Aan alle fronten gaat de strijd voort 82sfe Jaargang VREJDAG 27 JUNE 1941 No. 24923 Verduisteren: Duitsch Weermachtsbericht De strijd in het Oosten Hongarije in oorlog met de Sovjet-Unie Italiaansche divisie gereed voor hef Sovjetfront Luchtaanvallen Oordeel der Duitsche pers Officïeele Deensche verklaring De Duitsch-Nederlandsche samenkomst fe Amsterdam Metamorphosen van Sumner Welles 22.07 uur 5.19 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J.W.Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W.Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad z(jn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. .Kleine Advertenties (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per week 0.19 Franco per post 2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: In het Oosten zijn ook gisteren de operaties te land en in de lucht syste matisch voortgezet. Nadat de beslissin gen in talrijke grensslagen te onzen gunste zijn gevallen, teekenen zich operatieve successen van grooten om vang af. In het Westen wordt de strijd tegen Groot-Brittannië met succes voortgezet. Duikbooten vielen in het Noorden van den Atlantischen Oceaan op de scheepvaart wegen naar het Britsche eiland konvooien aan, welke door een groot aantal torpedo- bootjagers zwaar werden beveiligd. Ver dere aanvallen waren gericht op afzonder lijk varende schepen. In het geheel werden acht vijandelijke koopvaarders, met in to taal 48.800 b.r.t., tot zinken gebracht. De zware kruiser Admiral Scheer is, onder commando van kapitein ter zee Krancke, na langdurige succesrijke ac tie in het Noorden cn Zuiden van den Atlantischen Oceaan op een Duitsch steunpunt teruggekeerd. Hij heeft daarbij, zooals reeds vroeger bekend is gemaakt, in totaal 152.000 b.r.t., o.m. een heel konvooi van 18.000 b.r.t., tot zinken gebracht. De hulpkruiser Pinguin, die ter belem mering van den vijandelijken handel in overzeesche wateren in den strijd was gebracht, is in den Indischen Oceaan in een gevecht met den veel sterkeren Britschen zwaren kruiser Cornwall, verloren gegaan. De commandant en het grootste deel der bemanning vonden na heldhaftigen strijd den dood. Een deel geraakte in gevangen schap. De kruiser Cornwall werd bescha digd. In een actie, die maandenlang heeft geduurd, heeft deze hulpkruiser, onder be vel van den kapitein ter zee Krüder, den Atlantischen Oceaan en den Indischen Oceaan bevaren en ruim 140.000 b.r.t, scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij tot zinken gebracht en een groot aantal koopvaarders met waardevolle lading op gebracht, die inmiddels op Duitsche steun punten zijn aangekomen. In totaal heeft deze roemrijke en suc cesrijke kruistocht geleid tot het ver lies van bijna tweehonderdduizend b.r.t. scheepsruimte der vijandelijke koop vaardij. In den strijd tegen de Britsche aanvoe ren heeft het luchtwapen voor de Oost kust van Engeland een koopvaarder van 1500 b.r.t. tot zinken gebracht en met bom men treffers geplaatst op een tweeden grooten koopvaarder. Britsche formaties gevechtsvliegtuigen en jagers hebben ook gisteren bij aanval len zonder effect op de bezette gebieden in het luchtruim van Calais zware verlie zen geleden. Jagers schoten 21, luchtaf weergeschut haalde vijf Britsche jagers neer. In den afgeloopen nacht zijn luchtaan vallen gericht op havens aan de Engelsche Zuidkust. Bij goed zicht op den grond werd in de door luchtaanvallen reeds op vér strekkende wijze yernielde installaties van de ravitailleeringshaven Southampton een reeks branden verwekt. Duitsche duikbommenwerpers hebben op 24 Juni in de wateren bij Tobroek Britsche vlootstrijdkrachten aangevallen en een lichten kruiser en een tankschip tot zin ken gebracht. Eep zware kruiser kreeg een bomtreffer. Gisteren hebben Duitsche formaties ge vechtsvliegers met succes militaire doelen in Haifa aangevallen. Zwakke Britsche afdeelingen gevechts vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht enkele brisant- en brandbommen in het Noord-Duitsche kustgebied neergeworpen. In een kamp werden verscheidene krijgs gevangenen gedood of gewond. Nachtja gers schoten twee van de aanvallende Britsche vliegtuigen neer. Van 15 tot 25 Juni werden 136 Britsche vliegtuigen neergeschoten en wel 117 in luchtgevechten en door nacht jagers, 14 door afweergeschut en 5 door eenheden der marine. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 35 eigen vliegtuigen verlorèn. VIJF PUNTEN. In vijf punten vat de goed ingelichte cor réspondentie „Dienst aus Deutschland" het verloop van de Duitsche operaties tegen het Sovjet-leger samen. Officieel wordt uit Boedapest mede gedeeld „Hongarije beschouwt zich, tenge volge van de herhaalde sovjet-lucht aanvallen op Hongaarsch rechtsgebied, die in strijd met het volkenrecht zijn, in staat van oorlog met de sovjet-unie." 1. De tactiek der verrassing van den vijand is aan het geheele front gelukt. 2. Het Sovjetleger heeft reeds in de eer ste dagen zware slagen ontvangen. On danks ten aeele zeer hevig verzet, hebben de Sovjet-troepen de Duitsche bewegingen niet kunnen tegenhouden. Aan het geheele front zijn overal de stellingen aan de grens doorbroken, hetgeen tot verrassend diepe aanvallen geleid heeft. 3. Het Duitsche luchtwapen heeft van het begin af aan de zwaarste nederlagen toegebracht aan het Sovjetluchtwapen en de superioriteit in de lucht verkregen over het geheele front, dat zich uitstrekt over een luchtlijn van ongeveer 2500 kilometer. 4. Nadat Finland zich door de Sovjetaan- vallen genoodzaakt gezien had, eveneens aan den strijd tegen het leger der bolsje wisten deel te nemen, is ook aan het Fin- sche front de strijd met succes begonnen. 5. De tot dusver aan Duitsche zijde gele den verliezen zijn buitengewoon klein. Dit, zoo merkt de genoemde Korrespondenz op, laat wel zien, dat het Sovjet leger nergens ook maar eenigermate tegen het Duitsche leger is opgewassen. Reeds de resultaten van de eerste dagen hebben op buitenge woon groote successen gewezen, die voor het verdere verloop van den veldtocht door slaggevend en beslissend kunnen zijn. Vooral legt de Korrespondenz nadruk op de omstandigheid, dat in dezen veldtocht aan beide zijden met legers van millioenen manschappen gestreden wordt en dat men in dit opzicht zelfs vergeleken met den wereldoorlog kan zeggen, dat er nog nooit in de oorlogsgeschiedenis zulke groote le gers tegen elkaar geopereerd hebben. Naar aan het D.N.B. wordt gemeld, heeft een regiment op 25 Juni op een vliegveld van het sovjet-luchtwapen, 28 jachtvlieg tuigen, die voor de start gereed stonden vernietigd, alsmede de geheele installatie van het vliegveld en een groote hoeveel heid oorlogstuig buitgemaakt. De bolsjewistische soldaten worden met de primitiefste middelen tot uitersten te genstand aangezet. De politieke commis sarissen vertellen den sovjetsoldaten de meest dwaze gruwelsprookjes over de be handeling van gevangenen door de Duit sche soldaten, naar steeds weer blijkt uit verklaringen van gevangenen. Als gevolg van deze agitatie hebben, volgens door het D.NJ3. ontvangen inlichtingen, hier en daar bolsjewistische soldaten zelfs zelfmoord ge pleegd om aan een dreigende gevangenschap en het door hen gevfeesde z.g. hiermede gepaard gaande martelen te ontgaan. De sovjetsoldaten he'oben, naar men overigens verneemt, in de eerste dagen van den strijd voor het grootste deel buitengewoon verbit terd gestreden en op verschillende plaatsen tot de laatste patroon stand gehouden. Deze tegenstand werd echter door de stoot kracht van de Duitsche infanteristen, stormpioniers, pantserformaties en door de kracht van de Duitsche artillerie overal gebroken. TOESPRAAK VAN DEN DUCE. Mussolini heeft gisterochtend, naar Ste- fani officieel meldt, in een stad in de Po- vlakte, de eerste gemotoriseerde divisie van het expeditiecorps geïnspecteerd, dat naar het Sovjetfront zal vertrekken. In een door hemzeli oj.juird vlieg tui;;, was Mussolini daar aangekomen. In een toespraak tot de aangetreden divisie betoogde de Duce, dat de soldaten een gebeurtenis tegemoet gin gen, die hun allen voor altijd in herinnering zou blijven..Zij zouden ten strijde trekken tegen de Sovjetunie, den doodsvijand der beschaving. De Duce herinnerde aan de zware verliezen, die de Duitsche kameraden den Sovjethorden reeds hadden toegebracht en hij besloot zijn toespraak met als zijn overtuiging uit te spreken, dat de