CASINO Een hopeloos geval Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 26 Juni 1941 Gemeenteraad van Katwijk AVONTUREN VAN BARON VAN MUNCHHAUSEN Leidenlorp Bekendmaking NOVA-THEATER SCHEVENINGEN Uit de Rijnstreek Uitreiking bonkaarten voor zworen en zeer zworen arbeid. De kinderbijslag Orediet van f. 7000.— voor „De Pan" De samenvoeging Katwijk-Valkenburg: uitvoerig prae-advies van B. en W.; samenvoeging wen- schelijk, mits financieele compensatie verleend wordt. De raad van Katwijk vergaderde gister avond onder voorzitterschap van den bur gemeester. Aanwezig alle leden. Een verzoek van de bewoners van „Duin oord" om dezen straatnaam te handhaven, werd verworpen met 107 st.; tegen de heeren Wassenaar, v. d. Zwan, Schoneveld, Bloot, Meerburg, Dubbeldam, Veltkamp, Grimbergen, v. d. Marei en van Rijs. Inzake het opnieuw vaststellen van het vermenigvuldigingscijfer van 9/10 op 1, tot heffing der straatbelasting voor 1941, vroeg de heer v. Tongeren geheime zitting. Na opening werd dit voorstel z. h. st. aange nomen. Wat betreft het heffen van rechten ten behoeve van den Keuringsdienst voor vee en vleesch, moesten varkens aanvankelijk in Leiden geslacht worden, doch de slagers hebben bewerkstelligd, dat zulks weer in Katwijk mag gebeuren. Slachtrechten f. 2. per varken. Over het praeadvies op het voorstel van den heer Schoneveld inzake het verleenen van een kindertoeslag aan het gemeente- personeel, spraken voornamelijk de heeren Schoneveld, Wassenaar, Meerburg, v. Ton geren en de Jong. Een voorstel van den heer Schoneveld om den kinderbijslag te bepa len als volgt: voor Inkomens van f. 1200.— tot f.2400.— f.75.en voor meer dan f. 2400.f. 78.met als leeftijd kinderen tot 18 jaar, werd aangenomen met 106 st. Tegen de heeren Veltkamp, v. Elk, van Tongeren, Meerburg, Dubbeldam en van der Zwan. De geheele verordening werd aange nomen met 11—5 st. Tegen de heeren van Tongeren, Bloot, Schonenberg, Meerburg en van der Marei. Een voorstel om een crediet van f. 7000. toe te staan voor verbetering van den toe gang door de duinen naar „De Pan" werd z. h. st. aangenomen. Evenzoo' een voorstel om het crediet aan „De kleine zelfstandige tuinders" te brengen van f.7000 op f.7900. Dit in verband met aanvragen tot een hoo- ger bedrag dan aanvankelijk was toege staan voor aankoop mest, zaad, enz. Het voorstel om 4 personen gedurende Juli en Augustus te benoemen voor de inning van strandgelden (kosten f. 1000.werd aan genomen. Het voorstel tot wijziging der gemeente- begrootingen 1940 en 1941 en dat tot wij ziging van de begrooting van het Grondbe drijf voor het jaar 1941 werden als hamer- punten aangenomen. Volgde prae-advies op een ontwerp-be- schikking omtrent toevoeging van Valken burg aan het gebied dezer gemeente. Met gebruikmaking van de hem verleende be voegdheid heeft de Secretaris-Géneraal van het Dep. van Binnen], Zaken bepaald, dat ten aanzien van dit plan zal worden vol staan met het hooren van de Raden van beide gemeenten. B. en W zetten in een uitvoerig rapport hun meening hieiove. aan den Raad uiteen. In hei kort komt net hier- op neer. Valkenburg zal op ien duur met zijn opgewassen tegen de moeilijkheden, vooral van den tegenwooraigen tija Geo grafisch behoort Valkenburg bet besi-e bij Katwijk, omdat de kom van Valkenburg alleen aansluit aan de bebouwing van Kat wijk a. d. Rijn. De bevolking van Valken burg heeft zich in velerlei opzicht