IEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Woensdag 11 Juni 1941 de C. J. V. Prediker 12la Een gezellige feestviering Laatste Berichten Binnenland KERK- EN SCHOOLNIEUWS Roeivereenigingen mogen haar wedsSrijdroeiboolen gebruiken De Triton- jubileumwedstrijden Buitenland Duitsch weermachtsbericht Megerle over de Amerikaansch - Fransche betrekkingen Italiaansch W eermachtsbericht BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Onze telefoonnummers: Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 BEURSOVERZICHT VRAGENRUBRIEK MAIKT Het tachtig-jarig bestaan van De C. J. V. Prediker 12 la, die gis teren den dag mocht herdenken, dat zij voor 80 jaar werd opgericht, heeft dit feit waardig herdacht. In .haar eigen gebouw in de Jan vossen- steeg, heeft zij 's middags een zeer druk bezochte herdenkingsvergadering gehou den. Leden, belangstellenden en oud-leden, w.o. er waren van buiten Leiden, vulden geheel de met groen en bloemen versierde zaal. De eere-voorzitter. de heer P. Mazurel, was eveneens aanwezig, alsmede het eere lid en oud-voorzitter, ds. J. Retel, Ned. Herv.' predikant te Hoornsterzwaag (Fr.). De samenkomst werd geopend met het zingen van ,,'k Zal gedenken hoe voor dezen,ons de Heer heeft gunst bewezen." De voorzitter, de heer W. Korswagen, las Prediker 12 1, het hoofdstuk waaruit de vereeniging zich haar naam heeft gekozen. Spr. herdacht het 80-jarig bestaan en wees er op, dat Prediker in al dien tijd veel werk heeft verzet. God heeft ons al die jaren rijkelijk willen zegenen. Hem past onze dank! De geestelijke arbeid zal bij de vereeni ging altijd op het eerste plan blijven staan. Zoolang Gods Woord op onze vergaderin gen open op tafel blijft liggen, kunnen wij zegen op onzen arbeid verwachtten. Thans rust op ons de taak, om aan het bekendmaken van het zuivere, heerlijke evangelie aan jonge menschen onze beste krachten te geven. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat, wat ook de toekomst moge brengen, de tijden in Gods hand zijn. Hierna brachten secretaris en penning meester, resp. de heeren H. A. Korswagen en P. Hartevelt, him jaarverslag uit, als mede de penningmeester van het Bouw- fods de heer W. Oudshoorn. Waardeeren- de woorden wijdde hij ook aan de nage dachtenis, van den heer J. Boehmer in le ven eerste secretaris van het Bouwfonds. "Nadat de heer P, Mazurel den heer Oudshoorn had bedankt, was er gelegen heid tot gelukwenschen. Ds. Retel, die jaren den voorzittershamer van Prediker heeft mogen hanteeren, ver telde het een en ander uit zijn Prediker- tijd en wees op Gods trouw en liefde, die ook Prediker ruim heeft ondervonden. De heer Mazurel wees op het groote doel van de vereeniging: „jonge menschen tot God te brengen." Nadat spr. aan den Prediker-arbeid van ds. Retel herinnerd had hij was de" man die de vereeniging over een inzinking heen heeft geholpen bad hij het bestuur op zijn arbeid Gods zegen en wijsheid toe. Achtereenvolgens brachten gelukwen- schen over de heeren Van Rosmalen na mens de oud-leden, C. v. d. Tuin namens de Knapen- en Jongel.vereeniging, C. H. v. d. Wijngaard voor de Zondagsschool, mej. N. Werner namens de Meisjesvereeni- ging. een afgevaardigde namens de Jonge- dcchtersver. Lydia, de heer E. Eikerbout namens het zangkoor Dejo Preza en de heer Galjaard voor de Schaakver. van Prediker én een afgevaardigde namens de C.J.M.V. Oude Vest en de C.J.M.V. Leven daal. Beide laatsten boden een boekwerk aan. Alle overige