LBDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Woensdag 18 Juni 194f Japansche delegatie vertrekt uit Batavia Handelsbesprekingen zijn mislukt Officieele Kennisgevingen Represaille legen Amerika Verspreide berichten - Een officieele Japansche verklaring STADSNIEUWS SPORT Economische oorlog Laatste Berichten Binnenland De vervaardiging van uniformen VACANTIE-ADRES niet-uitgelokten Engelschen aanval niet voorbereid was, verdedigingsstellingen had betrokken. De Engelschen brachten een sterke luchtmacht en groote gemotoriseerde af deelingen in den strijd, die afkomstig wa ren uit Palestina en Transjordanië, waar zij waren bijeengebracht voor den strijd op den Balkan. Daar hadden zij echter niet ge bruikt kunnen worden door de snelle Duit- sche overwinning. In een maand schoten de bewoners van Irak 150 Engelsche vliegtuigen neer. De laatste slag bij Kazimein was een prachtige prestatie van het Iraksche leger: 400 Engel schen sneuvelden, 13 Britsche tanks werden vernield. Kailani schreef het Engelsche suc ces toe aan de luchtmacht, waartegenover Irak, dat zelf gëeri lucvhtmacht heeft, in de loopgraven hulpeloos stond. Op aanraden van het legerbevel begaf Kailani zich naar de Iraksche grens. Dit vertrek werd gemotiveerd door het bericht, dat Britsche gemotoriseerde colonnes reeds Bigi en Mosoel bereikt hadden. Dat de strijd werd gestaakt, is volgens Kailani te wijten aan de technische en numerieke meerder heid der Engelschen en ook aan de ligging van de Iraksche vlakte, die gunstig was voor een vijandelijk offensief van luchtmacht en gepantserde afdeelingen. Kailani verklaarde voorts, dat hij met vol- ledigen steun van het volk een neutraliteits politiek volgde, zoodat hij ook de betrekkin gen met Italië niet verbrak. Engeland was dakrmede echter niet tevreden en wilde Irak in oorlog brengen en voor zijn zelfzuchtige doelen opofferen. Nadat het volk het handjevol Engelsche huurlingen uit de re geering gejaagd had, begon Engeland den strijd om zijn satellieten weer aan de macht te brengen. Het was Kailani's overtuiging, dat de Ara bieren met alle mogelijke middelen den strijd zullen voortzetten. Engeland moet ook den meest afgelegen hoek van het land be zetten om opstanden en revoluties te ver hinderen. Het zal Engeland niet mogelijk zijn, zijn positie in Irak te consolideeren of aanhangers te verwerven, want iedere Ara bier beschouwt Engeland als vijand. (DNB). ERNSTIG TEKORT AAN LEVENS MIDDELEN IN IERLAND. De minister voor de voedselvoorziening van Eire heeft in de Dail meegedeeld, dat Ierland aan een ernstig tekort aan levens middelen voor de bevolking en aan voer voor de dieren lijdt. Na den komenden oogst zoo zéide de minister zal men wel licht genoodzaakt zijn het koren te ver mengen met een bepaalde hoeveelheid graan van een andere soort, teneinde het Iersche volk voldoende meel en brood te verzekeren. Bij deze gelegenheid vermeld de de minister tevens, dat de moeilijkhe den voor de scheepvaart naar alle waar schijnlijkheid in de naaste toekomst nog grooter zullen worden. (D.N.B.) GEEN NAVICERTS VOOR PETSAMO. De woordvoerder van de Britsche regee ring te New-York heeft medegedeeld dat Engeland de uitreiking van navicerts voor de Finsche haven Petsamo heeft gestaakt. De schepen naar Petsamo zouden daar worden vastgehouden, naar Associated Press meldt. (D.N.B.) MAATREGELEN VAN DE AUSTRALISCHE REGEERING. De Australische minister-president, Men- zies, heeft volgens den Britschen nieuws dienst aangekondigd, dat hij het voorne men heeft de regeering door de benoeming van ministers voor de verzorging voor vliegtuigproductie en voor luchtbescher