Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 30 Juni 1941 Bouwvereeniginq „Eigen Haard' AVONTUREN VAN BARON VAN MÜNCHHAUSEN Viering van het gouden jubileum Uitslaande brand BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Foto Bleuzé, Leiden De voorzitter der Bouwver. „Eigen Haard". d\heer A. C. van de Woerd tijdens zijn toespraak, welke hij hield ter gelegenheid van het gouden jubileum der vereeniging. Naast hem aan zijn rechterhand een der oprichters, de heer Segaar. Zaterdagmiddag te kwart voor drie ver zamelden zich voor perceel 39 in de Gerrit Doustraat de leden van het bestuur van de Bouwvereeniglng „Eigen Haard" met de Feestcommissie. Als vertegenwoordiger van het Gemeentebestuur was de heer Wilbrink aanwezig. Een groote schare belangstellen den had zich daarom heen geschaard. Even over drieën kwam het Leidsch Muziekgezel schap „De Post" de straat, onder het spelen van een pittige marsch binnen gemar cheerd. De heer C. S. Thomassen nam daarna het woord, wenschte het bestuur geluk met'dit gouden, jubileum en bood namens verreweg de meeste leden een gedenksteen en een oorkonde aan. Hierna werd tot onthulling van den ge denksteen overgegaan, welke in den met groen en bloemen versierden gevel was aangebracht. Vervolgens nam de heer Wilbrink het woord. Hij schetste hoe voor 50 jaar eeni- ge mannen het initiatief namen, om den arbeiders betere woningen te bezorgen. Zij zochten steun bij eenige sociaalvoelende menschen, welke zij ten volle kregen. Zij hebben zich tot een vereeniging gevormd en daaruit is de Bouwvereeniglng .Eigen Haard" ontstaan. Hij wenschte namens het Gemeentebestuur „Eigen Haard" nog vele jaren tot nut van de arbeiders toe. De heer H. M. Verhulst, daarna het woord verkrijgende als accountant van de vereeniging. prees de opeenvolgende be sturen om hun zuinig beheer, zoodat de bewoners een goede woning hadden voor weinig geld. Hierna nam de voorzitter, de heer A. C. v. d. Woerd, het woord. Hij herdacht het eerste bestuur, waarvan nog één lid, de heer W. Segaar, bewoner is. Hij gewaagde van het voorrecht, dat deze heer nog te genwoordig kon zijn en prees zijn inzicht en dat van zijn medebestuurders van 50 jaar geleden. Hij noemde ook de namen van wijlen prof. Greven en wijlen prof. Drukker, die hun medewerking hebben ge geven en wier namen nimmer te scheiden zijn van de Vereeniging „Eigen Haard", die zonder hulp van Rijk en Gemeente, heeft gewerkt. Voorts roemde hij de goede ver houding van het gemeentebestuur en de vereeniging. De muziek speelde daarna nog een paar nummers, marcheerde nogmaals door de geheele straat, en begaf zich op uitnoo- diging van het bestuur, gevolgd door vele belangstellenden naar „Oud-Hortuszicht". Hiermede was deze plechtigheid afgeloo- pen. In de feestelijk met palmen versierde zaal van „Oud-Hortuszicht" aan den Witte Singel werd het 50-jarig jubileum Zater dag besloten met herdenkingsavond. Precies om 7 uur ving het feest aan. De zaal was geheel gevuld met leden en ge- noodigden. Er waren bloemen gekomen van de heeren Verhulst, de Wolf, Van Dijk en van de leveranciers Fles, Waals en Smit. De voorzitter heette allen hartelijk wel kom en memoreerde dat het 40-jarig be staan in dezelfde zaal was gevierd. Hij herdacht den eersten voorzitter, den heer Boon en wijlen prof. Greven, die het kapi taal tegen matige rente had gegeven. Het deed hem genoegen, dat de heer Wilbrink 's middags namens het Gemeentebestuur waardeerende woorden had gesproken en hij zegde ten slotte allen dank, die door hun financieele en moreelen steun dit feest hadden mogelijk gemaakt. De heer Thomassen wenschte namens de feestcommissie, het bestuur geluk en bood een bloemstuk aan, waarvoor