STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 11 Juni 1941 De loonen in het hotel-, cafébedrijf, enz. phili shave Een vastgestelde belooning naast het bedieningsgeld De inhoud der ontworpen regeling Telde beitels PHILIPS Zooals reeds is gemeld, is door den Neder landschen bond van wenk-gevers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrij ven „Horecaf", den Nederlandschen bond van hotel-, koffiehuis-, restauranthouders en slijters, den Nedenlandschen R.K. bond van hotel-, café-restauranthouders en slij ters „St. Joseph", den Nederlandschen bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel en den Nederlandschen R.K. bond van hotel-, café- en restaurant-geëmployeerden fljSt. Antfconius", een verzoek ingediend tot het bindend vaststellen van een regeling, als bedoeld in artikel 5 eerste lid van de ver ordening no. 2171940 van den rijkscom missaris betreffende de totstandkoming van regelingen inzake loonen, salarissen en andere arbeidsvoorwaarden voor het hotel-, restaurant-, café-restaurant- en cafetaria- bedrijf. In verband hiermede heeft een redacteur van het A.N.P. een onderhoud gehad met den heer P. A. Pfeifer, directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restau rant- en pensionbedrijf. Deze wees hierbij op de belangrijke strek king van de ontworpen regeling, om aan het geheele personeel in deze bedrijven een •rechtspositie te geven, waarbij de loonen op een redelijk peil zijn gebracht. Bij deze regeling is de toestand in eenige goed ge-- leide bedrijven tot voorbeeld genomen. Het ontwerp voorziet in een vaste ver deeling der verschillende functies, waar voor minimum-loonen zijn vastgesteld, Een belangrijke bepaling, waardoor aan vele uitwassen een einde zal worden ge maakt, is ook die, waarbij aan werk gevers of hen, die dezen vervangen, ver boden wordt voor het in dienst nemen of in dienst houden van een werknemer van dezen noch van anderen eenige be taling aan te nemen, terwijl voorts is vastgesteld, dat het bedieningsgeld eigendom is van het personeel, waarbij voor het werken op tronc een vaste maatstaf voor de verdeeling is opge nomen. Een belangrijke vooruitgang vormt ook het voorschrift, dat de werkgever aan het personeel een vastgestelde be looning moet uitlceeren naast het be dieningsgeld (fooi), dat het hij de uit oefening van zijn functie ontvangt. Een algeheele afschaffing van het fooien- stelsel is in het ontwerp nog niet op genomen, doch bovengenoemd voor schrift kan worden beschouwd als een eerste stap in die richting. Ook tal van andere begrippen zijn in de regeling vastgelegd, waarop verder door toetsing aan de praktijk zal kunnen wor den voortgebouwd. DE INHOUD VAN HET ONTWERP. Komende tot een beschouwing in onder- deelen van de aan goedkeuring voorgelegde regeling, kan deze in het volgende over zicht worden samengevat: De thans ontworpen regeling heeft be trekking op hotels, restaurants, café's, café-restaurants en cafetarias. In de omschrijving van het begrip „hotel" zien we, dat daaronder wordt verstaan een inrichting, ibesteanr tot het tegen betaling verstrekken van logies, in hoofdzaak voor korten tijd. met of zonder verpleging, zoo dat hierbij niet begrepen zijn de pensions. Daarentegen zullen wel onder de regeling vallen inrichtingen als het H.T.O., de Kol- pingshuizen e.d. Vermelding verdient voorts, dat onder „cafetaria" wordt verstaan: le. inrichting, bestemd tot het tegen betaling verstrek ken van eetwaren of dranken, of beide voor gebruik ter plaatse en kennelijk ingericht voor bediening aan toonbank of buffet, om verschillig of daarnevens bediening aan tafels geschiedt: 2e. automatiek, snelbuffet, broodjeswinkel en dergelijke. Ook ruimten, behoorende tot schouw- •burger, sociëteiten, stations, schepen met uitzondering van zeeschepen