mingsmaatregelen uit te breiden. De Australische regeering zal verder de con trole op zich nemen over de scheepvaart en over de steenkoolindustrie, alsook maat regelen treffen tegen stakingen, het ben zineverbruik beperken en de inspanning voor de oorlogvoering in den grootsten om vang waarborgen- Bovendien wil Menzies een orgaan in het leven roepen voor een radicale bewaking van de productie, welk orgaan het reoht zal hebben, werkplaatsen Domei meldt uit Batavia: Nu de onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië zijn mis lukt, heeft Josjizawa, de leidei van de Japansche handelsdelegatie, gisteravond den gouverneur-generaal jhr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer medege deeld, dat de Japansche delegatie op 29 Juni met de „Nissyo Maroe" naar Tokio zal terugkeeren, overeenkomstig de van de regeering in Tokio ontvangen in structies. Dit besluit heeft een definitief einde ge maakt' aan de onderhandelingen, welke sinds begin Februari gevoerd werden door Josjizawa pa den terugkeer in Japan van minister Kobasjasji. Men zal zich herinne ren, dat Kobajasji de onderhandelingen ver leden zomer begon. In een onderhoud van een uur met de Nederlandsch-Indische autoriteiten heeft Josjizawa den aard der instructies van zijn regeering uiteengezet en de laatste verlan gens voorgelegd. Aangezien Nederlandsch Indië, zoo verklaarde hij, voor de Japansche verlangens evenwel geen open oog had, had het geen nut de onderhandelingen voort te zetten. In de laatste bespreking waren ook aanwezig de Japansche consul-generaal Is- jizawa alsmede de heeren H. J. van Mook, directeur van de afdeeling economische za ken en J. E. van Hoogstraten, hoofd van het departement van handel. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De woordvoerder van het centrale bureau van voorlichting van het kabinet heeft he den in een officieele verklaring uitvoerig het Japansche standpunt uiteengezet met be trekking tot de handelsbesprekingen tus schen Japan en Nederlandsch Indië. De regeering, zoo verklaarde hij, heeft zich in Mei van het vorige jaar tot de re geering van Nederlandsch Indië gericht om de levering te waarborgen van die belang rijke grondstoffen en goederen, welke men met het oog op de bestaande toestanden van Nederlandsch Indië kon verwachten. De regeering van Nederlandsch Indië heeft bij deze gelegenheid haar voornemen tot ac tieve samenwerking met Japan tot uiting gebracht. De in September van het vorige jaar ge en inrichtingen te bezetten en te sluiten. De kwestie van de consumptie zal onder zocht en de voor het levensonderhoud niet noodzakelijke invoer zal tot een minimum beperkt worden. Het oorlogsprogram zal het beschikbaar stellen van nieuwe bedra gen worden uitgebreid en bespoedigd. De overwinning zal toebehooren aan het land, dat het beste ls uitgerust. Menzies ver volgde: de grootere capaciteit om het oorlogsmateriaal daar te gebruiken, waar het noodig was, veroorzaakte onze neder laag in Griekenland en Kreta en heeft ons in Lybië teruggedreven. Het jaar 1941 zal beslissen, of de oorlog in 1942 gewon nen of verloren zal worden. Toen Menzies het had over stakingen in Australische wapenfabrieken, zoo meldt de Britsche nieuwsdienst verder, vermeldde hij stakingen in een munitiefabriek, in een schietkatoenfabrlek en in een militair zie kenhuis. (D.N.B.) voerde onderhandelingen zijn van zeer uit- gebreiden aard geweest en hebben niet al leen betrekking gehad op de kwestie van den aankoop van grondstoffen, doch boven dien op de vraagstukken der uitbreiding van dé algerheene handelsbetrekkingen, als mede van de Japansche deelneming aan Nederlandsch