CASINO BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 30 Juni 1941 Nederlandsche zwemsters in West-Duitschland fr. Mussert spreekt voor de radio Distributie van vaste brandstoffen SCHEVENINGEN Loonsverhooging voor de metaalbewerkers L.M.C.C. I—V.U.C. I. In een spannenden wedstrijd heeft L.M.C.C. het onderspit moeten delven. Coebergh koos eerst fielden en had zelf veel succes met den bal. Op een totaal van 31 bowlde hij 8 v. 8 en na 12 overs v/as de V.U.C. innings afgeloopen. Met veel moeite slaagde de LM.C.C. erin dit totaal te passeeren. Met de lunch waren 4 wickets neer van 21 runs en in de eerste over na de lunch bowlde Zadelaar zeer hard en zuiver zoodat drie batsman achter elkaar konden vertrekken. Met den laatstcn man op de mat kwam er echter een ommekeer. Schölvinck (9) en Steenstra Toussaint (20 not out) vermeerderden de bowlery zoodat het totaal nog 61 werd. Steenstra Tous saint sloeg enkele mooie vieren. In de tweede innings legde V.U.C. er reeds dadelijk het hout op en spoedig was de achter- tasnd van 30 runs ingeloopen. Eerst op een totaal van 84 viel het eerste wicket. Via 6 v. 150 werd het 9 v. 151 op welk totaal de V.U.C. aanvoerder sloot. W. v. d. Heyden was met 7 v. 56 het meest succesrijke met den bal. Het fielden der L.M.C. C.'ers was in deze innings niet zoo best als anders. LJM.C.C. stond nu voor de opgave 128 runs te maken of den tijd n.l. 2 u. 15 min. uit te spelen. Gezien de matige battingprestaties dit jaar werd besloten zoo niet voor de runs te gaan. Er werd vrijwel niet gescoord en de runs kwamen in zeer langzaam tempo. Beem (21) en Wagner 18 not out zorgden er voor dat het totaal rüet al te laag bleef. Met nog drie wickets in handen en een half uur speeltijd leek de kans voor de L.M.C.C. nog niet verkeken, maar niettemin werd de nederlaag op de tweede innings een feit. Het totaal werd 60. PAARDENSPORT. COURSES TE DUINDIGT. De uitslagen van de te Duindigt gehouden courses luidden als volgt: Prijs van Groningen, ren op vlakke baan over 2500 M. handicap b: 1. Hardie Jolie, eig. Stal Carolinahoeve, in 2 m. 59,8 sec.; 2. Kitchener elg. J. W. Schlimmer te Den Haag. Immervoorprijs: Pr ij zendraverij 4de klasse, af stand 2040 M.: 1. Decent Guy, eig. H. de Boer te Groningen. KJM.-tijd 1 min. 35,7 sec.; 2. Darnon, eig. Stal Hollandia, te Naarden; 3. Doctor Scott, eig. G. van Elshout te Den Haag. Juniprijs: Ren op vlakke baan, afstand 2000 M., handicap a: 1 Petite Artiste, eig, P. van Weelden te Bilthoven, in 2 min. 16,4 sec.; 2. Gracques, op 2 lengten, eig. Stal Carolinahoeve. Irisprijs, prijzendraverij 2de en 3de klasse, afstand 2400 M.: 1. Zoon van David Guy, eig. Stal Hollandia, K.M.-tijd 1 m. 26,8 sec.; 2 Ad miral'Guy, eig. E. G. in 'tVeen te Voorburg; 3. Baronesse K., eig. Stal Gruno. Tetratemaprijs. ren op vlakke baan, afstand circa 1400 M.: 1. Sarata, eig. D. Siem Jr.. te Den Haag, K.M.-tijd 1 m. 27,8 sec. Internationalprijs. heatpr ij zendraverij 1ste klasse, afstand 1700 M.: Ie heat: 1. Young Oostar, KM.-tijd 1 m. 28.7 sec.; 2. Axkit. 2de heat: 1. Axkit, KM.-tyd 1 m. 25,1 sec.; 2. Lutin Sans Suite. 3de heat: 1. Axkit, eig Stal Hollandia te Naarden. KJM.