Onze Wereld-Atlas LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 19 Juni 1941 STADSNIEUWS De Jeugdbemiddeling van het Arbeidsbureau Uit het Duitsche Witboek No. 7 Laatste Berichten Binnenland „ONE HOUR CLEANING SERVICE" BREESTRAAT 128 Telefoon 25885 Verbodsbepalingen voor Joden toegelicht ONE HOUR CLEANING SERVICE Vervaardiging van uniformen Kleine samenkomsten Buitenland PROPAGANDAMIDDAG IN LÜXOR. In het Luxor-Theater vond gistermiddag een propagandabijeenkomst plaats Van de afdeellng Jeugdbemiddeling van het Ge westelijk Arbeidsbureau. De te geringe be langstelling hiervoor, was te betreuren. De directeur van het bureau, de heer H. Hazelhoff, opende den middag met een welkomstwoord, waarna hij allereerst de organisatie van de bemiddeling schetste. De taak van bemiddelen strekt zich voor het Leldsche Bureau uit over 27 gemeenten, waarin zich vele bedrijven bevinden, waarvan de arbeidstoestan den bekend moeten zijn. Het Arbeids bureau moet van het geheele bedrijfs leven in deze gemeenten op de hoogte zijn. Om dienaangaande de noodige inlichtingen in te winnen en het nood zakelijke contact te onderhouden, werd een aparte afdeeling opgericht. Aan de andere zijde Staan de werkne mers, daarover ook eén groote hóeveelheid gegevens verzameld moét worden. Niet al leen hun aantal en opleiding moet zorg vuldig worden nagegaan, ook vakkennis, ontwikkeling, leeftijd enz. kunnen Van groot belang zijn. Ook het bepalen van de beroepen, die voor de betrokkenen het meest geschikt zijn, veTelscht veel aan* dacht. Te dien einde Zül binnenkort wor* den overgegaan tot de Oprichting van een bureau voor psychotechnisch onderzoek. Omdat nu in het bijzonder de (jeugd véél eischen stelt Wat betreft de juiste beroeps keuze, de opleidingsmogelijkheden etc., werd voor deze werkzoekenden een spe ciale bemiddelingsafdeéling in het leven geroepen. Zij zal zich, naast déze bemid deling, ook met dé jeugdzorg bezig houden. Spr, besloot met den wensch, dat de be langstellenden op dezen middag het noo dige zouden mogen opdoen en hierdoor hun v/eg zouden vinden naar het bureau voor ae Jeugdbemiddeling. Na een korte silhouettenfilm .Harlekijn", welke ïeeds eerder in een van de Leldsche bioscopen vertoond werd, sprak de chef Van de afdeeling Jeugdbemiddeling, de heer J. A. A. Diening, een vermanend woord tot de werkzoekende jeügd. Voor dë candidaten bestaan er twee wegén om in contact te treden met het Bemiddelingsbureau. Eener zijds kunnen zij dit uit eigen be We- JUIST NU U ZUINIG MOET ZIJN ging bereiken, anderzijds is het moge lijk. dat zij hiertoe worden opgeroepen. Zij krijgen op het bureau of in samenkomsten elders een formulier in te vullen, waarop alle benoodigde gegevens vermeld dienen te worden. Zoodoende kan het bureau zich met de omstandigheden der werkzoeken den op de hoogte houden. Spreker legde er den nadruk op, dat de juistheid van deze gegevens een voorwaarde is voor den vlot ten gang van zaken. Onjuiste gegevens, het niet opgeven van eventueele wijzigin gen en andere dergelijke voorbeelden van gemakzucht en slordigheid, belemmeren en ruïneeren ook de met de beste bedoelingen opgezette bemiddelingspogingen. Deze „be wijzen van inschrijving" vormen feitelijk de basis van het werk der jeugdbemidde ling. Spreker schetste voorts in het kort de organisatie van de plaatsing, de beroeps keuze en andere belangrijke factoren. Ten slotte wees hij er op, dat Neer- lands jeugd alle pogingen in het werk moet stellen, zooals zij verplicht is aan den roem van ons verleden en aan de Zooals reeds eerder aangekondigd zijn thans ook de deelen 16, 17 en 18 onzer Wereldatlas verkrijgbaar. De prijs Is onveranderd f. 0.10 per deel. Deze 3 deelen worden desgewenscht iranco per post toegezonden, na ont vangst van een bedrag van f.0.30. Wat de reeds verschenen deelen 1 t.m. 15 betreft, berichten wij, dat de deelen 1 t.m. 