op Kat wijk a. d. Rijn georiënteerd en stemt, wat aard en karakter aangaat, op vele punten met Katwijk a. d. Rijn overeen. Valkenburg is reeds aangesloten bij den Vleeschkeurings dienst Katwijk en den S choolartsendlenst Katwijk. Een groote gemeente kan beter leiding geven bij het stichten van fabrieks gebouwen en bij vestiging van groot-in- dustriën; met een te verwachten toeneming der bevolking heeft Katwijk niet over vol doende terreinen te beschikken. Ook uit so ciale en cultureeie overwegingen is de toe voeging gewenscht, omdat het nu eenmaal een feit is, dat een groote gemeenschap meer voor haar leden vermag te presteeren dan eeh kleine bevolkingsgroep. Een en ander pleit dus voor een gunstige opinie omtrent de conceptbeschikking van den Se cretaris Generaal. Maar niet mag uit het oog verloren worden, en dit schijnt de voor naamste drijfveer voor samenvoeging te zijn, dat de financieele positie van Valken burg verre van rooskleurig is. Reeds sedert eenige jaren was het begrootingsevenwicht zeer labiel, doch nu Valkenburg tengevolge der oorlogsgebeurtenissen in ernstige mate is geteisterd, is dit evenwicht verloren. Zeer sterk komt naar voren dat de gemeente huishouding van Valkenburg niet kan wor den voortgezet zonder financieelen bijstand van het Rijk. Na de samenvoeging krijgt Katwijk de taak toebedeeld het tekort op te vangen. Het samenvoegen zal niet beteekenen een be sparing op personeelsuitgaven. Uit.verschil lende becijferingen mag warden aangeno men, dht de Katwijksche begrooting na de samenvoeging de noodige middelen zal moeten kunnen verschaffen om een ver hooging der uitgaven met f. 20.000.— p. j. op te vangen. Ook is het een open vraag in hoeverre vergoeding zal worden ontvangen voor de vernielde bezittingen der gemeente, waar bij gedacht dient te worden aan de verniel de school voor bijzonder lager onderwijs. Het budget zal dus in niet onaanzienlijke mate worden belast. De samenvoeging zal dan ook, zonder eenige financieele compen satie van de zijde van het Rijk, voor de Katwijksche financiën ernstige gevolgen hebben. B. en W. zijn dan ook van oordeel verplicht te zijn, na de definitieve samen voeging een tegemoetkoming van het Rijk te vragen. Zulks is zeer billijk daar Valken burg als zelfstandige gemeente toch ook een zorgenkind van het Rijk zou zijn ge bleven. Mogelijk zal de samenvoeging ook kunnen leiden tot een nieuwe overeenkomst omtrent de levering van water door de Leidsche Duinwatermij. Dan zou tegelijk de mogelijkheid benut kunnen worden om een herziening der grenzen tusschen Katwijk Noordwijk (benoorden het Ultwateringska- naal) en idem niet Rijnsburg (ten Noord westen van het Missiecollege St. Willlbrord) tot stand te brengen. Wanneer de annexatie een feit zal zijn, telt de gemeente ruim 20.000 zielen. Dit kan tot gevolg hebben dat het aantal wethou ders tot 3 zou moeten worden uitgebreid, tenzij Ged. Staten goedkeuren dat dit aan tal op twee blijft gehandhaafd. Vervolgens zou de raad 19 leden moeten tellen. Waar thans geen verkiezingen worden gehouden zijn B. en W. voornemens Ged. St. te ver zoeken den bestaanden toestand te besten digen Overigens zullen bij samenvoeging den raad nog meer voorstellen bereiken welke een gevolg zijn van de stijging van het in wonertal boven 20.000. Uit den aard der zaak zal eerst de beslissing van den Secr..