-tijd 1 m. 24,6 sec.; 2. Lutin Sans Suite (eig. Stal Good Luck). WANDELSPORT, J P.PJL De Leidsche wandelsportvereeniging Per Pedes Apstolorum nam Zaterdag met een groep deel aan de tochten der Chr. wandelsportvereeni ging WIK. te Amsterdam. Ieder lid ontving het bronzen Amsterdammer Kruis, terwijl de groep tevens in het bedt kwam van een groeps- prijs. ZWEMMEN. GOEDE RESULTATEN TE BONN EN MÜNCHEN-GLADBACH. De Nederlandsche zwemsters zijn voor de tweede maal in West-Duitschland op tournee. Cor Kint, die eveneens van de partij zou zijn, telegrafeerde echter op het laatste moment af, waardoor de ploeg danig verzwakt was. De voornaamste uitslagen te Bonn luidden: 100 meter borstcrawl: 1. Alle Stijl 1 min. 11,5 sec.; 2. Leni HenzeLohmar 1 min. 18 sec. 200 meter schoolslag: 1. Anni Kapell 3 min. 2 sec.; 2. Jopie Waalberg 3 min. 8,5 sec.; 3. Leni Morgenstern 3 min. 36 sec. 100 meter rugslag: 1. Alle Stijl 1 min. 30 sec.; 2. Lenle Hneze Lohmar 1 min. 36 sec. Te München-Gladbach waren de uitslagen: 100 meter borstcrawl: 1. Alle Stijl 1 min. 10,8 sec.: 2. Leni Henze-Lohmar 1 min. 20,5 sec. 200 meter schoolslag: Anni Kapell 3 min. 1.9 sec.; Jopie Waalberg 3 min. 10 sec. WATERPOLO. WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. Donderdag speelt Boskoop I tegen A.Z.C. I en Boskoop n tegen A.Z.O. II. SCHAKEN. L.S.G. WINT DEN PROMOTIEWEDSTRIJD VAN ALPHEN I. Deze belangrijke wedstrijd voor promotie naar de le klasse B van den Ned. Schaakbond vond Zaterdag plaats in het Gebouw Concordia te Alphen a.d. Rijn. Twee partijen waren reeds vooruitgespeeld en hadden aan L.S.G. I een voorsprong van 1 punt gegeven. De volledige uitslag volgt hieronder: C. Brunt (A.)C. B. v. d. Berg 01 H. v. d. Linden—W. H. v. d. Nat1—0 D. PosthumaW. Demmendal HH D. BruntG. Bosscha lili A. H. Hooyer—M. M. Segaar 0—1 R. Posthuma—I. Zitman 01 H. Schollaardt—A. E. J. Modderman 01 G. SchuilenburgA. J. Rotteveel0—1 A W. FeyC. Kuilman 10 Pi Haverkamp—Th. J. de Bruyn1—0 4—6 Totaal L.S.G. I mag dus den weg naar de promotie vervolgen en moet nu'op Zondag 13 Juli spelen tegen den winnaar van den wedstrijd Resid. Schaakcl. I—Wilhelm Steinitz CR.), die gisteren in Den Haag gespeeld is. Het tiental, dat dan wint, krijgt een plaats in de le klasse. De partijen van het le en 3e bord waren voortuitgespeeld, over de andere partijen het volgende. Van der Nat kreeg een behoorlijke stelling en won de kwaliteit. Indien hij deze op tijd had teruggegeven had hij zeer waarschijn lijk gewonnen. Nu manoeuvreerde v. d. Linden zoo goed, dat hij een gewonnen eindspel kreeg. De Spaansche partij Bosscha—Brunt werd wederzijdsch correct gespeeld, maar gaf toch aanleiding tot interessante verwikkelingen. Aan het slot wist Bosscha een pion te winnen, doch daarna werd de partij die den geheelen speel tijd van 5 uur in beslag nam, remise gegeven, omdat Brunt de gelegenheid kon krijgen het paard voor de overblijvende pionnen te offeren. Segaar bouwde zijn partij zoo mooi op, dat Hooyer weldra een moeilijken stand kreeg en eigenlijk geen stuk behoorlijk kon verzetten. Het opspelen van den g-pion bracht Segaar weldra de winst. OVER DEN STRIJD IN EUROPA. De algemeene leider van de NSB, ir. A. A. Mussert, iheeft Zaterdagavond een rede ge houden voor de Nederlandsche zenders. Aan deze rede ontleenen wij Ihet volgende: Twee werelden botsen. Tegenover elkan der staan: eenerzijds Engeland en de Sovjet- Unie, anderzijds Europa, het nieuwe Europa onder leiding van Hitler en Mussolini. Laten wij eens aannemen, dat Churchill en Stalin dezen strijd zouden winnen. Dat zou dan tooh -ten minste nog een paar jaar duren. Hoe zou dan het verloop zijn? Europa is omsingeld door Engeland-Ame- rika, door Afrika en de Sovjet-Unie. Enge land en Amerika beletten den aanvoer van uit het Oosten, vandaar toenemend gebrek in Europa. Het eerste doel