LEID5CH DAGBLAD - Eersfe BSad Maandag 23 Juni 1941 Officieele Kennisgevingen VBSSCHERIJ-BËRICHTÉN Dagorder van Hitler. Vï j andelij kheden begonnen. Een beschouwing. RECHTZAKEN Wegens heieediging van de Duhsche weermacht tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld Terwijl ik mijn best deed, een laatste poging tot pacificatie op den Balkan te ondernemen, en in samenwerking vól we derzijdsch begrip met den Duce, Joegosla vië ultnoodigde tot het driemogendheden- pact toe te treden, organiseerden Enge land en Sovjet-Rusland samen dien coup, die deze Joegoslavische regeering in één nacht ten val bracht. Want nu kan aan het Duitsche volk worden medegedeeld, dat de Servische coup tegen Duitschland zich niet slechts onder Engelsch, doch vooral onder Russisch vaandel voltrok. Daar wij oök hiertoe het zwijgen deden, ging de Russische leiding nu nog een stap verder. Zij organiseerde niet alleen den Putsch, doch zij heeft enkele dagen later met de nieuwe creaturen, die haar waren toegedaan, de bekende vriendschapsover eenkomst gesloten, die ten doel had de Serven te sterken in hun begeerte om zich tegen de pacificatie van den Balkan te verzetten en tegen Duitschland op te hit sen. Dit had ook geen platonisch doel: Moskou elschte de mobilisatie van het Servische leger. Daar ik ook thans nog meende beter niet te kunnen spreken, gin gen de machthebbers van het Kremlin nog een stap verder. De Duitsche regeering bezit thans de be wijzen, dat Rusland om Joegoslavië defi nitief in den oorlog te brengen, de toe zegging deed via Saloniki wapens, vliegtui gen, munitie en ander oorlogstuig tegen Duitschland te leveren. Dit geschiedde bijna op hetzelfde oogenblik, toen ik zelf nog aan den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Matsoeoka, den raad gaf, een ontspanning met Rusland tot stand te brengen, steeds in de hoop, daar mede den vrede te dienen. Slechts de snelle opmarsch van onze onvergelijkelijke divisies naar Skoipje benevens de inneming van Salonoki zelf, hebben de bedoelingen van dit Russisch-Angelsaksische complot verhinderd. De Servische vliegofficieren vluchtten naar Rusland en werden ter stond als bondgenooten ontvangen. Slechts de zege van de As-mogendhe- den op den Balkan heeft voorloopig verijdeld, Duitschland dezen zomer in een strijd van maanden in het Zuid oosten te verwikkelen en intusschen den opmarsch van de Russische legers steeds meer te voltooien en hun oor logsparaatheid te versterken om dan samen met Engeland en met steun van de verwachte Amerikaansche leve ranties het Duitsche rijk en Italië te kunnen worgen en dood te drukken. Daardoor heeft Moskou de bepalingen van ons 'vriendschapsverdrag niet slechts geschonden, doch ook op erbarmelijke wijze verraden. En dit alles terwijl de machthebbers op het Kremlin tot op het laatste oogenblik naar buiten, juist als in de kwestie-Finland of -Roemenië, vrede en vriendschap huichelden en schijnbaar on schuldige démenti's opstelden. GRENSSCHENDINGEN. Al werd ik tot nog toe door dc om standigheden gedwongen steeds weer te zwijgen, thans is toch het oogenblik gekomen, waarop verder toezien niet slechts een nalatigheidszonde zou zijn, maar een misdaad tegenover het Duit sche volk, ja tegenover gansch Europa. Thans staan omstreeks honderdzestig Russische divisies aan onze grens. Sinds weken wordt deze grens voortdurend ge schonden, niet slechts bij ons, maar in het hooge Noorden evenzeer als in Roemenië. Russische vliegers scheppen er genoegen in deze grenzen eenvoudig achteloos over het hoofd te zien, waarschijnlijk om ons daar door te bewijzen, dat zij zich