10 geheel uitverkocht zijn. Van de deelen 11 tan. 15 is nog een gering aantal aanwezig. Ook de prijs dezer deelen bedraagt 1.0.10 (Ira«c<f p. post bij vooruitbetaling f. 0.13 p. deel) DE DIRECT®. MET TEXTIELGOEDEREN, KIEST U VOOR ïoeste en eensgezinde werkers van on- en tijd, om een goede basis te worden voor den arbeid en het bestaan van komende geslachten. Het overige programma bracht ten slotte nog enkele films, n.l. een rondgang door het fabricageproces van wol van Dekeuke- laire, de film „Open seinen" over het spoor wegverkeer, en een populair wetenschap pelijk natuurfilmpje. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Firma M. C. van Wieringen Jr., Brugge- straat 3, Alphen a/d. Rijn. Drukkerij, han del In boeken, prenten, platen en muziek werken. Eigenaar: J. W. van Dam, Alphen a/d. Rijn. Heineken's Blerhandel Leiden N.V. I :n- brandtstraat 1216, Leiden. Ned. Stscr 15 Mei 1941, bijvoegsel No. 321. Directie: hei neken's Bierbrouwerij Maaatschapplj N.V., Amsterdam. Maatschappelijk kapitaal: f. 10.000.— geheel geplaatst en gestort. Wijziging: Gebr. van Egmond, Hooge Morschweg 43, Oegstgeest. Kweeken van- en handel In planten, bloemen, bloembollen enz. De zaak is met ingang van 1 Juni 1941 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Gebrs. van Egmond (The Old nur series). (B.P.) Vennooten: T. van Egmond, Oegstgeest en A. P. van Egmond Oegstgeest EINDEXAMENS STED. GYMNASIUM. Geslaagd voor het eindexamen Stedelijk Gymnasium Afd. A. Marijke Booy, Oegst geest; Reep Dijckmeester, Wassenaar; C. G. James, Meta de Jong en Auk Sevenster, allen alhier. GESLAAGDE ZANGAVOND. Van den Ring Leiden en Omstreken, In de Stadszaal werd gisteravond een geslaagde zangersavond gehóuden van den Ring Lelden en Omstreken van Chr. Gem. Zangvereénigingen en Mannenkoren. Tel- kenjafe organiseert deze Ring een con cours, waarop vele koren uit onze stad en de omstreken zich doen hooren: ditmaal bepaalde men zich tot een zangavond, waarop in de meeste gevallen de koren blijk gaven van ernstige studie, ondanks het feit, dat men in den afgeloopen winter dik wijls gehandicapt werd door de verduiste- ringsbepalihgen, hetgeen voor velen een bezwaar opleverde, de repetities regelmatig bij te wonen, Aanvankelijk was een ach teruitgang in het ledenaantal der koren te bespeuren, dóch het stemt tot verheugenis dat de animo voor ernstigen zang al spoe dig opleefde en Velen zich weer met animo aanmeldden, al hebben de koren nog niet den omvang van vroeger ingehaald. Wij willen ons ditmaal tot eén alge- meeneii indruk bepalen. Dan kon gecon stateerd worden, dat het peil de aandacht verdiende, al liepen de prestaties der ko ren, die in verschillende afdeellngen thuis hooren, natuurlijk sterk uiteen. De keuze dér dirigenten sprak van het serieuze streven den koorzang op hooger peil te brengen en de vertolkingen waren zoodanig, dat de toehoorders hun gang naar de Stadszaal zeker niet betreurd heb ben. Een afzonderlijke bespreking der koor nummers achterwege latend, willen Wij toch een uitzondering maken voor de diri- gente mevr. Massaarvan Driel, die met haar koren uit Leiderdorp en Schevenlngen een uitstekende uitvoering gaf van Men delssohn's „Hymne", waarin zij op alleszins tevredenstellende wijze de solo zong. Haar Volle mezzo sopraan, die een grooten om vang heeft, klonk met mooie resonans: de zeker niet gemakkelijke taak, om het koor JOEGOSLAVIË EN GRIEKENLAND. De Duitsche pers publiceert lange uittrek sels uit de gisteren door het ministerie van buitenlandsche zaken gepubliceerde 144 documenten, die een opheldering versohaf fen over de vraag hoe het mogelijk was, dat Joegoslavië direct na de toetreding tot het Driemogendhedenpact, waardoor dit land de waarborg kreeg, dat het buiten den oorlog zou worden gehouden, plotseling naar het Engeische kamp overliep. De bladen publiceeren allereerst de docu menten