peeschen volken, die vrijwel alle hun er varingen met den nieuwen bondgenoot van Roosevelt hebben opgedaan, kan men niets meer op de mouw spelden. (D.N.B.) Het DJi.B. melxit uit Vichy: Het secretariaat-generaal van den minis ter-president deelt mede. dat in het onbe zette gebied en ook in het bezette gebied Fransche vrijwilligers zich aanmelden voor den strijd tegen de Sovjet-unie. Daar geen enkele bepaling van het internationale recht dit belet en ook de eenheid van Frankrijk hierdoor niet wordt aangetast, heeft de Fransche regeering hiertegen geen bezwaar. De veiligheidspolitie heeft in Vichy alle Sovjet-Russische staatsburgers, die ouder zijn dan 16 Jaar, gearresteerdIn totaal werden 250 personen in verzekerde bewa ring gesteld, die thans aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen zullen worden. Soortgelijke maatregelen zijn in het geheele onbezette gebied genomen. Volgens de Fransche communiqué's ls de toestand vrijwel onveranderd dank zij de voortzetting van het Fransche verzet. Generaal Huntzlger, de minister van oorlog, heeft de buitenlandsche persverte genwoordigers te Vichy ontvangen, wien hij een overzicht gaf van den toestand in Syrië. Allereerst memoreerde hij de Engelsche beweringen, dat er talrijke Duitsche „toe risten" in Syrië zouden zijn aangekomen, Duitsche troepen op Syrische vliegvelden geland zouden zijn en Duitsche versterkin gen en oorlogsmateriaal aan land zouden zijn gezet. De minister verklaarde nogmaals nadrukkelijk dat deze beweringen gelogen zijn en slechts zijn verzonnen om den Engelschen een voorwendsel aan de hand te doen voor den overval op Syrië. Vervol gens daalde Huntzlger in bijzonderheden af over den moeilijken toestand, waarin de Fransche strijdkrachten zich bevinden daar ze bijna niet over reserves beschikken en ook wat het materiaal betreft tegenover de Engelschen sterk ln het nadeel zijn. Hierbij komt nog de geweldige hitte die in Noord- Syrlë 35 graden in de schaduw bedraagt. Met betrekking tot de nieuwste Engelsche stelling dat de Britsche troepen slechts langzaam oprukken, omdat zij de Franschen voor al te zware verliezen zouden willen bewaren verklaarde de minister van oorlog: Men kan den Franschen strijdkrachten geen grooteren lof gunnen. Zij hebben zich in de 24 dagen van strijd schitterend gehouden en den vijand verbitterden tegenstand ge boden. Met betrekking tot het bombardee ren van de woning van den Franschen hoo- gen commissaris te Beiroet zeide hij: Frankrijk is in dezen ongelij'ken oorlog vastbesloten zich te verdedigen en zal zich blijven verdedigen. Het heeft er van afge zien soortgelijke doelen op Engelschen bodem met bommen aan te vallen doch men weet precies waar zich de woning van den Engelschen hooge-commissarls tn Palestina bevindt en beschikt ook over vliegtuigen. Niets zou de Franschen kunnen verhinde ren. aldus zei de minister met nadruk, den oorlog op dezelfde wijze te voeren als de Engelschen. als zij zich niet zouden scha men zooiets te doen. Officieel wordt in Londen bekend ge maakt, dat generaal Wavell tot opperbe velhebber in Britscli-Indlë benoemd is. Hij komt in de plaats van generaal Auchinleck, die benoemd is tot Britsch opperbevelheb ber in het Midden-Oosten. Associated Press zegt, dat deze maatre gel groote verrassing heeft teweeg ge bracht en niet met redenen omkleed ls. Hij kan echter als een bewijs gelden, dat gene raal Wavell wegens den Duitschen door braak ln Libye en wegens het verlies van het eiland Kreta ter zijde gesteld is. Een andere lezing, welke het bovengenoemde persbureau geeft, ls, dat de wisseling op den belangrijken post van Britsch opperbe velhebber in het Nabije Oosten als een teeken beschouwd wordt, dat generaal Wa vell een verlof noodig heeft. De opvolger van Wavell, generaal Auchinleck. die tot dusver de Britsche strijdkrachten in Britsch-Indië aanvoerde, is aan het Britsche publiek bijna volkomen onbekend. Generaal sir Claude Auchinleck is 57 jaar oud en geldt als vertegenwoordi ger van de „nieuwe defensieve oorlogsvoe ring", die bewegelijkheid en verrassing ver- eisêht. Met betrekking tot de benoeming van den vroegeren Britschen minister van handel, Oliver Lyttelton tot lid van het oorlogska binet en het feit. dat hij naar het Midden- Oosten gestuurd wordt, meldt hetzelfde persbureau uit Londen, dat men van Lyt telton verwacht, dat hij „de politieke ma noeuvres in orde zal brengen, zoo b.v. het behoud van het Britsche prestige in Irak en Iran, alsmede ln Turkije" (D NB.l. van hedenavond: tot morgenochtend De maan komt heden op te 14.18 uur en gaat vannacht te 1.46 uur onder (Eerste kwartier) J Ook Kroatië, Hongarije en Slowakije hebben de Ohlneesohe regeering van Nan king erkend. Naar Domei meldt, is dit een zware slag voor degenen, die het groote ideaal der vestiging van een nieuwe orde ln Oost- Azië nog niet hebben begrepen. De Japansche regeering heeft in een of- ficleele publicatie uiting gegeven aan haar vreugde en voldoening over de erkenning van de regeering van Wang tsjlng-wel. In dit communiqué wordt verklaard, dat de macht van de nieuwe nationale regeering Dil Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Felle brand in aardappelmeelfabriek t« Foxhol. (Gemengd, 2e Blad). Buitenland Duitsche troepen aan de Berezina. Riga is bezet. (Ie Blad). De houding van Japan. (Ie Blad). 7 IB VOORTS ..LAATSTE BERICHTEN* EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1