reeds heer en meester in deze gebieden voelen. In den nacht van 17 op 18 Juni hebben Russische patrouilles weer verkenningen op Duitsch gebied gedaan en zij konden eerst na een vrij langdurig vuurgevecht worden teruggedreven. Thans heeft echter het uur geslagen .waarop het noodzakelijk wordt tegen dit complot van de Joodsch-Angel- saksische oorlogshitsers en van de eveneens Joodsche machthebbers der Bolsjewistische centrale te Moskou op te treden. Duitsch volk! Op dit oogenblik vol trekt zich een opmarsch, die in uitgé- breidheid en omvangde grootste is, dien de wereld tot dusverre heeft ge zien. Samen met Finsche kameraden staan de strijders der overwinning van Nar vik aan dc Noordelijke IJszee, Duitsche divisies onder bevel van den veroveraar van Noorwegen beschermen samen met de Finsche vrijheidshelden onder hun maarschalk den Finschen bodem. Van Oost-Pruisen tot aan de Karpathen strekken de formaties van het Duitsche Oostelijke front zich uit. Aan de oevers van de Proet, aan den benedenloop van den Donau, tot aan de oevers van de Zwarte Zee vereenigen Duitsche en Roemeensche soldaten zich onder het staatshoofd Antonescu. Derhalve is de taak van dit front niet meer de be scherming van afzonderlijke landen, maar de beveiliging van Europa en daarmee de redding van allen. Ik heb derhalve vandaag besloten het lot en de toekomst van het Duit sche Rijk en van ons volk weer in de handen van onze soldaten te leggen. Moge de Heere God ons juist bij dezen strijd helpen. Berlijn, 22 Juni 1941. get. ADOLF HITLER. De J'aehrer. en opperste bevelhebber der Duitsche weermacht heeft op 22 Juni een daïorder tot de soldaten van het Oostelijk front gericht, waarin hij, de feiten consta teert. waarvan hij ook in zijn oproep aan het Duitsche volk melding maakte. De dagorder besluit met de volgende woorden„Duitsche soldaten, hiermede aan- 4325 (Ingez. Med.) vaardt gij een harden en verantwoordelij ken strijd, want het lot van Europa, de toe komst van het Duitsche rijk, het bestaan van ons volk liggen thans alleen in uw hand. Moge God ons allen in dezen strijd bijstaan." WAARSCHUWING VOOR RUSSISCHE PARACHUTESPRINGERS. Het opperbevel van de Duitsche -weer macht maakte gisteren bekend: Er moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat de vijand door middel van parachutes afzonderlijke, resp. troepen agenten zal neerlaten, die de opdracht heb ben in het operatiegebied en ook in het ge bied van het Duitsche vaderland sabotage te plegen en vernielingen aan te richten. De bevolking wordt derhalve opgeroepen den afweer van dergelijke pogingen te steunen, waarbij hulp zich dient uit te strekken tot het waarnemen van de landings- en verblijf plaats van den vijand, terwijl de actieve af weer en het onschadelijk maken van vijan delijke parachutetroepen alleen door de weermacht, politie en gendarmerie ge schiedt. Alle Sovjet-Russische staatsburgers in het gebied van het Groot-Dultsche rijk bo ven 15 jaar moeten zich binnen 24 uur mel den bij het dichtstbijzijnde politiebureau ter plaatse. Onder deze verplichting vallen ook staatloozen, die voorheen onderdaan van de Sovjet-Unie of van Llthauen, Letland of Estland zijn geweest. Uitgezonderd zijn de genen, die in het bezit zijn van een Duitsch emigrantenbewijs. In het protectoraat Bo- hemen en Moravië moet deze aanmelding geschieden bij de politie-instantie van het protectoraatsbestuur. De vijandelijkheden zijn direct ingezet. Tal van roode gevechtsvliegtuigen zijn reeds neergeschoten, w.o. van 9 sovjetvliegtuigen, die naar Oost-Pruisen vlogen 7. Belangrijke installaties te Sebastopol (in de Krim) zijn