LEIOSCH DAGBLAD - Eersle Blad Vrijdag 27 Juni 1941 Amsterdam in afwachting van den rijkscommissaris Koolzaad-verbouw tegen vet-tekort De verdragsbreuk der Sovjets Italiaansch Weermachtsbericht De strijd in Finland SPORT BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Uit de Omstreken BEURSOVERZICHT MARKT GROOTSCHE VOORBEREIDINGEN Het A.N.P. meldt: De massale openlucht bijeenkomst die vanavond op het voorma lige ijsclubterrein te Amsterdam wordt ge houden en waar rijks-commissaris dr. Seyss Inquart een rede zal houden die door geheel Nederland in spanning wordt te gemoet gezien, heeft reeds in den vroegen ochtend haar stempel op de hoofdstad gedrukt. In totaal komen dertien extra treinen uit alle deelen des lands bezoekers aanvoe ren Dertienduizend bezoekers zullen op deze wijze per as in de Amstelstad aanko men. Aan het Centraal station zijn uitge breide maatregelen genomeh óm alles vlug en ordelijk te doen verloopen en om den geweldigen menschenstroom binnen den kortst mogelijken tijd naar den uitgang te gelijden. Buiten wachten muziekcorpsen en onder de toonen van vroolijke marschen wordt naar het Museumterrein gemarcheerd De stad vertoont overal de groote, roode biljetten met de aankondiging van de mas savergadering. Er zijn thans smalle witte strooken overgeplakt met de mededeeling, dat de bijeenkomst in ieder geval doorgaat, hoe het weer- de eenige onberekenbare factor bij de feillooze organisatie zich ook moge houden. Reeds bij de entree van de stad valle al dadelijk tegen den gevel van het Victoria Hotel de groote doeken op," waarvan de op schriften er nog eens den nadruk opleggen, dat het nu om Nederlands toekomst gaat. Nu valt de beslissing, het is het laatste ap pèl van den rijkscommissaris gericht tot het Nederlandsche volk. Het ijsclubterrein, aan de inrichting waarvan men hedenochtend met honderd man personeel in totaal hard werkte, ver toonde hedenochtend reeds een feestelijken aanblik door de' talrijke vanen, rood met het hakenkruis, zwart-rood en oranje-blan- je-bleu. Achter het podium,-dat met den rug naar het rijksmuseum was gebouwd, had men een haag van witte vanen opgesteld. Op het podium zullen ook muziekcorpsen een plaats krijgen. Op het groote terrein, dat met zijn naaste omgeving 50,000 menschen plaats biedt zijn tientallen luidsprekers opgesteld, zoodat niemand bang hoeft te zijn. een woord van het gesprokene te zullen missen. Deze luid sprekers immers bevinden zich niet slechts op het terrein, maar ook bnuiten de hek ken, alsmede op een zestal pleinen in de sftad, o.a. op den Dam. In de langteas van het terrein is een weg uitgespaard waarlangs de rijkscommissaris en zijn gevolg zich naar het podium zullen begeven. Ter weerszijden daarvan zullen de mannen van den Nederlandschen en Duit- schen arbeidsdienst staan opgesteld in pa rade-formatie, als eerewacht. De persdienst van het N.A.F. richt het volgende manifest tot de boeren van Ne derland: „Deze week vestigt de actie, „Nederland voedt zichzelf" in het kader van den pro ductieslag 1941 onze aandacht op het vet- vraagstuk. Ons land, evenals Europa in het algemeen, heeft groote behoefte aan vet ten. De vetproductie dient dus tot het uiterste te worden opgevoerd. Koeien en varkens leveren vet. We zouden den- teelt hiervan dus uit kunnen breiden, maar economischer is het natuurlijk alleen wanneer het om vet en niet om vet-en- vleesch