Welke bon is geldig LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bled Zaterdag 21 Juni 1941 KERK- EN SCHOOUEUWS Er wordt meer vleesch verwacht Opgave van 21 Juni Heden laatste dag Maandag laatste dag Aardappelen Boter en vet Brood en Bloem Eieren Grutterswaren Honden en Kattenbrood Kaas Koffie-surrogaat en Thee Melk Petroleum Suiker Vleesch en vleeschwaren Zeep AGENDA Winterhulp Nederland IS UW RADIO DEFECT? FEUILLETON Een man verdween.. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 22 JUNI. Leiden Chr. Ger. Gem.: Voorm. 10 en nam, 5 uur, ds. Joh. Jansen. Doopsgez. Kerk: Voorm. 10% uur, ds. H. H, Galkcma te Dantumawoude. Eglise Wallonne: pas de service. Marekerk: Nam. 5 uur, dr. J. Koopmans (Jeugddienst). Ger. Kerk (Zuiderkerk)Voorm. 10 uur, ds. Weggemans; nam. 5 uur, prof. Schilder. Ger. Kerk (Heerengracht)Voorm. 10 uur, prof. Schilder; nam 5 uur, ds. Wiersinga, Ger. Kerk (Oude Vest): Voorm. 10 uur, ds. Westerink; nam. 5 uur, ds. Weggemans. Ger. Kerk (Morschweg 3)Voorm. 10 u.. ds. Wiersinga; nam. 5 uur, ds. Westerink. Ger Kerk in H. V.: Gebouw Patrimonium: Nam. 5 uur, de heer A. v. Kampen. Remonstr. Gem.: Voorm. 10% uur, ds. mevr. 's JacobVaillant te Katwijk. Ver. v. Vrijz. Herv.: Voorm. 10% uur, ür. Boersema. Vrijz. Kinderkerk Gerecht 10: mej. E. v. d. Heyden (teol studente). Vrije Kath. Kerk, Vreewijkstraat 19: Voorm. 10.30 uur, Gezongen Mis. Aarlandervec.n Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 7.30 uur, ds. v. Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. half- acht, ds. Moolhuizen, Alphen a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk, Juliana- straat: Voorm. 10 uur, ds. Stehouwer; nam. halfzeven, de heer Smit van Heemstede. Hulpgebouw Gouwsluls: nam. halfzeven, de heer Lekkerkerker. Ned Herv. Kerk, Oudsh.weg: Voorm. halfelf, dr. Camiegieter. Evangelisatie. Hooftstraat: Voorm. 10 en nam. 6.30 uur, d6. Hiensch van Ooltgensplaat. Geref. Kerken, Hooftstr. 10 en nam. 6.30 uur, ds, J. Hartkamp (H.A. en Dankz.). Raadhuisstraat: Voorm. 10 uur, ds. Mulder; nam. 5 uur. ds. Bosch. De Ruyterstraat: Voorm. 10 uur, ds. Bosch; nam. 5 uur, ds. Mulder. Oud-Geref. Gem.: Lok. v Mandersloostraat: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur. ds. Meijer. Chr. Geref. Kerk v. Reedestraat: Voorm. 10 en nam. 6 uur, geen opgave. Haarlemmermeer Hoofddorp: Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 3 uur, ds. J. C. Salverda. Vijfhuizen: Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 urn en nam. 6.30 uur, de heer A. C. Brörens. Nieuwemeerdijk: Voorm. 10 uur, de heer J. F. Grim, Amsterdam. Aalsmeerderweg: Voorm. 10 uur, de heer W. T. J. Koudstaal. Lijnden: Voorm. 10 uur, de heer P. v. d. Berg. Badhoevedorp: Voorm. 11 uur, de heer J. H. Boerlijst. Hiltegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. Chr. Eerhard, Ger. Kerk: Voorm. 10 uur eh nam. 3 uur, cand. Baas van Santpoort. Chr Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, Leesdienst. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf ds. S. v. Sinderen. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. W. Th. v. d. Windt. Katwijk a. d. RtJn Ned. Herv. Kerk: Vm. 9.30 uur en nam. 6 uur ds. E. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 5 uur ds. K. Dronkert te Woubrugge. (verbeterde opgave). Katwijk Zee Ger. Gem.' Remisesstraat: Vm. 10 uur en nam. 5 uur, Leesdienst. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. F. G v. Binsbergen van Koudekerk a. d. Rijn; nam. 6% uur, ds. S. v. Sinderen van Hoogmade. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6% uur, ds. Dijk. Leidschendaro Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. Lisse Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. Th. van Veenen.- Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur, dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam, 5 uur, ds. A. Ponstein. Geref Gem.: Voorm. 10 uur, ds. P. Honkoop van Den Haag (H. Avondmaal); nam. 4 uur, idem, Openbare Belijdenis. Oud Geref. Gem.: Voorm. 9.30 en nam. 3 uur, Leesdienst. Ned. Prot. Bond (Zaal HoBaHo)Voorm. 10 1/4 uur, de heer J. B. Schouwinnk, Delft. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Kater. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, Leesdienst. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer A. v. Scherpenzeel. Noordwijk-Binnen Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur, ds. James van Delfshaven. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, dr. H. B. Visser. Noordwfjk aan Zee Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur en nam. 5 uur, ds. N. J. Cupédo. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. B. Bouma. Ger. Kerk (H. V.)Voorm, 10 uur, de heer A. v. Kampen. GOED AANBOD VAN GEBRUIKSVEE. (Van onzen deskundigen medewerker). In de afgeloopen week kon men op de rayonmarkten waar het vee voor de vleeschdistributie werd gelegerd wat betere kwaliteiten aantreffen. Het weidevee is de laatste weken flink gegroeid, dan zij een weelderige weide en ofschoon de aanvoeren in stuks uit gedrukt, nog niet zoo belangrijk waren, was het aantal kilogrammen reeds aan zienlijk vergroot. Na liet einde van deze maand wordt tevens begonnen met de levering van het vee dat op weidecontracten is ge weid, waardoor wij de voorspelling dur ven doen, dat er bij de slagers weer wat meer vleesch te koop zal zijn, hetgeen zeer zeker de huismoeders zal interes seeren! Bepaald „vette" koeien zagen wij echter nog niet uit de weiden komen. Met de levering van schapen en lammeren ls 't nog sober gesteld. Met de zuiglammeren zal men toch in de komende maand moeten komen. Dat men echter in de omgeving van Leiden zoo weinig oude schapen levert, vindt zijn oorzaak in het feit dat Noord-Holland- sche weiders hie rhet geheele voorjaar door groote hoeveelheden weideschapen voor goede prijzen hebben weggekocht. In Noord- Holland moet dus thans wel veel voorraad zijn van oude vette schapen. De aanvoeren van weidelammeren zijn deze week aanzienlijk teruggeloopen. Texel had niet veel meer aan te bieden. Ongeveer 1300 stuks waren daar Maandag aan de markt en nog een 500 stuks werden door de kooplui direct van den boer af gekocht, om op de markten in Noord en Zuid-Holland te worden verhandeld. De inkoop was echter dermate duur, dat men er geen winst meer mee kon behlaen. De handel liep dan ook slecht af, ofschoon de noteeringen onveran derd hoog bleven. Alleen de Texelsche fokkers waren dus met de hooge biedingen en.de concurrentie van de kooplui onderling gebaat. Op de gebruiksveeafdeelingen bleef het aanbod over het algemeen, in het bijzonder van versche melkkoeien, voor dezen tijd nog behoorlijk goed en hoewel de handel een kalm verloop had, bleven de prijzen onveranderd hoog. Ook voor het jonge fokvee en mager weidevee, was zulks het geval. De magere varkens en biggenhandel ver liep bij redelijke aanvoeren zeer traag, met even zakkende prijzen. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorin. 10.16 u., cand. A, P. v. d. Haas. Pauluskerk: Voorm. 10 uur, ds. T. J. Jansen Schoonhoven; nam. 5 uur, ds. Veldkamp van Valkenburg. Willem de Zwijgerkerk: Voorm. 10% uur, ds. J. H. Klein Wassink, Alkmaar. Oude-Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur, de heer Smit van Heemstede. Ger. Kerk: Voorm. 10.30 uur en nam. 5 uur, ds. v. d. Bos, Rem. Kerk: Voorm. 10.30 uur, ds. C. van 't Riet uit Leiden. Ger. Kerk: Mauritslaan: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Houtzagers van Voorschoten. Ger. Kerk: Morschweg: Voorm. 