De strijd in het Oosten DONDERDAG 26 JUNI 1941 No. 24922 Verduisteren: 82sïe Jaargang Duitsche luchtmacht zeer actief Van het Roemeensche front Finsche steden gebombardeerd Britsche missie naar Moskou De houding van Amerika Uit de randstaten Turksch parlement keurt verdrag met Duitschland goed Zweden laat een Duitsche divisie door Dr. Goebbels over „het oude front" Verspreide berichten Dansverbod 22.07 uur 5.18 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J.W.Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per week ƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) De dag van gisteren heeft aan het Duit sche luchtwapen, naar aan het D.N.B. 'wordt gemeld, bij zijn acties aan het Oos telijk front belangrijke eischen gesteld. Behalve talrijke aanvallen op vliegvelden in het centrum van het vijandelijke gebied werden opnieuw talrijke vliegtuigen op den grond vernield en in luchtgevechten neer geschoten. De Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben overigens overdag zoowel als des nachts spoorlijnen gebombardeerd, die hier door meerdere malen werden verbroken. Gemotoriseerde en gemengde colonnes, als mede concentraties van pantserwagens en benzineopslagplaatsen werden met voltref fers bestookt. Stations en de daarbij be- hoorende gebouwen en loodsen raakten in brand en boden een beeld van ontzaglijke vernielingen. Ook transporttreinen werden zoo doeltreffend met bommen bestookt, dat de locomotieven ontspoorden, de wagons kantelden en deels totaal uitbrandden. Ook de aanvallen op stellingen luchtdoelgeschut en batterijen waren, ondanks den vrij hevi- gen afweer, zeer succesvol. Overal, waar formaties Duitsche duikbommenwerpers tegen de vijandelijke afweerstellingen in ac tie kwamen, werd de vijand tot zwijgen ge bracht en de batterijstellingen totaal ver nield. Het systematische vernietigingswerk van het Duitsche luchtwapen tegen het sovjet-luchtwapen en tegen de sovjet- colonnes beteekende opnieuw een aanzien lijke .steun voor de troepen te land bij hun snel optreden en bij het breken van den tegenstand van het sovjet-leger. 0 0 O Een formatie gevechtsvliegtuigen ver raste, naar het DJST.B. meldt, op 24 Juni zes lange treinen, die, geladen met belangrijk oorlogsmateriaal, in het Zuidoosten der sovjet-unie gereed stonden om te vertrek ken. Het station werd in een grooten puin-, hoop herschapen. In sche.ervlucht vielen de Duitsche vliegtuigen drie treinen aan, waar van de locomotieven onder stoom stonden. Een vernietigende aanval met bommen, kanon- en mitrailleurvuur brak boven de daken der wagons los. De lucht dreunde van de ontploffingen der bommen en het ge knetter der schoten. Honderden sovjet sol daten sprongen in groote wanorde uit de goederenwagons. De volgende aanval was gericht op de drie andere treinen. Weer vlogen de bommen omlaag. Zij troffen loco motieven, wagons en rails. De spoorrails kronkelden zich als slangen omhoog, zware goederenwagons werden op zij geslingerd, stukken hout en metaal vlogen in den grauwen rook der ontploffingen als kaf in het rond en werden door nieuwe bommen, die neervielen, weer de lucht ingeslingerd. Het vuur greep met een geweldige snelheid om zich heen en sprong op drie groote bij het station liggende tanks over. Het hoofdkwartier van het Roemeensche front maakt bekend, dat de operaties te land in de eerste drie dagen zich ontwik keld hebben volgens de tevoren opgestelde plannen. Eenige pogingen tot tegenactie van den kant van den vijand werden af geslagen. De vijandelijke luchtmacht heeft Dinsdag Constantza hevig gebombardeerd evenals Soelina en Galatz, terwijl zij eenige bommen wierp op Tulcea, Brailla en Jassy. De gevolgen waren zonder belang. Onze luchtmacht aldus het communiqué ver der bombardeerde belangrijke militaire doelen en verkreeg overal opmerkelijke re sultaten. De Duitsche en Roemeensche luchtmacht heeft in den loop van deze drie dagen een verpletterende meerderheid ge toond tegenover de vijandelijke luchtmacht. In totaal werden 400 vijandelijke vliegtui gen vernield. Van dit totaal werden 30 sov jet-toestellen neergehaald