Er wordt opgetreden MAANDAG Ié m\ 1941 No. 24913 Van de diverse gevechtsterreinen Verduisteren Kroatië toegetreden tot het Drie-mogendheden-pact 82ste jaargang Duitsche Weermachtsberichten Italiaansche Weermachtsberichten In Syrië Hooger rantsoen aardappelen Verspreide berichten Vijf Utrechtsche slagers naar concentratiekamp gestuurd. 22.05 uur 5.16 uur Ciano en Pawelitsj spreken Schoenwerk dat bonvrij kan worden gekocht EERSTE BLAD Feiten van den day LEIDSCH Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DAGBLAD Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelde- PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ct-s. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. .Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woerden} uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Zaterdag maakte het Duitsche opperbevel bekend: Het luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht havenwerken aan de monding van de Theems en aan de Britsche Zuid- en Oostkust, alsmede talrijke vliegvelden, voornamelijk in Oost-Engeland, gebombar deerd. In luchtgevechten boven de Noord zee en boven het Kanaal werden drie Brit sche Vliegtuigen neergeschoten. In het gebied van de Middellandsche Zee deden formaties van het Duitsche luchtwapen weer met goed succes aanval len op de havenwerken van Tobroek en Haifa. Duitsche en Italiaansche batterijen bestreden met succes Britsche geschuts- stellingen in het vestinggebied van To broek. De vijand liet vannacht op e^nige plaat sen in West-Duitschland brisant- en brandbommen vallen. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden, Nergens werd schade aangericht aan mili taire of voor de oorlogvoering belangrijke inrichtingen. Luchtdoel-artillerie schoot twee van de aanvallende Britsche toestel len omlaag. De bemanning van een verkennings vliegtuig, bestaande uit den eersten luite nant Budden, luitenant Möller, onderoffi cier Schlichting en onderofficier Kuehne, heeft zich door voorbeeldige uitvoering van de haar opgedragen taak bijzonder on derscheiden. Eh Zondag: „Duikbooten hebben in het Noorden van den Atlantischen Oceaan vier vijandelijke koopvaarders en een tankschip met een gezamenlijken inhoud van 29.000 ton tot zinken gebracht. De luchtmacht heeft met succes havenwerken en wapenfabrieken in het Zuiden en Zuidoosten van Engeland gebombardeerd. Bij het afweren van vij andelijke vliegtuigen, die het bezette ge bied binnen trachtten te vliegen, hebben zich meermalen luchtgevechten ontspon nen, waarbij een vliegtuig van het type Bristol-Blenheim is neergeschoten. In Noord-Afrika bedrijvigheid van artil lerie en verkenningsafdeelingen bij To broek. Lichte Duitsche en-Italiaansche ge vechtsvliegtuigen hebben de haven- en verdedigingswerken van Tobroek herhaal delijk met goed gevolg aangevallen. Op een Britsch vliegeveld hebben zij verscheidene op den grond staande vliegtuigen met bommen en machinegeweervuur vernield. Een Britsche jager en drie gevechtsvlieg tuigen zijn bij luchtgevechten en door af weergeschut neergehaald. In het Middellandsche Zee-gebied heeft een afdeeling Duitsche gevechtsvliegers op 13 Juni met succes een aanval gedaan op militaire installaties en een fabriek op het eiland Cyprus. Ter hoogte van Beiroet hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch vlooteskader aangevallen en op een zwaren kruiser een voltreffer geplaatst. In den afgeloopen nacht hebben zwakke vijandelijke afdeelingen op eenige plaatsen in West-Duitschland brisant-bommen la ten vallen, die echter slechts weinig scha de aanrichtten." Zaterdag deelde het Italiaansche hoofd kwartier mede: In den nacht van 13 Juni is de vesting Gibraltar gebombardeerd. In Noord-Afrika bleven Italiaansche bommenwerpers de doelen van Tobroek bestoken. Duitsche vliegtuigen bombar