Indische ondernemingen, van het recht van nederzetting voor Japanners en voorts op kwesties van scheepvaart en luchtverkeer. De woordvoerder wees er In dit verband op, dat er tusschen andere mogendheden en Nederlandsch Indië reeds een luchtver keer bestaat en dat in het bijzonder Enge land en dQ Vereenigde Staten wat betreft hun deelneming aan ondernemingen in Nederlandsch-Indië, vooral aan de petro leumindustrie, een opvallende -activiteit aan den dag legden. Gezien van het gezichtspunt, dat aan derde mogendheden dus reeds uitgebreide mogelijkheden zijn verstrekt, om aan deze ondernemingen deel te nemen, konden de Japansche eischen, naar de woordvoerder betoogde, dus geen verbazing wekken. De voorstellen van Japan zijn volkomen vereenigbaar met de Nederlandsch Indische politiek, welke, volgens de verklaring van de regeering in Batavia, gericht is op het welzijn en den vooruitgang van de bevol king. Met de toenemende versterking van de economische crisis, heeft evenwel de hou ding van Nederlandsch-Indië het verloop van de onderhandelingen steeds moeilijker gemaakt. Het antwoord, dat door de regeering van Nederlandsch Indië op den zesden Juni is gegeven, was uiterst onbevredigend. Bata via houdt zich het recht voor om telkens naar eigen goeddunken de te leveren hoe veelheid goederen te verminderen. Dit antwoord, zoo vervolgde de woord voerder, was niet geschikt om daarop een internationale overeenkomst te bouwen. De Japansche regeering heeft daarom be sloten de onderhandelingen niet verder voort te zetten en haar delegatie uit Bata via teru g te roepen. Het spreekt echter van zelf, dat Japan aan zijn rechtvaardige eischen vasthoudt. Het staken van de on derhandelingen heeft echter in geen enkel opzicht invloed op de normale betrekkin gen tusschen Japan en Nederlandsch Indië. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het voorbereidend ker kelijk examen: de heer H. de Nie (Leiden); voor het candidaatsexamen Indisch recht: de heeren E. J. G. Vogelzang (Den Haag) L. E. Larive (Den Haag) en L. H. Kuiper (Voorschoten). AANHOUDING. In verband met verduistering van een tandem subs, medeplichtigheid, zijn alhier aangehouden de 17-jarige D. J. v. d. B. en diens 20-jarige broer A. J. v. d. B. BOTSING TUSSCHEN WIELRÏJDSTERS. Gisteravond te kwart over zevei? vond een botsing plaats tusschen twee wielrijd- sters, n.l. de 41-jarige mej. M. K. van Oegst- geest en haar 10-jarig dochtertje. De eerste wilde rechtdoor rijden, de tweede rechts- afslaan, waardoor beiden tegen elkaar op reden. Mej. K. viel op den grond en bekwam een schouderfractuur. Zij is ter verpleging naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. UITREIKING NIEUWE DISTRIBUTIE BONKAARTEN. In aansluiting op het bericht in de plaat selijke pers van Maandag 16 Juni jd, wordt de aandacht van het publiek er op geves tigd dat de uitreikpost Oude Vest 35 (voorm. Kweekschool) vervallen is en aldaar dus geen bonkaarten kunnen worden afgehaald. Tevens wordt er op gewezen dat alleen op vertoon van distributiestamkaart de nieuwe bonkaarten kuniiën worden afge geven. De Burgemeester van Leiden. STEVENINCK. Leiden, 18 Juni 1941. 4141 DISTRIBUTIE VAN RIJWIELBANDEN. De uitreiking van aanvraagformulieren voor tour- en transportbanden is van heden af gesloten tot 1 Juli 1941. De Burgemeester van Leiden. STEVENINCK. Leiden. 18 Juli 1941. 