vliegtuigen, tMnen, of dergelijke, waar tegen betaling eetwaren of dranken voor gebruik 'ter plaatse plegen te worden verstrekt, vallen onder de regeling en wel volgens hun be stemming als restaurant, café of café-res- taurant. HET MASTIEK MAKEN. Uitdrukkelijk wordt in de regeling be paald, dat tot de functie van een kellner mede behoort het mastiek maken, waaron der wordt verstaan: het gereedmaken van tafels, het schoonhouden van asclibakjes en dienbladen, het nawrijven van glas, aar dewerk en tafelzilver en het stofvrij houden van tafels, tafel-lampjes, stoelen en ruiten en soortgelijke werkzaamheden. Tot het mastiek maken behooren echter niet en hiermede wordt een oude twist vraag tot oplossing gebracht de grove werkzaamheden, als het dweilen eh boenen van vloeren, het zes men van ruiten, het stofzuigen van vloerbedekking en meubi lair, .het schoonmaken van groote hang lampen en dergelijke. DE ARBEIDSDUUR. Een belangrijk punt is verder dc bepa ling van den arbeidsduur van den werk nemer in de onder de regeling vallende bedrijven. Deze bedraagt ten hoogste 120 uur per twee weken. In bijzondere omstandigheden kan hiervan worden afgéweken, mits voor het overwerk een vergoeding wordt betaald. Deze be draagt voor het eerste uur 110 pet., voor het tweede 115 pet., voor het derde 125 pet. en voor de volgende uren 150 pet. van het uurloon. Het uurloon bedraagt 1/60 gedeelte van het weekloon of 1/240 gedeelte van het maandloon. Werkne mers, wïer inkomsten hoofdzakelijk uit bedieningsgeld bestaan, ontvangen een dubbele vergoeding. Voorts heeft een werknemer een we- kelijkschen, onafgebroken rusttijd van ten minste 30 uur, van welk voorschrift voor een bepaalde week kan worden af geweken, mits de werknemer in de vo rige of in de volgende week 2 zoodanige rusttijden heeft. Gedurende deze rust tijden mag een werknemer geen arbeid verrichten-in dienst van een anderen werkgever. Ook voorziet de regeling in de dagelijk- sche rusttijden gedurende den werktijd. Zoo heeft bijv. een werknemer, wanneer tus schen het begin en het einde van den werk tijd een tijdruimte ligt van 12 uur of lan- gèr, recht op één onafgebroken rusttijd van ten minste 2 uur en twee onafgebroken •rustttijden van ten minste een half uur en bij een tijdruimte van 6 tot 8 uur op een onafgebroken rusttijd van ten minste een (half uur. Bovendien is een bepaling opgenomen, dat aan een werknemer eens per week de gele genheid moet worden gegeven een kerk dienst van zijn gezindte bij -te wonen, tenzij mag worden aangenomen, dat hij die gele genheid niet tot dat doel zal gebruiken. LOON. Een belangrijke bepaling is, dat alle werknemers een loon in geld genieten, dat ten minste zooveel bedraagt als voor hun functie is aangegeven in de bij de regeling behoorende tabellen, waarbij tevens is aangegeven, of de werknemer naast dat loon recht heeft, hetzij op broodkost (ont bijt, broodmaaltijd, 1 kop thee en 1 kop koffie per dag), hetzij op vollen kost (ont bijt, broodmaaltijd, een warme maaltijd, thee en koffie), hetzij op volle kost en in woning. De bedrijven worden daartoe door een plaatselijke of regionale bedrijfscommissie ingedeeld in drie klassen. Deze indeeling in klassen is landelijk, zoodat het%nogelijk is, dat in tal van gemeenten een bedrijf van een eerste klasse of tweede klasse niet voor komt. Uit de uitvoerige tabellen kunnen hier 'slechts enkele grepen worden gedaan, waar uit althans eenlg inzicht -kan worden ver kregen van de wijze, waarop deze voor zoo vele werknemers in de onderhavige bedrij ven belangrijke materie in (het ontwerp is geregeld. Van -het vaste kokspersoneel buiten het cafetariabedrijf zal naast den vollen kost een chef-kok verdienen een maandloon van f.260 (le klasse) tot f.150 (3e klasse); een chef de partie f. 170 tot f. 140, een commis f.80 