LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 30 Juni 1941 Van de overige fronten Duitsche W eer macht sbericht en Italiaansche W eermachtsberichien Uit Finland Noorsch legioen Aan het Roemeensche front Een beschouwing van de Diplo De houding van Frankrijk Nieuwe volmachten voor Roosevelt? Verspreide berichten Negende communiqué: „In den front sector ten Zuiden van de Pripjetmoe- rasseji is de strijd gevoerd tegen keur troepen van het Sovjet-leger. Met taaie en heldhaftige aanvallen zijn ten Wes ten van Lemberg de sterkste en mo dernste versterkingen bedwongen. Onze troepen rukken thans zegevierend naar Lemberg zelf op. Ten Noorden daarvan rukken Duitsche gepantserde divisies al strijdende over Luck naar het Oosten op. Evenals in andere sectoren van het front heeft ook hier de luchtmacht tot den ze gevlerenden opmarsch van ons leger bij gedragen door haar verkenningsacties en haarvermetel optreden tegen de vijande lijke strijdkrachten, die voortdurend van achter het front worden, aangevoerd. De bloedige verliezen van den tegenstander zijn reusachtig. Talrijke vijandelijke pant serwagens zijn vernield. Alleen al bij de gevechten om Dpebno zijn 215 pantserwa gens en vele stukken geschut, waaronder 42 van het zwaarste type, buitgemaakt." Tiende communiqué: „Bij het voort schrijden der operaties zijn in het ge bied ten Oosten van Bialystok thans thans twee Sovjet-legers aan alle kan ten ingesloten. In weerwil van hun dagenlange, wanhopige pogingen om door te breken, wordt het cordon der Duitsche legers van uur tot uur nau wer. In enkele dagen zullen deze Sovjet-legers zich hebben overgegeven of vernietigd zijn. Daarmede zal het lot bezegeld zijn van talrijke Sovjet-divisies, die tot taak hadden, den centralen aanval op Duitsch- land te ondernemen. Infanterie-divisies van het leger en afdeelingen van de Waf- fen-S.S. strijden hier te zamen. Door ver nietigende aanvallen staat de luchtmacht hen op voorbeeldige wijze bij." Elfde communiqué: „Duitsche ge pantserde afdeelingen- en gemotori seerde divisies hebben, aan weerszij den van de omsingeling van Bialystok oprukkend, het gebied rondom Minsk bereikt. Een nieuw groot succes is te verwachten." Twaalfde communiqué: „De inleidende operaties tegen de Sovjet-Unie hebben in den korten tijd van 22 tot 27 Juni 1941 tot resultaten geleid, die ondanks de onmoge lijkheid, den buit thans ook maar bij bena dering te schatten, geweldig zijn. Behalve de zwaarste bloedige verlie zen van den vijand zijn reeds in de eerste dagen meer dan 40.000 gevan genen in onze handen gevallen. Meer dan 600 stukken geschut wérden tot dusver als buit geteld. 2223 Pantserwa gens, waaronder 46 vatn de zwaarste soort, n.I. van 52 ton, zijn deels ver nietigd, deel^ buitgemaakt. Hierbij komen nog geweldige hoeveelhe den pantserafweer- en luchtafweergeschut, alsmede mitrailleurs, geweren, auto's enz. Deze cijfers stijgen met het uur. Zij zullen echter nog geweldig stijgen na de capitula tie of de vernietiging van de thans inge sloten Sovjet-legers. Het Duitsche luchtwapen heeft het Sov- jet-luchtwapen de tot dusverre voor dezen oorlog zwaarste nederlaag toegebracht. Door jagers, gevechtsvliegtuigen en luchtdoelartillerie werden in de lucht en op den grond in zeven dagen 4107 Sovjet-vliegtuigen vernietigd. Hierte genover blijven onze eigen verliezen binnen matigde grenzen. In dezelfde pe riode heeft ons luchtwapen 150 vlieg tuigen verloren. De superioriteit van de Duitsche vliegers en van het Duitsche materieel is zeer groot. Deze geweldige cijfers aan vliegtuigen, pantserwagens en ander materieel, waarvan de vernietiging of verovering te danken is aan de voorbeeldige samenwerking van de Duitsche weermacht geven echter tevens een it .drukwekkend en verrassend beeld van de grootte van het gevaar, dat zich in het Oosten aan de grenzen van het