Italiaan- sche .solda.en in elke posii.ie en tegen eiken vijand nieuwen roem aan hun wapens zou den toevoegen. De Italiaansche regeering, zoo schrijft de Messagero, heeft haar besluit genomen niet alleen op grond van de verplichtingen voort vloeiende uit het Duitsch-Italiaansche bondgenootschap, doch vooral ook wegens de hooge ideale doelen van dezen kruistocht. De Italiaansche wedergeboorte maakt de Italiaansche deelneming aan dezen veld tocht absoluut noodzakelijk. Italië heeft zich door de fascistische beweging als eerste staat tegen het communisme verheven en dit Europeesche gevaar den strijd aangezegd. Italië beef!-, zz-in legionnaivs naar Spanje gestuurd, om Spanje van de bolsjewistische overheersching en de Middellandsche Zee van het f-°v.->ar t° vertossen Het spreekt dus vanzelf, dat de soldaten van het fascistische Italië aan dezen nieuwen kruistocht deelnemen. De Popoio di Roma herinnert eraan, dat Italiaansche troepen voor de derde maal in de moderne geschiedenis tegen Rusland te velde trekken. De eerste maal namen Italiaansche troepen aan den veldtocht van Napoleon deel. De tweede maal stuurde het kleine Piemont een expeditiecorps naar de Krim. Thans zullen de Italiaansche troepen zich hun roemrijke traditie waardig toonen op het grondgebied van de sovjets. (D.N.B.). OP LENINGRAD, OORLOGSHAVENS EN TREINEN. Op industrieele doelen in Leningrad zijn de beide laatste dagen buitengewoon felle luchtaanvallen gericht, zoo verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde. In Leningrad „De solidariteit van Europa is voor de eerste maal in dezen oorlog, in het alge meen voor de eerste maal in de moderne ontwikkeling van ons continent, tot een tastbare factor van de politieke werkelijk heid geworden, schrijft het Hamburger Fremdenblatt. Het blad legt er den na druk op, dat van Lissabon tot aan de kust van de IJszee de opmarsoh van Duitsch- land tegen Moskou als een gebeurtenis wordt beschouwd en gevierd, waarin zich over alle voiksgrenzen heen den levenswil en het gemeenschappelijke cultuurgevoel van Europa belichamen. De weerklank in de Noordsche staten wordt door het Duitsche volk met bijzon dere tevredenheid begroet, daar het af en toe een gebrek aan begrip voor de be weegreden van den Duitsohen bestaans- strijd juist in de pers en intellectuéele kringen der Noordsche volken heeft be treurd. Met des te grootere tevredenheid ziet het thans, dat de beteekenis van den Duitschen oorlog door de Noordelijke bu ren in zijn geheeele Europeesche draag wijdte wordt begrepen. Het besluit van de Finnen om zich voor den strijd aan de zijde van Duitschland te stellen, was geen verrassing, want zij hebben een rekening te vereffenen met de sovjets. Denemarken heeft, ofschoon het door den gang van za ken hiertoe niet genoopt was, de diploma tieke betrekkingen met de sovjet-unie ver broken. Zweden heeft eindelijk het belangrijke besluit genomen, om den doortocht van Duitsche troepen over Zweedsch gebied van Noorwegen naar Finland goed te keuren. Juist deze beslissing van een land, zoo schrijft het blad verder, welks politiek gericht is op het strikte handhaven van zijn neutrale houding, is voor ons van syr»ibO''~che beteekenis. Het Zweedsche volk heeft zich hierdoor in het kader van zijn politieke mogelijkheden voor de volle ondersteuning van den Europeeschen af- weerstrijd tegen Moskou onder Duitsche leiding uitgesproken Allen Scandinavischen volken is het uit de vele ervaringen in hun geschiedenis bekend, dat de macht van het Duitsche rijk, zoolang er een sterk en eens gezind Duitschland bestaat, van oudsher het sterkste bolwerk geweest is tegen het onder den voet loopen van Germaansche volken in het Noorden van Europa door het Oosten. Thans heeft het Duitsche rijk zijn oude zending weer opgenomen en het wonder geschiedt, dat Europa de wapens van Duitschland toejuicht als de wapens van een geheel continent. Over den nieuwen verdedigingsstrijd van Finland tegen de sovjet-unie, schrijft het blad. dat de wapenbroederschap van het Finsche volk voor Duitschland van aan' zienlijke moreele beteekenis is. Met betrekking tot een verklaring van de Times, volgens dewelke Finland hoogst waarschijnlijk niet aan