tot f.70, een leerlingkok 3e jaar f.35, ■terwijl van het vrouwelijk personeel een le kookster zal genieten een maandloon van f. 125 met vollen kost en een le koffiekokkin f.55 met kost en inwoning. Van de minimumloon voor het vaste front-, hall- en etagepersoneel, waarbij ten aanzien van velen rekening is gehouden met Wet gebruikelijke bedieningsgeld, noe men we: dagportier per maand f.20 (le kl.) tot f.35 (3e kl.) met vollen kost; chasseur f. 15 met vollen kost; huisknecht f. 20 tot f. 30 met vollen kost; chef de reception f. 175 (le kl.) en f. 125 (2e kl.) met kost en inwo ning; chef de bureau f. 140 en f. 125 met kost en inwoning; garderobier of garderobe juffrouw per week f.17.50 (le kl.) en f1,5 (2e kl.) met vollen kost; huisjuffrouw of inspectrice per maand f. 125 (le kl.) en f.100 (2e kl.) met kost en inwoning; kamermeisje f. 20 tot f. 25 met kost en inwoning. In hotels en restaurants zal een zaalchef verdienen f.250 met vollen kost in alle klassen, een oberkellner of le kellner f. 35 met vollen kost, een commis f. 15 met vol len kost, een leerling-kellner 3e jaar f.40 met vollen kost, een kassier of cassière f. 80 met vollen kost, een portier f. 40 tot f.30 met broodkost. Voor café-restaurants is het maandloon van een zaalchef eveneens gesteld op f250 echter zonder kost, van een oberkellner op f40 en van een kellner op f25 tot f.20, beiden zonder kost, van een portier op f.40 tot f.20 met broodkost en van een buitenportier op f. 50 tot f. 100 zonder kost. Voor het personeel in café's, waaronder dancings, cabarets en bars, noemt het ont werp o.m. de volgende maandloonen: por tier met garderobe f. 20, zaalchef f. .250 tot f. 150, chefkellner f. 40, perronkellner f. 20 met provisie van den verkoop,, kellner f. 25, piccolo f. 15 met broodkost. In bedrijven met een alleenwerkenden kellner zal deze per maand f. 25 ontvangen. Van het vaste buffetpersoneel buiten het cafébedrijf zal een kelderknecht een weekloon verdienen van f. 25, een buffet chef f45 tot f. 35, een le/ buffetbediende f. 30 tot 25, een buffetjuf rouw een maandloon van f. 50 tot f45 met vollen kost, en een buffet- of koffiejuffrouw in een hotel f. 50 tot f. 40 met kost en inwo ning. In het cafétariabedrijf zullen de volgen de minimum-loonen geldenzaalchef f 140 per maand met vollen kost, een chefkok f. 160 met vollen kost, een patissier f. 125 met vollen kost, een buffetbediende of be- dienjuffrouw per week f. 10 met en f. 20 zonder bedieningsgeld. LOS PERSONEEL. Ook voor het losse personeel voorziet de ontworpen regeling in minimum-loonen, waarvan we slechts enkele noemen. Indien een kellner afrekent, ^ontvangt hij voor een dag of gedeelte daarvan hetgeen ZES etalen echcerbeitels. Daar biedt de stugste baard geen weerstand aan. Met de „PhiliShave"6 scheert U zich snel en grondig. Uit gerust met een speciaal ont wikkelden motor, ronden kop en specialen huid spanner. Prijs f. 24.80. ni 3859 (Ingez. Med.) 10 pCt. van zijn verkoop minder is dan f.6 en voor 6 dagen in één week hetgeen 10 pCt. van zijn verkoop minder is dan f 30. Indien de kellner niet afrekent, bedraagt zijn loon voor een dag tot en met diner- tijd f. S.50. Buffetpersoneel geniet voor één dag f. 6 en voor langer dan één dag f. 5 per dag, in beide gevallen met vollen kost. TRONCVERDEELING. Voorts bevat het ontwerp een uitvoerige regeling voor de bedrijven of gedeelten van bedrijven waarop tronc wordt gewerkt. Dit zijn bedrijven waarin tusschen den werk gever en de vaste werknemers is overeen gekomen, dat de door dié werknemers ont vangen of voor hen bestemde bedienings- gelden worden verzameld en onder hen verdeeld naar een vasten maatstaf. Wordt in een bedrijf niet op tronc ge werkt, doch wordt door den werkgever wel bedieningsgeld ontvangen, zooals in tal van cafétaria's gebruikelijk