rijk samenpakte. Het is waarschijnlijk juist nog te elfder ure gelukt, het Midden-Europee- sche gebied voor een invasie .te behoeden, waarvan de gevolgen onoverzienbaar ge weest zouden zijn. Het Duitsche volk is zijn dapperen sol daten waarlijk den diepsten dank verschul digd. Bij den opmarsch der Duitsche troepen door het door de Sovjets bezette Lithauen bleek in alle plaatsen, met welke vreugde de bevolking de Duitsche troepen begroet als bevrijding van het bolsjewistische juk der onderdrukking. Een officier vatte het in de volgende woorden samen: „Ieder land, dat eenmaal een tijd heeft doorgemaakt onder bolsje- wistisch-joodsche heerschappij, is voor al tijd immuun voor het communistische ver gif." LAAGHARTIGE STRIJDMETHODES DER BOLSJEWIKI. De geweldige aanvankelijke successen van de Duitsche weermacht aan het Oostelijk front zijn behaald in den strijd met een tegenstander, zóo verneemt het D.N.B. die alle middelen van een achterbaksche, ge- meene strijdwijze toepaste. In den tankslag bii Gion.dc o 1 *wam het herhaaldelijk voor dat de bemanning van een sovjet-tank de witte vlag zwaaide. Als Duitsche soldaten dar- zoo'n tank naderden of het pantser- afweergeschut het vuur staakte en de man schappen uit hun dekking te voorschijn kwamen, werden zij in vele gevallen het slachtoffer der sovjets, die hun witte vlag weer binnenhaalden en een hevig vuur op de Duitsche soldaten openden. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: Gevechtsvliegtuigen hebben in het zeege bied om Engeland vannacht zes tot een be schermd konvooi behoorenae koopvaardij schepen met te zamen 21,500 brt, tot zinken gebracht. Een ander vrachtschip werd zwaar beschadigd. Andere gevechtsvliegtuigen bombardeerden met goede uitwerking ha venwerken en vliegvelden in Zuid-Oost- en OostEngeland. In Noord-Afrika schoten Duitsche jageres vier Britsche jacht- en twee gevechtsvlieg tuigen omlaag. Slechts één eigen toestel ging verloren. Bij pogingen van Britsche vlieg tuigen om ook gisteren naar de bezette ge bieden aan de- kust van het Kanaal te vlie gen, leed de vijand weer een gevoelige ne derlaag. Er werden 19 Britsche vliegtuigen neergeschoten en wel 14 door jagers, vier door luchtdoel-artillerie en één door ma- chinegeweergeschut van den grond. Bij deze gevechten ging een eigen vliegtuig verloren. De vijand liet vannacht met zwakke strijd krachten enkele brisant- en brandbommen in het Noord-Duitsche kustgebied vallen. De burgerbevolking leed geringe verliezen. In woonwijken te Hamburg en Bremen ont stond schade aan gebouwen. Ook deze nach telijke aanvalspoging eindigde met zware Britsche verliezen. Nachtjagers en lucht doelartillerie schoten 12, marine-artillerie 5 der aanvallende Britsche toestellen neer. Een groep nacht jagers onder bevel van kapitein Hülshoff heeft vannacht haar hon derdste nachtelijke overwinning in de lucht behaald. Eerste luitenant Eckhardt schoot vannacht binnen een uur tijd vier vijande lijke vliegtuigen omlaag. En Zondag: Op den Atlantischen Oceaan hebben duikbooten konvooien en afzonderlijk varende schepen aangevallen, die door vele torpedobootjagers en vliegbooten werden beschermd. Zij hebben een tankschip en zeven vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 46.700 ton tot zinken gebracht en een tank schip en twee vrachtschepen met een gezamt lijken inhoud van 25000 ton ge torpedeerd. Ook deze schepen kunnen verloren geacht worden, zoodat de Duitsche duikbootvloot de vijandelijke koopvaardijscheepsruimte met 71.700 ton verminderd heeft. In de wateren rondom .Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht drie vrachtschepen en een vischtrei- ler met een totalen inhoud van 14.800 ton 'tot zinken gebracht. Andere nachtelijke luchtaanvallen waren gericht op havenwerken aen de Zuidoost kust van Engeland en op de belangrijke in voerhaven Huil. Aan weerszijden van de rivier de Huil werden verscheidene uitge breide branden waargenomen. Andere afdeelingen gevechtsvliegtuigen zijn voortgegaan met het leggen van mijnen voor Britsche havens. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 27 op 28 Juni met succes mi litaire installaties der Britsche vlootbasis Alexandrië gebombardeerd. In Noord-Af rika hebben afdeelingen der Duitsche luchtmacht Britsche autocolonnes tussohen Sidi el Barrani en Soll'oem met' goed gevolg aangevallen. Overdag noch des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen boven Duitschgebied versche nen. Een jac'hteskader, onder bevel van majoor Trautleft, heeft op 26 Juni zijn 500ste over winning in de lucht behaald. Luitenant Geischardt, die deel uitmaakt van een jacht- eskader, heeft op 23 Juni zijn 19de en 20ste vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Het 3S9ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: .Gedurende den nacht van den 28sten Juni hebben afdeelingen Italiaaansche vlieg tuigen luchtbases en havenwerken van Va- letta op Malta gebombardeerd. Boven Lam pedusa is een Britsch toestel, dat het eilana ■had gebombardeerd, door den luchtafweer der marine neergeschoten. Tusschen Sidi el Barrani en Solloem in Noord-Af rika hebben Duitsche vliegtuigen Britsche gemechaniseerde strijdmiddelen aangevallen en vernield. De vijand heeft een luchtaanval gedaan op Benghasi en op een plaats in de Syrte^woestijn. In Oost-Afrika is de toestand onveran derd." Overeenkomstige ervaringen deden stoot troepen van pioniers bij den strijd tegen sovjet-bunkers op. Ook hier zwaaide men de witte vlag, doch schoot later achterbaks op de Duitsche pioniers. In een plaatsje dat in het bolsjewistische bericht als een „voor beeld van heldhaftigen tegenstand" werd genoemd, hadden de sovjets voor hun terug tocht de vrouwen en kinderen bewapend en hun bevolen op de oprukkende Duitsche infanteristen te schieten en zoo den terug tocht der bolsjewiki te dekken. Sovjetvliegers hebben, naar op grond van uitvoerig onderzoek ondubbelzinnig is be wezen, bij hun aanval op den D-trein Koe- roesmezee—Boedapest gebruik gemaakt van dum-dum-kogels. DAGORDE VAN MAARSCHALK MANNERHEIM. Veldmaarschalk Mannerheim heeft uitzijn hoofdkwartier den volgenden dagorder tot de Finsche soldaten gericht: „Onze wlnteroorlog is met een bitteren vrede geëindigd. In weerwil van den vrede is ons land voortdurend het voorwerp van snoode dreigementen en afpersingen dooi den vijand geweest. Van den aanvang af wilde de vijand geen blijvenden vrede. De vrede was slechts een wapenstilstand, die thans is afgeloopen. Gij kent onzen vijand. Gij kent zijn eeuwig streven ons huis, ons geloof en ons vaderland te vernietigen en ons volk tot slaven te maken. Dezelfde vijand, hetzelfde gevaar staat thans aan onze grenzen. Zonder eenige aanleiding heeft de vijand op brute wijze ons vreed zame volk aangevallen en ons land gebom bardeerd. De toekomst van het vaderland verlangt daden van u. Ik roep u op, mij in den heiligen oorlog tegen den vijand van ons volk te volgen. Onze gevallen helden verrijzen uit hun graven en komen aan onze zijde, wanneer gij in wapenbroeder schap met de geweldige oorlogsmacht van Duitschland met vastberaden moed in den kruistocht tegen onzen vijand optrekt, om de toekomst van Finland te verzekeren. Wapenbroeders, volgt mij, nu het volk van Karelië weer opstaat en de nieuwe dageraad van Finland ons tegenblinkt". (D.N.B.) De strijd aan dit front schijnt zich nog hoofdzaak tot luchtbombardementen te bepalen Eenige Finsche plaatsen zijn weer door sovjet-vliegers gebombardeerd. In to taal zijn 35 vliegtuigen neergeschoten sinds de eerste aanvallen. Vele duizenden school jongens doen dienst als ordonnans en ver vangen zoodoende een groot aantal volwas- genen. Naar Hufvud Stadsbladet meldt hebben