4142 NED. VER. VAN REINIG ING S- DIRECTEUREN. De a.s. jaarvergadering. De Nederlandsche" Vereeniging van Rei nigingsdirecteuren zal op 25 en 26 Juni a.s. te dezer plaatse haar 34ste jaarvergadering houden. ZILVEREN JUBILEUM. Dinsdag a.s. herdenkt de heer D. M. H. Chervet, conducteur bij de Haagsche Tramweg-Maatschappij Den Haag-Wasse naar-Leiden, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: H. P. A. Kempermam, Merelstraat la, Leiden. Fabriek van reclame-objecten. Nieuwe eigenaar. D. J. Kemperman-Rei- chert, Leiden. Fa. D. J. van Driesum, Mare 10, Lei den Apotheek en handel in verbandstof- fen. Bovengenoemde zaak is met ingang van den 19en December 1938 overgegaan aan den heer E. J. Spier, die het bedrijf voortzet onder den ouden naam: fa. D. J. van Driesum. Opheffing: Woning Bureau Samenwerking. Voor straat 5, Katwijk. Gisteravond te 8 uur is de 40-jarige K. K. uit de Pieter de la Courtstraat, werk zaam in de bakkerij van v. Noort aan de Doezastra^t, in den nek getroffen door een baal meel. Vermoedelijk bekwam hij een wervelfractuur; ter onderzoek is hij naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Zooals te verwachten was, heeft nu ook Duitschland geantwoord op de blokkeering der Duitsche saldi in Amerika. Op bevel van de Duitsche regeering zullen ten aanzien van alle zich in het Duitsche rijk bevindende vermogens van staatsburgers der V.S. met onmiddel lijke inwerkingtreding de noodige maat regelen worden genomen. De Amerikaansche regeering heeft giste ren naar gemeld voorts den Duitschen zaakgelastigde te Washington uitgenoodigd de Duitsche consulaire ambtenaren binnen haar territorium, benevens de employé's van de Duitsche bibliotheek te New-York, het persagentschap Transo ean en de Duitsche spoorwegen te nopen uit de Ver. Staten te vertrekken. Als motief voor dezen wensch werd aangevoerd, dat de betrokken Duit sche instanties op ontoelaatbare wijze zijn opgetreden. De Duitsche regeering heeft deze ver wijten als ongemotiveerd en willekeurig van de hand gewezen en ten krachtig ste geprotesteerd tegen de handelwijze van de Amerikaansche verdragen. Het Amerikaansche ministerie van finan ciën en het ministerie van justitie hebben in een dienstorder aan de Amerikaansche douane- en immigratieambtenaren gelast, dat geen Duitsch staatsburger de Vereenig de Staten mag verlaten, zonder tevoren de voorschriften van het ministerie van justi tie over de blokkeering van buitenlandsch kapitaal vervuld te hebben. De Associated Press meldt hierover nog, dat aan de douane- en immigratie-ambte naren opdracht is gegeven, eiken Duitschen staatsburger te verhinderen de V. S. te ver laten, voordat nieuwe instructies van de re geering zijn uitgevaardigd. Het persbureau meldt, "verder, dat de ambtenaren van het ministerie van justitie weigerden inlichtin gen te "erstrekxen, of dit voorschrift alleen geldt voor Duitsche, of ook voor burgers van andere Europeesche landen. Men vermoedt evenwel, dat de uitbreiding van het nieuwe voorschrift tot burgers van andere Europee sche landen mogelijk is. De ambtenaren wezen voorts van de hand comrr entaar te verstrekken in hoeverre het voorschrift ver band houdt met het sluiten van de Duitsche consulaten en Duitsche kantoren in de Vereenigde Staten (DNB). De Italiaansche staatscourant publiceer de gisteren een verordening over de in Ita lië zijnde saldi van Noord-Amerikaansche staatsburgers Volgens deze verordening is het Italiaanschen burgers en ouitenlanders ook als trustee veruoden betalingen te verrichten aan Noord-Amerikaansche staatsburgers. Iedere beschikking van N.