is, bij het vol doen van de nota aan de cassa, dan moet de werkgever deze gelden per dag afdra gen aan gekozen vertegenwoordigers van het personeel, die wekelijks het totaal ont vangen bedrag in gelijke deelen verdeelen onder de leden van het vaste bedienende personeel, waarbij ten aanzien van café taria's mede begrepen is het buffetperso neel. UNIFORM- EN BEROEPSKLEEDING. Het ontwerp maakt onderscheid tusschen unlformkleeding en beroepskleeding. On der uniformkleedlng wordt hierbij ver staan kleeding, die kennelijk' bestemd is om slechts in een bepaald bedrijf of be paalde groep van bedrijven te worden ge dragen, terwijl bepaald is, dat wanneer door een werknemer unlformkleeding moet worden gedragen, de kosten van aanschaf fing, herstelling en chemisch reinigen voor rekening van den werkgever zijn. Verder wordt een omschrijving gegeven van wat onder beroepskleeding wordt ver staan. De aanschaffingskosten daarvan enz. komen voor rekening van den werk nemer. ZIEKTE, EXTRA VRIJE DAGEN EN VACANTIE. Naast een regeling voor ziekte en een opsomming van de gevallen, waarin de werknemer recht heeft op een extra vrijen dag in verband met gebeurtenissen in den familiekring met doorbetaling van zijn loon in geld, is een ander zeer belangrijk on derdeel van het ontwerp de invoering van een vacantleregeling. Aan een werknemer, die op 1 April van eenig jaar gedurende twee jaar of langer in eenzelfde bedrijf werkzaam is geweest, wordt door den werkgever in dat jaar 12 dagen vacantie gegeven. Is een werknemer op 1 April korter dan twee jaar in eenzelfde bedrijf werkzaam, dan krijgt hij voor elke 30 dagen een halven dag vacantie. Behalve doorbetaling van het loon, geniet de werknemer gedurende zijn vacantie bovendien een toelage. Deze be draagt voor werknemers, wier inkomsten hoofdzakelijk uit bedieningsgeld bestaan 5 gulden per dag, indien zij 21 jaar zijn of ouder en anders f. 2.50 per dag. Voor het overige personeel geldt de volgende regeling: bij werkzaamheid gedurende 6 jaar of lan ger in eenzelfde bedrijf 100 procent van het loon; tusschen 4 en 6 jaar 5/6 van het loon; tusschen 2 en 4 jaar 2/3 van het loon en korter dan 2 jaar de helft van het loon. LEERLINGENSTELSEL. Een ander nieuw element in de arbeids voorwaarden voor het personeel in deze be drijven wordt geschapen door de invoering van een leerlingenstelsei. Voorgeschreven wordt, dat als leerlingen slechts mogen worden aangenomen perso nen van 14 tot en met 19 jaar, terwijl mede het aantal leerlingen aan grenzen is ge bonden. De leertijd van een leerling-kok of leer ling-kellner bedraagt 3 vjaar, die van een leerling-buffetchef of leerUng-llnnenjuf- frouw 2 jaar. Heeft een persoon dezen leer tijd voltooid, dan mag een werkgever hem niet meer als leerling aannemen. Verder is bepaald, dat na 5 jaren na het inwerkingtreden van de regeling in bepaalde functies niemand mag worden aangenomen, die niet den voorgeschreven leertijd heeft voltooid, hetgeen kan blijken uit een leer lingenboekje, dat aan de leerlingen wordt uitgereikt vanwege de landelijke bedrljfs- commissie, waarin de bonden zijn vertegen woordigd. Deze commissie heeft voorts strafbevoegd- held bij overtredingen, hetzij door werk gevers, hetzij door werknemers, van de in het ontwerp vastgelegde bepalingen. Tenslotte deelde de heer Pfeifer mede, dat indien mocht blijken, dat de invoering der regeling voor bepaalde groepen van bedrij ven een zekere verzwaring van lasten zou beteekenen, onderzocht zal worden, of daar aan tegemoet zou kunnen worden gekomen door het toestaan van een redelijke prijs- verhooging. DE NIEUWE GOBELINS VOOR HET LEIDSCHE STADHUIS. Dc vervaardiging en beteekenis. In de weverij van Edmond de Cneudt te Soest staan, zooals gemeld, gobelins op de getouwen, bestemd voor het nieuwe