de voorzitter zijn dank betuigde. Een humorist hield daarna met z'n praatjes en liedjes de goede stemming er in. Hofenk's Melody Makers, afgewisseld met The Hawaiian String Swingers, zorg den voor vroolijke muziek. Er heerschte in de zaal een prettige en gezellige stemming. De heer Thomassen bedankte allen. Even voor elf uur keerden allen voldaan huiswaarts. KONIJNENSPORT. De konijnensportvereeniging L.E.O. Lei den en Omstreken hield Zaterdagmiddag een Clubkeuring van johge dieren in hotel Bremmer aan de Beestenmarkt alhier. Ruim 90 dieren werden ter keuring aan geboden. Als keurmeesters fungeerden de heeren A. van den IJssel te Den Haag en C. Otto de Vroomen te Voorhout. Zeer mooie exemplaren werden voorgebracht. Hoofdeereprijzen werden behaald door: beker voor de mooiste voedster eigen fok 1941, B. Star te Oegstgeest met Vlaamsche Reus wit; beker voor de mooiste ram, Th. Belt te Leiden met kleurdwergen; medail le voor het beste nest, A. Koerten te Oegstgeest met Nw. Zeelanders; beste voedster met jongen C. J. van der Aar te Oegstgeest met Alaska's; beste teekening Konijn, FI. den Hertog te Zoeterwoude, met Lotharinger; het beste nummer groote rassen, J. Laman te Leiden met Fransche Hangoor; het beste nummer middenras sen C. J. van der Aar te Oegstgeest met Alaska; het besté nummer middenrassen J. J. Maedaniël te Oegstgeest met klein Chinchilla en het beste nummer dwergras sen Th. Belt te Leiden met kleurdwergen. HOOGERE BURGERSCHOOL MET 5-JARIGEN CURSUS. De toelatingsexamens. Geslaagd zijn voor de eerste klasse: W. Algie, H. G. Bauer, S. Belonje, Fran- cien ten Berge, I. Beij, H. H. M. de Boer, Hans van den Broek, D. H. de Bruijn, A. Burggraaf, F. W. Burlage, J. H. Bijleveld, H. de la Court, J. van Dam, C. G. Dulle- mond, J. van Ekeris. H. Enthoven, B. Era des, E. J. de Geus, R. P. de Graaf, S. de Graaf, W. N. de Graaf, H. M. van den Heu- L. Hozee, J. P. R. van Ingen, G. J. de Jong, Fiep Kraneveld, C. M. van de Kreeke, C. D. Kruisheer, J. P. Kwestroo, B Leenstra, E. D. H. van Leeuwen, J. van Leeuwen, H. S. Manusama, Hans van der Mark, J. G. Marks, P. Marijt, J. C. Meyboom, A. J. de Meyier, Bep Miihibauer, C. van der Noor- daa. Corry Ohms, H. M. Oudshoorn, Alle Piket, A. van Polanen, A. G. Riks, H. A. Robbers, J. M. Rommerts, G. M. van de Ruit, H. M. Ruitenbeek, W. M. van Rijkom, G. Schmidt, J. Schrieke, H. J. Teeuwen, C. J. Ultee, T. D. Valentijn, W. Vcohteloo, H. A. van Waard, C. A. Wagemans, C. War- menhoven. Tineke Wesselo, P. J. Wester beek; W. A. Zaagman, A. J. van Zanten. Afgewezen 7. I.EIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloo- pen maand f. 7386.48 aan den Rijksontvan ger afgedragen, benevens f. 1342.48 aan den Gemeente-Ontvanger. AALSMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Lize Hazina., D. van G. Eveleens en H. K. Hofman Willemina Willemijntje, D. van A. Brouwer en M. N. G. Brouwer. Ondertrouwd: J. N. Keesse'n 24 j. en M. Maarse 22 j Getrouwd: J. Tas 24 j. en G. Breur 21 j. H. J. Kleinstra 29 j. en J. A. de Pous 28 j. W, van Donselaar 22 j. en A. Boomhouwer 20 j. Overleden: L. Tas 65 j., echtgenootevan D. Tas W. de Jong 44 j.. echtgenoot van M. de Vries M. J. Nieuwkoop 2 maanden. D. van J. Nieuwkoop en M. J. Thijssen K. Eigenhuis 74 j., echtgenoot van J. Boomhouwer G. W. van Rijswijk 3 j., D. van L. van Rijswijk en J. A. H. Vervoorn. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Juliana Bernardina, D. v. J. H. Versteege en A. M. Spierings. Ondertrouwd: L. Bouckaert en C. van de Reep Getrouwd: J. H. van Kampen en M. J. Ber- blers W. Roos en G. Kardol L. Funcke en M. Plomp. Overleden: L. Jongkind Vr. 35 j. Afscheid van den heer Wensink. Van de Openbare U.L.O.