uit den tijd der Duitsch-Joegosla- vlsche overeenstemming. Hieruit blijkt, dat nog ten tijde van koning Alexander en onder de rêgeerlng van Stojadinowitsj ook in Belgrado de wil tot een vriendschappe lijke versterking der Duitsch-Joegoslavische betrekkingen bestond. Kenmerkend hier voor ld een notitie van den Duitschen ge zant in Belgrado over een gesprok met koning Alexander op 21 Januari 1932, waarin de koning algeheel toegrip toonde voor de Duitsche bezwaren tegen de antl-Duitsche uitlatingen van Joegoslavische organen en de Joegoslavische pers. Uit een notitie over een onderhoud, dat de Fuehrer op 17 Ja nuari 1938 met den Joegoslavischen minis ter-president, Stojadinowithj. tijdens diens verblijf in Beriijai heeft gehad, blijkt dui delijk het voornemen van den Fuehrer om tot een vriendschappelijke verhouding met Joegoslavië te geraken. De Fuehrer ver klaarde toentertijd, dat Duitsohland uit eigen belang voor een sterk Joegoslavië was. Stojadinowitsj bedankte der. Fuehrer voor zijn uiteenzettingen over de Duitsche poli tiek en verklaarde o.a„ dat Joegoslavië in de Habshur-gsche kwestie absoluut met Duitsohland samenging en bereid was, in dien hoödig, met Dlutschland op te mar- cheeren. De eerste teekenen voor een verandering hl de Joegoslavische houding zijn te vinden In een notitie óver een onderhoud van den referent voor midden-Europa van het Poolsche ministerie van buitenlandsche zaken, Kholl, met den persattaché van het Joegoslavische gezantschap te Warschau, Mares, van 9 Juli 1939. In dit onderhoud heeft Mares verklaard, dat sedert het aftreden van minister-pre sident Stojadinowitsj in de houding van Joegoslavië een prlnclpieele, zij het ook een diep verborgen verandering kwam. Ofschoon Joegoslavië naar buiten den schijn moest wekken, dat de politiek van minister-pre sident Stojadinowitsj geen verandering had ondergaan, zoo waren toch de Joegoslavi sche regeeringskringen er volkomen van doordrongen, dat eigenlijk het eenige gevaar voor Joegoslavië de spilmogendheden wa ren. Volgens de meening van Mares zou in het geval van een conflict de eventueele neutraliteit van Joegoslavië slechts van zeer korten duur zijn, waarna vastberaden tegen Duitschland en Italië zou worden opge treden. Dergelijke toezeggingen zijn ook, naar brengt hiermede ter Jrennis, dat sedert eenigen tijd een proef genomen werd met propagandisten, die door persoonlijk bezoek een nauwer contact met onze clientèle moesten bewerkstelligen. Deze werkwijze hebben wij echter opgegeven, daar gebleken is, dat het directe contact met onze cliën ten sneller en beter werkt. Voor „CLEANING SERVICE' zullen zich derhalve geen propagandisten of colporteurs meer bij U vervoegen, doch wij stellen er prijs op. Uw opdrachten van U direct te ontvangen. Gevestigd te: Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Hilversum, Beverwijk, Lelden. 4183 stevig in de hand te houden en ook zonder hapering de solopassages te zingen, ging haar goed af en ontlokte een welverdiend applaus. De avond, die door den voorzitter, den heer Goedhart met gebed geopend en ge sloten werd, had een groot succes: het Be stuur kon er dan ook met voldoening op terugzien. Koren Uit Lelden, Voorschoten, Leiderdorp, Zoeterwoude, Benthuizen, Voorhout, de Kaag, Sassenheim, Scheve- ningen en Wassenaar onder de leiding van directeuren, wier prestaties wij dikwijls reeds gedetailleerd bespraken, en die dik wijls op concoursen reeds hun sporen ver diend hebben, verleenden hun medewer king en zijn hartelijk toegejuicht! Een prettig gestemde avond, die de liefde voor den zang bewees en wederom aangewakkerd heeft. BEROEPEN. Beroepen bij de Ger. Kerk te Oldemarkt cand. P. van der Schaaf, thans hulppredi ker alhier. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen rechten de heeren: J. W. Roëll (Den Haag) Mej. J. C. Sanders (Den Haag) en J. S. Korteweg (Heenvllet). Geslaagd te Den Haag voor het exa men gemeentefinanciën (diploma G A 1) der Ned. Ver. voor Gemeentebelangen de heer J. W. G. Kirberger alhier. Geslaagd te Den Haag voor het exa men Handenarbeid der Rijkskweekschool mej. J. de Haas alhier. Bij de te Den Haag gehouden examens van de H.C.V. zijn geslaagd voor cos- tumière de dames D. Noordt, P. Slot, N. Geluk, J. Louvrier, C. Cuperus, J. Mole naar en J. Wijsman, allen alhier. Voor het examen leerares costuumnaaien Is geslaagd mej. E. Griffioen, alhier. (Ingoz. Med.) uit de documenten blijkt, door vooraan staande politici en militairen te Belgrado aan den Franschen gezant en aan den Franschen militairen attaché gedaan. Ken merkend Is een bericht van den Franschen militairen attaché van 19 April 1940, waar uit blijkt, dat prins-regent Paul en de Joe- go-Slav!sche minister-president hun toe stemming hebben verleend voor het sturen van een Fransch vliegerofficier van het Weygand-leger om zich in het geheim op de hoogte te stellen van de steunpunten op Joego-Slavlsch gebied en besloten hadden van hun kant een militairen attaché te sturen voor den post in Ankara als ver bindingsman bij generaal Weygand. Terwijl daarop Duitschland aan Joego-Slavië door het onderteekenen van het Driemogendhe- denverdrag een garantie voor de toekomst verschafte, moest de Duitsche gezant te Belgrado naar uit document No. 75 blijkt, aan het ministerie van buitenlandsche za ken op 26 Maart 1941 een telegram sturen, waarin-stond, dat de toestand op binnen- landsch politiek gebied gespannen was en dat in de stad geruchten de ronde deden over putschplannen van groepen jonge of ficieren, die zich van den steun van den opperbevelhebber van het luchtwapen, ge neraal Simowltsj hadden verzekerd. De ge zant zag zich genoodzaakt er op te wijzen, dat er geheime besprekingen waren gevoerd tusschen den Engelschen luchtvaartattaché met generaal Simowltsj, waarbij nauwkeu rige bijzonderheden over Engeische hulp verleening zijn besproken voor het geval van een oorlog met de spilmogendheden, die Simowitsj bij een gelukken van den putsch onvermijdelijk achtte. Een soortgelijk beeld krijgt men bij het doorlezen van de documenten over Grie kenland. Ook deze staat stelde zijn geheele militaire organisatie in op een samenwer king met Engeland en Frankrijk. Grieken land stelden den geallieerden steunpunten en havens ter beschikking en gebruikte zijn geheele koopvaardijvloot ten gunste van Engeland. Terwijl het de verzekering gaf, dat er geen woord waar was van de be richten over aan land gaan van Brltsche ZIJ GELDEN VOOR ZWEMBADEN, STRANDBOULEVARDS, DIEREN PARKEN, ENZ. De commissaris-generaal voor de veilig heid maakt bekend: De Nederlandsche vertaling van de offi- cieele bekendmaking van 31 Mei 1941 be treffende de verbodsbepalingen voor Joden heeft aanleiding gegeven tot eenlg misver stand. Een redactie in de Nederlandsche taal, die de gerezen onzekerheid buiten sluit, wordt derhalve nogmaals gepubliceerd. AMBTELIJKE BEKENDMAKING. Op grond van de verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied nr.'20/1941 wordt bepaald: Art. 1. Aan de Joden in den zin van par. 4 der verordening van den rijkscommissaris nr. 189/1940 wordt verboden: a) Het baden In het openbaar ill zee-, strand-, zwembaden en overdekte bad inrichtingen. b) Het. betreden van voor het publiek toegankelijke parken en localiteiten, als mede het huren van kamers in voor het publiek opengestelde logeergelegenheden (hotels, pensions, logementen), in zee- en strandbadplaatsen en vreémdellngehver- keersplaatsen, die Voornamelijk om ge zondheidsredenen bezocht worden. c) Het bezoeken van paardenrennen als toeschouwer. Art. 2. Handelingen in strijd mét dezen maatregel zijn overtredingen en worden met hechtenis van maximaal zes maanden en met geldboete tot 1.000 gulden of met een van beide gestraft, voor