10 uur, ds. Broekstra. Rynsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. J. de Jong van Scheveningen; nam. 5 uur, dr. Van Niftrik. Kerkzaal: Voorm, 10 uur, dr. Van Nifterik; nam. 5 uur, ds. J. 'de Wit van Leiden. Ger. Kerk (Rapenburg)Voorm. 10 uur, ds. Post; nam. 6 uur, cand. C. v. d. Vaart van Pijnacker. Ger. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. 10 uur, cand. v. d. Vaart; nam. 6 uur, ds. Van der Loo. Concordia: Voorm. 10 uur, ds. Van der Loo; nam. 6 uur, ds. Post. Chr Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam.'5 uur, ds. Overduin. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Nam. 5 u., ds. Rodenburg van Voorburg. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. G. Aalders van Katwijk a. d. Rijn. Wassenaar Ger, Kerk (Zijllaan): Voorm. 10 uur, prof. dr. J. H, Bavinck; voorm. 5 uur, ds. Heringa. Ger. Kerk (Bloemcamplaan)Voorm. 10 uur, ds. Heringa; nam. 5 uur, prof. dr. Bavinck. Aardappelbon nr. 6. Broodbonnen nr. 22 en 24 Melkbon nr. 21. Bonnen nr. 36 en 98: 1 ei. Bon nr. 52: peulvruchten Bon nr. 34: koffiesurro- gaat of thee. Bon nr. 42: suiker. Vleesch- en vleesch- warenbonnen Nr. 23. BON nr. 6 (t/m. 22 Juni) IV2 K.G. aardappelen. BON nr. 7 (23 t/m. 29 Juni) 2 K.G. aardappelen. BOTERBON nr. 19 (t/m. 29 Juni) 250 gr. boter. BOTERBON nr. 20 (t/m 29 Juni) 250 gr. boter. VETBON nr. 19 (t/m. 29 Juni) 250 gr. boter met 15 ct. reductie. VETBON nr. 20 (t/m. 29 Juni) 250 gr. boter met 15 ct. reductie. BROODBON nr. 22 (t/m 22 Juni) BROODBON nr. 23 (23 Juni t/m. 6 Juli) 200 gr. brood of 2 rantsoenen gebak. BROODBON nr. 24 (t/m. 22 Juni) 100 gr. brood of 1 rantsoen gebak BLOEMKAARTBON nr. 9 (t/m. 13 Juli) 50 gram brood of rantsoen gebak of 35 gr. tarwemeel, tarwebloem, rogge meel, roggebloem of zelfrijzend bakmeel. BON nr. 36 (t/m. 22 Juni) BON nr. 98 (t/m. 22 Juni) BON nr. 37 23 t/m. 29 Juni) BON nr. 99 (23 Juni t/m. 6 Juli): el. BON nr. 44 (t/m. 10 Augustus) 250 gr. havermout, havervlokken, haver- bloem, aardappelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten. BON nr. 45 (t/m. 10 Augustus) 250 gr. gort. gortmout of grutten. BON nr. 54 (t/m. 10 Augustus) 100 gr. vermicelli, macaroni of spaghetti BON nr. 55 (t/m. 10 Augustus) 100 gr. maïzena, grlesmeel, sago, aard appelmeel of een hoeveelheid pudding poeder, welke 100 gr. zetmeel bevat. BON nr. 43 (t/m. 13 Juli): 250 gr. rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of gruttenmeel. (Nadruk verboden) BON nr. 52 (t/m. 22 Juni) BON nr. 57 (23 Juni t/m. 6 Juli) 500 gr. peulvruchten. Rantsoenbonnen rijst en havermout zijn doorloopend geldig. BON nr. 14 (t/m. 30 Juni) 1% K.G. katten- en 3—10 K.G. honden brood. BONNEN nr. 67 en 77 (t/m. 29 Juni) BONNEN nr. 68 en 78 (t/m. 29 Juni) elke bon 100 gram kaas. BON nr. 34 (t/m. 22 Juni) BON nr. 46 (23 Juni t/m. 20 Juli) 40 gr. thee of 250 gram kofflesurrogaat. MELKBON nr. 21 (t/m. 22 Juni) MELKBON nr. 22 (23 t/m. 29 Juni) 13/4 liter melk. BON nr. 11 (t/m. 10 Augustus): 2 liter (uitsluitend voor kookdoel- einden). BON nr. 42 (t/m. 22 Juni) BON nr. 56 (23 Juni t/m 6 Juli) 1000 gram suiker. VLEESCHBON nr. 19 (t/m. 23 Juni): 50 gram vleesch of gevogelte. Inclusief been of vleeschwaren. VLEESCHWARENBON nr. 19 (t/m 23 Juni) '/i rantsoen vleeschwaren. Een héél rantsoen vleeschwaren bedraagt 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund-, k^lfs-, paarden- of schapen- vleesöh of gerookte worst, ,100 gr. ge kookte worst, 125 gr. leverworst, 150 gr. bloedworst of 100 gr. gevogelte, been in begrepen. BON nr. 35 (t/m. 29 Juni) 150 gr. toiletzeep (nieuwe samenstel ling), 120 gr. huishoudzeep, 150 gT. zachte zeep, vervaardigd n& 1 Jan. '41 of 200 gram