-school nam de heer Wensink afscheid, die gedurende eeni ge jaren vakonderwijzer was. Namens het gemeentebestuur sprak weth. Vermeer woorden van dank. De heer Lindeman, hoofd der school, sprak een persoonlijk woord en namens de Oudercommissie. Leer lingen boden den scheidenden leeraar bloe men aan. De heer Wensink dankte voor de hem gebrachte hulde. BABY TERNAUWERNOOD GERED. Zaterdagmorgen om halftwaalf ls brand uitgebroken ln het perceel HooigTacht 86a, die binnen enkele oogen-blikken het bo venhuis in vlammen zette. De brandweer, die onmiddellijk ter plaatse was met een motorspuit, was het vuur spoedig meester, doch het bovenhuis brandde geheel uit. Een baby, die alleen in een der bovenka mers was achtergebleven, werd uit de vlammenzee gered door het snel en door tastend ingrijpen van een drietal aanwe zigen. De huurder was tegen brand verzekerd, de onderhuurster echter niet. De brand trok veel publiek, dat door leden van den Luchtbeschremingsdienst op een afstand werd gehouden. CHR. KWEEKSCHOOL. Voor het examen akte L.O. werden zes candldaten geëxamineerd, waarvan slaag den de dames J. P. de Moed alhier, J. W. Bartelmeyer (Noordwijk), I. Benckhuyzen (Boskoop)W. den Duik (Katwijk) en G. Lemkes (Alphen aan den Rijn). RECLAMEPLAAT VOOR PAPIERBESPARING. Wij ontvingen van den Economischen Voorlichtingsdienst een plaat, waarop de aandacht wordt gevestigd op het belang van de materiaalbesparing. Deze plaat, genaamd „Onthoudt dit", vertelt den le zer, welke afvalstoffen wèl en welke niét in den prullenmand mogen verhuizen, on der welke laatste o.a. metalen voorwerpen, houtwol, etensresten, lompen, glas, rubber etc. Door alleen papier in de prullenmand te gooien, helpt iedereen het vraagstuk der papiervoorziening nader tot de oplossing brengen. Duidelijke letters en opvallende kleuren vestigen de aandacht op deze ge- cardonneerde plaat, die bestemd is voor instellingen, die dikwijls door het publiek bezocht worden. Ongetwijfeld een doeltref fende bijdrage tot de zoo gewenschte pa pierbesparing! geslaagd voor het diploma makelaar in on roerende goederen van de Ned. Broeder schap van Gediplomeerde Makelaars. De heer C. F. Lardee alhier, is ge slaagd voor het Middenstandsdiploma „Al- gemeene Handelskennis". Met ingang van morgen wordt de heer J. van der Heijden, commies bij de Ned. Spoorwegen te Helmond, als zoodanig over geplaatst naar het Station der Ned. Spoor wegen alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Nieuwe inschrijving: K. Bolhuis, v. Hardenbroekweg 4, Noord- wijk: Technisch Adviesbureau voor Gene rator en Persgas en Autobedrijf. Eigenaar: K. Bolhuis, Noordwijk. Wijzigingen: Stoomververij en Chemische Wasseherij „De Regenboog". Janssen en Bierens N.V., Breestraat 159. Filiaal te Leiden is opge heven. Overhemdenbedrijf „Elmi", Nieuwe Rijn 55. 56 en 58, Leiden. Overleden Vennoot: H. Lens. Leiden, d.d. 20 Juni 1941. GEBOREN: Lydla Anne, D. van P. J. S. J. W. C. Duiver- man en M. J. Neuteboom Marinus Cornelis Jozeph, Z. van H. T. Juffermans en C. H. Bakker. ONDERTROUWD: A. Bostelaar jm, 23 j. en A. M. v. d. Berg jd. 20 J. H. H. Zonderop jm. 23 j. en P. Ker seboom jd. 22 J. B. A. Creijghton jm. 36 j. en D. L. Eldering Jd. 34 J. OVERLEDEN: A. J. M. Hooijmans, Z. 3 J. S. M. M. van Ruiten, Z. 1 maand. GEMEENTERAAD. Nieuw raadslid Gasprijsverlaging Eer vol ontslag schoolhoofd. De Raad vergaderde. Allereerst werd be- eedigd het raadlid, de heer J. C. de Koning, die door den voorzitter hartelijk werd toe gesproken. Bij de bespreking van den van den schoolartsendienst vroeg de heer van Dam of onvermogenden een bril kun nen verkrijgen, waarop, de voorziter ant woordde, dat daarvoor instantiés zijn. Voorts werd o.a. aangenomen