zoovér niet vol gens andere bepalingen een hoogere straf is bepaald. De afkondiging geschiedt door middel van bekendmaking in de pers. Art. 3. Deze regeling treedt in werking op den dag harer bekendmaking. Voorts wordt op het volgende gewezen Als voor het publiek toegankelijke parken, waarvan de toegang voor Joden CHEMISCH REINIGEN PERSEN STOPPAGES EN REPARATIES in badplaatsen eh vreemdelingenver- keersplaatsen verboden is, gelden alle plaatsen, die met het oog; op het vreem delingenverkeer ter verfraaiing van de badplaats of van de vreemdelingenver- keersplaats of ter ontspanning van den vreemdeling zijn aangelegd. Men moet dus onder voor het publiek toeganke lijke parken verstaan bv. strandboule- vards, parken, plantsoenen, dierenpar ken en -tuinen. Verder wordt er op gewezen, dat niet alle plaatsen aan de kust als zee- en strandbadplaatsen dan wel als vreem- delingenverkeersplaats zijn te beschou wen, doch slechts die gemeenten, waar op het vreemdelingenverkeer haar stem pel heeft gedrukt en die volgens haar bouwtrant en aanleg op het vreemde lingenverkeer zijn ingesteld, zooals b.v. Scheveningen, Katwijk, Noordwijk, Zandvoort, Bergen, enz. LICHTRECLAMES. Hoewel het toepassen van lichtreclames ook overdag verboden blijft, conform het gestelde in paragraaf 8 sub 3 van de ver ordening no. 212 van den rijkscommissaris heeft de Befehlshaber der Ordnungspolizei medegedeeld, dat er geen bezwaar tegen bestaat, indien lichtreclame-installaties nu en dan overdag tusschen 11 en 13 uur ge durende enkele oogenblikken in bedrijf worden gesteld, indien zulks in het helang van het onderhoud en ten behoeve van de controle van de bedrijfsvaardigheid dei- desbetreffende apparaten noodig wordt ge oordeeld. Dit geldt eveneens voor de vaststelling van eventueele, door luchtaanvallen aan deze lichtreclame-installaties toegebrachte schade. Het rijkscommissariaat maakt békend: Zooals bekend is par. 5 van de wet tegen arglistige aanvallen op staat en partij en tot bescherming van de partij-uniform ook van kracht in de bezette Nederlandsche ge bieden, Dit voorschrift zegt o.a., dat elkeen, die officieele partij-Uniformen, uniform- onderdeelen, uniforinstoffen, vlaggen of insignes van de nationaal-socialistische ar beiderspartij, haar onderaf deelingen of de bij haar aangesloten organisaties als beroep vervaardigt, in voorraad heeft, te koop aan biedt of anderszins in den handel brengt, daartoe een vergunning noodig heeft, Deze vergunning wordt in het Duitsche rijk ver strekt door den rijksthesaurier van de N. S. D. A. P. In verband met de bezetting van Nederland is er echter een groote vraag naar de vermelde artikelerr ontstaan, waar aan is voldaan door bemiddeling van de Duitsche dienstlnstahtleS alsmede doot deels uitgebreide bestellingen van indivi- dueele rijksduitschers bij Nederlandsche producenten of handelsfirma's, zonder dat het in elk afzonderlijk gevai mogelijk was, de wettelijk voorgeschreven vergunning te verkrijgen. De op 18 Juni in werking ge treden verordening Nr. 107/41 van den rijkscommissaris brengt hierin verbetering. Zij bepaalt, dat de verhielde Vergunning voortaan door den rijkscommissaris (com missaris-generaal voor bijzondere aangele genheden) wordt Verstrekt en stelt dé Voor waarden voor de uitreiking daarvan vast. In de gevallen, Waarin dezè vergüliiiihg ge weigerd moet worden, wordt tevens een be slissing genomen over het produfctief ma ken van mogelijk aanwezige voorraden eventueel met billijke inachtneming .vah de belangen van dengene die het verzoek schrift indient zoodat bedrijfsschade bij de uitvoering vande verordening ver meden wordt. De aandacht wórdt erdp gevestigd; dat het Van deh dag af waarop deze verordening in werking treedt onverwijld Verbóden is een bedrijf voort te zetten dat aan een ver gunning onderhevig is eh dat de bepaling van par. 5 van dë „Heimtückegesetz