LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 23 Juni 1941 Leiderdorp-Bekendmaking STADSNIEUWS SPORT Uitreiking nieuwe Distributiekaarten Duitsch weermachtsbericht Italiaansch W eer machtsbericht BEURSOVERZICHT Laatste Berichten FAILLISSEMENTEN Binnenland Telegram van ir. Mussert aan Adolf Hitler. Brandstoffendistributie begint morgen. MAIKT BERICHTEN AQUARIUM EN TERRARIUMHOUDERS- VER. „NATUURGENOT". Bezoek aan Artis. Bovengenoemde Vereenlging afd. Leiden van den Ned. Bond van Aquariumvereenl- gingen bracht gisteren een bezoek aan Natura Artis Magistra te Amsterdam waar voor, mede tengevolge van het gunstige weer, zeer groote belangstelling bestond. De heer Portielje, inspecteur van de levende have leidde het gezelschap eerst naar den kinderdierentuin en liet zien, hoe vertrouwd dieren, zooals kalveren, varkens, schapen en kalkoenen met kinderen kun nen worden. Vervolgens vertelde de heer Portielje diverse bijzonderheden waama vele dieren bezocht werden. Nadat de heer Portielje de leden van het gezelschap had overgedragen aan den heer Stuvé bezocht men het Aquarium van Artis. Het bezoek werd beëindigd met een kijkje achter de coulissen van het aquarium waar voor de aquariumhouders zeer veel te zien en te leeren viel. Moe maar uiterst voldaan keerde men weer in de Sleutelstad terug. DOOR TOEVAL ONTDEKT. Gistermorgen vroeg werd ontdekt, dat een deur van het pakhuis in de Ketelboetersteeg der firma D. A. Kelder aan de Breestraat, open stond. De eigenaar kon echter niet on middellijk verduistering van goederen con- stateeren. 's Middags stelden eenige rechercheurs een onderzoek in ten huize van den 40-ja- rige J. G. K. in de 3 Octoberstraat op ver moeden van clandestiene slachting. De toe gang tot dit perceel werd echter geweigerd. Nadat de rechercheurs zich in het bezit van een lastgeving gesteld hadden, werd na on derzoek niets aangetroffen, dat op clan destiene slachting wees, doch wel een juist in den tuin ingegraven trommel met den firmanaam Kelder, die 3 a 4 pond thee be vatte. De 17-J. T. K. die bij de firma K. in betrekking was, werd op het politiebureau verhoord en het verdere onderzoek bracht aan het licht, dat in den tuin van het naastgelegen perceel een baal rijst, een partij meel en een zak thee verborgen wa ren. Het ds vrijwel zeker, dat K. zich Zater dagavond door insluiting van deze goederen heeft meester gemaakt en een en ander in den tuin heeft verstopt. J. G. K. is eveneens aangehouden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter H, mej. J. van Rees (Maarn) en de heer H. van Hees (Reeuwijk); voor het doctoraal examen rechten: mej. M. J. Herzogenrath (Wasse naar) en de heer J. M. Klelstra (Amster dam); voor het candidaatsexamen rechten: de heeren A. J. Mulder (Leiden); voor het candidaatsexamen Nederlandsche taal- en letterkunde: de heer H. J. A. Hlsslnk (Den Haag). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Leidsche Melkinrichting „De Slerkan", Heerenstraat 96, Lelden. Het filiaal de Slt- terlaan 87 te Leiden is per 19 Mei 1941 over gegaan aan H. J. Overdevest. Café „De Kroon, Kerkstraat 23, Katwijk Binnen. Overleden eigenaar: H. Fennes, d.d. 7 Juli 1939. De Leidsche Broodfabriek, Nieuwe Mare 1 Leiden. Uittredende commissarissen: jhr. C. C. Röell, Oegstgeest en dr. J. J. van Eek, Leiden. M. C. Moerel, Duinoord 56, Katwijk aan Zee. Schoenwinkelier en schoenmakerij. Wijziging uitgeoefend bedrijf: schoenhandel opgeheven, thans alleen schoenmakerij. ERNSTIGE VAL. Zaterdagavond is de 7-jarige J. H„ wo nende aan de Langegracht, van de eerste étage der woning 6 meter omlaag gevallen. Hij bekwam een hoofdwond, alsmede een hersenschudding en een gebroken pols. Ter verpleging is hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Het 11-jarig meisje J. L. holde Zater dagavond