De veldtocht tegen Rusland JGÏte Jaargang DINSDAG 24 JUNI 1941 24920 De strijd aan de Russische grens Verduisteren: Een front van 2400 K.M. Engeland en de Sovjets Het kleine maar dappere Finland Een verklaring van Sumner Welles Hongarije verbreekt diplomatieke betrekking met de Sovjet-Unie Bulgarije behartigt de Duitsche belangen in Rusland 22.07 uur 5.17 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J.W.Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhoret, Lelden Pl.verv.r K. Been, Lelde* PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen va!n ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regeL Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties' (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztfn: pet 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post 2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.). Het karakteristieke kenmerk van den veldtocht tegen de sovjet-unie bestaat, naar het D.NS. van welingelichte militaire zijde wordt -medegedeeld, in het feit, dat deze gevechten zioh moeten uitstrekken over groot-e gebieden en waarschijnlijk aan beide kanten de gebruikmaking van groote menschenmassa's te verwachten is. Reeds thans kan men de uitgestrekt heid van het front in het Oosten in vogelvlucht becijferen op rond 2400 k.m. Dat komt overeen met ongeveer de luchtlijn BerlijnGibraltar. In dit ge weldige gebied zullen nu waarschijnlijk in de eerstvolgende dagen door mar- schen te voet en hoogstwaarschijnlijk ook met gebruikmaking van sterke ge motoriseerde strijdkrachten zoo talrijke troepenmassa's in beweging worden ge bracht als in de historie tot dusver nog nooit op één enkel oorlogstooneel. De troepen der sovjetunie zijn samenge vat in het roode leger en in de roode ma rine. Een afzonderlijk luchtwapen bestaat niet, de verschillende vliegerformaties zijn verdeeld over het leger en de marine. Of schoon de laatste jaren een aanzienlijke verbetering van het roode leger is ont staan, heeft de Finscbe veldtocht toch ge leerd, dat het leger klaarblijkelijk moeilijker ■te bewegen is, naarmate grootere en ver- schillender formaties er in zijn samengevat. Het zou voorbarig zijn, wanneer men na het verloop van de eerste 24 uur, die natuur lijk slechts tot den aanloop der operaties kunnen dienen, reeds ondubbelzinnige con stateeringen te willen doen ten aanzien van het verdere verloop der dingen. Zoo veel is echter zeker, dat de Duitsche weermacht klaarblijkelijk er in geslaagd is den aan de grens opmarcheerenden tegenstander tac tisch te verrassen. Het Duitsche leger heeft reeds nu op verscheidene plaatsen aanzien lijke terreinwinst behaald. Dit zal in zeer korten tijd lelden tot grootere botsingen met de hoofdstrijdkrachten van de sovjet unie, aangezien deze immers reeds sedert geruimen tijd aan de Westelijke grens van de sovjet-unie waren samengetrokken en voor den aanval in gereedheid waren ge bracht. Ook de Duitsche marine is terstond offen sief geworden, zooals de gemelde aanval van motortorpedobooten in het Oosten van de Oostzee en de veikenningsaanval van gemengde Duitsch-Roemeensche lichte zee- strijdkrachten bewijzen. Bovendien heeft de Duitsche marine door middel van mijn- versperringen de Oostzee afgesloten, waar door de bewegingsvrijheid der roode marine in de Oostzee aanzienlijk zal worden be nadeelde Zooals altijd heeft het Duitsche lucht wapen ook ditmaal geweldige slagen tegen den tegenstander ingezet en reeds in de eerste 24 uur den rooden luchtformaties vernietigende slagen toegebracht bij zoo gering mogelijke eigen verliezen. Daartegen steekt de met ontoereikende krachten op het Duitsche Oosten ondernomen lucht aanval von roode vliegers zeer zwak af, volkomen afgezien van het feit, dat de aanvallers bijna allen werden neerge