deerden een vijandelijke luchtbasis. In Oost-Afrika heeft de__vijand tijdens gevechten om Debra-Tabor. waarvan mel ding gemaakt is in het weermachtsbericht van gisteren, aanzienlijke verliezen geleden en wapens en minitie achtergelaten. En Zondag: „In den nacht van 13 op 14 Juni heeft de Italiaansche luchtmacht de vlootbasls Alexandrië gebombardeerd. In Noord-Afri ka hebben afdeelingen van de Duitsche en de Italiaansche luchtmacht herhaaldelijk bommen geworpen op de vestingwerken van Tobroek. waarbij groote branden uit braken. Boven Tobroek zijn twee Hurri canes neergeschoten. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Benghazi en andere plaatsen in Cyrenaica. Twee Engel sche vliegtuigen zijn door Duitsche jagers neergeschoten, een derde toestel werd' door het Italiaansche afweergeschut neer gehaald. De bestuurder werd gevangen ge nomen. In het gebied van de Egeïsche Zee heb ben Engelsche vliegtuigen bommen op het eiland Rhodos geworpen. In Oost-Afrika hebben wij in den avond van 10 Juni een vijandelijken aanval op de rivier de Baro, in het gebied van Gall a Sidamo, afgeslagen. Onze bewegingen en die van den vijand worden belemmerd door het slechte weer en den zeer slechten toe stand der wegen. Bij Gond -» beperkte ac tiviteit der vijandelijke artillerie, die door onze artillerie bestreden wordt. In de Middellandsche Zee heeft een Ita liaansche duikboot een watervliegtuig van het type Sunderland neergeschoten. Tijdens den strijd om Kreta heeft, naar thans blijkt, de onder bevel van corvet- ten-kapitein Logatelli staande duikboot een vijandelijk vlooteskader aangevallen en door twee torpedo's een torpedoboot jager tot zinken gebracht." Het Fransche legerbericht van gisteren meldt, dat Saida (Sidon) door de Engel- schen ingenomen is. De Fransche troepen, aldus Vichy, bie- rrtand aan de gecombineerde ge weldige krachtsontplooiing van de Britsche strijdkrachten te land en ter zee. Aan de Libaneesche kust werden zij in den afge loopen nacht op Noordelijker stellingen teruggetrokken, nadat zij aanvankelijk Saida hadden heroverd en zich daar giste ren den geheelen lag hadden gehandhaafd. In het gebied van Merz Ajoem en ^en Zuiden van Damascus konden de Engelsche strijdkrachten en de strijdkrachten van de Gaulle geen vorderingen maken. Een uit Irak komende Britsche pantser-afdeeling, die op 10 Juni met de Fransche voorposten te Aboe Essal in contact was gekomen, heeft gisteren deze vooruitgeschoven steunpunten ingenomen. De Fransche troepen werden bij hun tegenstand doeltreffend onder steund door de activiteit van de lucht macht. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben Fransche luchtstrijdkrachten den vijand zeer gehinderd door herhaalde bom bardementen ten Zuiden van Saida. Giste ren hebben eskaders Fransche bommen werpers, om den druk van- den tegenstander aan de kust te verminderen, vermetele aanvallen gedaan op de Britsche schepen en deze gedwongen zich voorloopig van de kust te verwij dieren. Deze acties hebben er zeer toe bijgedragen, dat de Fransche troe pen Saida tot den nacht konden behouden om dan de voorgeschreven manoeuvre, om het contact met den vijand te verbreken, uit te voeren. De luchtmacht heeft nieuwe versterkingen uit het moederland gekregen. GENERAAL GENTILHOMME GEWOND De voormalige gouverneur van Djiboeti, generaal Gentilhomme, die met de Britsche invasietroepen in Syrië tegen zijn Fransche landgenooten strijdt, is, volgens den Engel- schen berichtendienst,y door bomsplinters gekwetst. Gentilhomme had zich na de in eenstorting van Frankrijk bij den kring van de Gaulle aangesloten en na zijn vertrek uit Djiboeti met de Engelschen gevochten tegen de Italianen in Britsch-Somaüland, dat hij destijds ook met hen verliet. (D.N.B.) VAN 23 JUNI AF 2 K.G. PER WEEK. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van Maandag 23 Juni het aardappelrant soen zal worden verhoogd met een half K.G., derhalve van V& tot 2 K.G. per week. In verband met dezen maatregel zul len de detaillisten in de gelegenheid worden gesteld op de aan hen uit te reiken toewijzingen 2 K.G. in plaats van, zooals voorheen, Wi K.G. per op de toewijzing vermeld rantsoen te be trekken. Naar aanleiding hiervan is bepaald, dat de plaatselijke verkoopkantoren van de V.B.N.A. op toewijzingen, welke zijn geldig verklaard tot 23 Juni of een la- teren datum 2 K.G. per op de toewij zing Vermeld rantsoen aan de detail listen zullen afleveren. Voor toewijzin gen, welke zijn geldig verklaard tot 22 Juni of een vroegeren datum blijft de af te leveren hoeveelheid gesteld op 1 V> K.G. per rantsoen. „ENGELAND VERLANGT STEEDS MEER SCHEPEN". Het D.NB. meldt uit New York: Op doorreis van Canada naar Australië heeft de voormalige Britsche minister van scheepvaart Cross in een aan de New York Times verleend interview verklaard, dat Engeland als belangrijkste bijdrage van Amerika steeds meer schepen verwacht. De Amerikaansche productie van dit jaar van 2,1 millioen ton soheepsruimte is geenszins voldoende voor het compenseeren van de Engelsche verliezen. De Vereenigde Staten dienen jaarlijks drie en>z,elfs vier millioen ton te produceeren. Overigens verklaarde Cross, dat een superioriteit van Engeland in den oorlog nauwelijks voor eind 1942 ver wacht kan worden. In totaal verloor Engeland, zoo meldt Berlijn tot óp heden 165 patrouilleschepen en mijn vegers. - De Britsche admiraliteit meldt voorts, dat de torpedoboot jager „Jersey" op een vijan- Het rijkscommissariaat maakt bekend: Daar de gevallen van verboden slachtin gen een dergelijken omvang hebben aan genomen, dat de belangen eener stelsel matige verzorging met levensmiddelen voor de Nederlandsche bevolking en vooral een voldoende verzorging met vleesch hier door in gevaar gebracht kunnen worden, heeft de „Generalkommissar für das Si- cherheit-swesen" zich thans genoodzaakt gezien, tegen de aanstichters van dergelijke sabotagehandelingen krachtig op te treden. Dientengevolge heeft de Duitsche „Si- cherheitspolizei" in een bijzondei ern stig geval van verboden slachtingen op groote schaal te Utrecht de volgende personen, die als daders en helers hier aan deel hadden,' voor onbepaalden tijd naar een concentratiekamp in Duitsch- land gestuurd. Het betreft: 1. W. G. van Wees. 2. B. K. Tj. Visscher. 3. M. A. van Wees. 4. J. K. van der Heiden. 5. J.* W. Soesbergen. Alle betrokken personen wonen te Utrecht. Het a-sociale optreden van elementen, die de volksgemeenschap schade berokke nen en die ondanks herhaalde waarschu wingen zuiver uit winstbejag eon onbe- hoorlijken handel drijven met de levens middelen, welke ter beschikking staan van de geheele gemeenschap, moet hiermede in het openbaar aan de kaak worden ge steld. De genomen maatregelen moeten tevens als waarschuwing dienen voor al degenen, die nog steeds welbewust probee- ren, de voorschriften te omzeilen, welke de overheid in het belang der waarborging van de levensmiddelenvoorziening van de ge meenschap heeft uitgevaardigd. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt vannacht om 2.01 op en gaat morgenmiddag om 14.28 weer onder. delijke mijn geloopen en gezonken is, aldus de Engelsche berichtendienst. De „Jersey" behoorde tot de Javelin-klasse en mat 1690 b.r.t. Het schip kwam in 1939 gereed en had een normale bemanniqg van 183 koppen In het historische Dogenpaleis te Venetië is gisteren te twaalf uur het protocol geteekend, waarbij Kroatië toetreedt tot het driemogendheden- pact. Het protocol werd geteekend door den Duitschen minister van Buiten- landsche Zaken, Von Ribbentrop, ver tegenwoordiger van het nationaal- socialistische