- Generftal dienen te worden afgewacht. B. en W. stellen ten slotte den raad voor in .den zin als in deze toelichting het ge voelen van den raad ter kennis te brengen van Ged. Staten. Na een uitvoerige discussie volgde een toelichting van den voorzitter. Uit de besprekingen bleek overduidelijk, dat de raad voor samenvoeging eigenlijk niets gevoelt, doch de Secretaris-Generaal vraagt alleen het gevoelen van den raad, om daarna te beslissen. De voorzitter bracht dan het volgende besluit in stemming: de raad der ge meente Katwijk, kennis genomen heb bendeenz., besluit: als zijn gevoe len kenbaar te maken, dat de toevoe ging van de gemeente Valkenburg aan het grondgebied van Katwijk wensche- lijk wordt geoordeeld, mits het Rijk voor den duur van 12 jaren aan de gemeente Katwijk ter compensatie van de finan cieele nadeelen uit deze vereeniging voortvloeiende een afloopende bijdrage verzekert en overigens de wijzigingen in de grenzen worden aangebracht, een en ander zooals nader in het praeadvies van B. en W. werd uiteengezet. Dit werd aangenomen met 107 st. Te gen de heeren van Elk, Hoek, de Jong, Schoneveld, Varkevisser, v. d. Marei en van Rijs. De bezwaarschriften tegen het vergun ningsrecht van de heeren F. Lafeber, M. J. Lafeber en P. Pijl werden conform het voorstel van B. en W. afgewezen. De verordening, waarin bepaald wordt, dat kinderen .onder de 15 jaar des avonds na 8 uur niet meer op straat mogen zijn anders dan onder geleide van hun ouders' werd door den raad bekrachtigd. De verordening voor de Arbeidsbeurs werd officieel door den raad ingetrokken, aange zien de arbeidsbeurs In Katwijk heeft opge houden te bestaan. De Arbeidsbeurs is thans te Leiden, Doezastraat 2 en Katwijk is bij kantoor. Ook de verordening regelende de bezoldiging van den directeur werd thans ingetrokken en de Commissie van Toezicht op dit Instituut werd ontbonden. Hierna sluiting met gebed. HILLEGOM. VISCHWEDSTRIJD „DE VROEGTE WINT". „De Vroegte Wint" onderafd. van de voet- balvereeniging „Hillinen" hield een visch- wedstrijd tegen de leden van de voetbal- vereeniging .Nieuw Vennep" in de Hoofd vaart. Er werden in totaal 1110 stuks gevangen. Waarvan 792 door „De 'Vroegte Wint" en 318 stuks door Nieuw Vennep. De Uitslag voor de Hillegomsche club was: 1. H. Rovers 115 (held v.d. dag); 2. H. Willemse 95; 3. J. M. Warmerdam 83; 4. C. A. Keijzer 75; 5. P. Seegers 63; 6. P. Winkelaar 62; 7. G. van Engelen 55; 8. P. Bakker 37; 9. Th. Keijzer 36 en 10. K. v.d. Meer 33 stuks. RAADSAGENDA. De Gemeenteraad vergadert Vrijdag a.s. des nam. te 3 uur. De agenda bevat o.a. bëëediging van het raadslid den heer J. C. de Koning. Voorstel B. en W. Inzake rege ling gasprijzen. Voorstel B. en W. inzake ontslag van den heer v.d. Wal als hoofd der openbare school in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. KATWIJK AAN ZEE. KATWIJK - TELEF. 400. Van Vrijdag af JENNY JTJGO in Vroolijke zomercomedie, die alle zorgen doet vergeten LACHEN IS GEZOND Bijzonder mooi bijprogramma. 