schoten. De Duitsche luchtstrijdkrachten hebben met dezelfde hevigheid waarmede zij de sovjetvliegtuigen aanvielen, ook ingegrepen in de gevechten te land en in grooten om vang de achterwaartsche verbindingen van het bolsjewistische leger verstoord. In den loop van 23 Juni werden spoorlijnen en stations, wegen, bruggen en oprukkende colonnes met groot succes aangevallen. Alleen op één punt achter het front werden twaalf oprukkende pantserwagens en ver scheidene auto's vernield. Op een andere plek werden twee bruggen door voltreffers verwoest. Bij aanvallen op stellingen lucht doelgeschut werden verscheidene stukken onklaar gemaakt. De eerste dag van het optreden tegen de roode weermacht heeft de groote superio riteit van het Duitsche luchtwapen aange toond. Tot diep in den rug van den vijand drongen sterke formaties Duitsche ge- vechts- en torpedovliegtuigen door en richtten zware verwoestingen aan in be langrijke verkeerswerken en verbindingen, zonder dat de vijandelijke afweer in staat was de Duitsche actie te belemmeren. Andere formaties vielen vijandelijke pant- ser-"en artillerie-colonnes aan, die tijdens haar opmarsch naar de Duitsche grens ver spreid en deels volkomen vernietigd wer den. Munitiedepots sprongen in de lucht, transporttreinen berden vernield en mili taire barakken verwoest. Door groote aan vallen op verscheidene sovjet-Russische Vliegvelden werden ten slotte talrijke vlieg tuigen vernietigd, en de inrichtingen zoo grondig vernield, dat zij nauwelijks meer te gebruiken zijn (D.N.B.). Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben voorts ondanks sterken afweer oor logshavens en steunpunten van de Sovjet marine gebombardeerd. Een Sovjet-duik bootbasis aan de Zwarte Zee was het doel van bijzonder hevige aanvallen. De Duitsche vliegtuigen naderden in scheervlucht de ha ven. Iedere afzonderlijke landtong stak dui delijk af tegen den donkeren grond van de zee. Zeer dichtbij en duidelijk lagen de be volen doelen voor de Duitsche vliegers, n.l. werven, havenwerken, machinewerkplaatsen en silo's. Zonder zich van de wijs te laten brengen door het hevige schieten van de luchtdoelartillerie, wierp elk van de aanko mende vliegtuigen zijn bommen neer. Door de waarnemers en bommenwerpers der Duit sche vliegtuigen kon worden waargenomen, dat aan werven en haven-installaties schade was toegebracht en dat in de olleopslag- plaatsen in de havens groote branden woed den. Alle in actie zijnde vliegtuigen keerden naar hun steunpunten terug. Slechts enkele vliegtuigen hadden door granaatsplinters van de luchtdoelartillerie lichte beschadi- ;ingen opgeloopen. In afzonderlijke acties heeft de Duitsche infanterie op talrijke plaatsen de versterkte linies van de Sovjettroepen doorbroken. Zoo heeft een compagnie infanterie na een gevecht van twee uur vijf bunkers bestormd en versterkte veldstellingen op strategisch belangrijke plaatsen veroverd. In een dikken ochtendnevel rukte deze compagnie over weiden en velden, verdeeld in afzonderlijke stoottroepen, tegen de ver sterkte stellingen van den vijand op, die klaarblijkelijk een strijd in het open veld wilde vermijden. Hij had zich gedeeltelijk in de huizen van het plaatsje verschansd. On der dekking van mitrailleurs en zware ini- fanterlewapens drongen de stoottroepen dit plaatsje binnen, waarop zij den eenen haard van tegenstand na den andere uitrookten. In het centrum van het plaatsje kwam het tot een hevig straatgevecht met een vrij groote troep, die totaal in de pan werd ge hakt. Daarna concentreerde de rest van den vijand zich rondom een bunker aan den uit gang van het plaatsje. Doch ook deze laatste poging tot tegenstand werd door een Duitsch pantser afweerkanon gebroken, terwijl de bunker buiten gevecht werd gesteld. Het grootste deel