het voorstel den gasprijs met Vz cent per M3 te verlagen. Eveneens kregen B. en W. niachtlging kwar- taalsgewijze den prijs welke van de for muleberekening afhankelijk is, vast te stel len. Aan den heer W. v. d. Wal werd als hoofd der school onder bij zonderen dank eervol ontslag verleend wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. De aanvragen voor gelden voor schoolbe- noodigdheden dor de besturen der R.K. School Martinus en Chr. Julianaschool werd verleend. De reeds gepubliceerde aanvulling der po litieverordening betreffende de fietsendief stallen werd met 87 st. aangenomen. De verhooging van het crediet Burg. Armbestuur 1940 werd goedgekeurd; de ar beidsvoorwaarden voor den vasten kern van het personeel Luchtbeschermingsdienst werden vastgesteld. De Trekvaart werd om gezet in Leidsche Vaart Noord en Zuid. Goedgekeurd werd de aanschaffing van gymnastiekmaterialen voor de Openbare School. Ten slotte werd besloten de uitgangen Patrimonium en Vinkenlaan bij den Rijks weg te trekken en over te doen aan den Rijkswaterstaat onder voorwaarde dat de gemeente steeds het recht van overweg zal behouden. Aan de Beekkade geraakte een 5-jarig zoontje van de fam. v. d. S. tijdens het spe len te water. Mej. van Deursen van Zeist die den drenkeling bemerkte, sprong geheel ge kleed te water en smaakte het genoegen, den jongen, die reeds gezonken was, te red den. Hulde voor deze moedige daadl KATWIJK AAN ZEE. OVERTREDING DER PRIJS- OPDRIJVINGSWET. De politie heeft bij den winkelier H. .F. v. d. B. uit de Rijnstraat een partij stroop in beslag genomen wegens overtreding der prljsopdrijvingswet. Gevonden vorwerpen. Op het politiebureau zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent: een lichte groene da mesmantel, een lage zwarte jongensschoen met sportkousen, een zwart lederen jongens schoentje, een portemonnaie met f. 2.50, een aardappelkaart, een bruin hooge kinder schoen met steunzooltjes en blauwe sokjes, een groen vulpotlood, een polshorloge met blauw lederen bandje, een donker gebreid jasje met ritssluiting, een gouden polshor loge met gouden schakelarmband. Voorzitter Ned. Herv. Kerkeraad. Gedurende het tweede haljaar 1941 zal als voorzitter van den kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente alhier optreden ds. F. J. Broeyer en als secretaris ds. R. P. A. Rutgers. LEIDSCHENDAM. Gevonden voorwerpen. 1 vulpenhouder, 1 sleutel, 1 blauwe regen jas, 1 portemonnaie met inhoud, 1 ijzeren balk, 1 damestaschje Inhoudende prent briefkaarten. Adres: bureau van politie. Burgerlijke Stand. Bevallen: A. Chrlstiaanen. geb. Van der Hulst, Z. Bevallen: A. J. Visser, geb. Regeer, Z. A. Paardekooper, geb. Kragt, D. Ds. M. Verniet, predikant bij de Ned. Herv. Kerk, is met een ernstige oorontsteking opge nomen in St. Antonius Hove te Voorburg. LISSE. Gevonden voorwerpen. Autokrik. zilveren rozenkrans, 4 vleeschbonnen en f. 0.72 br. ceintuur grijs beige, klein zwart krulharig hondje, br. ceintuur, pakje badgoed, zwarte brillendoos met bril. witte kindermuts. Inlichtingen bij de politie. GEMEENTERAAD. De nieuwe Huishoudschool De verbouwing van het Raadhuis. De Raad vergaderde. Inzake de noodzake- lijkheldverklaring van de oprichting van een huishoudschool alhier, las de heer Tib- boel namens de Prot. Raadsfracties een adres voor waarin deze fracties haar leed wezen er over betuigen, dat nu toch deze huishoudschool zal worden gesticht en on der R.K. bestuur zal komen. De prot. frac ties hadden gaarne gezien dat men tot over eenstemming was gekomen en dat een school op breeden grondslag was gesticht, waarin allen gelijke rechten hadden. Zoo als de opzet nu ls, zijn de prot. fracties van meening, dat het algemeen