de sovjets Vrijdag de fabrieken te Enso, die bij den vrede aan de sovjet-unie waren af gestaan, in brand gestoken en vernield. De Noorsche rijkscommissaris Terboven heeft in een verklaring voor de radio o.a. bekend gemaakt, dat de Fuehrer den wensch van het Noorsche volk aan de his torische afrekening met het bolsjewisme te mogen deelnemen heeft ingewilligd en zijn toestemming heeft verleend tot onmiddel lijke oprichting van een „Noorsch legioen". Dit Noorsche legioen zal als afzonder lijke, gesloten formatie onder uitsluitend Noorsche aanvoering volgens Noorsche richtlijnen opgeleid en in den strijd tegen de sovjet-unie geworpen worden. (D.NJB.) Het hoofdkwartier van het Duitsch-Roe meensche front deelt mede: 1. De actie tegen de Sovjet-strijdkrach ten wordt van de bergen van de Boekowina tot aan de kust van de zee voortgezet. Duit sche én Röemeensche afdeelingen konden overal haar opdrachten vervullen. Alle po gingen van den vijand om tot tegenaan vallen over te gaan, werden afgeslagen. In de delta duren de operaties nog voort. 2. Het Duitsch-Roemeensche luchtwapen zet'zijn offensieve operaties en acties ter bescherming van het land voort, waarbij het gelukt is de superioriteit te versterken. De vijand heeft enkele bomaanvallen ge daan op de omgeving van Jassy, Buzau, Galatz en Constantza, waarbij de burger bevolking met bommen en mitrailleurvuur werd aangevallen. De schade is echter on- beteekenend. Op 26 Juni is het drie vijandelijke vlieg tuigen voor de eerstemaal gelukt enkele bommen neer te werpen op een wijk van de hoofdstad. Belangrijke schade werd echter niet aangericht. Twee van de drie vlieg tuigen werden onmiddellijk door jagers neergeschoten. In de laatste dagen zijn in luchtgevech ten en op den grond ongeveer 130 Sovjet vliegtuigen vernietigd, waarvan 32 door het Roemeensche luchtwapen en de luchtdoel artillerie. Wij verloren drie vliegtuigen. 3. Op 26 Juni verschenen twee Sovjet torpedojagers voor Constantza. De torpe dojager „Tooscova" werd tot zinken ge bracht en de andere waarschijnlijk bescha digd. De vijand heeft bij enkele bruggen in het land parachutetroepen neergelaten, waarvan het meerendeel echter gevangen genomen werd. Op de stations aan de Roemeensche grens zijn lange treinen met bolsjewistische ge vangenen aangekomen, die in hun grond- kleurige linnen uniformen en met hun kaal geknipte hoofden een zeer eigenaardigen indruk maakten. Een groot gedeelte dezer gevangenen is afkomstig uit het Aziatische deel van de Sovjet-Unie en was reeds ver scheidene maanden geléden in groote trans porten uit Mongolië en het voormalige Turkestan naar de Westelijke grenzen van de Sovjet-Unie overgebracht. EERSTE ONDERHOUD VAN CREPPS MET MOLOTOF. De Britsche ambassadeur in Moskou, Sir Stafford Crigp's, 'heeft völgens een bericht van den Engelschén nieuwsdienst, Zaterdag een eerste onderhoud gehad met Molotof. Hij werd daarbij vergezeld van verscheidene leden der Britsche missie. Sir Stafford Cripps heeft bovendien volgens dezelfde bron besprekingen gevoerd met den ambas sadeur der Vereenigde Staten in Moskou. DE ENGELSCH—ZWEEDSCHE BETREKKINGEN. De Zweedsche bladen vernemen uit Lon den, dat de Zweedsche gezant aldaar, Prytz, Vrijdag een „urenlang onderhoud" met den Britschen minister van buitenlandsche za ken, Eden, heeft gehad. In dit onderhoud heeft Prytz uitvoerig de Zweedsche beweeg redenen voor het besluit van de Zweedsche regeering in zake het verleenen van het recht van doortocht aan een Duitsche di visie naar Finland uiteengezet. Svenska Dagbladet meldt bovendien, dat de Engelsche gezant in Stockholm, Mallet, zich zeer scherp tegenover den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken, Gün- ther, heeft uitgelaten, zonder daartoe een rechtstreeksche opdracht van de Engelsche regeering te hebben gehad.Het officieele Engelsche standpunt