door de Roe meensche luchtmacht en het afweergeschut 40 zijn vernield op den grond door Roe meensche vliegtuigen. De Roemeensche luchtmacht heeft in totaal12 toestellen verloren. Het D.NJB. meldt uit Helsinki: Sovjet-vliegtuigen hebben gisteren viel- maal aanvallen op Helsinki gedaan. Om kwart over twaalf werd voor de laatste maal weer het signaal „alles veilig" gege ven. Bij den eersten aanval vlogen negen, bij den tweeden 13 Sovjet-vliegtuigen bo ven de stad. Het derde alarm werd gege ven om kwart over tien. Er verschenen weer sovjet-bommenwerpers en verken ningsvliegtuigen boven Helsinki, die ter stond onder krachtig afweervuur genomen werden en door jachtvliegtuigen werden aangevallen. Thans werden ook bommen geworpen in het Noorden der stad. Volgens berichten uit de provincie zijn daar eveneens in den loop van den ochtend Sovjet-formaties in centraal, Noord, West en Zuid-Finland verschenen. Er werden talrijke bommen geworpen op niet-mili- taire doelen. Naar verder bekend wordt, strekten zich de Sovjetvluchten van gister ochtend tot bijna alle groote Finsche ste den uit. De volgende steden zijn gisterochtend, naar officieel is medegedeeld, door het sovjetluchtwapen aangevallen: de stad Jönsuu met 15 vliegtuigen om 11 uur 10 en met drie vliegtuigen om 12 uur 30. Er wer den talrijke bommen neergeworpen. Een burger werd gedood, verscheidene gewond. Er brak een brand uit. Voorts werd om 11 uur 32 door drie vliegtuigen de stad Rovanieme aangevallen, waar eenige bran den ontstonden. Verder zijn gebombardeerd Mikkel, Kemijaervi, Jeroinen en Nokia bij Tampere, waar een burger werd gedood. In den loop van den dag werden tot 15 uur 20 Russische vliegtuigen neergeschoten. Eén machine kwam ongedeerd in Finsch bezit. De zender van Bagdad bevestigt in een bericht uit Istamboel, dat een Britsche militaire commissie uit Kairo op 24 Juni naar Moskou is vertrokken, teneinde sa men te werken met het sovjetleger, resp. dit te reorganiseeren. Volgens dit bericht bestaat de commissie uit specialisten van de vloot, het luchtwapen en de landstrijd krachten. (D.N.B.) VERKLARING VAN SUMNER WELLES. De plaatsvervangende Amerlkaansche staatssecretaris Sumner Welles heeft mede gedeeld, dat Roosevelt de beperkende be palingen van de neutraliteitswet niet van toepassing zal verklaren op de sovjetunie en dat hij den Stillen Oceaan niet tot oor logsgebied zal verklaren.Overigens is nog geen beslissing genomen over een even- tueele hulpverleening aan de sovjetunie. (D.NH.) De geheele New-Yorksche pers wijdt uit voerige commentaren aan den oorlog tus- schen Dultschland en de sovjetunie. Ter wijl een deel der bladen spreekt over groote mogelijkheden van een samenwerking tus- schen de Vereenigde Staten en de sovjet unie, komt een ander deel tot de tegen overgestelde conclusie. De New York Daily Mirror schrijft, dat deelneming aan den oorlog aan de zijde van Engeland thans onmogelijk nog gerechtvaardigd kan wor den met de motiveering, dat „men de we reld voor de democratie wil verzekeren". In Finland zijn de sovjetsporen nog te duide lijk zichtbaar. De New York Daily News, constateert, dat de sovjetunie, „veel des- potischer" is dan men van Dultschland kan zeggen. In geval van een overwinning van Stalin zal Europa communistisch worden, wanneer de structuur van het Europa van Adolf Hitler ineenstort. Zelfs Engeland zou in dat geval door het communisme over stroomd worden. Ook in Amerika zouden de gevolgen geweldig zijn. De oorlog met de sovjetunie heeft in de Ver. Staten een zeer merkwaardige situatie doen ontstaan, zoo verklaarde de democra tische senator Clark volgens Associated Press in een toespraak te San Francisco. Alle ondermijnende agitaties in de Ver. Staten zijn nJ. door Russische communis ten aangesticht en nu sluit Amerika zich aan bij den euvelsten aller dictators. Dat toont weer eens. zoo merkte de bekende Amerikaansche politicus op, dat alle oor logspropaganda niets anders is dan een po ging om het Britsche rijk, zonder rekening te houden met de democratieën ter wereld, te willen redden. (D.N.B.) GRUWELEN IN LITHAUEN. Onder het