tijdens het spelen plotseling het trottoir aan de Sophiastraat af en liep toen tegen het rijwiel van W. J. de W. op. Zij brak het linkerbeen en is ter verpleging naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Geslaagd voor het examen Coupeuse der Ver. voor Modevakscholen mej. G. M. Rozier, alhier. Geslaagd voor het examen nuttige handwerken, mej. J. de Haas, alhier. Van Vrijdag a.s. t/m. Zondag wordt in de Stadszaal een voorstelling gegeven van de nieuwe Snip en Snaprevue 1941, waarin Willy Walden en Piet Muyselaar in verschillende creaties ten tooneele zullen verschijnen met als hoogtepunt „Juffrouw Snip en Snap". De nieuwe revue van René Sleeswijk draagt tot titel „Dat is wat voor U", een titel, waarin men getracht heeft den wensch tot uitdrukking te brengen om datgene te brengen, waar men recht op heeft n.l. een aangename verpoozing, een daadwerkelijke poging tot verstrooiing. Nog treden op Gerard Walden, Berry Kievits, het revue-orkest onder leiding van John Brookhouse (Mc Carthy, een Holland- sche meisjesdanstroep en verschillende clowns. Naar wij vernemen geeft het Opbouw- dienst Cabaretgezelschap „The Holiday Stars" Maandag 7 Juli in „Schuttershof" een voorstelling. Medewerking verleent o.a. de bekende humorist Hen' Cis. Velen zullen ongetwijfeld de „jongens" op dien avond, welke deel uitmaakt van een toumeé door ons land, willen bewonderen! PAARDENSPORT. CONCOURS-HEPPIQUE HOOFDDORP. Het bestuur van de vereeniging Vooruit tot bevordering van de paardenfokkerij in Haar lemmermeer en omstreken had aanvankelijk het voornemen om met het oog op de bijzon dere tijdsomstandigheden in Juli het sedert meer dan 25 jaren gebruikelijke concours-lüp- pique te Hoofddorp evenmin als verleden jaar niet te laten doorgaan. Doch van verschillende zijden is op een voortzetting van het. alom bekende paarden sport!eest zóó sterk aangedrongen, dat het be stuur besloten heeft om op Woensdag 23 Juli a.s. op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp weer een concours te doen.houden, echter onder voorbehoud, dat alsnog goedkeuring van hoo- gere autoriteiten zal worden verkregen. Tot dit besluit heeft zeer sterk meegewerkt het verblijdende feit. dat tal van paardenlief hebbers in ons land bereid bleken tot het vormen van een garantiefonds ten einde het financieele risico voor de vereeniging zelve tot de kleinste proporties te beperken. HENGELSPORT. VISCHCLUB VOOR ONS GENOEGEN. Door de tijdsomstandigheden heeft bovenge noemde vischclub zich genoodzaakt gezien zich eenige maanden van wedstrijden te onthouden. Maar op initiatief van het dagelijksch bestuur heeft zy thans haar eersten wedstrijd gehou den en wel te Woubrugge. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1. C. Boom (tevens wist hij beslag te leggen op den wisselprijs. die uitge loofd was voor de zwaarste viscH); 2. 1. Boom Sr. DOOR VRIENDSCHAP VEREENIGD. Gisteren hield bovengenoemde vereeniging haar eersten vischwedstrijd te Leimuiden in het nieuwe seizoen. Het weer was uitstekend, wat wij over het algemeen niet gewend zijn. Om halfacht ving de strijd aan, die om elf uur geëindigd was. Bij het controleeren der vangst was deze zeer slecht te noemen, doch de animo onder de leden was best. De prijswinnaars waren: 1. W. Hamerling; 2. P. van Egmond; 3. Joh. Lar.dwaart; 4. O. v. d. Burg: 5. F. Stox-mer; 6. H. Landwaart: 7. D. Zonneveld: 8. W Latei-veer: 9. J. L. v. Veen; 10. H. Neuteboom; 11. C. Hendriks. WEDSTRIJD TE NIEUW-VENNEP. Gistermorgen had een hengelwedstrijd plaats tusschen twee twintigtallen van de Nieuw-Ven- nepsche voetbalvereniging V.V.N. en de Hen- gelaarsvereeniging Hillinen D.V.W. uit Hillegom. Om G uur had een ieder zijn plaatsje inge nomen aan den Hoofdvaart en geheel in stijl van de voetballers werd het begin signaal gege ven