zachte zeep van vóór 1 Januari '41, 300 gr. zachte zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder of 600 gr, waschpoe- der, 125 gr. zeepvlokken, 250 gr. zelf werkende woschmlddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Goed voor het wasschen van 20 K.G droog waschgoed TEXTIELKAART Bon K (t/m. 31 Aug): 50 gram scheerzeep, 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. OP DE BONNEN, WAARVAN DE GELDIG HEIDSDUUR DES MAANDAGS BEGINT, KAN REEDS DEN VOORAFGAANDEN ZATERDAG GEKOCHT WORDEN. Zondag. Jeruël (1ste Groenesteeg 16): Spr. de heer A. de Weger 10 uur voorm.; de heer G. F. Kol derman 6 uur nam. Leger des Heils (Hooigracht); de heer en mevr. Veenstra—Flipsen; voorm. 10 en nam. 7 uur. Oegstgeest (Geversstraat 13)Gem. Gods 10 uur voorm. en 4% uur nam. Dinsdag. Jeruël (1ste Groenesteeg 16): Bijbelbespre king te 7.30 uur nam. DIVERSEN 's Dinsdags: 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot Inenting tegen typhus en diph- terie. 11—3 uur. 's Dinsdags: Oude Rijn 44 c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen 78 uur nam Dinsdag Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%—11 uui voorm Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dlns- Jag der maand consultatiebureau voot onvol- waardlgen 3—5 uur nam. 8 Donderdags Wljkgebouw ^Bethesda" (Hoef- straat 44—46): Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. s Vrijdags, Inst. voor Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4—6. BIOSCOPEN. 118 Jaar: 14 Jaar: 9 alle leef^Jden Luxor-theater: „Liefde streng verboden" Dagelijks nam 2 en 8 u u* Zondag 2—7 uur doorl. voorstelling. Lido-Theater: „Dat ls zoölogica". S Dagelijks 8.16 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 a Woensdag en Zaterdag ma- tinée 2.30 uur. Trianon-theater: „Mirandollna" Dagelijks 2 en uur. 's Zondags van 2—630 uur doorl. voorstelling. Casino-theater: .Paradijs der Vrijgezellen t Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2% uur .Zondags te 2, 4% en 8 uur nam. Rex-theater: Revolutie-Bruid" t Dagelijks 2 en 8 uur nam.; Zondag 2—6% uur doorl. voorstelling. Katwijk Zee: Nova-Theater. „De laatste ronde". .Dagelijks 8 uur nam. 's Zondags ge sloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 21 Juni 20 uur tot Zaterdag 28 Juni 8 uur waargenomen door de apotheek Kok, Rapenburg 9, telef. 24807 en de apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48, telef. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeesche Apotheek, Wilhelminapark 8, telef. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren P. van Es, Kortmann, Hovens Greve, Lahr en Teeuwen. In Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. HugenholtZ, tel. 20.3%. LUCHTTEMPERATUUR. Voorm. 12 uur: 17 gr. C. (63 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 12 uur voorm.: 22 gr. C. Gironummer van de W. H. N. 5553. De Bank van de W.HJJ. Is Kas- vereenlglng N. V. Amsterdam, Postgironnmmer 877. Stort op, 5553 of 877. Ge brengt gelnk In veler leven. Bel 24244 De Radiotechnische Dienst IE MC O n.v. NIEUWE RIJN 32. 5798 (Ingez. Med.) Door LESLIE FORD. (2 Maar daarna begin Ik hun tegenzin te be grijpen. Uit honderd kleine en ook groote dingen bleek dat George Pelham slechts één allesoverheerschende belangstelling had en dat was het gemak en het gerief Van hemzelf. Heelemaal niet opdringerig, maar met de rustige diepe overtuiging van een eenigen zoon, die meent dat de wereld enkel bestaat uit moeders en zusters die gescha pen zijn om hem te bedienen en te vertroe telen en pleisters op zijn schrammetjes te plakken. Ik had al heel gauw gemerkt dat er een staat van gewapende neutraliteit bestond tusschen George en mijn zoon, ofschoon George zich daar niet van bewust