sprekers boden ieder een bedrag in couvert aan, welk totaal bedrag, aangevuld met een collecte onder de oud leden toereikend was om het bestuur een nieuwe piano aan te bieden. Aan den heer Mazurel werd verzocht dit prachtige jubileumgeschenk te onthullen. Hierna werden twee coupletten van het vaandellied gezongen, waarna de heer Ei kerbout een stukje muziek op de nieuwe piano ten gehoore bracht. Met het zingen van Ps. 27 7 werd deze herdenkingssamenkomst besloten. Alle aanwezigen vereenigden zich hierna aan een broodmaaltijd, waar al spoedig een vrooüjke Predikersfeer heerschte. Tijdens dezen maaltijd heeft de heer D. van 't Zelfde namens de leden van de C. J.V. een electrische klok aangeboden. Het hoogtepunt werd 's avonds in de feestvergadering bereikt. Een strijkje onder leiding van mej. Annie de Haan en decla matie van den heer Karei van Dorp zorg den voor een aantrekkelijk programma Maar ook de leden zelf, en niet te vergeten het groote contingent oud-Predikerianen, zorgden voor een gezellige stemming. Wethouder Jac. Wilbrink, die namens het gemeentebestuur aanwezig was, heeft de gelukwenschen namens dit college aange boden. Prediker is ook voor de burgergemeen schap van groote beteekenis geweest, aldus spr. Het is dan ook geen holle frase als het gemeentebestuur zijn gelukwenschen overbrengt. Ten slotte wees de heer Wilbrink op de verantwoordelijketaak om als christen jongemannen door het leven te gaan. Een indrukwekkend moment was het, toen klokslag negen uur een minuut stilte in acht werd genomen om de oprichters der vereeniging en wijlen den heer J. Boehmer te herdenken. Deze herdenking werd besloten met het zingen van Ps. 119 5. De avond werd besloten met de opvoe ring van het declamatorium „De staf des geloofs." „Prediker" kan op een waardige, feeste lijke en goed geslaagde jubileumvergade- ring terugzien. VAN DAKGOOT GEVALLEN. Gisteren is de 21 j. schildersknecht J. M., die schilderswerkzaamheden verrichtte aan een perceel in de Baatstraat, van de dak goot gevallen. Hij had zich aan een houten dakkapel vastgehouden, het hout brak plotseling af, de man verloor het evenwicht en sprong van 6V2 M. hoogte omlaag op straat. Hij zakte door de knieën en kwam vervolgens met het hoofd op den grond Hij werd bloedend aan het gelaat boven het rechteroog verwond en had veel bloed verlies. M. is ter geneeskundige hulpverlee ning naar het Ac. Ziekenhuis vervoerd. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Mr. P. J. Idenburg tot voorzitter gekozen. In de alhier gehouden jaarvergadering werd mr. P. J. Idenburg, lid van het bestuur tot voorzitter der Maatschappij benoemd. Als lid zijn nog-gekozen: dr. 3. van den Berg, J. H. de Groot, J. de Molenaar en ir. A. van Oerle. In het bestuur werden de aftredende le den dr. J. J. L. Duyvendak en mej. dr. J. H. van Lessen vervangen door dr. G. G. Kloeke en mevr. van Dullemende Wit. In de commissie voor taal- en letterkunde zijn gekozen: dr. G. I. Lieftinck en dr. G. G. Kloeke; in die voor geschied- en oudheid kunde: dr. J. J. de GeMer. mr. J. van Kan, dr. J. A. J. Barge, dr. N. J. Krom en dr. L. Knappert; in de commissie vóór de bibli otheek: mej. dr. J. H. van Lessen; in die voor het jaarboek: dr. J. J. L. Duyvendak; in die voor de uitgaven van geschriften dr. P. J. M. van Gils. De vergadering te Den Haag, bijge woond door de vereeniging „Natuurgenot", waarop de heer A. F. Portielje een lezing hield over „Dierenleven in het aquarium", waarvan wij Maandag een verslag plaat sten, was georganiseerd door Haagsqhe aquariumclub Scalare. Vrijdag a.s. herdenkt onze oud-stadge noot de heer H. A. Neuteboom, machinist bij de Ned. Spoorwegen te Uithoorn, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoor wegen in dienst trad. Geslaagd is voor het examen L. O. 