door een scheidsrechter. Nadat om 9 uur de wedstrijd geëindigd was, bleek bij telling, dat de vereeniging Hillinen D.VW. den uitgeloofden beker had gewonnen met een aantal van 792 stuks, terwijl de voet balclub er 318 had verschalkt. Een medaille voor dengehe, die de meeste visschen had verschalkt, was voor H. Rovers te Hillegom met het respectabele aantal van 115 stuks, direct gevolgd door zijn clubgenoot H. Willemse met 95 stuks. De beste hengelaars van de voetbalclub Nieuw- Vennep waren C. Griekspoor en N. J. Dol, die respectievelijk 45 en 41 keer hun dobber met succes onder water zagen verdwijnen. Na enkele aardige woorden tot de winnaars te hebben gericht, reikte de heer Elshout de prijzen uit. Op Dinsdag 24 Juni a.s. zal een aanvang gemaaikt worden met de uitreiking van de nieuwe distributiekaarten A, B, E, P, Q. De kaarten A worden uitgereikt aan per sonen van 4 jaar en ouder. De kaarten B worden uitgereikt aan personen van 0 t/m. 3 jaar. De kaarten E worden uitgereikt aan personen van 14 t/m. 20 jaar. De kaarten P worden uitgereikt aan personen van 0 t/m. 1 jaar. De'kaarten Q worden uitgereikt aan personen van 2 t/m. 7 jaar. De af kruising van de verstrekte kaarten geschiedt op de volgende vakjes van de distributiestamkaart: Kaart A, vakje V 6; Kaart B, vakje V7; Kaart C, vakje Wl; Kaart P, vakje W2; Kaart J, vakje W3. Alvorens de kaarten in ontvangst te nemen van den uitreikings-ambtenaar moeten de ontvangstbewijzen aan de ach- tendjde van de kaar t ge teekend wor den door dlengene, die de kaarten afhaalt en daarna verwijderd worden door den ambtenaar. De kaarten behoeven niet per soonlijk door den gerechtigde te worden afgehaald, met dien verstande echter, dat aan kinderen onder de 15 jaar geen kaarten worden afgegeven. Men wordt verzocht de stamkaarten naar den leeftijd te rangschikken, dus de oudste 'bovenop en de jongste onderaan. De uitreiking vindt plaats op Kerklaan 3 en wel op de navolgende dagen: Van 912.30 uur en van 25 uur: Dinsdag 24 Juni as. de letters A t.m. C; Woensdag 25 Juni de letters D t.m. G; Donderdag 26 Juni de letters H t.m. J; Vrijdag 27 Juni de letters K t.m. M; Maandag 30 Juni de letters N t.m. R; Dinsdag 1 Juli de letters S t.m. V; Woensdag 2 Juli de letters W t.m. Z. De letters worden gerekend naar den naam van het gezinshoofd. De uitreiking van de bonkaarten C en D (zware en zeer zware arbeid) zal nog nader bekend gemaakt worden. Pluimveehouders dienen, wanneer zij ook in de toekomst yoor kippenvoer in aanmer king wenschen te komen de met „eieren" gemerkte bonnen van de kaarten „diver sen", van henzelf, hun inwonende gezins leden en inwonend personeel in te leveren op denzelfden dag van het afhalen der kaarten. - Deze inlevering geschiedt op Kerklaan 1, Loket 2. Zij, die een huisslachting hebben ver richt en nog niet alle verschuldigde bon nen hebben ingeleverd, ontvangen nog van den dlstrlbutiedienst per post bericht, wanneer het restant der bonnen ingele verd zal moeten worden. De leider van den Distributiedienst J. H. OOMMLJS. 4302 dngea. Med.) Het opperbevel van de Duitsche Weer macht maakt bekend: In 'het Oosten verloopen de gevechten van het leger en het luchtwapen tegen het Roode Leger volgens het vastgestelde plan en met succes. In het Oostelijke deel van de Oostzee drongen torpedomotorbooten tot de kustwateren van de Sovjet-Unie door en brachten een kustvaartuig en vier vij andelijke koopvaardijschepen met tezamen 5.950 brt. tot zinken. In de Zwarte Zee werd een gemengde Duitsch-Roemeensche formatie van lichte zeestrijdkrachten bij een verkenningstocht zonder succes door een Russische kustbatterij beschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië brachten duikbooten in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan en Westelijk van Afrika zes