opschrift: „Zeventienduizend Lithauers gedeporteerd; vreeselijke wreed- hedn in de Lithausche gevangenissen", pu bliceert Stockholms Tidningen een uitvoe rige beschrijying van den toestand in Li- thauen. De gevangenissen, zoo schrijft het Zweedsche blad, waren op vele plaatsen zoo vol, dat de menschen liggen noch zit ten konden. De meesten hunner zullen door de onmenschelijke behandeling, die zij hebben ondergaan, voor hun leven invalide blijven. De Sovjets hadden het plan, aldus het bericht verder, ongeveer 60.000 Lithau ers uit alle lagen der bevolking en uit alle beroepen naar Siberië te deporteeren. Ze ventienduizend waren op 16 en 17 Juni' reeds weggezonden, de rest zou op 24 en 25 Juni getransporteerd worden. Naar uit een andere beschrijving van Stockholm Tid ningen blijkt, werden de Lithauers, onder wie zich oude vrouwen en kinderen bevon den, in veewagens verzonden. Twee dagen bleven zij daarin zonder eten of drinken opgesloten. De Sovjetrussen hadden de Lithauers uitgenoodigd dienst te nemen in het bolsjewistische leger en bij de vloot, hetgeen slechts ten doel had de valide man nen bijeen te brengen en eveneens naar Siberië te transporteeren. Onder de weg gezondenen bevonden zich behalve officie ren ook dokters, ingenieurs, grondbezitters en zakenlieden. Van de boeren waren, zonder rekening te houden met den om vang van hun boerderij, "bepaalde hoeveel heden graan, boter etc. geëischt. Wanneer de geëischte hoeveelheden boven hun leve ringscapaciteit uitgingen werd dat als sabotage uitgelegd en werden de boeren terstond doodgeschoten. Op hun vliicht zouden de bolsjewisten de waterleidingen vergiftigd hebben. De katholieke geestëlijke Kaukis uit Wilna, die het onlangs gelukt is uit de handen der sovjet-autoriteiten te ont snappen, heeft thans, aan Duitsche geeste lijken te Berlijn een beeld gegeven over het optreden van de sovjets tegen het kerkelijk bezit in Lithauen. Volgens zijn rapport zijn de meeste kerken en bij ker ken behoorende gebouwen voor kwartier- ruimten voor officieele sovjet-instanties in gebruik genomen. Vele altaren werden ge sloopt en verbrand. In andere gevallen heeft men de altaren met planken dicht gespijkerd en van bidstoelen tafels ge maakt, daar er gebrek was aan bureaumeu belen. Vele geestelijken zijn naar het bin nenland van de sovjet-unie overgebracht, andere werden gedagvaard en moesten voor de sovjets inlichtingen geven over de politieke gezindheid van de parochieleden. In vele plaatsen hebben de militaire auto riteiten het kerkbezoek verboden en de kerken gesloten. De geestelijke deelde voorts nog mede, dat hij na zijn ontsnapping onmiddellijk een verslag heeft gestuurd naar het Vaticaan en den Paus op de hoogte heeft gesteld van den toestand der Lithausche katholieken. (D.N.B.) De Turksche gmote nataronafe verga dering heeft gisteren het Duitsch Turksche vriendschapsverdrag een stemmig goedgekeurd. De rede van den minister van buitenland- sche zaken, Saradjogloe, werd herhaalde malen door levendigen bijval onderbroken. In redevoeringen van den voorzitter der commissie voor buitenlandsche zaken en van verscheidene afgevaardigden werd de oude DuitschTurksche vriendschap on derstreept, welke door het nieuwe verdrag met nieuwe kracht vervuld is. Voorts werd in de redevoeringen op alle overige ver plichtingen van Turkije gewezen, welke, naar verklaard werd, beginnende bij de Gisteren heeft de Zweedsche Rijksdag in geheime zitting vergaderd. Het volgende officieele communiqué is uitgegeven: „In den toestand, die door den tus- schen Duitschland en de sovjetunie uitgebroken oorlog is ontstaan, zal Zweden onwrikbaar zijn streven er op richten zijn zelfstandigheid en onaf hankelijkheid te bewaren en zich bui ten het oorlogsconflict te houden. De nieuwe toestand heeft ons echter voor zekere speciale kwesties geplaatst. Zoo is van Finsche evenals van Duit sche zijde gevraagd om toestemming tot het vervoer van ©en tot een divisie beperkte troepeneenheid uit Noorwe gen naar Finland langs den Zweed- schen spoorweg. De regeering heeft met toestemming van den Rijksdag, rekening houdende