vol gens welke het verrichten van aan vergun ning onderhevige handelingen met gevan genisstraf van maximum twee jaar gestraft wórdt indien zülk een vergunning niet vol gens voorschrift wérd aangevraagd, voort aan door de Duitsche rechtbanken in het bezette Nederlandsche gebied Zonder lilt-» zondering zal worden toegepast. VOOR STAATKUNDIGE VEREENIGINGEN IS OOK VOOR BIJEENKOMSTEN VAN NIET MEER DAN 20 PERSONEN TOESTEMMING VEREISCHT. Naar aanleiding van de gisteren afgekon digde verscherping der bepalingen op het vergaderrecht diene nog het volgende ter verheldering: Tot dusver waren alle vergaderingen, waaraan niet meer dan 20 personen deelnemen, vrij. De thans aangebrachte redactiewijziging heft deze vrijheid op voor deze kleine vergaderingen, indien deze uitgaan van staatkundige ver- eenigingen of van plaatselijke afdeelin- gen daarvan, benevens voor dergelijke bijeenkomsten waarop staatkundige on derwerpen besproken worden. Alle ove rige kleine vergaderingen blijven vrij. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Het A.NP. meldt: In den afgeloopen nacht vlogen weder om eenige Britsche vliegtuigen boven ons land, die hier en daar bommen neerwier pen, welke geen noemenswaardige schade aanrichtten. In verband met de mededeeüngen in het Duitsche weermachtsbericht over de groote successen van het Duitsche luchtwapen. kan vermeld worden, dat een deel van dit succes boven Nederlandsch gebied behaald werd. Onlangs werden boven ons land bin nen 48 uur tijds niet minder dan 8 Engei sche vliegtuigen omlaag geschoten. VERKLARING VAN DEN HEER VAN MOOK. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Volgens een Domeibericht uit Batavia, heeft de heer H. J. van Mook, hoofd van de afdeeling economische zaken, aan de pers verklaard, dat zijn regeering er geen bezwaar tegen zal maken, indien particu liere Japansche industrieele ondernemin gen eht voornemen hebben in Neder- gen het voornemen hebben in Neder- NA HET DRINKEN VAN NICOTINE OVERLEDEN. De landbouwer De M. te Sevenum, vader van een groot gezin, dronk bij vergissing udt een flesch met verdunde nicotine, in- plaats van uit een flesch met koffie. Deze nicotine werd gebruikt voor het besproeien van fruitboomen in een boomgaard. De man overleed na enkele oogenblikken. en andere troepen, leest men in de docu menten hoe de Fransche marine-attaché in' Athene aan den opperbevelhebber van de Fransche zeestrijdkrachten bericht uit brengt over het aan land gaan van Poolsche troepen. De documenten geven aan, hoe vele duizenden Britsche troepen op Kreta en in den Piraeus aan land zijn gegaan. Door dit witboek van de Duitsche regee ring wordt het duidelijke bewijs geleverd, dat de Engeische politiek tot uitbreiding van den oorlog een rampzalig spel met deze volken heeft gespeeld. ITALIAAN ONTDEKT NIEUWE KOMEET. Prof. Giovanni Bernasconi heeft aan het observatorium van de universiteit te Bo logna medegedeeld, dat hij Maandagavond een nieuwe komeet in het sterrenbeeld van de Schorpioen heeft waargenomen. De di recteur van dit observatorium prof. Fran cesco Zagar, heeft op grond van de verkre gen aanwijzingen de komeet opgespoord en gefotografeerd. waarbij hij haar plaats nauwkeurig bepaalde benevens haar bewe ging aan den hemel. Deze gegevens zijn verstrekt aan het centraal astronomisch bureau in het observatorium van Kopen hagen. De nieuwe, in Italië ontdekte komeet is van de tiende grootte, Zij kan zelfs met het bloote oog waargenomen worden en be weegt zich in noord-westelijke richting. MÈXICAANSCHE ARTILLERIE WORDT GEMOTORISEERD. Het Mexicaansche ministerie van defen sie heeft de vernieuwing gelast van het geheele artilleriemateriaal van het Mexi caansche leger. In het bijzonder moet bin nen drie maanden tijds de geheele artille rie in den grootsten omvang gemotorisee# zijn. (D.N.B.). 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2