4414 (Ingez. Med.) LEIDSCHENDAM. MOTOR GEHEEL VERBRAND. Schade van honderden guldens. In verband met den aanleg van het stra tenplan rond het nieuwe gemeentehuis, is de aannemersfirma Visser bezig met dral- neerwerken. Des avonds hebben onbekenden het huls- je opengebroken, waarin zich bevindt de schakelaar van den electro-motor en deze motor vol In werking gesteld. Toen personeel van den aannemer 's mor gens op het werk kwam vonden zij den motor geheel verbrand en onbruikbaar, wat een schade beteekent van eenige hon derden guldens. Een moedige redding. Gisteravond tijdens het zwemmen in de de zwemkunst niet machtig was, blijkbaar den kant niet meer bereiken. Dit was voor den 15-j. de K. aanleiding gekleed in het water te springen, waardoor hij er in slaag de het meisje weder behouden aan wal te brengen. Woensdag 2 Juli a.s. des ochtens van 9.3010.30 uur zal de schoolarts weder zit ting houden in de Dr. van Noortstraat. In Augustus worden geen zittingen gehouden. LISSE. Het nieuwe Politieblreau. Naar wij vernemen zal het nieuwe poli tiebureau over enkele wéken gereed zijn en in gebruik genomen kunnen worden. Raadsagenda, De raad komt Vrijdagavond as. te 8 uur bijeen, agenda: 1. aangehouden voorstel van de noodzakelijkheid te verklaren tot de oprichting van een huishoudschool in de gemeente; 2. Benoeming lid Raadscom missies in vac. A. M. Schrama; 3. Wijziging Veldwachtersverordening; 4, Toepassing van het arbeldsovereenkomstenbesluit; 5. Extra hulp aan werkloozen in 1941; 6. Verhuur Industrieterrein; 7. Overname van grond; 8. Voorstellen tot verleenen van subsidies; 9. Comptabiliteit; 10. Ingeko men stukken en mededeelingen. RIJNSBURG. TOENEMENDE AANVOER VAN GROENTEN Men wacht op regen! Aan de groentenveiling zijn de prijzen van de producten, voor zoover zij aan richtlijnen maximum-prijzen gebonden zijn, onge veer gelijk. De aanvoer van verschillende soorten neemt langzamerhand toe. De op brengst van rabarber is goed, evenals van radijs, knolkroten en slauien. Algemeen wordt voor de landerijen gewacht op regen. DE EERSTE NIEUWE AARDAPPELEN! Aan de groentenveiling zijn thans de eer ste nieuwe aardappelen aangevoerd. VALKENBURG. lllll!lll!lll!l!lll!lllllllllllllllll(llllllllllllllllllll RESTAURANT - AMERICAN-BAR EN TERRASSEN Den geheelen dag geopend Lunch en diner worden geserveerd op onze terrassen. 4417 (Ingez. Med.) De nieuw aan te leggen straat, waaraan thans begonnen Is, zal met toestemming van de familie Lotsy, Burgemeester Lotsystraat heeten. Voorts werden B. en W. machtiging ver strekt tot het geven van bouwcredieten aan derden, voor den opbouw van de door den oorlog vernielde panden. Omtrent het ontwerp beschikking bei- treffende toevoeging van de gemeente Valkenburg aan de gemeente Katwijk werd met alg. stemmen besloten hier tegen te protesteeren, daar de motieven voor opheffing naar de meening van den raad niet van dien* aard zijn, dat opheffing noodzakelijk is. Een request zal ingediend worden bij Ged. Staten en den Commissaris der Provincie. In dit request zullen de ver schillende motieven weerlegd worden. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met dankgebed. Verboden hazardspel. Froeee-verbaal werd opgemaakt wegens -even van hazardspel en het deelnemen daaraan tegen ten B. alhier, van der G„ J. en S. uit Den Haag. Van M. werd het rijwiel van het rij wielpad In de duinen ontvreemd van van van E. van het erf aan den Duinweg. ZEVENHOVEN. A*. Zondag zal het 25 jaar geleden zijn, dat de afd. „De Macht van het Kleine" der inrichting voor Vallende Ziekten te Heemstede werd opgericht. In verband hiermede hoopt de heer Smit, Dla- coon G.O. in de Herv. Kerk a.s. Zondag een gedachtenisrede uit te spreken. ZOETERWOUDE. Zilveren kloosterjubileum. Zuster Cornelio van de Zusters Francisca nessen van Bennebroek vierde alhier haar 2S-jarig klóosterjublleum. De schoolkinde ren zongen een welkomstlied en voerden eenige kleine stukjes op. 