GEMENGD NIEUWS BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Sonate Pathétique Maandag Ié Juni 194! Hevige muggenplaag op Urk Diefstal van zout op groote schaal Kring Veilingen in Zuid Holland FEUILLETON AGENDA Winterhulp Nederland De muggenplaag is dit jaar zoo groot, dat [het des avonds boven het Urker top en langs de dijken lijkt, of er brand wo«Jt. Milliarden IJsselmeermuggen drijven als wolken over het eiland en meermalen is er geen vierkante centimeter onbezet. De be volking ondervindt er den grootsten hinder van, vooral doordat de vergaarbakken voor ihet regenwater, die voor de watervoorzie ning moeten zorgen, er door verstopt raken. De muggenplaag is in de afgeloopen iaren nog niet zoo groot geweest als thans. Men wijdt dit aan het feit, dat de vischstand in den N.O. polder steeds meer achteruit gaat. EEN KNECHT BESTAL ZIJN BAAS EN HAALDE BALEN ZOUT MET EEN SLEEPERSWAGEN WEG. Een paar dagen geleden werd uit een pakhuis aan den Zuid-Oost Binnensingel te 's-Gravenhage door opensluiting een aantal balen en doozen zout ontvreemd to;aal 5000 kg,, ter waarde van ongeveer f. 750. De politie stond aanvankelijk voor een raadsel. Het pakhuis was goed afgesloten en vertoonde geen spoor van braak. Twee leden van het personeel verklaarden, dat ihet zout op Vrijdag 6 Juni nog in het pak huis aanwezig was. Eén man kon den diefstal niet hebben gepleegd Er moest een vervoermiddel aan te pas zijn gekomen. In de omgeving deed de politie dus navraag. Zoo vernam ze, dat op Donderdag 5 Juni ongeveer zes uur een met een paard bespannen sleeperswagen voor het pakhuis was verschenen, waarna vier mannen den wagen hadden volgela den. Een der omwonenden had gezien dat daarna het pakhuis met een sleutel geslo ten werd. De wagen was verdwenen in de richting van Voorburg. Aldaar vernam de politie dat een inwoner van Voorburg, dat in de krant het berichtje over den zoutdiefstal had gelezen, was komen vertellen, dat hij een baaltje had gekocht van iemand uit Voorburg. In samenwerking met een Voorburgschen rechercheur werd het onderzoek voortgezet. Het bleek dat ongeveer 25 menschen te Voorburg een baaltje of een doos zout had den gekocht, en tevens dat in het schuurtje van een volkstuintje een aantal balen zout was opgeslagen. Alles werd in beslag geno men, doch er was toen meer zout bijeen, dan als vermist was opgegeven. Reeds eer der was er dus zout gestolen. De pachter van het volkstuintje, de 28- jarige G. was als knecht in dienst bij den eigenaar van het pakhuis. Hij had toen zijn patroon aangifte van den diefstal had ge daan, aangeboden in de avonduren bij het pakhuis te waken. Na de arrestatie egde hij een volledige bekentenis af. De knecht is thans opgesloten. De ver voerders en wederverkoopers zijn te goeder trouw gebleken. Vrijwel al het ontvreemde zout is ach terhaald. TWEE JONGENS OVERLEDEN TE AMSTERDAM. Als gevolg van infectie. Enkele dagen geleden kwamen twee jongens resp. 9 en 11 jaar oud, uit een gezin, wonende op den Haarlemmerdijk te Am sterdam, des middags uit school thuis en klaagden over buikpijn en misselijkheid. De ziekteverschijnselen verergerden en daarom waarschuwden de ouders den huis dokter, die opneming in een ziekenhuis adviseerde, waarop de beide jongens naar het Julianaziekenhuis werden gebracht. Daar zijn zij na twee dagen overleden. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de jongens overleden zijn als gevolg van een baccilaire dysenterie-besmetting. RECHERCHEUR FUNGEERDE ALS KIOSKHOUDER. Jongeman schreef een dreigbrief. Op Donderdag 12 Juni kreeg een rent meester, wonende in een plaatsje nabij Den Haag een dreigbrief, waarin verlangd werd, dat hij Vrijdag 13 Juni vóór een bepaald uur in een kiosk op een üer stations een enveloppe zou deponeeren, gekenmerkt met de letters A. Z., waarin een postchèque moest zijn gesloten van 5000 gulden ten name van de dame, bij wie de rentmeester in betrekking is. De brief bevatte tal van dreigementen voor het geval, dat de rent meester niet aan de opdracht zou voldoen. De rentmeester waarschuwde dadelijk de politie in Den Haag, die een plan maakte om den briefschrijver te vangen. Ze gaf den rentméester den raad, een enveloppe als bedoeld, aan de kiosk te bezorgen, uit den aard der zaak zonder chèque, doch wel met de letters A. Z. Hij moest de zaak verder aan de politie overlaten. Een politieman, in een stofjas gehuld, ging nu fungeeren als verkooper in de kiosk. Een andere rechercheur bleef in de nabijheid, zich voordoend als reiziger. Van den vroegen ochtend tot den laten avond heeft de politieman-kioskhouder met onuit puttelijke vriendelijkheid het publiek te woord gestaan. Dit had geen flauw vermoe den dat er èen politieman kranten en tijd schriften verkocht. Eindelijk tegen half acht des avonds, kwam er een jongeman vragen naar den brief met de initialen A. Z. Onmiddellijk werd hij toen gearresteerd. Overgebracht naar het politiebureau ont popte hij zich als een 26-jarige teekenaar uit Rotterdam. Hij had eenigen tijd geleden door personeel uit te hooren, allerlei bijzon derheden vernomen over de vermogensom standigheden van dengéne, van wien hij geld wilde loskrijgen. De man, die b0 zijn aanhouding totaal verbluft was, is opgesloten. BRAND IN BIOSCOOP TE GELDROP. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 12 uur werd brand ontdekt in de bijgebouwen van de Geldropsche bio scoop, gelegen op den hoek Heuvel-Lang straat. De onmiddellijk gealarmeerde brandweer was zeer spoedig ter plaatse en met verschillende stralen op de motorspuit werd de heftige vuurzee bestreden. De brandweer van Eindhoven werd ge alarmeerd en ook de fabrieksbrandweer van de N.V. Van den Heuvel, die een eigen motorspuit bezit, heeft dapper meegehol pen. Het café Huizenaar werd evenals de bioscoop een prooi der vlammen. De pan den behoorden toe aan de fa. Desmet te Eindhoven. Alles brandde totaal plat en er kon niets gered worden. In nachtgewaad moesten de bewoners overijld vluchten met achterlating van geld en goederen. De complete bioscoopinventaris ging in de vlammen op. Verzekering dekt slechts voor een klein gedeelte de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Uit een belendend pand moest tijdens den brand een kraamvrouw per brancard van den luchtbeschermingsdienst in veilig heid gebracht worden. BRAND IN DE KRISTAL-UNIE MAASTRICHT. Schade ver over honderdduizend gulden.. Het A.N.P. meldt: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in de kristalfabrieken van de N V. Kristal- Unie te Maastricht een ernstige brand uit gebroken, welke ontstond in de magazijnen en oversloeg naar de kristal- en glasvoor- raden van het bedrijf, die vrijwel geheel zijn vernield. De vier groote koelovens van het bedrijf, een gedeelte van de opslagplaats en een reeks bedrijfskantoren werden eveneens vernield. Het eigenlijke bedrijf werd geluk kig niet ernstig getroffen. De Maastrichtsche brandweer, versterkt met materieel van den. luchtbeschermings dienst, van de fabrieksbrandweer en van de Nederlandsche Spoorwegen bestreed het vuur, dat eerst na verscheidene uren werd bedwongen. De schade, welke door verzekering wordt gedekt, loopt ver over de honderdduizend gulden. Naar wij van de directie vernemen zal binnenkort het werk in de fabriek grooten- deels kunnen worden hervat, terwijl voor het personeel, dat- niet direct te werk ge steld kan worden, een wachtgeldregeling wordt getroffen. De fabriek werkte met on geveer zevenhonderd man. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. RANGEERDER GEDOOD. Zaterdagmiddag raakte de rangeerder J. C. G. Gijsen, die op het stationsemplace ment te Roermond bezig was met het kop pelen der wagons van een rangeerenden goederentrein, met zijn voet beklemd in een wisselpunt. Eer de man zich kon be vrijden naderde hem een der wagens en ging hem over het lichaam. G. werd op slag gedood. Het slachtoffer, dat 44 jaar oud was, laat een vrouw en vier kinderen ach ter. VERDRONKEN. Aan den Linker Veerdaca te Rotterdam is gisteravond omstreeks half zeven het zesjarig knaapje, W. H. Povinelli uit de Rechthuislaan, in de Maas gevallen en ver dronken. Het ventje speelde op een der steigers en kwam h'ierbij te vallen. Voorbijgangers die het ongeluk zagen gebéuren, stelden direct reddingspogingen in het werk, terwijl de politie werd gewaarschuwd. Twee agenten van politie wisten met een dreg den jon gen na een kwartier op het droge te bren gen, maar hoewel nog eenigen tijd kunst matige ademhaling werd toegepast, bleken de levensgeesten geweken. BUITENLANDSCH GEMENGD. „SPAANSCHE SIAMEESCHE TWEELING" Te Cadiz heeft de vrouw van een mijn werker een tweeling ter wereld gebracht, die met de borst aan elkaar gegroeid zijn. Overigens zijn de kinderen volkomen nor maal ontwikkeld. DIJKDOORBRAAK BIJ LIER. Tengevolge van de hevige regens der laatste dagen is ae dijk van Nethe in de buurt van Lier (België) op twee plaatsen bezweken: verscheidene hectaren bouwland werden overstroomd, waardoor aan de ge wassen aanzienlijke schade is toegebracht. In de buurt van de sluizen moest des nachts een huis worden ontruimd. Er zijn geen personen om het leven gekomen. De brandweer en een aantal vrijwilligers slaagden er in na uren lang gewerkt te hebben de gaten in den dijk met zandzak ken te dichten. De Kring van Veilingvereenigingen in het gebied Rotterdam, Pynacker, Gouda, Veur, Leidschendam, Loosduinen heeft in Den Haag onder voorzitterschap van den heer J. A. Nederpel uit Loosduinen een vergade ring gehouden voornamelijk ter bespreking van het vraagstuk inzake de regeling van minimumprijzen en fondsvorming. De secretaris, de heer T. Borst uit Veur, deelde mede dat omtrent deze vragen reeds over leg is gepleegd in het college van Regee- ringscommissarissen. Er zullen echter nader nog besprekingen in dit college omtrent gemelde aangélegenheid worden gevoerd, hoewel reeds verschillende veilin gen er toe over gegaan zijn, fondsen te vor men teneinde prijsverschillen voor de pro ducten op te vangen. Uitvoerig werd voorts gesproken over het misbruik van de veiling- kisten, waartegen, nu de kisten duur zijn geworden, bijzonder streng moet worden opgetreden. Getracht zal worden een vor deringsrecht te verkrijgen, indien de kisten worden misbruikt. In de vergadering was men voorts van meening, dat het. voor be paalde producten noodzakelijk zal zijn een minimumprijs regeling te verkrijgen, naast de maximumprijzen. Hiervoor zal nader overleg worden gepleegd. Nadat nog enkele regelingen waren