Leld- sohe Stadhuis. Hun gezamenlijke opper vlakte zal 90 M2. beslaan, het ls een heel groot werk, waarmede verscheidene jaren gemoeid zijn. Het blijkt niet de bedoeling te zijn de Leidsche wandtapijten, die indertijd met dén brand van het oude Stadhuis groo- tendeels werden verwoest, in oude glorie te herstéllen. Dat zou ook niet wel mogelijk zijn geweest, omdat de Indeeling van het nieuwe stadhuis totaal veranderd is, zoodat ook de zaal, waarvoor de nieuwe wandtapij ten bestemd zijn, in vrijwel geen enkel op zicht op een der oude zalen gelijkt. De kun stenaars, die het tapijt moesten ontwerpen en weven, hebben dus van den bouwmeester een volkomen nieuwe opdracht gekregen en in overleg met hem wordt thans een geheel nieuwe werkwijze -toegepast, zoodat men als het ware een vernieuwing der gobelinkunst krijgt, welke past in het beeld van dezen tijd. In de eerste plaats moest er natuurlijk rekening worden gehouden met de indee ling van de zaal. Tegenover den langsten wand zijn vijf ramen en in den langsten wand zijn twee deuren. Voor de beide kleine wanden is een soort podium aangebracht. De ontwerper Christiaan de Moor heeft nu de oplossing zóó gezocht, dat hij op soortgelijke wijze als met de moderne wand schildering het geval is ter vergelijking denke men aan het werk van Joep Nicolas, Charles Eyk of Wim Bosma ook vóór het gobelin „kernpunten" heeft gezocht. Die kernpunten kan men zich het beste voor stellen door te denken aan figurale, inge wikkelde voorstellingen op een achtergrond, op een fond van meer egale kleur. Dus eigen lijk een vast omlijnde voorstelling, die in het oog springt. Als het niet ln strijd was met het typische karakter van het gobelin, zou men kunnen spreken van een silhouet, al leen om het nog wat duidelijker te maken. Een kernpunt is voor een gobelin onge woon. Tot dusver was het altijd gebruike lijk alle beschikbare muurvlakte met gobe lin op te vullen, zoodat het gobelin desnoods doorging in de smalle strook langs een deur. De noodzakelijke ruimten voor deuTen e.d, werden in de voorstelling, die den geheelen wand besloeg, daarbij dus uitgespaard. Met deze wij re van uitvoeren wordt in de nieuwe Leidsche gobelins gebroken. Wel wordt over al gobelinstof aangebracht, maar deze wordt niet overal van een voorstelling voorzien. Men krijgt hierdoor een moderner wandver siering en hoewel dit niet de opzet was het werk wordt ook veel minder kostbaar in uitvoering. In tegenstelling met oude gobe lins zijn de voorstellingen van de nieuwe wandtapijten in het Leidsche stadhuis ge heel berekend op ruimtewerking, hetgeen voor gobelins een modern -begrip is; daar-, mede zijn' dus ook nieuwe mogelijkheden voor het prachtige handwerk geopend. De voorstellingen, die de drie wanden zul len sieren, zijn: „wijsbegeerte en weten schap, kunst en techniek, sociale voorzorg, de tijd (voorgesteld door een doodendans) en gemeenschapsarbeid." EXAMENS MIDDENSTANDSDIPLOMA - .ALGEMEENE HANDELSKENNIS". De examens, afgenomen door de Onder wijs Centrale van den Ohr, Middenstands bond, zijn gisteren alhier aangevangen. Ge ëxamineerd werden 72 candidaten. Geslaagd zijn: de heeren, J. Algera Lisse, P. N. Alleman Hillegom, C. van Atten Lei derdorp, mej. M. J. Baalbergen Noordwijk a. Zee, de heeren, D. Bakker Nieuw Vennep, C. H. Bardelmeyer Gouda, N. Barnhoorn Noordwiik a. Zee, T. Bedijn Noordwijk a. Zee, E. H. Benda Bodegraven, G. v. d. Bent Voorhout, G. Beurse Leiden, A. P. Blok Lei den, J. M. Blok Leiden, E. Boerefijn Pape- kop, J. Bontenbal Gouda, J. P. Bontje Lan- geraar, J. H. H. Borgerdlng Leiden, E. v. d. Born Leiden, A. Bouma Haarlem, P. Brand horst Waddinxveen, K. Breedljk Warmond, -mej. J. Breeveld Nieuwkoop, de heer G. G. Brinks Leiden, mej. M. Brinks Leiden, mej. M. E. v, d. Broek Leiden, de heer C. Brok king Lage