was. Nog voordat wij onzen trektocht begbnnen, had dit zich ook tot Joe Anders en den kok uit gestrekt, en na het incident met de palo- mino-pony was het reeds geworden tot wat sergeant Buck een „gorilla'-oorlog zou noe men. Mevrouw Chapman had aan George be slist en duidelijk gezegd dat liij in geen geval den palomino mocht rijden, en dat ze zelfs Cecily niet met hem vertrouwde. George had het toch gedaan, en nog erger: in plaats van kalm met de pakpaarden mee te rijden, was hij vooruitgegaloppeerd alsof hij een cavalerie-aanval leidde. Later zagen wij in de ondiepe bedding van een beek de duidelijke sporen dat hij was afge worpen. Toen we hem eindelijk inhaalden, zat hij onder een boom terwijl de pony, kletsnat van het zweet en trillend van op winding, aan een anderen boom stond vastgebonden. George stond minzaam op en zei, zander met één woord over het geval te reppen: .Cecily, zullen we tot de koffie van paar den ruilen?" De oogen van Joe Anders knepen tot gloeier.de punten samen, en ik dacht dat mevrouw Chapman zou vergeten dat ze driekwart van het jaar een correcte stads dame is. Maar ze hield zich in en zei al leen: „Ik wensch niet dat Cecily of het paard hun nek breken, George. We zullen hem bij de U.D.-Ranch achterlaten, als we daar straks langs komen. Joe zal wel voor hem zorgen en Jij kunt Sandy nemen". Het klonk beleefd genoeg, maar het laagje be leefdheid was maar dun. Het weid nog dunner toen we 's Zaterdag middags het Park binnentrokken, de met hangslot en luiken afgesloten schuilhut passeerden, waarin de boschwachters 's win ters bivakkeeren op hun skitochten langs de grenzen, en we tegen vijven ons kamp opsloegen bij het Marlposameer juist ten Westen van het Twee Oceanen Plateau. Ons plan was den volgenden dag de con tinentale waterscheiding te passeeren en in het dal van de Yellowstonerivler af te dalen om onze aankomst officieel te re- gistreeren bij den parkwachter van den post Doorlaat. Mevrouw Chapman en ik zaten op een omgevallen boom. Het hout voor ons vuur was opgetast op tien voet afstand van het water, zooals in onze vergunning voorge schreven. De anderen waren met hooge laarzen het meer ingewaad en zouden ons avondeten bijeenvisschen. „Denk er aan: meer dan vijf is verbo den". riep mevrouw Chapman hen ach ternaGeorge weet natuurlijk wel dat er alleen met de vlieg gevischt. wordt, niet mei een blinker", vervolgde ze met een smalend lachje tegen mij. Visschen ls Iets, waarvan Ik in het ge heel geen verstand heb; ik knikte dus maar. Ik had gehoord dat het Marlposa meer zoo stikvol visch zat, dat de dieren elkaar verdrongen, hetgeen ook geen won der is, doordat het geheel buiten de gewone trekroutes ligt. Het moet wel waar zijn, want in minder dan geen tijd hadden Joe en de kok, Cecily en Bill hun limiet ge vangen en hadden we meer visch dan we op konden. George had er één, en die was nog wel onder de maat. Het hinderde hem geweldig en hij liet het maar al te duidelijk merken. Cecily's opmerking: „Ga nu mee, George; we heb ben ruimschoots genoeg", maakte de zaak niet beter. Hij wond zijn lijn in en nam de vlieg er af. „Breng me een blinker, Bill", riep hij. Bill hurkte op den oever met Joe en den kok, en was bezig de vangst schoon te maken; hij hoorde niets. Misschien was het geroep ook overschreeuwd door het kabaal van de meeuwen die in drommen kwamen aanvliegen. Ten slotte waadde Cecily naar hem toe, gaf hem een blinker en nam zijn uitgebreide vliegenboek weer mee terug. Mevrouw Chapman sloeg haar met een zonderling glimlachje gade. „Ik wou dat ik Cecily kon begrijpen", zei ze langzaam. „Ik kan niet gerooven dat ze van dien man houdt. Heb je wel eens opgelet, hoe ze naar hem kijkt?" Ik aarzelde. Dat was juist een van de eerste