besproken in den tuin bouw, werd de vergadering, die ook werd bijgewoond door den secretaris van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen, mr. Niemöller, gesloten. J. W. VLIELANDER HEINt Te 's-Gravenhage is 60 jaar oud, overle den de heer J. W. Vlielander Hein, een be kende figuur in scheepvaartkrir-?n. De heer Vlielander Hein is ongeveer 18 jaar directeur van de Nederlandsche Rijn- vaartvereeniging te Rotterdam geweest, aldus de N.R. Crt. Tevoren is hij verbonden geweest aan de scheepvaartonderneming P. A. van Es en Co. te Rotterdam en nog vroeger heeft hij als mari- ^-officier de zeevaart beoefend. De deskundigheid van den heer Vlielander Hein in scheepvaart aangelegenheden is het best te, uiting ge komen in zijn voorzitterschap van het Centrale bureau voor de Rijn- en binnen vaart. Voorts is hij lid geweest van den raad van toezicht der Stichting Havenbe- langen. Hij heeft commissarisposten be kleed o.a. in den stoomboctdienst De Keul- sche Vaart te Utrecht en in de Haarlem- sche Scheepsbouwmaatschappij te Haarlem. HET RIJTIJDENBESLUIT. De A.N.W.B. schrijft ons: een aantal autobestuurders en -ondernemers, die mo torrijtuigen gebruiken, blijkt in de meening te verkeeren, dat het rijtijdenbesluit sedert de mobilisatie buiten werking is gesteld. Enkele chauffeurs ontvingen reeds een be keuring omdat zij niet in het bezit waren van het voorgeschreven werktijdenboekje. Deze ervaringen geven den A.N.W.B. aan leiding de aandacht van belanghebbenden te vestigen op de bedoelde voorschriften. Het werkboekje moet worden aangevraagd op de gemeente-secretarie. GEBRUIK DUITSCHE TAAL. Inzake de bekendmaking over het gebruik der Duitsche taal in voor Duitsche instan ties bestemde stukken, wordt ter aanvul ling medegedeeld, dat dit voorschrift ook voor „Dienststellen" van het rijkscommis sariaat geldt. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR KOELTECHNIEK. Dezer dagen hield de Nederlandsche vereeniging voor koeltechniek haar alge- meene vergadering in café-restaurant „Boschlust" te 's-Gravenhage, onder lei ding yan den heer K. H. Tusenius, die als wnd voorzitter optrad. Jaarverslag en begrooting werden goed gekeurd. Het voorste om het bestuur tot zeven leden uit te breiden, werd zonder discussie aangenomen. Tot 1ste voorzitter der vereeniging, in de plaats van prof. dr. W. H. Keesom, die den wensch te kennen had gegeven af te treden, werd benoemd prof. C. F. van Oyen, hoog leeraar te Utrecht. De wnd. voorzitter deed vervolgens me- dedeeling van de afzonderlijke vergaderin gen, gehouden door elk der nieuw ingestelde groepen en waarbij o.m. als voorzitters der groepen werden voorgedragen, mede ter benoeming als lid van het bestuur der ver eeniging, voor: Groep 1: prof. dr. E. C. Wiersma, hoog leeraar te Delft; Groep 2: ir. G. Ferguson, adviseerend ing. te Zeist; Groep 3: K. H. Tusenius, dir. vereenigde ijsfabrieken te IJmuiden. Groep 4: dr. ir. R. Verschuur, landbouw- hoogeschool te Wageningen. Bij acclamatie werden deze heeren thans allen door de vereeniging tevens als lid van het bestuur gekozen. Ter benoeming van een nieuw (7de) be stuurslid was vcandidaat gesteld de heer dr. ir. W. J. Muller, hoofdingeniev,. der Kon Paketvaart Maatschappij te Amsterdam. De heer Muller werd met meerderheid van stemmen als zoodanig gekozen en tevens Door OCTAVUS ROY. (42 „Hij zegt, dat het zoo goed als voor me kaar is, behalve, dat een ongetrouwde vent niet in aanmerking kan komen." „En als nou Joe belooft, dat