WOENSDAG 11 JUNI 1941 No. 24909 De Duce herdenkt Italie's deelneming aan den oorlog De Britsche inval in Syrië Verduisteren 82sfe laargang De loop der operaties Fransche tegenstand ongebroken Haifa gebombardeerd Frankrijk's positie bij onderhandelingen 22.02 uur Churchill over Kreta en Syrië Verspreide berichten 5.17 uur EERSTE BLAD Feiten van den dat} LEIOSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelde- PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeimdsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Griekenland wordt geheel door Italiaansche troepen bezet. De Duce heeft gisteren ter gelegenheid van het feit, dat het een jaar geleden was, sedert Italië ging deelnemen aan den oor log, een redevoering uitgesproken, waarin hij dezen verjaardag een denkwaardigen en plechtlgen dag noemde. In zijn rede gaf de Duce in de zitting van de fascistische en corporatieve kamer een in bijzonderheden afdalend rapport over de phasen van den oorlog, die zich van Februari af hebben afgespeeld aan het Albaneesehe front en aan de fronten in Afrika. De Duce verklaarde, dat met het oog op de gepubliceerde documenten geen twijfel kan bestaan, dat het tusschen Italië en Griekenland tot een afrekening moest ko men. Sedert Augustus 1940, zoo zeide hij, had ik de bewijzen, dat Griekenland niet eens meer den schijn van de neutraliteit handhaafde. Na eenige weken betrekkelijke rust spitste zich in October de situatie op nieuw toe. Ik overtuigde mij er van, dat Griekenland inderdaad een sleutelpositie van Engeland in het centrale Oosten van de Middeilandsche Zee vormde en dat ook Zuld-Slavië een uiterst ondubbelzinnige houding aannam. De Zuid-SlavischGriek- sche situatie behoefde een opheldering, ten einde gevaarlijke verrassingen te vermijden. De feiten hebben volkomen bewezen, dat mijn opvatting juist was. Daarom werd op 15 October met algemeene stemmen besloten iedere vertraging onmogelijk te maken en aan het einde van de maand te velde te trekken. Het begon van dezen veldtocht aan het eind van October eischte met het oog op de ravitailleering en verzorging een geweldige Inspanning. De groote moeilijkheden van het jaargetijde in de maanden November tot Februari werden door de Italiaansche af- deelingen met waarlijk buitengewone disci pline verdragen, welke men zeker stoicijnsch kan noemen. Behalve dez enegatieve ele menten bood het begin der operaties in het begin van den winter toch twee voordeelen: de lange nachten, die de scheepvaart in konvooien begunstigde en het wegblijven van de malaria. Wij zouden 4ezen waren geesel der Albaneesehe kust niet ontkomen zijn, wanneer wij den veldtocht in het ko mende voorjaar hadden moeten beginnen. HET EERSTE ITALIAANSCHE OFFENSIEF. De opperbevelhebber der strijdkrachten in Albanië, generaal Visconti Prasea, was van meening, dat de veldtocht to Epirus een gunstig en snel verloop zou nemen. Zijn door de generale staven in Rome en mij goed gekeurde plannen waren logisch en over tuigend. Zij behelsden een tangmanoeuvre, ondernomen in het Oosten door de berg- divisie Julia, die den pas van Metsovo achter Janina moest bereiken en in het Westen door normale infanteriedivisies, die na het passeeren van de Kalamas in de richting van Aria opmarcheerend Janina achter zich moesten laten en daarmede den aanval van deze stad tot stand moesten brengen. In het midden zou een colonne in de richting van Kalibaki oprukken om den vijand daar tot den strijd te dwingen en de zeer sterke verdedigingsinstallatles der Metaxasltoie buiten gevecht te stellen. De opmarsch der bergdivisie Julia naar de toppen van den Pindus was buitenmate moeilijk. De gemotoriseerde colonne in het midden kon, geremd door regen en moeras bij Kalibaki niet doorbreken. Het hooge water van de Kalamas hield de divisie Siena dagen lang op. Op 6 November gaf het op perbevel der bergdivisie Julia het bevel terug te trekken op Konitsa.'De bergdivisie Julia, die nog een dagmarsch van Metsovo verwijderd was keerde terug naar de linie van voor den opmarsch en moest zich ver scheidene malen een weg banen in zeer zware en aan verliezen rijke gevechten. Met den terugtocht van de bergdivisie Julia be gon het Grieksche