's Middags werd door pastoor C. M. Jonckbloedt. een plechtig lof gecelebreerd, dat door velen werd bij gewoond. Zoowel van geestelijke als van de burgerlijke zijde werd een druk gebruik ge maakt van de receptie. GEMEENTERAAD. Een Verharding van den Achterweg Burgemeester Lotsystraat Protest tegen samenvoeging van Valkenburg met Katwijk. De raad kwam bijeen onder leiding van burgemeester de Wilde. Na opening met ambtsgebed werden de notulen vastgesteld. Besloten werd de Achterweg in beheer en onderhoud over te nemen. In verband hier mede merkte de heer v. Dijk op, dat de Slotlaan in zeer slechte conditie verkeert en tegelijkertijd met den Achterweg verhard behoort te worden, hetgeen de voorzitter toezegde. Voorts werd besloten aan den heer H. v. Vugt een stuk grond in huur af te staan voor den tijd van 10 jaar voor explol- Starrevaart, kon de 12-J. M. van den Y. die tatle van een koffieteut. VOORSCHOTEN. Raadsagenda. De agenda voor de vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 27 Juni as. 's avonds te 7 uur vermeldt de /olgende punten: 1. Notulen vergadering 12 Juni 1941; 2. Ingekomen stukken en mededeelingen; 3. Verslag spaarregeling, jaar 1940; 4. Verslag werkloosheidsverzekering, jaar 1940; 5. Sub sidie. Chr. bewaarschool, jaar 1940; 6. Sub sidie comité uitzending zwakke kinderen, jaar 1941; 7. Geldleening f. 30.000.—8. Ver loskundige armenpractijk; 9. Verkoop strookj.e grond Schoolstraat: 10. Comptabl- liteitsb'esluiten. Diefstal van distributiebescheiden. Bij de politie deed mevr. L. J. J. V. aan gifte van diefstal van distributiebescheiden o.a. alg. bonkaart, boterkaart, melkkaart en broodkaart. Voorts werd aangifte gedaan van ver moedelijke diefstal met braak ln het perceel Esschenlaan 3. Een kast was met een hang slot gesloten en hieruit werden vermist 4 kg. smeertln, 1 stopkraan en 150 h 200 M. draad. Ten slote werd aangegeven, dat het slot van een schuurtje op het sportterrein was verbroken en een bruine veotbal was weg genomen. Een onderzoek wordt ingesteld. Tot tijdelijk fitter bij de bedrijven is benoemd door B. en W., F. P. de Klerk te Amsterdam. WASSENAAR. Vergadering Ver. Oud-leerlingen. In het Wapen van Lelden hield deze af- deellng haar maandelijksche ledenvergade ring. Ingekomen was een schrijven van het Bondsbestuur om advies, of de afdeeling het wenschelijk achtte dit jaar aldan niet een Bondsdag te beleggen. De afdeeling Wasse naa sprak zich uit tegen het dit jaar hou den van een Bondsdag. Nadat een oriënteeringsprijsvraag werd gehouden over Aucula en Lavendel werd nog een nieuw lid voorgedragen. Na de pauze hield de heer Donker een praatje over Nijverdal en Elden bij Arnhem en hoe hij daar de perziken en druiven en tomaten-cultures in de warme stookkassen had bekeken. Nadat de heer Kelderman een kort ver slag had uitgebracht van de excursie naar den serlngenberg, volgde sluiting. ALPHEN. KAPPERS VERBALISEERD. In verband met prijsopdrijvingswet. Door de politie is tegen een 13-tal kap pers in onze gemeente proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding van de prijs opdrijvingswet. Een en ander is het gevolg van het feit dat door diverse kappers ln overleg met pl. afd. van den kappersbond een kleine tarlefsverhooglng ls toegepast in verband met de nieuwe omzetbelasting. Op Vrijdag 27 Juni as. zal een aanvang worden gemaakt met het uitreiken van