ie dadelijk daarna zal trouwen?" „Nee, dat geldt niet. Ze mogen hem al leen benoemen as-ie al een vrouw heeft." „Hmmm! Je wilt toch zeker niet vamme af, hè? Zeg, Frenzy?" „Nee, missie. Ik vind je de meest aan- biddelijkste vrouw van de Vereenigde Sta ten en zoo. Maar, weet je Fauna: je weet net zoo goed als ik, dat je op Joe verkik kerd bent. En een kans zooals deze krijgt een mensch geen tweemaal in zijn leven." „Joe'c vuist zou je wel krijgen", profe teerde Fauna kalm, „as <yr bleek dat je ons betoeterd hebt." Frenzy glimlachte, maar zonder groote uitbundigheid. Hij had de zaak zorgvuldig overwogen, en dit scheen hem nog de min ste van twee kwaden. Wel had hij inder daad Gregg nog eens over het grondknech- ten-baantje gesproken. Mijnheer Stuart was, om het zacht uit te drukken, onver schillig geweest. Veel te druk met zijn rechtszaken, had Frenzy gedacht; hoogst waarschijnlijk zou hij er niets aan doen. Maar de heer Gillings was wanhopend Zelfs acbut lijfsgevaar scheen hem nog ver kieslijk boven de rauwe werkelijkheid van aan Fauna Jones te worden gekoppeld. En, dacht Frenzy, als hij eenmaal maar weer uit Karnak weg was, zou hij op de heele geschiedenis met een grijns kunnen terug zien. Dan kon hij zich met welbehagen zijn eigen slimheid herinneren. Frenzy's overheerschende gevoelen was verachting voor Joe Herring. Die had hem eens neergeslagen en door de modder ge rold, zeer ten verderve van zijn kostelijke witflanellen pak. Voor zulk onwaardig ge drag had Frenzy enkel afschuw over; en het was zijn bedoeling, zelf aan Fauna's vingeren te ontsnappen en haar Joe aan den hals te hangen, om dan als hij'een maal weer veilig in New-York zat hun eenige brieven van duivelsch leedvermaak te schrijven. Hij praatte als Brugman en langzamer hand zwichtte Fauna voor zijn logica. In uitgelaten stemming vergezelde hij het bruidspaar naar het negerkerkje aan den guitenkant van Karnak, onderbrak den dienst en stelde voor dat het gelukkige paar onmiddellijk in den echt vereenigd zou worden. De gemeente juichte dit van harte toe en de plechtigheid werd voltrok ken. Fauna voelde zich maar matig geluk kig en eenigszins teleurgesteld; Joe Her ring was vooi het moment in den zevenden hemel Maar nadat de dienst voorbij was, en zij weer op den weg stonden, kreeg de lange Joe een wenk van zijn vrouw en sprak hij Frenzy plechtig toe. „Steek je ooren eens uit, halve kruik", zei hij dreigend „Ik ben nou een getrouwd man. en ik neem het leven ernstig op. Maar as je me belazerd heb of as die baan niet gauw komt dan ken je het beste nou alvast beginne te loope. Want reken maar. dat ik je dan krijge zal". Frenzy wuifde hem luchtig toe „Maak je maar geen kopzorg, broeder Herring Je hebt al haast, wat je verdient." Hij liet ze alleen en slenterde op zijn gemak naar de terreinen van de Jachtclub terug. Zijn triomf was bijna volkomen. Nu kwam het er nog maar op aan, te zorgen, dat hij met meneer Gregg de stad verliet, voordat Joe ontdekte, dat hij wel een vrouw, maar geen baan verworven had. Frenzy grijnsde al vroolijk bij de gedachte. „Dat is een zoete wraak", overpeinsde hij. „En reken maar, dat as Fauna het merkt, ze een lastig portret van een vrouw zal wezen! Maar dan weten ze tenminste alle bei, dat je Frenzy Gillings niet ongestraft voor den mal kan houden." Zoo wandelde Frenzy van geluk vervuld door den donkeren nacht, trots op zijn overwinning en weinig bekommerd voor de toekomst. Het huis van de Stuarts was al geheel donker. Een klein