vljandeliike koopvaardij schepen met te zamen 26.500 brt. tot zinken. Het iuchtwapen vernietigde in het zeege bied om Engeland drie vrachtschepen met tezamen 11.000 brt. en plaatsten bom tref fers van zwaar kaliber op twee andere groote koopvaardijschepen. Gevechtsvliegtuigen ondernamen van nacht aanvallen op havenwerken aan de monding van de Theems. Vliegvelden in Noord Schotland en militaire doelen aan de Engelsche Zuidoostkust werden met goed resultaat aangevallen. Bij een vlucht van afzonderlijke Britsche gevechtsvliegtuigen onder bescherming van jagers naar de kust van het Kanaal werden in luchtgevechten overdag elf, door luchtdoelartillerle en een patrouillevaartuig twee Britsche vliegtui gen neergeschoten. In Noord Afrika vielen gisteren Duitsche en Italiaansche vliegtuigen vijandelijke stel lingen en opslagplaatsen bij Tobroek aan, In den slag bij Solloem van 15 op 17 Junt werden 237 Britsche pantserwagens ver nietigd. Bovendien konden twaalf voor het gebruik gereed staande pantserwagens, tien stukken geschut, 74 vrachtauto's alsmede talrijke handvuurwapenen en munitie wor den buitgemaakt. Verscheidene honderden Britten werden gevangen genomen. Een sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtui gen bestookte in den nacht van 22 op 23 Juni de Britsche luchtbasis Alexandrië met bom men van allerlei kaliber. In het havengebied werden aanzienlijke verwoestingen aange richt. Britsche gevechtsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht een gering aantal brisant- en brandbommen in het westelijk rijksgebied. In Bremen en andere plaatsen ontstond schade aan gebouwen in woon wijken; nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten drie van de aanvalende vliegtuigen omlaag. Het roode luchtwapen wierp met zwakke strijdkrachten bommen in Oost-Pruisen zonder noemenswaardige uitwerking, Luite- nant-kolonelMoelders behaalde gisteren zijn 72st'e overwinning in de lucht. In zijn weermachtsbericht No. 383 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In luchtgevechten boven Malta hebben Italiaansche jagers een Hurricane vliegtuig neergeschoten, Britsche vliegtuigen werden in het centrale deel van de Middellandsche Zee door Italiaansche jagers tot den strijd gedwongen. Een Blenheim toestel werd omlaag geschoten. Twee andere Blenheims werden door het luchtdoelgeschut van Ita liaansche torpedobooten neergehaald. In Noord-Afrika heeft het luchtwapen van de asmogendheden in Tobroek zijn aanvallen op ravitailleeringsinrichtingen, stellingen en barakken van den vijand voortgezet. Britsche vliegtuigen onderna men een nieuwen aanval op Benghasl. In Oost-Afrika heeft de Italiaansche be zetting van Holchefit (Gondar) sterke vij andelijke afdeelingen op de vlucht gejaagd. 4319 (Ingez. Med.) Surseance van betaling: Verlenging van surseance van betaling is verleende aan Mattheus Verdegaal, bloem- bollenkweeker, Noordwij kerhout, voor den iijd van andertialf jaar. VOOR DINSDAG 24 JUNI. Hilversum I, 415,5 M. 6.45 Gram .muziek 6,50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gr am.muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuws berichten 8.15 Schriflezing en meditatie (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 8.25 Gram .muziek (9.159.25 Voor de huls vrouw) 11.00 Declamatile 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramjnuziek 12.00 Gra- mofoonmuziek 12.25 Het kwartier van den arbeid 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws en economische berichten 1.00 Viool en plano 1.30 Sprankelende middagklanken 3.00 Or gelconcert 3.30 Gram .muziek 4.00 Cyclus „Ons geloof en ons werk" (vooi'bereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 4.20 Dansmu ziek (gr.pl,) 4.45 Voor de jeugd 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Orkest Eloward 6.00 Cyclus „Onze eigen taal" 6.15 Cabaretprogramma 6,45 Gevarieerd programma 7.00 BNO: Vragen van den dag 7.15 Zang met pianobegeleiding en gram mu ziek - 8.00 BNO: Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Omroeporkest en soliste 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 Politiek week- praatje (opn.) 