Duitschland, den Ita- liaanschen minister van Buitenland- sche Zaken, graaf Ciano, de vertegen woordigers der andere landen, die tot het driemogendhedenverdrag zijn toe getreden en door dr. Pawelitsj voor Kroatië. De tekst van het protocol luidt als volgt: „De regeeringen van Duitschland, Italië en Japan eenerzijds en de regeering van Kroatië anderzijds stellen door haar onder- teekenende gevolmachtigden het volgende vast: Art. 1. Kroatië treedt toe tot het driemo- gendhedenpact, dat op 27 Septemebr 1940 door Duitschland, Italië en Japan is ge teekend. Art. 2. Voorzoover de in artikel 4 van het driemogendhedenpact genoemde gemeen schappelijke technische commissies vraag stukken behandelen, die betrekking hebben op de belangen van Kroatië, zullen aan de beraadslagingen der commissies ook ver tegenwoordigers van Kroatië deelnemen. Art. 3. De tekst van het driemogendhe denpact is aan dit protocol als bijvoegsel toegevoegd. Het protocol is geredigeerd in het Duitsch, Italiaansch, Japansch en Kroatisch. Elke tekst geldt als origineel. Het wordt van kracht op den dag van de onderteekening. De verschillende afvaardigingen van de .landen ,die bij het driemogendhedenpact aangesloten zijr^ begaven zich in één groot gezelschap, met graaf Ciano aan het hoofd, naar de senatorenzaal van het Dogenpa leis, waar de onderteekening plaats vond. REDE GRAAF CIANO. Na de onderteekening legde graaf Ciano de volgende verklaring af: „Op het oogenblik van de plechtige on der tekeening van het verdrag, waarbij Kroatië tot het driemogendhedenpact ver klaart toe te treden, begroet ik ook namens de gevolmachtigden van Duitschland en Japan en namens de vertegenwoordigers van Hongarije, Roemenië, Slovakije en Bul garije U, Poglavnik, en het Kroatische volk, dat van nu af deelneemt aan* de statenge meenschap, die zich spontaan en vrijwillig heeft gevormd op den grondslag van het driemogendhedenverdrag. Ik begroet u met byzondere voldoening, omdat in dien groet niet alleen onze groote vreugde over de deelneming van Kroatië aan ons werk tot uitdrukking komt, maar ook ons vertrou wen in den jongen Kroatischen staat, die is geboren uit een langen en hartstochte lijken strijd ohi de nationale onafhanke lijkheid, en verder onze vriendschap voor Kroatië en ons vertrouwen in zijn toe komst. Toen in September 1940 Duitschland, Japan en Italië te Berlijn het driemogend hedenverdrag sloten, was het niet onze bedoeling, alleen met het oog op den oor log een voorbijgaande vereenigihg van sta ten tot stand te brengen, maar de blijvende grondslagen te leggen voor een algemeene samenwerking, waaraan alle staten konden deelnemen, die met Duitschland, Japan en Italië het verlangen der volkeren wenschen te verwezenlijken naar een wereldorde, die berust op rechtvaardigheid en op den vrede in gerechtigheid, die steeds het hooge doel is geweest van de groote mannen, die ons leiden en welken zij voor Europa en de wereld met hun genie en de overwinning der wapenen zullen weten te verbeteren. Wij hebben de onafhankelijkheid van Kroatië toegejuicht als een daad van ge rechtigheid, als een der vele daden van gerechtigheid, waardoor' de fouten en de schuld van het systeem van Vesailles her steld worden en dank zij den ijzeren wil van den Führer en den Duce de weg ge- effend voor de verwezenlijking van de levensrechten der volken, die wij be schermd wenschen te zien door een nieuwe orde ter bevordering van den welstand, de stabiliteit en de veiligheid der volken. De oorlog, dien het nationaal-socialisti- sche Duitschland en het fascitische Italië te land, ter zee en in de lucht tegen Enge land voeren, heeft deze voorwaarde en dit doel. Tegelijkertijd reeds leggen wij met de spontane medewerking der bevriende vol ken de grondslagen voor den komenden vrede. Dit is