tegenoffensief, dat in November Koritza en in December Argyro- castron bereikte. Met de verovering van Klissoera en het hereiken van de z.g. ..linie der bergen" van de Chiarista naar Spadari kan men de periode als geëindigd beschou wen, waarin de Grieken het initiatief in handen hadden. Van dit oogenblik af brak iedere Grieksche aanval ter bereiking van werkelijk strategische doelen, d.w.z. El Bas- san, Berat en vooral, zooals de Engelschen wenschten, Valona, op den tegenstand van de onzen. Er was een muur opgericht en die muur was door den moed en vastberaden heid van onze soldaten onneembaar gewor den. Het naspel van den beginslag geschied de eind December in den sector van het Sjoesjiza dal, den onmlddellijken toegangs weg naar Valona met de tegenaanvallen van het tweede regiment alpenjagers in den sector van Vranista. DE STRIJD IN ALBANIË. In den sector van de Vojussa, vielen, ter verlichting van den druk aan het front bij Berat, de troepen van het 25ste legercorps aan in de richting van Klissoera en droegen aldus bij tot het mislukken van het Griek sche offensief bij Berat. Op 13 Februari begon de vijand zijn offensief tegen Tepeltoi. De aanval werd gedaan door een speciale divisie, die door onze infanterie en afdee- lingen zwarthemden letterlijk vernietigd werd. Een poging om van Golico naar het dal van de Vojussa af te dalen, werd even eens in de kiem gesmoord. In hfet Desnitza- dal kwam de op Berat gerichte Grieksche aanval na het bereiken van Klissoera op 12 Januari tot aan Spadarit maar werd hier in de eerste tien dagen van Februari door Al penjagers en zwarthemden definitief tot staan gebracht. In het Devoli-dal was de Tomori het hoekpunt tusschen het negende en elfde legercorps. In de laatste tien dagen van Januari werd een versterking uitgevoerd van dit gevoelig scharnier door den inzet van een offensieven aanval in het Tomoret- ta-dal. In het Skumbini-dal trachtte de vijand, nadat Koritza in de laatste tien dagen van November was opgegeven, via het bruggehoofd van de Skumbini het knoop punt El Basan te bereiken, hetgeen door onzen tegenstand mislukte. In den sector van Pogradetsj (Ochrida) werd in December iedere vijandelijke poging tot een aanval definitief tot staan gebracht. Toen ik mij in de eerste dagen van December naar Albanië begaf, zoo ging Mussolini verder, had ik het gevoel, dat het begin van de over winning in de lucht hing. DE LAATSTE PHASE. Generaal Cavallero, die op 30 December het opperbevel der strijdkrachten op zich had genomen, had het leger in Albanië ge reorganiseerd, verstevigd en voorbereid op het offensief. De Duce schilderde vervolgens de opstel ling der legercorpsen in Albanië ln April en ging voort: een laatste wanhopige Griek sche poging om in het Vojussadal op te ruk ken, werd nog in de kiem gesmoord. De daaropvolgende week begon de opmarsch van het achtste legercorps, waarbij vier di visies in het veld werden geworpen. In het eerste deel van den slag werden de vijande lijke versperringsstellingen niet overwonnen, -maaT de door onze artillerie, ongeveer 400 stukken geschut, en door ons luchtwapen, ongeveer 400 vliegtuigen, den tegenstander toegebrachte verliezen waren, zelfs volgens de Grieksche gegevens, verschrikkelijk. In de week van 9 tot 16 Maart, waar in het initiatief naar Italiaansche zijde overging, hield het Grieksche leger practisch op te bestaan als nog tot vechten bekwame strijdmacht, gelijk later door de Grieksche regeering zelf werd erkend. In April had het Italiaansche leger, ook wanneer intusschen niets anders zou zijn gebeurd, wat wijziging bracht op den Balkan, met mathematische ze kerheid het Grieksche leger overweldigd en vernietigd. Men moet toegeven, dat alle afdeeün- gen van de Grieken dapper gevochten hebben. Bovendien moet men consta- teeren, dat het Grieksche leger zonder Engelsche hulp niet zes maanden lang tegenstand had kunnen bieden. Het werd door de Engelschen gevoed, uitge rust en gewapend. Het luchtwapen was Engelsch, de luchtafweer eveneens. Niet minder dan 60.000 Engelschen waren in de verschillende diensten en afdeeltogen van het Grieksche leger werkzaam. Ge ring waren de door Turkije geleverde materieele hulpmiddelen. DE NIEUWE