der bemanning gaf zich over. De rest vluchtte naar de omliggende bos- schen, waar zij later opgejaagd en even eens gevangen genomen werd. De steden Dobritsj en Baltsjik, in de Noordelijke Dobroedsja, zijn Zondag door een Sovjet-vliegtuig met bommen aangeval len. De aangerichte schade is niet groot. Enkele personen werden gewond. Duitsche en Roemeensche troepen zijn op 22 Juni Bessarabië binnengerukt. Hun op marsch beweegt zich in de richting van de grens tusschen Roemenië en de Sovjetunie van vóór de inlijving van Bessarabië bij de Sovjetunie. Alle te Boekarest ontvangen particu liere inlichtingen over het verloop van de militaire operaties aan de Roe- meensch-Russische grens maken mel ding van een zonder tegenstand terug trekken van de Russen pp de Dnjestr- linie. Cart. Bur. Van Pelt. Deze kaart gééft een algemeen overzicht van Oost-Euröpa; mét dikke zwarte lijn is de Russische grens aangegeven. Het luchtwapen der Sovjet-unie heeft zijn vluchten naar het Oost-Duitsche grens gebied en het gouvernement-generaal met zware verliezen moeten boeten. Het D.N.B. heeft een bericht ontvangen over een luchtgevecht van 11 Juni, waarbij van 35 Sovjet-Russische bommenwerpers 32 door Dnitscihe jagers werden neergeschoten, toen zij, beschermd door jagers een kleine stad in het gouvernement-generaal trachtten aan te vallen. Reeksgewijs stortten de toestellen bran dend neer. Terwijl de uit nood neergewor pen bommen ontploften, zweefden talrijke neergeschoten piloten aan hun vierhoekige valschermen naar omlaag en werden ge vangen genomen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De besprekingen tussohen den Engelsohen minister van buitenlandsche zaken, Eden, en den Sovjet-Russischen ambassadeur, Maiski, die de laatste dagen gehouden rijn met deelneming van den uit Rusland naar Londen ontboden Engelschen ambassadeur Cripps, zullen volgens de laatste berichten uit Londen, zeer spoedig eindigen. De Engelsche regeering heeft rich, vol gens de hier ontvangen berichten bereid verklaard de vroegere Baltlsdhe landen de jure en de facto te erkennen als deelen van de Sovjet-Unie en rich tegelijkertijd gedes interesseerd verklaard bij Finland. Voorts wil de Britsche regeering zioh niet verzet ten tegen het verwerven van Sov i steunpunten aan den Bosporus en aan de Dardanellen. De onderteekening van het verdrag zaJ. in de eerstvolgende dagen ge schieden. De Russische ambassadeur Maiski heeft naar United Press meldt een telefonisoh on derhoud gehad met zijn collega in Washington, Oemanski. over de reactie in Britsche militaire kringen op den Dultsoh- Russischen oorlog. De Amerikaansehe ambassadeur, Winant, die te Londen teruggekeerd is, heeft giste ren een bezoek gebracht aan den Sovjet- Russischen ambassadeur Maiski, zoo meldt Reuter. De Britsche ambassadeur in Moskou. Sir Stafford Cripps, zal volgens een bericht van de „Nya Dagligt Allehanda" uit Londen, vermoedelijk thans naar MoSkou terugkee- ren. Men acht het in Londen belangrijk, dat de Britsche regeering voortdurend in- gelioht wordt over de ontwikkeling der ge beurtenissen. Het A.N.P. te Berlijn verneemt van wel ingelichte zijde: Omtrent de missie, die de Engelsche am bassadeur in Moskou, Sir Stafford Cripps, te vervullen had in het bestek van de En- gelseh-Russische samenwerking heeft men gisteren in de Wilhelmstrasse voor verte genwoordigers van de buitenlandsche pers voor een bepaald tijdstip pikante onthul lingen" aangekondigd. Men voegde daaraan toe, dat uit het te publiceeren materiaal voor zekere staten, ten aanzien van de En gelsche rol van beschermer daarbij bijzon der interessante feiten aan den dag zullen komen. ,,Voor ons is het belangrijkste, dat Chur chill ons verstrekkende en nieuwe bewijzen heeft geleverd, dat tusschen Engeland en Rusland