Ruige Weide, mej. M. Bruin Hil legom, de heeren C. A. de Bruyn Leiden, I. den Butter Abbenes, J. Camfferman Wou- brugge, G. G. Colin Leiden, S. van Dam Oudewater, A. N. T. Delfos, J. A. G, Delfos te Leiden, W. P. Demmenle Sassenheim, E. Doedens Loosduinen, W. G. den Dubbelden Leiden, J. v. Dijk Nieuwveen, N. v. Dijk Zevenhoven, J. Dljksterhuis, J. J, Dijkster- huls te Wassenaar, J. van Egmond Katwijk a, Zee, J. P. v. Egmond Alphen a. d. Rijn, A. C. Elfering Lisse, G. J. Elve Loosduinen, E. van Engelen Alphen a. d. Rijn, mej. S, H. Flandrijn Leiden, de heeren D. C. Flin terman Den Haag, G. van. Gaaien Loosdui nen, J. Gelink Loosduinen,'J. C. Geuzebroek Haarlem, mej. G. de Gier Zevenhoven, de heeren C. D. v. Goeverden Sassenheim, G. v. Gogh 's-Gravenhage, M. N, de Graaf Leiden, mej. G. de Graaf Alphen a. d. Rijn, de heeren W, de Graaf, N. J. Graafland idem, mej. M. de Groot Den Haag, de heer A. J. Versteegt Hillegom. Afgewezen 12, ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen Egyptologie: de heer J. M. A. Janssen (Roermond); voor het Candidaatsexamen Indisch recht de dames J. C. S. Wentzel (Lelden) en V. G. H. A. Rljsdijk (Hendrik Ido Ambacht) en de heer F. Terwogt (Lei den) voor het doctoraal examen Indisch recht: mej. B. G. K. Ockers (Den Haag). Voor het doctoraal examen Rechten de, heeren L. W. F. H. van Peski (Rotterdam) en S. E. Hazeihoff Roelfzema (Wassenaar) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: L. J. van den Berg, Pickéstraat 2, Noord- wijk-Binnen, Slijterij. EINDEXAMEN STED. GYMNASIUM. Geslaagd voor het eindexamen Sted. Gymnasium Afd. B, 2e groep (8 cand.)E. Brederveld, Ookkie van Ek, Wiets de Groot, Thea Hoekstra, A. H. Mastenbroek, allen alhier, A. G. Nouwens, Oegstgeest; W. Velt- man, Wassenaar. PROPAGANDA-BIJEENKOMST DER NEDERLANDSCHE S.S. Rede van Opperschaarleider ir. P. S. Heerema. Gisteravond werd in „De Burcht" een bijeenkomst gehouden der Nederlandsche S.S., afdeeling 9 der NB.B., welke geopend werd door den heer P. J. L. Heederik, plaat selijk leider. Deze heette o.a. welkom den commissaris van politie den heer R. J. Meyer, den kringleider der N.S.B. en den commandant der W.A., alsmede den heer H. Steffin, Ortsgruppenleiter der N.S.DA.P. Spr. merkte op, dat het streven der Ned. S.S. uiteengezet zou worden, omtrent het uiteindelijk doel, waarover ook in den kring der N.S.B. nog misverstand heerscht. De opperschaarleider, ir. P. S. Heerema, zette uiteen, dat SB., komt van het woord „Schutzstaffel". doch' het is thans een be grip op zichzelf, het zinnebeeld van de „Germaansch-Noordsohe wereldbeschou wing". De Ned. S.S. is een keur-corps, waartoe jongemannen van 1830 j. na keuring, toe gelaten kunnen worden. Zij wonen oefen- avonden bij ter .geestelijke vorming, ten einde opgevoed te worden tot doelbewuste strijders der nieuwe orde. Dan volgt sport beoefening en zangonderricht. Ook is er een afdeeling „Begunstigende Leden", voor hen, die geen tijd hebben, te oud of gebrek kig zijn. Tot de geestelijke vorming behoort het bijbrengen van rasbewustzijnsbesef, germaansche levensbeschouwing, kennis der rassenkunde, het verkrijgen eener spe ciale kijk op de geschiedenis volgens de leer van het nationaal-socialisme enz. Daar de SB. een Sibbegemeenschap is, kunnen ook vrouwen toegelaten worden: zij volgen cursussen in koken, naaien, wijkverpleging, gymnastiek enz. gelijk op de Duitsche moe- derscholen. De S.S. wil zich bezinnen op den „eigen-aard" van ons volk en dat tot leidend principe van den Staat maken. Deze „eigen-aard" kwam steeds tot uiting, daar waar rebellen opstonden tegen vreemde overfieersehing. Aan de hand van talrijke voorbeelden uit de -historie (o.a. de Geuzen) ging spr. hierop uitvoerig in. Voorts zette hij uiteen, dat „ras" en „cul tuur" aan elkaar gebonden