gebombardeerd. Voorts is reeds een Russisch schip van 4000 ton ver nield evenals een Russische visschersboot. In geheel Hongarije is paraatheid tegen luchtaanvallen gelast. Overal zijn dienover eenkomstig maatregelen getroffen. Zweden blijft neutraal. Slowakije stelt zich geheel achter Duitsch land. Naar Stefani uit Sofia meldt, is het.af breken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Bulgarije en sovjet-Rusland leder oogenblik te verwachten. Het Turksche persbureau publiceert het volgende officieele communiqué: Ten aanzien van den toestand, ontstaan door den oorlog tusschen Duitschland en de sovjetunie, heeft de regeering der republiek besloten de neutraliteit van Turkije af te kondigen. Van goed ingelichte zijde ontvangen wij de volgende beschouwing. De ontknooping inzake Rusland is een bevrijding. Reeds lang wisten de ingewijden, dat de sovjet-republiek een dubbelspel speelde, waarvan het karakter aan de oude bolsje wistische praktijken, herinnerde. Dat dubbelspel had een wel zeer immo- reelen grondslag. Eenerzijds had men door het non-agressiepact met Duitschland zich gedekt tegen eiken strijd met het machtige en gevreesde Duitsche leger, anderzijds ver heugde men zich van harte in het feest, dat de oorlogvoerende mogendheden haar bloed en materiaal offerden en berekende met een zeker soort Aziatisch cynisme, op welke wijze Rusland daarvan het meeste profijt trekken kon. Vriendschap was dit natuurlijk niet. Non-agressie was het evenmin. Het was alleen de houding van den lafaard, die zelf zorgt buiten gevaar te blij ven, zoolang de strijdenden frisch zijn, doch op het moment loert, dat ze amechtig naar adem hijgend, voldoende krachten hebben ingeboet om als de jakhals de prooi te be springen en eigen lusten te stillen. In het kader dezer politiek paste het-, dat de bolsjewistische machthebbers op alle mogelijke punten de Duitsche overwinnin gen in het geheim tegenwerkten. Zij waren niet neutraal, doch hadden belang bij ver lenging van den oorlog en verzwakking der strijders. Men vindt in de officieele documenten, met name de proclamatie van den Fuehrer en de nota van rijksminister von Ribben- trop, opgesomd, hoe zij te Belgrado kuip ten, hoe zij in Roemenië een chaos tracht ten te stichten, hoe zij in Bulgarije de regee-4 ring ten val zochten te brengen, hoe zij de Baltische staten overweldigden en Finland opnieuw bedreigden. Dat alles is geen non agressie, doch het tegengestelde er van. Berlijn wist dit, doch zweeg. Eenerzijds omdat het tijdtstip, waarop definitieve op heldering noodlg zou worden, zelf wilde kiezen, anderzijds omdat het zoo lang mo gelijk de hoop wilde behouden, dat betere gevoelens te Moskou de overhand zouden krijgen en men op werkelijk moreel te verantwoorden wijze de consequenties uit het sluiten van het non-agressiepact zou trekken. Te Moskou overwonnen de betere gevoe lens niet. Integendeel, de brutale eischen van Molotof, namelijk dat Duitschland en Italië hun garantie aan Roemenië verloo chenen zouden, zoodra sovjet-Rusland Roe menië aanviel, dat Finland geheel aan Rus land zou worden prijsgegeven, idem Bul garije, de Dardanellen en de Bosporus, laten zien, hoe ver de afpersingstactieken van de sovjet-machthebbers gaan, hoe ze van de Europeesche situatie partij willen trekken en welke bedoelingen eigenlijk te Moskou bestaan. Het is Duitschland en Italië te bar ge worden. Tegenover den Russischen lust om in troebel water te visschen en het Russisch bolsjewisme verder in Europa door te drij ven. hebben zij, gelijk generaal Franco in Spanje weleer, ten slotte het .hiertoe en niet verder" moeten