SITUATIE OP DEN BALKAN. Na vervolgens een overzicht te hebben ge geven van de gemeenschappelijke operaties der spilmogendheden op den Balkan, zeide de Duce, dat de uitschakeling van Engeland een diepgaande wijziging van de politieke kaart in dit deel van Europa heeft doen ont staan. Deze veranderingen zullen een gun stig effect hebben wanneer allen maat we ten te houden. Mussolini ging kort in op de gebiedsveran- deringen der verschillende Balkanstaten en de daaraan grenzende staten, waarbij hij in het bijzonder wees op de schepping van Kroatië. Wij hadden, zoo zeide de Duce, onze grenzen van Fiume tot aan de Albaneesehe bergen kunnen vooruitschuiven. Dat zou echter een fout zijn geweest, aangezien de geschiedenis getoond heeft, dat de inlijving van al te groote minderheden een zware be lasting beteekent. Onder stormachtigen bijval van de kamer verklaarde de Duce dat Grieken land behoort tot het Italiaansche leef gebied en dat het land in overeenstm- ming met het Duitschee opperbevel door Italiaansche troepen bezet zou worden. DE OPERATIES IN AFRIKA. Ten aanzien van de gevechten in Oost- Afrika zeide Mussolini, dat hij niet wist, wanneer en hoe Italië zijn Oost- Afrikaansch gebied zou heroveren, maar reeds thans kon hij categorisch ver- klaren, dat Italië dit door de Italianen gecultiveerde en met zijn bloed ge drenkte land zrfu heroveren. De gevalle nen zouden niet ongewroken blijven. (Stormachtige bijval). Voortgaande trad Mussolini in de door Duitsohe pantsertroepen te zamen met Italiaansche formaties uitgevoerde herove ring van Cyrenaica. Züjn uiteenzettingen werden steeds weer door stormen van bijval onderbroken. De verovering van Kreta noemde de Duce het winnen van een be langrijk steunpunt voor de operaties van het luchtwapen in de Middeilandsche Zee, hetgeen de definitieve verdrijving van de Engelschen uit het Oosten van de Middei landsche Zee en daarmede de beëindiging van het conflict essentieel zal vergemak kelijken. Bij het hierop volgende overzicht over de betrekkingen van Italië en de met Italië verbonden en bevriende mogendheden liet de Duce onder langdurig gejubel van de kamer het licht vallen op de nauwe kame raadschappelijke samenwerking tusschen Duitschland en Italië. Alle aanwezigen stonden van hun zetels op en barstten los to stormachtig gejuich voor Duitsdhland en zijn Führer. De stemmen, zoo verklaarde Mussolini, die speculeerden op oneenigheden tusschen de spilmogendheden, zijn thans tot zwijgen gebracht. Beide volken voeren thans een enkelen oorlog en zullen ook na den oorlog kameraadschappelijk-verder samen opmar- cheeren. JAPAN EN SPANJE. Ten aanzien van Japan wees de Duce op de door den minister van buitenlandscbe zaken, Matsoeoka, afgelegde verklaring, dat Japan bij den aanval der Vereenigde Sta ten op de spil niet onverschillig zou toe zien, vooral naar Mussolini zeide, daar Japan precies weet dat ook zijn lot op het spel staat. Mlet betrekking tot Spanje zeide Musso lini: Spanje kan er niet van afzien deze unieke -gelegenheid aan te grijpen om het onrecht, dat vroeger jegens Spanje is ge pleegd, weer goed te maken. Toch moet Spanje in volledige vrijheid zijn beslissing nemen. Italië zal nooit druk uitoefenen op Spanje. Het falangistische Spanje weet, waar zijn vijanden en waar zijn beproefde vrienden staan. Omtrent de betrekkingen van Italië met Turkije zeide Mussolini, dat Italië de voor anderhalf jaar begonnen politiek van over eenstemming en samenwerking met Turkije ook thans nog als actueel beschouwt. AMERIKA. Overgaande tot de Ver. Staten verklaarde de Duce, dat een formeele oorlogsverklaring der regeering van Washington geenszins Invloed zou uitoefenen op den tegenwoor- digen toestand, aangezien de Ver. Staten zij -het ook niet de jure, dan toch de facto reeds ln oorlog zijn. Ook een volledige in terventie der Ver. Staten zou thans te laat komen en Groot-Britarmië de overwinning niet meer kunnen verzekeren, maar op zijn hoogst een verlenging van den oorlog en een uitbreiding van de oorlogstooneeien beteekenen. In geval van oorlog zouden de Vereenigde Staten ta zoodanige mate tota litair gevormd worden, als dit ta Europa noch door het fascisme, noch door het .nationaal