sedert geruimen tijd een militaire en politieke samenwerking bestaat". Met deze woorden kenmerkte men gisteren in de Wilhelmstrasse den Dultsohen weerklank op de Zondag door Churchill uitgesproken radiorede. De beginselen zoo voegde men hier aan toe die de Britsche premier Men schrijft ons: In de proclamatie van den Fuehrer en de nota van den Duitschen rijksminister von Rlbbentrop heeft men kunnen lezen, met welk een cynisme sovjet-Rusland zich be- bedreigd verklaarde door het kleine Finland en van Duitschland eischte, dat het een nieuwen aanval op Finland, welke een ge- heele bezetting en annexeering van het land der duizend meren tot doel zou hebben, goedkeuren moest. Duitschland heeft kort en krachtig neen gezegd en het bolsjewistische voorwendsel, als zou het kleine Finland het machtige Russische rijk bedreigen, als belachelijk ge kenschetst. En zoodoende ziet men thans de Finsche heldenscharen opnieuw onder de wapenen. Tegelijkertijd meldt een Tass-bericht uit Moskou, dat tusschen Moskou en Engeland een volkomen overeenstemming tot stand is gekomen Mgr. Cobben, R.K. bisschop in Finland, zond Dec. 1939 een ontroerende noodkreet uit, die in de geheele wereld weerklank vond, ook in Engeland en Amerika. In Duitschland zag men den sovjetRussi- schen aanval op Finland met droefenis, doch het non-agressiepact bond de handen; men moest Sovjet-Rusland zijn gang laten gaan. Maar dit £old niet voor Engeland en Ame rika. Deze twee machtige landen, die zoo menig mooi woord voor het recht der kleine staten gesproken hebben, konden iets doen. In beide landen was de verontwaardiging ontzaglijk diep en groot. Finland laafde zich er aan. Het had reeds zoolang in den Engelschen koers gevaren; het rekende op zijn Angelsaksische vrienden. En Amerika en Engeland zwegen niet Zie, wat president Roosevelt en lord Halfax des tijds verklaarden! Deze slagen zijn door- Sovjet-Rusland nooit gepareerd! De bewoordingen der resolutie, waarbij Sovjet-Rusland uit de Engelsch-Fransche volkerengemeenschap werd uitgestooten, waren dan ook vernietigend. Voorts lezen wij van 30 Britsohe vliegtui gen, die naar Finland gezonden zijn ea vonden wij rapporten over Fransch geschut, dat eveneens ter hulp werd gezonden. Dat waren kanonnen uit den oorlog van 1870 1871, met elk 20 granaten om er mee te schieten. En dan eindigt de geschiedenis. Finland moest toegeven en Duitsche bemiddeling zorgde voor zooveel mogelijk verzachting. Resumeerend moet men zeggen, dat Fin land niet veel aan de hulp van Brlttannië en zijn vrienden gehad heeft. Maar onmacht om wezenlijk te helpen kan een veront schuldiging zijn. In één ding echter konden, zooal niet de Finnen, dan toch wel de Engelschen en Amerikanen blijven gelooven, namelijk dat de genoemde diepe verontwaardiging echt was, dat al die goede en treffende woorden hartelijk gemeend waren en dat het Vol- kenbondsbeslult de moreele overtuiging van de eigen volkeren en de eigen regeeringen uitmaakte. De Volkenbond vertegenwoordig de de meest Christelijke overtuiging der ge noemde machten, dat elke niet geprovo ceerde agressie met de beschaving in strijd is, dat de leden van den Volkenbond met den bedrijver daarvan nooit of te nimmer aan één tafel willen zitten, en dat dit de onverwoestbare, eeuwige principes van ge rechtigheid en moraal, die dze volkeren be zielen, tot uitdrukking brengt. Finland geloofde er niet meer aan en is in Duitschen koers gaan varen. Thans staan de Finnen en de Duitschers schouder aan schouder. Maar de Volkenbondswereld, deze geloof de er aan. Althans de volkeren der volken bondsmachten geloofden er aan, de man nen, de vrouwen, de jeugd. En nu! Sovjet-Rusland (zie de 4 eischen van Mo- lotof) nog onbeschaamder agressie tegen Finland, tevens tegen Roemenië en Bulga rije en