den oorlog zou deelnemen, hetgeen men van Engelsche zijde toejuicht, daar men het als bijzonder smakeloos zou moeten beschouwen wan neer Finland een „medewerker van Hitier" zou worden, schrijft het Hamburger Frem denblatt ten slotte: De volken van Europa denken toch iets anders dan het eiland, waarvoor Europa steeds slechts een speel bal van zijn wereldpolitieke belangen is geweest. De Fin voelt als alle Europeanen, dat het om het bestaan van zijn volk en staat gaat, alsmede om de cultuur van Europa. Zoo is de hulp van Engeland voor de sovjet-Russen op grond van een aan- schouwingsonderwijs, waarvan de lessen nooit vergeten mogen worden, als een ver raad aan de Europeesche gedachte en aan de veiligheid van de Europeesche volken ontmaskerd. Andere Duitsche bladen uiten zich in ge lijken geest. bevinden zich grootè metaalfabrieken, werf- installaties, de grootste vliegtuigonderdee- lenfabrieken en fabrieken voor ontplofbare stoffen en werktuigen, welke de stad tot het middelpunt van de oorlogsindustrie der Sovjetunie maken. Te zamen met het Duitsche luchtwapen hebben Roemeensche vliegtuigen de belang rijkste oorlogshavens der sovjets aan de Noordkust van de Zwarte Zee aangevallen en met bommen bestookt. De Duitsche for maties hebben belangrijke stations, wegen, knooppunten, ravitailleeringswegen en mar- cheerende colonnes met bommen bestookt. Het geweld van de aanvallen der Duitsche en Roemeensche vliegtuigen was zoo hevig, dat binnen korten tijd alle ravitailleerings wegen van het sovjetleger verstopt of on bruikbaar waren. Vooral succesvol waren aanvallen van het Duitsche en Roemeen sche luchtwapen op verscheidene munitie opslagplaatsen aan de Noord-Oostkust van de Zwarte Zee. Daar vlogen letterlijk heeie stapels granaten wan het sovjetleger toren hoog de lucht in en vormden een uniek vuurwerk. Een groep Stuka's heeft, naar D.N.B. verneemt, gisteren vijftien Sovjettransport treinen vernietigd. Deze treinen waren met troepen beladen en vervoerden auto's en oorlogsmaterieel. Toen de Duitsche toe stellen boven de transporttreinen opdoken en steeds weer tot den aanval overgingen, sprongen de Sovjet-soldaten van de treinen om te trachten aan den bommenregen te ontkomen. Door den luchtdruk der ontplof fende bommen werden de vluchtende Sov jet-soldaten meters ver weggeslingerd. De aanvallen werden pas gestaakt toen alle vijftien transporttreinen vernietigd waren. Volgens het rapport van een verkennings vliegtuig waren alle treinen uit de rails geworpen. Naast de Spoorlijn was het één groote ravage van spoorwagens, rails en dwarsliggers, auto's, machinegeweren en ander oorlogsmaterieel. Tal van wagons stonden in brand en herhaaldelijk konden kleine ontploffingen in de munitieladingen worden waargenomen. SOVJET-AANVALLEN. Het D.N.B. meldt: Gisterochtend heeft de Sovjetluchtmacht twee aanvallen gedaan op het patriarchale paleis te Boekarest, "dèn zetel van den metropoliet en het heiligdom van de Roe meensche orthodoxe kerk. Er vielen 20 tot 25 bommen van klein en middelbaar kali ber, die uitsluitend terecht kwamen in de woonwijken rondom het paleis en eenige particuliere huizen vernielden of bescha digden. Verscheidene burgers werden ge dood of gewond. Het eerste alarm duurde drie uur, het tweede. 10 minuten. Voorts heeft het Sovjetluchtwapen aan vallen ondernomen op Hongaarsch territo riaal gebied. Gebombardeerd werden de plaatsen Raho en Kasjau, waar vrij zware verwoestingen werden aangericht. Onder de burgerbevolking vielen slacht offers. Ook Finland is bezocht. Turku is hevig gebombardeerd. Er zijn vele branden uit gebroken. Ook het slot te Turku werd ge troffen, doch hier is de schade orvbeteeke- nend. Zooals men zich zal herinneren is Turku ook in den oorlog van 19391940 uitermate door de Sovjet-luchtaanvallen geteisterd. Zeven personen werden gedood en 27 ge wond. O.m. werden arbeiders op weg naar hun werjs met bommen bestookt. De Fin sche jagers verdreven de Sovjet-bommen werpers en verhinderden een tweeden aan val. De aanval werd verricht in drie gol ven, waarbij in totaal 38 toestellen boven de stad verschenen. BETREKKINGEN MET DE SOVJET UNIE VERBROKEN. De Deensohe regeering heeft op 26 Juni de