- Amerikaansohe staatsburgers over saldi of grondbezit in Italië is van rechtswege nie tig. De verordening trad gisteren in wer king. Door de Duitsche en Italiaansche saldi te blokkeeren hebben de Amerikaansche oorlogsophitsers zoo schrijft het Giornale d'Itaha, den mogendheden van de spil ge heel openlijk den economischen oorlog ver klaard. Italië heeft de Amerikaansche maatregelen in alle kalmte ter kennis ge nomen en de vereischte tegenmaatregelen genomen. Vergelijkt men de zuiver finan- cieele zijde van deze kwestie, dan blijkt hieruit, dat Italië een belangrijk voordeel heeft, want terwijl Amerika in Italië 145 millioen dollar heeft belegd, bedraagt het Italiaansche vermógen in Amerika 52 mil lioen dollar aan investeringentien mil lioen aan in beslag genomen schepen en een millioen dollar aan in Amerika opge slagen goederen. Met betrekking tot een maatregel van den Amerikaanschen minister van binnen- landsche zaken, die een lading petroleum voor Japan uit Philadelphia tegenhield met de redeneering, dat de petroleumvoor- raden aan de Oostkust bewaard moeten blijven wegens de hier dreigende schaarsch te, werd aan Sumner Welles gevraagd, of dit een wijziging beteekent in het Ameri kaansche standpunt tegenover den uitvoer van petroleum naar Japan. Als antwoord verwees Welles naar de recente verklaring van Cordell Hull, die gezegd had, dat de kwestie van den petroleumuitvoer naar Japan niet gescheiden van de andere fac toren, doch in het bestek van de geheele wereldpolitiek behandeld moet worden. President Roosevelt heeft op de perscon ferentie ontkennend geantwoord op de vraag, of hij voornemens ls de Amerikaan sche koopvaarders te bewapenen. Een uit voerverbod voor Japan wees hij voorts af. Op de vraag welk onbehoorlijk optreden de Amerikaansche regering den Duitschen consuls verwijt, heeft president Roosevelt in de persconferentie geantwoord, dat dit optreden van' „subversief karakter" ge weest is. Op de vraag of een dergelijke ac tie ook in het voornemen ligt tegen andere landen, verklaarde Roosevelt, dat hij daar omtrent op dit oogenblik nog niets kan zeggen. (D.N.B.) SCHERMEN. OUWERKERK-WÏSSELBEKER. De jaarlijksche sabelwedstrijd om den Ouwer- kerk-wisselbeker zal worden verschermd op Zondag 22 Juni a.s. te 10 uur in schermzaal „Gijsberti" in het Volksgebouw Uitsluitend Leidschè schermers kunnen inschrijven. Deze beker werd tweemaal door J. J. Swaan en één maal door E. C. de Jager gewonnen. Om in de finitief bezit over te gaan moet deze beker driemaal achtereen of vijf keer in het geheel gewonnen zijn. De Jager zal door zijn overgaan tot het professionalisme niet uitkomen. DAMMEN. KAMPIOENSCHAP VAN VOORSCHOTEN Voor den eindstrijd om het kampioenschap van Voorschoten werden de volgende uit-slagen verkregen lste klasse: H. OudshoornJ. Zuyderduyn 20; A. Tempelman—J J. Braggaar 20. Uitgestelde partijen: J. v. Bemmelen—J. Zuy derduyn 11; A. TempelmanH. Oudshoorn 1—1. Aangezien L. Waardenburg zich teruggetrok ken heeft, is J J. Braggaar 5de medespeler ge worden. 2de klasse, eindstrijd: K WaasdorpH. Strik 2—0. H.D.C (HOORN). De wedstrijden om den wisselbeker zijn weer aangevangen. Momenteel is deze beker in het bezit van M. de Groot. Gezien de geringe onder linge krachtsverhouding der spelers, beloven het weer spannende wedstrijden te worden. De lste ronde bracht de volgende uitslagen: L. v Zwienen—M. de Groot 2j-0; R. .van Klaveren—A Rijnberg 02; H. BogaartD. Costeris 0—2; S Boom—L. Koopman 0—2; J. Nobel—G. v. Zwieten 11: A. v. VlietW. Koopman 0—2; W. Verboom—M. Overvliet 0—2; A. Dissel—J. v d. Stouwe 0—2; C Rijnberg— H. de Vos 0—2 VERGUNNING IS VEREISCHT. Het verordeningenblad bevat een veror dening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het verleenen van een vergunning, als be doeld in par. 5 van de Duitsche wet tot bestrijding van arglistige aanvallen jegens den staat en de partij en tot bescherming van de partij-uniformen. Hierin wordt het