van Churchill- Stalin-Roosèvelt is om Europa uit te honge ren en zo murw te maken. Dan komt het tweede doel, n.l. Duitsch- •land militair te overwinnen. Laten wij aan nemen, dat Engeland en de Sovjet-Unie dien strijd militair zouden winnen. Dan zouden de bolsjewistische legers staan in het hart van Eurpoa. Ziehier dus het noodlot van Europa en dus ook van ons volk en vader land: eerst uithongeren, daarna slagveld, en ten slotte ondergang in den communisti- sohen ohaos. Nu willen wij het tegengestelde geval be schouwen, n.l. dat Duitschland, Italië, Roe menië, Slowakije, enz. winnen en de Sovjet- Unie wordt verslagen. Dat beteekent in de eerste en belangrijkste plaats, dat het centrum en de macht van het wereld-bolsjewisme worden vernietigd. Het communistisch gevaar voor Europa is dan ten einde. Hitier heeft met bloedende hart moeten toezien, hoe de bolsjewisten in 1939 Finland en de Baltische staten binnenrukten. Hij kon dat toenmaals niet beletten, omdat hij bedreigd werd door Engeland, Frankrijk en Polen. Nu hij zijn handen weer vrij heeft, kan hij zich veroorloven, ja gevoelt hij zich verplicht het toenemende Sovjet-gevaar de finitief af te wenden. In de tweede plaats beteekent de over winning op de Sovjet-Unie 1 1 het herstei van Finïaha. Toen Sovjet-Rusland anderhalf jaar gele den Finland binnenviel, stroomden de geloo- vigen met duizenden de kerken binnen om God te smeeken om uitkomst voor Finland. God heeft deze bede verhoord. God heeft Hitier uitverkoren als degene, die de Sovjets zal verdrijven uit de bezette Flnsche gebie den en het communistische gevaar zal af wenden. Zullen de predikers, die de bijeen komst leiden, nu God danken, dat hij Hitier heeft gezonden? In de derde plaats beteekent de overwin ning op de Sovjet-Unie het openen voor Europa van belangrijke voorraadschuren der wereld. De Oekraïne in Zuid-West Rusland gele gen, kan meer dan voldoende graan produ- ceeren, zoodat iedere brooddïstributie in Europa overbodig zal worden en men daar enboven zooveel koeien, varkens en kippen zal 'kunnen houden als noodig is voor de zui- velproduotie, voor de vetproductie, voor de eiermarkt. Grondstoffen van verschillenden aard, waaronder petroleum en daardoor benzine wel voorop genoemd mag worden, zullen ter beschikikng gesteld worden van Europa's volkshuishouding. Engeland en Amerika kunnen dan voortgaan met de blok kade van Europa, maar Europa zal daardoor dan geen boterham minder eten. In de vierde plaats beteekent de overwin ning op Sovjet-Rusland dat de weg vrij is voor de invoering van de nieuwe orde in Europa. Hitler is geen veroveraar, geen imperia list, geen Napoleon, maar hij is de van God gegeven leider om de Germaansche volkeren naar een groote toekomst te voeren. Weet gij, mijne volksgenooten, die in U voelt den drang om ook mede te helpen aan de bevrijding van Europa, weet gij, dat als gij straks zult lezen van een opmarsch in de Sovjet-Unie en stil in u zelf zegt, wat jammer dat daar geen Nederlanders bij zijn, weet gij dat gij u dan vergist en dat er wel degelijk Nederlanders bij zijn. Geen honderdduizenden, geen groot aandeel, maar dan toch een aandeel. Eenige duizenden Nederlanders zijn er bij. Het zijn degenen, die vrijwillig dienst geno men hebben in de Standarte Westland en bij het N.S.K.K., het nationaal-socialistische automobielkorps. Aan hen danken wij, dat, nu de veldtocht in Sovjet-Rusland is begonnen, ook duizen den Nederlanders daaraan deel hebben. Nu gij u afvraagt, wat kan ik