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: „Economie news from Holland". Hilversum II, 301,5 M. (Alleen voor radiocen trales met een lijnverbinding) 6.45 Gram.- rnuziek 6.50 Ochtendkymnastiek 7.00 Gra- mofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Niuwsberichten 8.15 Gram.muziek 10.40 Declamatie 11.00 Molto Cantabile en gram.muziek 12.00 Berichten 12.15 De Ramblers 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten 1.0Ö Omroeporkest met piano intermezzo 2.00 Gram.muziek 3.00 Piano voordracht en gram.muziek 3-30 Zonnestra len in ziekenzalen 4.00 „Richard Strauss' Don Quichote, op 35". causerie met gram.platen 4.45 Gram.muziek 5.15 BNO: Nieuws- econo mische en beursberichten 5.30 Russisch or kest ..Slawa" solisten en gramjnuziek 6.15 U hebt 't gehad op de lagere school 6.30 Gram.muziek 6.45 De Jeugdsportclub 7.00 BNO' Vragen van den dag 7.15 Amusements orkest 7.45 Voor de werkende vrouw 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gram.muziek 8.30 Radiotooneel 9.10 Gram.muziek 9.40 Voor den boer 9.55 Avondwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 10.00 BNO: Nieuwsberichten; sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Dinsdag 24 Juni. lste Programma: 6.4522.00 Hilversum I 22.0024.00 Duitsch Programma. 2de Programma: 6.45—22.15 Hilversum II 22.15—23.00 Hollandsch Programma, uitsluitend voor Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch Programma.- 3de en 4de Programma: 6.4524.00 Duiteoh Programma. De leider der N.SJB., ir. Mussert, heeft het volgende telegram aan den Führer ge zonden „Aan den Führer Adolf Hitler Führerhauptquartier. In dit beslissende uur, waarin de strijd van het nationaal-socialistlsche en fascis tische Europa tegen zijn bolsjewistischen doodsvijand begonnen is, is het mij een voorrecht aan u, Führer aller Germanen, de plechtige gelofte te kunnen afleggen, dat de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland onverpoosd en krachtig haar taak zal voortzetten het Nederlandsche volk te winnen voor de nationaal-sociaiis- tische idee en daarmede voor het nieuwe Europa. Namens mijn duizenden strijden de kameraden meld ik u, dat zij zich door niemand in trouw zullen laten overtreffen en dat zij zich in zullen zetten voor de gemeenschappelijke overwinning. God be- scherme u en geve aan uwen strijd Zijn onmisbaren zegen. Mlussert". DE PRIJS VOOR VROEGE AARDAPPELEN. Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, ls heden de prijs, van de vroege aardappelen voor de eerstkomende twee weken vastgesteld op 11 cent per kg. Behalve de vroege aardappelen zullen ook krlelaardappelen verkrijgbaar worden gesteld, waarvoor de prijs gedurende de week van 23 t/m. 28 Juni ls bepaald op 6'/i cent per kg., nadien echter op 6 cent per kg. Bovendien blijven gedurende de eerst volgende twee weken behalve de vroege aardappelen ook oude aardappelen ver krijgbaar tegen de daarvoor vastgestelde prijzen. Er wordt aan herinnerd, dat de duurste soort van deze oude aardappelen 8 cent per k.g. kost. De prijs van de vroege aardappelen zal na de eerste twee weken geleidelijk aan den prijs der oude aardappelen worden aange past. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er echter met nadruk de aandacht op, dat, zoolang de hoogere prijs van 11 cent voor de vroege aardappelen geldt, in geen ge val voor oude aardappelen meel mag wor den berekend dan de daarvoor vastge stelde prijzen. BONNEN AANGEWEZEN. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat een begin zal worden ge maakt met het beschikbaarstellen van vaste brandstoffen, teneinde de verbruikers in de gelegenheid te stellen reeds gedurende de zomermaanden een gedeelte van het hun voor den aanstaanden winter toe te kennen rantsoen te betrekken. Hiertoe worden voor het tijdperk van 24 Juni a.s. (morgen) tot en met 31 December 1941 dc bonnen no. 01, 03 en 03 van dc bonkaart „baarden en kachels" j, de bonnen no. 01, 02, 03 en 04 van de bonkaart „haarden-kachels" k, alsmede de bonnen no. 01, 02, 03, 04, 06, 06, 07, 08, 09, 10 en 11 van de bonkaart „cen trale verwarming" 1, elk geldig verklaard voor het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Voorts geven gedurende bovenge noemd tijdvak de bonnen no. 05, 06, 07 van de bonkaart „haarden en kachels" j, en de bonnen no. 05, 06, 07 en 08 van de bonkaart „haarden en kachels" k elk recht op het koopen van hetzij 195 kg persturf (300 stuks), hetzij 200 kg bag- gerturf (450 stuks), hetzij 275 kg uit de Peel afkomstige turf, hetzij 200 kg overige soorten turf. Zooals bekend is aanmaakturf zonder bon verkrijgbaar. Fabrieksturf wordt uitsluitend beschikbaar gesteld voor industrieele doel einden en kan niet op de gewone bonnen worden betrokken. De bonnen, die thans alleen voor het koopen van turf zijn aangewezen, zullen vermoedelijk later alsnog worden geldig verklaard voor het koopen van alle soor ten vaste brandstoffen, die thans ge distribueerd worden, zoodat verbruikers, die hierop geen turf wenschen te betrek ken, deze bonnen kunnen bewaren en ze later voor het koopen van de door hen gewenschte andere soorten vaste brand stoffen kunnen besteden. Voor zoover mogelijk is, zullen vóór 31 December a.s. nog andere bonnen voor vaste brandstoffen worden aange wezen. Het spreekt vanzelf, dat de brandstoffen- handelaren niet in de gelegenheid zijn om onmiddellijk aan de verbruikers op alle thans geldig verklaarde bonnen brandstof fen af te leveren en dat zij daarom de levering over den zomer en het najaar die nen te verdeelen. De verbruikers, die ten gevolge van onvol doende bergruimte of anderszins niet in de gelegenheid zijn reeds nu vaste brandstoffen op hun bonnen te betrekken, kunnen hier mede vanzelfsprekend ook tot het a.s. stook- seizoen wachten, daar de bonnen geldig zijn verklaard tot en met 31 December a.s. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat de bonnen gemerkt met „brandstoffen, één eenheid" van 24 Juni af tot 1 Mei 1942 recht geven op het koopen van één eenheid AMSTERDAM, 23 Juni. De nieuwe week werd op de Amsterdam- sche effectenbeurs op kalme wijze ingezet. Er waren niet veel orders en de handel be woog zic'i in rustige banen. Desniettemin bestond op de locale aandeelenmarkt een uitgesproken vaste stemming, tenminste bewogen de koersen zich bij de opening allerwege op een hooger peil dan Vrijdag. Reeds meer dan eens is uiteengezet, dat de markt dun is, zoodat vraag of aanbod van geringen omvang gemakkelijk een vrij groote verschuiving te voorschijn kan roe pen. De verbetering die heden bij de ope ning viel waar te nemen, was het resul taat. Bij de tenuitvoerlegging van bescheiden kooporders, waarbij vrijwel geen materiaal aan de markt was, kon de vraag slechts worden bevredigd door het bewilligen in hooger koersen. Nadat de transacties, welke bij het begin ten uitvoer moesten worden gebracht, waren afgesloten, gebeurde er niet veel meer en de beurs had ln het verdere verloop dan ook een traag voorkomen, waarbij de koersen wegens afwezigheid van affaire een kleine neiging tot afbrokkelen aan den dag legden. Hierbij lokten de hoogere prijzen klaar blijkelijk, zij het ook op zeer kleine scha-> eenig aanbod uit. Groote variaties gingen hier overigens niet mee gepaard. De Indi sche Cultuurwaarden gaven