wordt echter volko men door de scherpe afkeuring gedekt, wel ke de Engelsche gezant heeft uitgesproken, toen hij vernam van het besluit der Zweed sche regeering om aan Duitsche troepen doortocht te verleenen. „Met een .bijzondere onbehaaglijkheid volgt men in Londen de houding van Zwe den en Finland in den Duitsch-Russischen oorlog", zoo constateert de „Deutsche di- plomatisch-politisché Korrespondenz", die als volgt verder gaat: „Tot het laatste oogenblik hoopte men in de Britsche hoofd stad, dat de oorlogsverklaring van Finland aan de sovjetunie vermeden zou kunnen worden. De even waardige als gematigde en politiek ophelderende verklaring, waarmede de Finsche president Ryti de proclamatie van den staat van oorlog tussohen Finland en de sovjet/unie heeft gemotiveerd, ver nielt thans de rest van al die hoop en die combinatie, welke men in Londen ten aan zien van Finland had opgesteld. Londen was, daaraan bestaat nauwelijks nog twij fel, in deze dagen bereid om Finland voor de tweede maal te verraden. Terwijl in den winter van 1939/40 de z.l,. Britsohe hulp heelemaal niet gedacht was als verlichting van den Finschen vrijheids strijd tegen het bolsjewisme, maar uitslui tend en alleen doelde op het winnen van een Finsche flankibasis tegen Duitschland, wilde de Britsohe regeering ook thans van Finland gebruik maken. De Britsche gezant in Helsinki kreeg opdracht „matigend" zijn invloed op de Finsche regering uit te oefe nen en haar aan te raden toe te geven aan „gerechtvaardigde" militaire eisohen der sovjets. Wanneer de sovjets op die wijze aanvullende steunpunten in Finland zou den hebben kunnen verwerven, zou dit voor de Britsche regeering slechts aangenaam zijn geweest. Het opofferen van de restee- rende Finsche zelfstandigheid scheen haar een verlies van weinig belang vergeleken met de kans, dat Finland door Duitschland en aan de zijde van Duitschland zijn na tionale onafhankelijkheid en zijn oude grenzen in vollen omvang zou kunnen terugkrijgen. De intusschen tot een feit ge worden Duitsch-Finsche wapenbroeder- schap was het ergste, wat den Engelse-hen hun politieke, moreel-e en propagandisti sche plan bedierf. Niet minder pijnlijk is voor de Britsche regeering de houding vol begrip, die Zweden heeft aangenomen jegens den Finschen vrijheidsstrijd. Dezelfde Britsche pers, die in den winter van 1939/1940 Zweden scherp becritiseerde, omdat het weigerde geallieer de troepen te laten passeeren, welke onder het voorwendsel Finland te verdedigen voor den aanval op Duitschland in gereedheid zouden worden gebracht, berispt thans Zweden op de meest heftige wijze omdat het zijn grenzen voor werkelijk voor Fin land bestemde troepen heeft geopend. Reeds wordt er mede gedreigd, dat de Britsche regeering den daardoor ontstanen toestand als ..ernstig" beschouwt. Ook hier van zullen de Finnen notitie moeten ne men. President Ryty heeft den tweeden Finschen verdedigingsstrijd „kansrijk" ge noemd, omdat Finland ditmaal de mach tige Duitsche ondersteuning heeft. In Groot Brittannië echtër wordt reeds de kans op het herstel van de Finsche' vrijheid en on afhankelijkheid al3 een ernstige bedreiging van de Britsche belangen voorgesteld. In het Londensche Dorchester Hotel drinkt men onder voorzitterschap van Lord Nathans intusschen op het volledige succes van d-e sovjetunie Wanneer het mo gelijk zou zijn het toppunt van schaamte loosheid, huichelarij en immoraliteit der Britsche politiek in dezen oorlog nog te overtreffen, heeft het Britsche standpunt in de Finsche kwestie dit tot stand ge bracht," zoo eindigt de Diplo (D.N.B.). De gevolmachtigde van de Fransche regeering in het bezette gebied, ambassa deur de Brinon, heeft voor vertegenwoordi gers van de Amerikaansche pers enkele principieele verklaringen afgelegd over de houding van Frankrijk ten opzichte van den oorlog