doen, nu is mijn antwoord: In de eerste plaats dankbaar zijn voor het feit, dat duizenden volksgenooten mede op trekken tegen de Sovjet-Unie, dat Nederland tenminste vertegenwoordigd is bij dezen kruistocht tegen het bolsjewisme. In de tweede plaats u niets meer laten wijs maken door die lieden in Engeland, die ons volk lafhartig hebben verlaten, toen uw jongens aan de Grebbelinie streden. In de derde plaats uw geesteshouding wij zigen; zelf willen onderzoeken en niet lan ger blindelings blijven sukkelen achter die genen, die uit eigen belang, omdat zij be vreesd zijn voor het verlies van het gemak kelijke leventje, den opmarsch van den nieuwen tijd trachten tegen te houden. - In de vierde plaats manmoedig en zonder meer te kankeren, dan wij, Nederlanders, gewend zijn, aanvaarden de moeilijkheden van dezen tijd, die niet te ontgaan zijn, om dat offers gébracht moeten worden. Be denkt, hoe ontzaglijk veel grooter de offers zijn, die de Duitschers moeten brengen om Europa naar een betere toekomst te voeren. In de vijfde plaats helpt waar gij kunt om den goeden gang van zaken in Nederland te bevorderen. Neemt deel aan den produc tieslag, levert het koper af, dat voor de oor logvoering noodig is en bedenkt daarbij, dat na den gewonnen oorlog, na het herstel van de verbinding met Indië, wij met elkander best in staat zullen zijn om de geleden ver liezen te 'herstellen. In de zesde plaats maakt het ons natio- naal-socialisten niet moeilijker dan het al is; wij zijn de dragers van de toekomst van ons volk. Zonder de NSB heeft dit volk geen toekomst meer. Sluit u aaneen, bouwt met ons aan het herstel van ons volk. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Dinsdag 1 Juli tot en met Donderdag 31 Juli 1941 de met „03 k.f." gemerkte bonnen van de kaarten M en N, welke zij uitge reikt aan verbruikers, die voor kookdoel- einden op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen, al dan niet in combinatie met petroleum aangewezen zijn, recht geven op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen. Zooals reeds eerder is bekend ge maakt, is fabrieksturf niet op deze bonnen verkrijgbaar. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de met „generator-anthraciet zesde perio de" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 H.L. (max. 75 K.G.) anthraciet noot jes V of 50 K.G. turf cokes, terwijl de met „generatorturf zesde periode" gemerkte bonnen gedurende dit tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. VESTIGING IN DE VERBODEN LANDSDEELEN. In verband met het verbod tot het betre den door niet-ingezetenen van de zgn. ver boden landsdeelen is de vraag gerezen of definitieve vestigingen in bedoelde gebieden eveneens niet zijn toegelaten. Naar aanleiding hiervan wordt medege deeld, dat tegen definitieve vestigingen in het zgn. spergebied in beginsel geen be zwaar bestaat. Voor elk geval moet echter door tusschenkomst van het gemeentebe stuur een voldoende gemotiveerd verzoek tot den bevoegden gevolmachtigde van den rijkscommissaris (Polizei-of fizier) worden gericht, die na een onderzoek de toestem ming tot het betreden van het betreffend gebied en de vestigingsvergunning verleent. SPION TER DOOD VEROORDEELD. o Een vroegere Nederlandsche officier, die heimelijk naar Nederland teruggekeerd was, hier onder een valschen naam verbleef, mi litaire inlichtingen verzamelde en die naar het vijandelijke buitenland doorgaf, werd door een Duitsche militaire rechtbank we gens spionnage ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel voltrokken. Zitman speelde agressief op aanval tegen R. Posthuma en dit leidde spoedig tot winst van een paard. De winst der party liet toen niet lang meer op zich wachten. Schollaardt en Modderman waren langen tijd tegen elkaar opgewassen, doch na verlies van een pion, kon Schollaardt het eindspel niet houden. Rotteveel behandelde de Siciliaansche partij beter dan zyn tegenstander en won daarna gemakkelijk. Kuilman maakte, terwijl hij gewonnen stond, een geweldigen blunder, door zijn koningin prfjs te geven, zoodat hij nog verloor Haverkamp en De Bruyn speelden een levendige partij, waarbij De Bruyn twee pion nen achter raakte. Haverkamp wist alle gevaren te voorkomen en won door de vrijpionnen. Hier volgt nog de party gespeeld aan het 5e bord. Wit: M. M. Segaar. zwart A. H. Hooyer. 1. d2d4, d7d5; 2t Lel—f4, e7—e6; 3. Pgl— f3, c7c6; 4, e2—e3, Pb8—d7; 5. Lfl—d3. Pg8— f6; 6. Pbld2, Lf8—e7; 7. 0—0, Pf6—h5; 8. Lf4— g3, Ph5 xLg39. h2xPg3, Pd7—f6; 10. Pf3—e5. 0—0; 11. f2—f4, c6c5; 12. c2—c3, c5xd4; 13. e3xd4, a7a6; 14. g3—g4, Dd8e8; 15. g4g5, Pf6d716. Ddl—h5. g7—g6; 17. Dh5—h6, Kg8h8; 18. Tfl—f3. Tf8—g8;T9. Tf3—h3, Pd7— f8; 20. Kgl—f2, Tg8—g7; 21. Tal—hl; Kh8—g8; 22. Pe5g4, De8d8; 23. Dh6—h4, h7—h5; 24, Pg4e5, Tg7—h7; 25. Dh4—g3, Kg8—g7; 26. Dg3—h2, Pf8d7; 27. g2—g4. Pd7xPe5; 28. d4xPe5, Dd8b6t; 29. Kf2—e2, Db6xb2; 30. g4xh5 en zwart geeft op. De wedstrijd Resid. Schel. —Wilhelm Steinitz I (Rott.). gisteren in het Nationale Schaakge bouw te 's-Gravenhage gepeeld, eindigde in een geiyk spel (5—5). Om een beslissing te krygen, moet dus een nieuwe wedstrijd gespeeld worden. Deze is vast gesteld op Zondag a.s. te Rotterdam. De winnaar komt dan op 13 Juli a.s, uit tegen L.S.G. I. LEITHENL.P.S.V. In het kader van de vriendschappeiyke wed- stryden, welke de Leidsche Politie Schaakclub dit seizoen speelt, vond een schaakmatch plaats tegen een twaalftal spelers van Leithen. De uitslag was als volgt: llllll!lllllll!ll[!ll!H!!!!!!(l!i!llll!;;;|j[!|[|||||!||! RESTAURANT - AMERICAN-BAR EN TERRASSEN Den geheelen dag geopend Lunch en diner wprden geserveerd op onze terrassen. 4417 (Ingez. Med.) Leithen Politie. 1. P, PlanjerJ. Middendorp 2. J. GaljaardW. de Gast 0i 3. H. BoekkooiG. H. v. d. Ham1o 4. H. M. Pont—A. R. v. d. Tuin1—0 5. H. KleinJ. Visser 10 6. A. M. A. KohlbeckP. DykstraHVi 7. J. v.d. BurgW. C. A. Vrouwenvelder 01 8. J. HamerlingJ. Lit 01 9. F. van HeldenL. v. d. KraatsHU 10. W. F. de Ridder—A. Bakker14—U 11. G. de JongL. Algra01 12. W, Hamerling—n.o1—0 Totaal 66 DE REGELING OMVAT ROND 50.000 ARBEIDERS. De persdienst van het N.V.V. meldt: Nadat tusschen den Metaalbond en de R.K, vereeniging van werkgevers in de me taalnijverheid eenerzijds en de samenwer kende metaalbewerkersbonden anderzijds overeenstemming was bereikt over een voorstel tot loonsverhooging, is dezer dagen de goedkeuring van het college van rijksbe middelaars afgekomen. Als datum van in gang van de loonsverhooging werd bepaald de eerste loonbetaling na 16 Juni j.l. Zij geldt voor alle leden van den Metaalbond, de R.K. vereeniging van werkgevers in de metaalnijverheid en van de Vereeniging van Prot. Chr. metaalindustrieelen, tezamen omvattende rond 50,000 arbeiders. Bij het voorstel was men uitgegaan van de gedachte, de laagste loonen de grootste verhooging te doen toekomen. De arbeiders in de leeftijd van 20 tot 29 jaar trekken dan ook van deze regeling het meest profyt. Zij luidt als volgt: Aan de eerste vakgroep (geschoolden) in de eerste, tweede en derde gemeenteklassé zal aan 14- tm. 17-jarigen 1 cent, 18- t.m. 20-jarigen 2 cent, 21- tm. 27-jarigen gemid deld 4 cent met een minimum van 2 cent, 28- tjn. 29-jarigen gemiddeld 3 cent met een minimum van 2 cent en aan 30- t.m. 65- jarigen 2 cent verhooging gegeven worden. Voor de tweede vakgroep (geoefenden) ln de eerste, tweede en derde klasse geldt de volgende regeling: 14- t.m. 17-jarigen 1 ct. verhooging 18- t.m. 20-jarigen 2 cent ver hooging, 21- tun. 27-jarigen gemiddeld 3 ct. met een minimum van 2 cent, 28- t.m. 65- jarigen 2 cent verhooging. Voor de derde vakgroep (ongeschoolden) in de eerste, tweede- en derde gemeente klasse is de regeling als volgt: 14- tm. 17- jarigen 1 cent verhooging, 18- t.m. 20-jari gen 2 cent venhooging, 21- tun. 25-jarigen gemiddeld 3 cent met een minimum van 2 cent, 25- tjm. 65-jarigen 2 cent verhooging. Tusschen partijen is afgesproken, dat de periodieke verhoogingen op den normalen gebruikelijken datum zullen plaats vinden en de normale hoogte zullen hebben. Om trent de tarieven werd overeengekomen, dat de verhooging in de loonsom tot uitdruk king moet komen. Dat wil dus zeggen, dat in bedrijven, waar geheel of gedeeltelijk in tarief of stukloon wordt gewerkt, de tarief- of stukloonprijzen dienovereenkomstig be- hooren te worden verhoogd en, indien om technische of andere oorzaken de tarief prij zen niet worden verhoogd, de individueele verhooging boven de loonsom dient te wor den uitbetaald. VEREENIGING „TOT STEUN". De jaarvergadering te Apeldoorn. Het hoofdbestuur en de afgevaardigden van de afdeeling van de vereeniging „Tot Steun" hebben te Apeldoorn hun jaarver gadering gehouden, onder leiding van mr. G. J. Salm, uit Amsterdam. Deze herdacht den oud-voorzitter, wijlen mr. Var Zegge len, mej. Wentholt en mevr. Vliegenthart, die beiden vele jaren hoodbestuurslid zijn geweest, alsmede mej. v. d. Koogh, de be kwame en toegewijde oud-directrice van Nieuw-Veldzicht. Verder zeide- spr. o.m., dat het hoofdbestuur tegen 1 Mei voor het eerst een inspectrice voor de gezinsverpleging heeft genoemd, mej. I. Alten te Amsterdam, die voornamelijk voor de pupillen van het hoofdbestuur en de afdeelingen Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zal werken, maar voor urgente gevallen ook den afdeelingen zal raden. Spr. dankte mej. E. v. Dillewijn, inspectrice van de commissie voor gezinsverpleging van den Ned. Bond tot Kinderbescherming voor haar medewerking. Overigens zal men een commissie van ongeveer twintig vrijzinnige predikanten samenstellen, die onder leiding van ds. F. H. G. van Iterson te Nijmegen, de verbindende schakel tusschen „Tot Steun" en de vrijzinnige kerkelijke gemeenten en vereenigingen zal vormen. Spr. dankte den heer en mevr. HooftWunderlioh, die om gezondheidsredenen tegen 1 September hun ontslag als directie van „Oud Veldzicht" te Apeldoorn hebben genomen, voor hun toe wijding. Mr. G. J. Wiarda, van Amsterdam, tweede penningmeester, besprak den financieèlen toestand der vereeniging. Het bedrag der giften en legaten is in 1940 in vergelijking met 1939 met f. 8,000 gedaald; het tekort, was in 1940 f. 27,000 en in 1939 f. 15,000. Als het evenwicht in het giftencijfer niet her steld wordt, beteekent dit, dat ernstige financieele moeilijkheden te wachten zyn. Mevr. dr. Margrita J. Freie, te Amsterdam; mevr. A. M. P. van der Waals Kirberger te Amsterdam en mr. A, Maassen, te Assen werden als leden van het hoofdbestuur her kozen. Aftredend