'Rijkskweekschool den Haag) de heer J. M. Galjaard alhier. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Giessen-Nieuwkerk cand. P. Moerenhout te Utrecht. CHR GEREF. KERK. Beroepen: Te Werkendam, ds. E. du Marchie Van Voorthuysen te Urk. OUD-GEREF. GEMEENTEN. Bedankt:Voor Kampen, ds. J. van der Poel te Giessendam. ROEIEN. OON IN DE VERBODEN KUSTSTROOK. De bevelhebber der marine in Nederland deelt in aansluiting aan de verordening van den rijkscommissaris Nr. 100 1941, hou dende buitengewone maatregelen voor de kustverdediging, mede, dat roeivereenigingen in het gebied waarvoor de verbodsbepalin gen gelden, haar wedstrijdroeibooten voor trainingsdoeleinden en wedstrijden mogen gebruiken (niet echter toerroeibooten, ped delbooten of kano's). De vereenigingen zijn strafrechtelijk verantwoordelijk voor elk misbruik. INSCHRIJVINGEN VAN NJORD EN DE VLIET. Voor de jubileumwedstrijden, welke Triton Zaterdag 22 en Zondag 23 Juni te Jutphaas organiseert, heeft Njord inge schreven op de volgende nummers: Jonge twee A, overnaadsche vier (twee ploegen), jonge twee B, vier zonder stuur man, oude vier, overnaadsche twee (twee ploegen), een jonge acht A. De Vliet komt uit met een overnaadsche skif stijlroeien, seniores en junioren vierriemsgieken stijl roeien, overnaadsche vier beginnelingen stijlroeien, dubbel vier stijlroeien en een acht stijlsnelroeien. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 11 Juni. Tarbot 3,60—3,10; tong 4—2,45; steur 2.50; blei 44—36 (alles per KG); kleine schol f. 8655; pufschol eerste soort f.4230,50; puf- schol tweede soort f.2711; pieterman f.6255; muilen f.32—30; groote makreel f. 80; kleine makreel f.46; horsmakreel f.21—16: groote schar f32—30; kleine schar f.2421; pufschar f.129; wijting f.4018; groote wijting f.84 73; kleine roode poon f.8870; poontjes f. 19— 17 (alles per 50 KG.). Besomming trawlers: IJm. 22, Ita, 200 m., f. 37,90: IJm. 118, Beatrice, 60 m., f.1910; IJm. 417, Deerika VII, 130 m.m, f, 3080. Besomming kotters: IJm. 209 f.2950; IJm. 203 f3050. Besomming loggers: KW. 108 f.814; KW. 33 f.886: KW. 18 f.1209; KW. 59 f.858; KW. 2 f.1549; KW 20 f.1115; KW 173 f.781; KW 91 f.807; KW 58 f.955; KW 104 f.769; KW, 107 f.891; IJm. 283 f.1039. N.S-B.'ERS TE BERLIJN. Gisteren brachten de plaatsvervangend leider der N.S.B., C. van Geelkerken, en de heeren H. W. Miiller Lehningi, inr, A.-J. Zondervan, commandant der W-A. en J. P. Wolff ram, plaatsvervangend voorman der Ned. S.S. een bezoek aan den rijksleider der S.S. Heinrlch Himmler te Berlijn. DE HEER H. QEFFERINK f In den ouderdom van 62 jaar is te Noord- wijk Binnen overleden de heer H. Lieffe- rink, rentmeester van jhr. van Limburg Stlrum, geboren te Almelo 10 Aug. 1878. Hij was lid van den raad te Noord wijk yan 1919—1939 en wethouder van 19191927. Voorts was hij voorzitter van het departe- tement Noord wijk van de Ned. Mij. van Handel en Nijverheid, penningmeester van Patrimonium en voorzitter van Noordwijk Vooruit. DOODELIJK ONGEVAL TE BEILEN. Gisteravond werd de arbeider J. Sluiter uit Smi'de in bewusteloozen toestand aange troffen op de terreinen van de aardappel meelfabriek „Oranje" in de gemeente Bellen. Kort daarna overleed hij- Daar hoofdwonden er op duidden, dat den man in de fabriek eeri ongeluk was over komen, stelde de marechaussee een grondig onderzoek in. De justitie heeft het lijk in beslag genomen. De man was 46 jaar oud en vader van dertien kinderen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het gebied van de Middellandsche Zee hebben formaties Duitsche gevechtsvliegers van nieuwe steunpunten uit met goed suc ces de Britsche olie-opslagplaatsen en ha veninstallaties van Haifa aangevallen. Er ontstonden verscheidene ontploffingen ien branden./ ïn Noord-Afrika bestookte Duitsch-Ita- liaansche artillerie Britsche batterijsccilin- gen bij Tobroek en dwong den vijand het vuren te staken Succesvolle aanvallen van het Duitsche luchtwapen "'aren gericht op Mersa Matroeh. In barakken en benzine opslagplaatsen ontstonden verscheidene branden. Gevechtsvliegtuigen hebben aan de Schot- sche Oostkust en in het Kanaal van Bristol twee krachtig bescnermde convooien aan gevallen en hieruit twee koopvaardijsche pen met in totaal 10.000 brt. tot zinken ge bracht en vijl andere vrachtbooten on tankschepen zoo zwaar beschadigd dat aangenomen kan worden, dat nog meer scheepsruimte ver!ore ,i is gegaan. Bij de luchtaanvallen op haveninstallaties aan den Noorde-ijken uitgang yan het kanaal van Bristol konden eenige groote en tal rijke kleinere branden worden waargeno men. Overdag noch des nachts werden dooi den- vijand gevechtshandelingen boven het Duitsche rijksgebied verricht. Bij het tenuitvoerleggen van operaties op Kreta hadden de commandant van een divisie bergjagers generaal-majoor Ringel alsmede de kolonels Jais, Utz en Krakau, als commandanten van regimenten bergja gers, en de commandant van een regiment berggeschut, luitenant-kolonel Wittmann met de onder hun bevel staande troepen, een beslissend aandeel. De diplomatieke redacteur van de Berli ner Boersenzeitung, dr. Karl Megerle, houdt zich in een hoofdartikel bezig met het vraagstuk der betrekkingen tusschen Frank rijk en de Ver. Staten. In het licht der ge beurtenissen in Syrië, aldus schrijft hij, blijkt de ontwikkeling een nieuwe Ameri- kaansche bekentenis te zijn ten aanzien van de mede-verantwoordelijkheid der Ver. Staten voor het ongeluk van Frankrijk, Vóór het uitbreken van defi oorlog waren de po gingen van Roosevelt, om Frankrijk af te houden van toenadering tot Duitschland, een symptoom. De Vereenigde Staten wek ten daarbU den indruk, dat zij welwillend tegenover de belangen van Frankrijk ston den. Toen Frankrijk echter tegen de Duit sche troepen niet bestand was, lieten de Vereenigde Staten het eenvoudig vallen. De diplomatieke betrekkingen werden niet ln vollen omvang of op vriendschappelijken voet gehandhaafd. Evenzeer is het onjuist dat men begrip zou hebben getoond voor de financieele, economische en voedselvraag- stukken van Frankrijk. Na de Ineenstorting van Frankrijk werd het Fransche tegoed in de Vereenigde Staten geblokkeerd, de Brit sche blokkade gesteund en de handel met Frankrijk gestaakt. Roosevelt zag zelfs bij de uithongering van Frankrijk gevoelloos en cynisch toe. Van grootmoedige hulp is dus fn geen enkel opzicht sprake geweest. Met uitzondering van Engeland heeft geen staat de hand zoo dreigend naar Fransch bezit en Fransche strategische pun ten uitgestrekt als Amerika, aldus vervolgt Megerle. Wanneer het Fransche koloniale bezit in West-Indië, Afrika qf Azië niet door