tegen de Sovjet Unie. In zijn inleiding verklaarde de Brinon, dat de communistische propaganda tracht het door den oorlog in Frankrijk veroor zaakte lijden der bevolking, in .het bijzon der de moeilijkheden in de levensmiddelen voorziening, voor haar doelstellingen uit te buiten. Ik ben er zeker van, aldus ver klaarde de ambassadeur, dat de Sovjet- machthebbers een verlenging van den oor log wenschen, omdat zij betere voorwaar den voor haar revolutieplamien schept. De in de nota van den rijksminister van buitenlandsche zaken genoemde commu nistische propaganda in het bezette ge deelte is de Fransche regeering niet ont gaan. Ook wat Syrië betreft, gehoorzamen de communisten, naar de Brinon op grond van een rapport van den prefect van politie mededeelde, de bevelen van Moskou. De verantv/oordelij ken voor de communisti sche propaganda zetten hun pogingen voort met het doel het huidige regiem te doen verdwijnen en in Frankrijk een Sovjet republiek uit te roepen. Wat betreft het feit, dat Churchill zich tot bondgenoot van de Sovjets heeft ver klaard, wenschte de Brinon Engeland en Churchill „veel plezier" en gaf de verzeke ring, dat Churchill nog wel eens zal beleven waartoe dit leidt. Met betrekking tot de woorden van den voormaligen president van de Spaansche republiek, Azana, volgens welke de oorlog in Spanje het begin van den Europeeschen oorlog zou beteekenen, verklaarde de Brinon, dat deze oorlog thans zijn waré karakter als burgeroorlog heeft vertoond. De huidige oorlog verschilt ongetwijfeld van andere oorlogen. Hij is tegelijk een revolutie tegen het communisme en het ka pitalisme, die thans reeds samengaan. Vervolgens herinnerde de Brinon aan een onderhoud, dat hij jaren geleden met den voormaligen Amerikaanschen ambassadeur te Parijs, Bullitt, heeft gehad en waarin Bullitt o.a. zeide, dat Amerika voor de volle honderd procent aan de zijde van Frank rijk zou staan, wanneer het in een oorlog tegen Duitschland zou raken. Frankrijk zou echter geen militaire hulp krijgen, want Amerika is zelfs voor tweehonderd procent gekant tegen de met Frankrijk geallieerde Sovjet-Unie. Wat voor een gezicht, zo* vroeg de Brinon, zouden nu Bullitt en de andere Amerikanen zetten? Wat betreft de communistische kwestie in Frankrijk, gaf de Brinon de verzekering, dat alle maatregelen genomen waren om daden van sabotage te voorkomen. (D.N.B.) Uit betrouwbare bron meldt Associated Press, dat de Amerikaansche regeering het congres zal verzoeken formeel den „natio- nalen noodtoestand" af te kondigen en daarmede president Roosevelt als opperbe velhebber de vrije hand te geven in alle de fensie-aangelegenheden. Daarmede zou ook de beperking voor den president vervallen, dat geen troepen mogen worden uitgezonden buiten het Westelijk halfrond. De minister van oorlog, Stimson, heeft volgens dezelfde bron den Speaker van het Huis van Afge vaardigden reeds een desbetreffend voorstel doen toekomen. President Roosevelt heeft opdracht gege ven, dat de Independance Day in het belang van de wapenindustrie „als normale werk- dag moet worden beschouwd". Onder nor male omstandigheden zou deze Zaterdag een vrije dag zijn geweest. De senaat heeft het door de oppositie in gediende voorstel om Roosevelt de volmacht te ontnemen tot verdere waardeverminde ring van den dollar, verworpen. De regee- ringsmeerderheid motiveerde haar afwijzend standpunt hierdoor, dat financieele vol machten met het oog op den economischen wereldtoestand thans noodzakelijker zijn dan ooit. (DNB). Terwijl de volkeren van Europa den strijd van hèt nationaal-socialistische Duitsch land tegen het bolsjewisme met vurige wen schen vergezellen en dien strijd, elk naar zijn vermogen, steunen, is de reactie in de Ver. Staten zeer kenmerkend, zoo schrijft de Deutsche diplomatische-politische Kor respondenz. Stellig komt het Amerikaan