spreken. En thans be slist het zwaard. Wij noemden het een bevrijding. Met de mannen, die eenmaal onder Lenin en Litwinof de bolsjewistische atheïstische wereldrevolutie begonnen en nog niet lang geleden in Spanje toonden, waartoe dit Aziatisch barbarisme in staat is, is geen wezenlijk verdrag mogelijk,tenzij zij van hun wereldrevolutie-ideeën zich bekeeren en de Europeesche beschaving aanvaarden. Men kan de hoop voeden, dat dit gebeuren zou, maar die hoop is beschaamd. En al naarmate dit gevoeld werd, ging de band met Rusland drukken, zij werd een ban. Thans is zuiverheid bereikt. De Aziaat- kon zich niet verloochenen. Ook Europa verloochent zich niet. Thans staat de Euro peesche beschaving tegenover het Aziatisch barbarisme en is het in naam van de gan- sche blanke cultuurwereld noodig, dat het bolsjewisme uit ons werelddeel verdreven wordt .en de Russische volksgemeenschap en met haar gansch Europa van dezen geest bevrijd wordt. De strijd zal offers kosten. Oorlog kost bloed en tranen, geld en goed. Doch he' doel is de offers waard. Ook voor het nationaal-socialisme als wereld- en levens beschouwing is het beter, dat de band met Rusland niet tot een blijvende unie gevoerd heeft, aangenomen, dat het bolsjewisme bolsjewisme bleef. Deze twee levensbeschou wing en zijn immers diametraal verschil lend. Een werkelijke unie is onmogelijk. Een van beide of beide moeten dan ontaarden. De loop dezer dingen bevrijdt het natio naal-socialisme van deze angstwekkende verantwoordelijkheid. Het kan weer, zonder door politieke noodzakelijkheden belemmerd te worden, voluit beginsel tegenover begin sel stellen en eigen wezen als exponent der Europeesche cultuur ongehinderd uitleven. Dit is uit Europeesch gezichtspunt har telijk toe te juichen. Men wordt er vrijer, sterker door. De. ban is weggenomen. Laten thans mr. Churchill en mr. Roose velt den lof van het bolsjewisme zingen. Toen Duitschland het non-ezressieosct met Rusland sloot, rilde het christelijk Engeland hoorbaar Hoe kon het land van Luther met het roode leger samengaan? Maar wat van Duitschland verschrikkelijk gevonden werd. had Engeland zelve wat graag -gedaan en zal het thans met innige blijdschap doen. Niettegenstaande alle christelijke rillin gen zijn de Joodsch-kapitalistische kringen te Londen en New-York en de Joodsch- bolsjewistische kringen te Moskou elkander als kinderen van één revolutie verwant de interventie in Spanje bewees het en Rusland behoeft nu niet langer meer te knoeien. Het masker werd afgerukt. INENTING TEGEN TYPHUS EN PARATYPHUS. De Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst maakt bekend, dat de immuniteitsgraad' tegen typhus en paratyphus als gevolg van inenting tegen die ziekten slechts dan be hoorlijk op peil wordt gehouden, indien de inenting om het jaar wordt herhaald. Van herinenting ondervindt men, indien zij binnen een jaar na de vorige inenting geschiedt, weinig of geen last. Voor on- en minvermogenden bestaat ge legenheid zich kosteloos te doen inenten of herinenten tegen typhus en paratyphus in het gebouw van 'hét Instituut voor Praeven- tieve Geneeskunde, le Binnenvestgracht 22. De Directeur van den Geneeskundigen Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst. Leiden, 23 Juni 1941. 4337 De Directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst maakt aan belanghebbenden bekend, dat voortaan de spreekuren voor extra verstrekkingen (distributie) aan zieken en zwakken en ook voor versterkende middelen zijn op Maan dag en Dpnderdag," van twee tot half vier en lederen dag van negen tot tien uur. Bij aanvragen 'van verlenging het witte formulier eerst halen op Breestraat 117. De Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst. 4336,/ OPENBARE KENNISGEVING. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor de persoonsbewijzen per stuk f.1 aan leges moet worden betaald. In geval van min- of onvermogen kan dit bedrag tot de helft worden verminderd of kostelooze uitreiking worden toegestaan. Zij, die voor vermindering der leges of voor kostelooze uitreiking in aanmerking wenschen te komen, moeten een daartoe strekkend verzoek indienen. Hiervoor wor den kosteloos formulieren beschikbaar ge steld ten Stadhuize, ingang Vischmarkt (Bodekamer), op werkdagen tusschen 9 en 17 uur; des Zaterdags tusschen 9 en 12V2 uur. Bedoelde formulieren moeten ingevuld en onderteekend worden toegezonden aan den Inspecteur der Gemeentebelastingen vóór 5 Juli a.s. Deze openbare kennisgeving is thans uit sluitend van belang voor de inwoners der gemeente Leiden, wier geslachtsnaam aan vangt met een der letters K tot en met O. Onder geslachtsnaam van een gehuwde of gehuwd geweest zijnde vrouw wordt ver staan haar meisjesnaam. Te zijner tijd zal nader worden gepubli ceerd, wanneer de overige inwoners der ge meente, die voor bovenbedoelde verminde ring of ontheffing in aanmerking wenschen te komen, een desbetreffend verzoek kun nen inzenden. De inwoners, wier geslachtsnaam niet aanvangt met een der letters K tot en met O. zullen derhalve moeten wachten tot hun letter aan de beurt is. Personen, die reeds een verzoek, hebben ingediend, moeten het bericht daarop afwachten en niet opnieuw een formulier inzenden. De verzoeken moeten worden ingediend door het hoofd van het gezin voor alle in wonende gezinsleden op één formulier; door alleenwonende personen voor zich zelf. Leiden, 23 Juni 1941. 4340 De Burgemeester voornoemd, STEVENTNCK. De Nederlander Franciscus Batens uit Den Haag is door het S.S. und Polizeifeldge- richt X tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij onlangs in Den Haag in het Kortenbcsch zonder eenlge aanleiding een Duitschen soldaat uitgescholden had voor „rotmof", daarna een dreigende hou ding aannam en daardoor de openbare rust en orde probeerde te vestoren. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN. 23 Juni. Tarbot f. 3.50—3.15; Tong f. 3.70—3.40 per k.g.; Zetschol f.87—75; Kleine Schol f.73—37; Pufschol le srt. f.33—17.50; Puf schol 2e srt. f-148.50; Muilen f.3430; Pieterman f.69 f.67; Kleine Roode Poon f.47; Horsmakreel f- 2013; Groote Schar f.37—25; Kleine Schar f.20—11; Pufschar f.9—6 50; Wijting f.37—18; Groote Gul f.88; Kleine Gul f.69 (alles per 50 k.g.). Besomming trawlers: Beatrice IJm. 118, 100 m. f. 1700; Martha IJm. 65. 100 m. f. 1927; Sham rock IJm. 129, 65 m. f.1348; Sumatra IJm. 253 150 m. f.2129; Zeeleeuw IJm. 29, 50 m. f.816; Zeehond IJm. 70. 65 m. f. 1286. Besomming kotters: IJm. 224 f.5275; IJm 223 f 927. Besomming loggers- KW 20 f.1036; KW 58 f, 525; KW 97 f. 292; KW 2 f.693; KV/ 108 f.513; KW 175 f.691; KW 18 f.1038; KW 60 f.936 In ons vaderland en in het bijzonder onder ons christelijk volksdeel, waar het atheïs tisch bolsjewisme als het eigenlijk anti christelijk gevaar steeds werd onderkend en het lijden van Finland diep werd medege- voeld, zal thans de positiekeuze veel gemak kelijker geworden zijn en zal er oorsaak ge vonden worden vóór velen om nu van harte in te stemmen met het slotwoord van den Fuehrer: „Moge God ons allen ook ons eigen vaderland in dezen strijd bijstaan". Europa zelf staat op het spel en de gan- sohe Europeesche beschaving. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2