gaat den verbouw van oliehou dende zaden te vergrooten. Met dezen ver bouw is immers een veel grootere vetop- brengst per H.A. te verkrijgen, dan met rundvee of varkens. Vooral het koolzaad is uiterst geschikt, omdat het de grootste vetopbrengst per H.A. geeft, achtmaal zooveel zelfs als melkvee. De kapitalistische wereld, de wereld, die meer aan het geld dan aan lands- en volks belang dacht, drukte het koolzaad jaren lang in een hoekje. De beteelde oppervlakte na 1900 bedroeg slechts 2 a 3000 H.A. In den tijd, dat ook Nederlandsche bodemex ploitatie nog niet zoozeer op het buitenland was ingesteld, was dit getal veel hooger. Gemiddelde werd jaarlijks ruim 23.000 H.A. met koolzaad beteeld. Zoo moet het ook nu weer worden. Onze vaderlandsche boeren moeten weten, dat het er nu om gaat een sterk volk te toonen, dat zichzelf wil en kan helpen, eensgezind is en het volksbe lang boven de belangen van het eigen ik stelt. Het manifest besluit: boeren van Neder land: uw volk vraagt om méér vet. Geeft hieraan gehoor door den koolzaadverbouw met kracht ter hand te nemen en juist zooals uw grootvader deed, om Nederland weer een opbrengst van om en nabij de 23.000 H.A. per jaar bebouwd koolzaadland te leveren. De bevoegde instanties trachten voor koolzaad een goeden prijs vastgesteld te krijgen en voor koolzaadverbouwers bo vendien een behoorlijke gift extra kunst mest beschikbaar te stellen. Hoe koolzaad het voordeeligst en meest productief geteeld wordt, staat uitvoerig in het bericht van de commissie-Posthuma van deze week, dat in de vakbladen is op genomen. Schenkt er aandacht aan! De tijd om den grond door scheuring, bemesting of anderszins voor deze teelt goed te maken is er nu. Nederlandsche boeren, begrijpt in deze uw taak en roeping, zorgt ook veer de vet- voorziening van eigen volk. Biedt aan het dreigende vettekort het hoofd. U kunt het. Het is uw plicht uw eigen volk zooveel als eenigszins kan te voeden uit eigen bodem. DE ZEEPDISTRIBUTIE. Het komt voor, dat handelaren reeds thans tegen inneming van bonnen van de nieuw uitgereikte bonkaarten p en q (extra zeep voor kinderen) zeep en toiletzeep aan het publiek afleveren. Deze bonnen evenwel zijn nog niet geldig verklaard, zoodat het verboden is om reeds thans op deze bonnen zeep af te leveren. Ingeval van overtreding zijn zoowel de koopers als de verkooper strafbaar. NIEUW VERORDENINGENBLAD. Heden zal verschijnen een nieuw ver ordeningenblad, waarin de volgende ver ordeningen zijn opgenomen: No. 114 schaft de geldende voorschriften van het Nederlandsche recht af, waarbij aan leden van kerkgenootschappen die een anderen dag dan den Zondag als rust dag hebben (in de eerste plaats dus de Joden) de mogelijkheid gegeven wordt, op Zondagen te werken, resp. winkels open te houden. No. 115 behelst een zuiver technische wijziging in de verordening No. 213/1940 over maatregelen op het gebied' van het verzekeringsbedrij f No. 116 machtigt den secretaris-generaal in het ministerie van financiën, buiten- landsche effecten aan de Nederlandsche bank te laten aanbieden. No. 117 voert als vooruitbetaling op de inkomsten- en winstbelasting een divi dendbelasting in van de hoofdopbrengst uit aandeelen" en dergelijke stukken. No. 118 wijzigt de verordening in zake de omzetbelasting 1940 aldus, dat deze be lasting wordt aangepast bij de in het Duitsche rijk geldende regeling voor de omzetbelasting. Nieuw zijn in het bijzon der de belastingtarieven vervat in par. 6. No. 119 maakt het oprichten, uitbreiden en wijzigen van industrie- en handelsbe drijven ondergeschikt aan de goedkeuring van den secretaris-generaal in het ministe rie voor handel industrie en scheep vaart. Daardoor moeten economisch on- gewenschte nieuwe oprichtingen en ver schuivingen van dergelijke bedrijven ver meden worden. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Het A.N.P. meldt: In den afgeloopen nacht vlogen enkele Britsche toestellen bo- \Ten ons gebied.'Ook ditmaal deden de uit geworpen brisant- en brandbommen weinig schade. Op een plaats werd een boeren hoeve door een brisantbom vernield. Hierbij werden een man en drie kinderen gewond. Ook een deel van h.et vee werd gedood. Op een andere plaats werd dcor een brandbom een schuur in brand gestoken. Bij de blus_ sching liepen drie personen brandwonden op. >Ycorts ontstond hier en daar glas schade. Buitenland BIJ HET VERTREK DER VOLKSDUITSCHERS. De S.S. Standartenfuehrer Hoffmeyer .bericht in de „Nationalsozialistische Partei- korrespondenz" over zijn ervaringen -bij de verhuizing der Volksduitschers uit de sovjet-unie. De Berlijnsche pers neemt on der groote opschriften bijzonderheden uit dit verslag over, waaruit de verdragsbreuk en de bedriegelijke methoden van de sovjets •bij de verhuizing duidelijk blijken. Het verslag meldt, dat men in eindelooze onderhandelingen slechts een minimum uit het rechtmatige eigendom van de Volks duitschers had kunnen redden. De bedrie gelijke methoden van de sovjet-unie wor den vooral duidelijk door de manipulaties bij de schatting van het vermogen. Volgens het verdrag werd het vermogen van de Duitschers algemeen geschat en zou het later langs de verrekening met de sovjet unie, door het Duitsche rijk aan de land verhuizers terug betaald worden. De sovjets boden echter bedragen, welke eenvoudig belachelijk waren. Gemaakte bezwaren lever den niets op. In het algemeen bood men van sovjet-zijde slechts tien procent van de werkelijke waarde. De overeenkomst had bepaald, dat den landverhuizers bovendien de vrije verkoop van voorwerpen uit hun eigendom was toe gestaan. Men verhinderde echter dezen ver koop, ten einde deze voorwerpen zonder schadeloosstelling over te nemen en wel door te verordenen, dat van Duitschers niets gekocht mocht worden. Desondanks gingen sovjets met de landverhuizers koop overeenkomsten aan, en vergaten de rest van het verschuldigde bedrag. Verder legde men den landverhuizers zoo hooge belas tingen op, dat hun nauwelijks nog eenig contant geld overbleef. De sovjets beroof den de landverhuizers ook van het vee door het vee van de Volksduitschers te betitelen met fokvee en als zoodanig den uitvoer te verbieden. Het verslag zegt ten slotte, dat de Fuehrer door de verhuizing van 300.ÖÜO Volksduit schers naar een definitieven toestand van rust met de sovjet-unie heeft willen streven. De regeeerders in Moskou hebben echter ook van deze gelegenheid gebruik gemaakt, om het vredeswerk van den Fuehrer te vernie tigen. OEMANSKY BIJ SUMNER WELLES. De Amerikaansche vice-minister van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, heeft aan den Sovjet-Ambassadeur Oemansky verzekerd, dat de Ver. Staten een verzoek om hulp van de Sovjet-Unie „terstond in sympathieke overweging zouden nemen". Deze verklaring, zoo