Engeland bedreigd werd, dan werd het be dreigd door de begeerigheid van Roosevelt, in wiens proclamatie de namen Dakar, Martinique enz. steeds weer voorkomen ln een verband, dat niet kan twijfel onderhe vig is. Washington heeft lederen Engelschen aanval op andere deelen van het Fransche rijk toegejuicht. De aanval op Dakar ge schiedde met Amerikaansche goedkeuring: in het conflict tusschen Thailand en Indo china heeft men alles gedaan om een rege ling te verhinderen en nergens Is de voldoe ning over den Britsehen rooftocht tegen Syrië grooter dan in het Witte Huis. Roosevelt gedraagt zich, alsof het wa penstilstandsverdrag tusschen Duitschland en Frankrijk ook tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten is gesloten. Bij dat ver drag heeft Duitschland volkomen rekening gehouden met de belangen van Frankrijk als koloniale mogendheid; het heeft Frank rijk de mogelijkheid gelaten, zijn koloniale rijk militair te verdedigen. Daarom heeft Frankrijk niet alleen het recht, maar ook den plicht, met geweld op te treden tegen de arglistige bedoeling van Engeland, zich van Syrië meester te maken. Men gunt Frankrijk niet, zoo besluit Me gerle zijn artikel, dat het van verder bloed vergieten tegen Duitschland verschoond is gebleven. President Roosevelt wil Frank rijk terugkrijgen als aanknoopingspuntvoor zijn politiek van inmenging op het Euro- peesche vasteland. Van die politiek valt echter niets meer te redden. Zij heeft het tegendeel bereikt van wat men voor oogen had en ook het Syrische ^avontuur zal te zijner tijd een ernstige fout in de rekening blijken. (D.N.B.) DE STRIJD IN SYRIË. Naar Ofl uit Beiroet meldt, zijn de ge vechtshandelingen gisteren gekenmerkt door een langzamer tempo. De vijand werd overal teruggeslagen, behalve bij Merd- jayoem, waar hij met steun van artillerie een aanval heeft ondernomen. De Britsche strijdkrachten hebben tevergeefs getracht aan de Libaneesche .kust op le rukken on danks het feit dat zij door Britsche schepen werden gesteund. Ten Zuiden van Damascus 'nebben onze patrouilles groote troepenconcentraties waargenomen. In Djebel Droes is de toe stand onveranderd. Onze vliegtuigen en artillerie hebben zeer doeltreffend vijandelijke pantserwagens ge bombardeerd. De vliegvelden van Nairab en Palmyra zijn door Britsche vliegtuigen zon der succes gebombardeerd. (D.N.B.). Het 371ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: Aan het front van Tobroek in Noord- Afrika heeft onze artillerie het vijandelijke geschut met succes bestookt. Onze vlieg tuigen hebben in den nacht van 9 op 10 Juni hun bomaanvallen op installaties, op slagplaatsen en stellingen in Tobroek voort gezet en branden en ontploffingen veroor zaakt. Duitsche toestellen hebben Mersa Ma troeh aangevallen. In den nacht van 9 en dien van 10 Juni hebben Britsche vliegtui gen eenige plaatsen op het eiland Rhodos gebombardeerd. Bij gevechten aan het front van Celga in de streek van Gondar (Oost-Afrika) heb ben onze troepen den vijand gevoelige ver liezen toegebracht. GEBOREN: Margaretha Angela Maria, D. van H. J. Nieu- wenhoven en C. J. v. Haasteren SJoeke, D. van J. W. A. Fossen en J. v. d. Veen Maria Johanna Sophia, D. van P. A. Vioen en M. C. Opdam Sophia, D van C. Kanbier en C. v. Kralingen Lena Maria, D. van W. J. Verboolj en D. Dronkert Catharlna Johanna Wilhel- mina, D. van N. H. Koning en J. J. Mulder Leonie, D. van L. v. d. StaaiJ en J. Vogelenzang Hendrlna, D. van H. de MooU en