bonkaarten C en D (C voor zwaren arbeid en D voor zeer zwaren arbeid). De uitreiking geschiedt uitsluitend aan personen, die ln het bezit zijn van de nieuwe verklaringen, waarvan een door den werknemer en een kaart door den werk gever geteekend ls. Deze formulieren ontvangt men op aan vrage bij het uitreiken van de bonkaarten A, B, E, P en Q, Kerklaan 3. Personen, die reeds in het bezit zijn van genoemde bonkaarten, doch nog geen for mulier voor zwaren of zeer zwaren arbeid hebben ontvangen, worden verzocht deze zoo spoedig mogelijk aan te vragen op Kerklaan no. 1 (geopend van 912.30 u.) In tegenstelling met de vorige uitreiking dat men de kaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid ontving ln de plaats waar men ln het BevoUdngsrégister was opge nomen, is deze regeling gewijzigd en zal men voortaan de kaarten voor extra rant soenen ontvangen ln de plaats waar het 'bedrijf gevestigd ls of ln de plaats waar de betrokkene zijn functie uitoefent. Voor personen, die ln het bezit zijn van verklaringen, uitgegeven door den Distrlbu- tledlenst Leiderdorp staat de datum van uitreiking op de verklaring, die door den werknemer geteekend moet worden, ver meld. Voor personen, die in het bezit zijn van verklaringen, uitgegeven door een anderen dlstributledienst zijn de uitreiMngsdata Vrijdag 27 Juni, Maandag 30 Juni, Woens dag 2 Juli, Donderdag 3 Juli, Vrijdag 4 Juli, Maandag 7 Juli, Dinsdag 8 Juli, Woensdag 9 Juli en Donderdag 10 Juli. De uitreiking geschiedt op Kerklaan 1. Uitsluitend geopend van 9—12.30 uur. 4439 (Ingez. Med.) BODEGRAVEN. GEMEENTERAAD. Zoo kwam lk weer In t bezit van m'n onmisbaar Jachtmes, waar- li dit gedaan of „Bruintje" maakte aanstalten om den boom, waarin mede ik haastig den vuursteen vastschroefde. Nauwelijks had ik ik zat, te beklimmen. Nu, ik ontving hem zoo hartelijk, dat hem voor altijd den lust verging nog eens menschen aan te vallen. Een plan van „De Elf gemeenten" Nieuwe gevel politiepost Aankoop perceel Kerkstraat. De raad vergaderde. O.a. was afwezig de heer Burggraaf, die ernstig ziek is; voor zijn herstel uit de voorzitter hartelijke wen- schen. Opnieuw kwam ter sprake de kwestie van het niet uitbetalen van de aanne mingssom voor het schilderwerk aan den heer C. H. van Velsen. De Raad nam een afwijzend advies van B. en W. aan, maar mr. la Gro had bezwaren tegen de houding van den gemeenteopzichter, die nu nog be zwaren noemt over reeds betaalde rekenin gen, waarover hij destijds niet sprak en die hij liet betalen. B. en W. hebben daar reeds op gewezen. Bepalingen in de politieverordeningen werden gemaakt betreffende het opruimen van sneeuw en Ijs. Eervol ontslag werd verleend aan mej. J. M. van Benten als agente van de arbeids bemiddeling, waarbij echter haar salaris als le ambtenaar ter secretarie werd verhoogd met het gemiste salaris van f.300.—. Een belangrijk plan kwam aan de orde bijeen verzoek van de stichting „De Elf Ge meenten". Deze vroeg n.l. de medewerking van den raad tot het koppelen van haar waterleidingnet aan dat van de gemeente, waarbij blijkens nadere Inlichtingen van weth. v. d. Poll een breed plan voorzit, n.l. de koppeling van de Waterleidingnetten van Alphen, Bodegraven en Woerden, plus die van de „Elf Gemeenten". Het laatste net zou n.l. met alle 3 andere verbonden worden en dan de schakel zijn. De kosten van een l mli i 32

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7