meldt Associated Press heeft Oemansky na een bespreking met Sumner Welles afgelegd. Oemansky weiger de zich erover uit te laten, of hij reeds een verzoek om hulp van zijn regeering heeft ingediend. Gistermiddag heeft Sumner Welles den Britschen ambassadeur, Halifax ontvangen, alsmede den Zweedschen ge zant Bostrom en den Finschen gezant Procope. (D.N.B.) DE HOUDING VAN JAPAN. Op een vraag over de Japansdhe houding ten aanzien van eventueele Amerikaansche hulpverleening aan de sovjet-unie heeft de woordvoerder der Japansche regeering ge antwoord, dat men moet afwachten, of Amerika hulp over Wladiwostok zal zenden en welke hulp dat zal zijn. Werkelijke hulp verleening over Wladiwostok zou zeer ge vaarlijk zijn. Japan zou dan in een gecom pliceerde positie worden gebracht en de ontwikkeling met de grootste belangstelling moeten volgen. Voorloopig, aldus de, woordvoerder, kan geen officieele Japansche verklaring over het conflict tussohen Düitschland en de sovjet-unie verwacht worden. (D.N.B.). Het 387ste communiqué van het Itaiiaan- sche hoofdkwartier luidt: „In Noord-Afrika blijven de bommenwer pers der spilm'ogendheden de stellingen en ravitailleeringsinstallaties van de vesting Tobroek bestoken. Jagens hebben gemotori seerde strijdmiddelen en kampementen in de omgeving van Sidi el Barrani met iua- chinegeweren beschoten. Een Hurricane werd neergehaald. In Oost-Afrika zijn pogingen van den vijand, om over de rivier de Didessa in het gebied van Galla en Sidamo te trekken, verijdeld." Bij de Sovjetaanvallen op Turku zijn in het geheel 19 menschen omgekomen en 56 gewond. Naar de bladen melden, is ook de oude, historische burcht door brisantbom men beschadigd, het middengedeelte is ver woest. In het park van het slot is het na tionale openluchtmuseum geheel verwoest, Voorts wordt gemeld, dat te Keinela door een bombardement tenminste 13 personen zijn omgekomen. Kotha is-vannacht gebom bardeerd. Een vrouw werd gedood en eenige burgers gewond. Er ontstonden eenige branden. De Finsche pers keurt de rede van pre sident Ryti eenstemmig goed. De Musi Soomi zegt, dat het Finsche volk 'een onwrikbaar vertrouwen put uit het feit, dat de mach tigste militaire mogendheid van Europa zich de vernietiging van den wereldvijand, het bolsjewisme, ten doel heeft gesteld. Het Fin sche volk is het groote machtige volk en zijn genialen Fuehrer dan ook dankbaar. Finland aanvaard den strijd met een on wrikbaar vertrouwen op de overwinning. De Duitschers zijn de wapenbroeders van Fin land en' dat maakt den toestand met èèn slag duidelijk en eenvoudig. De Suomen Sozialdemokraatti wijst er op, dat de Sovjet-unie steeds heeft gestreefd niet alleen naar de onderdrukking van den Finschen staat, maar naar de vernietiging van het geheele Finsche volk. Finland heeft de Sovjet-unie nooit aangevallen en geen enkele militaire actie tegen haar onderno men. Het Karelische blad Karjala constateert, dat de bolsjewiki zich bezig houden met het bombardeereri van kleine, onbeschermde en in strategisch opzicht volkomen onbelang rijke plaatsen. Dit bewijst, aldus het blad, dat de bolsjewiki zich willekeurig op een vernietiglngsarbeiö storten, in plaats van 'n militairen strijd te voeren, zoals een leger behoort te doen. De rechtvaardige straf zal niet uitblijven. (D.N.B.) WIJZIGINGEN IN HET EGYPTISCHE KABINET. Reuter meldt uit Cairo, dat in het Egyp tische kabinet aanvullingen en mutaties zijn verricht. De vroegere minister voor handel en industrie, SalfSami pasja, heeft de portefeuille van buitenlandsche zaken gekregen, die tot dusver in handen was van den ministerpresident. Tot minister voor haridel en industrie werd benoemd Hassan Mahfouz pasja, en tot minister voor sociale zaken Ibrahim Dessouiki Abaza (D.N.B.). ENGELAND EN DE SOVJET-UNIE. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft de tweede speaker van het Hoogerhuis, lord Marley verklaard, dat de Engelschen zelfs den duivel als bondgenoot zouden aanvaar den, indien die tegen Düitschland zou willen vechten. Lord Marley heette in zijn rede de sovjets welkom als „bondgenooten van Engeland". Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de voorzitter van het Britsche ver dedigingscomité, Lord Nathan, tijdens een maaltijd van dit comité een dronk uitge bracht op den koning en een op Stalin. De sovjet-ambassadeur, Maiski, die aan den maaltijd deelnam, betuigde zijn dank voor de wljzi, waarop de aanwezigen zich bij dezen laatsten dronk hadden aangesloten, aldus het D.N.B. Naar' de Associated Press uit Londen meldt, verluidt aldaar, dat men de Sovjet- Unie zal verzoeken, zich aan te sluiten bij de overeenkomst der geallieerde regeerin gen, en geen afzonderlijken vrede met Düitschland te sluiten, alvorens de oorlog geheel ten einde is. (D.N.B.) Stadsnieuivs ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen Geneeskunde: mej. A. G. Helders (Arn hem en de heer Ph. J. van Harreveld (Den Haag); voor het Artsexamen le gede3lte: de dames C. G. B. Neijzen (Delft), B. Do- minicus (Den Haag), en S. C. Offerhaus, (Den Haag) en de heeren P. J. J. Versluys Oegstgeest), C. Bieshaar (Den Haag) en B. M. van Rij (Oegstgeest). Bevorderd tot arts zijn de heeren H. de Roest (Rhoon), C. Kuypers (Oegstgeest), R. Abdoelrachman (Leiden). P. C. J. Voogd (Goedereede). F. Wensink (Leiden), A. G. Bieker (Den Haag) en F. W. Henderson (Oegstgeest)voor het doctoraal examen Geschiedenis: de heer J. Grampré Mo lière (Blaricum). Bevorderd is tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „the chaetognatha of the Snellius expedition": de heer H. Schilp. geboren te Jtitphaas en wonende te Lelden. Voor het examen adj. commies Dir. Bel. Inv. en Acc. slaagden de heeren C. Pont en H. J. Devilee beiden werkzaam als rijks klerk aan de inspectie der Dir. Bel. le afd. alhier. Bij beschikking van den secretaris generaal van het Departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming is tijdelijk benoemd tot conservator bij de pshysiologie aan de Rijksuniversiteit alhier de heer W. Storm van Leeuwen, assistent bij genoemd leervak. Aan het Remonstrantsch Seminarie Is geslaagd voor het voorbereidend propo nentsexamen de heer A. Th. van Leeuwen alhier. VOETBAL. ALPHEN-ELFTALLEN NAAR TIEL. Morgen vertrekt een drietal elftallen van Aiphen naar Tiel, te weten het eerste, tweede .en het veteranen-elftal, ten einde wedstrijden te spelen tegen elftallen van de Tielsche vereenlging Theole. De vetera nen spelen hun wedstrijd reeds Zaterdag avond. Een groot aantal Alphen-aanhangers zal de reis mede maken. DAMMEN. H.D.C. (HOORN). De uitslagen der 2de ronde van de bekerwed strijden zijn als volgt: L. van Zwienen—A. Rijnberg 11 R. van Klaveren—D. Costeris 20 S. Blom—G. van Zwieten 02 J. Nobel—W. Koopman 11 A. van VliétM. Overvliet 02 