schen kringen, die den zin voor de werke lijkheid bewaard hebben, absurd voor, den geringsten steun te verleenen aan de Mos- kousche heerschers, die in de Ver. Staten, zooals algemeen bekend is, een sterke vijfde colonne 'bezitten. Doch dit gevoel voor de elementaire regels van het verstand en de verantwoording ontbreekt blijkbaar juist bij hen, die de politieke beslissingen moeten ne men en daarvoor rekenschap jegens hun volk moeten afleggen. Roosevelt heeft open lijk verklaard, dat hij het bolsjewistische Rusland op elke mogelijke wijze zal steunen. Om den toevoer te vergemakkelijken, schrikt hij er niet voor terug, de Amerikaansche wetgeving weer te wijzigen, want met be trekking tot den oorlog tusschen Duitsch land en de sovjetunie heeft de president de neutraliteitswet voor ongeldig verklaard, hetgeen hem de achterdeur openlaat voor credietverleening en levering van oorlogs materiaal via Wladiwostok. De Korrespondenz haalt vervolgens uit latingen aan van den minister van binnen- landsche zaken, Ickes, den minister van marine, Knox, kolonel Wedgewood en den minister van oorlog, Stimson en noemt hun verklaringen „belachelijke uitvluchten" die aantoonen, op hoe onzekeren want onna- tuurlijken grondslag de Amerikaansche oorlogsophitsingspolitiek thans meer dan ooitjstaat. Terwijl Roosevelt, om zijn Yan- kee-imperalisme en zijn voortdurende in mengingspogingen op vreemde continenten te rechtvaardigen, steeds weer lang verdwe nen grootheden uit het verleden als mario netten laat optreden, gaan de volkeren van Europa tot de orde van den dag over. Zij hebben het meegemaakt, dat juist degenen die zich als beschermers van de menschheid voordoen, door bevordering van den Brit schen blokkade-oorlog tegen de vrouwen en kinderen van het geheele Europeesche vasteland, de meest elementaire eischen van menschelijkheid met voeten treden. De voortdurende inmengingen en vergrijpen der politiek van Roosevelt worden door de Europeesche volkeren, waaraan de nieuwe wereld onschatbare nationale en cultureele waarden te danken heeft, beschouwd als een last en zelfs als een gevaar voor hun be staan. (DNB). PAUSELIJKE REDE. Paus Pius XII heeft ter gelegenheid van den dag van Petrus en Paulus voor den Vaticaanzender een radiorede gehouden over de Goddelijke voorziening bij de ge beurtenissen in het menschenleven. In het middelpunt stond daarbij de beantwoording van de vraag hoe God zooveel lijden in de wereld kan toelaten. De Paus plaatste de op vatting en doelstelling van den mensch, die steeds naar ruimte en tijd begrensd is, te genover de oneindigheid van het Goddelijk raadsbesluit en vergeleek God's doen met het ingrijpen van een dokter. De zegen van den Paus voor de lijdende menschheid gold in de eerste plaats Rome, voorts het Italiaansche volk en ook de ge heel; wereld. (D.N.B.) BRITSCHE MINISTERBENOEMING. Volgens Reuter is lord Beaverbrook be noemd tot minister van voorziening. Voorts is sir Andrew Duncan benoemd tot minister van handel. Zijn voorganger, Lytt- leton, is met een bijzondere opdracht bui ten „lands gezonden. (DNJB.) JOODSCHE HULDE VOOR WILLKIE. De vroegere republikeïnsche candidaat voor het presidentschap der Ver. Staten, Wendell Willkie, heeft van den Joodschen bond van oud-strijders een relief plaat ge kregen, waarop hij betiteld wordt als „de onbaatzuchtigste patriot der Vereenigde Staten van het jaar 1941" (DN.B.) PROPAGANDA DOOR SOVJET-SCHIP. Het in de haven van Istanboel liggende sovjet-schip „Swanetia" verspreidt de laatste dagen door krachtige luidsprekers de uitzendingen van Moskou. Deze uitzen dingen, die in het geheele havengebied en de omliggende woonwijken te hooren zijn, hebben tal van bezwaren doen ontstaan bij de bevolking wegens verstoring van de rust en ontoelaatbare propaganda. (D.NB.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2