socialisme geschied is. Woordelijk verklaarde Mussolini: Wanneer men Sulla (Romeinsoh dictator, levende van 13878 jaar v. Chr.) als het type van den klassie ken dictator beschouwt, is Sulla tegenover Roosevelt slechts een bescheiden dilettant. Aan het slot van zijn redevoering wees de Duce onder stormachtigen bijval op de inwendige aaneengeslotenheid en hechtheid van het Italiaansche volk en verklaarde .Engeland kan dezen oorlog niet winnen, omdat het alle posities in Europa heeft verloren, die door de Vereenigde Staten niet kunnen wor den vervangen. In dezen strijd tus schen het goud en het bloed zal het bloed overwinnen. Het D.NB. meldt uit Vichy: Het Fransche ministerie van Oorlog heeft gisteravond omtrent het verloop van de militaire operaties in Syrië het volgende be kend gemaakt: Maandagmiddag en Dins dagochtend hebben de tusschen de kust en Dzjebel Droes uit verscheidene divisies, waaronder een pantserdivisie, bestaande Britsohe strijdkrachten, haar aanvallen to de richting van Beiroet en Damascus her haald. Tusschen Dzjebel Droes en het Her- mongebergte zijn de Fransche garnizoenen van Kuneitra en Sjeik Meskin teruggetrok ken, nadat zij bun taak, den tegenstander op te houden, hadden vervuld. Dinsdagochtend werd de tegenstander op de lijn Merdj Ajoem opgehouden. In het kustgebied van het Zuiden van den Liba non was een poging van de Engelschen om den tegenstand der Fransche troepen te breken, vergeefsch. De Engelsche aanval werd door pantsereenheden en oorlogssche pen gesteund. Tegen Britsche strijdkrach ten, welken het geluk was ten Noorden van de monding der litani-rivier te landen, zijn tegenaanvallen aan den gong. Het Fransche luchtwapen heeft Maandag vijandelijke troepenconcentraties ta Zutd- Syrië met bommen bestookt en met succes ook (jeelgenomen aan het reeds gemeide gevecht tegen Britsche oorlogsschepen. Vier Engelsche jagers werden neergeschoten. Britsche gevangenen hebben, naar in het communiqué van het Fransche ministerie van Oorlog verder wordt gezegd, er hun verwondering over uitgesproken, dat zij alleen te doen hadden met Fiansohen en niet met troepen van de spilmogendheden. Een gevangen Engelsche marine-officier was er van overtuigd, dat hij in Duitsche handen viel. Daarmede worden de démenties van de Fransche regeering ten aanzien van de vaische Britsche berichten duidelijk be vestigd. Fransche luchteskaders uit Noord- Afrika zijn na een moeilijke vlucht in Syrië aangekomen, haar O. F. I, uit Beiroet meldt. United Press meldt uit Beiroet: De hooge commissaris voor Sy^ië, gene raal Dentz, heeft een telegram naar de regeering in Vichy gestuurd, waarin o.a. verklaard wordt, dat de tegenstand, die door de Syrische troepen tegen de aanval lende Engelschen geboden wordt, absoluut bevredigend is. Verder ontkende Dentz op nieuw de Britsche beweringen, dat Duit sohe valschermtroepen in Syrië gearriveerd zouden zijn, om de loyaal gebleven Fran- schen te steunen. ARABISCHE LEIDERS TER DOOD VEROORDEELD. Naar bekend wordt, zijn talrijke Arabische leiders, die voor de Engelschen uit Palestina waren gevlucht, bij den opmarsch der Brit sche troepen in Syrië door agenten ver raden en aan de Engelschen uitgeleverd. Terstond kwam een veldikrijgsraad samen, die de Arabieren zonder uitzondering ter dood heeft veroordeeld. De doodvonnissen zijn gisteren nog te Tyrus voltrokken. De haveninstallaties van Haifa zijn in den nacht van 9 op 10 Juni door Duitsche bommenwerpers aangevallen. Zij troffen de pier en een der groote tanks, waar de door de buisleiding uit Mosoel aangevoerde petroleum wordit opgeslagen.. Daarmede is de directe strijd tegen de grootste en be langrijkste olieravitailleertagstastallatie van de Britsche vloot op de Middeilandsche Zee geopend en wordt de gevechtsactiviteit van het Duitsche luchtwapen uitgebreid tot de Britsche Palestijnsche kust. Het AN.P. meldt uit Berlijn: In de Wilhelmstrasse werd gisteren de vraag beantwoord of Frankrijk als overwon nen staat op eigen gezag oeconomlsche on derhandelingen met andere staten kan voeren. Van Duitsche zijde werd verklaard, dat de regeering te Vichy als regeering van een souvereinen staat principieel met an dere staten onderhandelingen kan