M. A. A. Geijsman Martiena, D. van H. v. Loef en W. Heemskerk. GETROUWD: J. A. Varkevisser jm. en P. J. M. Wasserman jd. B. G. M. v. Cleef Jm. en J. M. O. J. van Kampenhout Jd. OVERLEDEN. L. C. Henzen. M. 64 J. C. v. Rooden, M. 61 j. E. J. W. A. v. d. Voort, D. 3 maanden. (2 lijnen) SCHEEPSONGELUK IN FRANKRIJK. Naar uit Dax in het Fransche departe ment Landos wordt gemeld, zijn bij een scheepsongeluk in de nabijheid van Saint- Vulien-le Born acht menschen, onder wie zeven kinderen, omgekomen. GENERAAL DENTZ NAAR HET ZUIDELIJK FRONT. Ofi meldt uit Beiroet, dat generaal Dentz een inspectiereis heeft gemaakt naar het Zuidelijke front in Syrië. Hij heeft gecon stateerd dat het moreel der troepen goed was. Voorts heeft hij de officieren, onder officieren en soldaten, die zich in de gevech ten der laatste dagen bijzonder hebben in gespannen, onderscheiden. Hij heeft een be zoek gebracht aan de hospitalen en aan de gewonden der Fransche en Syrische troe pen onderscheidingen uitgereikt. JD.N.B.). OVERSTROOMING IN AMERIKA. Tengevolge van een overstrooming in de stad Albana in Texas zijn, volgens berich ten van Associated Press, twaalf personen om het leven gekomen. Door het breken van een stuwdam zijn 35 huizen ingestort. AMERIKAANSOHE VERZEKERING AAN PORTUGAL. De Amerikaansche minister van bultên- landsche zaken. Huil, heeft, als antwoord op de Portugeesche' bedenkingen ten aan zien van de laatste rede van Roosevelt, in een nota de Portugeesche regeering de verzekering gegeven, dat de Vereenigde Staten geen aanvallen op de souvereinltelt en onschendbaarheid van Portugeesche eilanden in den zin hebben. Huil verklaarde, dat Roosevelt in zijn rede van de Portugeesche eilanden in den Atlantischen Oceaan slechts melding heeft gemaakt om er op te wijzen, in welk een gevaar het Westelijk halfrond zou verkee- ren, wanneer deze eilanden door een mo gendheid, waarmede men niet op vriend schappelijken voet staat, bezet of be- heersoht zouden worden. Roosevelt heeft slechts de aandacht willen vestigen op het strategische belang dezer eilanden ln geval van een aanval op het Westelijk halfrond (D.N.B.) DE REDE VAN MUSSOLINI. In alle Italiaansclie steden en dorpen, in Albanië en de Italiaansche overzeesche be zittingen was de Italiaansche bevolking gisteren op straten en pleinen saamge- stroomd om bij de luidsprekers naar de rede van Mussolini te luisteren. De verklaringen van den Duce werden steeds met bijval ont vangen, vooral toen Mussolini sprak van de wapenibroederschap met het nationaal- sociallstlsche Duitschland. Na de rede wer den overal geestdriftige betoogingen ge houden. (D.NJ3.) H. v. B. teJj. - Dergelijke adressen kunnen wij niet opgeven. Mevr. C.P. te L. - Goede verdelglngs- middelen van mieren zHn: potasch met suiker, verech kervelkruid of schoteltjes gesuikerd bier. AMSTERDAM, 11 Juni. Het beurssentlment is even wisselvallig als het weer. En op de verschillende ten- denzen welke zich aan het Damrak open baren, is hoegenaamd geen peil te trekken, niet het minst omdat men vaak niet weet, waaraan deze stroomingen haar ontstaan te danken hebben. Van de willige stem ming, die zich gisteren, later op den mid dag op de effectenbeurs baan brak, was heden niet veel meer overgebleven. BIJ de opening zag het er even naar uit alsof de markt een behoorlijk weerstands vermogen aan den dag legde, maai reeds zeer spoedig bleek, dat dit niet het geval was, want in vrijwel alle rubrieken volgden de koersen een