zijn, waarop een beschouwing volgde over de hoogstaan de cultuur der Germaansche stammen en van de duistere machten, die. door de eeuwen heen op. haar" vernietiging uit wa ren, teneinde over ontwortelde volkeren te heerschen en deze tegen elkaar op te zet ten. (RJC. machtskerk, Joden, liberalen, vrijmetselaars enz.) Hierdoor kon de „eigen aard" niet tot verwezenlijking komen: het Duitsche volk hervond deze onder Adolf Hitler, met als ideaal een „waarachtig so cialistische staat". Thans zijn millioenen in beweging geko men; er is een strijd gaande op leven en dood tusschen de bouwers (sociale recht- vaardigdheid, gebaseerd op ras en bloed) en de vernielers (zij, die uit zijn op winst bejag en dividend in Engeland en Amerika) Winnen de laatsten, dan leeft in Europa over eenige eeuwen een bastaardendom als in Z.-Amerika, winnen de eersten dan komt d, ontplooiing. Spr. merkte voorts op, dat de SB. het Ned. Volk als lid van de Noord-Europeesche volkerenfamille beschouwt. Breedvoerig be sprak hij, dat, wat de S.S. als „cultuur" beschouwt, afstamt van het „Noordras" en dat deze steeds bevruchtend op andere vol keren heeft ingewerkt en niet omgekeerd, zooais zulks vroeger geleerd werd. Er is thans onherroepelijk komende een „Germaansche levensgemeenschap", waar in ook Nederland-wordt opgenomen, waar bij men niet bevreesd behoeft te zijn voor Duitsche overheersching en verlies van eigen aard of cultuur. 95% is nog tegen ons, men ziet in ons landverraders, maar het- komt niet bij de anderen op, dat zij een handlangersrol spe len van den erfvijand Engeland. De S.S. wil zijn doel bekend maken aan 'oen, die den nieuwen tijd nr-g niet begrepen hebben Wij zien, aldus spr., in de anderen onze mis leide broeders en voelen het als een tekort koming, dat er nog zoo velenzijn. Met na druk wees spr. er voorts op, dat aan de S.S. de macht niet gegeven zal worden, dat is waanzin. De S.S. moet de macht zélf win nen door de harten der anderen te verove ren. Deze strijd om de macht is hier pas in den aanvang. Wij kunnen die taak al léén vervullen op den grondslag van' het nationaal-socialisme (bloed en bodem): wij zijn vóór de .wenschelijkheid en noodzaak van een samengaan aller Germanen en staan hier uit verantwoordeiijksbesef tegen over onze volksgenooten. Wij bereiden onze menschen bewust voor op de Groot-Ger- maansche levensgemeenschap die niet aan grenzen gebonden is en een ieder, wien het ernst is met de Noordsche ziel, moet dit ook wenschen. Wij willen onze generatie voor bereiden op de geweldige taak, die voor ons ligt: er is een programma in aantocht, waarvoor men bruikbare menschen te kort zal komen. Wij kennen den nieuwen geest en komen als vrije mannen, die weten, dat zij alle schepen achter zich verbrar/d heb ben, willen van harte medewerken aan de sociale revolutie! Vele Ned. S.S.-leden heb ben dan ook reeds voor de nieuwe idealen op het front het leven gelaten, den helden dood verkozen boven een leven van vege- teeren. Het verheugde spr, ook, dat op deze bij eenkomst, die bewust georganiseerd was om leden voor de S.S. te werven, vele leden van den Nationalen Jeugdstorm aanwezig waren daar deze immers de ouderen later moeten opvolgen. Bij de beantwoording van vragen, wees spr. er o.a. op, dat men geen lid van de N.S.B. behoeft te zijn dm zich bij de S.S. aan te sluiten en dat de S.S. overal mét Mu-ssert achter Hitier staat, want er is maar één nationaal-socialisme. Met een kort woord sloot de heer Hee derik deze bijeenkomst. Op 16 Juni as. zal in het bureau van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer, Stationsweg 59, een postagentschap annex telegraafstation worden gevestigd. t De uren van openstelling zullen worden bepaald op 917. Op Zaterdag zijn deze '9—15. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2