openen. Met het oog op het feit, dat een groot deel van het land is bezet, verwittigt Frankrijk evenwel uit eigen beweging Duitschland' omtrent zijn oeconomlsche onderhandelin gen met andere landen. Dergelijke onder handelingen zijn thans gaande met Hon garije en Roemenië, echter nog in het be ginstadium. United Press meldt uit Londen: Van betrouwbare zijde verluidt dat de Fransch-Amerikaansche besprekingen over de verscheping van een zekere hoeveelheid Amerikaansohe waren naar Fransch Noord Afrika, afgebroken zijn. De Amerikaansche regeering heeft Engeland over het beloop van deze besprekingen voortdurend inge- van hedenavond tot morgenochtend licht, daar de te leveren goederen de En gelsche blokkade zouden moeten passee ren. Men is hier van meening dat de be weerde samenwerking van de regeering te Vichy met Duitschland, de oorzaak van het afbreken der onderhandelingen vormt. VERSTERKING VAN HET LUCHTWAPEN IN HET OOSTEN. In de vergadering van het Engelsohe La gerhuis heeft de premier, Churchill, bij den aanvang van het debat over de alge meene situatie gezegd, dat hij gaame een „voorloopige verklaring" over de situa tie to Syrië zou afleggen, maar de berich ten, waarop hij wachtte, waren nog niet binnengekomen. Na het algemeene debat, waarbij vooral de voormalige minister van oorlog, Hore Belisha, scherpe critiek oefende op de En gelsche oorlogspolitiek en strategie, legde Churchill een uitvoerige verklaring af, waarin hij volgens den Britschen berich tendienst o.a. betoogde, dat de regeertag er naar streeft zonder ophouden oorlogs materiaal naar het Midden-Oosten te zen den en daar vooral een sterk luchtwapen te brengen. Overigens kon hij nog geen uit voerige mededeeltagen doen daar de vijand anders belangrijke aanwijzingen zou krij-, gen. Nopens de critiek op den uitslag van de gevechten op en om Kreta verklaarde Churchill, dat generaal Wavell en ande ren van meenlng waren geweest, dat En gland's vooruitzichten op de overwinning gunstig waren, maar misschien zal de af faire Kreta ten slotte nog niet zoo nadee- lig voor Engeland afloopen. In dit ver band erkende de Britsche premier, dat de Duitsche valschermtroepen geen Nieuw- Zeelandsche uniformen hebben gedragen. Dit was een „misverstand". Churchill vond het betreurenswaardig, dat Australische en Nieuw-Zeelandsche troepen op Kreta zulke zware lasten had den moeten dragen. De Britsche verliezen op Kreta bedroegen volgens hem 15.000 dooden, gewonden en vermisten, waarbij de Grieken en Kretenzers niet meegere kend zijn. Het bevel aan de R.A.F. tot ver trek van Kreta was volgens bewering van Churohill een gevolg van het besluit van den- bevelhebber van het luchtwapen ta het Midden-Oosten, nadat de opperbevel hebber op Kreta, generaal Freyberg, dit had voorgesteld. De premier behandelde vervolgens den taval in Syrië. Hij beweerde dat Engeland geeri territoriale bedoelingen heeft. De mi litaire situatie in Syrië qualificeerde hij als „goed" en de opmarsch naar Syrië was, naar hij t beweerde, doelloos geweest, als niet tevoren de verdediging van Egypte gewaarborgd was. Den critici van de politiek der regeertag hield Churohill voor dat geen regeertag oorlog kan voeren, als men haar doorloo pend op de handen kijkt en zij kan ver wachten een dolkstoot ta den rug te krij gen. - DANSVERBOD IN DUITSCHLAND GEDEELTELIJK OPGEHEVEN. Het dansverbod, dat indertijd bij het be gin van den veldtocht in Joego-Slavië en Griekenland in Duitschland werd Inge voerd. is thans weer gedeeltelijk opgehe ven. Er mag nu we.er drie dagen per week worden gedanst. (DN.B.) De maan komt hedenavond om 23.33 op en gaat morgen ochtend om 8.48 uur weer onder Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Een goede fruitoogst verwacht. (Binnen land, 2e Blad). Het 50-jarig bestaan van den Nederland- schen Slagershond. (Binnenland, 2e Blad). De regeling voor loonen en arbeidsvoor waarden in het hotel-, café- en restau rantbedrijf. (Ie Blad). Buitenland De Duce spreekt op den dag, waarop Italië voor een jaar in oorlog ging. (3e Blad). Oproep van Darlan tot het Fransche volk. (2e Blad). De Franschen bieden in Syrië hardnekkig tegenstand. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1