V/. VerboomJ. van Weeren 2—0 P. Rijnberg—J. v. d. Stouwe 0—2 A. DisselE. Megehelse 02 C. Rijnberg—M. de Groot1—1 GEBOREN: Anna Catharina d. van H v. d. Hoeven en D. Blemond Petronella Maria d, van J. P. Kennis en H. J. v. d. Zwet Susanna Irene dr. van A. J, v. d. Pompe en W. F. Wiethoff Johanna Gerarda dr. van P. A. Oosterveer en J. G. v. d. WeiJden Eduardus Josephus zn. van P. S, Stokman en J. W. Th. Smits. ONDERTROUWD: J. van Heivoort jm. 37 jr. en W. Stouten jd. 23 jr. A. Bernard Wedn. 40 jr. en E. Spaa wed. 35 Jr. OVERLEDEN: W. Hunink Wed. van L. Bek 77 jr. W. Beij gesch. m., 69 jr. NOORDWIJK.. RAADSAGENDA. De Raad komt Maandag 30 Juni a.s. des avonds te 8 uur ia openbare vergadering bijeen. Op de agenda zijn de volgende punten vermeld Ingekomen stukken. Mededeelingen. Vast stelling notulen. Verslagen. Rekening vlqeschkeuringsdienst kring Katwijk over 1940. Machtiging tot opneming in het gasthuis. Toekenning van weezengelden. Ontheffingen schoolgeld 1940/1941. Ontslag agent der arbeidsbemiddeling. Vrijstelling van recognities voor gesloten benzine pompen. Reclames tegen aanslagen in het vergunningsrecht wegens drankverkoop 1941/1942. Wijzigingen van de gemeente- begrooting dienst 1940 en 1941 en van de begrootingen der bedrijven 1940. Op Woensdag 9 Juli as. is er ten huize van den gemeente-geneesheer' C. H. Her- manides, wonende Huis ter Duinstraat 35, gelegenheid tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie.' Belanghebbenden kunnen zich ter secretarie, afd. Algemeene Zaken, wenden om. daar de namen van hun kin deren op te geven uiterlijk tot Vrijdag 4 Juli e.k.; zij moeten hiervoor hun trouw boekje medebrengen. NOORDWIJK BINNEN. Uitvoering Chr. Gemengde Zangvereeniging „Euphonia". Bovengenoemde vereeniging gaf onder leiding van haar directeur, den heer Alb. J. Meyers een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk. Ds. W. W. Siddré opende, ging voor in gebed en sprak naar aanleiding van een door hem voorgelezen gedeelte uit Jesaja. Het koor zong op zuivere wijze enkele num mers, terwijl de heer C. J. Verloop Azn. een tweetal cello-soli met begeleiding van orgel speelde. Vooral dient genoemd de uitvoering van het aan ds. Siddré opgedragen en dooi den heer Alb. J. Meyers, gecomponeerde werk „In lijden ten zegen", voor sopraan solo, cello, koor en orgel. Mevr. A. E. Brou wer-Pothoven zong op mooie wijze de so praan-partij, terwijl de heer Verloop de cello-partij vertolkte. Ds. Siddré dankte den directeur, de solis ten en het koor en verzocht te zingen Ps. 72 vers 11, waarna hij voorging in dank gebed. SASSENHEIM. Raadsagenda. De Raad vergadert Maandag 30 Juni 1941 des n.m. te half acht. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. Ingeko men Stukken. Mededeelingen. 3. Onderzoek geloofsbrieven van den tot lid van den Raad benoemden heer L. Verdegaal. 4. Be slissing over toelating van den heer L. Ver degaal. 5. Beëediging als raadslid van den heer L. Verdegaal. 6. Verkiezing Wethouder in vacature van willen Wethouder H. Bader 7. Wijziging begrooting 1940 en 1941. 8. Vaststelling kohier hondenbelasting 1941. 9. Behandeling reclames hondenbelasting. 10. Benoeming Commissie nazien Gemeen terekening 1940. 11. Benoeming Commissie Strafverordeningen. 12. Benoeming Com missie tot behandeling van het RUksac- countantsrapport Woningbouwvereniging „Vooruitgang". 13. Intrekken Verordening heffing Radiorechten. 