volgende officieele verklaring gepubli ceerd: „Dcor den oorlog, die tussohen Duitsch land en de Sovjet-unie is uitgebroken, Is het oorlogsconflict ln Europa In een nieuwe phase gekomen, die in een heel bijzondere mate de aandacht van Denemarken ver- eischt, want Duitschland heeft thans in het Oosten zijn wapens gericht tegen een mogendheid, die door de jaren heen een bedreiging voor de welvaart en het gedijen van de Noorsohe staten vormde. Dat in het Noorden de vrees voor een gevaar uit het Oosten geenszins ongegrond was, toonde de aanval, dien de sovjet-unie einde 1939 op Finland deed, welks heldhaftige verdedi ging in een ongelijken strijd hier te lande een golf van sympathie voor onze strijdende broeders in het Noorden heeft doen ont staan. Thans, nu de strijd, na een nieuwen aan val van de sovjet-unie op Finland weer ont. brand is, is het Deensche volk van dezelfde gevoelens bezield. Doch ditmaal voert Fin land zijn strijd niet alleen. Onder Dultsch- lands leiding strijdt het te aaimen met an dere Europeesche landen voor de verdedi ging van een maatschaj>i>e]ijke orde op den grondslag van de Europeesche cultuur. Bij dit conflict, waarvan het resultaat op be slissende wijze er toe zal bijdragen de lan den van Europa voor een ontbinding van de binnenlandsche orde te bewaren, heeft Europa een gemeenschappelijk belang. Wanneer Denemarken, evenals voorheen, niet aan dit oorlogsconflict deelneemt, zoo kan het, als gevolg van dit gemeenschap pelijke Europeesdhe belang, geenszins on verschillig staan tegenover de ontwikkeling. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, kan erop gerekend worden, dat voor dege nen, die hedenavond met speciale treinen van de Duitsch-Nederlandsche samenkomst te Amsterdam naar hun woonplaats terug- keeren, voldoende verkeersmiddelen ter be schikking zullen staan. Desbetreffende be sprekingen zijn gehouden met de hiervoor in aanmerking komende tram-, autobus ondernemingen e.d. Door het terugroepen van het Deensche ge zantschap is uiting gegeven aan dit in zicht. De betrekkingen tusschen Denemar ken en de sovjet-unie zijn hiermede ver broken". (D.N.B.). DE SOVJETBELANGEN IN DUITSCHLAND DOOR ZWEDEN BEHARTIGD. Het D.NJ3. meldt uit Stockholm: Het Zweedsche ministerie van buiten- landsche zaken heeft medegedeeld, dat de Zweedsche regeering heeft besloten, op ver zoek van de Sovjetregeering de Sovjetbelan- gen in Duitschland en in Hpngarije te be hartigen. De diploatleke medewerker vari de „Ber liner Boersen-zeitung" schrijft over de me tamorphosen van den plaatsvervangenden staatssecretaris der Vereenigde Staten. Toen Sumner Welles dezer dagen het stand punt van het „realistische Amerika" ten aanzien van het conflict met de Sovjetunie bekend maakte, zoo schrijft Kar] Megerle, zal hij zelf wel het gevoel hebben gehad, dat hij daarmede de bultenlandsche poli tiek in de oogen van de overige volkeren tot een saterspel maakte. Maar bevel is nu eenmaal bevel en president Roosevelt wilde de samenwerking met het bolsjewisme Karl Megerle herinnert vervolgens aan de plechtige verklaringen die indertijd zijn af gelegd, betreffende de „permanente grond slagen" der Amerikaansche politiek ten op zichte van de Sovjet-Russische annexatie van de Baltische landen, welke het volk der Vereenigde Staten afwees als een „rocvers- actie". Megerle gaat dan als volgt verder: Sumner Welles is diep gevallen en wel vrij willig. De vereenigde Staten hieven niet op him beginselen staan, maar vielen, met den president aan het hoofd, in de armen van het bolsjewisme. De heilige beginselen van Roosevelt, Huil en Welles vormen dus geen hinderpaal voor een verbond met de hel. De kunst bestaande wetten te omzeilen en uit van hedenavond: tol morgenochtend De maan kwam hedenmorgen op om 8.19 uur om vanavond om 23.27 uur weer onder te gaan. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Nieuwe distributiebonnen aangewezen (2ë blad.) Buitenland De strijd op alle fronten voortgezet (le Bid.) Finland's vrijheidsstrijd (2e Bid. Hongarije in oorlog met de Sovjets (le Bid.) Italiaansche troepen naar het Oost-front (le Bid.) 'TIï VOORTS ..LAATSTE BERICHTEIP EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1