maantje was al opgekomen en alles lag in diepe rust. Gregg Stuart glimlachte in zijn slaap. Deze Zondag was de mooiste dag van zijn leven geweest; alleen het tragische gezicht van den kranigen Toby Fuller had .een schaduw op hun geluk geworpen. Hij glim- lichte nog toen de deur open ging en een verschrikte zwarte gestalte in een nacht hemd naar binnen sloop en hem wakker schudde. Frenzy's fluisterstem sloeg over van angst „M'neerr Gregg M'neer Gregg wordt wakker!" Gregg knipperde met de oogen, stopte zijn vuisten er in en richtte zich op. „Wat is er?, Wat is er aan de hand?" vroeg hij. Het maanlicht scheen de kamer binnen en deed het wit van Frenzy's oogen schit teren. „D'r sluipt buiten iemand onder de boomen rond m'neerr Gregg. Een blanke man. Ik ben bang." Gregg was in een oogenblik klaar wak ker. Hij schoot zijn overhemd, broek en schoenen aan, liep op de teenen naar het raam en volgde Frenzy's trillenden vinger „Daar daar. m'neer Gregg. Wat sluipt-ie daar gemeen!" Gregg's grijze oogen stonden hard. Hij zag een man uit de donkere schaduwen in de verte komen en snel een verlichte open piel: passeeren. Gregg knikte onwillekeurig. Zijn onbestemde vrees was bewaarheid; hij had onmiddellijk begrepen, wat dit betee- kende. „Rick Norton", zei hij bij zichzelf. Toby's interview had al te goed gewerkt. Zij had beloofd, alles te vertellen, maar zij had nog niets gezegd. Het was alles heel simpel en heel logisch en heel ifentastisch. Gregg begreep, dat Rick's doel was, Toby te verhinderen haar getuigenis af te leggen. En Toby sliep in Gregg's kamer. Hij wist, dat Rick met de indeeling van! het huis bekend was. Rick vermoedde waarschijnlijk, dat Toby in deze kamer sliep; dat hij hier ongezien binnen zou kunnen komen en weer verdwijnen. Er mocht hier niet vol staan worden met afwachten; dat zou veel te gevaarlijk zijn. Gregg fluisterde scherp: ,-Het nummer van sheriff Crawford is 314, Frenzy, Ga hem opbellen; praat kalm en niet te luid. Zeg hem wat er hier gebeurt, en vraag hem dadelijk te komen." „J-j-a m'neerr, ik ik zal 't doen." Fren zy's tanden klapperden op elkaar. „W-wat wilt u doen, m'neerr Gregg?" „Ik ga naar buiten „N-nee. Dat kunt u niet doen, m'neerr. Hij zal „Doe wat ik je zeg. En gauw!" Gregg sloop de achtertrap af, en door de witbetegelde keuken. Hij was in spanning, maar niet zenuwachtig. Hij opende voor zichtig de keukendeur en sloop in de scha duw van een eikenboschje. Vandaar drukte hij zich tegen den stam van een dikken boom aa: en wachtte. Hij zag^Rick voor zichtig nader komen, steeds op zijn hoede Maar het vergemakkelijkte Gregg's volgen de beweging, dieper in de schaduw der boo men en naderde Norton van achteren. Zijn lange, slanke gestalte sloop zonder geluid naderbij. Hij wist, dat Rick gewa HEDEN Haarlemmerstraat 48a: Bijbellezing 8 uur. Dinsdag. Jeruël (le Groenesteeg 16); 7% uur. Woensdag. Gemeente Gods (Geverstraat Oegstgeest) 7% uur. Stadszaal: R, L. en O. van Chr. Gem. en Mannenkoren. 7% uur. BIOSCOPEN t 18 laar: 14 jaar: 9 alle leeftijden Luxor-theater: Een stem uit den Aether Dagelijks nam 2 en 8 uur Zondag 27 uur doorl. voorstelling. Lido-theater: Het geheim van Luitenant Runeberg Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 u. Woensdag en Zaterdag ma- tinée 2.30 uur. Trianon-theater: De geprolongeerde echtge noot t. Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags van 2—680 uur doorl. voorstelling. Casino-theater: Watt en Watt in het Paradijs Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2% uur. Zondags te 2, 4% en 8 uur nam. Rex-thekter: Dansmeisjes Dagelijks 2 en 8 uur nam.; Zondag 26% uur doorl. voorstelling. Katwijk Zee: Nova-Theater, Parkstraat 13. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 Juni 20 uur tot Zaterdag 21 Juni 8 uur waar genomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest door: De Oegstgeester Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274, LUCHTTEMPERATUUR Luchttemperatuur: 13 gr. C. (56 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 16% gr. C. Zweminrichting „Poelmeer". 16% gr. C. Gironummer van de W. H. N. 5 5 53. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk tn veler leven. tot 2en voorzitter der vereeniging benoemd. Nadat de wnd. voorzitter er nog op gewe zen had, dat thans door de samenstelling van het nieuwe bestuur practisch alle ter reinen, waarop de koeltechniek een rol ver vult, hierin een vertegenwoordiger vinden (immers vertegenwoordigd zijn: de univer siteiten van Leiden. Delft, Utrecht en Wageningen. de adviseurs, de zoo. belang rijke scheepvaartmaatschappijen en ook de koelhuizen en aanverwante bedrijven) werd de vergadering gesloten. FUNDAMENT VAN OUDE HAVEN 1 GEVONDEN. Door het drooganalen van den N.O.-polder is bij het z.g. topshoofd. het fundament blootgekomen van de eerste Urker haven. Sindt 1821 werd'deze haven niet meer ge bruikt, doordat toen de huidige haven tot stand kwam. Voor dien landden de schepen op het topshoofd en was Urk rondom door een breed strand omzoomd. De oude haven brokkelde steeds meer af en verdween ten slotte onder de golven. Thans zijn de fun damenten, zware houten palen, weer boven gekomen. Zoodra mogelijk zullen ze wor den opgeruimd. pend moest zijn, en -zelf had hij geen revol ver. Zoo lang Rick geen aanstalten maakte het huis binnen te dringen, was Gregg niet van plan, iets te beginnen. Tijdelijk was hij tevreden met afwachten, om er zeker van te zijn, dat Toby niet in onmiddellijk ge vaar was. Hij zag Rick onder de eiken vandaan komen en zich als het ware klaar maken om vlug op het huis toe te loopen. Gregg sloop naderbij. Hij mat zijn afstand, er op vertrouwend, dat de verrassing hem bij zijn aanval ten voordeel zou zijn. Rick was nog iets dichter bij het huis gekomen; hij was waakzaam en op zijn hoede, maar hij keek alleen voor zich uit niet achterom. Gregg waagde zijn sprong. Rick hoorde iets achter zich en wendde zich snel om. Hij had een revolver in de hand, toen hij zich omdraaide, maar de aanval was te vlug en te onverwacht; Gregg stortte zich op hem. Beiden waren groote sterke mannen. Gregg greep de hand vast, die den revolver hield, sloeg zijn rechterarm om Rick's mid del en drukte zijn hoofd onder Rick's kin. Ook Rick was taai genoeg; hij bood hevigen weerstand aan Gregg's pogingen, hem ach terover te drukken. Toen paste hij een wor stelaarstruc toe: hij gaf plotseling mee en liet zich achterover op het gras vallen. Gregg viel boven cp hem, maar Rick had zijn knieën opgetrokken; hij zette zijn voet tegen Gregg's buik en slingerde hem met een trap van zich af. Hij zag, dat' Rick naar zijn revolver grab belde, die op den grond gevallen was. Gregg rolde zich op zij, sprong op en sprong van ter zijde opnieuw op hem toe. Rick schoot: de kogel raakte Gregg even ir. den boven arm, maar hij voelde het nauwelijks. Hij hoorde een schreeuw van Frenzy en zag den neger op hen toe komen rennen. (Wordt vervolgd) 22

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6