de beteekenis van het drie mogendhedenverdrag en van de voortdu rende uitbreiding van zijn werkingssfeer, die tot uiting komt in het feit, dat zich om Duitschland .Japan en Italië stèeds nieuwe volken scharen, die in dè overwinning dezer gemeenschappelijke politiek hun lot be veiligd zullen zien". ANTWOORD DR. PAWELITSJ. In het Kroatisch antwoordde de pog lavnik: „Excellentie, namens den onafhan- kelijken staat Kroatië dank ik u voor den groet, dien gij namens Italië en de andere staten, die bij het driemogendhedenver drag zijn aangesloten, tot mij hebt gericht. Mij is de eer te beurt gevallen het proto col te teekenen, waarbij Kroatië zich vol ledig aansluit bij de beginselen, die de lei ders van Italië, Duitschland en Japan be zielen bij de bundeling der krachten voor de reorganisatie van Europa en Azië. Deze gebeurtenis is voor het Kroatische volk van groote en beslissende beteekenis, daar het ons twee maanden na het verrijzen van onzen staat mogelijk wordt gemaakt, toe te treden tot de gemeenschap der sta ten, die, vernieuwd door sociale en poli tieke revoluties, door de genialiteit van hun leiders worden bezield en gedragen door de goedkeuring van hun volk. Wij zijn er trotsch op, mede te werken in deze ge meenschap van mogendheden, nu Kroatië zich reeds door de daad zijner verrijzenis bewust had geschaard aan de zijde der staten, die de oude democratisch-parlemen- taire stelsels verwerpen en hun hooge poli tieke taak vervullen met een groot recht vaardigheidsgevoel. Ik ben den Duce van het fascistische Italië, den Führer van het Groot-Duitsche rijk en den minister-presi dent van het rijk van de Rijzende Zon er dankbaar voor, dat zij het mij, als den vertegenwoordiger van Kroatië, mogelijk hebben gemaakt, opnieuw uiting te geven aan den wil van mijn volk tot leven en medewerken aan den internationalen ar beid der as-mogeiidheden en der bevrien de en verbonden staten". Na de plechtigheid wenschten graaf Ciano en Von Ribbentrop den Poglavnik geluk. Graaf Ciano bood een dejeuner aan. j DE GRENS VOOR KINDERSCHOENEN TOT MAAT 27 UITGEBREID. Met ingang van heden zal de verkoop van een aantal soorten schoeisel, het welk tot dusverre op een z.g. bon „2" moest worden gekocht, weer vrij van bon kunnen geschieden. Het betreft de volgende soorten schoeisel: 1. Babyschoeisel. 2. Pantoffels met een cosy-zool en boven werk van stof. 3. Rubberbadschoenen. 4. Klompsokken. Voorts zal, teneinde tegemoet te ko men aan den veel geuiten wensch van het publiek om meer schoeisel voor kinderen beschikbaar te stellen, de grens voorkinderschoenen, welke op bon „2" verkrijgbaar zijn, uitgebreid worden van maat 23 tot maat 27. Vanaf heden is dus kinderschoeisel tot en met maat 27 op bon „2" verkrijgbaar. Boven dien zullen sandalen met leeren- of rubberzooi op bon „2" verkrijgbaar zijn. Tenslotte wordt de aandacht er op ge vestigd, dat niet alleen zomerschoeisel en kinderschoeisel op bon „2" verkrijgbaar is, doch ook een aantal soorten schoeisel, het welk gebruikt kan worden om het normale schoeisel te sparen voor den komenden winter. In het bijzonder zij hier gewezen op schoenen met houten zool, pantoffels met leeren zool en gymnastiekschoenen, welke gedurende den zomer zeer goed ge bruikt kunnen worden om het normale schoeisel te vervangen. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Het zomerkamp voor journalisten geopend. (2e Blad). Politie-agent schoot arrestant neer; be handeling der zaak voor het Haagsche Gerechtshof. (Ie Blad). Buitenland Kroatië toegetreden tot het Drie-mogend heden-pact. (Ie Blad). Beslag op alle Duitsche en Italiaansche saldi in Amerika. (Ie Blad). Van de diverse gevechtsterreinen. (Ie Blad) ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN* EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1