14. Wijziging Veror dening Veldwachters. 15. Aanvraag crediet voor administratieve kracht bij de Politie. 16. Wijziging titulatuur Gemeente-Opzich ter In Gemeente-Architect. 17. Aanvraag subsidie Onderwijsinstellingen. 18. Wacht geldregeling. (Deme pagina is getteettfelijk gecorrigeerd) AMSTERDAM, 27 Juni. De aAndacht werd ter beurze van Am sterdam heden in de eerste plaats getrok ken door de beleggingsafdeeling doordat zich daarvoor een vaste stemming open baarde. Men meende deze tendenz in ver band te moeten brengen met de disconto- verlaging van de Nederlandsche Bank en deze opvatting leek dan ook geenszins on waarschijnlijk. Aangezien deze disconto- verlaging inderdaad kan worden opgevat als een aanwijzing, dat de rentevoet zich nog in een benedènwaartsche richting be weegt. Een daling van de rentestandaafd gaat onvermijdelijk gepaard met een stij ging van de koersen van het eersterangs beleggingsmateriaal en de Nederlandsche Staa'tspapiereii vórmen in dit opzicht van daag een goed voorbeeld. Voor vrijwel alle soorten kwamen hoogere noteeringen tot stand. De nieuwe vieren werden vrij druk verhandeld en kwamen boven 99 procent. De Gestaffelde Leenülg, die op 9015/16 werd ingezet kon later op den middag 911/4 bedingen. De Oude Schuld was even eens goed van toon terwijl ook de Indische Leeningen stevig in de markt lagen. Voor gemeentelijke en provinciale obliga- tiën bestond vraag, maar er was geen vol doende materiaal beschikbaar om de koop lust te kunnen bevredigen. Pandbrieven wa ren stil maar goed gedisponeerd. Op de locale aandeelenmarkt bestond eveneens een aangenaam sentiment. Wel kwam dit niet tot uitdrukking in een flinke rijzing, maar na een aanvankelijke weife ling kon in de meeste rubrieken onder beurstijd een koersverbetering worden waargenomen en in de meeste gevallen kwamen de slotprijzen op ongeveer het hoogste punt van den dag. Daarbij ging er in verscheidene fondsensoorten het noodige om en in meerdere specialiteiten vormden zich open hoeken. De Petroleumafdeeling was kalm. Olle's waren in doorsnee zoo goed als onveran derd en schommelden tussohen 2321/4 en 234. Voor Scheepvaartaandeelen werd vrij goede belangstelling aan den dag gelegd, speciaal voor Nederlandsche Scheepvaart- Unies. Dit resulteerde echter niet in een groote koersverandering. Over het geheel genomen kwamen geen groote wijzigingen voor. Japanlijnen waren echter een paar punten beter. De affaire in Nederlandsche Industrieelen was van rustigen aard. De Philipsaandee- len en Unielevers evenals Aku's waren wei nig veranderd. Voor de minder gangbare soorten toestond op bescheiden voet eenige vraag, maar in verscheidene gevallen was op de markt tot prijzen waarvoor geboden werd, geen materiaal beschikbaar. Waars noteeringen tot stand kwamen, waren die meerendeels hooger dan de vo rige. Cultuurfondsen konden zich goed handhaven. H.V.A.'s waren gemiddeld vrij wel onveranderd maar terwijl gisteren la ter op den middag een kleine reactie in trad. werd heden bij het scheiden van de markt op ongeveer het hoogste punt van den dag behandeld. De Tabaksafdeeling was volkomen verwaarloosd. Voor zoover het tenslotte nog tot zaken kon komen waren de koersen nauwelijks veranderd. Van de Rubberwaardeh liepen Amsterdam Rubbers naar boven tot 261, nadat er vroeger dn den middag tegen 257y2 was gehandeld. Divense minder druk ver handelde soorten waren hooger. Prolongatie 2 1/4 (A.N.P,) LEIDEN, 27 Juni Veemarkt: 11 Stieren; 80 Kalf- en Melkkoeien; 16 Varekoeien, e.a., handel mat.; 180 Vette Koeien f.200360, mat.; 23 Pinken f. 150—220, mat.; 2 Vette Kalveren; 150 Nuchtere kalveren slachtfok; 59 Weide- schapen; 1671 Lammeren f.2030, mat.; 14 Zeugen f.60—90, mat.; 138 Mestvarkensf. 