belang hier niet wordt gediend. Na toelichtingen en discussie werd de op richting der huishoudschool met 8 tegen 5 st. aangenomen. In de vacature H. Schrama werd de heer F. van Kesteren benoemd als lid der Sociale Commissie en de Waterleidlngcommlssle. Een kleine wijziging der Veldwachtersver ordening werd goedgekeurd, alsmede de toe passing van het Arbeidsovereenkomstenbe- slult betreffende het personeel van den Luchtbeschermingsdienst. De extra hulp aan werkloozen en kleine tuinders werd aangenomen. Aan de Fa. Tegelaar werd een stuk industrieterrein verhuurd. Besloten werd tot overname van de gronden welke zijn gebruikt voor den aanleg van den nieu wen boschweg van den heer J. C. E. graaf van Lijnden. Voorts werd o.a. goedgekeurd de verbou wing van het Raadhuis breeder zal worden opgezet; thans wordt dit geraamd op f. 22.500.— (aanvankelijk f. 12.000.Nu zal echter niet alleen de benedenbouw ver anderd worden, doch ook de le verdieping, terwijl eveneens het exterieur een belang rijke wijziging zal ondergaan aan de voor zijde. De teekeningen werden bekeken en vonden aller instemming. Het ziet er mo dern uit! Aan den heer A. H. Peters werd ontslag verleend als agent der Arbeidsbemiddeling wegens overgang der Arbeidsbemiddeling naar het Rijksarbeidsbureau. Voor het on derhoud van de vuilnisbelt werd aangewe zen de heer Rijnbeek van Haarlemmermeer. Diezelfde handeling zou ik niet graag gevolgd hebben bfl den dollen hond. die mij eenigen tijd later in één der nauwe straten van St. Petersburg aanviel. Ik wist niet beter te doen dan snel de vlucht te nemen, waarbij ik m'n zware overjas wegwierp. Spoedig be reikte ik m'n woning, waarna ik m'n bediende opdroeg m'n jas opg te halen, hetgeen geschiedde. Den volgenden ochtend zat ik juist te ontbjjten, toen m'n knecht me met een krijtwit gezicht kwam vertellen, dat m'n jas dol was geworden. Die was door den dollen hond gebeten en scheurde al m'n andere kleeding aan stukken. Ik kwam nog net bijtijds om te verhinderen, dat ook m'n nieuwe gala uniform hetzelfde lot onderging. De dolle jas verdween met spoed uit m'n huis! NOORDWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Wilhelmina Elisabeth, D. van C. Houwaart en M. Ha ze noot Jacob, Z. van N. van Veen en A. den Hollander Jan, Z. van C. Duindam en C .M. Zwaan Wilhelmus Cornelis, Z. van R. J. A. van Houten en Th. v. Schie Margaretha, D. van J. M. Houwaart en D. 6mit Nicolaós. Z. van N. Glasbergen en L. Cramer. Overleden: Mara Bedijn, echtg. van W. On derwater 78 j. Johanna de Haas. echtg. van Th. J. Ruigrok 44 j. Ondertrouwd: A. Glas en H. C. M. Broekhof. Getrouwd: F. G. van den Berg en P. Her mans P. G. de Haas en A. G. de Haas C. van Oolj en H, F. de Haas O. W. Houwaart en Th. van der Linden F. A. Steenvoorden en J, H. van Kampen C. J. van Stein en H. A. Wijnands H. M. W. Duivenvoorde en A. Schelvis. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Betty, D. van L. de Mooy en H. Glasbergen. Ondertrouwd: A. He.emskerk 27 j. en E. Star 25 j. Getrouwd: W. de Vink en A. v. d. Zwam. SASSENHEIM. Past op uw konijnen! Niet minder dan 3 bewoners van de Ber kenlaan kwamen tot de onaangename ont dekking, dat hun konijnhokken leeg waren. Sporen wezen uit dat dieven de dieren mee genomen hadden. De politie stelt een on derzoek in. VOORSCHOTEN. GEMEENTERAAD. Subsidies Chr. Bewaarschool en Comité uitzending zwakke kin deren Gcldlcening ff. 30.000. In de raadsvergadering werd het verslag van de spaarregeling, jaar 194C, voor ken nisgeving aangenomen. Hieruit bleek, dat op 31 December 1940 het aantal opgeno men spaarders bedroeg 54 personen en dat #83 kwartjes gespaard waren. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7