met den ter beveiliging van de Zweed sche souvereiniteit noodzakelijken vorm, dit verzoek ingewilligd". Dagens Nyheter voegt hieraan toe, dat een woordvoerder van het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken aan vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers heeft medegedeeld, dat de troepen- treinen door Zweden zullen rijden zonder extra te stoppen en dat elke trein zich ongeveer 48 uur op Zweedsche gebied zal bevinden. De treinen staan tijdens het rij den onder Zweedsch bevel. Van deze uit zondering afgezien, zijn alle kwesties, welke met Dultschland ln verband met den oor- volg tusschen Duitschland en de Sovjet unie ter sprake gebracht zijn, volkomen op den grondslag van de gewone neutraliteits- bepalingen behandeld. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche za ken onderstreepte nog in het bijzonder blijkbaar naar aanleiding van buitenland sche geruchten dat er van steunpunten in Zweden in het geheel geen sprake ge weest is. (D.NJ3.) Dr. Goebbels publiceert in den „Voelki- sclier Beobachter" een artikel „Het oude front" waarin hij aantoont, dat de demo cratische plutocratieën en het bolsjewisme reeds jaren hebben samengewerkt. De ont hulling van het complot tussehen Moskou en Londen heeft bewezen, aldus dr. Goeb bels, dat de machthebbers te Moskou het verdrag met Duitschland slechts hebben ge sloten om de bolsjewiseering van Europa met te minder stoornis te kunnen voorbe reiden. Goebbels spreekt zijn bewondering uit voor de tactiek van stilzwijgendheid van Moskou en Londen, die weliswaar iet of wat onhandig maar bijna volkomen was'. Het is verantwoordelijken Duitschen kringen al leen opgevallen dat de comedie van Cripps, die zich van de sovjet-autoriteiten standjes moest laten welgevallen en zoogenaamd overal voor een gesloten deur kwam te staan, wel wat doorzichtig was. Het was onder meer merkwaardig, dat de Engelsche pers alle zoogenaamde vernederingen van den ambassadeur te Moskou zonder eenige reactie aanvaardde. Dit alles moest den Duitschèn argwaan wekken, vooral, omdat bekend was. dat de Sovjet-unie verschei dene reusachtige legers aan de Duitsche grens opstelde. Het concubinaat tusschen plutocratie en bolsjewisme is in Duitschland niets nieuws, aldus besluit dr. Goebbels. Toen de Fuehrer nog om Duitschland vocht, trof hij dezelfde coalitie aan, en wat men toen in Duitschland beleefde, ziet men thans in Europa, met dit verschil, dat de overwinningskansen van Hitier thans on eindig veel grooter zijn dan toen. Het Zwoelf Uhr Blatt schrijft, dat de laatste gebeurtenissen de broederschap tus schen de groote financieele wereld en het bolsjewisme hebben bewezen. Vaak zijn groote gebeurtenissen noodig om de oogen der volken te openen voor den achtergrond der groote politiek. Zoo een gebeurtenis is het Verraad van Moskou en de veldtocht tegen de sovjet-unie. De sympathiebetui gingen van Churchill en Roosevelt voor de bolsjewiki hebben een merkwaardigen gees- telen bond van drie onthuld. Tot dusverre zijn de partijen er wel in geslaagd dezen bond te bemantelen, doch thans kregen de volken een kijk op de intriges van de drie vijanden der wereld, die overigens slechts één vijand vormen, het Jodendom der we reld, want zoowel achter de plutocratie als achter het bolsjewisme hebben altijd Joden gestaan, die alleen met twee verschillende stelsels werken. Turksch-Britsche overeenkomst, geen wijzi ging ondergingen. De sprekers legden den nadruk op de vredespolitiek van Turkije. In de diplomatenloge werd de Duitsche am bassadeur von Papen opgemerkt alsmede legatieraad Kroll en de Duitsche militaire attaché. (D.NJ3.) IJSLAND. Het IJslandsche gezantschap in Stockholm heeft gisteren den Stockholmschen bladen een communiqué verstrekt, waarin ojn. ge zegd wordt: Tijdens een plechtige officieele handeling, heeft de staatsminister uit naam van den IJ§landschen ministerraad den rijksbe stuurder in aanwezigheid van de buiten landsche diplomatieke vertegenwoordigers de handhaving overgedragen van de hoog ste staatsmacht, die sedert 10 April 1940 ge legen was in handen van het