24 f.45 mat.; 352 Biggen f.1520, mat.; 49 Bokken en Geiten f3070. mat. LEIDEN. 27 Juni Kaasmarkt: Goudsche kaas le srt. f. 40.5041.50, 55 partyen; 2e srt. f.3940; Leidsche Kaas le srt. f.3839, 9 pat- tijen, handel vlug. BOSKOOP, 26 Juni. Coöp. ver. „De Bosk. Veiling". Rozen per bos: Ellen Poulsen 2454 ct Rosa Mundl 74—98 ct.; Butterfly 27—41 ct.: Briarcllf 1832 ct-.; Vierlanden 3339 ct.; Ro- salandla 2532 ct.; Hadley 3641 ot,; Edith Helen 3642 ct.; Pechtold 4258 ct.; Ingar Olsson 32—50 ct.; Mevr. v. Straaten v. Nes 36 45 ct.; Else Poulsen 3862 ct.; Juweeltjes 80-=- 120 ct.; Queen Mary 2035 ct.; Wendland 15 20 ct.; August Noack 1215 ct.; Paul Grampel 34—54 ct.; Orange Triumph 80110 ct.; Florex 25—30 ct.; Dorus R kers 60—90 ct.; Gloria Mundi 70120 ct. Diversen pr bos: Clematis Durandl 4561 ct.; idem Mevr. le Coultre 120 200 ct.; idem Prins Hendrik 150170 ct.; Cam panula 1318 ct.; Pioenen in soorten 2034 ct. HOOFDDORP. 26 Juni. B Witte tarwe f. 12.25; rogge f. 11,25; brouw f. 11,75; Chevalier gerst f. 11.15; wintergerst f. 10,75; haver f.9,25; dui- v.ebconen f. 14,75;. paardeboonen f.13; bruine boonen f. 23,25; groene erwten f. 13,25; hale erw ten f. 19,75; gele mosterd f. 18,75; kanariezaad f. 12,75; karwijzaad f. 31,75; blauwmaanzaad f.4446; koolzaad f. 17,25. Alles per 100 K.G. zonder baal. LEIDSCHENDAM, 26 Juni Engelsche kom kommers le srt. f16idem 2e srt. f13idem 3e srt. f.10; idem wankleurige f. 6.50; idem stek f.48; Gele Komkommers le srt. f. 11.1013; idem 2e srt. f. 9.1010; idem 3e srt. f.66.40; idem stek f.4—9; Kropsla le srt. f. 1.201.60; Peen f.11; Bloemkool le srt. f.12; idem 2e srt. f.9; idem uitschot f.47; Tomaten midd. f.17; Idem groote ronde f.17; idem 2e srt. f.17; idem 3e srt. f.16—17; idem bonken f.1416; Andijvie per 10 kg. 40—78 ct.; Spinazie per 4 kg, 43—96 ct.; Postelein f. 10.5012.30; Rabarber per 100 k.g. f4.606; Snyboonen f.7074; Spercieboo- nen f.6879; Radijs f. 1.502; Seldery f.4 f. 4.60; Peulen f.25; Tulnboonen f.1416; Dófc>- erwten f. 25. RIJNSBURG, 26 Juni. Groentenveiling. Aard appelen f. 10; rabarber f.6 per 100 K.G.; radijs f.23.50; knalkroten f.45,80; bospeen f.11; sla-uien f. 1.205,70; selderie f.23,50; peter selie f.44,50 per 100 bos; kropsla f.0,702,50 per 100. RIJNSBURG. 26 Juni. Bloemenveiling. Ibis sen 57; Scabiosa 50—65; Pioenen wit f. 3,50— 4; Galardia 6085; Gladiolen: Poolijs f.68; Pierson f. 4,505,50; Duizendschoon 57; Gele margrieten 46; Gips 24; Campanula 5060; Witte Margrieten 3050; Engelsche Irissen 13— 17; Korenbloemen 710. ROELOFARENDSVEEN, 26 Juni. Aardbeien 50 ct. per KG.; peulen f. 0,902,50; doperwten f. 1,55—2,50; capucijners f. 1,25—1.35; tulnboonen f. 1.451,60; snijboonen f.3.604,55; idem stek f. 2,102,35; prinseboonen f. 5,90; Wagenaars- boonen f. 3,30 per 10 K.G.; bloemkool f. 1,30 5,20; sla f.0,202,00 per 100 sfc.; peen 58 ct. per bos. VOORHOUT. 26 Juni. Slachtkonijnen f.3— 9.25: jonge konynen f. 1 40—2; voedsters tot f. 9,50; kippen tot f. 1,95. Alle^ per stuk.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3