benedenwaartsche richting, met het gevolg, dat de koerswinsten welke gisteren konden worden behaald, geheel of grootendeels Verloren gingen. De handel was wederom van beperkte afmetingen, zij het dan ook dat de markt geen doodsch voor komen had. Het bekend worden van nieuwe maatre gelen inzake den handel In Amerikaansche waarden, waardoor deze handel ln de toe komst zeer bemoeilijkt zal worden, maakte op de beursbezoekers geen aangenamen In druk, en was aan het algeheele sentiment niet bevorderlijk. Olies werden aanhoudend in een open hoek verhandeld en reeds da delijk werd beneden 't peil van den vorlgen slotkoers afgedaan, waarna nog een Inzin king van eenige punten intrad tot 223 1/4 'la waarna echter stand werd gehouden. De Indische cultuurfondsen verkeerden algemeen in reactie. H.V_A.'s werden goed prijshoudend ingezet op 390 °/o, maar tot dezen prijs was nogal materiaal aan de markt en ook werd dit voor lager koersen gelaten, zoodat zich ln een snel tempo een daling voltrok tot 381 'la, waarna echter een kleine verbetering volgde. In het verdere verloop vonden geen groote mutaties meer plaats. Vorstenlanden zakten, na op 108 te zijn Ingezet, eenige punten ln. Ook op de Rubbermarkt zag het er naar uit, alsof de vorige prijzerakoersen gehandhaafd zou den kunnen blijven, ten minste werden Am sterdam Rubbers ingezet op 244 'la, of het hoogste punt van gisteren, maar niet lang daarna werd een achttal punten lager ge noteerd. De meeste minder courante soorten be wogen zich beneden de vorige prijzen. De affaire ln Tabakken was van minuscule af metingen. Voor zoover noteeringen tot stand kwamen, waren deze Iets lager. Senemba's kwamen wederom eens bene den 200. De affaire in Industrleelen was van kalmen aard. Aku's konden zich tegen de algeheele beurstendenz ln wat verbete ren en stegen van 134 tot 135>4 In Uni levers ging weinig om. Voor dit aandeel liep de koers achteruit van 111 tot 109 De Philips aandeelen zakten ln van 200 tot 195'/2. De minder courante soorten trokken weinig attentie. De koersbeweging was on regelmatig, waarbij de nadeellge verschillen echter de overhand hadden. Voor Scheepvaartpapieren was de animo evenmin groot. Soheepvaartunles gaven, na prijshoudende opening, kleine teekenen van verzwakking, maar waren in doorsnee wei nig veranderd. Over het algemeen kwamen voor de Scheepvaartaandeelen geen groote veranderingen voor. De belegglngsmarkt was kalm. De Neder- landsche staatspapieren bewogen zich op ongeveer het vorige peil. zelfs de nieuwe 4°/o obligatiën en de gestaffelde leening hadden een rustig verloop. Gemeentelijke leeningen waren prijshoudend en bijna on veranderd. Hetzelfde kon dienen van pand brieven. Prolongatie 2 1/4 'li. (A.N.P.) LEIDSCHENDAM, 10 Juni. Engelsche kom kommers 1ste soort f. 14, 2de soort f. 10,50, 3de soort f.7; gele komkommers le soort f. 15,20, 2e soort f.12, 3de soort f.8; kropsla, 1ste soort f.2; 2de soort f. 1,50; stoofsla f.12,50; peen ff. 13; bloemkool 1ste soort f. 14, 2de soort f 10,50, uitschot f.5; tomaten, mldd. f.20, groote ronde f. 20, 2de soort f. 20, 3de soort f. 10; bonken f. 13; uitschot f.14; andijvie per 5 Kilo f.8—20; spi nazie per 4 Kilo 24—60 ct.; postelein f.16—18; rabarber per kilo 6 ct.; snijboonen 79; radijs f. 1,60; selderie f. 4,506. WOERDEN, 11 Juni. Aangevoerd 304 par tijen kaas. Prijs met rijksmerk 1ste kw. f. 40,01 —41,60, 2de kw. f. 38,50-39,50. Handel matig.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3