wederom een goede weerspiegeling van de algemeene marktontwikkeling. H.VA.'s debuteerden op 400 of een vijftiental punten boven het vorige slot, terwijl kort daarna 404 kon worden bedongen. Het aanbod van slechts enkele stukken was vervolgens echter toereikend om den .koers weer juist even beneden de 400%- grens te drukken. Per saldo bleef nog een aardige, koerswinst over. Vorstenlanden konden zich een zestal punten verbeteren, terwijl ook diverse minder courante Suiker- waarden wat hooger werden afgehandeld. Op de Rubbermarkt werden Amsterdam Rubber een tiental punten boven het vorige slot Ingezet en zelfs werd een prijs van 248% bereikt, waarna echter een kleine in zinking plaats vond. Voor verscheidene andere Rubberaandee- len kwamen hoogere noteeringen tot stand. De affaire in Tabakken was van geringe afmetingen. De Sumatra-aandeelen waren algemeen hooger, waarbij Oude Deii's zich, vergeleken met het vorige slot, een tiental punten konden verheffen. De omzetten ln Petroleumwaarden waren van beperkten omvang. Olies werden wel geregeld in een open hoek verhandeld en waren eveneens een tiental punten hooger. Geleidelijk aan zakte de koers echter in van 233 tot 230°/o en nadien vielen nauwe lijks mutaties meer op te merken. Scheep vaartpapieren hadden een kalm voorkomen en waren algemeen iets hooger. De vrij sterk verlaagde koers gaf echter aanleiding tot eenige vraag, zoodat zich onder beurstijd een vrij goede verbetering afteekende. Voor verscheidene minder gangbare industrieelen kwamen hooger noteeringen te voorschijn, Tenu opzichte van de Nederlandsche be leggingen werd vandaag voorzichtig te werk gegaan. Van de Nederlandsche staats papieren waren de nieuwe vieren en de gestaffeide leening een fractie lager. Groote schommelingen werden echter on der beurstijd niet meegemaakt. Scheepvaart unies bewoggn zich tusschen 163 en 164ViVo. De belangstelling voor Industrieelen was niet groot. De Philips aandeelen waren vrij wel onveranderd. Unilevers waren iets hoo ger. Van de toonaangevende soorten waren Aku's tegen de algemeene marktstemmlng ln aanvankelijk zwak gestemd. Op 130 was dit aandeel een goede zestal punten lager dan op den vorigen beursdag. Enkele andere soorten zakten een klei nigheid in. Gemeentelijke en provinciale obligation waren stil, maar prijshoudend. Pandbrieven waren door elkander vrij goed gedisponeerd. Prolongatie 2 1/4 (A.N.P.) HONSELERSDIJK, 21 Juni Groentenvelling, Export: Sla f. 1.10—1,50; Bloemkool 13; 2e f.7.60 f. 9.10: 3e f.350 per 100; Tomaten 36; CC 25 —29; Aardbeien f. 0.90—1.20 per kilo; Peen 613 per bos. LEIDSCHENDAM, 21 Juni Engelsche Kom kommers le srt. f.13; idem 2e srt. f.10; Idem 3e srt. f. 6.50; idem wankleurige f. 4.505.60- idem stek f. 4.70—6.80; Gele Komkommers le srt. f. 12.60—13; Idem 2e srt. f. 8.50—10; idem 3e srt. f,6—6.50; idem stek f.4—7; Kropsla le srt. f. 1.50; idem 2e srt. f. 1.25; Peen f. 7.20—12- Bloemkool le srt. f.13; idem 2e srt. f. 9.80; idem uitschot f.2.30—5.90; Tomaten midd. f.18; idem groote ronde f. 18; Idem 2e srt.' f. 18; idem 3e srt. f.18; idem bonken f. 15—17: idem rijp f.14- Andyvie per 10 kg. f. 0.80—1.20: Spinazie per 5 31—68 ct.; Postelein f. 14.50—1580: Rabarber per 100 kg. f. 4.60—6; Snijboonen 70—72 ct.; Spercieboonen 92—96 ct.: Radijs f. 4.60—5.30; Seldery f.44.50; Peulen f.30; Tulnboonen f30—36. NAALDWIJK, 21 Juni Groentenvelling: Bloemkool 13; 2e 9.80 per 100; Tomaten 36; CC 2829; Aardbeien 0.951.25: Rabarber 6 per kilo; Radijs 1.60—1.70; Sla 1.50 per 100; Peen 613 per bos. RIJNSBURG, 21 Juni Rabarber f.6; Spi nazie f. 1.20—3 per 100 kg.; Radijs f. 1.80—2.60; Selderie f.3.204.50; Kervels f.4.60—5.20; Pe terselie f.3—4.20; Sla-ulen f. 2.50—4.50 per 100 boe; Kropeta f.iac-480 per 100.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3