en niet herkiesbaar waren de hoofdbestuursleden de heeren mr. O. Cluysenaer, te Leeuwarden; mevr. Hou- winck ten CateHouwinck te Groningen; ds, J. Visser te Terborg en de heer J. Bols- sevain te Amsterdam. Bij acclamatie wer den in hun plaatsen mr, W. J. M. Weersma te Groningen; mr. C. H. Beekhuis te Leeu warden; ds. A. Priester te Neede en mr. W. P. C. Knuttel te Amsterdam benoemd, voorts in de vacature van wijlen mej. J. Wentholt en wijlen mevr. Vliegenthart ds. J. Zuurdeeg te Hilversum en mevr. B, v. Stolk Huisken te Rotterdam. Bovendien werd het hoofdbestuur met één lid uitgebreid, den heer H. C. Molster te Amsterdam, die penningmeester zal worden. De heer J. Boissevain te Amsterdam, werd tot lid der financieele commissie benoemd. Vervolgens besprak men de eventueele samenvoeging van kleine afdeelingen; het hoofdbestuur zal naar een oplossing van dit vraagstuk zoeken. EEN OPMERKELIJK INITIATIEF. In het Nederlandsch Dagblad neemt Arnold Meyer een opmerkelijk initiatief. Hij vraagt: „Zou thans na deze rede van den Rijks commissaris niet het oogenblik zijn aange broken, dat de Nederlandsche Unie, N.S.B. en Nationaal Front een gezamenlijk initia tief nemen tot het oprichten van een afzon derlijk Nederlandsch legioen om naast de Duitschers, de Italianen, de Finnen, Roe menen, Spanjaarden, Hongaren en Slowa- ken mede te helpen Europa te beschermen tegen het Russische bolsjewisme?" NEDERLANDSCH CONGRES VOO* OPENBARE GEZONDHEIDSREGELING. In het huishoudelijk gedeelte van het te Utrecht gehouden Nederlandsch congres voor openbare gezóndheidsregeling werden de volgende besluiten genomen: de uitge brachte verslagen, alsmede de begrooting over 1942 werden goedgekeurd. Zoo moge lijk zal een tweedaagsch congres georgani seerd worden, zooals dit in 1936 ln Den Haag en in 1938 in Maastricht werd gehou den. Tot lid van het dagelijksch bestuur werd benoemd dr. A. Schuckink Kool, te Utrecht, terwijl dr. J. J. Hofman, die op 1 Januari 1942 aan de beurt van aftreding is, werd herbenoemd Het congres besloot de Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose te 's-Gravenhage, de vereeni ging voor waterleidingsbelangen in Neder land, te Bloemendaal en de vereeniging van raden van arbeid te Amsterdamh uit te noodigen om als medebesturende ver eeniging van het congres toe te treden. Zoo mogelijk zal in 1942 te Enschede een con gres worden gehouden. Dr. Kersbergen gaf een beknopt over zicht van den gezondheidstoestand van ons land. Daarna ving de behandeling aan van het hoofdthema van het congres: de be spreking van het rheuma. Als pre-adviseurs waren uitgenoodigd, prof. dr. W. A. Kuenen te Leiden, de heer J. van Breemen, arts te Amsterdam, dr. J. Goslings te Leiden en dr. P. Muntendam te Groningen. Voor het debat waren door het bestuur uitgenoodigd, dr. Mom te Ginneken, prof. dr. Quix te Utrecht, tandarts J. Hut te Gro ningen en ir. Samson te Amsterdam. Daar na werd aan de discussie nog door andere aanwezigen deelgenomen. AFBEELDINGEN VAN LEVENDE LLDEN VAN HET HUIS VAN ORANJE. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: Wilhelmma van Oranje-Nassau, die naar het vijandelijke buitenland gevlucht is, heeft zich thans aan de zijde der Sovjets geplaatst. De rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden heeft daarom gelast, dat afbeeldingen van eiken aard van de levende leden van het Huis van' Oranje- Nassau uit alle overheidsgebouwen en ge bouwen van openbaren dienst, uit alle openbare en bijzondere schoen, openbare inrichtingen en bedrijven, en over het alge meen uit alle gebouwen, welke voor open bare doeleinden worden gebruikt,moeten worden verwijderd. OH. F. BORELf r Te Bloemendaal is in den ouderdom van 75 jaar overleden de heer Oh. F. Borel, ge- pensionneerd assistent-resident op Java. INLEVERING GRANEN, ZADEN EN j PEULVRUCHTEN. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd brengt het volgende ter kennis van de belanghebbenden. Zooals reeds in een bericht van 9 Mei werd medegedeeld, dienen de telers vóór 1 Juli alle hun toebehorende granen, zaden en peulvruchten, welke zij hetzij gedorscht, hetzij ongedorscht op hun bedrijven of el ders in voorraad hebben, bij de PJ.C.A. in te leveren. In genoemde bericht werd eveneens ge zegd, dat van deze verplichte inlevering slechts uitgezonderd was het restant van de hoeveelheden tarwe en rogge, welke de te ler voor eigen gebruik en voor gebruik van de tot zijn gezin of inwonend personeel be- hoorende personen tegen inlevering van broodbonboekjes, volgens de bepalingen van het landbouwinleveringsreglement 1940 2 mocht behouden. Deze regeling is thans in zooverre gewij zigd, dat van de verplichte inlevering bo vendien nog uitgezonderd is het restant van de gezamenlijke hoeveelheid akkerbouw producten, welke de teler ingevolge het evengenoemde reglement aanvankelijk even eens niet behoefde in te leveren (n.l. de hoeveelheid van ten hoogste 25 K.G. voor den teler en voor elk lid van zijn gezin en van het bij hem inwonend personeel). Dit restant mag door de telers echter slechts worden behouden tot ten hoogste zooveel veelvouden van 10 K.G. als het aantal personen, dat wordt gevormd door den teler, de leden van zijn gezin en het bij hem inwonend personeel, bedraagt. VEREENIGING TOT ONDERSTEUNING VAN BURGERLIJKE AMBTENAREN „H.O.R.A.". De vereenigingsraad van de vereeniging tot ondersteuning van burgerlijke ambte naren „H.O.R.O." hield te Utreóht zijn jaar lij ksche vergadering. De rekening en ver antwoording van het hoofdbestuur over de jaren 1939 en 1940 werden goedgekeurd en de begrooting voor het jaar 1942 werd vast gesteld. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging op 31 Dec. 11.313 leden en 397 'ateurs telde. Over 1940 werden verleend 210 rentegevende voorschotten tot een be drag van f. 46.123.80; 18 rentelooze voor schotten tot een bedrag van f. 1.790.76; 26 giften tot een bedrag van f. 756.56, terwijl een bedrag van f. 3062.25 werd aangewend, voor toeslag op de verpleeggelden in het herstellingsoord der vereeniging te Ede (Gld.) Als gevolg van de oorlogsomstandig heden liep het aantal verpleegdagen terug van 9348 in 1939 tot 5056 in 1940. De aan de beurt van aftreding zijnde voorzitter van den raad van commissaris sen, de heer ir. M. C. E. Bongaerts, oud- minister van waterstaat, werd bij acclama tie herkozen, terwijl in de vacature ont staan door het periodieke aftreden van den heer A. W. IJzerman, werd voorzien door benoeming van den heer Ir. H. Vos. De periodiek aftredende bestuursleden: mej. C. J. Scholte en de heeren dr. Joh. J. Hanrath (voorzitter), L. Jagersma (secre taris), G. J. Heemstra en P. Laban werden herkozen. Het voorstel van het hoofdbestuur tot vaststelling van een reglement voor de af deelingen, van een reglement op het ver- leenen van voorschotten en giften en van een reglement betreffende het herstellings oord, werd na amendeering van enkele ar tikelen, aangenomen. 2—3 i

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 10