volgende bepaald: Artikel 1. De vergunning om bij wijze van beroep door de partij als offi cieel toegelaten uniformen, deelen van uniformen, weefsels, vlaggen of onder scheidingsteekenen van de Nationaal- Socialistische Duitsche Arbeiderspartij, haar vertakkingen of de bij haar aan gesloten organisaties in de uitoefening vaii een bedrijf te vervaardigen, in voor raad te houden, ten verkoop aan te bie den of op andere wijze in het verkeer te brengei (par. 5, lid 1, eerste zin, van de wet tot bestrijding van arglistige aanvallen jegens den staat en de partij en tot bescherming der partij-unifor men van 20 December 1934) wordt ver leend door den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (com missaris-generaal voor bijzondere aan gelegenheden). Artikel 2. (1) Het verzoek tot verlee ning van de vergunning moet binnen vier weken door diegenen, die op het tijdstip van het in werking treden van deze veror dening een bedrijf uitoefenen, waarvoor vergunning is vereischt, bij den rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor bijzon dere aangelegenheden) worden Ingediend. (2) Het verzoek moet bevatten: 1) Alle gegevens, welke op grond van de bepalingen van de handelsregisterwet 1918 bij de opgaaf voor inschrij ving in het han delsregister worden vereischt, onafhanke lijk van de vraag, of het al dan niet een zaak in den zin van de handelsregisterwet 1918 betreft; 2) Een nauwkeurige specificatie van allé voorraden aan grondstoffen, halfproducten en eindproducten, onafhankelijk van de vraag, of deze den verzoeker toebehooren of niet. Artikel 3. De voortzetting van het be drijf, waarvoor vergunning wordt vereischt, is verboden vanaf het tijdstip van in wer king treden van deze verordening, tenzij de vergunning, als bedoeld in artikel 1, wordt verleend. Artikel 4. Wordt het verzoek om ver leening van de vergunning geheel»of ge deeltelijk afgewezen, dan neemt de rijks commissaris (commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden) gelijktijdig de noodige beslissingen omtrent het gebruik der aanwezige grondstoffen, halfproducten en eindproducten. Artikel 6. Deze verordening treedt heden in werking. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Het A.NP. meldt: Ook in den afgeloopen nacht vlogen vrij veel Britsche vliegtuigen boven ons land en wierpen een aantal brisant- en brand bommen hier en daar op willekeurige wijze omlaag. De aangerichte schade had over het algemeen weinig te beduiden, slechts in een dorp in het Westen des lands werd door een dozijn bommen een groep woonhuizen getroffen met als gevolg dat een tiental huizen werd vernield en een groot aantal huizen lichtere schade kreeg, met name glasschade Bij dezen aanval werden helaas drie burgerlijke personen gedood, twee zwaar en één licht gewond. DISTRIBUTIE GASGENERATOREN. In de bepaling (beschikking nr. 46—1941) dat „gasgeneratoren, persgasinstallaties en drukvaten, een en ander voor zoover die nend voor de aandrijvoing van motoren, aangewezen worden als distributiegoederen in den zin van art. 4 van de dlstributiewefc 1939) is bij beschikking van den secretaris generaal van handel, nijverheid en scheep vaart met ingang van heden deze wijziging gekomen, dat de beperkende woorden „een en ander voor zoover dienende voor de aan drijving van motoren" vervallen. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onderqeteekendr week kwartaal 1Vo, abonhe wonende (straat). i venscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf Üm. opgezonden te hebben aan onderstaand adresi tegen vergoeding van benoodigde portokosten. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2