in principe ook tegen Turkije, dan in December 1939. En nu telegrafeert men uit Moskou, dat Engeland en Sovjet-Rusland het volkomen eens zijn geworden. De eenheid Is dus tot stand gekomen op het minimum der 4 eischen van Moiotof. voorgeeft te verdedigen, zijn geen principes, maar kwalijke, zwakke uitvluchten. Niets kan, volgens de opvatting van politieke kringen alhier, den indruk wegnemen, dat Engeland op het punt stond de Sovjet-unie tot opmarschgebied tegen Duitschland te maken. Alle volken van Europa, zoo ver klaart men in de Wilhelmstrasse, kunnen uitrekenen, wat gebeurd zou zijn, wanneer Churchill er in geslaagd zou zijn eer. op marsch van het bolsjewisme naar Europa tot stand te brengen. Mer. noemt het hier niet oninteressant, dat in Churchill's uit eenzettingen ook het woord „Indië" is voor gekomen. Behalve dat, biedt zijn rede vol gens de opvatting van politieke kringen alhier ten hoogste nog stof tot vermaak. De oorlog tegen Rusland moet beschouwd worden ais integreerend bestanddeel van onzen oorlog tegen Engeland, zoo ver klaarde men in de Wilhelmstrasse tegen over vertegenwoordigers van de buiten landsche pers Het van haat vervulde stand punt van het bosjewisme tegenover Duitschland beschouwt men in politieke kringen alhier als een schakel in den Brit- schen strijd tegen het Duitsche rijk. Een schakel na de andere wordt verbroken zoo voegde men hier aan toe en eenmaal komt ook de laatste aan de beurt. Het D.N.B. meldt uit Washington: Met betrekking tot het conflict tusschen Duitschland en de Sovjetunie heeft de plaatsvervangende staatssecretaris Sumner Welles in een formeele verklaring de Duit sche weermacht „het grootste gevaar voor Amerika" genoemd en de Sovjetunie ver welkomd als een „versterking der krachten" tegen dit gevaar. De kwestie van de hulp verleening aan de Sovjetunie is, naar Wel les mededeelde, nog niet beslist. In zijn verklaring, die, naar hij met na druk verklaarde, na ruggespraak met Huil en Roosevelt was geformuleerd, heeft Sum ner Welles gesproken van een „verraderlij ken aanval op de Sovjetunie" en van „vij andelijke en moorddadige bedoelingen" en verklaard, dat „aan de Rijksregeering het woord eer onbekend is." Hoewel het Amerikaansehe volk ook het Sovjet-regime van de hand wijst, zoo ver klaarde Welles voorts, wordt thans toch de vraag acuut, of het „plan om de wereld te veroveren en alle volken in een brutale sla vernij te brengen" te niet kan worden ge daan. Het gaat thans om de verdediging en veiligheid van de nieuwe wereld. Volgens de opvatting der Amerikaansehe regeering zal derhalve iedere verdediging tegen het Hitler-regime, van welken kant zij ook moge komen, voordeeiig rijn voor den eigen af weer en veiligheid. De legers van Hitier vormen thans het voornaamste gevaar voor de Amerikaansehe landen. Met het oog op den ingetreden oorlogs toestand tusschen het Duitsche rijk en de Sovjetunie heeft de Hongaarsche regeering besloten, de tot dusver tusschen Hongarije en de Sovjetunie bestaande diplomatieke betrekkingen te verbreken. (DJiB.) Het D.NJB. meldt uit Sofia: De Bulgaarsche regeering heeft zich, naar in bevoegde kringen verluidt, op verlangen van Duitschland belast met de behartiging der Duitsche belangen in de Sovjetunie. van hedenavond: tot morgenochtend De maan kwam hedenmorgen om 5.28 uur op en gaat om 21.27 uur vannacht weer onder (nieuwe maan). .J Dii Nummei beval TWEE Bladen Binnenland Registratie van volkstuintjes. (2e Blad) Wegens prijsopdrijving van hout veroor deeld tot f. 40.000.boete. Rechtzaken, le Blad) Benoemd tot burgemeester der gemeente Aalsmeer, de heer H. W. F. Kolb. (2e Blad) Buitenland De veldtocht togen Rusland, (le Blad) Wat de pers over het Oosten zegt. (le Blad) 'IE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1