dingen die ik aan haar had opge merkt, maar ik vond het niet prettig dat te zeggen. „Sla haar maar eens een tijdje gade", zei mevrouw Chapman. Haar oogen volg den haar kleindochter die vroolijk terug sprong naar de vischschoonmakers. „Het zijn maar wenschdroomen van me", zucht te ze, „maar ik wou dat Steve was blijven leven". „U zei immers dat ze verloofd waren?" Ze knikte. „Wat was het voor iemand?" vroeg lk. Ik had haar nog niet in zoo'n zachte stem ming gezien, en ik was nieuwsgierig. „Hij was zoo'n soort vriendje uit de buurt. Hij en Cecily's neven waren van den den zelfden leeftijd, en 's morgens kwam hij wel met hen mee hierheen. Hij had veel van Bill blauwe oogen en haar zoo geel als roggestroo, en net zoo'n soort grijns. Cecily was een spichtig; leelijk kind, knalrood. Ik weet zeker dat de eenige reden, waarom ze door al haar ooms en tantes ln hun tes tament bedacht werd was, omdat ze meen den dat ze nooit een man zou krijgen, als ze den pil niet hielpen vergulden." Ik keek naar het aardige slanke meisje dat in haar katoenen broek naar het schoonmaken van de glanzende forellen stond te kijken en lachend een staart op gooide naar een jongen meeuw. De onder gaande zon tooverde een gouden schijnsel op haar krullen. En haar prettige gebruinde gezicht met de spitse wipkin en stralende groote oogen was buitengewoon bekoorlijk. „In elk geval, Steve Grant werd verliefd op haar, zoo leelijk en wipneuzig als ze was: ze was toen zestien. Het was erg kinderlijk en onnoozel, en niemand dacht dat het lang zou duren. En toen plotseling, vlak nadat ze achttien werd, kwam ze volkomen ver anderd van de kostschool terug, en was ze het liefste kind dat je je denken kunt. Toen ontmoette George Pelham haar voor het eerst. Die was toen negentwintig en bij haar vader op het kantoor. Hij maakte ge weldig veel werk van haar, toen ze dien winter debuteerde, en Steve was doodsbe nauwd van haar." Mevrouw Chapman lachte. „Steve was vierentwintig en werkte als een paard. Ik zal nooit dat weekeind ver geten, toen ik bij mij een partij voor haar gaf. Hij zat er maar bij en liet alle mannen haar voor den neus wegkapen. Ik had hem wel door elkaar kunnen rammelen. Ik weet wel zeker, dat Cecily den knoop doorhakte en hem er aan herinnerde dat hij haar be loofd had, met haar te trouwen. Hij was toen ook op het kantoor van haar vader gekomen. Toen hun engagement publiek gemaakt werd, stond hij er bij als iemand, wien een ster in de handen gevallen is, en die geen flauw Idee heeft, wat hij er mee doen moet." Glimlachend schudde ze het hoofd. Toen betrok haar gezicht. „En toen, terwijl hij voor zaken van Cecily's vader ln het Zuiden was, kreeg hij kinderverlamming", zei ze zachtjes. „Hoe vreeseiijk!" „Het was ontzettend voor iedereen, be halve Cecily. Ze hield zich kranig, ze aar zelde geen oogenblik. Dat hebben we na tuurlijk pas later gemerktToen leek het al te mooi. Na een jaar kwam hij weer naar New York terug en was veel beter dan een van ons had durven hopen. Hij droeg het wonderbaarlijk goed, en het scheen ook wel dat hij nog verder kon genezen. En toen het was afschuwelijk, Grace, Op een Zondagavond ging lk naar Cecily's kamer om te zien of een nieuw dienstmeisje haar werk goed gedaan had. Ik draaide het licht op en daar lag Cecily op den grond, vol komen van streek en in een vloed van tra nen. Het eenige wat ik uit haar kon krijgen was, dat Steve haar verlaten had. Den vol genden morgen vonden ze zijn auto. vol komen uitgebrand, en in puin gereden tegen een telefoonpaal, op tien kilometer afstand van ons huis." Ze zweeg en staarde doelloos in de wijde verte. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—Z

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6