ministerie. Terstond na zyn installatie legde de rijks bestuurder de plechtige gelofte af de grond wet te zullen eerbiedigen. In zijn toespraak zeide de rijksbestuurder o.m.: Wanneer ik thans deze hooge functie op mij neem, is het mijn plicht te herinneren aan Z.M. koning Christiaan X, die tot April 1940 de hoogste macht in IJsland bekleedde. Deze hoogste functie is thans voor den tijd van een jaar aan mij toevertrouwd. Nadat de rijksbestuurder vervolgens hulde had ge bracht aan koning Christiaan van Dene-' marken, legde hij den nadruk op de har telijke vriendschap van alle IJslanders voor het Deensche volk en de overige Noordsche broedervolken. Hij zette vervolgens uiteen, dat tengevolge van de bezetting van IJsland door een vreemde mogendheid IJsland op het oogenblik geen onbeperkte vrijheid van handelen heeft. Wij hebben getracht en trachten ook thans neutraal te zijn. Wij willen en wilden vrede met alle volkeren en hebben daarom zelfs geen wapens tot onze verdediging willen dragen. Tegen onzen wil hebben wij nu een bezettingsleger in het land. Dit heeft ons tegen onzen wil practisch in den oorlog betrokken. Het is thans onze taak datgene voor ons volk te redden en te behouden, hetgeen voor ons het dierbaarste is, de vrijheid, onzen natio- nalen, eigen aard en het respect voor ons- zelve in de toekomst. GAULLISTISCH COMMUNISTISCHE PROPAGANDA IN FRANKRIJK. De Parijsche pers wijst bij de behande ling van het standpunt van Frankrijk te genover den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjetunie op de Gaullistlsch-com- munistische propaganda in Frankrijk. In bevoegde Fransche kringen, zoo merkt het persbureau A.FJ.P. op, bestaat er slechts één antwoord op de vraag naar de houding van Frankrijk, n.l. dat Frankrijk weet, welk een weldaad de vernietiging van het bols jewisme voor de beschaving der wereld zal zijn. In Frankrijk herinnert men zich heel goed, dat de communistische propaganda den allerlaateten tijd steeds actiever ge worden is eri dat de bondgenoot van deze propaganda de Gaulle geworden is. Reeds sinds eenigen tijd kan in het bezette en het onbezette gebied deze bondgenootschap tusschen plutocratie en communisme wor den opgemerkt. Europa, zoo zegt men in genoemde kringen, kan in den strijd tegen de plutocratie en het communisme op het Fransche volk rekenen, dat weet, dat de arbeidersklasse in geen land zoo schandelijk verraden is als in het paradijs der sovjets. De Petit Parisien wijst op de herhaalde verklaringen van Pétain en Darlan, dat communisme en Gaullisme zich vereenigd hebben. Op dit beslissende uur kan men zeggen, zoo schrijft de Cri du Peuple, dat de gebeurtenissen in vele hoofden in Frankrijk licht zullen brengen. (D.N.B.) Op grond der verordening van den rijkscommissaris no. 20/41 beveelt de commissaris-gene raal voor de openbare veilig heid, S.S. Gruppenführer, het volgende: 1) Tot nader order is het dansen in het openbaar verboden. Eeeds verstrekte vergunningen worden hiermede ongeldig. 2) Overtredingen worden vol gens de desbetreffende bepalin gen van de verordening ge straft. Deze verordening treedt met de bekendmaking voor de radio en in de pers in werking. UITBREIDING VAN AUSTRALISCHE KABINET. Reuter meldt, dat het Australische kabi net volgens een mededeellng van den mi nisterpresident, Menzies, zal worden uitge breid. Er zullen nieuwe ministers komen voor de organisatie van den aanvoer, voor munitie, voor vllegtuigproductie, voor de industrie en de oorlogsorganisatie en voor beschermingsmaatregelen in eigen land. (D.N.B.) van hedenavond: tot morgenochtend De maan kwam hedenmorgen om 7.15 uur op en gaat van avond onder om 22.52 uur. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Binnenkort boter zonder zout (Binnenland 2e Blad). Vele slachtoffers van het water (Gemengd 2e Blad). Buitenland De strijd in het Oosten (le Blad). De Zweedsche regeering geeft toestemming tot het vervoeren van een Duitsche divisie uit Noorwegen naar Finland over Zweedsch gebied (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN" L

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1